je ziet de vooruitgang Tunesië heeft z'n positie „in de marge" verlaten Amerika over Kennedy's rede: TAAL DIE MOSKOU VERSTAAT Westen zeer tevreden over Kennedy's plannen „Bizerta" betekent voor straatarme land ook een economische ramp Meer dan kracht met woorden Als de VS een oorlog wensen kunnen ze dit krijgenzegt Rus je proeft de ontwikkeling 14 ct. SENORITAS Tussen liet puin Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 juli 1961 Derde blad no. 304UV Stimulans tot groter geestkracht (Van een medewerker in Washington) De rede die president Kennedy tot het Amerikaanse volk hield, had ken nelijk een drievoudig doel. Ten eerste om het Kremlin ervan te overtuigen, dat het de Verenigde Staten heilige ernst is met haar voornemen om daad werkelijk vast te houden aan haar rechten en verplichtingen in Berlijn. Kennedy wil de kans op een fatale mis rekening van Chroesjtsjow hierdoor tot een minimum reduceren. Ten tweede beoogde hij het Amerikaanse volk be wust te maken van de ingrijpende en wereldomvattende betekenis van het conflict rond Berlijn, en erop te wijzen, dat de vrede en de vrijheid van het eigen Amerikaanse volk op het spel staan en offers onvermijdelijk zijn. Ten derde: het wereldgeweten wakker te roepen en duidelijk te stellen, dat een eventuele gewapende strijd over Berlijn alleen door het Kremlin geprovoceerd kan worden. De stemming in de Amerikaanse hoofdstad wijst erop, dat de toespraak van de president een diepe indruk heeft gemaakt. Men juicht het toe, dat de noodtoestand niet is uitgeroepen en dat er geen paniekstemming is gekweekt waardoor een valse voorstelling over het onmiddellijke oorlogsgevaar had kunnen worden gekweekt. Men acht in het algemeen de voor stellen verstandig uitgebalanceerd, om dat ze een geleidelijke en doelbewuste uitbouw van de militaire paraatheid van de Verenigde Staten en het Westen beogen. Inmiddels wordt het zoeken naar vreedzame oplossingen ook voor de tegenstander toch aannemelijk gemaakt. De daardoor gekozen politiek is dan ook niet uitsluitend gericht op de dreigin gen rond Berlijn, maar eveneens op een versteviging van de Westelijke positie ook elders in de wereld. Andere taal Voor het eerst is, aldus sommige commentaren, nu een taal gespro ken die het Kremlin verstaat, namelijk niet alleen een vastbera denheid met woorden, maar een vergroting van de militaire macht en paraatheid, en de uitgesproken wil tot het gebruiken van geweld als de rechten en de vitale belan gen van de Verenigde Staten niet door minnelijk overleg beschermd kunnen worden. De leiders van de beide grote partijen hebben hun instemming met het ferme stand punt van de president uitgespro ken. Uit verklaringen van de ver schillende leiders in het congres is al gebleken, dat de presidentiële Stevenson pleit voor versterking van de Euromarkt Adlai Stevenson, de Amerikaanse per manente vertegenwoordger bij de Ver enigde Naties die op het ogenblik een bezoek aan Italië brengt, heeft gisteren in Rome gepleit voor versterking van de (Europese Economische Gemeenschap. Hij zag dit als een belang voor de een heid van de Atlantische wereld en zin speelde op de mogelijkheid van een Amerikaans samengaan met de Euro- markt, op den duur. Wat hem voor ogen stond was een „nieuwe gemeenschap, open voor handel, investeringen en mo gelijkheden" en zich uitstrekkend van Hawaii tot de grenzen van het Sowjet- russische blok. Stevenson verklaarde dit in een rede voor het Italiaanse genootschap voor in ternationale organisatie. „Net als het welslagen en de dynamiek van de ge meenschappelijke markt de voornaamste aansporing voor Engeland is gebleken om de kwestie van toetreding (tot de EEG) te overwegen, zal de groeiende aantrekkelijkheid van een welvarende markt van 200 miljoen mensen in Euro pa een overweldigende aantrekkings kracht uitoefenen op de Noordameri- kaanse markt", zo verklaarde hij. Vol gens hem zouden „zowel Engeland als Amerika kunnen profiteren van de le vendigheid der concurrentie die door fantasierijke leiding en van staatsmans inzicht getuigend vakbondsleven vanuit West-Europa aan Amerika zal worden geboden". „En het samenbinden van ons ge meenschappelijk leven op economisch niveau zal het ontwerpen van nieuwe, gemeenschappelijke politieke instituties die een associatie tussen de werelddelen nu eist. bespoedigen", zo voegde hij hier aan toe. Maandag beslissing toeslagen bij N.S. Gistermiddag heeft de Stichting van de Arbeid haar geheime advies uitge bracht aan het College van Rijksbemid delaars over de door de vakbonden en de N.S.-directie overeengekomen toe slagen voor het spoorwegpersoneel. Het is vrijwel zeker, dat het college maandag een beslissing zal nemen, om dat het op die dag zijn laatste verga dering houdt voor de vakantie, die de gehele maand augustus duurt. Na de langdurige onderhandelingen tussen de partijen bij de N.S. en de ver daging van de vergadering van de stich ting van 19 naar 26 juli zou het niet verantwoord zijn het personeel van de spoorwegen langer in spanning te laten, mede in verband met de onrust, die de verkorting van de arbeidstijd en de loonkwesties reeds onder het personeel hebben verwekt. Voordat de Stichting van de Arbeid haar advies opstelde, heeft zy een sa menspraak gehad met de N.S.-directie en de vakbondsbestuurders, waarin deze *iun voorstellen moesten motiveren. Hierbij waren ook vertegenwoordigers van het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat aanwezig. voorstellen op een brede steun kunnen rekenen en niet, zoals bij andere gelegenheden, te lijden zullen hebben van partijpolitieke overwegingen. Twee opvattingen Overigens vallen de opvattingen over de financiering van de extra militaire uitgaven uiteen tussen de conservatie ven en de liberalen in beide partijen. De conservatieven menen, als traditionele bezuinigers, dat de kosten bestreden moeten worden door bezuiniging op de niet-essentiële uitgaven. Daarmee rich ten zij hun pijlen vooral op de rege ringsvoorstellen inzake de sociale wet geving en het onderwijs. Ze willen de kans op een belastingverhoging indien enigszins mogelijk vermijden. De presi dent is daarentegen van oordeel, dat het verbeterde onderwijs, de gezondheids zorg en de bestrijding van de werkloos heid onmisbare elementen zijn in de verhoogde weerbaarheid van de Ver enigde Staten in de langdurige concur rentie met de Sowjet-Unie. Pijnlijk gebrek aan bewustzijn De komende weken en maanden zul len moeten aantonen hoe het Ameri kaanse volk op de nieuwe toestand reageert. Tot dusverre heeft dit blijk gegeven van een pijnlijk gebrek aan bewustzijn van de betekenis en de draagwijdte der wereldtoestand. Er was geen bereidheid te offeren, omdat in die wereldtoestand geen ware bedreiging van de eigen veiligheid en van de levensstandaard werd gezien. De massa wilde in het algemeen het eigen ge zapige leventje van welvaart en luxe voortzetten en het liefst de ogen sluiten voor de buitenwereld. Er is nu enige hoop, dat de president erin zal slagen een andere geestesgesteldheid te kweken. Men hoopt eveneens, dat er nu snel een grotere eensgezindheid en samenwerking in Navo-verband zal groeien. Want dat laatste is naar veler mening hier nog steeds een ernstige leemte in de Westelijke positie. President Kennedy's militaire plannen om aan 'n eventuele crisis om Berlijn het hoofd te kunnen bieden, hebben in het Westen alom grote tevredenheid gewekt. «Een hooggeplaatste Russische regeringsfunctionaris zei gisteren echter op een diplomatieke recep tie in het Kremlin tegen Westerse verslaggevers, dat de Amerikaanse plannen om de strijdkrachten te versterken „een bedreiging met oorlog" inhielden. „Indien Ken nedy oorlog wenst, dan kan hij die krijgen", aldus deze zegsman. Ook een commentator van het Rus sische persbureau Tass noemde de rede van het Amerikaanse staatshoofd wa pengekletter". In het grootste deel van de Westelijke wereld begroette men Kennedy's aan kondigingen van een versterking der strijdkrachten en een algemene houding van waakzaamheid als het bewijs van de bereidheid van het Westen om niet te wijken voor de Russische bedreigin gen met betrekking tot Berlijn. „President Kennedy heeft op rustige en overtuigende wijze de noodzaak van de versterking van de Westerse de fensie duidelijk gemaakt", aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaard. „Zijn rede is van belang om dat nog eens de vastberadenheid van het Westen in de kwestie-Berlijn wordt vertolkt, zodat een bijdrage wordt ge leverd tot het voorkomen van misreke ningen", aldus deze verklaring. Bondskanselier Adenauer toonde zich bijzonder ingenomen met Kennedy's re de. „Ik verheug mij over de bereidheid van de Verenigde Staten om de leiding van de Westelijke alliantie te nemen", zo verklaarde hij. De burgemeester van West-Berlijn, Willi Brandt, betuigde gisteren zijn vol doening over de rede van president Kennedy in een verklaring tegenover een correspondent van Radio Neder land Wereldomroep. „Ik dank de presi dent", aldus Willi Brandt, „voor de be slistheid waarmee hij stelling heeft ge nomen voor de rechten van de gealli eerden en van de bevolking in West- Berlijn". Burgemeester Brandt toonde zich bijzonder tevreden over de openirg van de offensieve diplomatie in de kwes tie-Berlijn, zoals die door de Ameri kaanse president in het vooruitzicht was gesteld. „Reuter" meldt uit Parijs dat Ken nedy's rede in Frankrijk als een „re delijke gevechtstoespraak" wordt be schouwd. Men meent dat zij ten doel heeft de Russen duidelijk te maken dat het .Westen niet zal aarzelen ten strij de te trekken, indien het Kremlin ern stig zou pogen afbreuk te doen aan de vrijheid van West-Berlijn. De opmer king van de president, dat niet Berlijn maar Moskou de oorzaak is van de inter nationale spanning, komt overeen met de Franse beschouwing van de inter nationale toestand. De Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken Koeznetsow, heeft gisteravond in Moskou meegedeeld dat de Russische regering bezig is aan het opstallen van het antwoord op de drie Westelijke Berlijn-nota's van 17 juli. Koeznetsow wilde niet zeggen wan neer de regering ermee klaar zou zijn. Hij wuifde deze vraag van de hand met de opmerking: „De Westelijke mogend heden namen twee maanden om onze nota te beantwoorden". De Amerikaanse, Britse en Franse nota's waren een antwoord op Chroesjt- sjow's memorandum, aan Amerika over handigd op het einde van het overleg tussen Kennedy en Chroesjtsjow op 3 en 4 juni in Wenen. BRITS RIjNLEGER ZONODIG OP OUDE STERKTE Engeland heeft de Verenigde Staten verzekerd in staat te zijn het Britse Rijnleger op de oude sterkte te brengen wanneer de toestand rond Berlijn slech ter wordt, zo is uit betrouwbare bron in Londen vernomen. Maar de Engelse mi nister van defensie, Harold Watkinson, zou aan McNamara gezegd hebben dat het nu de tijd daarvoor niet is. Het Wes ten zou eerst een politieke oplossing voor de kwesties Berlijn en Duitsland moeten zoeken. In geval van een crisis zou het Rijn- leger op 55.000 man gebracht worden. Met de Westduitse regering zou overeen gekomen worden dat de vluchtelingen en Duitsers die nu voor de Britse strijd krachten werken als soldaten onder Brits commando geplaatst zouden wor den. Diplomaten en militaire deskundigen uit Frankrijk, West-Duitsland, de Ver enigde Staten en Engeland komen mor gen in Parijs bijeen ter voorbereiding van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke lan den, die begin augustus in Parijs zal worden gehouden. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse delegatie zal worden geleid door Foy Kohier, onder-minister voor Europese Zaken Men achtte het in Washington niet uitgesloten dat de voorbereidende besprekingen zullen du ren tot de ministersconferentie op 5 augustus begint. Mercedes-Benz 220 Vooruitgang op autogebied heet afgekort .p k. Ontwikkeling op rookgebied heet voluit .Gulden Eeuw* Proef hoe een Senoritas van deze tijd kan en moet smaken. Geniet van een Senoritas, gemaakt op de smaak van een moderne man. Vraag daarom Senator Gulden Eeuw! Het rooksignaal van de 20ste eeuwl ook in blikjes van 20 st. Dit is de laatste advertentie (no. 7) die geldtvoor't opsturen van 4 verschillende advertenties uit deze serie. Inzenden tot 5 aug. 1961 (Van onze reisredacteur, Tunis „Nooit, althans nooit als collectiviteit, zullen Europeanen en Amerikanen begrijpen, wat het „ras der onderontwikkelden" voelt. Nooit zullen zij ons als mensen of volken als zijzelf beschouwen. Er kan tussen de Atlantische gemeenschap en ons (onderontwikkelde landen) geen natuurlijke solidariteit bestaan, alleen maar min of' meer subtiele varianten van het paterna lisme plus de pomp die meedogenloos onze rijkdommen wegzuigt om ze bij hun te verspreiden. W. L. Brugsma) De kolonialisten van Frankrijk en elders moeten weten, dat zij kunnen schieten tot aan hun laatste patroon, maar dat er altijd mensen over zullen zijn om hun toe te schreeuwen: „vertrek!". Dat zijn de woorden van Bechir Ben Yahmed, directeur van „Afrique Action", een Franstalig weekblad, het gematigste en meest pro-Westelijke blad van Afrika. Althans pro-Westelijk tot een week geleden. Het weekblad werd een jaar geleden in Tunis opgericht met het doel Europa en Frans sprekend Afrika tot een beter begrip en een nauwere samenwerking te brengen in de moeilijke na-koloniale periode. Dat doel ligt vandaag tussen het puin van Bizerta. Het ligt er niet alleen. Het ligt er met de scherven van het Tunesië dat zes jaar lang bemiddel de tussen het Westen en de jonge naties. Dat van Bourguiba, die de Frans-Alge rijnse onderhandelingen op gang bracht. Dat van de VN-vertegenwoordiger Mongi Slim, die Kongo uit handen van de communisten hielp houden. Het Tu nesië van de matiging en het redelijk compromis. Men kan zich nog illusies maken over andere pro-Westelijke leiders in Afrika, zoals Houphouet Boigny van Ivoorkust. Maar ook hun armslag is door de kwes- tie-Bizerta beknot. Met Tunesië is een Westelijke sleutelpositie in Afrika verlo ren gegaan geofferd op het altaar van de Berlijnse crisis. Als de crisis om Ber lijn de Sowjet-Unie niets meer zou op leveren dan het einde van Tunesië's vriendschap voor het Westen, dan heeft die Berlijnse crisis zijn nut voor Mos kou al gehad. Zich bezighouden met de vraag van het „gelijk" in het conflict om Bizerta. is tijdverlies. Zeker heeft Bourguiba ernstige fouten gemaakt. Maar zelfs wanneer hy alle schuld zou dragen die Parys hem op de schouders wil schui ven. dan nog was de prys te catastro faal om dat geiyk te némen. En er was een weg. de weg die. de Franse zaak gelastigde in Tunis, Raoul Duval, en de Amerikaanse ambassadeur hun regerin gen gesmeekt hebben te nemen: biedt I Bourguiba nieuwe onderhandelingen aan over een kalender voor de ontrui ming van Bizerta. waarmee Frankrijk al in principe ingestemd had. Twee. drie, vyf jaar misschien zou acceptabel ge weest zyn voor de man die de geduldig-1 ste prater en onderhandelaar van het hele Middellandse Zee-gebied is. Tot twee uur voor de crisis is de Tu nesische regering gereed gebleven om de demonstraties af te gelasten, overtuigd als zy was van een Frans aanbod in de laatste minuut. Het kwam niet. De Franse regering, die onder dwang heeft onderhandeld met haar eigen officieren, haar eigen boeren, met Franse muiters in Algerye en de FLN wenste niet nnder dwang te onderhandelen met de Tune- siërs. Er zyn tenslotte maar drieëneen half miljoen Tunesiërs In de pas De laatdunkende Franse onderschat ting van de man die meer blafte dan beet, heeft het bloed doen vloeien waar in Bechir Ben Yahmed zijn pen heeft gedoopt. Tunesië heeft zyn positie in de marge tussen het Westen en de neu tralen verlaten, het gaat in de pas lopen bij Nasser, Tito en Soekarno. Dat de val In de maalstroom der emo ties een ramp voor het land zelf kan worden, Is zeker. De Tunesische export ging voor 80 procent naar Frankryk. Het in feite straatarme land werd onder de oksels getild door Amerikaanse, Franse en Westduitse hulp. Ondanks dat was de economische situatie uitgespro ken zorgwekkend. Men kan hopen dat die economische afhankeiykheid Tune sië op den duur weer in de schoot van het Westen terug zal voeren. Maar dat de gedachte, dat men Jonge staten met liefdadigheid alléén kan binden, een misvatting is. werd al te vaak bewezen Zie Bechir Ben Yahmed. Tunesië gaat dus verarmen en het gaat er in beteke nis op achteruit. In zyn exclusieve be middelingspositie had het een invloed die ver uitging boven de werkelijke j macht van een woestynland met drieën eenhalf miljoen inwoners. Het „bourgui- bisme" was niet alleen geïnspireerd door padvindersmotieven van „iedere dag een goede daad". Piepgeluid Naast India, Indonesië en Egypte zal de Tunesische stem nu maar een piep geluid zyn in het neutrale blok. Een piepgeluid dat zich bovendien steeds zal moeten verontschuldigen tegenover de bulderbassen die uitroepen: „We hebben het jullie altyd wel gezegd", De Tune siërs weten dit. Toch vertolkt Bechir Ben Yahmed, zelf geen extremistisch heethoofd, maar integendeel een jong en succesvol zakenman, de stem van Tunesië wanneer hy de onvoorwaarde- ïyke entree in het neutrale blok aanbe veelt. Het is zyn „mea culpa" en dat van zyn land, dat zes Jaar lang de neutralen aangespoord heeft tot samen werking met het Westen en dat nu met een tableau van 600 doden en 1100 ge wonden geen argumenten meer kan vin den om het te biyven doen. Is er een kans dat Tunesië op de oude koers zal keren Ja, maar het ls een by- kans onmogeiyke. Het Westen zou open- ïyk dwang op Frankryk moeten uitoefe nen om met Tunesië over de evacuatie van Bizerta te onderhandelen, voordat het Afro-Aziatische en het Sowjetrus- sische blok dat doen, aldus bewyzend wie de werkeiyke vrienden van Tunesië zyn. Als Beriyn er niet was Maar Beriyn ls er wel. We zullen dus het ver helderend experiment niet beleven, dat Frankryk voor de keuze zou stellen, wat het belangryker vindt, de verdediging van de vrye wereld, ook al wordt zijn trots gekwetst, of die trots zelf. mis schien het humeur van zyn regeerders. Nieuwe Soekarno Gebeurt het niet, dan hebben wy de vrijwel volledige zekerheid dat uit Bour guiba een nieuwe Soekarno is gefabri- l ceerd. Voor degene, die Bourguiba kent. leek dat byna onmogeiyk. Bourguiba is nooit een groot denker, een mysticus of een revolutionair geweest. Als men hem ergens mee kon vergeiyken was dat met een '.oopman die niet voor een commer cieel zysprongetje terugschrok, maar in de grond van de zaak aan eeriyk en re- Parlement bijeen in Leopoklstad Vandaag zyn de parlementariërs, bijeen in de universiteit van Lovanium bij Leopoldstad om te pogen orde te stellen op de zaken van de republiek Kongo. Naar verluidt zouden de aanhangers van wyien premier Patrice Loemoemba als een sterke meerderheid te voorschyn zyn gekomen. In diplomatieke kringen in Leopold stad was men echter van mening, dat de komende zittingen toch een goede kans zouden kunnen opleveren op een regering op brede basis. Antoine Gizenga, de leider van de Kongolese Oostprovincie, die beweert opvolger te zyn van wyien Loemoemba. is nog niet ln de Kongolese hoofdstad aangekomen. Toch wordt algemeen ver wacht, dat hy binnenkort zal komen. Terwyi de parlementariërs intussen vooruitgang schenen te maken, werd elders uit Kongo gemeld, dat er moei- ïykheden waren ontstaan in de provin cie Kivoe tussen de provinciale regering en de V.N.-eenheden. De VN.-troepen in dit gebied betrachten de grootste waakzaamheid. Naar uit Elisabethstad werd gemeld zou de regering van Tsjombe een akkoord hebben verworpen, dat was aangegaan door Tsjombe en generaal Moboetoe over de samensmelting van het Katangese leger met de strydkrach- ten van de centrale regering. Elf officieren van Moboetoe hebben gisteravond Katanga verlaten. Zy waren naar Elisabethstad gereisd om het bevel over het leger van Tsjombe op zich te nemen. Taxidief speelde voor taxichauffeur Vierentwintig dagen lang heeft in Hamburg een onbekende het vol we ten te houden om met een gestolen taxi de 1500 echte taxichauffeurs in de stad klanten te ontfutselen. De indringer sloot zich eenvoudig bij de taxi-files aan en incasseerde van zijn vrachtjes het officiële meterta rief. De dief, die zich thans uit de voeten heeft gemaakt, bleek zelfs een correcte boekhouding te hebben ge voerd met inbegrip van de fooien. En h\j heeft het zelfs bestaan tot twee maal toe bij de pomp van een taxi bedrijf zijn tank te laten vullen zon der te betalen. deiyk zaken doen geloofde Een Levan- tyn voor wie het woord het supreme wapen was Zeker een ydel man. maar tegeiyicertyd een burgeriyk idealist. Geen fanatiek dictator, maar een pater nalist. Deze man die al zUn daden capiton neerde met woorden en onderhandelin gen. heeft voor het eerst van zyn leven een geweldige onvoorzichtigheid begaan. HU heeft daarbij geen enkele redelijk heid ontmoet voor de eindeloze redelijk heid waarmee hij het Westen al tijd tegemoet is getreden. Men hoeft geen psycholoog te zijn om te beseffen, dat een bulten alle perken gaande af straffing van een blaffende, vriendelijke hond een valse bijter kan maken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9