Frankrijk boycot zitting van de Veiligheidsraad Wat VN ook besluiten ,wij blijven in Bizerta5 WEERBERICHT (9ud QCu teuws Stevenson De Gaulle bij BEMANDE SATELLIETVLUCHT VAN V.S. VOOR NOVEMBER Fa. D. KRET Zn. Tekort van 450.000 ontdekt Dij een bankiersfirma te Rotterdam Majoor b.d. Breunese salueerde stram voor „Turkse" officieren Tweede Evian' ook mislukt VS-verloven in West-Dnitsland BEPERKT Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 29 JULI 1961 No. 30412 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Kort voor het begin van de bijeenkomst in New York van de Veilig heidsraad heeft de Franse regering een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat wat ook de conclusies mogen zijn van de Verenigde Naties, de Franse regering zich genoodzaakt ziet in Bizerta te blijven in verband met de ernst van de internationale toestand. De regering is echter bereid over de kwestie-Bizerta met de Tunesische regering te onderhandelen. Toen de Veiligheidsraad gisteravond opnieuw bijeen kwam om de kwestie Bizerta te bespreken, liet de permanente afgevaardigde van Frankrijk bij de Ver enigde Naties, Armand Berard, weten de vergadering te zullen boycotten. De Franse delegatie werd geleid door Berards plaatsvervanger, Pierre Millet. bij De Gaulle. Het onderhoud duurde 45 minuten. Na afloop wer Stevenson door journalisten gevraagd of ook over Bi zerta was gesproken. Het antwoord luidde: „Wij hebben van gedachten ge wisseld over de algemene politiek, Bi zerta en Berlijn inbegrepen." „Heeft U generaal De Gaulle mede deling gedaan van de teleurstelling in Amerika over de houding van Frank rijk?" „Neen", atwoordde Stevenson, „ik heb alleen maar met aandacht naar generaal De Gaulle geluisterd en ik ben sterk on der de indruk gekomen van zijn krach tige houding en zijn goede gezondheid". „Verwacht u een spoedige oplossing van het conflict over Bizerta?" „Dat hoop ik. Mijn hoop is gevestigd op een resolutie van de Veiligheidsraad, De Franse delegatie heeft een verkla ring uitgegeven waarin zij zegt de raad „geen nieuwe gegevens te kunnen ver strekken". De wapenstilstand in Bizerta en de Sahara is een feit en wordt nage leefd, aldus de Franse verklaring. „De Franse en Tunesische autoriteiten die nen echter nog een regeling te treffen voor herstel van de normale situatie in Bizerta. De Franse autoriteiten hebben voorgesteld deze regeling te bespreken op een met wederzijdse instemming ge kozen plaats." „Dit voorstel blijft van kracht en kan elk gewenst moment worden aanvaard. Onder deze omstandigheden oordeelt de Franse delegatie het niet noodzakelijk aan de besprekingen in de Veiligheids raad deel te nemen". (Voor een verslag van het debat over Bizerta in de V-raad zie men elders.) Uitgenodigd De Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Stevenson, is gis teren in Parijs aangekomen. Onmiddel lijk na zjjn landing bracht een ambte naar van het Elysée hem een brief, waarin generaal De Gaulle hem uitno digde met spoed naar het Elysée te ko men. Drie kwartier later was Stevenson die bevredigend is voor beide partijen". „Mooht de toestand in Bizerta slech ter worden, verwacht u dan een wijzi ging van het Amerikaanse standpunt?" „Neen, niet voor het moment". „Acht u het mogelijk, dat Frankrijk overweegt om de Verenigde Naties te verlaten?" „Dat acht ik niet waarschijnlijk, dat geloof ik niet", aldus Stevenson. Stevenson blijft tot maandag of dins dag in Parijs. Het is niet uitgesloten, dat hij voor zijn vertrek een persconferentie zal beleggen. Portugezen, Zweden en Nederlanders in sclieepswerfproject Tussen een groep Portugese, Zweedse en Nederlandse werven zijn besprekin gen gaande om te komen tot de op richting van „een scheepswerf voor de bouw en reparatie van grote zeesche pen in de haven van Lissabon". De Dok- en Werf maatschappij Wil ton Fijenoord N.V. te Schiedam en de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij (V.OJF.) te Amsterdam vormen tezamen de Nederlandse groep. Het uiteindelijke doel is om „in sa menwerking met de Portugese belang- nebbenden te komen tot de oprichting van een nieuwe werf in de haven van Lissabon", zo wordt ons van de zijde der beide betrokken Nederlandse wer ven meegedeeld. Geen korte ballistische proefvluchten meer Amerikaanse technici zullen trachten binnen drie maanden een be mand ruimtevaartuig een baan om de aarde te laten beschrijven en geen proeven meer nemen met bemande ruimtevaartuigen die niet in een baan komen, zoals de ruimtevluchten van Shepard en Grissom. Dit heeft de voorzitter van de commissie voor ruimtevaart uit het Huis van Afgevaardigden, Overton Brooks, in een interview meegedeeld. Wellicht zal in 1966 een poging wor den gedaan een bemand ruimtevaartuig een baan om de maan te laten beschrij ven. Twee of drie jaar later zou dan de eerste Amerikaan op de maan kunnen landen. Op de Amerikaanse raketbasis Cape Canaveral zal dit weekeinde een Atlas Gerechtshof bepaalt: Wedgwood Benn niet in liet Lagerhuis Het Engelse Hoge Gerechtshof heeft gisteren bepaald, dat Anthony Wedgwood Benn, Lord tegen wil en dank, geen zitting meer kan hebben in het Lagerhuis. Benn, die lid is van de Labour-oppo- sitie, is door het overlijden van zijn va der Lord Stansgate geworden, maar hij weigerde de titel te aanvaarden omdat hij dan geen lid van het Lagerhuis kon blijven. De zaak was aanhangig gemaakt door Malcolm St. Clair, die in mei bij tus sentijdse verkiezingen in Bristol door Benn werd verslagen en die nu voor diens zetel in aanmerking komt. Het Hof kon zich indenken in de op vatting van Benn, dat het onbillijk zou zijn als men hem de gelegenheid ontnam de kiezers te dienen die hem in het La gerhuis hadden gebracht, maar aan de andere kant moesten de rechters zich aan de bestaande wetten houden. Amerikaanse Senaat keurt Kennedy's voorstellen goed De Amerikaanse Senaat heeft gis teren met algemene stemmen de aan schaf van wapens en raketten tot een bedrag van 958.570.000 dollar goedge keurd. Éveneens met algemene stemmen aanvaardde de Senaat het wetsontwerp, dat Kennedy machtigt 250.000 reservis ten op te roepen en de strijdkrachten met 217.000 man uit te breiden. Enkele senators hadden de defensie inspanning van Amerika's bondgenoten in Europa gekritiseerd. Senator Ellender noemde de bijdrage van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland „een droe vig verhaal". De bondgenoten moesten worden gedwongen hun deel bij te dra gen, zei hij. Senator Humphrey meen de: „Wij moeten onze bondgenoten niet veroordelen nu wij hun nodig hebben". Senator William Fulbright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat, heeft gisteren een beroep op de West- Europese landen gedaan om meer soe vereiniteit af te staan teneinde samen tegen het communistisch gevaar te kun nen optreden. Fulbright, die sprak op een bijeenkomst in de universiteit van Stanford, pleitte in dit verband voor een snellere ontwikkeling van de supra nationale instellingen. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leidei. Telefoon 20023—24350 Bij de bankiersfirma R. Mees en Zonen te Rotterdam is onlangs een aanzienlijk kastekort geconstateerd, waarvan moet worden gevreesd, dat dit door fraude is ontstaan. Aange nomen moet worden, dat het tekort ruim f450.000 zal bedragen. De ontdekking van het tekort had plaats, nadat plotseling een der kas siers is overleden. Deze man was reeds 41 jaar in dienst van de bank. Bjj het opnemen van zijn kas bleek de z.g. reserve-kas, die bij de laatste algemene controle f 450.000 hoog was niet meer aanwezig te zijn. Aanvankelijk dacht men aan een in terne vergissing, doch weldra bleek het noodzakelijk de politie en assura deuren in het onderzoek te betrek ken. Dit onderzoek de man over- TIJDELIJKE VERBETERING Blijkens het om 10 uur verstrekt weeroverzicht, van De Bilt, zal de buiïgheid door het voorbijtrekken van een rug van hoge druk morgen onder drukt worden. Maar een volgende Oce aandepressie nadert alweer. Het fron tensysteem ervan kan morgen al de Britse eilanden en de Noordzee bereiken in verband hiermee neemt later op de dag de kans op regen, voornamelijk in het westen van het land, weer toe. 30 JULI Zon op: 4.57 uur; onder: 20.34 uur. Maan op: 22.06 uur; onder: 8.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.46 en 17.19 uur; laagwater te 0.37 en 13.03 uur. (31/7 hoogwater te 5.34 en 18.04 uur; laagwater te 1.29 en 13.50 uur). STRANDVERWACHTING (Van een weerkundige medewerker) Rug van hoge druk passeert morgen met zonnig en vrij goed strandweer. Af nemende naar zuidwest krimpende wind. Iets minder koel; overdag 18 k 20 graden. Zeewater 17 graden. Verdere vooruitzichten: Een volgend Oceaanfront zal maandag al weer min der mooi strandweer brengen. Dit nummer nestaai uit 12 pagina's cn een bijvoegsel leed op 5 juli is nu reeds weken aan de gang zonder dat nog enige zekerheid omtrent de toedracht is ver kregen. Met de familie van de overledene is overeengekomen dat de boedel fail- Op het Pikmeer bij Grouw wer den gisteren weer de jaarlijkse zeil wedstrijden tussen vrachtschepen gehouden, die de deelnemers de no dige spanning en de toeristen een aardige ontspanning boden. Het zou worden verklaard, wat inmid dels inderdaad is geschied, zodat een door de rechtbank aangewezen cura tor een nauwkeurig onderzoek kan instellen. Sterreu flonkerden in Nijmegen (Speciale berichtgeving) I hloemendag in de stad van Trajanus en Voor de leiding van de Vierdaagse I. «"«'f de binnenkomst van de wandelaars op de laatste dag een gewichtig hoofdstuk. Dan komen vele hoge autoriteiten en generaals hun opwachting maken bij de majoor b.d. J. N. Breunese en op de ere plaatsen flonkert het dan van de ster ren. De marcherende militairen gaan er paraderend aan voorbij en de hoge gas ten van de majoor b.d. verheffen zich van "hun plaatsen en salueren stram terug. Zo wil het militaire gebruik het en de Vierdaagse-etiquette past zieh daar graag bij aan. Gisteren beleefde de majoor weer zo'n hoogtijdag en er wa ren nog meer hoge officieren dan an ders. Zelfs twee Turkse, hoewel er van hun land geen vertegenwoordigers in de lange meute meeliepen. Maar zo hadden zij 's morgens telefonisch laten weten zij waren voor bepaalde doel einden in Den Haag en hadden verno men van het spectaculaire feest, dat zich in Nijmegens straten zou afspelen in de middaguren. Hoe graag zouden zij dit eens willen meemaken. Wel, dat kon uiteraard geregeld worden en de offi cieren uit Turkije zouden om goed twee uur worden afgehaald van hotel „Berg en Dal", waar zij de lunch zouden ge bruiken. De regeling was feilloos en tegen half drie kwam de luxueuse wagen, waarin al meer generaals hadden gezeten deze dag. bij de ereplaatsen voorrijden. De majoor begroette zijn bijzondere gas ten en sprak enige ogenblikken in het Engels met hen. waarna zij geleid wer den naar de linker vleugel van het „paradijs" om er plaats te nemen te midden van andere (hoge) genodigden. De beide Turken schijnen in hun land niet aan zonlicht gewend te zijn. al thans zii droegen forse zonnebrillen, die overigens uitstekend pasten bij hun zomerse, ietwat kakiachtige uniformen. Ook de zwarte snorren waren stoer militair, gedistingeerd ook. En dat de een een soort wandelstok met een on logische blauwe knop als maarschalk staf hanteerde met zijn zwarte hand schoenen, raket worden gelanceerd als proef voor een onbemande vlucht naar de maan. De „Ranger I", zo heet het te lanceren ruimteschip, is nog in het ontwikke lingsstadium. Stannv van Baer nu Miss International „Miss Holland", de 19-jarige Am sterdamse brunette Stanny van Baer, heeft de „Miss International" titel in Long Beach (Californiè) veroverd. Na haar kwamen vertegenwoordigers van Spanje, Canada en IJsland. „Fantastisch, dat had ik nooit ge- I dacht", zo reageerde een overgelukki- ge Stanny Van Baer vannacht om één uur, toen de jury te Long Beach haar tot „Miss Internationale Schoonheid" i had gekozen. Ruim 7000 mensen waren aanwezig bij deze miss-verklezing. die voor de 19-jarige Amsterdamse reeds eerder een titel had opgeleverd, die van Miss Fotogeniek. Deze eretitel ontving zij van de fotografen. Tenslotte behoor de ze met vier van de 52 andere me dedingsters tot de kandidaten voor de finale. Op 26 april Jl. werd Stanny van Bear uit 16 mooie meisjes tot miss Amsterdam gekozen. Bij de Miss Hol land-verkiezing op 17 mei werd ze slechts derde, omdat de internationale jury haar volgens de internationale „miss j verkiezings-maatstaven" iets te klein vond. „Ik blijf misschien een Jaar in Ame rika" heeft ze laten weten, want Stan ny van Baer heeft- een antrekkelijk i contract als fotomodel aangeboden ge- kregen. Of ze het doet. weet ze nog niet. In ieder geval is ze door deze miss-verkizing 10.000 dollar rijker ge worden. (Van onze Parfjse correspondent) Ook de tweede conferentie van Evian is mislukt. In de vergadering van gis teren is men het niet eens kunnen worden over de oude kwestie van de Sahara. De Algerijnse delegatie wei gerde andere agendapunten te bespre ken zolang over de Sahara geen over eenstemming was bereikt. Toen de Fransen geen verdere concessies wil den doen, stelde de Algerijnse delega tie voor de conferentie voor onbepaal de tijd te verdagen, waarmee de Fran sen noodgedwongen genoegen moesten nemen. De Algerijnse delegatie keert naar Tunis terug. Onmiddelllj'- na het bekendworden van het bericht in Parijs, begaf eerste mi nister Debré zich naar het Elysée, waar hij door generaal De Gaulle werd ontvangen. In Evian en in politieke kringen te Pa rijs heeft men weinig hoop op hervat ting van de onderhandelingen. Presi dent De Gaulle heeft al eens zijn voor nemen bekendgemaakt om bij gebrek aan overeenstemming de Europese en de Fransgezinde moslembevolking van Algerije in gebieden samen te brengen waar zjj door het Franse leger kan worden beschermd en de rest van Al gerije aan zijn lot over te laten. tc journalisten merkten de blik van verstandhouding op tussen de strak kH- kende senaatsleden en de Turkse offi cieren, cn de moeite welke zij hadden om de grap verder te spelen: de grap om twee studenten in de rol van Turkse officieren te steken. Het werd een meesterlijke vertolkingWant hoe wel de Vierdaagse leiding en dc offi- I eiële pasten deze midd-n'ets anders UVCFlC^ IlCTVclt OVCT te doen hadden dan te zitten en af en toe op te gaan staan en te salueren, tippelden zij het allerhardsterin! Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa, dat in Heidel- berg Is gevestigd, heeft gisteravond be kendgemaakt, dat de verlofregeling van alle onder zijn bevel staande personeel is beperkt „om te verzekeren dat een goed uitgebalanceerde operationele macht te allen tijde beschikbaar is". De nieuwe regeling zal op 1 augus tus ingaan. De maatregel is reeds geruime tijd besproken en staat niet in direct ver band met de verhoogde spanning in de wereld, aldus de bekendmaking. Het betekent in hoofdzaak een terug keer tot de regeling zoals die tot fe bruari 1960 gold. ontwapening De Russisch-Amerikaanse ontwape ningsbesprekingen in Moskou zijn giste ren, na een onderbreking van een week, hervat De Amerikaanse vertegenwoordiger, John McCloy. is in die tussentijd naar de Zwarte-Zeekust geweest voor een be spreking met premier Chroesjtsjow. Over de bespreking van gisteren is niets bekendgemaakt, doch van Ame rikaanse zijde verluidt dat de twee dele gaties vandaag weer bijeen zouden ko men. De regeling betekent dat de troepen vrijwel permanent ln staat van alarm zijn. Elke eenheid moet tenminste over 85 procent van haar effectief bcschik- was eigenlijk het enige aan I ken Het huidige percentage ligt aan- Over de uitgestrekte vlakten van de Wieringermeer rollen weer de grote oogstmachines, die in deze tijd heer en meester zijn jonge polderland. het hen, dat uit de toon viel. Maar coed: j zienlijk lager. Krachtens deze maat- 's lands wijs, 's lands eer. Hun militaire regen moeten de militairen elke avond gebruiken waren volkomen acceptabel j behalve zondag voor twaalf uur binnen voor de verenigde officieren. En het zjjn. enige, waarmee het duo zich van zijn j collega's onderscheidde, was eigenlijk De regeling betreft slechts troepen de nauwelijks verholen waardering voor die onder het hoofdkwartier ln Heidel- de senaat van het Nijmeegse studen- berg ressorteren Eenheden onder dit tenkorps, die enkele wandelende leden i commando zijn in West-Duitsland, volgens traditie voor af gaat op deze Frankrijk en Italië gelegerd. Uit het Leidsch Dagblad van a 1 Aug. 1861; Om velen duidelijk te doen t begrijpen, dat daglooners of handswerkliedervooral in deze dure en hoogbelaste dagen, een ondersteuning, of liever een ver hooging van dag- of werkloon zouden behoeven, treft men in een der dagbladen van de resi- t dentie een opsomming aan van f de behoefte van een huisgezin, f niet tot de bedeelde klasse be- f hoorende. bestaande uit man. vrouw en 3 kinderen tot een be- J drag van f 6.98 per week. Bij de herstemming voor een lid van de Gemeenteraad is met i 338 van de 491 gelde uitgebragte t stemmen verkozen de heer S. A f Meerburg. t

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1