Moskou komt met nieuw communistisch program Dorus Langeveld houdt Noordwijks strand met zijn veger schoon Lichtjes op het meer en vuur op het eilandprofetie werd waar RUSSISCH TWINTIG - JARENPLAN Gratis brood Bussum gebruikt wel programma's eommereiële tv-maatschappijen Baders zijn er wat blij mee Feest op liet water in Nieuwkoop Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 29 juli 1961 Derde blad no. 30412 EV A-ministerraad wacht tot maandag met bekendmaking Aan het slot van de besprekingen door de ministerraad van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) in Genève is een communiqué uitgegeven waarin gezegd wordt dat de afgevaardigden „de vraagstukken van de betrekkingen tus sen de leden van e Europese Vrijhan delsassociatie en de Europese Econo mische Gemeenschap" nader hebben besproken. In het korte communiqué wordt ge zegd dat de ministers zijn overeenge komen dat een bekendmaking van de EVA over deze kwestie op maandag avond 31 juli zal worden uitgegeven nadat de Engelse minister-president op die dag een verklaring heeft afgelegd. Minister Maudling verklaarde na af loop dat de vergadering „bijzonder goed" was geweest. Andere afgevaardigden spraken over „een erg vriendschappe lijke sfeer". Men wilde zich echter niet uitlaten over het verloop van de be sprekingen. De afgevaardigden van de drie poli tiek neutrale landen Oostenrijk, Zweden en Zwitserland voerden nog afzonderlijke besprekingen. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken Kreisky verklaarde dat de conferentie „bevredigend" is verlopen. Ernstig ongeval bij Tilburg: jongen dood De 37-jarige A. Toemen uit Oisterwijk is gistermiddag door onbekende oorzaak op de rijksweg Tilburg-Den Bosch on der de gemeente Berkel-Enschot met zijn motorzijspan plotseling van het rechterweggedeelte afgeraakt en in bot sing gekomen met een hem tegemoet komende vrachtauto. De gevolgen wa ren zeer ernstig. In het zijspan zaten twee zoontjes van 6 en 8 jaar. De acht jarige Wim was op slag dood. Het an dere jongetje liep ernstige verwondin gen op. De bestuurder werd licht ge wond, zijn echtgenote, die op de duo zat kreeg een shock en lichte verwon dingen. Alle slachtoffers zijn naar het St. Elizabeth Ziekenhuis te Tilburg ver voerd. De motorzijspancombinatie werd totaal vernield. Biggekerke verjaagt 200 kampeerders van niet erkend terrein Burgemeester en wethouders van de Walcherse gemeente Biggekerke hebben gistermiddag besloten om zonodig met behulp van de sterke arm 200 kampeer ders, hoofdzakelijk Duitsers, te verwij deren van een weiland bij Klein Valke- nisse, een niet erkend kampeerterrein zonder accommodatie. De eigenaar van dit terrein, de heer Wolf had vorig jaar dit terrein voor kampeerders beschik baar gesteld. Burgemeester en wethou ders lieten dit toe, gezien het grote te kort aan kampeerterreinen. De eigenaar werd echter te verstaan gegeven, dat dit zich niet moest herhalen, temeer omdat dit jaar het aantal kampeerterreinen belangrijk is uitgebreid. Vorige week werd 't terrein echter bezet door hoofd zakelijk Duitse kampeerders. Burge meester Dregmans maakte bekend, dat het terrein zo spoedig mogelijk ont ruimd zou worden. Dit zette kwaad bloed bij de Duitsers, die tot tweemaal toe hebben klaargestaan om zowel het gemeentehuis als de ambtswoning van de burgemeester te bestormen om te protesteren tegen het besluit. Burge meester Dregmans heeft zes Duitsers, die wilden komen praten niet ontvan gen. De twee wethouders van Bigge kerke meenden vorige week echter, dat de kampeerterreinen op Walcheren overvol waren. Thans is echter gebleken dat op verscheidene campings plaats voldoende is. Derhalve hebben B. en W. gistermiddag besloten tot ontruiming. Die moet dinsdagmiddag 12 uur voltooid worden. tische partyen die vorig jaar winter in Moskou werd gepubliceerd. Kortere weg Andere communistische partijen, w.o. die van China, zullen hun programma ongetwijfeld baseren op het nieuwe pro gramma van de CPSU. De Chinese com- Zondag wordt in Moskou een document gepubliceerd dat van het grootste belang is voor de gehele internationale, communistische be weging: een nieuw programma van de communistische partij van de Sowjet-Unie, dat de partijen in andere landen tot leidraad en voor beeld moet strekken. Op het 22ste partijcongres dat in oktober wordt gehouden zal Chroesjtsjow het nieuwe programma toelichten. Het te genwoordige programma dateert nog uit de tijd van Lenin (1919). De tekst van het programma wordt geruime tijd van te voren gepubliceerd, zodat alle deelnemers aan het congres het terdege kunnen bestuderen. Het programma omvat o.a. een econo misch plan voor de komende twintig jaar na het verstrijken waarvan vol gens Russische woordvoerders de Sovjet- Unie tweemaal zo veel zal produceren als de Verenigde Staten. Naar verluidt zal Chroesjtsjow aankondigen, dat binnen niet al te lange tijd niet meer behoeft te worden betaald voor openbare trans portmiddelen en dat brood gratis zal worden verstrekt. Van doorgaans goed ingelichte zijde is vernomen dat het twintigjarenplan beoogt dat in 1980 on geveer 60 procent van het economische leven op communistische leest is ge schoeid, d.w.z. dat de goederen gratis zullen worden verstrekt. In het programma zullen ook begin selen zijn vervat die sinds de dood van Stalin in 1953 werden geformu leerd, zoals de wenselijkheid van vreed zame coëxistentie, de stelling dat oor log tussen de kapitalistische en socia listische landen niet onvermijdelijk is, dat het kapitalisme en dus ook het imperialisme in steeds groter crises zullen ten onder gaan, en dat revolu ties ook met vreedzame middelen kun nen worden gewonnen. Ongetwijfeld zal het programma vele elementen bevat ten van de verklaring der 81 communis- munisten echter zijn van mening dat zij op sommige punten, o.a. door de oprichting van de communes, een „kor tere weg" naar het communisme vol gen dan de Russen. Het is niet bekend in hoeverre de CPSU bij de opstelling van het nieuwe programma overleg heeft gepleegd met andere partijen. Chroesjtsjow heeft ech ter eens opgemerkt dat in alle landen min of meer gelijktijdig het commu nisme zal worden bereikt en dat, ter- wille van de noodzakelijke coördinatie, onderling overleg is vereist. De enige communistische partij ter wereld die een kort geleden opgesteld programma heeft is de Joego-slavische communistenbond. Het was dit program ma dat in 1958 de stroom van verwijten van „revisionisme" deed losbarsten. Otem-secretaris in lezing: Vergelijking met Engeland gaat niet op (Van onze Amsterdamse correspondent) kijkers het beste te geven, dat maar Als men de omroepverenigingen en de N.T.S. mag geloven is er weinig goeds te verwachten van een com merciële televisiemaatschappijMaar het merendeel van de buitenlandse programma's, die worden aangekocht om de Nederlandse kijkers voor te zetten de shows van Perry Como, Bing Crosby en Frank Sinatra, de dierenfilms en de series „Vader weet het beter" en „The four just men" zijn op film vastgelegde uitzendin gen van commerciële televisie maatschappijen. Op deze omstandigheid werd gewezen door dr. P. Gros, secretaris van de N.V. Otem (Onafhankelijke Televisie Exploi tatie Maatschappij), die gistermiddag een lezing over commerciële televisie hield in de Amsterdamse sociëteit „Pro- vor", waarin hoofdstedelijke vertegen woordigers uit de wereld van public re lations, voorlichting en propaganda maandelijks plegen samen te komen. De tegenstanders van commerciële televisie wijzen veelal op de situatie in Engeland. Dr. Gros stelde echter, dat de commerciële t.v. in ons land een geheel ander karakter zal krijgen dan die in Engeland. In Engeland worden in totaal 75 uren per week aan re clame gewijd; in Nederland zal dit slechts 10 pet. van de zendtijd van het tweede televisienet worden. In Engeland krijgen de aandeelhouders enorme be dragen uitgekeerd; in ons land heft de regering bij voorbaat al een grens aan de winstmogelijkheden gesteld. Vasthouden Algemeen wordt voorspeld, dat het kijkgeld over enkele jaren 100. miljoen gulden per jaar zal opbrengen. Dit wordt voldoende geacht om twee televisienet ten te exploiteren, want thans kost de t.v. nog lang geen 50 miljoen gulden. Dr. Gros stelde zich op het standpunt, dat men deze 100. miljoen gulden voor het bestaande net moet vasthouden, maar daarnaast moet trachten nog eens 100. miljoen gulden voor een tweede t.v.-net te krijgen. Met dergelijke bedragen krijgt de programmaleiding veel meer mogelijk heden. Niet alles is voor geld te koop, maar het streven moet toch zijn de mogelijk is, aldus de Otem-secretaris, die van mening is, dat een competitie tussen beide netten alleen maar heil zaam zal kunnen werken. Waar het tweede net die 100. miljoen gulden moet zien te vinden? Volgens de Otem biedt de reclame uitkomst. Meer reclame De vrees, dat de televisiereclame ten koste zou kunnen gaan van de ortho doxe reclamemedia, zoals bijvoorbeeld de dagbladen, bestreed dr. Gros op grond van het feit. dat het percen tage van het nationale inkomen, dat aan reclame zal worden besteed binnen en kele jaren zal oplopen tot omstreeks 2 pet zoals thans reeds in de Verenig de Staten en in Engeland uit welke stijging die 100. miljoen gulden voor de commerciële televisie ruimschoots kan worden opgebracht zonder de an dere publicitietsmedia te schaden. In het bijzonder de krant zal men niet kunnen missen, omdat de adverteerder door het abonnementensysteem kan vaststellen, welke bevolkingsgroep hij bereikt hetgeen bij televisie-reclame moeilijker is. Bovendien zal het nodig zijn via advertenties in de krant in te haken op de t.v.-reclame. De uitbreiding van de reclame staat volgens dr. Gros nog aan het begin. De steeds toenemende welvaart, de eveneens toenemende bevolking, de tech nische ontwikkeling, waardoor nieuwe merken op de markt komen en de groeiende Euromarkt, die eveneens nieu we merken bij het publiek zal annon ceren, zullen de reclame jn de naaste toekomst nog een grote vlucht doen ne men. Fanfani naar Moskou De Italiaanse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de reis van premier Fanfani naar Moskou. Fanfani heeft in het kabinet verklaard, dat de uitnodiging voor het bezoek uit Moskou was gekomen zonder dat er om was ge vraagd. De Italiaanse premier, die op de reis zal worden vergezeld door Segni, zijn minister van Buitenlandse Zaken en ver klaarde voorts dat de NAVO-bondge- noten de reis hebben goedgekeurd om dat op het huidige ogenblik een direct persoonlijk contact met het Kremlin nuttig kan zijn. Voorts gaf hij de verzekering dat er geen enkele wijziging zal komen in de Wes terse politiek van Italië. De Italiaanse ministerraad heeft bij de goedkeuring de wens uitgesproken dat de besprekingen in Moskou zullen bijdragen aan „de constructieve vredes politiek die Italië samen met zijn bond genoten voert en zal blijven voeren". Arrestaties in Algerije De politie van Oran heeft medegedeeld dat deze week aldaar zestien Europeanen zijn gearresteerd in een campagne te gen organisaties, die de terreuraansla gen der Algerijnse rebellen met gelijke munt willen betalen. Er zijn wapens en springstoffen in beslag genomen. Gizenga protesteert De premier van de loemoembistische regering in Stanleystad, Gizenga, heeft bij Hammarskjöld geprotesteerd tegen schendingen van de overeenkomst be treffende het bijeenroepen van het par lement. In tegenstelling tot hetgeen was overengekomen zouden president Kasavoeboe en functionarissen van de Verenigde Naties vrijwel gelijk het ge bouw waar de vergaderingen worden gehouden betreden en verlaten, en zou den gewapende militairen gan generaal Moboetoe in Leopoldstad patrouilleren. Amerikaanse verongelukt in Krabbendijke (Zeeland) Gisteren heeft op de Zeeuwseweg on der de gemeente Krabbendijke in Zee land een botsing plaats gehad tussen een personenauto, waarin twee Ameri kaanse dames zaten, en een vrachtauto. De bestuurster van de personenauto, mej. S. Rawson uit New Jersey werd hierbU op slag gedood. De dames waren per vliegtuig van de Verenigde Staten naar Frankfurt am Main gevlogen, waar zij een auto koch ten voor een trip door Europa. Gister morgen waren zij op weg naar Goes. Onder de gemeente Krabbendijke raakte de bestuurster, de 26-jarige mej S Raw son de macht over de auto kwijt. Ze schoot de linker weghelft op. passeerde rakelings een autobus en botste toen in volle vaart tegen de vrachtwagen. Mej. Rawson werd op slag gedood, haar vriendin uit Brooklyn werd zwaar ge wond. De wagen werd volledig ver* nield. K Vaak wordt er geklaagd over de rommel en onreinheid op het Noord- wijkse strand. En zeker niet ten onrechte. Als na een warme zomerdag de tienduizenden baders en zonners het strand verlaten hebben, ligt het bezaaid met papier en ander afval. Papierbakken staan er voldoende, ieder jaar komen er nog meer bij, maar het lijkt wel of de meeste be zoekers er niet toe kunnen komen hun zakjes, appelschillen en wat dies meer zij in de bakken te deponeren. Ook de zee draagt haar „vuiltje" bij en soms niet zo zuinig. Bergen hout, wier en andere goederen spoelen aan en markeren nu en dan de hoogwater- lijn. Onlangs kwam er niet alleen stuk- hout, maar ook hele partijen vlechthout, waarschijnlijk afkomstig van de delta werken, aan. Tot dusver werd het strand voor de badinrichtingen schoon gehouden door de badlieden. Deze plachten het vuil te begraven, maar dit bleek geen afdoende K.L.M. in Amsterdam in een niéuw jasje (Van onze Amsterdamse correspondent) Onder grote belangstelling heeft de K.L.M. gistermiddag op de hoek van het Leidseplein en de Leidsestraat te Amsterdam, het verbouwde passagekan toor in gebruik genomen. „Wij zijn op dit plein niet de enige luchtvaartmaat- j schappij, maar Amsterdam is dan ook j de enige stad ter wereld, waar lucht- I vaartmaatschappijen vrij hun werk kunnen uitoefenen, zonder dat hun een haarbreed in de weg wordt gelegd" zo sprak de president-directeur van ae KJj.M. drs. E. H. van der Beugel tijdens i de openingsplechtigheid. „De laatste tijd hebben de moeilijk heden, waarmee de K.L.M. heeft te kampen nogal eens op de voorgrond gestaan. Dit kantoor geeft echter uit drukking aan onze wil tot vernieuwing en modernisereing en van de continu- iteit, die ons bedrijf groot heeft ge- maakt". De president-airecteur schet ste het belangrijke aandeel van het passagekantoor van Amsterdam in de exploitatie van de K.L.M., die overigens zijn belangrijkste inkomsten uit het buitenland krijgt. In verband met dit laatste verzuchtte hij: „Wij leven he laas in een wereld, waarin de ongezon de neiging bestaat, de omvang van een luchtvaartmaatschappij af te meten aan de omvang van net land". In verband met een lichte griep van burgemeester G. van Hall, werd het kantoor namens deze door de wethou der van Financiën, mr. R. Van den Bergh, geopend. Bejaarde dame jaagt inbreker op vlucht Een kordate 75-jarige Amsterdamse heeft vannacht een jeugdige indringer op de vlucht gejaagd. In de gang van haar woning aan de Stadhouderskade trof de oude dame de, jongeman aan, die door het breken van een ruit in de tuinkamer het pand was binnenge komen. Zij bedacht zich geen moment en gaf de indringer een klinkende klap in het gezicht, waarvan de jonge man zo schrok, dat hij dwars door het ruit van de badkamer weer naar buiten sprong. De jongeman was tevoren met een vriend betrapt bij een poging om in te breken in een garage aan de Frans Halsstraat. Het tweetal is nog niet ach terhaald. Dorus met zijn strandveger. (Foto L.D./Hol vaat) remedie, want na enige tijd kwam het toch weer tevoorschijn. Ook bleef de bende op het vrije strand. Daar kwam nog bij. dat de afritten naar het strand, voor het dorp. be vuild werden met talrijke hopen paar- demest, daar gedeponeerd door de ma nége-paarden, die dagelijks het strand opgaan. Deze dieren hebben nu eenmaal de gewoonte te doen wat des paarden eigen is zodra zij zand onder de hoe ven voelen, uiteraard tot ergernis van de strandbezoekers, die er al dan niet geschoeid „intrappen". De strandpolitie rapporteerde over een en ander en ook in de vergadering van de gemeenteraad van Noordwijk kwam de vervuiling van het strand ter spra ke. Strandveger De raad besloot toen om f 1500 te vo teren voor het werk van een „strand veger". Als zodanig fungeert sinds het begin van deze maand de bekende schel penvisser Dorus Langeveld. Iedere mor gen trekt hij er met zijn paard en wa gen op uit om, gewapend met hoolhark en riek, om het strand te reinigen. Voor negen uur komt het gedeelte aan de beurt, waar de stoelen staan, en daar na het strand ten zuiden en ten noor den van dit vak. Het resultaat wekt inderdaad bewon dering. Langeveld doet dit werk met plezier, want hij ziet hoe het opknapt. Een twintig wagens vuil en aanspoel sel zijn geen zeldzaamheid. Niet min der tevreden is de heer Timmers. chef van de strandpolitie, die er met zijn staf steeds op uit is om het de gas ten op zijn territoir zo prettig moge lijk te maken. Hij is trots op het nu schone Noordwijkse strand, en het spreekt dan ook vanzelf, dat de samen werking tussen de strandpolitie en de strandveger bijzonder goed is. Schril afsteken De tot in de puntjes verzorgde strook voor de boulevards gaat nu schril af steken tegen het strand voor de slagen, met name de Duindamse- en de Lan- gevelderslag, waar gasten en dagjes mensen er ook weinig voor voelen te midden van de rommel te zitten. De taak van de heer Langeveld voor het dorp is echter al zwaar genoeg en hij ziet geen kans om ook daar met riek en hark aan de slag te gaan. Wij vernamen echter, dat aan de sla gen op korte termijn gezorgd zal wor den voor een geveegd strand. Het paardemst-probleem is eveneens Het paardemest-probleem is eveneens laatste afrit ten noorden van de Vuur toren het strand opgaan. Verwacht kan worden, dat de paardehopen dan meer buiten het dicht bevolkte strand terecht zullen komen. De rust op de anders zo vredige I plassen van Nieuwkoop werd gis- 1 teravond wreed verstoord. Een laatste palingvisser zocht een goed j heenkomen om te ontkomen aan de horde padvinders(sters)die in honderden verlichte bootjes op de meren een avondspel hielden. Boot mansfluitjes snerpten en overal klonk uit de (bijna) botsende bo ten angstig gegil. Talloze lichtjes weerspiegelden in het donkere wa ter van een maanloze nacht. Evenals alles in het waterkamp was ook dit avondspel uitstekend ge organiseerd: De bedoeling was. dat de deelnemers met boten tien posten opzochten, die, voor anker gelegen, om de dertig seconden door een lichtflits de plaats waar zij lagen verrieden. Hier kregen de langszij varende boten een briefje, dat deel uitmaakte van een code bestaande uit tien stukjes papier, die als een legpuzzel in elkaar pasten. Was de De vijf waterpadvindsters van Argo behorende tot de Amster damse Walravengroep. die bij het ,.Nachtspel met roeiboten' gister avond duizend vertegenwoordigers van het sterke geslacht te vlug af- waren. code opgelost dan voeren de boten naar een eiland, waar een vuur ont stoken moest worden. Dit spel was ontleend aan de. volgens de padvin ders, authentieke gegevens uit het dorpsarchiefwaarin zou staan ver meld, dat in 1361 een vurige tong uit de aarde opschoot. Bij deze vuurzuil stond een vreemdsoortig individu, die een ter plaatse aanwezige turfsteker meedeelde dat dit verschijnsel zich over een paar eeuwen zou herhalen. En deze profetie werd gisteravond bewaarheid. Het was echter niet een naargeestig individu, maar een aan tal charmante padvindsters van het Argovendel van de Walravengroep uit Amsterdam, dat het vuur ont stak en daarmee de overmacht van Auto tegen trein: •r gedood Bij een botsing tussen een trein en een vrachtauto op het terrein van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuidcn is gisteren de 34-Jarige rangeerder H. S. Greuter om het leven gekomen. De vrachtauto had Juist een locomotief laten passeren en reed door. toen uit tegenoverges' el- de richting een locomotief aankwam, die een wugen opduwde. De heer Greu ter zat voorop deze wagen. Bij de bot sing raakte hij bekneld tussen de wa gen en de vrachtauto. Hij werd zo ern stig gewond, dat hij kort daarna over leed. De rangeerder, die afkomstig was uit Zuid-Scharwoude, laat een vrouw en zes kinderen achter. mannelijke deelnemers de loef af stak en de wedstrijd won. Tot diep in de nacht werd er on der de aanmoedigende en alleen voor het ritme van belang zijnde kreten, zoals .lange halen, korte dagen", naar de verschillende kampen ge roeid.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9