OPLOSSING EENHEID Protest tegen de behandeling in Ver. Staten STENCILWERK P. C. BEUGELSDIJK Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 29 JTJLI 1961 HET „wapengekletter", zoals het Rus. slsche persbureau Tass Kennedy's rede noemde, dat de Verenigde Sta ten deze week hebben laten horen als reactie op de Russische dreigementen, heeft al klinkt dit tegenstrijdig de kwestle-BerlUn waarschijnlijk toch dich ter by een vreedzame oplossing gebracht. Niet alleen Bondskanselier Adenauer, die woensdag reeds verklaarde goede hoop te hebben dat er zal worden onder, handeld, maar ook autoriteiten in Wash ington en Londen zUn van mening, dat de periode van het nemen van militaire maatregelen over en weer gevolgd zal worden door een periode van praten. Zo verklaarde eergisteren de voorman van her State Department, Dean Rusk, op een persconferentie, dat Juist nu de mo gelijkheid op onderhandelingen groot is. Deze hoopgevende ontwikkeling in de Berlijnse kwestie zo kort na de bepaald krachtige rede van Kennedy is niet zo vreemd. Amerika's president heeft im mers niet gedreigd en nog minder loze dreigementen geuit; hij heeft Chroesjt- 6jow duidelijk gemaakt, dat de VJS. in zake Berlijn standvastig zullen zijn, dat het Westen ln staat en bereid is om terug te slaan en daarmee de Russische premier voor de keus gesteld: praten of vechten. Maar wat valt er te praten, ter wijl de situatie tot voor kort nog zo was, dat Chroesjtsjow zijn oplossing voor het Berlijnse vraagstuk had en de Westelij ken de hunne en de een de ander niets wilde toegeven? ER zijn echter aanwijzingen, dat er gezocht wordt naar een basis voor nieuwe onderhandelingen. Rusk zei eergisteren ook, dat het Westen het ini tiatief zou moeten nemen. Hij wilde zich echter niet uitlaten over de inhoud van eventuele Amerikaanse voorstellen voor een vredelievende oplossing van Berlijn. Men kan daar natuurlijk wel naar gissen. Zo meldt The New York Times, dat enkele autoriteiten in de Amerikaanse hoofdstad de mogelijke op lossing van het conflict zien in het defi nitief verklaren van de zogenaamde Oder-Neisse-grens. Oostelijk van deze door twee rivieren gevormde grens lig gen de vroegere Duitse gebieden, die na de oorlog onder Pools bestuur zUn ge komen. Volgens het verdrag van Pots dam van 1945 is deze grens nog steeds voorlopig. Maar Rusland dringt al sinds lang op definitieve vaststelling ervan aan. Het Westen heeft aan dit verlangen nooit gehoor willen geven en dit is óók een reden waarom de Sowjet-Unie een vredesverdrag met Oost-Duitsland wil sluiten. Zou het Westen zich thans op dit punt wat soepeler tonen, dan is een compromis mogelUk. Tegenover het de finitief verklaren van de Oder-Neisse- grens als Polens westelijke begrenzing zou dan een nieuw verdrag moeten staan waarin de Sowjet-Unie onbelemmerde toegang tot West-Berltjn garandeert. MEN zou de indruk krijgen, dat de Westerse eenheid tegen de ver drukking in groeit. De Verenigde Staten, met twee mislukte „avonturen" achter de rug (Cuba en in mindere mate ook Laos), Engeland, dat slag levert tegen een dreigende economische crisis, en Frankrijk, dat de handen vol heeft in Algerije en Tunis, hebben zich de laat ste dagen eensgezinder getoond dan men had mogen verwachten. Daar was na Kennedy's oproep tot versterking van de Westelijke defensie de Engelse be reidverklaring om zonodig tienduizenden reservisten op te roepen, terwijl de Britse regering pas had besloten de militaire uitgaven opnieuw onder de loep te ne men. Daar was het opmerkelijke feit, dat Amerika noch een van de andere Weste lijke bondgenoten Frankrijk op de vin gers tikte, hoewel de kwestie-Bizerta daartoe alle aanleiding gaf. „Bizerta is geofferd op het altaar van Berlijn", is wel gezegd (en geschreven). Maar er stond meer op het spel dan Berlijn: de Westerse eenheid en deze niet alleen met betrekking tot de bedreiging van Berlijn. Daarop heeft Kennedy trouwens ook de nadruk gelegd: een grotere eenheid van het Westen is nodig om niet het onder spit te delven in de wereldomvattende conflicten tussen Oost en West, dus ook op alle andere bedreigde punten ter wereld. Kennedy heeft getoond, dat de Westerse eenheid hem zeer ter harte gaat. In hoeverre zijn NAVO-partners bereid zijn relatief even grote offers voor de goede zaak te brengen, zal straks in Parijs moeten blijken, wanneer Amerika zich met zUn bondgenoten zal beraden over de diplomatieke aanpak van de Berlijnse kwestie en de verdeling van de lasten van de vergrote militaire paraatheid. t 7- ENNEDY streeft overigens niet al- kf leen een politieke, maar ook een 1 N economische eenheid van het Wes ten na. Een belangrijke stap in die rich ting is gedaan door de Britse regering, die eergisteren heeft besloten om onder handelingen te beginnen over Engelands toetreding tot de Euromarkt. Mocht Macmillan erin slagen de meerderheid van het parlement achter zich te krij gen maar dat zal hem niet meevallen! zodat Groot-Brittannië de zevende in het blok van Zes wordt, dan is de kans groot, dat andere EVA-partners en kele van hen, zoals Denemarken, hebben reeds eerder verklaard, dat zij wilden afwachten wat Engeland zou doen het Britse voorbeeld zullen volgen. Zodoende zou men langs een andere weg komen tot wat men ai geruime tijd probeert te bereiken: een integratie van de twee Europese handelsblokken, de EEG en de EVA. Overigens gaan de ideeën van de Amerikaanse regering over een Westerse economische eenheid nog verder. In Rome heeft dezer dagen Adlai Steven son. de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de VN, een rede gehouden, waarin hij erop zinspeelde, dat de EEG op den duur wellicht tot een handelsfederatie van de gehele vrije wereld zou kunnen uit groeien, een federatie die zich zou uit strekken van Hawaii tot het Sowjet- russische blok. Resultaten van laboratorium experimenten (Van onze t.v.-medewerker) De lezer moe>t na kennisneming van d.t opsohrxft werkelijk niet denken, dat we niet los kunnen komen van de proe ven van professor Meys, die eergisteren zo dwingend werden gesuggereerd door John Soer voor de televisie. Neen, het gaat ditmaal over de resultaten van een seizoen lang proeven nemen voor de radio. De experimentator was Ernst van Altena, reeds enige keren in deze kroniiekjes gesignaleerd als begenadigd Nederlands tekstdichter, en kort geleden letterlijk door ons betiteld als taaltove naar. Een kort programma met de meest waardevolle sprokkels, die zyn proeven met Nederlandse liedjes met vaderlandse executanten hebben opge leverd, werd gisteren als eerste in een korte serie ten gehore gebracht. We hebben geboeid zitten luisteren en zijn vol goede hoop geraakt, dat de ellen dige malaise, in de liedkunst van eigen bodem eens tot het verleden zal benoren als Van Altena maar tijd van leven en werken heeft en nog een paar andere zeldzaamheden op alt terrein gestaag hun aroeid voortzetten. Een korte wapenschouwJetty Paerl opende met het vlotte liedje „De meis jes van Stavenusse", kleine roofdieren, maar wondermooie deerntjes. Henk Janmaat beproefde zijn goede zang kracht op „Vrijende vogels" met heer lijke muziek van Cor Lemaixe. Debutant Mairius Monkau uit de West zong een vertaald Bécaud-liedje, be houdens enig accent vol belofte, Anne- lles Bouma zong iets te nadrukkelijk op muziek van Enrico Neckheim, ook al zo'n tovenaar. De dichter Jacques Pré- vert voorzag Van Altena van dichter lijke ideeën om een liedje voor Henk van Ulzen te maken, dat iets te hard werd vertolkt. Jetty van Oranje mocht ook hekkesluitster zijn met een kost baar muzikaal kleinood van Brombeer Brassens „De kapellen jacht", dat ons bij het schrijven na middernacht nog in de oren nagonst. We weten het: we traden buiten ons t.v- boekje, maar laat men toch in Gooiland de oren open zetten en zo'n experimenteel programma omzetten in een volwassen Nederlandse televisie- manifestatie, die klinken kan als een klok en schitteren zal als een ster. Dat was het wat we op het enthou siaste televisiehart hadden. De harde weg (Van onze t.v.-medewerker) Na een anti-metro-geluld uit Rotter dam het kost zoveel en de stad is nog lang geen metropool kwam pro en contra van non-figuratieve kunst aan de orde by monde van een getrouw al les oplezende architect Merkelbach met als paranimfen architect Van Eyck en de man van de antiekbeurs voorheen pottenbakker in de Leidse molen „De Valk" Marcel Keezer. Ze plukhaarden met elkaar rondom de figuur van de succesvolle modernist Corneille, die ei genlijk Cornelis van Bevervoorde heet en met zyn werk internationale faam oogstte. Hij graaft dieper en werkt vlot ter dan deze heren in hun debat praat ten. Het was alles veel t« statisch en ze waren bang zich aan koud water te branden. Niet dat er geen positieve of negatieve uitspraken uit de bus kwamen, maar het was allemaal zo verschrikke- ïyk solide afgesproken, dat het niet leuk meer was. Alleen by groter levendigheid en andere comparanten zal dit probeer sel een kans kunnen krygen, maar an ders sterft het snel een stille dood. De paarden in Londen deden het weer best. Ze draaiden en sprongen getrouw hun rondjes, maar het was toch wel een prestatie, dat een Engelse amazone alle mannen te vlug af was. Het duurde net lang genoeg en er was zoveel te zien, dat het gejuich van ritmeester Gruppe- laar nauwelyks afleidde. Sluitstuk van avond en Australië-serie was de aflevering ,De harde weg". By- zonder knap en nuttig werk heeft het VARA-team gepresteerd gedurende zyn reis. Gaaf en eeriyk, zeer menselijk en geduldig ln benadering van hen, die het goed kregen en ook jegens hen, die met tegenslag en teleurstelling te kampen hadden. De sympathie ging nu eens niet uit naar de zwakken, maar naar de sterken, die slaagden, omdat zy zoveel meer moed en ruggegraat toonden (ziektegevallen natuuriyk bulten be schouwing gelaten). Wat hebben we toch in de laatste 15 Jaar een boel prachtmensen aan een ander werelddeel afgestaan. Wat is er gevochten, geleden, maar ook gewonnen. Het was een hart verwarmende ervaring. aandoenhjk soms door de moed der vrouwen vooral, waardoor man en kinderen de vleugels konden uitslaan. Niettegenstaande, neen dank zy de be toonde objectiviteit, die sterke plus- en mingevallen eeriyk liet zien en horen kreeg dit programma een balans, die de makers zelf misschien niet voor moge- ïyk hadden gehouden. De eenvoudige levensfilosofie was soms van een waar achtige klaarheid, die ons veel te den ken en te leren gaf. Een grote onderne ming slaagde volkomen. Dat had het werk van deze t.v.-mensen gemeen met hetgeen voor de besten der emigranten mede geldt en wat dan ook maar eens goed gezegd moet worden. Hulde voor de pioniers, die een troost moet zyn voor hen. die achterbleven en hun terug komst met verlangen verbeiden. Ook zy hier thuis in eigen land gaan een harde weg. maar ze zullen het offer van de scheiding waarschyniyk nu gemakke lijker brengen dan voordien. Dat ls dan de winst van deze reportage, die uit groeide tot een waardevolle documen taire en die Iets wist te vangen van het leven ln den vreemde. HET is zeer de vraag, of de medicyn die Selwyn Lloyd heeft toegediend om Engeland van zyn voornaamste kwaal de voortdurende dreiging van een economische crisis af te helpen. Inderdaad die geneeskrachtige werking bezit die de kanselier van de schatkist er zelf aan toeschryft. zyn noodmaat regelen hebben niet alleen de oppositie, maar ook vele van zyn politieke vrien den in het harnas gejaagd. De voorzit ter van de commissie voor handel en In dustrie van de conservatieve party heeft b v. onomwonden verklaard, dat zyn commissie „ontsteld" was over Lloyds maatregelen. Toch zfjn het niet de za kenlieden. die het Lloyd het moeiiykst zullen maken. Het hevigste verzet valt te verwachten van de zyde der werknemers Een van de noodmaatregelen van Lloyd om de binnenlandse consumptie te be perken ls nameiyk de afkondiging van een „loonstop" zelf schermde hij met het woord „loonpauze" voor de werk nemers ln overheidsdienst, ln de hoop Klacht tegen KLM De tijdelijk zaakgelastigde van Ne derland te Washington, mr. E. L. C. Schijf, heejt dezer dagen een nota bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ingediend, waar in de Nederlandse regering bezwaar maakt tegen de mogelijkheid, dat de door „Panam Airways" Ine bij de Amerikaanse dienst voor de Burger luchtvaart ingediende klacht over de K.L.M. door deze dienst in behan deling zou kunnen worden genomen. In de nota stelt de Nederlandse rege ring, dat de burgerluchtvaart tussen de belde regeringen is geregeld by over eenkomst van 3 april. 1957 en dat naar haar oordeel de door Nederland aange wezen vervoersmaatschappy zich in alle opzichten heeft gehouden aan de be palingen van deze overeenkomst. De Ne derlandse regering meent, dat een ad ministratief orgaan van de Verenigde Staten volledig onbevoegd zou zyn aan gelegenheden ln behandeling te nemen, die geheel zyn voorbehouden aan de verdragsslultende regeringen. De klacht van „Panam Airways" Ine ls in feite bedoeld om een eenzydige beslissing uit te lokken van een Amerikaans over heidsorgaan, dat de Nederlandse rege ring, al of niet bewust, heeft toegestaan, dat de door haar aangewezen vervoer- maatschappy de overeenkomst heeft ge schonden. De Nederlandse regering verzoekt de Amerikaanse regering in de nota om de nodige maatregelen te willen nemen teneinde te voorkomen, dat dit admi nistratief orgaan een aangelegenheid in behandeling neemt, die by overeenkomst nadrukkeiyk ls voorbehouden aan de re geringen. Rode Kruis telt thans meer dan 700.000 leden Het Nederlandsche Roode Kruis heeft een ledental van 700.000 overschreden. Dit deelde vanmorgen voorzitter mr. F. H. A. de Graaff, vanmorgen mede ln zyn openingsrede voor de algemene verga dering van de vereniging te Leeuwarden. Spreker zei verder, dat de campagne vorig Jaar anderhalfmiljoen gulden heeft opgebracht en dat de resultaten van de zo Juist gehouden geldinzame ling zeer gunstig beloven te wor den. Het aantal bloeddonores ls, zo ver telde hy. gestegen tot 180.000 en vele taken van het Rode Kruis hebben uit breiding ondergaan. De geldeiyke steun, die aan de Kongo verleend werd. bedroeg ruim elf ton, waarbij het Nederlandsche Roode Kruis een zeer belangryke plaats innam. De Nederlandse Jeugd zamelde ruim één miljoen blikjes melk voor de bevolking van de Kongo in. Voorts was vorig Jaar een Nederlands bloedtransfusieteam ge durende 100 dagen in de Kongo werk zaam. Verder werd hulp verleend by rampen in Griekenland, Iran. Chili, India en andere landen. Overeenkomst Polen-Ghpna In Warschau ls gisteren een commu niqué uitgegeven, waarin wordt bekend gemaakt dat Polen en Ghana overeen gekomen zyn hun wederzydse betrek kingen op het gebied van opvoeding, scheepvaart, visvanst en luchtverbindin- gen uit te breiden. Polen zal op verzoek van Ghana meer plaatsen op universi teiten en hogescholen beschikbaar stel len voor Ghanese studenten. Het com muniqué werd uitgegeven na het drie daagse bezoek van de president van Ghana, Kwame Nkroemah. Hy is per vliegtuig naar Boedapest vertrokken. Advertentie COPIÊERINRICHTING Telefoon (0 1710—34419) VIJF MEILAAN 27 - LEIDEN dat dit voorbeeld ook ln de particuliere sector gevolgd wordt. Tegelijkertyd zyn de pryzen van een reeks verbruiksarti- kelen gestegen als gevolg van de radi cale verhoging der indirecte belastingen. De loontrekkers, en in het byzonder de werknemers in overheidsdienst (onder wijzers!), zyn dan ook byzonder onte vreden. En nu dreigt te gebeuren wat de Britse regering Juist had willen voor tkomen; vakbondsleiders hebben laten weten, dat nieuwe campagnes voor loonsverhoging worden opgezet, dat er desnoods zal worden gestaakt, zy zullen de hogere pryzen en b.v. de beperkingen op leningen voor particuliere hulzen- bouw als argumenten aanvoeren om een nieuwe loonronde te forcerenDe heer Lloyd staat een nobel doel voor ogen: vergroting van de export en van de produktie en vermindering van de consumptie om Engelands wankele eco nomie te versterken. Maar het ïykt erop. dat hy ln zyn saneringsprogramma het accent te sterk heeft laten vallen op de vermindering van de consumptie (waar door uiteraard ook bepaalde onderne mers worden geschaad). Waar Groot- Brltttannië het meest by ls gebaat, ls opvoering van de produktie. En het mag wel gezegd worden: in Engeland kan veel en veel efficiënter, rationeler en harder worden gewerkt. En daar zal het toch zeker van moeten komen, temeer nu Engeland van zins ls zich by de Euromarkt aan te 6lulten. Gehele Amerikaanse Senaat achter Formosa De Amerikaanse Senaat heeft gister avond met 76 tegen nul stemmen een motie aangenomen, waarin hU zich uit spreekt voor voortgezette Amerikaanse steun aan de regering-Tsjiang Kal-sjek. De Senaat verklaart er verder in dat hU gekant blUft tegen een toelating van communlstisch-Chlna tot de V.N. De Amerikaanse Senaat wil ook niets weten van een diplomatieke erkenning der Chinese Volksrepubliek. Beestenmarkt. Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nm. ZONDAG Hoge woerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. Sportpark Leidse Hout: Concours-hlp- plque. 1.45 uur n.m. Station N.S.: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar duinen van Castrlcum. 9.20 uur voorm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur vm. MAANDAG Gulden Vlies. Aandeelhoudersvergade ring N.V. Van wyk en Heringa. 3 uur nm. Pieterskerk: Orgelbespeling Klaas Bolt. 8.30 uur n.m. BIOSCOPEN Trianon: „Sag mlr Adieu!" A.l. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De Chaplinrevue". A.l. Werkd. 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur, donderdagcyclus „Terug uit de hel". 18 Jr. Casino: „De bruid ls niet bleu". 18 Jr. Werkd. 7 en 9.15 uur; zond. 4.45, 7 en 9.15 uur, dagelijks 2.30 uur „Rusty en de spionnen A.l. Lldo: „De snertsoldaat". A.l. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2 30, 4.45. 7 en 9.15 uur, dageiyks 10.30-12.30 uur „De nieuwe avonturen van Dik Trom". A.l. Luxor: „De zigeunerprinses". A4. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio: „l'Amérlque lnsollte". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra-Theater - Wassenaar: vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „De Vikings". 14 Jr. Maandag en woensdag 8 uur „De Held van Pork Chop Hill". 18 Jr. Donderdag 8 uur „The horse's Mouth" (Geen geld en toch geer zor gen). Zondagmiddag maandag-, woens dag- en donderdagmiddag half drie „Zet 'm op, Tommy". A.l. TENTOONSTELLINGEN Hortus: „Aqua-Hortus". Werkdagen 10 uur vm.10 uur nm.; 's zondags 1210 uur n.m. (t/m 6 augustus). Kort Galgewater: Museumschip „Klein Artls". 10 uur v.m.-9 uur n.m. (t/m augustus). De Lakenhal: Expositie Bloemslerkunst. Dagelijks 10-10 uur; 's zondags 12-10 uur (tot 6 augustus). Lakenhal: Eretentoonstelllng Kees Ver- wey. Dageiyks 10-5 uur, 's zondags 1-5 uur (tot 4 september). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werf park 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 -12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u. Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Ült de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 10—16 uur; 'e. zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober). VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 15.00 Gram. 16 00 Gregoriaanse zang. 16.30 Gram. 1650 Fanfarecorps. 17.10 Gram. 17.30 Gram. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram 1845 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.30 Gram. 19.50 Lichtbaken, le zing. 20.00 Promenade-ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.00 Lichte muz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wy lulden de zondag ln. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Van de wieg tot het graf, praatje. 15.00 Lichte muz. 16.40 Boekenwijsheid. 17.00 Jazzmuz. 17 30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Openlucht recreatie ln onze steden, lezing. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Leven in een verdeelde wereld, klankb. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20 00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Lichte muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gram. 22.00 Sportnws. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.00 Rep. Friese Elfstedenweek. 23.10 Gram. 23.65-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Act. progr. 21.00 Amus. progr. 21.25 Lichte muz. 22.00 Fllmprogr. NTS: 22.35-23.05 Eurovisie: Wereld Festival Gymnastiek te Stuttgart. VOOR ZONDAG 30 JULI Hilversum I 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. IKOR8.30 Goede morgen. 9.00 Drlve-ln- dlenst. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Kamermuz. 11.40 Residentie-ork. en so list. 12.15 Bultenl. comm. 12.25 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 13.30 StrIJkork. 13.50 Boekbespr. 14.00 Gram. 14.25 Koorzang. 14.45 Wat ons bezig houdt, lezing. 14.55 Kamermuz. 15.30 Nederland zendt z'.ja missionarissen uit, nat. ultzendlngs plech tigheid. Convent van kerken: 17.00 Ge- ref. kerkd. NCRV: 18.30 Dubbelkwart. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gram. 19.30 Gemeenschap der heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.15 Act. of gram. 20.20 Promenade ork. en sol. 21.20 De glimlach der Apostelen, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avond gebed. 22.55 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en Postdulvenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken AVRO: 12.00 Theaterork. en soliste. 12.30 Meded. en event, postdulvenber. 12.32 OrgelSDel. 13.00 Nws 13.07 De toestand ln de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Progr. v. d. strijdkrachten. 1400 Boekbespr. 14.20 Kamerork. en solist. 1520 Fllm- praatje. 15.35 Zangrecital. 16 00 Amus. muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Nieuwe wegen..., lezing. 17.15 Van Vlaamse bodem, voordr. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 1750 Nws., sportultsl. en sport- Journ. 18.30 Gram. 19.30 Cabaretproer. AVRO: 20.00 Nws. 20 05 Lichte muz. 20.40 Nlcola, hoorsp. 21.15 Lichte muz. 21.30 Lichte muz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Act. 23.00 Pianospel. 23.15 New York Calling. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radlo-Bloemendaal 9.30 uur ds. P. N. Kruyswyk: 11 uur ds. F. E, Hoekstra te 's-Gravenhage; 2.45 uur Klnderdlenst; 3.30 uur ds. C. Goeman te Haarlem. TELEVISIEPROGRAMMA R.K.K 10 00 Pontificale H. Mis. NTS: 13.00-18.00 Intern, tennistournool te Hil versum. AVRO: 20.00 Gevar. showprogr. 20.45 Film over de kunst. 21.00 Pools Danstheater Mazofse. 21.35 Film. NTS: 22.00-22.30 Sport ln beeld. 22 45-23 45 Eurovisie: Wereld Festival Gymnastiek te Stuttgart. Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting". Werkd. van 10-6 uur. zondags van 1-5 uur (tot 20 augustus). Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Vang, die vis!" (tot 1 ok tober). Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313; Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlna- park 8, tel. 26274 ls 's-zondags geopend van 12-13 uur en 's-avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur be reid waar te nemen de doktoren Tegelaar, tel. 34092; Smit, tel. 26866; 's-Gravesande, tel. 31919; Hartman, tel. 26371 en Van Alphen. tel. 22268. Te Oegstgeest dokter J. B. Hugenholtz, tel. 20390. Weekelnde-dlenst der Tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tandarts U. J. van Dyk. tel. 24309. BU reen gehoor van Uw halsarts of specialist (of dlen9 waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. BINNENLAND Iemand, die onbekend wenst te blij ven heeft het Groninger Museum verrijkt met een bijzondere aanwinst, een grote aquarel „De Ophaalbrug" van Vincent van Gogh. Zes varkens van de landbouwer G. J. Oroot Bramel ln Eibergen zijn gister middag ln een modderpoel omgekomen, vermoedelijk doordat deze onder stroom stond. De bewoners van de boerdery wer den opgeschrikt, doordat een paar varkens begonnen te schreeuwen. Men zag de dieren heen en weer schokken en daarna ln de poel neervallen, zy bleven dood liggen. Op de boerdery heeft men nu uit veiligheidsoverwegingen de stroom maar uitgeschakeld. Het driejarig dochtertje van de fa milie Welling uit Den Haag. dat ln Doe- tlnchem was gelogeerd, ls om het leven gekomen bi) een ongelukkige val Het meisje trachtte zich op te trekken aan een bloembak, die aan de muur was be vestigd. De bak schoot los en by de val kwam het kind zo ongelukkig op het achterhoofd terecht, dat het kort na het ongeval overleed. Een groep van 550 Nederlandse mili tairen heeft gisteren met 150 voertuigen het kamp van La Courtlne waar lnfan- terlemanoeuvres zyn gehouden, verlaten om naar Nederland terug te keren. Het zijn twee compagnieën van het 43ste ba taljon Infanterie. De oefeningen ln La Courtlne worden nu tot het einde van deze week op beperkte schaal voortgezet. Olstermlddag is by Apeldoorn tegen over de 81nt-Josephstlchtlng ongeveer tweehonderd meter van de verkeersweg een vliegtuig van een reclame-onderne ming ln een roggeveld neergestort. De bestuurder de 22-jarlge W. Ekels liep een zware hersenschudding, een wervelfrac tuur en een shock op. Het vliegtuig, een Tlgermoth-tweedekker. dat van Tenge was opgestegen had een rondvlucht gemaakt met een reclamenet over Apel doorn. Plotseling verloor het snel hoogte, scheerde over enige hoogspanningskabels en sloeg tegen de grond. BUITENLAND De stad Sidney, ln de Amerikaanse staat Ohio, ls gisteren door een orkaan getroffen. Honderd Inwoners werden ge wond, terwyi vyftlen hulzen werden ver nield. De Engelse oorlogsbodems Cassan dra (een torpedobootjager)het vlleg- dekschip Victorious en de escortesche pen Lincoln, Yarmouth. Flnlsterre en Loch Fyne zullen uit Koeweit worden terug getrokken. na een verblijf van drie we ken ter plaatse ln verband met de crisis Irak-Koewelt. In de toekomst gaat men ln West- Dultsland de kinderverlamming met sllk- vacclnatle lnplaats van de tot nu toe gebrulkeiyke Inenting bestrijden Alle In woners van de Bondsrepubliek tot veertig Jaar oud zullen komende winter worden opgeroepen om zogenaamd levend vlrus- vaccln tegen kinderverlamming te slik ken. Van de sllk-methode met gebruik making van limonade, bonbons en der- gelljke waarin het vaccin 1b opgenomen verwacht men nu veel succes. Voor het Oostdultse Hooggerechts hof hebben gisteren vyf mannen en een vrouw uit Oost-Dultsland terechtgestaan op beschuldiging van het organiseren van een „handel in blanke slaven" naar West- Dultsland. De twee voornaamste beschul digden, Hans Adamo en Gllnther Bartel, bouwkundige Ingenieurs uit Dessau, was tevens spionage voor het Westen ten laste gelegd. Men verwacht dat het proces tot woensdag zal duren. De huurstaklng ln het Engelse plaatsje Smethwlck, uit het protest tegen het verhuren van een flat aan een Pakis tani. ls beëindigd. De 96 bewoners van een gemeente-flat ln Smethwlck, een voorstad van Birmingham, waren dermate ontstemd over de komst van de 28-jarlge Sardar Mohammed en zbn gezin dat zy weigerden de huur te betalen. De ge meente dreigde echter de mensen die huur achterstallig waren, uit hun huls te laten zetten Het overgrote deel heeft thans betaald en Mohammed zal a.s. vrijdag zyn woning betrekken. India telt thans een record-aantal van ongeveer 1.700 000 werkelozen. Medio verleden Jaar hadden ongeveer anderhalf miljoen Indiërs geen werk. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Landbouw heeft gisteren medegedeeld, dat er onderhandeld wordt over de verkoop van 10.000 ton Franse boter naar Oost-Dultsland. Het contract ls nog niet ondertekend, maar met de onderhandelingen ls goede voortgang ge maakt. De verkoop zou deel uitmaken van een rulltransactle. Bijzonderheden zullen echter niet vóór de definitieve be slissing worden bekendgemaakt. Engeland heeft het Internationale Monetaire Fonds verzocht bedragen, over eenkomende met 2 miljard dollar, be schikbaar te stellen om het pond sterling te steunen. Het fonds zou naar verwacht werd, spoedig een besluit nemen over het Britse verzoek, waarschynlljk binnen en kele dagen. Engeland wenste een deel van het geld direct te ontvangen en het overige deel ln de vorm van een „stand - by-regellng". De Engelse onderwijzers, die gisteren een eendagsstaklng hadden uitgeroepen uit protest tegen het niet Inwilligen van hun salariseisen ln verband met de be zuinigingsmaatregelen van de regering, hebben gisteren hun staking voortgezet. De Russische ruimtevaarder Joerl Gagarin ls na een bezoek van vier dagen aan Cuba naar Brazilië vertrokken. Fidel Castro deed hem op het vliegveld Ha vanna uitgeleide. De Engelse regering hoopt ln de loop van dit Jaar een besluit bekend te maken, of Engeland zijn muntstelsel door het decimale muntstelsel zal gaan ver vangen. De economische secretaris van het ministerie van Financiën deelde ln het Lagerhuis tydens een debat over het muntstelsel mede. dat de regering de zaak aan een volledig onderzoek onderwerpt. De V.S. zijn „een flink stuk voor op het schema" bij de bouw van hun vloot van Polarls-onderzeeërs, zo heeft de de mocratische senator John Stennis gisteren in Washington meegedeeld. Stennis voorzitter van de subcommissie voor waakzaamheid van de Senaat, die een onderzoek Instelt naar de kracht van het ..kernzwaard" van de V S en dat van de Sowjet-ünle. Senator Stennis zei dat de VS nu vijf Polarls-onderzeeërs ln dienst hebben. Kortgeleden zyn er nog vier te water gelaten en 20 zyn er op het ogen blik ln aanbouw. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.25-15.41 Lezing). 16.15 Quiz. 16.45 Gram. 17.00 Koorzang. 17.20 Hoorsp. 17.50 Lezing. 17.55 Weerber. 18 00 Nws. en Journ. 18.45 Amus. muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20 25 Llef- dadlgh. oproep. 20.30 Quiz. 21.00 Viool en plano 22 00 Nws. 22.10 Klankb. 22 50 Epi loog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Orgelrecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verz.-progr. 13.30 Gevar. progr. 14 00 Gevar. progr. 14.30 Hoorsp. 15 00 Filmprogr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Inter views en gram. 18.00 Popul. liedjes. 1830 óevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Nws. 19.35 Gevar. muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Verz. progr. 22 00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22 40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Me ditatie. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13 10 Amus. muz. (verv.). 14.30 Oude muz. 15.00 Verz. progr. 16.30 Lichte muz. 18.15 Ork. conc. 18.30 Liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.30 Strykkwart. 21.45 Nws. en weer ber. 22.15 Hoorsp. 22.45 Dansmuz 23.30 Lichte muz 24 00 Nws. en weerber. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Ork. conc. 13.40 Hoorsp. 15.50 Zlgeunermuz. 17.35 Gram. 17.55 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Kamermuz. 22.18 Gram. 22 45 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ni. 324 m.: 12 00 Nws. 12.02 Gram. 12 15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. (verv 13 00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera en belcantoconc. 15 30 Sport. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 17.50 Gram. 18 00 Planorecital. 18.30 Godsd. ultz. 18.55 Nws. 19 30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23 00 Nws. 23.05 Lichte muz. (verv.). 23 55-24.00 Nws. 484 m.: 12.20 Jazzfestival Comblaln-la- Tour. 13 00 Nws 13.15 Comblaln-la-Tour (verv). 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ka merork. en solist. 18.40 Gram. 19.00 Kath. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Comblain-la- Tour (verv). 21.00 Zangfestival v. Knokke. 22 00 Wereldnws. 22.10 Comblaln-la-Tour (verv.). (Om 22.55 Nws.). 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 31 JULI Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Ge wijde muz. 7.50 Meditatie. 8 00 Nws. 8.15 Radlakrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Koorzang. 11.35 Voordr. 11.55 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.05 Volksmuz. 14.30 Man en paard, quiz. 15.50 Gram. 16.00 Bijbel- overdenking. 16.30 Liederen. 16.50 Gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Nleuw-Gulnea kroniek, door mr. dr. H. J. Roethof. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Oude muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Jlddlsje volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.05 Gram. 21.20 Rondetafelge sprek. 21.40 Koperork. 22.00 Pari. comm. 22.15 Vokaal ens. 22.30 Nws. en SOS- ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespr. 23.05 Strykkwart. 23.25 Gram. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8 15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwyding. 10.00 Gram. 11.05 Voordr. 11.15 Kamerork. en sol. 12.00 Zang en hammondorgelspel 12.20 Voor ons platteland, lezing. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs ber. 13.30 Metropole-ork. 14.00 Lucia dl Lammermoor, opera. 16 00 Vonnis over de Laskarlna. hoorsp. 16.50 Gram. 17.00 Rep. 17.30 Gram. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Harmonle-ork. 19.00 Pianorecital. 19 30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 20.45 Levenskunst, lezing. 21.00 Promenade-ork. en soliste. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Gitaarrecital22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22 45 Act. 23 00 Lichte muz. 23.15 Dagen zonder handen, stemmenspel. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(jn van 18-20 uur) I. Béla Bartók 1. Deux portraits op. 5. Andante. Presto. Rudolf Schulz, vlooi. Symphonle Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. 2. Concert voor orkest (1943). Introduzlone. Giuoco delle copple. Elegla. Intermezzo lnterrotto. Finale. Sym phonle Orkest van Radio Berlijn o.l.v. Ferenc Fricsay. II. Leos JanScek. Taras Bulba, rhap- sodle voor orkest. Dood van Andrlj. Dood van Ostapov. Profetie en dood van Taras Bulba. Koninklijk Philharmonisch Orkest o.l.v. Rafael Kubellk. III. Antonln Dvorak. Symphonle ln e kl. t. op. 95 (uit de Nieuwe Wereld). Adagio. Allegro molto. Largo. Scherzo. Molto vivace. Allegro con fuoco. Philhar monisch Orkest van Wenen o.l.v. Rafael Kubellk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.30 Dleren- fllmpje. 20.50 Zuidamerikaans ork. 21.20 Wondermiddel voor psychisch gestoorden? BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Hersengym. 14.10 Gram. 15.00 Hoorsp. 16.30 Mezz'osopr. en plano. 16.45 Voor de oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18 15 In the South-East. 19.00 Ge var. muz. 19.30 Henry Wood Promenade conc. (Om 20.40-21.00 lezing). 21.45 Voordr. 22.00 Nws. en comm. 22.30 Voordr. 22.45 Parl.-overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Vlooi en klavecimbel. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. (Om 13.30 nws. en 13.35 crlcketultsl.)13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 14.15 Plano- spel. 14.31 Relsverh. 15.00 Lichte muz. 15.31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Uitsl. races en crlcketultsl. 16.35 Lichte muz. 17.31 Jazzmuz. 18.00 Cricket. 18.38 Sportnws. 18 45 Hoorsp. 19.00 Nws en Journ. 19.25 Sport. 19.31 Hoorsp. 20.00 Gevar. progr 20.31 Lichte muz. 21.00 Gevar. progr. 21.31 Gevar. muz. 22 15 Pianospel. 22 30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 12.25 V. d. landb. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Amus. muz. 14.15 Lichte muz. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19 00 Nws. en weerber. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Jazzmuz. 23.20 Lichte muz. 24 00 Nws. en weerber. 0.10 Operette- en musicalmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankr(|k 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.10 Gram. 13 50 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewyde muz. 15.00 Ork. conc. 16.00 Orgelspel. 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 19.20 Gram. 20.05 Ork conc. 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 lil.: 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.00 Gram. 15.30 Gram. 16.00 Koer sen. 13.00 Nws. 13.16 Lichte muz. 14 00 Gram. 1530 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.50 Weense liederen. 19.00 Nws. 19 30 Lichte muz. 20.00 Ork. conc. 21.30 Amus. muz. 22 00 Nws. 22 15 Volksliederen. 22 45 Gram. 22 55 Nws. 23 00 V. d. zeelieden 484 m.: 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13 15 Gram. 14 03 Kamermuz. 14 05 Gram. 15.15 Gram. 1607 Dansmuz 17.00 Nws 17 10 Lichte muz. 17 20 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.50 Gram. 22.00 Wereldnws. 22.10 Jazz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2