Triomftocht van Israeli door Nijmegens straten Beperking deelnemers aan Holland Week I INTOCHT VIERDAAGSE-LEGIOEN Waterpolo-nieuws SPORTAGENDA SPORTSPLINTERS Transferlijst Plassen worden te vol Goed spel in Hilversum Herenenkelspel kwartfinales: Fletcher (Austr. "-Soriano (Agentinië) 6-3, 2-6, 7-5. Howe (Austr.)-Lall (India» 6-0. 6-3. Mulligan (Austr.),Mayer (ZA) 6-2, 14-12. Damesenkelspel halve finales: Lehane (Austr.)-Hunt (Zuid Afr) 6-4, 6-2, Mer celis (Belg)-Ebbern (Austr) 6-4, 3-6, 6-4. Er glinsterden tranen in de ogen van de Israëlische meisjes. Zij hadden veel van hun voorgangers gehoord, maar toch waren hun stoutste verwachtingen verre overtroffen. De ovaties volgden elkaar steeds sneller op. De tocht van het militaire groepje door de kilometers lange St.-Annastraat werd een lange triomftocht. De honderdduizenden, die de aanvan kelijk neerdalende stortbuien had den getrotseerd, werden niet moe, zij klapten en juichten zolang de jongens en meisjes uit Israël te zien waren. Monter, uitdagend kij kend, liepen de Israëli tussen de mensenrijen door. Vermoeidheid schenen zij niet te kennen, alsof zij juist gestart waren liepen zij daar, zich bewust van de vreugde van het wandelen. Kort tevoren was het applaus ook opvallend hard geweest. Niet in eer ste Instantie althans om een presta tie te belonen. Eerder uit een natuur lijke sympathie voor de „underdog", uit medelijden. Tussen twee meisjes kwam hij binnen, die donkerblonde Jongeman die het applaus gold. Niet gewoon, maar steunend op het „zwakke geslacht", on danks de omstandigheid dat een van de meisjes de knie dik in het verband had Dat was het ander, een minder prettig aspect van de Vierdaagse 1961. Gelukkig was het een uitzondering. De meesten kwamen redelijk fit ln Nij megen terug. Maar er waren er toch ook nog teveel, die de pijn moesten verbijten, die veelal de marsen te licht, hadden opgevat en de training eigen lijk als een bijkomstigheid hadden ge zien. Meestal was het Jeugdig optimis me. of meer nog jeugdige onwetend heid, want van die 11.604 deelnemers, die de tocht volbrachten - de laatste dag vielen er slechts negentien lopers uit kwam er geen „veteraan" met. moeite over de streep de routiniers weten wat de Vierdaagse eist. ZIJ trai nen honderden en nog eens honderden kilometers, met als beloning vier prettige wandeldagen rond Nijmegen, zonder moeite, zonder pijn. Meer dan een gebaar Zoals gezegd, gelukkig was het een uitzondering en wij zullen dan ook de laatste zijn die beweren dat de 45e vierdaagse van Nijmegen niet geslaagd ls. Ruim 11.000 wandelaars hebben ln Nijmegen bewezen dat in de wandel sport stellig nog geldt „sport verbroe dert". Die kleine dingen tijdens de mars ln feite vaak zo onbelangrijk als t de onderlinge hulp. de hartelijk;® groet bi) het passeren, het gesprek tussen 1 wandelaars van verschillende volkeren en rassen, zijn méé dan een gebaar alleen. Het is een vreemde dag geweest, deze laatste Vierdaagse dag. Het begon heel slecht, met een regenlucht die niet veel goeds voorspelde. Toch werd het vroeg in de morgen al droog. En Juist was iedereen van mening, dat de zon. na wat moeilijke pogingen, het pleit ge wonnen had. toen een stortbui de illu sies wreed verstoorde. Op het moment het was tegen half een in de mid dag dat iedereen zich ermee verzoend had, dat ook de finale zou verregenen, greep de zon opnieuw zijn kans. Waar na het zelfs broeiend warm werd. Ge makkelijk hebben de lopers het in die regenbuien stellig niet gehad. Zeker de jonge Britse soldaat van het 15e Abod, gelegerd in Antwerpen. Door twee man ondersteund begon hy vrijdag vroeg ln de morgen in Nijmegen, zijn 50 kilometer lange tocht. Het heeft niet gebaar, want zo'n kleine vijftien km verder kwam voor de jeugdige Brit toch het einde. Via Alfema, Nederhasselt en Grave ging het in de st-romende regen op Cassel af. Juist was het droog ge worden of opnieuw wachtte enkele groe ien een teleurstelling. Onduidelijke po- itieaanwijzingen en onvolledige bepij- ling. maakte dat enkele detachementen rechtstreeks over de grote weg hun toch mochten voortzetten. Toen de ver gissing werd bemerkt, werden de ove rige groepen via het dorpje Cassel zelf verder gestuurd, zodat die groepen de winst van een of twee kilometer juist nog ontging. Haarlemse honkbalweek De Wiesbaden Flyers hebben gisteren ln een wedstrijd, die werd gespeeld voor het internationale honkbal toernooi van Haarlem, een 122 overwinning be haald op de Mannheim Knights. Deze stand was al na 6 innings bereikt, de wedstrijd werd toen reglementair ge staakt. Er werden in deze ontmoeting 3 home-runs geslagen. De wedstrijd tussen de Alcohbury Spartans en de Chateauroux Sabres eindigde in een 85 zege voor de Alcon- burv Spartans. Zij bleven hierdoor on geslagen. De Alconbury Spartans sloe gen twee homeruns. Toen de vorige week in Zaandam de LZC de plaatselyke ploeg Neptunus ver sloeg, waardoor de Leidenaren een punt op hun rivalen voor kwamen, spraken de LZC-ers onderling af, uit de ontmoe ting tegen HPC eenzelfde resultaat te halen als Neptunus tegen de Sleutelstad zou doen. Weinig kon toen bevroed wor den dat Neptunus deze ontmoeting zou verliezen en dat de Leidenaren hetzelfde tegen de Heemst eedse ploeg zouden doen. Met daarnaast met precies de zelfde cyfers! Er was voor de LZC een excuus aan te voeren. Siem Ouwerkerk had de dag ervoor koorts gehad en werd voor de promotiewedstrijd gespaard, terwijl de drang tot winnen volkomen entbrak. Zodat voor het eerst in dit sei zoen de Leidse ploeg zich aan spelers wisselingen waagde, die ook niet al te gelukkig bleken te zijn. De Leidenaren begonnen rustig en met succes. Eerst maakte Hans Slooter met een schot van de zijlijn in de eerste speeltijd het ope ningsdoelpunt, daarna scoorde dezelfde speler uit een strafworp in de tweede speeltijd de tweede treffer. In de derde speeltijd ging het mis. Hans van Tol op de achterplaats bleek geen succes en Henk Versluis was als midvoor evenmin een openbaring. Zodat de Heemstedena ren in- en zelfs uitliepen, al gebruik ten zü daar de derde en vierde speel tijd voor. Spelerswisselingen aan Leidse kant hadden geen succes en zo was er op de valreep een tweede nederlaag van de kampioen vandaag weinig deze in druk makend LZC De stand is er niet door veranderd LZC blijft kampioen met 15 uit 10 wed strijden en Neptunus en de Sleutelstad respectievelijk tweede en derde met 14 en 12 punten. De volgende week don derdag speelt LZC de promotiewedstrijd ln Woerden, maar tegen wie is nog niet zeker. Het wordt Merwede of UZSC. Het tweede zevental van de Sleutelstad werd door een 6-2 overwinning op Mer wede 3 kampioen der reserve derde klas se. In deze wedstrijd werden de doel punten gescoord door Jan Dool (3 x). Bouwmeester (2 x) en Frans Thijssen. Martiaal stappende leden van Pro Patria bij de feestelijke intocht van de Vierdaagse. Over de Maas Bij Cuyck trokken de lopers, behalve de allersnelsten, over de door de ponto niers geslagen brug over de Maas. Daar na begon de triomftocht. Vanaf Mook stonden de toeschouwers al ln dichte rijen. Bü Malden werd als strijd ge leverd om een plaatsje langs de weg. In de St Annastraat zelf bleek de grond wel heel erg duur. Zeker enkele hon derdduizenden toeschouwers trotseerden daar eerst de striemende regen en la ter de broeiende hitte. Vele uren heeft de „clack" van de Nijmeegse Vierdaag se om een woord van een oud pro gramma te gebruiken daar gestaan Helaas was die clack heel erg stil Slechts de Israëlen een enkel groepje kon de toeschouwers tot enthousiasme brengen. En die activiteit van het publiek hebben wij ditmaal node ge mist. Want zonder actieve clacks is de Vierdaagse van Nijmegen nauwelijks nog een vierdaagse. Die 11.000 hardwerken de wandelaars ten spijt. Apeldoorn Het Vierdaagse leger van de Neder- andse Wandelsport Bond, dat met Apel doorn als centrum op de Veluwe zijn vierdaagse heeft gehad, kende op de laatste dag één uitvaller, zodat 1094 wandelaars de Apeldoornse Vierdaagse hebben uitgelopen. Ten gevolge van het vochtige weer waren er bijzonder veel deelnemers met blaren. Ofschoon het de laatste dag goed wandelweer is ge weest, was de intocht in Apeldoorn min der feestelijk dan andere Jaren. Niette min waren vele familieleden en suppor ters van de wandelaars naar Apeldoorn ekomen, velen met bloemen ter verwel koming. Ondanks de matige weersomstandig heden was het vertoonde spel op het Internationale tennistoernooi van HLTC In Hilversum van bijsonder goed gehal te. Een seer mooie party speelde de Australiër Howe tegen Lall (India). Met zeer gevarieerd spel zegevierde Howe met 6-0, 6-3. In de eerste set van de party tussen de Australiër Mulligan en de Zuldafrl- kaan Mayers was Mulligan superier en bracht deze met 6-2 op zyn naam. In de tweede set bood de Zuidafrikaan meer tegenstand, vooral door zyn zeer harde en zuivere service. Hy kon echter niet verhinderen dat ook de tweede set met 14-12 naar Mulligan ging. De beste wed- stryd van de dag was ongetwyfeld die tussen de Australiër Fletcher en de Ar gentijn Soriano. Fletcher won met 6-3 2-6, 7-5, maar had daarvoor al zyn reserves moeten aanspreken. Voordeel behaalde hy vooral met zyn service en het goede spel by het net. Soriano ver raste in de tweede set met enige goede passeerslagen. By de dames hebben de Australische Jan Lehane en de Belgi sche Christiane Mercelis de finale van het damesenkelspel bereikt. Jan Lehane versloeg ln de halve finale de Zuid- afrikaanse Hunt met 6-4, 6-2 terwyi Mercelis met 6-4, 3-6, 6-4 aan de illu sies van de Australische Ebbern een einde maakte. In het gemengd dubbel bereikte Plet van Eysden met mej. Hunt de demifinale. Zy wonnen met 6-4, 6-3 van het Nederlandse-Mexicaanse dubbel Rinkel-Palafox. Uitslagen Vlaardlngen Nederlandse atletlek- kampioenschappen Zandvoort (circuit) Nederlands kampioenschap op de weg voor profs. Leidse Hout (1.45 uur) Nationaal concours hippique. Loosdrecht Holland Week I (zeilen) Hilversum Internationaal tennis toernooi. Wassenaar (Duindigt) 1.30 uur Dra veryen en rennen. Door een ruime 103 zege over het Haagse Zia<n, een waterpolowedstrljd gespeeld voor de zomercompetitie van de K.N.Z.B. behaalde AZ en PC (Amers foort) het kampioenschap van Neder land 1961. Rusland heeft te Turijn het wereld kampioenschap degen voor equipes ge wonnen door een overwinning met 8—7 ln de finale op Frankrijk. Zweden be reikte de derde plaats door met dezelfde cyfers Italië te verslaan. De internationale zwemkampioen- schappen van Japan zijn begonnen met een wereldrecord-verbetering. De Ame rikaanse schoolslagspecialist. Chet Jastremski. die twee weken geleden in Evansville (VB.) het 200 meter school slagrecord op 2.35 3 bracht, zwom deze afstand nu in 2.33.6. Duldeiyk is op de tweede dag van de Belgische zone van het tennistoernooi om de Galeabeker dat te Nieuwpoort wordt gespeeld, de superioriteit van de Russen en de Belgen gebleken. Hadden deze twee landen reeds na de eerste dag een 30 voorsprong op de tweede dag verloren de Nederlanders beide enkel spelen van Rusland, terwijl Luxemburg eveneens tweemaal door België werd ge klopt. Van 12 augustus tot en met 2 sep tember a s. zal in Den Haag een schaak, toernooi worden gehouden, waarin om de wereldtitel voor jeugdige schakers bene den de 20 Jaar zal worden gestreden. Dit is een twee Jaariykse wedstryd van de FIDE (wereldschaakbond), die ditmaal de organisatie aan d® Koninkiyke Ne derlandse Schaakbond heeft toever trouwd. Ongeveer 30 landen hebben voor het toernooi ingeschreven. Zwolse Boys heeft een contract afge sloten met de 34-jarige Hongaar Janos Magyar, een van de spelers van het desityds befaamde Hongaarse elftal, dat vooral naam maakte door zyn gran dioze 63 zege te Wembley op de Brit se nationale ploeg. Jo Walhout (ex-NOAD) heeft een contract getekend met de Tilburgse club Willem 2. De transfersom bedraagt f45 000—. De Rotterdamse eredivisieclub Sparta heeft de achterspeler M. van Bun ge contracteerd, nadat hieromtrent met de besturen van M.V.V. en Willem 2. de oude verenigingen van Van Bun, over eenstemming was bereikt. Onder bijzonder grote belang- stelling is gisteren te Rotterdam Coen Moulijn in het huwelijk ge treden met mej. Lenie Waterreus. Op de foto zien we Coen het con tract voor het leven" tekenen. Cricketprogramma Eersteklasse A: ACCVOC. Eersteklasse B: HaarlemQuick N; Rood en Wit nExcelsior. Tweedeklasse C: CCGKrekels (terr. Krekels» (29/7); Ajax LHRCC; Kre kels—Concordia; CCG15 ABOD; 16 Veh. Bn B. Br. S C. Derdeklasse C: CVHWOlympia; Groen Geel-VCC II; VOC III-Kievieten. Derdeklasse G: RW VAjax L n. Buiten de competitie (HCC-terrein) Jubileumwedstryd Flamingo'sOxford University (29 en 307. 11 uur voorm.) (Van onze zeilmedewerker) Kleiner dan in voorgaande jaren is 't aantal inschrijvers in de Hol land Week I. Dit is bewust het streven van de organisatoren de Kon. Ned. Roei- en Zeil Ver., en de Kon. Watersport vereniging Loosdrecht geweest. Zij hadden immers de inschrijving voor drie belangrijke klassen, namelijk de 16 M2 klasse, de 12 M2 Sharpies en de Olympiajollen NIET open gesteld. De zeilers in deze klassen heb ben dit echter zeer hoog opgeno men en zijn een actie begonnen te gen de Holland Week. Een actie die tot gevolg had dat er een on aangename stemming in de zeil- wereld kwam en het aantal in schrijvers in andere klassen beïn vloedde. De organiserende verenigingen huldi gen het standpunt dat er tot een beper king moet worden overgegaan omdat de plassen te vol worden; de gedupeerde klassen zeggen: „Dan hadden ze dat maar eerder moeten zeggen". Voorts stellen deze zeilers, dat zij mogelyk uit standsverschil uit de Watersportvereni ging Loosdrecht worden geweerd. Hoe dan ook. het is een danig onaangename situatie die de zeilsport geen goed doet. Wil men tot beperking van het aantal inschrijvers aan nationale wedstryden overgaan, dan zal men er o.i. goed aan doen, dit te doen in overleg met de Kon. Ned. Verbonden Watersportverenigin gen, het overkoepelende orgaan. Met het weer troffen echter zeilers en organisatoren het by zonder. De weste lijke wind zorgde ervoor dat de starts in de wind waren en enige klapjes ge maakt moesten worden om het merkte ken bij de Driesprong te bezeilen. Te vens was er in de baan een interessant kruisrak over de derde en tweede plas, Het team van de Leidsche Zwem club. dat de viering van het 75-ja- rig bestaan van de LZC extra luis ter bijzette door het behalen van het kampioenschap in de tweede klasse, knielend, v.l.n.r. Heck, J. Krijgsman, Dick Timmermans en Gerrit Kramer, staande: Henk Ver sluis. Siem Ouwerkerk. Hans Tol, Gerrit Overdijdink, Hans Slooter en Erik Koper (Foto L.D./Holvast) waarin steeds veel stryd en wisseling van plaatsen te zien was. Voor Bart Kraan in de Flying Dutch- manklasse was de zaak vlot bekeken. Met een enorme vaart maakte hy zich vry en stoof, gevolgd door F. Imhoff als eerste om het merkteken by de Drie sprong. Daarna liet hy zich niet meer benaderen. Het was Jan Stenhuis, die later goed in tweede positie kwam en als zodanig ook achter Kraan eindigde. UI be de Vries werd derde. Groot was het veld der Flying Juniorklasse waar in weer A. E. Dudok van Heel jr. domi neerde. Toch moest hy lang tegen mej. A. Vunderink vechten om de eerste plaats te veroveren. Dit gelukte hem pas toen voor de tweede keer het lange kruisrak gevaren werd. Mej. Vunderink werd tweede en W. Hoveling derde. Voldaan De Flying Juniorklasse vaart nu het laatste jaar op proef en wy kunnen wel stellen, dat deze klasse zeer goed vol daan heeft en stellig ingesteld dient te worden als nationale klasse. Het scheepje is een zeer goede trainer voor geraffineerde, grotere wedstrüdschepen. Het is al spoedig vast te stellen welke zeilers in deze klasse talent hebben, omdat het scheepje uitermate gevoelig is voor trim. De Hornetklasse was eveneens in de Hollandweek uitgeschreven, echter al leen met Hollandse deelnemers. Het was hier Joh. Veis die de zege behaalde, na dat hy Bas Noordanus van de kop ver dreven had. De volgorde van aankomst was: 1. Veis; 2. B. Vis; 3. M. v. Mesdag 4. B. Noordanus. In de 12 Voetsjollen dacht P. J. M. Bulters op rozen te zitten, tot hy het laatste rak naar de finish inging. Ge- vaariyk kwam toen zyn geduchte con current L. Hommels opzetten. Slechts met een gering verschil wist Bulters na een adembenemende finish eerste te blyven. Achter L. Hommels finishten mej. M. L. R. Bootz, J. Speekmann en mevr J. Plantenga-Tims. Eveneens spannend was de strijd in de Pampusklasse, waar O. P. Besseling zyn definitieve voorsprong pas kreeg in het kruisrak van het Witte Huis naar de Westeiyke hoek van de tweede plas. Hy rekende toen af met Labouchere. J. Proper en E. van Essen, die later uit de strijd ging. Besseling vergrootte daarna zijn voorsprong, terwijl achter hem me vrouw L. de Zwart verrassend de twee de plaats innam. Labouchere werd der de en D. Heineke vierde. Ook in de Sternklasse gaf het kruis rak de doorslag, want het was hier J. Visser die zich voor S. O. v d. Pyi en D. M. Harskamp wist te plaatsen, zy het na een fel gevecht. Egon Rolf v. d. Baumen heeft zyn oude styi in de Valkenklasse weer te pakken en behaalt nu overwinning na overwinning. In de eerste race zegevierde hy op grandioze wyze voor concurrenten als Bart Balder, Arie Klein en H. Kirke- nier. Kattengeduld Hans Willems is een zeiler met kat tengeduld. Lange tyd had hy genoegen genomen in de Finnjollenrace met een tweede positie achter A. de Vries. In de kop voer ook de Belg Guy Lachapelle. Kruisend kreeg Willems echter zyn kans en hij eindigde dan ook als eerste voor De Vries en Lachapelle. Lex van Tienhoven deelde de lakens uit in de Vryheidsklasse, want hy voer van start af als wegwyzer voor het veld. Achter hem was de nodige wisseling, maar tenslotte wist J. Swart definitief de tweede positie te verkrygen. H. Schmitz moest genoegen nemen met de derde plaats en de Jonge D. van Wely eindigde als vierde. In de Jeugdklasse bewees Wim Klomp Jr. dat hy uit het goede zeilershout ge sneden is. Kruisend wist hy, na aan- vankeiyk tweede gelegen te hebben, een zeer grote voorsprong te krijgen. Fr J. Nefkens liep als tweede door de finish gevolgd door J. H. Oerlemans jr. en M. Poulie. ZATERDAG 29 JULI 1961

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4