Voetgangers krijgen voorrang opzebra's' Debat in Lagerhuis over EEG vandaag begonnen WEERBERICHT Stevenson: Bijeenkomst Assemblee niet nodig Met ingang van 1 november Richtlijnen Adri Voortiiig na auto-ongeluk overleden Vakantiefoto's Vergadering erg on waar schij nlij k Attlee keert zich in een felle speech tegen het Euromarktplan Kennedy krijgt 1 miljard meer Oostduitse vluchtelingen VN-probleem (§uc/ zïUeuwSs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 No. 30415 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Met ingang van 1 november zullen de voet gangers binnen de bebouwde kom voorrang krij gen op alle zebra-oversteekplaatsen. Tevens zal dan de knipperbol binnen de bebouwde kom zijn verdwenen. Dit blijkt uit de richtlijnen betreffende de voetgangersoversteekplaatsen die de minister De toeristenbond ANWB die reeds in 1958 vroeg om een nieuwe voetgangers regeling en die ten nauwste betrokken is geweest bij het tot stand komen van de nieuwe ministeriële richtlijnen voor de gemeenten, zal daarom binnen 14 da gen aan alle wegbeherende instanties van Verkeer en Waterstaat thans heeft vastge steld. Van de juiste ligging van de voetgangers- oversteekplaatsen zal het in grote mate afhangen of het voetgangers- en rijverkeer zich op de veiligst mogelijke wijze zal ontwikkelen. De 30-jarige oud-wielrenner en Tour de France-rijder Adri Voor- ting is gisteravond in het Alge meen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom overleden aan de gevol gen van het ongeluk dat hem vori ge week woensdag overkwam in de nabijheid van Rilland Bath. Adri Voorting de jongste van de gebroeders Voorting, die enkele malen Nederland in de Ronde van Frankrijk vertegenwoordigden had met zijn auto een Duitse wagen, die bij een in haalmanoeuvre op het linkerweggedeel te was geraakt, niet meer kunnen ont wijken. Hij werd in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis van Bergen op Zoom opgenomen. Voorting is sindsdien wel enkele malen bij kennis geweest, maar van enig herstel was geen sprake. De in Haarlem geboren wielrenner, die zich twee jaar geleden als caféhouder in 's- Gravenmoer (NB) had gevestigd, was getrouwd. Hij laat geen kinderen achter. Zijn echtgenote en drie Deense gasten zaten ook in zijn auto, toen de botsing plaats had. Zij allen werden eveneens in het Algemeen Burger Gasthuis opgeno men. Mevrouw Voorting ligt nog in het ziekenhuis. De drie Denen waren juist gisteren per ambulance naar het vlieg veld Zestienhoven bij Rotterdam ge bracht en vandaar naar Denemarken gevlogen. Advertentie laat U natuurlijk afwerken bij FOTO HOLVAST FILMS ONTWIKKELEN in 1 dag klaar. APOTHEKERSDIJK 27 - TEL. 20308 ONVAST De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot ma tige wind tussen west en noord. Gema tigde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 AUGUSTUS Zon op 5.04, onder 20.28 uur. Maan op: 23.54, onder 13.29 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 8.04 en 20.33 uur, laagwater 3.54 en 16.09 uur. STRAND VERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Zwaar, en morgen wisselend bewolkt. Overwegend droog weer. Zwakke noord westenwind. Temperaturen in de middag omstreeks 18 graden. Zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: hoge-drukgebieden blijven in de buurt met rustig maar geen warm strandweer. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's een memorandum sturen, waarin deze richtlenen nader zijn uitgewerkt. De Bond zal hierin aanbevelingen doen o.m. omtrent de ligging, de aanleg en de ma teriaalkeuze en de verlichting voor de voetgangersoversteekplaatsen. In zijn richtlijnen verwijst de minis ter naar dit memorandum van de ANWB. Als aanduiding van de plaats waar voetgangers binnen de bebouwde kom voorrang hebben boven het rijverkeer geldt de zebra-markering op het wek- dek. Buiten de bebouwde kom zal deze markering bovendien voorzien moeten zijn van knipperbollen. Op de plaatsen, waar het rijverkeer een dergelijke voet gangersoversteekplaats niet verwacht, zal deze worden voorzien van een waar schuwingsbord „overstekende voetgan gers" Indien de verkeerssituatie dit noodzakelijk maakt, zal boven dit bord bovendien nog een geel knipperlicht wor den geplaatst. Ten aanzien van de ver lichting stelt de minister, dat de over steekplaats voor voetgangers niet alleen overdag, doch ook bij duisternis uit alle richtingen goed zichtbaar moet zijn. Ook de daar aanwezige trottoirs dienen goed verlicht te zijn, zodat het rijverkeer reeds tijdig eventueel overstekende voet gangers kan waarnemen. Witte vakken De zebra's die thans een oversteek plaats voor fietsers aanduiden, zullen vóór 1 november moeten verdwenen teneinde verwarring ten aanzien van de voorrangsregeling te voorkomen. Op aanraden van de Toeristenbond koos de minister hiervoor in plaats van een wegmarkering in de vorm van twee ry- en blokvormige witte vakken, die met een onderlinge tussen ruimte van ten minste zestig centimeter evenwijdig lo pen. Ook de witte „lopers", die op enke le plaatsen in ons land worden gebruikt als voetgangersoversteekplaatsen, zullen vervangen moeten worden voor zebra's. Als gevolg van de gemeentelijke auto nomie kan de minister van Verkeer en Waterstaat geen dwingende voorschrif ten geven voor de ligging van over steekplaatsen binnen de bebouwde kom. De minister waarschuwt de gemeente lijke overheden echter, dat de aanleg van voetgangersoversteekplaatsen op drukke kruisingen ertoe zal leiden, dat hier de verkeersafwikkeling vaak in het gedrang zal komen. Toch zal het juist op kruisingen noodzakelijk zijn om over steekplaatsen voor voetgangers aan te leggen. Teneinde ontoelaatbare verkeersstrem mingen te voorkomen, zal, ook naar de mening van de A.N.W.B. aan het ne men van tal van verkeersmaatregelen niet kunnen worden ontkomen. De ge meentelijke overheden zullen meer dan thans het geval is moeten overgaan tot het aanbrengen van verkeerslichten en van borden, die het links en rechtsaf- slaan verbieden. In zijn richtlijnen noemt de minister bovendien gebouwen die veel voetgangers aantrekken, zoals stations en postkantoren, als punten waar voetgangersoversteekplaatsen niet zullen kunnen worden gemist. Na bezoek aan Frankrijk Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties, acht een spe ciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties ter bespreking van het Frans- Tunesische geschil om Bizerta „niet nodig en niet wenselijk" Stevenson zei dit, gisteren, toen hij in New York terugkeerde uit Parijs, waar hij o.a. met president De Gaul le besprekingen heeft gevoerd. Hij zei te geloven dat er een basis be staat voor een wederzijds bevredi gende regeling van de Frans-Tune- sische geschillen. „Het bestand is een feit," aldus Ste venson „het moet mogelijk zijn om al gemene besprekingen en een overeen komst te arrangeren voor het terugtrek ken van de troepen op de posities, die zij voor het uitbreken der vijandelijk heden bezetten." „Wat de toekomst betreft hebben de Fransen duidelijk gemaakt dat zij niet van plan zijn eeuwig in Bizerta te blij ven," z' voegde hij hieraan toe. Over zijn besprekingen met president De Gaulle en diens minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, verklaarde Stevenson, dat hij niet ge loofde misbruik van vertrouwen te ma ken als hij onthulde, dat zij het pro bleem snel en op harmonieuze wijze wensen op te lossen. Hij wees er voorts op, dat in het verleden op vriendschap pelijke wijze besprekingen tussen presi dent De Gaulle m president Bourguiba van Tunesië over de basis van Bizerta waren gevoerd. De kansen op een debat in de Alge mene Vergadering zijn door deze ver klaring sterk verminderd. „Voor het uit schrijven v?n een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering zijn vijf tig handtekeningen van afgevaardigden nodig. Voordat Stevenson zijn verklaring aflegde waren de kansen op het hou den van een dergelijke zitting zeer gun stig. Doch een aantal afgevaardigden aarzelt on sommigen van hen houden rekening met de mening der VS," aldus een vooraanstaand Afrikaans afgevaar digde bij de VN. (Van onze Londense correspondent) Vandaag is in het Lagerhuis het grote tweedaagse debat begonnen over Engelands formele aanvraag voor het lidmaatschap van de Euromarkt, als een inleiding tot definitieve toetreding van Enge land tot de EEG. Wat de reacties onder de conser vatieven betreft, putten de tegen standers of aarzelenden in de fractie troost uit het deel van de ingedien de regeringsmotie, waarin wordt on derstreept dat de Britse soevereini teit zal worden gewaarborgd. Deze zinsnede wordt door de rebellen op gevat als een speciale tegemoetko ming jegens hen. Niettemin is het mogelijk dat niet minder dan twin tig Tories zich morgenavond van stemming onthouden of tegenstem men. De Labour-fractie besloot gisteren een amendement op de regeringsmotie in te dienen. De grote verrassing op deze overigens kalme bijeenkomst was een onverwachte korte, scherpe speech van de vroegere Labour-premier Lord Attlee, waarin hij zich fel uitsprak tegen het Britse plan om zich by de Euromarkt aan te sluiten. Dit was de eerste maal sinds Attlees aftreden als partijleider en zijn „ver huizing'" naar het Hogerhuis, dat hij de fractie in het openbaar raad gaf inzake de te volgen tactiek. Hij zei dat de re geringen van de Zes „een stelletje reac tionairen zijn". Hy vervolgde: „De Tories zitten in de puree en het is niet Labours taak hen er uit te halen" Attlees rede wordt beschouwd als een samenvatting van hetgeen de socialisten over het Britse Europlan denken. Reeds in de tijd van de Labour-regering zag de partijleiding in de activiteit van vele vooraanstaande conservatieven in de Europese beweging, met name Chur chill, MacMillan en Duncan Sandys, een soort binnenlandse politieke samenzwe ring om het Labour-Engeland van die dagen via een samengaan van alle con servatieve krachten in Europa schaak mat te zetten. Die achterdocht is blijk baar nog altijd sterk in socialistische kring aanwezig. Ook verdenkt men Mac Millan ervan dat hij de Euromarkt als middel tegen de vakbonden, met name tegen hun individualistische en vaak chaotische loonpolitiek wil gebruiken. Aanval op regering Aan het einde van de Labour-fractie- vergadering werd besloten dat de op positie zich niet zal verzetten tegen de regeringsmotie waarin de aanvraag van het lidmaatschap van de Euromarkt wordt goedgekeurd. Labour zal echter stemmen voor het eigen amendement waarin kritiek uitgeoefend wordt op het tijdstip van de te nemen stap, gecom bineerd met een aanval op de regering, omdat zy Engeland in een economische crisis heeft gestort, en de eis dat, voor er iets onherroepelijks gebeurt, het Ge menebest volledig zal worden geraad pleegd. De socialisten werpen zich thans meer dan ooit op als ae verdedigers van het imperium, bepaald om de conserva tieven, die altijd daarvan de kampi oenen zijn geweest, in verlegenheid te brengen. De Britse regering is over het alge meen tevreden over de eerste reacties in het Gemenebest en Europa op het Britse besluit. Maar de Britse regering kreeg van de zijde van de Zes de waar schuwing te horen dat de handelsover eenkomsten met het Gemenebest uit eindelijk dienen te verdwijnen, al zullen de Zes waarschijnlijk bereid zijn in te stemmen met een geleidelijke verdwij ning van die overeenkomsten. MacMillan hoopt echter dat de bestaande regeling zal kunnen plaats maken voor sterke en blijvende waarborgen voor het Gemene best. Deze foto toont twee exemplaren van het snelste straal-passagiers- vliegtuig ter wereld, de Convair 990, tijdens een proefvlucht. De toestellen hebben een kruissnelheid van 1050 km per uur. Verschillende Amerikaanse en Europese lucht- vaartmaatschappijen hebben al be- stellingen van dit type geplaatst. Bizerta bedreigd door epidemie Rasjid Terras, de 28-jarige burgemees ter van Bizerta, heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat er kans bestaat op het uitbreken van een epide mie in Bizerta omdat de Fransen sinds maandag geen vuilniswagens meer uit de stad laten vertrekken. De Tunesiërs heb ben tegen het optreden van de Fransen geprotesteerd. Volgens Terras hebben Franse para chutisten prikkeldraadversperringen aangebracht op de wegen die naar de kasjba leiden. De parachutisten zouden de mensen, die de kasjba in of uit willen fouilleren. Terras verklaarde dat de Fransen de kasjba proberen „te ver stikken". De Fransen zouden bij de fouillering geld en juwelen gestolen heb ben. S jV *V i V v'V- s»* In Stockholm werd het huwelijk gesloten tussen graaf Sigvard Ber- nadotte, de tweede zoon van Ko ning Gustaaf Adolf, en de voor malige actrice Marianne Lindberg. Het bruidspaar na de plechtigheid in de Oscarkerk De commissie voor toewijzingen van de Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren eenstemmig uitgesproken voor verhoging van het door president Kennedy gevraag de bedrag voor extra defensie-uitgaven met een miljard dollar. De president had de vorige week om 3.5 miljard ge vraagd. De Senaatscommissie wil het extra miljard besteed zien voor raketten, kunstmanen en bommenwerpers. Het ontwerp zal morgen in de Senaat komen. Wijziging afbetaling spoedig verwacht (Van onze Haagse correspondent) Zoals de zaken nu liggen, ziet het er naar uit, dat de minister van Economische Zaken binnen enkele dagen zal besluiten voor een aantal goederen de eerste mi nimum aanbetaling bij het sluiten van een afbetalingsovereenkomst te verhogen. Daartoe zal, op zeer korte ter mijn een wijziging in die zin van de nog steeds geldende afbeta lingsbeschikking 1956 in de Staatscourant verschijnen. Zoals bekend, beoogt de minister met deze maatregel de overbestedin- gen tegen te gaan, dit ondanks de bezwaren die hiertegen van de zijde van het bedrijfsleven zijn in gebracht. GEEN RUSSISCHE HULP voor Katanga Het blad „Izwestia", dat gewoonlijk de opinie weergeeft van de Sowjet- russisohe autoriteiten, heeft verklaard dat men wel volledig zyn zinnen kwjjt moet zijn om te geloven dat de Sowjet- Unie hulp zal verlenen aan de autori teiten van Katanga. In het artikel, dat gisteren door „Tass" werd aangehaald, wordt ver klaard dat „vanzelfsprekend de Sowjet- Unie niet van plan is iets te maken te hebben met de marionettenkliek die de vrijheid en eer van het volk heeft ver kocht en verraden". Het artikel is een commentaar op een bericht volgens hetwelk de minister van Binnenlandse Zaken van Katanga, Moe- nongo, de vorige maand heeft verklaard dat Katanga niet zou aarzelen Russische hulp te vragen als de vrije wereld in gebreke zou blijven. President Tsjombe van Katanga, die zich sedert zaterdag op uitnodiging van president Joeloe van voormalig Frans Kongo in Brazaville bevond, is gisteren naar Katanga teruggevlogen. Men meent te Brazzaville dat Tsjombe, het wachten op een mogelijkheid van een gesprek met president Kasavoeboe moe was. De Westduitse minister voor Duitse Za ken, Lemmer, heeft aan de pers ge zegd dat er besprekingen met de Wes telijke mogendheden gaande zyn over de mogelijkheid het probleem van de vluchtelingen uit Oost-Duitsland voor de Verenigde Naties te brengen. Dit was slechts een van de mogelijkheden die besproken werden, maar men kon verwachten dat het ter sprake zou ko men op de bijeenkomst van de Weste lijke ministers van Buitenlandse Za ken einde deze week in Parijs. Lemmer noemde de van Oostduitse zyde aangekondigde maatregelen ter be scherming tegen besmetting met kin derverlamming uit West-Duitsland een poging om een voorwendsel te vin den tot beperking van het verkeer en misschien tot het stoppen van de vluchtelingenstroom Herinnerend aan het kort geleden ge dane Oostduitse aanbod om Russisch Sabin-vaccin tegen kinderverlamming te leveren, waarbij toen tevens gezegd werd dat de Oostduitse bevolking daar mee onvatbaar was gemaakt, zei Lem mer niet te begrijpen hoe men dan toch nog van besmettingsgevaar kon spreken. Lemmer verklaarde overigens dat de po lio in West-Duitsland aan het af nemen is. Hij wees er nog op dat meer dan een miljoen Duitsers dit jaar in beide rich tingen gereisd hebben doch slechts vijf Westduitsers in de Oostzone als ziek zijn geregistreerd. Heel dorp bedolven in India: 55 doden Vijfenvijftig mensen zijn om het leven gekomen toen door een aardverschuiving tengevolge van zware regenval het dorp je Dadoewa in de Indiase staat Oettar Pradesj bedolven werd. Slechts een 7- jarig meisje overleefde de ramp. Uit het Leidsch Dagblad van 5 Aug. 1861: (Advertentie) L. van Raalte, Breedestraot. Ontvangen! Een partij gekleurde glacé hand- schoenen vanaf 40 cents. Witte goederen in alle soorten vanaf 8 cents de El. Fransche Crino- f tines in verschillende kleuren i van f 2.50 en hooger.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1