r Italianen nog lang niet aan lang weekeinde toe NIET ALLEEN OP 'T WATER 1,28 0,88 C. D. LIGTVOET De vijfdaagse buiten onze grenzen (3) (Van onze correspondent) In Italië ligt het probleem van de vijfdaagse werkweek geheel anders dan in ons land en ook geheel anders dan in Engeland en Amerika. Het patroon van de werktijden vertoont namelijk nauwelijks enige gelijkenis met dat in noordelijker contreien van Europa en met het Amerikaanse. De Italiaan dat mag in dit verband wel voorop gesteld worden is, zoals onze Romeinse correspondent rapporteerde, een onvermoeibaar, buitengewoon snel en handig werker, vooral in de middenmoot van Italië, al moge de Italiaan dan ook, de hemel weet waarom, in noordelijke landen de naam hebben lui te zün. In het noorden van het land gaat 't met het werk wel wat langzamer, maar daarentegen weer meer systematisch. Niemand klaagt als er eens wat extra's wordt verlangd en de arbeider, al zal hjj dan wel communistisch stemmen, ls tevreden als hij maar een enigszins redelijk bestaan heeft. Het is voorts in Italië allemaal veel minder geregeld dan in ons land, al zijn de vakbonden wel sterk. Aan een vijfdaagse werkweek is men echter nog lang niet toe. En dan: men kent in Italië al héél veel vrije dagen: nationale feestdagen en heiligendagen. De Italiaanse fabrieksarbeiders zijn althans in het noorden van het land goed georganiseerd en werken, al naar de aard van het bedrijf, 45 of 48 uren per week. De vakbonden begin nen in de laatste tijd echter te ijveren voor een 40-urige werkweek, maar den ken daarbij toch méér aan een werkdag van zeven uur dan aan twee vrije dagen per week. Die veertigurige werkweek is hier en daar al wel reeds ingevoerd, maar meestal omdat de fabriek niet ge noeg orders had, dus als noodmaatregel om geen personeel te ontslaan. Er zijn trouwens ook fabrieken waar om dezelfde reden nog korter wordt ge werkt. Daar de lonen per uur berekend worden, is de arbeider er natuurlijk al lerminst happig op. Het is een offer dat hij brengt om te vermijden dat kame raden werkloos zullen worden. Hier en daar kent men in enkele fa brieken wel reeds een vrije zaterdag middag, die een veertig jaar geleden op zeer beperkte schaal werd ingevoerd. Men sprak toen van een „Engelse za terdag", een uitdrukking die later werd vervangen door „fascistische zaterdag". Kantoorpersoneel heeft in het noorden van het land steeds, in het midden en zuiden overigens veelal op zaterdagmid dag vrijaf. Maar al is Italië dan een land met heel veel werkloosheid, het is ook een land, waar men graag overuren maakt, die doorgaans extra betaald worden. Het streven naar korter werken richt zich in Italië dus niet op een lang week einde, maar op minder arbeidsuren per dag. Ieder vogeltje zingt nu eenmaal zoals het gebekt is Winkels 's avonds open Van (gedeeltelijke) winkelsluiting op zaterdag is in Italië helemaal geen spra ke, maar hierbij dient men goed in 't oog te houden dat de winkels geheel an dere openingstijden kennen als bij ons gebruikelijk en straf gereglementeerd. In Rome (voor andere steden gelden andere voorschriften) zijn de winkels in de wintermaanden open van 's morgens negen tot 's middags half één en dan weer van half vier tot half acht. (Op zaterdag een half uur langer). Winkels waar levensmiddelen worden verkocht, zijn van half negen tot één uur en van I vier tot acht uur open. 's Zomers worden het openings- en het sluitingsuur voor de namiddagen een half uur verlaat en gaan dus kledingmagazijnen, boekwin kels en zo om acht uur en levensmidde- lenbedrijven om half negen dicht. Hoewel dit veel protest uitlokt, is er een actie gaande om alle winkels nog een half uur later te doen sluiten. In Napels sluiten bakkers, slagers en an dere levensmiddelenzaken niet voor elf uur 's avonds. Het winkelpersoneel werkt dus, voor zover bakkers, slagers enz. be treft, meer dan acht uur per dag. In de zomermaanden zijn bovendien die win kels, waar aan bederf onderhevige goe deren worden verkocht (slagers in de eerste plaats) ook op zondag open tot één uur. Bij bijzondere gelegenheden, b.v. aan de vooravond van feesten als Kerstmis, Nieuwjaar, Driekoningen, Pasen, Maria Hemelvaart, enz. zijn heel veel winkels (levensmiddelen en alles wat met ge schenken te maken heeft) twee, drie uur langer open zonder dat het perso neel daar iets meer voor ontvangt. Zij zijn dan ook op zondag open, wat wél een extraloon meebrengt. Daarentegen kent men in Italië voor alle loontrekkenden de „dertiende maand" (een maand extra-loon) met Kerstmis. Het personeel van banken (gewoonlijk voor het publiek in de voor middag open en nog gedurende één uur in de namiddag) werkt acht uur per dag, doch heeft zaterdagmiddag vrij. Het heeft bovendien recht op een „veer tiende maand" (een tweede maand ex tra) half augustus en op een volle maand vakantie. Ambtenaren De ambtenaren van Rijk en gemeente tenslotte (in Rome de helft van de wer kende bevolking) kennen een „ononder broken werkdag", die duurt van negen uur (soms half negen) 's morgens tot twee uur 's middags, ook 's zaterdags. Dit afwijkende arbeidsritme is er wel in hoofdzaak debet aan, dat het stre ven naar arbeidstijdverkorting zich in Italië niet richt op een tweede vrije dag, doch op iedere dag iets korter werken. Een middagdutje, wat flaneren en een bijbaantje zijn de Italianen trouwens meer dan heilig - 11 iaar óveral, blnntn ol bullen. geniet u van uw dreegbare radio - üw Philips! Irt meerden 20 uitvoeringen Philips portabl*. drl* gollg*bl*d*ft, Portable mal mlddan- an langa- Radio, draagbaar an... panand 198.» goll, Grot* luldipraliar. I 158.- J" en 125.. Kraaierstraat 10 - Telefoon 22356 Tzaazazaz&zzzazmmzmim 6 diepe borden 6 platte borden 6 dessert borden 1 vleesschaal 1 sauskom 2 schalen. Royale keuze in zomerjaponnen en pakjes Nu voor de helft en zelfs minder dan de helft van de normale waarde. Alle maten tot en met 52. Partij imprimé japonstoffen in een groot assortiment van dessins en kleuren van een prima kwaliteit katoen, 90 cm. breed. Tegen abnormaal lage prijs. Nu per meter Slatang Bijzonder mooie kwaliteit. Kan als tang of couvert worden gebruikt. SLEUTELTJES AANGEBODEN 10 rijlessen voor f 47.50. In Renault Dauphlne. Erkende Bonds-Autorijschool „Irene". Boddens Hosangweg 52, Woubrugge, tel. 286, Lelden tel. 26858. Wordt Uw bed slecht, laat het dan overtrekken met een nieuwe damast. In één dag klaar 2-pers. vanaf f 26.50. 1- pers. vanaf f 19.50. De Kleine Winst. Haarlemmerstraat 51. Telef. 25958. Voor metsel- en onderhouds werken. Het Juiste adTes sinds 1875. Ook bulten de stad. Jac. Stouten. Schelpenkade 23, Leiden. Tel. 21751. Paraplu-reparatie (ook voor opvouwbare o.a. Knirps), wan delstokken, invaliaestokken, rubberdoppen. Paraplumagazijn Van Oerle, Haarlemmerstr. 95. Bij de Vrouwensteeg. Moderne bovenplanken voor wentel- of opklapbed, vanaf f 29. Eigen handwerk. Twee persoons wentelbed met boven plank. compleet f 95.50. Een pers. f 80.70. Overal gevraagd, bij Wassenaar geslaagd! Jan- vossensteeg 60 telef. 20143. Te huur nieuwe personen auto's p. w. of langere termijn. Aantrekkelijke tarieven. C. C. A. v. d. Wilde, Crocusstraat 6, Kaïtwijk a/d. Rijn, tel. 01718 - 4731. 5 nieuwe stationaire ben zine motoren, Brigs en Strat- ton. Zeer geschikt voor in bouw boot of waterpompin stallatie. Gebr. Huisman, Ho- gewoerd 66—68. Tel. 31292 - 22962. Scooters. 7, ln zeer goede staat verkerende Vespa's 1958, 2 Lambretta's, zo goed als nieuw, 1 N.S.U. prima. Voll. garantie. Financiering. Gebr. Hulsman. Hogewoerd 6668. Tel. 31292 - 22962. 2e hands scooters reeds vanaf f 250 2e hands motor rijwielen reeds vanaf f 150. 2e hands bromfietsen. Gebr. Huls man, Hogewoerd 6668, Lei den. Tel. 31292 - 22962. S| Wilt U een koelkast kopen, uurt eerst. BIJ Eurolectra be dragen de kosten slechts f 0.73 per maand, U krijgt de popu laire 135 1. Zanussl (met Tro pical compressor). Tel. 01717 - 2196. ('s Avonds 3610). »T.v. of radio, nu kopen, he lst nu, want de aanbetaling gaat de hoogte in. Koop bo vendien bij Eurolectra, de zaak die aan huls repareert. Chr. Huygensstraat 12. Voorschoten. Tl. 01717 - 2196 ('s Avonds 3610). Heeft U timmer- of met selwerk? Ook alle reparaties. Vraagt prijs. Verhoeve, Prins Frederlkstraat 4. Tel. 31218. Te koop scooter, in zeer goe de staat. Te bevragen: Haag- weg 260. Aangeboden z.g.a.n. auto radio, 12 Volt, compleet met luidspreker en anteninie f 75. Stalpaerthof 18. Tel. 32351. Te koop aangeboden enige schoolboeken voor le klas U.T.S.. olievat op standaard met koperen kroon en pell- glas ,inh. 200 1. Ook te ruilen voor siertank. Autokinderzitje met stuur. J. Schipper, Lieven de Keystraat 1, Leiden. Telef. 34796. RTe koop een haardkachel, prima staat. Geschikt voor grote kamer. Te bevragen; Florlszon, Middelweg 18. B Net gedragen positiepakje aangeboden, maat 46. 's Avonds na nalfaoht. Lijsterstraat 36. B Te koop goed onderhouden elne personenauto, merk Peugeot 202. Charl. de Bour- bonnof 41. Na 7.30 uur nam. Lelden Noord, B WU z^n opgevoed met Fellx kattebrood en zoeken een goed tehuis. Dropje en Wlt- punt. Oobetstraat 83. B Wegens omstandigheden aangeboden N.S.U. Max spe ciaal, 250 cc., bouwj. '56, in zeer goede staat met verzeke ring. T.e.a.b. Ook genegen lichte mobor of bromfiets in te rullen. 2e Gortestraat 64. B 1 boekenplank f 7.50, 1 bu reautje f 30, 2 steppen op luchtbanden f 15, f 10. Joh. de Wlttatraat 2, Leiden. B KatwUk opgelet. Vr(jdag- markt. Opruiming bil Japie. Damessllps 0.89, drie stuks voor twee gulden. Laatste polo shirts, korte mouw, geen 7.98 maar 2.98. Teenagerhemdjes 0.98. Zie borden. Japle. B Jongen, 14 Jaar, zoekt werk als looplongen of Iets derge lijks. Brieven bur. van dit blad onder no. 313 k. B Een prima werkende naai machine aangeb., van particu lier. Prijs f 30.Brieven bur. van dit blad no. 312 k. B Gloednieuwe platenspeler met versterker, luxe koffer (spotprijs). Platenwlsselaax, ra dio f 10. tekentafel f 7.50. Stofzuiger, nieuw f 20, was machine. antiek, schilderijen. Waardgraoht 126. B Scooter Lambretta, type LD 125 1955, met duo en kof- ferrek compleet, t. e. a. b. Starters en dynamo's, nieuw Bos. 6 Volt Delco, Renij, 2 stuks 12 Volt. Scooterframe Vespa f 25. Koningstraat 35, Lelden, B Woonboot te huur aan de agerplassen. Aug. en septem ber vrij. Brieven bur. van dit blad onder no. 319 k. Te koop half Engelse kin derwagen. Mevr. v. Lunteren, Hof laan 129, Tel. 34 299. B Aangeboden V.W. bestel 1958. In prima staat. Tel. 01719 B Groot degeiyk woonschip, 4 mtr. breed, kamer en suite, mooie keuiken, 2 slaapkamers, badkamer en veel kasten. Lig plaats buiten Lelden. Prijs f 6000.Kleine hypotheek aanwezig, Zoeterwoudeeweg 23. Tel. 21830. f| Te koop in zeer goede staat espa-scooter f 300. Valken- burgseweg 6. Katwijk a/d. Rijn B Te koop aangeboden motor, Jawa. 150 cc., plm. f 175. E. Oostveen. Boshof 24, Lelden B B. z. a. nette werkster, v. g g. v., voor woensdag en/of donderdag, f 1.50 per uur. Br. bur. v. d. blad no. 240 k. B Aangeb. prima lopende 3 p.k. Johnson aanhangmotor, korte staart, f 125. Waardgracht 66. Lelden. B Nederl. taal foutloos schre ven. Kon. Erk. Pltmanschool, Plantsoen 65.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4