AMERIKAANSE MIKE OVER HOLLANDERS MEISJES MAKEN MISDADIGERS LEVEN LASTIG ROCK IN DE REGEN Spanje strijdt voor het FATSOEN Scilla Gabel kijkt verder dan haar nieuwe neus lang is m KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Paus Johannes en Amerikaanse schrijversclub niet tevreden over televisie en film Advies: lioud 11 enquete onder de scholieren Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 29 juli 1961 blad no. 30412 Het wekte echt geen bevreemding, dat de 17-jarige Mike Folberth uit Cleveland (Ohio) „goede middag" zei. In niet helemaal onvervalst Nederlands. Want hij is een van de 21 Amerikaanse jongens, die op het ogenblik onder auspiciën van de American Field Service twee maanden in ons landje vertoeven. Tijdens de bootreis naar Holland kregen zij les in het Nederlands en zij brengen hun kennis nu in de praktijk. Evenals 37 Amerikaanse meisjes. Spanje wil weer een fatsoenlijk land worden en de eerste maatregelen daar toe zijn genomen. Het Algemeen Bu reau voor de Veiligheid heeft een offi ciële nota uitgegeven, waarin richtlij nen zijn opgesteld voor „de normen die in acht moeten worden genomen in zwembaden, op stranden en andere plaatsen van recreatie". Zo is nu dan sen in badpak (als men ouder dan 14 jaar is) verboden. Het dragen van shorts in de stad en in restaurants is eveneens uit den boze. Hoewel elders in Europa badgasten hun best doen om zo min mogelijk aan te hebben, worden de badgasten in Spanje er toe gedwongen zoveel mo gelijk kleren te dragen. Overigens scheelt het wel, of men in het noorden of in het zuiden aan het zilte nat vertoeft. In het noorden is het verbo den een zwempak te dragen als men niet zwemt; de zwemmer die aan het strand wenst te zonnen, moet een strandjas dragen. Aan het strand van de Middellandse Zee kan men echter tal van bikini's bewonderen. De Spaanse autoriteiten beschouwen de bikini als een van de hoofdzonden tegen het fatsoen. Het textielkleinood wordt zo verafschuwd, dat het in de reglementen niet eens wordt genoemd. Dit is er de oorzaak van, dat men aan de zuidelijke stranden dit tenue kan dragen, hoewel men zich verwonderd moet afvragen, hoe het mogelijk is dat in het moraal-bewuste Spanje zulke onvergeeflijke misstappen kunnen wor den getolereerd. ZIJ is jong (23), mooi en staat aan het begin van een filmcarrière. Scilla Gabel heeft van jongs af er van gedroomd filmster te worden, maar tot enkele jaren geleden had zij het niet verder gebracht dan stand-in voor Sophia Loren. Scil- la's noodlot was, dat zijteveel leek op Sophia. Slechts om deze reden wilden de film :akers de ambitieuze Scilla geen kans geven: „We hebben geen behoefte aan een duplicaat van Sophia". Maar de jonge Italiaanse moest en zou bij de film komen. Geen weg naar dat begeerde doel was haar te veel. Ze heeft zich een nieuwe neus laten aanmeten. Een heel mooie, rechte, wat kortere neus. Deze nieuwe „voorgevel" en een ander kleurtje haar hebben de ge- Nederland is niet het enige land, waar de regen herhaaldelijk openlucht-evenementen in de war stuurt. In Denemarken zijn ze dat ook wel gewend. Maar de Kopen- haagse teenagers, die wekelijks naar 'n populair dansfestijn in het park trekken, hebben er wel wat op gevonden.Zij nemen bij voor baat hun paraplu mee. En al regent het dan pijpestelen, ze blijven rock 'n rollen. Het nieuwste snufje dat de Ameri kaanse industrie heeft uitgebracht, is een miniatuur tv-toestel in de vorm van een polshorloge. Het zal waarschijnlijk binnenkort in massa worden geproduceerd. Het toestel letje ziet er uit als een gewoon horloge en werkt uiteraard geheel op transistors. In plaats van er de tijd op af te lezen, kan men er de laatste show op volgen. Er zijn al werkgevers die zich ernstig zorgen maken over het nieuwtje. Zij heb ben het schrikbeeld voor ogen van een secretaresse, die geen oog van haar armband-tv kan afhouden, terwijl zij de brieven moet tikken. ■jür Ruud de Wolff, de ene helft van The Blue Diamonds, gaat zich niet verloven, zo stelt het blad Tuney Tunes zijn lezeresjes gerust. Hij heeft „slechts" een vast vriendin netje. Berdien Krijger heet ze. Het meiske woont in Utrecht en ver koopt daar in een radiozaak dage lijks grammofoonplaten van haar favorieten. The Blue Diamonds. Een van de nieuwste modesnufjes van het seizoen 1961—'62 is uit het Italiaanse Florence gekomeneen „zijden" japon gemaakt uit een jutezak. Het materiaal (65 pet. jute en 35 pet katoen) ziet er zwaar uit, maar het is verwonderlijk licht. Het heeft een wat onregelmatig op pervlak, maar het voelt zo zacht als zijde aan. Mike zeilt op het ogenblik op de Kaag met de 16-jarige Karei Samsom uit Noordwijk, bij wiens vader en moeder Mike gezellig onder dak is gebracht. Karei, die op de mulo zit. kon een week geleden nauwelijks een vlot gesprek in 't Engels voeren. Maar nu gaat 't al heel wat beter. Trouwens, Mike vond toen ie pas van boord kwam onze taal maar raar en moeilijk. Het Nederlands, dat hij nu brabbelt, is ook nog wel niet alles, maar het draagt toch bij tot meer begrip tussen hem en z'n vriend Karei. Als Mike over twee maanden weer naar huis gaat en zijn vrienden van de Lakewood High School weer ont moet, dan zal hij heel wat over Ne derland te vertellen hebben. Gekke, grappige en nare dingen. En dat is dan ook de bedoeling van het verblijf van de Amerikanen in ons land. Zij gaan allemaal een paar dagen naar een Nederlandse school om eens te ondervinden hoe er by ons les wordt gegeven, hoe er wordt geleefd. Groot en stevig Mike is wel erg groot en stevig voor zyn leeftijd. Je schat 'm eerder 22 dan 17. Maar ook uit hetgeen hy vertelt en uit z'n hele manier van optreden spreekt een grotere volwassenheid dan bij de doorsnee zeventienjarige. Hij heeft een paar lessen meege maakt op het Rijnlands Lyceum. De scholen en klassen vindt hij allemaal klein. Ook vindt hij, dat de Holland se meisjes en jongens hun leraar veel meer als een „politieagent" zien dan de Amerikaanse HBS-ers. De Ameri kanen zien hun leraren meer als men sen. Mensen met hun tekortkomingen, maar ook met hun goede eigenschap pen. Het Hollandse eten vindt hij wel lekker. Alles is zo vers. Het brood, het fruit, de yoghurt. Volwassener „De Amerikaanse meisjes en jon gens zyn eerder volwassen. In Amerika heb je meer boezemvrienden dan hier. Je ziet er dan ook meer mensen, omdat je er meer „uit" komt, omdat niet al les zo rond het gezin is geconcentreerd als in Holland". Mike ziet ook heel goed de foute dingen van zijn landgenoten. Er zij" te veel jongens op de High Schools, die aan sportverheerlij- king lijden. Ze leven voor de sport, doen riets anders dan sport. Mike doet aan sport, omdat hij jong is en het fijn vindt. Zoals Ameri kaans voetbal, basketball en zeilen. MIKE UIT AMERIKA zeilen op de Kaag (Foto L.D./Holvast) „Wat ik van jullie tv denk? Ik be grijp niet waarom de regering het niet goed vindt, dat er commerciële tv komt. Dat moet ieder toch voor zich zelf weten Vroeger keek ik vaak naar de tele visie. Toen ik een kleine jongen was. Cowboyfilms en vechtfilms. Nu kijk ik er nog maar betrekkelijk weinig naar". De manier waarop de Nederlanders zich kleden ligt hem wel. De schreeu werige kleuren van de Amerikaanse kleding vindt hij niet zo heel erg pret tig. Weinig keus En wat de Hollandse meisjes betreft? „Weinig keus", zegt Mike gedecideerd. „Je kunt er hier niet met de auto op uit. Ze blijven allemaal thuis" „Een bezwaar vind ik, dat je hier in Holland te veel als gast, te veel met onderscheiding wordt behandeld". Dan gaat hij zeilen We komen nu nooit eens iemand tegen, die onverdeeld geest driftig is over televisie. Iedereen jammert over de kwaliteit van de Nederlandse programma's, maar in het buitenland is het ook alle maal zo best niet. Paus Johannes heeft onlangs nog gewezen op het „ernstige gevaar" dat televisie en films de moderne jeugd be derven. 5-daagse sclioohveek Een vijfdaagse of zesdaagse schoolweek? Houd een enquête onder de scholieren! Dit advi seert een lezeres uit Oegstgeest, die ons het volgende schrijft. Drie van mijn kleinkinderen te Vlaardingen - leerlingen van h.b.s. gymnasium en m.m.s. - met nog vele anderen zijn fel tegen de vijf daagse schoolweek. En, vragen zij zich af, waarom wordt er geen en quête gehouden onder de leerlingen zelf? Dat zou ik vanzelfsprekend vinden". „Er dreigt een misverstand na de publicatie over de vijfdaagse school- De Paus uitte zijn bezorgdheid over de „grote sociale, morele en religieuze problemen", die zijn ontstaan uit de technische vooruitgang der nieuwe media. Paus Johannes schreef dit in" een brief aan de Amerikaanse voor zitter van de pontificale commissie, die leiding geeft in de beoordeling of verwerping van films of t.v.-program- ma's voor de katholieke gelovigen. „De kerk", aldus de Paus, „kan de voordelen, die de film de mens biedt beslist niet negeren, maar er schuilen ook ernstige gevaren in voor het indi vidu en vooral voor de jeugd." Ondanks het werk van de katholie ke kerk te trachten het zedelyk peil van films te verhogen zijn er geen- duurzame resultaten, schreef de Paus. Meneer Davidson in New York zei: „De droeve waarheid is, dat nooit in de geschiedenis schrijvers zo goed zyn betaald voor zo slecht schrijven". Me neer Davidson dacht, dat er by de (Amerikaanse) t.v. niet langer een markt was voor goed geschreven werk. Deze meneer Davidson is niet de eerste de beste: hij is nl. voorzitter van het gilde- van Amerikaanse schrijvers. RAMPSPOEDIG De oud-voorzitter van deze vereni ging deed ook wat duiten in het t.v.- zakje. Hij vond, dat de koers van de commerciële t.v. in de afgelopen vijf jaar rampspoedig was voor de schrij vers. Vijf jaar geleden keken nieuwe schrijvers opgewonden en vol hoop naar de televisie, maar dat medium is voor hen nu een doodlopende straat geworden. Vaak wordt de schrijver opgedragen zyn stuk te maken volgens een door de „snonsor" opgestelde formule, waarin misdaad en gewelddadigheid 'n belangrijke rol spelen. De oud-voorzitter Barnouw heet hij vond dat de regering op de een of andere manier moest ingrijpen. lijkenis met haar beroemde colle ga dusdanig gereduceerd, dat de filmmensen nu wel met een con tract over de brug wilden komen. Het is begonnen met een Tarzan- film. De voor deze gelegenheid roodharige Scilla was het verlei delijke element in dat oerwoudver- haal, waarin Gordon Scott ditmaal met een lendendoekje rondholde. Maar dat Amerikaanse „avon tuurtje" van Scilla de film werd door Paramount gemaakt be hoort nu tot het verleden. Nu heeft zij al erkenning gevonden op eigen bodem en staat thans naast een erkende „grootheid" als Mylène Demongeot voor de camera's in Rome. Zij vertolken de vrouwelijke hoofdrollen in de kostuumfilm „Sabine". Scilla heeft dus de race naar roem met een neuslengte ge wonnen. Voor het eerst in de veelbewo gen geschiedenis van Amerika's gangsterstad nummer een, Chi cago, patrouilleren nu ook vrou welijke agenten dag en nacht in de straten, zij het dan altijd in politie-auto's. Zij zijn gewapend met dienstpistolen, die in elegante schoudertasjes worden opgebor gen. De vrouwelyke agenten Chicago heeft er maar liefst 66 zyn er vooral om een oogje te houden op jeug dige delinquenten. Zy zyn overigens in alle opzichten gelyk aan haar manne lijke collega's. Kapitein Delaney, de chef van de afdeling waarbij deze nieuwe agenten te werk zyn gesteld, zegt: „De meisjes kunnen even goed met een pistool omgaan als de mannen en de meesten zyn bovendien nog goed in judo". De meisjes patrouilleren telkens met tweeën in één auto en maken tijdens elke dienst ritten door de stad van ongeveer 80 kilometer. Zy zoeken naar vermiste personen, escorteren vrouwe lijke gevangenen en houden een oogje in het zeil in de buurt van lokalen en café's waar veel nozems komen. En natuurlijk speuren zij evenals haar surveillerende mannelijke collega's naar eventuele ongerechtigheden, die in Chicago als vanouds altijd wel voor handen zijn. Kapitein Delaney is zeer ingenomen met zijn vrouwelyke staf. Hy had ook vroeger wel vrouwelijke agenten onder zijn hoede, maar die werden alleen maar voor „typische vrouwelijke kar weitjes" gebruikt. Hjj hoopt dat „de meisjes" beter in staat zullen zyn om de losbandigheid van Chicago's jeugd binnen de perken te houden dan de mannelyke agenten. Hy geeft toe, dat de vrouwelijke agen ten misschien wat zachter" zyn dan haar mannelyke collega's, „maar dat is juist wat we moeten hebben", zegt hy. „Wij moedigen een toegefeiyke houding en wat vriendelykheid aan, wanneer het jonge mensen betreft". Bovendien meent Delaney, dat de vrouwelyke agenten gemakkelijker zul len kunnen rekenen op hulp van om standers. Men is nu eenmaal sneller geneigd om een man aan zijn lot over te laten dan een vrouw. „Het beeld vm een meisje in uniform suggereert hulp vaardigheid, sociale zorg en begrip. Overigens kan als zodanig een vrouwe lijke agent meer van meisjes en moe ders te weten komen dan een man". Delaney heeft zijn vrouwelijke staf geadviseerd om hulp te vragen, wan neer het op schieten aankomt. „Wy willen liever niet, dat de meisjes op haar eentje aan het vechten raken, maar zij hebben natuurlijk evenveel recht om van vuurwapens gebruik te maken als de mannen in het korps". Hij meent trouwens, dat de meeste misdadigers teveel eergevoel hebben om even gemakkelijk op een meisje in uniform te schieten als op een manne lyke agent. En dat is een niet onbe langrijk psychologisch voordeel voor het politiekorps in deze gangsterstad. mijn compliment week in uw blad van 15 juü", schryft de heer A. Boogaard, rijksinspecteur voor het l.o., v.g.l.o. en u.l.o. En hij zegt waarom: Van een „Plan-Boogaard" is geen sprake. In veel artikelen wordt het voor en tegen van een zesdaagse schoolweek in de wintermaanden en een vijfdaagse schoolweek in de zo mermaanden besproken. In dit stadium stel ik zeker nog niet voor, om over te gaan tot de zomerse vijfdaagse schoolweek. De school is een instituut, dat is in gebed in een maatschappelijke si tuatie. Welnu: indien het levens patroon door de vijfdaagse werk week zó ingrijpend gewijzigd zou worden, dat met name tijdens de zomermaanden de school door b.v. veelvuldig verzuim op zaterdagmor gen zou worden geschaad, eerst dan komt m.i. de vraag aan de orde, of een zomerse vijfdaagse wenselijk en mogelyk is. Overigens: mijn compliment aan de jeugdige briefschrijvers om de wijze, waarop ze de moeilijke kwestie hebben besproken. Tot zover de heer Boogaard. Wij willen erop wijzen, dat we met „plan-Boogaard" beslist geen p l a n-Boogaard hebben bedoeld. De aanhalingstekens stonden er niet voor niets. Ze worden in de krant vaak gebruikt, juist om te laten uitkomen dat de betreffende woorden geenofficiële aanduiding zijn. In dit geval maakten de woor den plan-Boogaard tussen aanha lingstekens het ons mogelijk om op kernachtige wijze de suggestie van de heer Boogaard aan te dui den. ARGUS.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 14