Naar EEN EUROPESE MARKT van 300 miljoen mensen DE CONSERVATIEF FELL VALT MACMILLAN UITERST FEL AAN A A-landen verzoeken 0111 spoedvergadering VN EVA-landen zoeken aansluiting bij de Zes WEERBERICHT DENEMARKEN EN IERLAND VOLGEN BRITSE VOORBEELD Associatie van Zuidoost-Azië Schout bij nacht Reeser nieuwe commandant Ned. Nieuw Guinea Oost-Duitsland jaagt op slavenjagers" Historische verklaring in Lagerhuis KWESTIE-BIZERTA ÉW Qil'e teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 No. 30414 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f 255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Alle lid-staten van de EVA zijn van plan om de Europese Economische Gemeenschap de mo gelijkheden en middelen te onderzoeken, waar mee alle zeven landen tezamen zouden kunnen deelnemen aan één enkele markt van circa 300 miljoen mensen. Aldus een verklaring van de EVA, opge steld op de ministerconferentie van eind vorige week in Genève, maar gisteren na de rede van de Britse premier Macmillan in het Lagerhuis pas vrijgegeven voor publikatie. Inmiddels heeft de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Jens Otto Krag, reeds bekendgemaakt, dat Denemar ken op dezelfde manier als Engeland zal vragen om onderhandelingen over toetreding tot de Euromarkt. In de verklaring van de Zeven wordt gezegd, dat alle landen van de EVA het als een plicht zien om „deze nieuwe kans" niet te missen. Het Britse en Deense besluit om met de EEG te gaan onderhandelen „biedt een gelegenheid om een gepaste regeling voor alle EVA-landen te vinden en dusdoende de solidariteit en samenhang van Europa te bevorderen". Men verwacht, dat ook Noorwegen zich binnenkort kandidaat zal stellen voor de Euromarkt. De neutrale leden, Oosten rijk, Zwitserland en Zweden, zouden streven naar een associatie, omdat zjj de politieke gevolgen van een eenwording niet kunnen aanvaarden. Minstens half jaar De Britse regering is van plan zich aanstaande vrijdag of zaterdag formeel voor het lidmaatschap van de EEG aan te melden, nadat deze stap donderdag Ook Ierland, dat in economisch op zicht sterk afhankelijk is van Engeland, heeft besloten het volledig lidmaatschap van de EEG aan te vragen. Morgen zal premier Lemass een officiële verklaring afleggen in het Ierse parlement. De Deense regering heeft gisteren of ficieel besloten het Britse voorbeeld te volgen. Op een persconferentie deelde Krag gisteren mee, dat Denemarken on- der alle omstandigheden de koers van Engeland nauwkeurig zou volgen in de komende onderhandelingen met de EEG. Zou Groot-Brittannië afzien van zijn plannen inzake een lidmaatschap, dan zou Denemarken hetzelfde doen, aldus de Deense minister. Krag verwachtte, dat de ondertiande- lingen met de EEG een anderhalf tot twee jaar zouden duren. Hij geloofde, dat de besprekingen pas in september of oktober souden kunnen beginnen. De Deense Folketing (parlement) zal don derdagmiddag in buitengewone zitting bijeen komen om de kwestie te behan delen. De landen van de EVA zijn, buiten Engeland en Denemarken, Noorwegen. Zweden. Portugal, Zwitserland en Oos tenrijk. Voorts is Finland bij de Zeven geassocieerd. In de Zes <de EEG) zijn Frankrijk, Duitsland, Italië en de Bene lux verenigd. In Oslo heeft de Noorse minister van Handel, Arne Skaug, verklaard, dat Noorwegen het plan heeft om zich óf te associëren met. de Euromarkt óf gewoon lid te worden. In Wenen werd een regeringscommu niqué uitgegeven, waarin werd gezegd dat Oostenrijk onderhandelingen zou aanknopen met de EEG, mits de poli tieke status van Oostenrijk buiten ge vaar bleef. Portugal schijnt nog niet tot een beslissing te zijn gekomen. De Malelse Federatie, de Philippijnen en Thailand hebben gisteren in Bang kok een organisatie in het leven geroe pen voor nauwere economische en cul turele samenwerking tussen de landen van zuidoost-Azië. De oprichting werd bekendgemaakt in een verklaring, uitgegeven door Toenkoe Abdoel Rahman, premier en minister van Buitenlandse Zaken van de Maleise Federatie, Felixberto Serrano, minister van Buitenlandse Zaken van de Philip pijnen en Thanat Khoman, minister van Buitenlandse Zaken van Thailand. De organisatie zal „Associatie van Zuidoost-Azië" genoemd worden. IETS LAGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Af en toe bewolkt met kans op een bui. Zwakke tot matige wind tussen noord en west en iets koeler. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 AUGUSTUS Zon op: 5.02 uur; onder: 20.29 uur. Maan op: 23.25 uur; onder: 12.16 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 7.11 en 19.39 uur; laagwater 3.05 en 15.24 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Door een zwak front boven de Noord zee morgen tijdelijk wat meer bewol king. Overigens goed strandweer met een zwakke wind uit zee. Overdag 19 tot 20 graden. Temperatuur zeewater 17 graden Vooruitzichten: achter genoemd front opnieuw vrij zonnig strandweer. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. aan het einde van het tweedaagse debat door het Lagerhuis zal zijn goedgekeurd, zo telefoneert onze Londense correspon dent. De Britse regering zal zich richten tot Erhard. de Westduitse minister van Economische Zaken en voorzitter van de raad van de Zes. Er zullen enkele weken nodig zijn om de conferentie voor te be reiden. Londen verwacht dat deze mins tens zes maanden zal duren. Het is niet uitgesloten dat de besprekingen een vo! jaar in beslag zullen nemen. Volgens de laatste voorspelling zullen waarschijnlijk tien conservatieven tegen de regering stemmen, terwijl maximaal 30 zich van stemming zullen onthouden Verder wordt verwacht dat 60 of meer Labour-afgevajg-digden eveneens tegen zullen stemmen, terwijl de rest van d socialistische fractie zich vermoedelijk van stemming zal onthouden. In dat, ge val zou het regeringsplan worden goed- RIJNSBURG LEIDEN Ie zaterdag in augustus Vertrek 13.30 uur vanuit Rijnsburg.Bezichtiging der corso wagens de vrijdagavond en zaterdagmorgen tot 12 uur v. m. voorafgaande aan het corso,in de hallen van de Veilings vereniging „Flora" te Rijnsburg. gekeurd met slechts de steun van min der dan 50 procent van het stemmen- totaal van het Lageriiuis. Grote veranderingen Het. meeste commentaar in de wandel gangen van de Kamer kreeg Macmillans zijdelings gemaakte opmerking dat in dien de onderhandelingen met de Zes mochten mislukken, het niet onmogelijk is dat er „grote veranderingen" zullen moeten worden aangebracht in de Britse buitenlandse politiek en de Britse ver plichtingen tegenover het buitenland. Macmillan is blijkbaar van mening dat, een permanente handelsoorlog in West-Europa onvermijdelijk zal leiden tot een verzwakking van de banden van het Westelijke bondgenootschap. Mac millans uitlating was daarom bedoeld als jje heer Etienne de Crouy Chanel, waarschuwing aan De Gaulle en Ade- nauer en de rest van de Zes, dat zii een i Wiens benoeming tot Frans ambas- zware verantwoordelijkheid dragen voor,sacfeur [n ons land te verwachten het welslagen van de komende onder- handelingen. lS' De Nederlandse strijdkrachten op Nieuw-Guinea krijgen een nieuwe commandant: L. E. H. Reeser, zojuist benoemd tot schout-bij-nacht. Hij gaat in Nieuw-Guinea het operatieve bevel voeren over de land-, zee- en luchtmacht. Gisteravond is hij met zijn echtgenote en drie der vier kinderen (de laatste blijft hier om studieredenen) van Schiphol naar Biak vertrokken. De nieuwe commandant volgt in Hollandia schout-bij-nacht G. J. Platerink op, wiens twee-jaarlijkse termijn voorbij is. De bevelwisse ling is vastgesteld op 5 augustus a.s. in Hollandia. De scheidende com mandant keert twee dagen later naar Nederland terug. Volgens een woordvoerder van d© Westduitse regering heeft de campagne van Oostduitse zijde om de stroom van vluchtelingen naar West-Berlijn een halt toe te roepen een hoogtepunt ge- I vonden in een mededeling via de radio j van Oost-Berlijn dat het proces tegen vijf „slavenjagers" (waarmee „Westduit- I se agenten" bedoeld worden die de men sen tat uitwijken zouden aanzetten) dat vorige weck is begonnen, niet een geval op zichzelf is, maar dat reeds een hon derdtal „slavenjagers" in de gevange nis zit, en dat er nog wel meer zouden volgen. Tussen zaterdagochtend acht uur en maandagochtend acht uur is een re cord-aantal van 3.158 vluchtelingen in West-Berlijn aangekomen. Het Oostduitse ministerie van Volks gezondheid heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken verzocht maatrege len te nemen die het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland zullen beïn vloeden. teneinde de burgers te be schermen tegen een epidemie van kin derverlamming in West-Duitsland, zo is in Oost-Berlijn officieel meegedeeld. Er wordt niet gezegd wat het voor maatre gelen zullen zijn, alleen dat andere buurlanden van West-Duitsland dezelfde maatregelen al hebben genomen. West-Duitsland wordt verweten dat zijn optreden tegen de epidemie onvol doende is. „Het feit dat er meer West duitse burgers in Oostduitse ziekenhui zen moesten worden opgenomen die ver moedelijk de ziekte hebben, bewijst dat de ziekte in Oost-Duitsland wordt inge voerd", aldus de officiële Oostduitse ver klaring. 9 Slot pag. 2 „De grootte van onze strijdkrachten in en om Nieuw-Guinea is vrij sta biel", zei commandant Reeser voor zijn vertrek van Schiphol. „De militairen worden geregeld afgelost, zodat er tel kens nieuwe troepen worden heenge bracht. De omvang van onze strijdkrach ten is afgestemd op wat men onder de huidige politieke omstandigheden rede lijk vond er te stationeren". Evenals zijn voorganger is de nieuwe commandant benoemd voor een periode van twee jaar. Hij was in 1959 com mandant van HM kruiser „De Ruyter" en later van het smaldeel I. Sinds mid den 1960 was hij chef-staf bij de Com mandant Zeemacht in Nederland. In De Britse premier, Harold Macmillan, is op fel verzet gestuit, toen hij gistermiddag het Lagerhuis op de hoogte bracht van het regerings besluit, formeel om het lidmaatschap van de Euromarkt te vragen. Aanvankelijk hoorde men Macmillan vrij koel aan, met enkele inter rupties van de Labour-banken waar men „schande" riep. De felste op positie kwam echter uit de hoek van de Conservatieven, waar de altijd geladen typische man van rechts, de 47-jarige Anthony Fell, afgevaar digde voor Jarmouth, dol van drift Macmillan persoonlijk aanviel op een manier, die het Lagerhuis, dat heel wat gewend is, een ogenblik met stomheid sloeg. Feil bezet de voorste bank, welke met het tussengangetje een voortzetting vormt van de regeringsfront-bank. Toen hij opsprong stond hij slechts enkele meters naast Macmillan, die weer was gaan zitten In het Lagerhuis moet iedereen zitten als er iemand spreekt en iedereen spreekt van zijn eigen plaats. Feil beet. Macmillan toe. dat diens verklaring beneden elk peil was. vol van politieke dubbelzinnigheid. Hierdoor is tenminste een vroegere aanhanger van Macmillan. zei hij, tot de overtuiging ge bracht, dat de premier een nationale ramp is. Macmillan sprong op om Fell van re pliek te dienen. Maar wit van woede schreeuwde Feil Macmillan in het ge- ren zicht: „No. Sir". En temidden van toe juichingen van Labour brulde hij tot Macmillan, die als een door de meester op zijn plaats gezette schooljongen weer had plaatsgenomen: „De speaker (voor zitten kan mij gelasten te gaan zitten, maar niet de premier". Het was een vernederend ogenblik voor Macmillan, die de laatste tijd toch al een vermoeide, onzekere indruk imaakt. Feil vervolgde: „De beslissing om te gokken met de Britse soevereini teit in Europa, terwijl de 650 miljoen be woners van het Britse Gemenebest af hankelijk van zyn vertrouwen in hem en zijn leiderschap, is het meest ramp zalige ding, dat een premier sinds vele generaties heeft gedaan". Met uitschie tende stem gilde Feil (nu geheel buiten zichzelf)„De beste dienst welke Mac millan kan bewijzen is aftreden!" Zyn onbeheerste uitbarsting werd door de overige conservatieven, ook door hen die het niet de inhoud daarvan eens wa- scherp veroordeeld. Slot pag. 2 die functie werd hij in juni jl afgelost Sindsdien stond hij in Den Haag ter beschikking van de chef van de Mari nestaf. Hij benutte de afgelopen weken om zich zo goed mogelijk op zijn ko mende taak voor te bereiden en wel door van gedachten te wisselen met de ministers van Defensie en van Binnen landse Zaken, met de thans in Neder land vertoevende gouverneur van Nieuw- Guinea, dr. P. J. Platteel, en met de drie chefs van staven. ,Ik ken Nieuw-Guinea namelijk niet goed", verklaarde schout bij nacht Ree ser, „al ben ik er voor de oorlog wel eens geweest. In de jaren 1940/1941 heb ik in het toenmalige Nederlands- Indië als luitenant-ter-zee 2e klasse op een torpedobootjager gevaren". Schout-bij-nacht Reeser, die dus op Nieuw-Guinea de hoogste militaire be velhebber aan de wal wordt, noemde de taak van de Nederlandse strijdkrachten daar ter plaatse uitermate belangrijk. „In samenwerking met het binnenland se bestuur moeten de strijdkrachten er voor zorgen dat de ontwikkeling van dit gebiedsdeel in alle rust en vrede kan verlopen. Meisje te Breda werd verwaarloosd De politie onderzoekt een geval van kinderverwaarlozing in Breda. Het betreft de 7-jarige Elizabeth Martin die aan handen en voeten vastgebonden thuis op zolder werd aangetroffen. Het kind had in het donker al uren liggen huilen en buren hebben de politie gealar meerd. Uit het eerste onderzoek bleek dat de grootmoeder van het kind deze „maatregel" had geno men omdat het meisje „zo lastig** was. De ouders waren niet thuis. De politie deelde mee dat het kind verteld heeft geen of onvoldoende eten te krijgen. Het gezin Martin woonachtig aan de Bredase Duitenhuisstraat telt drie kinderen. Elizabeth zou om redenen die nog in onderzoek zijn bij de rest worden achtergesteld, aldus de politie. Zij zat nooit by de anderen aan tafel en kreeg meestal wat de anderen over lieten. Het kind is naar een zieken huis vervoerd waar werd vastgesteld dat het in ernstige staat van vervuiling verkeerde. Direct ondervoed was het niet. Wel kon men constateren dat het al geruime tijd een abnormale behan deling heeft ondergaan. Tijdens grote zeilwedstrijden op de Oostzee nabij de Zweedse klist stak er plotseling een storm achtige wind op, waardoor in en kele ogenblikken tijd de zee be zaaid lag met omgeslagen boten. Sommige zeilers moesten meer dan een uur op redding wachten, omdat voor deze grootscheepse actie niet voldoende boten beschikbaar wa ren. Een beeld van de reddings werkzaamheden. De Afrikaans-Aziatische groep heeft gisteren officieel om een spoedvergadering van de VN-As- semblee verzocht over het Frans- Tunesische geschil. Deze vergadering kan worden bijeen geroepen binnen 24 uur nadat een meer derheid van leden instemmend heeft gereageerd. De groep heeft verder om opneming op de agenda van *e normale Assemblee-zitting van de Algerijnse kwestie gevraagd. Zoals bekend is de Veiligheidsraad er zaterdag niet in ge slaagd een nieuw besluit in de kwestie- Bizerta te nemen. De AA-Ianden hopen dat de speciale bijeenkomst van de Assemblee donderdag kan beginnen. In Parijs sprak men gisteren veel over moeilijkheden, die Tunesië en de Afri kaans-Aziatische groep in New York zouden ondervinden om de vijftig hand tekeningen bij elkaar te V/ijgen, die nodig zijn voor bijeenroeping van een buitengewone zitting van de Assemblee der Verenigde Naties. Vooral de Amerikanen en de Engel sen, maar ook secretaris-generaal Ham- narskjöld zelf, zouden bezig zijn met het zoeken naar een compromis. Vol- eens in Parijs ontvangen inlichtingen /ouden Amerika en Engeland weinig voelen voor een buitengewone zitting van de Assemblee die normaal toch op '9 september a.s. bijeen moet komen. Van zijn kant heeft ook Stevenson, de Amerikaanse permanente vertegenwoor diger bij dc Verenigde Naties, openlijk erkend, dat hij tijdens zijn jongste be- zoek aan Parijs alles gedaan heeft om tussen Frankrijk en Tunesië te bemid delen en naar een uitweg te zoeken. De mogelijkheid bestaat das. volgens Parijs, dat de buitengewone zitting van de Assemblee niet doorgaat. De Tunesische afeevaardicde bij de Verenigde Naties. Mongie Slim, ver klaarde op een bijeenkomst van ver tegenwoordigers der Afro-Aziatlsche lan den dat zijn regering bereid is te spreken over tijd en plaats van onder handelingen met Frankrijk over Bizerta, vooropgesteld dat Frankrijk het begin sel van een eventuele ontruiming" er kent. De Franse troepen hebben nog steeds geen gehoor gegeven aan het verzoek van de Veiligheidsraad op de uitgangs stellingen terug te keren. Gistermiddag is van de zijde van het Franse consulaat in Bizerta meegedeeld dat alle beperkingen van Tunesische zijde ten aanzien van het vertrek van Franse ingezetenen uit Tunesisch ge bied zijn opgeheven. Men schat dat er nog iets meer dan negentigduizend Franse ingezetenen in Tunesië zyn. Uit het Leidsch Dagblad van 3 Aug. 1861: De heer G. Aalbersberg ont ving heden Vrijdag de geluk- wenschingen van velen, die belang stelden in het voor recht van zijn 25-jarig heel en vroedmeesterschap Hem werd als geschenk, aangeboden een kristallen bo- caal met zilveren voet en deksel uit de fabriek van den heer Van Kempen te Voorschoten. In een der Fransche provin ciesteden verdedigde een advo caat voor de rechtbank het be twiste erfdeel van een kind en werd bij elke pathetische plaats zijner rede begeleid door het luid schrijen van het teedere wezen, dat hij op zijn armen droeg. De advocaat van de tegenpartij vroeg de weenende knaap: waarom weent gij?" Het kind t antwoordde: „Omdat hij mij in t de beenen knijpt".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1