„Bizerta" weer voor de Veiligheidsraad enIg tbr Opwinding in Lagerhuis: Labour contra regering ENGELAND WIL LID VAN E.E.G. WORDEN Tunesië wil volledig vertrek Franse troepen WEERBERICHT Tweede ontsnapte uit Haarlem ook gegrepen (9itc/ Qli Parijs boos op Hammarskjöld Lloyds beleid toch goedgekeurd DIERENPARK WASSENAAR Regeringsbesluit is gevallen teiiws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 28 JULI 1961 No. 30411 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt vanavond om acht uur Ned. tijd op verzoek van Tunesië opnieuw bijeen om de kwestie-Bizerta te bespreken. De Tunesische afgevaardigde bij de V.N. Mongi Slim, heeft laten doorschemeren, dat hij zal aandringen op vol ledige terugtrekking van de Franse troepen van Tunesisch gebied. Mongi Slim zal tevens volledige uitvoering bepleiten van de interimresolutie van donderdag, volgens welke een wapenstilstand moet worden gesloten en de Franse en Tunesische troepen op hun uitgangsstellingen van voor het uitbreken van de vijandelijkheden moeten worden teruggetrokken. De Tunisische regering meent dat Frankrijk geen gehoor heeft gegeven aan deze resolutie. Van Franse zijde is herhaaldelijk betoogd dat men garanties wil hebben voor een normaal functioneren van de basis alvorens de troepen worden teruggetrokken uit de posities die zij thans innemen. Hammarskjöld is gisteravond per vliegtuig in New York teruggekeerd. Hij wilde tegenover verslaggevers geen com mentaar geven op zijn bezoek aan Tune sië. Hij zal waarschijnlijk vanavond de Veiligheidsraad verslag uitbrengen van zijn bezoek aan Tunesië. In Franse regeringskringen is men zeer verontwaardigd over Hammars- kjölds brief van dinsdag waarin hij al leen de Franse regering ervan beschul digt de aanbevelingen van de Veilig heidsraad tot terugtrekking van de troe pen op de uitgangsstellingen te Bizerta niet te hebben uitgevoerd. Woordvoerders van de regering ver hullen hun verontwaardiging in diplo matieke taal maar ministers geven in persoonlijke gesprekken in klare taal uiting aan hun oordeel. Men meent in Parijs dat de secretaris-generaal zich MCCLOY HEEFT NOG HOOP De speciale adviseur van president Kennedy voor ontwapeningskwesties, John McCloy, is gisteren van een be zoek aan Chroesjtsjows vakantiever blijf te Sochi, aan de Zwarte Zee, in Moskou teruggekeerd. Hjj heeft dinsdag een ontmoeting met de Russische pre mier gehad. McCloy verklaarde „niet te zullen zeggen of hij optimistisch of pes simistisch was", maar „nog hoop te koes teren dat iets constructiefs kan worden bereikt". Doel van McCloy's reis naar de Sow- jet-Unie is het voeren van besprekingen met de leider van de Russische delega tie op de ontwapeningsconferentie, Zo- rin. McCloy heeft met Chroesjtsjow be halve over ontwapening gesproken over de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in het alge meen. DROOGTE bedreigt China's rijstoogst Radio-Peking meldt dat de gehele oogst van de Provincie Hoenan, de „rijst schuur van China", door grote droog te wordt bedreigd. Er is reeds sinds midden juni geen druppel regen in dit gebied gevallen en de weersvoor uitzichten duiden nog op geen enkele verandering in het aanhoudend droge weer. Volgens Radio-Peking zullen de weers omstandigheden in de komende vijf tien dagen beslissend zjjn voor de be antwoording van de vraag, of de rijst oogst in Hoenan al dan niet zal mis lukken. Ook in de provincie Hopei en in Buiten- Mongolië heerst buitengewone droog te In dertien districten van Buiten-Mon- golië waren de herders, als gevolg van de grote droogte, verplicht hun kud den naar andere weidegeoieden over te brengen. Hierbij werden, volgens Radio-Peking, honderdduizend stuks vee en paarden naar elders overge bracht. OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordwestelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 29 JULI Zon op: 4.56 uur; onder: 20.36 uur. Maan op: 21.36 uur; onder: 6.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.57 en 16.30 uur. Laagwater te 12.14 uur. STRANDVERWACHTING VOOR HEDEN (Van een weerkundig medewerker) Depressies met vele uren regen pas seerde snel in de afgelopen nacht, ge volgd door een rug van hoge druk Morgen opklaringen, maar ook enkele buitjes. Koeler. Matige n.w.-wind. Over dag 16 tot 18 graden. Zeewater 17 graden Vooruitzichten: weekeinde met opkla ringen, maar nog onstabiel en koel. bewust heeft laten gebruiken voor een diplomatieke manoeuvre van de Tune sische regering. De bedoeling van de Tu- nesiërs is, zei men, dat de kwestie ander maal in de Veiligheidsraad in behande ling te krijgen in de hoop dat de raad Frankrijk zal aanbevelen de basis van Bizerta te ontruimen. Arrestaties In Tunesië zijn verscheidene leidende figuren uit de communistische partij om veiligheids redenen zijn gearresteerd. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt meegedeeld, dat Frankrijk een Amerikaans voorstel tot een gesprek tus sen Franse en Tunesische afgevaardig den bij de VJN. van de hand heeft gewe zen. Dit gesprek had moeten gaan over de aanknopen van onderhandelingen over Bizerta. Niet bekend gemaakt is. hoe de Tunesiërs tegenover het voorstel staan. Als gevolg van het conflict over Bi zerta, zullen in de maand augustus 10.000 Fransen, woonachtig in Tunesië het land verlaten en naar Frankrijk re patriëren, zo telefoneert onze Parijse correspondent. Een eerste ploeg van 600 komt "vandaag, een volgende groep van 900 komt zondag in Marseille aan, waar barakken beschikbaar worden gesteld om de daklozen voorlopig te herbergen. De gerepatrieerden zijn hoofdzakelijk leden van gezinnen van Franse militairen in Bizerta, maar ook landbouwers, die er de voorkeur aan geven naar het moeder land terug te keren. Zij krijgen bij aan komst in Marseille als eerste ondersteu ning een bedrag van 1000 nieuwe fran ken. O Slot pag. 2 (Van onze Londense correspondent) Ongekende opwinding heerste gisteravond in het Lagerhuis, toen Macmillan in de slotrede van het economisch debat in antwoord op de felle oppositie-kritiek op de door Selwyn Lloyd afgekondigdenood maatregelen, de socialisten naar het hoofd slingerde, dat het Labour- bewind, dat tien jaar geleden eindigde, gekenmerkt werd door voort durende crises, steeds stijgende prijzen en hoge belastingen. Er ontstond een oorverdovend tumult, waardoor de premier zich nauwe lijks verstaanbaar kon maken. Terwijl er op de Labour-banken geroe pen en gebruld werd, juichten de conservatieven. De bepruikte speaker (voorzitter) moest herhaaldelijk ingrijpen. De socia listen riepen in spreekkoor: „bedrog, bedrog, bedrog!". Macmillan was krijt wit. Hij sprak over de noodzaak van nationale eenheid, maar Labour weigert zijn medewerking aan de oplossing van de crisis te verlenen, tenzij de regering grotere sociale rechtvaardigheid be tracht. Thans zyn de loontrekkenden en degenen met lage salarissen vooral het slachtoffer geworden, terwijl de kapi taalkrachtigen worden gespaard, door dat deze onlangs een speciale belasting verlaging kregen, zo redeneert de oppo sitie. De regering houdt echter vol, dat de lasten rechtvaardig over de gehele gemeenschap zijn verdeeld. Het enige lichtpuntje in het debat en de algemene verwarring in het land, waar thans vooral de muitende onder wijzers een symptoom vormen van algemene verbittering, was een aanbod van Labours schaduw-kanselier Harold Wilson om zijn steun aan de regering te verlenen, indien deze werkelijk optrad tegen belastingvrije winsten, hetgeen de regering nog slechts overweegt volgend jaar te doen. Oppositieleider Gaitskell, die fel uit viel en Macmillan een „pracht acteur" noemde die zijn rol echter heeft uitge speeld, onderstreepte dat de kritiek op de regering universeel is. Hij noemde de regeringsmaatregelen totaal onvoldoen de en economische onzin. Macmillan vertrouwde dat het Engelse volk de regering niet zal teleurstellen. Hij ging zitten onder een Labour-gegil van „aftreden!", terwyl zijn eigen par tijgenoten juichten. De conservatieven waren echter tijdens Macmillans speech zijn eerste grote rede in het Lager huis in deze maand kennelijk ont daan door zijn weifelende en onzekere manier van optreden. Macmillan maak te allang een vermoeide, vaak uitgeputte indruk, maar tot nu toe wist hij zich steeds weer te herstellen. Sir Wintson Churchill, in avondkle ding, was getuige van het hoogst onver kwikkelijke parlementaire tafereel. Het Lagerhuis gaf Macmillan ten slotte een ruime meerderheid van 110 stemmen, nadat de socialistische motie van wantrouwen met 108 stemmen meerderheid was verworpen. Slot Pag. Dit blad bestaat uit 16 paginal Kasavoeboe opent parlement zonder Katangezen De Kongolese president, Kasavoeboe, heeft gisteren het Kongolese parlement geopend nadat het tien maanden lang niet bijeen was geweest. President Ka- sa voeoe zei op een gemeenschappelijke bijeenkomst van de Kamer van Afge- i vaardigden en de Senaat dat zij eerst hun goedkeuring moeten hechten aan een regering van nationale eenheid. La ter zal een nieuwe grondwet aan de orde komen. Kasavoeboe dankte de Verenigde Na ties voor de bescherming die zy hebben verleend. De Lovanium-universiteit, waar de bijeenkomsten worden gehou den, is met onderelektrische stroom staande prikkeldraadversperringen om geven en wordt door ongeveer 1.000 man troepen bewaakt. De president sprak zich uit voor de suggestie van de regeringen in Stan- leystad en Leopoldstad, dat de stem ming over de motie van vertrouwen in de regering geheim moet zijn. De af gevaardigden kunnen echter een afwij kende beslissing nemen. Slechts één gebied van Kongo Ka- tanga heeft geen afgevaardigden ge zonden, zo merkte Kasavoeboe op. Wan neer de volksvertegenwoordigers van dit gebied in hun houding volharden zullen wij „hen aan de kaak moeten stellen en veroordelen". Zoals bekend is president TsombeWW van mening dat een conferentie van Kongolese leiders aan de bijeenkomst van het parlement moet voorafgaan (Voor meer nieuws over Kongo zie men elders) Gisteren vertoefde de zoon van de Tunesische presidentde heer h. Bourguiba. korte tijd op Schip hol. Hij is ambassadeur van zijn land in Amerika en was op doorreis naar zijn standplaats. De heer Bourguiba op de Amsterdamse luchthaven. Senaatscommissie steunt Kennedy De commissie voor de strijdkrachten van de Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren met overweldigende meerder heid uitgesproken voor twee wetsont werpen op grond waarvan de Ameri kaanse president de bevoegdheid krijgt meer soldaten op te roepen en meer vliegtuigen, raketten en schepen te ko pen. Amendementen zijn niet aange bracht. Verwacht werd dat de voorstel len vandaag door de Senaat zouden worden aangenomen. De Amerikaanse minister van Defen sie, McNamara, had de commissie eer der meegedeeld dat de regering van plan is slechts in beperkte mate gebruik te maken van de ruime bevoegdheden die Kennedy wenst. Advertentie DAGELIJKS TOT 8 UUR N.M. GEOPEND (Van onze Londense correspondent) Het Britse kabinet heeft gisteren besloten om onderhandelingen te beginnen over Engelands toetreding tot de Euromarkt. Macmillan zal, zoals reeds bekend, maandag hierover in het Lagerhuis zijn met span ning tegemoetgeziene verklaring afleggen. Vandaag zijn de ministers Heath en Mardling naar Genève gevlogen om de daar op Brits verzoek bijeenkomende ministers van de landen der Europese Vrijhandels associatie (EVA) van het Britse besluit op de hoogte te stellen. De EVA-partners zullen ook bijzon derheden horen over de opvattingen en I vooral de bezwaren van de Gemenebest- landen, maar de Britse regering zal on getwijfeld de EVA-landen dezelfde ver zekering geven als het Gemenebest heeft ontvangen, namelijk, dat er met hun be langen ook terdege rekening zal worden gehouden. De verwachting is, dat Macmillan het Lagerhuis zal mededelen, dat de enige manier om onderhandelingen met de Zes aan te knopen een formele aanmelding tot het lidmaatschap is. Maar Macmillan zal grote moeite heb ben onvoorwaardelijke aanmelding tot het lidmaatschap aan zijn partij, en nog minder aan de oppositie, welke het con servatieve gekrakeel wenst uit te buiten, te verkopen. Totnutoe was de leuze steeds geweest, dat de Britse regering niet verder zou gaan dan aanknoping van onderhandelingen vóór toetreding. Na nauwgezet speurwerk Een deputatie van de ruim 1700 democratisch-socialistische jonge ren uit West-Duitland, die in Cal- lantsoog hun zomerkamp houden heeft gisteren in het Anne Frank huis te Amsterdam een krans ge legd. De deputatie voor het be roemde huis Twee van de drie Amsterdamse gedetineerden, die dinsdag uit de Haarlemse strafgevangenis ont vluchtten, zitten nu weer achter de tralies, want in de afgelopen nacht kon ook de 24-jarige schilder in de hoofdstad worden achterhaald. Hij is, volgens de politie, de ge vaarlijkste van het drietal, en was veroordeeld tot een gevangenis straf van vijf jaar wegens een roofoverval op een Noorse zee man. Zijn aanhouding, die het resultaat is van zorgvuldig polltiespeurwerk, ge schiedde onverwacht De politie ver wachtte niet eerder dan vandaag succes van haar nauwkeurig onderzoek in de buurt van allerlei schuilplaatsen waar de man zich gewoonlijk ophield. Al de ze woningen waren in Amsterdam-oost gelegen. Overal waren gisteren posten uitgezet, doch in de afgelopen nacht omstreeks half één kwam opeens de melding binnen dat hy een woning aan d« Ombilinstraat had verlaten. HU was in gezelschap van een andere man ln een auto gestapt. Meteen werden drie radiowagens naar de opgegeven wijk ge dirigeerd en na twintig minuten slaag de de politie erin de auto van het tweetal klem te rijden. Dit geschiedde in de WIJttenbachstraat nabj) de Dap perstraat. De ontsnapte gaf zich zonder enig verzet gewonnen Hij werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht en is vanochtend op transport gesteld naar Haarlem. De 26-jarige schilder, die hem in zyn auto vervoerde, is ook aangehouden, omdat hij zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding van een wetsartikel, waarin het onttrekken van personen aan nasporingen van de poli tie strafbaar wordt gesteld. Ais „snorder" heeft de gepakte ont snapte In 1959 een Noorse zeeman naar zjjn schip vervoerd. Onderweg sloeg hy de man neer, gooide hem ln een sloot en beroefde hem van ongeveer f. 660 Een nielkryder vond de zeeman meer dood dan levend In de sloot. De Noor dankte zijn leven aan het feit, dat een deel van zUn hoofd niet onder water te recht was gekomen, waardoor hy door zyn neus kon ademhalen. Van de drie uitbrekers Is nu alleen nog een 37-jari ge judoleraar op vry© voeten. De oppositie van de regering zal door deze kwestie veel meer in gevaar worden gebracht dan door de economische crisis. Zo onopvallend mogelijk Macmillan Is van plan om in zyn ver klaring de zaak zo onopvallend mogelijk voor te stellen om een revolte ln eigen rijen te voorkomen. Verwacht wordt na melijk, dat h(j niet ronduit zal gewagen van een aansluiting van Engeland by de Euromarkt. maar van een aanmelding tot het verkrygen van toegang. Hy zal aanvoeren, dat het enkel maar een for maliteit is en dat Engeland zich zal terugtrekken van de onderhandelingen, indien mocht biyken. dat het te veel zal verliezen en te weinig zal winnen. Het grote Lagerhuis-debat over de Euromarkt zal aanstaande woensdag en donderdag worden gehouden. Macmillan krfjgt een uiterst zware dobber, want hy moet optornen tegen de hele Britse filosofie. Hijzelf heeft Enge lands -oetredlng tot de Euromarkt het belangTykste besluit in de Britse ge schiedenis crenoemd Totnutoe heeft En geland altyd angstvallig geweigerd zich al te vast aan Europa te verbinden. M in u te man-raket haalde 8000 km Gisteren is voor de tweede maal een proef met een raket van het type ..Ml- nuteman" met succes bekroond. Deze raket, gedreven door vast»* brandstof, legde een afstand van achtduizend km af over de Atlantische Oceaan. De vlucht duurde byna een half uur. De eerste prnef inet dit type -"aket is op 1 februari genomen. De raket leg de toen 7560 km af. Een tweede p oef op 19 mei mislukte. Uit het Leldsch Dagblad van a 31 JullJ 1861: Heden Dingsdag heeft Z. M den Koning van Beyer en deze Stad bezocht en de Musea bezigtigd. Na eenige verv.r- schingen te hebben gebruikt in het hotel Verhaaff is Z.M. naar Scheveningen teruggekeerd. Bi) de op heden plaats ge had hebbende uitvoering van stembriefjes, tot verkiezing van één lid voor den gemeenteraad, zijn opgekomen in het geheel van 1405 kiezers 498.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1