LUCKY... THE REAL NTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERLAND I.25 KEERPUNT op AANDELENMARKT VN-troepen omsingelen Katangese garnizoenen Scheepsarts van de Willem Ruys" ook huisdokter eilandje Pitcairn Kon. Luchtmacht speelt hoofdrol Taptoe Delft GEZOND FINANCIEEL BELEID IN NEDERLAND Zal het ingetreden herstel van V.S.-economie doorzetten Schoolboeken Zandvliet9» Eind augustus is het iveer zover Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 28 juli 1961 Derde blad no. 30411 Nu de tegenstelling tussen Amerika en Rusland ten aanzien van Oost-Duitsland en Berlijn zich tot dusver niet verder heeft toegespitst, Chroesjtsjow opeens weer tot praten" bereid schijnt en anderzijds Kennedy eindelijk eens flink van zich af heeft gebeten, hebben de effectenbeurzen zich deze week aan de invloed van de politieke span ningen kunnen onttrekken. Vrijdag, 21 juli, was, althans voor Amster dam, de „zwarte dag", waarop het algemeneen indexcijfer voor de aandelen en ook dat van de „internationals" beneden zijn voorgaand laagterecord voor dit jaar (4 januari) daalde. Tegenover de tot dusver hoogste standen van dit jaar (april) is het indexcijfer voor de aandelen in het algemeen ca. 100 punten, dat van de „internationals" ca. 149 punten gedaald. Ongetwijfeld een scherpe daling, maar in procenten van de hoogste stand uitgedrukt, toch nog niet meer dan 21 a 22 pet. Bezuinigiiigssteuii voor Engelse Pond Het deze week ingetreden herstel was aanvankelijk niet overtuigend, maar doordat zwakke houders zich uit de markt hebben teruggetrokken en hun aandelen in sterkere handen zijn overgegaan, is de technische po sitie van de markt aanmerkelijk ver beterd, zodat vele handelaren, met name de „internationals" met nage noeg evengrote sprongen omhoog gingen als ze de vorige week naar beneden zijn gegaan. Men is op de beurs nu eenmaal „himmelhoch jauchzend, oder zum Tode betrübt". Ook deze week zijn echter de omzet ten op de aandelenmarkt klein, d.i. be neden de 3 miljoen gebleven, terwijl men bijvoorbeeld voor 4 januari j.l. een cijfer van bijna 9 miljoen vindt. Dit duidt er op dat de beleggers ten aanzien van de aandelenmarkt nog een vrij grote re serve in acht nemen, hetgeen ook op de Amerikaanse en de Duitse beurzen kan worden geconstateerd. Maar ook daar is voor de koersdaling een licht herstel in de plaats getreden. Duitsland In Duitsland, waar weer een lichte stijging van de rentestand viel te con stateren, zodat de nieuwe 5 pet lening van de Deutsche Bundesbahn 98 pet allerminst een succes was, heeft men de renteloze tegoeden, die het bankwezen bij de centrale bank moet aanhouden, verlaagd, waardoor DM 400 miljoen is vrijgekomen. Gehoopt wordt, dat de ren testand hierdoor weer wat zal dalen. Want hoge rente trekt buitenlands kapi taal aan en daaraan heeft men in West- Duitsland geen behoefte. De ontwikke ling van de Duitse handels- en beta lingsbalans gaat weer in opgaande lijn, ook in de richting van ons land, dat in de eerste vijf maanden van dit jaar 23 pet meer uit Duitland heeft ingevoerd dan het vorig jaar, terwyl onze export naar Duitsland slechts met 4 pet vooruit ging. In de V.S. is men wel overtuigd dat de recessie tot haar eind is gekomen, maar over het industrieel herstel is men nog niet gerust. De industriële produktie is sinds het eerste kwartaal met 10 pet ge stegen en de produktie van de staalfa brieken bedraagt thans ca. 70 pet van de capaciteit, een vooruitgang van ca. 15 pet sinds enige maanden. Men is echter niet overtuigd dat dit herstel zal aanhouden. Wel rekent men er op dat de defensie-uitgaven van de regering zullen worden verhoogd, hetgeen uiter aard aan de defensie-aandelen ten goe de kwam. Tot dusver is het aantal werklozen echter nog weinig gedaald. In hoe sterke mate het Amerikaanse bedrijfsleven onder de recessie heeft ge leden, blijkt wel uit de daling van de nettowinst van alle bedrijven van 4.1 miljard in het tweede kwartaal van 1960 tot 3.5 miljard in het vierde kwartaal van dat jaar en tot 2.9 mil jard in het eerste kwartaal van 1961. Opmerkelijk is in dit verband, dat het bedrag van de uitgekeerde dividenden in laatstgenoemd kwartaal nog iets groter was dan in het vierde van 1960, waaruit blijkt dat, gelijk trouwens bekend is, de Amerikaanse ondernemingen een veel minder groot deel van de winst in het bedrijf houden dan in ons land. Hier is het dooreengenomen ca 50, daar ca 30 pet. Intussen is ook te New York, onder invloed van de rede van Kennedy de beursstemming bij grotere omzetten aan merkelijk verbeterd. Monetaire onzekerheid De flauwe stemming van de voorgaan de weken werd, zoals men weet, in de hand gewerkt door de monetaire onze kerheid, met name als gevolg van de monetaire crisis in Engeland, de achtste sinds het eind van de oorlog. Deze week zijn de maatregelen tot herstel van de Engelse economie en de verzwakte be talingsbalans afgekomen en ze zijn, zo als men heeft gelezen, niet mals. De trotse Engelsman zal zijn buikriem een flink eind moeten insnoeren, van loons verhogingen kan geen sprake zijn, voor lopige toezegingen op dat punt worden gereduceerd en het wisseldisconto, dat op 8 december van het vorig jaar van b1!2 pet tot 5 pet werd verlaagd is nu op 7 pet gesteld, een percentage dat sinds 1957 niet is voorgekomen. Het is duidelijk wat hiervan de be doeling is. Engeland was vóór de oorlog de bankier van Europa en ook nadien geschiedt het internationaal kapitaal- en goederenverkeer nog altijd voor een groot deel in Ponden, tengevolge waar van het buitenland in Londen door gaans grote kapitalen aanhield. De laatste tijd is veel van dat kapitaal weggetrokken, omdat men in het Pond geen vertrouwen meer stelde. De Engel se valuta deed op de wisselmarkten een disagio, d.w.z. men moest voor buiten landse valuta meer betalen dan de of ficieel vastgestelde verhoudingskoers. Geruchten over een komende devalua tie van het Pond waren hieraan niet vreemd, ondanks de dementi's van de Engelse regering. Nu de Minister van Financiën de klas sieke maatregelen tot herstel van de En gelse economie heeft afgekondigd, is die valutavrees verdwenen, hetgeen onmid dellijk in een hogere waardering van het Pond en van de pondenobligaties tot uitdrukking is gekomen. Eerste voorwaarde In het buitenland heeft deze forse om wending van het roer door de Engelse regering dus een goede indruk gemaakt, begrijpelijk, omdat rust op de valuta markten een eerste voorwaarde is van een gezonde ontwikkeling der interna tionale handelsbetrekkingen en tevens omdat men vertrouwen heeft in het ef fect der genomen maatregelen, gedach tig aan het oude adagium dat een En gelsman eerst goed wordt als het hem slecht gaat. Tegen de achtergrond van Engelands economie steekt die van ons land wel uitermate gunstig af en ze wordt dan ook door buitenlandse waarnemers als een voorbeeld gesteld. We konden de vorige week nog melding maken van de uitgifte van f 300 miljoen 4 pets obli gaties door de Nederlandse Staat tegen een koers van 98 Va pet, hetgeen een ren dement van 4.19 pet betekent. Een maand geleden, toen de staatsfondsen ca 1% pet hoger noteerden dan nu, was het moment voor de uitgifte vermoede lijk gunstiger geweest, de Minister van Financiën heeft hierin echter geen re den gezien om het thans met een 4 pet 25-jarige lening A 9814 pet niet (dit woordje is in ons artikel van de vorige week uitgevallen) te wagen. Aanvanke lijk ging hiervan een druk uit op de oude leningen, die zich hiervan al weer enigszins hebben kunnen herstellen. De waardering van de Nederlandse obli gaties is niet weinig bevorderd door het financiëel beleid van de regering, ten gevolge waarvan de laatste jaren van een inflatie in ons land geen sprake is. Voorkoming daarvan ligt ook thans nog aan het regeringsbeleid ten grondslag, dat helaas door de personeelsschaarste en de vijfdaagse werkweek, die Ionen en consumptie doen stijgen, wordt door kruist. Handels- en betalingsbalans zijn in dit verband tekenen aan de wand, die men ook in werknemerskringen niet zal moeten misverstaan. „Gelijkstelling" in Zuid-Rhodesië De nieuwe grondwet voor Zuid-Rho desië is met 41.949 tegen 21.846 stemmen aangenomen. De kiezers bij het referen dum waren voornamelijk blanken. De premier. Sir Edgar Whitehead, heeft naar aanleiding van deze uitslag „de geboorte van een Rhodesische Na tie" aangekondigd. De leider van de inheemse nationa listische beweging, Joseph Nkomo, heeft verklaard dat zijn partij zal verhinde ren dat de grondwet in werking treedt. Het enige inheemse lid van de fede rale regering, Jasper Savanhoe, zei dat de inheemse leden van de Verenigde Fe derale Partij (geleid door Sir Roy We- lensky) „opgetogen" zijn over het resul taat van de volksstemming. „De negers zijn na 70 jaar eindelijk met andere rassen gelijkgesteld," zei hij. Advertentie H.B.S. M.M.S. LYCEUM GYMNASIUM AMBACHTSSCHOOL, enz. BOEK- EN KANTOORHANDEL HAARLEMMERSTR. 117A - LEIDEN De Katangese garnizoenen in het noorden van het land zijn vrijwel omsingeld door de troepen van de Verenigde Naties en van hun be wegingsvrijheid beroofd, aldus heeft de Katangese minister van Binnenlandse Zaken Moenoengo op een persconferentie in Elisa- bethstad verklaard. Omdat politie en gendarmerie niet in staat zijn normaal politiediensten te verrichten en de orde te handhaven „kan de huidige situatie tot betreurens waardige incidenten leiden. Wanneer de Verenigde Naties willen bewijzen te goeder trouw en objectief te zijn moeten zy spoedig maatregelen nemen". Moenoengo verklaarde, dat vertegen woordigers van de Katangese regering in Europa contact hebben gezocht met ambassades van communistische landen. Katangese missies zijn reeds vertrokken of staan op het punt te vertrekken naar New York, Brazzaville, Westeuropese landen en bepaalde Oosteuropese lan den „om contacten te leggen op econo misch en cultureel terrein". De overeenkomst tussen president Tsjombe en generaal Moboetoe de opperbevelhebber van de strijdkrachten van Leopolds tad) blijft van kracht en zal volgens Moenoengo binnenkort door president Kasavoeboe worden bekrach tigd. Ten aanzien van de bijeenkomst van het parlement in Leopolds tad verklaar de de Katangese bewindsman dat zijn regering streeft naar een compromis, en daartoe reeds besprekingen voert met de autoriteiten in Leopoldstad. Ook met de regering in Stanleystad zullen bespre kingen worden gevoerd. Katanga blijft echter hopen dat een Kongolese topcon ferentie kan worden belegd. (Voor verder nieuws over Koügo zie men elders). Advertentie. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld met LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle Internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...wordt In practisch alle landen ter wereld gerookt. Horeca-actie tegen „kamer met ontbijt" bij paticulieren Een inspecteur van het bedrijfschap Horeca gaat thans in Zandvoort na, welke particuliere kamerverhuurders nog niet hebben voldaan aan hun In schrijvingsplicht bij het bedrijfschap. Het gaat hier om de verhuurders, die per nacht logies en ontbyt verstrek ken, niet om de traditionele verhuren van kamers per week of per maan. Deze actie is door het bedrijfschap in gesteld naar aanleiding van een reac tie van enkele bedrijfsgenoten over wat zij noemen „de beunhazerij in Zandvoort". Deze kwestie kwam gis termiddag ter sprake op de in Kras- napolsky in Amsterdam gehouden openbare bestuursvergadering van het bedrijfschap. Een der aanwezigen merkte op. dat het verhuren van kamers per nacht niet alleen in Zandvoort overigens steeds grotere vormen aanneemt. „Het gaat er niet meer om, dat de par ticulieren bijspringen in de hotelnoord in het hoogseizoen. zy zyn nu ook al actief in het voor- en naseizoen en het gebeurt zelfs, dat een hotelier door een particuliere verhuurder word op gebeld met de vraag of hy soms nog ruimte heeft", aldus spreker. (Van onze Rotterdamse correspondent Dr. J. G. Wisse, scheeps arts op de Willem Ruys gisteren in Rotterdam teruggekeerd heeft waarschijnlijk de verst afgelegen praktijk in de wereld: de 137 bewoners van het eilandje Pitcairn, middenin de Stille Oceaan. 4500 kilometer van Nieuw-Zeeland aan de ene kant. 5000 kilo meter van het Panama kanaal aan de andere. Ze zyn het nageslacht van de muiters op de Bounty, van wie Fletcher Christian in 1790 met enkele volgelingen voet aan wal zette. De „bur gemeester" van het dorp heel nog Fletcher Christian. Als teken van zyn waardigheid draagt hy een witte kapi teinspet van de Koninklyke Rotterdamse Lloyd. Want de Willem Ruys is veel voor deze van de wereld afgesloten ge meenschap gaan betekenen. Als het vlaggeschip in zicht komt, luidt vijfmaal de bel. Het is ook het signaal, dat de scheepsarts naar het eiland komt om zyn spreekuur te houden. Twee uur in de twee maanden! Veel gedaan Dr. Wisse heeft al veel voor de eilandbewoners ze leven van jacht en visserij, verdie nen wat geld met houtsny- werk dat ze op de Willem Ruys en andere schepen langs deze niet drukke route verkopen, hebben al een stroomagregaat en een radio- zendstationnetje gekocht, verdelen de opbrengst van ruilhandel eerlyk onderling - kunnen doen. Dat is begon nen toen de Willem Ruys als „verzetje" voor de passagiers het eiland op zyn wereldreis ging aandoen, een onderbre king van enkele uren in de lange reis van twaalf dagen over de Oceaan. Dr. Wisse is begonnen met een onderzoek naar tuberculose. Aan boord werden alle bewoners door gelicht. Nu is hy al tweemaal op het eiland geweest. Uit Rotterdam ging een speciale elektrische apparatuur mee om een neusoperatie te kun nen verrichten dat is nu op de jongste reis gebeurd en sinds juni heeft het eilandje nu ook een beschei den bloedtransfusiedienst, waarvoor de Kon. Rotter- damsche Lloyd een nieuwe apparatuur heeft geschonken De handelende Pitcairners werden aan boord opgevan gen dnor een boom van een hofmeester, waarop de me dische staf bloedmonsters nam om de bloedgroepen vast te stellen. Daarmee kan de verpleegster op het eiland de vrouw van de zende ling-marconist in haar kleine kliniek gaan werken als het nodig is. Zo gauw de bewoners weten dat de dokter komt spoeden ze zich naar de kliniek, waar de dokter spreekuur houdt. Een 78-jarig vrouwtje, dat door een bloed ziekte niet meer vooruit kon en eigenlijk op de dood moest wachten, kwam nu, na twee maanden de recepten van de Nederlandse arts te hebben opgevolgd, de medische expe ditie van de Willem Ruys monter tegemoet. Expeditie Een expeditie, zo mag men het wel noemen. Met een kleine motorboot door een deining van tweeëneenhalve meter. Twintig minuten va ren naar het rotsachtige eiland met zyn gevaariyke branding. Voor de kust „spe len" reuzen van walvissen. Om in de baai te komen moet geroeid worden, het roer er af worden gehaald. Het is wachten op een hoge golf en precies met die golf meestu ren om binnen te komen. 2 man worden door het water gedragen. De boot wordt op een van tenen gevlochten helling aan land getrokken De Pitcairners stappen in de schommelende lichte bootjes over of ze een trap op lopen, maar zelfs geoefende zeelie den van de Willem Ruys hebben moeite met die ge vaariyke overtocht. De plannen van dr. Wisse? De komende reis, de dertien de rond-de-werelci-tocht van de Willem de Ruys blijft hy thuis. Omin Sittard een praktyk waar te nemen maar daarna gaat hy weer mee. Ook voor Pitcairn. zyn invaller, dr. Binnendyk, krygt instructies mee om als „controlerend geneesheer" zyn werk by te houden. Ruys internaat Eerder op de jongste reis op 9 juni had kapitein Herman van den Heuvel zyn schooltje met blinde en dove kinderen in Colombo bezocht. Dit internaat, waar Vlaamse nonnetjes uit Kortryk de lei ding hebben, verkeert perma nent in zorgwekkende finan ciële omstandigheden. Maar de kinderen maken mooie poppen en die verloot kapitein Van den Heuvel tydens de reis onder de passagiers. De opbrengst van de vorige reis resulteerde mede dank zy de hulp van een in Colombo wonende Nederlander in een complete speeltuin. De gezagvoerder van het vlag geschip van de Rotterdam- sche Lloyd heeft deze nu of ficieel in gebruik gesteld. Het was een groot feest. En er zyn weer nieuwe fondsen. De emigrerende organist Ber nard Drukker, die aan boord van de Ruys was op de heen reis, heeft n.l. een avond een verzoekprogramma gespeeld, dat vele honderden guldens opbracht. En natuuriyk zyn er ook weer poppen verloot. By de volgende stop in Co lombo zullen er dus opnieuw blye kindergezichtjes zijn. De taxus-haag in het park van het plaatsje Cirencester in het En gelse graafschap Glouchestershire heet de hoogste haag ter wereld te zijn. Deze elf meter hoge beplan ting zou stammen uit de tijd van Koningin Anne in het begin van de achttiende eeuuf, Jaartijks wordt de ze haag gesnoeid, een karwei dat twee weken in beslag neemt. Er komen acrobatische toeren aan te pas om model in de monsterbegcod ing te krijgen Nadat in vorige jaren de aan dacht speciaal werd gericht op Landmacht en Marine, is de Taptoe Delft 1961 deze hoofdrol aan de Luchtmacht toebedeeld. Dit onderdeel mag zich zoals de heer J. G. M. Korte, voorzitter van het comité Taptoe Delft het gisteren uitdrukte beroemen op een roem- ryke, doch slechts korte historie en het is dus geen wonder, dat in de taptoe van dit jaar een scène zal voor komen, die nu eens niet een gebeurte nis uit lang vervlogen tyden doet her leven. maar thuishoort in de moderne tijd: het marktplein zal worden her schapen in een denkbeeldige landings baan, waarop bakenlichten aanflitsen en noodverlichtingsapparaten, de z.g. „goosenecks" in werking worden ge steld. Temidden van in vliegoveralls en gele zwemvesten geklede vliegers zal de lucht- machtvlag, waarop de Militaire Willems orde is aangebracht, worden meegevoerd terwyl squadron-emblemen in kleurige, speciaal voor dit doel vervaardigde vlag gen, de taak van de verschillende een heden zullen illustreren. Het spreekt wel vanzelf, dat by dit schouwspel de kapel en het tamboerkorps van de Koninkly ke Luchtmacht de „boventoon" zullen voeren. Historisch Het historisch gedeelte wordt ditmaal gevormd door een kleine parade van ku rassiers. dragonders en lanciers, die in 1831 in het zuiden van ons land waren gelegerd. De toeschouwers zullen hier getuige zyn van inspectie, verricht door de toenmalige vorsteiyke bevelhebber, Prins Frederik, die vergezeld van zyn gemalin. Prinses Louise van Pruisen, en een adjudant, in een met vier paarden bespannen calèche op de plaats van handeling zal verschijnen. Tevens zul len hier een decoratie te velde en een sabelexercitie plaatsvinden. Aan dit on derdeel van de show wordt meegewerkt door leden van de diverse kapellen, fan fare- en tamboerkorpsen, manschap pen van de luchtmacht opleiding en kaderschool en cadetten van de K.M.A. te Breda. Een belangrijk onderdeel in het pro gramma is ook het optreden van het demonstratie- en exercitiepeloton van de luchtmacht instructie. Weinig verandering In de omlijsting van dit alles is, in vergeiyking met vorige jaren, wei nig verandering gekomen. Alle beken de korpsen en kapellen, die in het ver leden hun medewerking verleenden, zyn ook nu weer van de party. Wat de toe- schouwerscapacitiet van de tribunes be treft, deelde de heer Korte nog mede. dat deze thans wel haar maximum heeft bereikt en dat dus geen verdere uit breiding meer mogeiyk is. Wel is men erin geslaagd enige nieuwe luchteffecten te creëren. Ten aanzien van de kaartverkoop, wel ke ook nu weer zal plaats hebben via de kantoren van de VW, is een nieuwe regeling getroffen, waardoor een betere verdeling van de plaatskaarten over het gehele land wordt gegarandeerd. De uitvoeringen van de Taptoe Delft 1961 zullen worden gegeven op vrydag 25, zaterdag 26, maandag 28. dinsdag 29, woensdag 30 en donderdag 31 augus tus, vrydag 1 en zaterdag 2 september. RASSENRELLETJES IN ENGELAND De huurstaking in het Engelse plaats je Shetwick uit protest tegen het ver huren van een flat aan etui Paklstaans gezin begint te verlopen. De 96 bewoners van een gemeente-flat in Shethwick, een voorstad van Birmingham, waren dermate ontstemd over de komst van j de 28-Jarige Sardar Mohammed en zyn gezin dat zy weigerden Je huur te be- I talen. De gemeente dreigde echter de mensen die huur achterstallig waren uit hun huis te laten zetten en gisteren middag hadden 23 bewoners betaald Er bestaat goede hoop dat de overigen zul len volgen. In Yorkshire hebben 64 arbeiders die woensdag in staking gingen om te pro testeren tegen het aannemen van twee Pakistani's het werk hervat op een toe zegging van de directie dat niet- blanke arbeiders geen geschoold werk zullen krijgen. Dordtse kruidenier gemolesteerd door twee dronken broers (Van onze Dordtse correspondent) Nadat de Rykspolitle te Dordrecht enige weken geleden een Dordtse bouw vakarbeider wegens een aanranding te Papendrecht heeft gearresteerd, moest de gemeentepolitie van Dordrecht gis teravond twee van zijn broers, (23 en 20 jaar) achter slot en grendel zetten. Het tweetal, dat reeds bekend staat als „zeer gevaarlijk", zal zich dezer dagen voor de officier van Justitie moeten verantwoorden, omdat ze gisteravond omstreeks kwart over zeven de kruide nier A. Gravendeel uit de Friesestraat te Dordrecht hebben gemolesteerd. De heer Gravendeel, die Juist bestel lingen in zyn auto had weggebracht, zag twee mannen tegen de zypui van zijn winkel zitten. De heren dronken bier en zaten rondom in de glasscher ven. Toen de kruidenier uit zyn auto stapte slingerde de Jongste van de twee een bierfles op straat, waarop de heer Gravendeel zei: „Wat Je daar doet. is zeer gevaariyk voor het verkeer" Hy had het nauweiyks gezegd, of de dran kenlappen vlogen op hem af en begon nen een stevige knokparty De kruide nier. ook niet mis, weerde zich dapper, maar kon niet voorkomen dat hy in de portiek van zyn winkel werd gedrongen. Hy schreeuwde om hulp. maar er was op dat moment niemand op straat. Mevrouw Gravendeel echter, die boven de winkel woont, gaf haar man gehoor. Ze rende naar beneden, deed de win keldeur open en zag hoe de oudste van de twee haar man de keel dichtkneep. Ze probeerde de gemoederen te sussen, maar toen dat niet hielp drong ze zich tussen de vechtenden, waardoor de aan dacht van de aanvallers verslapten en haar man de kans kreeg om zich los te rukken Deze vloog naar de telefoon en belde de politie. Toen de blauwe wa gen arriveerde, waren de aanvallers er- dwenen. Enige minuten later eenter. werden ze met veel moeite in de Augus- tynenkamp gegrepen en naar het bu reau overgebracht. Toen de heer Gra vendeel met de vechtersbazen werd ge confronteerd. herkende hy ze onmid- deliyk als de daders. De Jongste werd daarop zo woedend, dat hy zyn matras van zyn veldbed greep en met zijn tanden in stukken scheurde. De da ders ziin al vaker met de politic in aanraking geweest.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9