Nw-Guiiiea zette voorzichtig eerste stappen op moelijke politieke pad PA2PV ROEPT LOODSEN LUYCKS <21 Welkom blijven Personeelsbeleid hier essentieel frites Zig-zag-spoor Leiden-Haarlem Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 juli 1961 Tweede blad no. 30410 Toekomst niet onzeker, maar donker De eerste zitting van de niet zo lang geleden onder grote belang stelling ingestelde Nieuw-Guinea- raad is gesloten. De balans kan worden opgemaakt van een korte, maar bijzonder leerzame periode. De parlementariërs van het meest achtergebleven gebied van de wereld hebben zich met enthou siasme gestort in het politieke strijdperk en zelfs met overtuiging enige politieke oorvijgen getracht te distribueren. Maar zij hebben ook ongezegd aspec ten aan het licht gebracht, die wijzen op een moeilijke toekomst voor ieder een in het land, hetzij Papoea, hetzij Nederlander, hetzij Indische Nederlan der, Chinees, Indonesiër of wie dan ook. Die moeilijkheden zullen zich voorrdoen zo bleek uit redevoeringen, moties, vragen en commentaren zo wel in de politieke ontwikkeling van het land, als in de sociale ontwikkeling van de volken in dat land. Een van de belangrijkste evenementen van de jongste tijd was voor de mensen in Nieuw-Guinea, de rede van de heer H. F. W. Gosewisch, vertegenwoordiger van het district Manokwari, maar eigen lijk woordvoerder voor alle „lokale Ne derlanders". Iedereen wist het van te voren, de rede van Gosewisch zou een lange reeks van aanmerkingen bevatten tegen het personeelsbeleid van de rege ring. Het was speciaal zo geleid, dat die rede in de avonduren gehouden zou wor den. De publieke tribune zat dan ook volgepakt. Het personeelsbeleid van een regering is normaal eigenlijk maar een onbete kenend by aspect in de politiek. Maar Nieuw-Guinea is in feite een ambtena- renstaatje. Het grootste deel van de be volking is in overheidsdienst. (Voor zo ver men zich beperkt tot de „georga niseerde maatschappij"). Om die reden is het personeelsbeleid in Nieuw-Guinea het hoofdaspect in de politiek. De ont wikkeling van het land staat en valt met de kwaliteit van het ambtenaren korps en het gehalte van de korps wordt bepaald door het personeelsbeleid. Jeremiade De heer Gosewisch introduceerde een nieuw woord. Hij zei dat Nederland naast zijn groep van spijtoptanten er nog een groep „spijt-verdwijners" bij kreeg. Een groep dus van mensen, die door sociale achteruitstelling gedwongen was te „vluchten". De man van Manokwari sprak over de lokale ambtenaren van Nederlandse af komst, „Indische" Nederlanders dus, of „gewone" Nederlanders, die plaatselijk v/aren aangetrokken. Deze mensen heb ben geen recht op Europees verlof. Dat recht hebben zij wel gevraagd, maar een beslissing daarover wordt steeds uitge steld. aldus de heer Gosewisch. Hij merkte op, dat men namens de re gering steeds weer zegt, dat die beslis sing moet wachten op de behandeling van de wet op het bijstandskorps. Maar de behandeling van die wet laat op zich wachten. De heer Gosewisch herinnerde er aan dat vorig jaar een paar Nederlandse ambtenaren extra-buitenlands verlof hadden gekregen, maar dat „lokale" Ne derlanders, al elf jaar wachten op een verlofregeling. Hij zei, dat dit wantrouwen wekte onder de bevolking. Hij zei ook, dat thans veel lokale ambtenaren, in hun wil om eens naar Nederland te gaan, ontslag moeten nemen om dan op eigen kosten de reis te aanvaarden. Als er een regeling was geweest, zouden velen ten minste weten, dat zij (later) naar Ne derland zouden kunnen gaan en geen ontslag behoeven te nemen. Nu vielen er overal plaatsen open in het bestuurs apparaat, die niet konden worden opge vuld, noch met nieuw opgeleide Papoea's (de eersten worden pas in 1970 ver wacht) en niet met uitgezonden krach ten, die veel „duurder" zijn. Discriminerend Deze klachten van de afgevaardigde van Manokwari. betekenden volgens waarnemers, niet alleen, dat er een einde moest komen aan de discrimine rende houding tegenover de „lokale krachten". Men zei, dat het duidelijk is, dat aangezien er reeds in geen twee jaar belangrijke regelingen zijn getroffen, het 't nadrukkelijk beleid is van de regering om nadat tal van grote beloften wer den gedaan in de afgelopen jaren te kunnen zeggen: „Ziet U, wij willen wel maar wij kunnen niet". En onder dat motto zou Nederland dan „op een fat soenlijke manier van Nieuw-Guinea af kunnen komen", bijvoorbeeld door het te „internationaliseren". En om deze vrees in Nieuw guinese kringen, aan de regering duidelijk te ma ken praatte de heer Gosewisch „langs een omweg", door aan de hand van ze ven van dergelijke incidenten af te schil deren, dat welbewust een „vacuumpoli- tiek" wordt gevoerd van enerzijds niet voldoende (kunnen) doen aan een snelle opleiding van Papoea's en niet vol doende ambtenaren en specialisten uit Nederland te zenden en anderzijds een beleid te voeren in Nieuw-Guinea, dat de „lokale Nederlanders" noopt zich te wijden aan wat bekend staat als het ver laten van een zinkend schip. Toen de rede gehouden was verdron gen zich tientallen van overal uit de zaal Iom de heer Gosewisch om hem geluk te wensen. Tijdens de toespraak was een man al opgesprongen om te applaudi- seren. De Papoea's De Papoea's hebben weinig kritiek ge leverd op de rede. Eigenlijk een vreemd verschijnsel, maar doordat iedereen be greep wat er eigenlijk bedoeld werd, toonden ook de Papoea's hun instem ming. Pas later kwam éen afgevaardigde Tanggahma. nogal scherp naar voren met „jullie Indische Nederlanders moe ten geduld hebben". Tangahma zei, dat die dure verlofregeling ten koste zou gaan van de ontwikkeling van het land en dus in het nadeel zou zijn van de Papoea's, een zeer logische redenering, die echter alleen betrekking had op de „oppervlakte-betekenis" van de rede van Gosewisch. Maar wat hij zei had ook een diepere betekenis, zo kon men algemeen de po litieke beschouwers horen Tanggahma sprak in wezen vanuit het diepe wan trouwen dat bestaat tussen Papoea's en 1 Indische Nederlanders. Vele Indischen «en ook Nederlanders' kwamen destijds i als kolonisten naar Nieuw-Guinea om I daar een nieuw vaderland te stichten, j Dat werd niets. De regering liet het plan weer varen, omdat eerst de Papoea op weg geholpen moest worden Maar de erfenis van dit doodgeboren plan is dat er nu een groep bestaat, die sociaal „meer gevorderd" is dan de Papoea en die dus de maatschappelijke bovenlaag zou gaan vormen in een onafhankelijk Nieuw-Guinea. De Papoea heeft beslist geen zin om voor „koelie van de kolonis ten" te spelen. (Koelie arbeider). Hij wil zelfstandig zijn. Nieuw-Guinea's toekomst zo kan men in Hollandia vernemen is niet onzeker, maar donker. Met bange be langstelling volgt men daarom de reis van de directeur van de Dienst Finan ciën, mr. baron Van der Feltz, naar Ne derland. waar hjj met de Haagse be windhebbers zal spreken over de behan deling van de wet op het bijstandskorps en wat daarmee samenhangt. De Nieuw- Guinearaad heeft reeds de indikatie ge geven over de ernst van de problemen. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Lagerhuisdebat over noodmaatregelen (Van onze Londense correspondent) Selwyn Lloyd, de Britse minister van Financiën, heeft bij de opening van het debat over de economische noodmaat regelen uiteengezet, dat zijn vijfjaren plan een gemeenschappelijke studie door industrie en regering van de economi sche ontwikkeling omvat. Hij wil, dat industriëlen en vakbonden samen met de regering de verhouding tussen produk- tieplannen en beschikbare economische hulpbronnen zullen nagaan. Selwyn Lloyd zei, dat na de snelle stij ging van de levensstandaard en de ver betering van de sociale verzorging in de laatste negen jaar van het conservatieve bewind, de regering het recht heeft op alle steun en medewerking van het ge hele land. Het nieuw op te bouwen ap paraat voaor de coördinatie van econo mische planning zal ook moeten omvat ten het verbruik, de regeringsuitgaven en beleggingen, de beschikbare arbeid en kapitaal, de situatie van de betalings balans, de ontwikkelin van de in- en uit voer en de groei van de inkomens. Wilson, de Labour „schaduw"-kanse- lier veroordeelde Lloyds maatregelen, omdat deze geen enkel verband houden met het werkelijke probleem en „mon sterachtig" onrechtvaardig zijn. De kan selier komt met een vijfjarenplan, aldus Wilson, maar zijn begroting hield het geen drie maanden uit. een opmerking welke het Lagerhuis, met inbegrip van Selwyn Lloyd. in schaterlachen deed uit barsten. Ook het Britse verbond van vakver enigingen heeft Lloyds plan fel aange vallen, omdat het sleohts een tijdelijke oplossing biedt, welke bovendien ten koste gaat van de werkenden. De onder wijzers en de leraren zijn ook in opstand tegen het feit. dat zelfs bescheiden sa larisverhoging. welke hen was aangebo den en die zij als onvoldoende hadden verworpen, niet kon worden gehand haafd. In drie scholen werd door het onderwijzend personeel woensdag reeds een proteststaking gehouden. Andere onderwijzers en leraren ging naar het Lagerhuis om bij hun afgevaardigden te protesteren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Bianca Monique Lucia, dr van J. Tau- 6ent en M. v. d. Zeeuw; Leonarda Hen- rlka Maria, dr van A. J. Baars en G. A. M. v. d. Haagen; Clara Olga Elfrleda. dr van P. v. d. Heuvel en M. K. Montagne; Klaas, zn van W Verloop en T. E. Hof; Cornelia, dr van G. A. Janssen en C. Ver meer; Jozepha Catharina Maria, dr van H. v. d. Westen en A M. van Schagen; Anneke Catharina Wilhelmina, dr van P. Sierat en A. van Clttert; Rochus Willem, zn van W. Bierens en A. L. Folkerts; Franclna Wilhelmina, dr van G. W. J. Webber en C. Post; Elmert Jan Henri, zn van J. Hoogendoorn en M. Kremer. GETROUWD A. J. van der Eb en T. A. J. Brongersma. OVERLEDEN R. J. J. L. M. van der Leeuw, 6 Jaar, zoon; J. Aanen, 78 Jaar, man. Het geheim van welkom blijven, is dat men nooit te lang moet blijven. Heeft men zijn vertrek eenmaal aangekondigd, laat het dan ook gebeuren; zelfs al zegt de gastvrouwWat jammer, gaan jullie nü al weg?" Soms zegt ze dit alleen terwllle van de goede toon (behoudens dan in Uw geval) en dan verlangt de goede toon wederkerig, dat men zich node van zijn zetel losrukt. Eén uitzondering is toegestaanals er op de valreep nog een Gladstone wordt gepresenteerd - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. king size VOORNAAM EN AANGENAAM NIEUWE UITGAVEN Het geschenk voor de Führer Het beest uit de nazi-afgrond, Adolf Hitler, zou op zijn 52-ste verjaardag (20 april 1941) verblijd worden met een kostelijk geschenk: de deportatie van het Nederlandse volk naar PolenMaar het was al bekend en men heeft het nog eens in het Bijvoegsel van ons blad van zaterdag j.l. kunnen lezen de lijfarts van de Eeichsführer SS Himm- ler, dr. Felix Kersten, slaagde erin ons volk de onschatbare dienst te bewijzen zijn patiënt ertoe te bewegen deze de portatie uit te stellen tot na de over winning Dr. Kersten had een zeer speciale me thode van masseren, die hij van Duitse professoren en van een Tibetaanse pries ter had geleerd. Voor de Tweede W£- Binnert Boeke zoek radio-contact met een post ergens in het uitge strekte waterkamp te Nieuwkoop. (Foto Leldsch Dagblad) Taboe, hier wordt gewerkt (dag en nacht). Als je niets te doen hebt, doe het dan niet bij ons. Dit zijn de opschriften op de deur van een lokaal in een school te Nieuwkoop. Binnen hoge fluittonen, aetherisch geknetter en af en toe een Mexicaanse hond. PA2PV roep loodsen Wij zijn in de radio- en telefooncentrale van de Van der Werff- stam. Deze landrotten uit Leiden onderhouden de verbinding tussen verschillende kampdiensten in het waterkamp van de waterpadvinders (sters) in Nieuwkoop. Het bespaart een enorme hoeveelheid lopen, want is er iets nodig dan wordt er contact gezocht. „Wij zijn klein begonnen. Met kristalontvanger- tjes en zo." vertelt groepsleider W. J. Buytendorp. Toch blijven we een normale padvindersgroep. en worden geen radioclub. Het gebeurt soms. dat er een maand voorbij gaat zonder dat de instrumen ten worden aangeraakt." Met een trots gebaar wijst hij naar 'n grote zend- en ontvangstinstallatie Links in een hoek zit een jongen van een jaar of zeventien. Met een routine gebaar verwisselt hij stekkers en draait aan een wieltje. Hij heeft het erg druk, want op het ogenblik is hij de man, die de telefoonverbindingen tot stand brengt. „Natuurlijk waren er moeilijkheden", vervolgt oubaas Buytendorp." Bij het aanleggen van de ka bels leverden de sloten vooral een grote hindernis op. Het was namelijk niet mogelijk de kabels in het water te laten zakken, want de sloten worden hier vrij druk door melkschuiten bevaren. De kans dat dan nou ja we hebben de kabels er over heen gespannen. Op een gegeven ogenblik was het echter niet mogelijk een verbinding tot stand te brengen, maar dan zenden we draadloos. We heb ben dan ook een zendvergunning." zegt hij achte loos. Achter in de tuin van de school zwiept een grote radiomast in de wind als bewijs. „Theore tisch ie het mogelijk dat men ons op de 80 meter- band kan ontvangen. Wij houden ook geregeld contact met zenders in een padvinderskamp bij Austerlitz en Zeist. Ons werk is echter zuiver een hulpmiddel bij de padvinderij. Het is een speci fieke padvindersactiviteit. In Engeland hebben de padvinders zelfs een permanente band tot hun be schikking," verzucht hij. In totaal is er 5000 meter draad uitgelegd. Iede re morgen voor het uitzenden begint, controleert een van de voortrekkers de kabels. Overal in het uitgestrekte kamp (bij elkaar zijn er ongeveer 1500 personen) ziet men voortrekkers gebukt gaan on der de vrijwillige last van een walkie-talkie. Als er eens iets aan de radio kapot mocht gaan. dan kan in de meeste gevallen de padvinder het zelf repareren maar daar is het dan ook een pad vinder voor. Auto in het water Gisteravond omstreeks 12.15 uur is een auto, met vermoedelijk twee inzittenden, ter hoogte van de Jan Lievenstraat tegen een lantaarnpaal opgereden en tengevolge van deze aanrijding in de Haarlemmertrekvaart terecht gekomen. Bij aankomst van de politie was van de inzittenden geen spoor meer te beken nen. Hedenochtend heeft de eigenaar een bewoner van het woonwagenkamp, zich bij de politie gemeld. Zijn mede- inzittende was eveneens afkomstig uit dit kamp. De brandweer heeft de auto in de loop van de nacht uit het water getakeld. Advertentie Ook hebben zij radio-telefonisch contact met elkaar. (Foto Leldsch Dagblad) Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, d. WATER. Haarlemmerstr 20". heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. '•l'iimwi; reldoorlog had hij een grote en zeer se lecte praktijk in Den Haag. waar deze Fin een uitstekende reputatie genoot, zó goed. dat hfj begin 1939 bi) Himmler ontboden en gedwongen werd diens lijf arts te worden. Het mag dan waar zijn, dat hfj Himmlers pijnen wegnam en dit monster op die manier in staat stelde zijn afschuwelijke arbeid beter te ver richten. maar voor een Juiste beoorde ling dient men daar twee dingen tegen over te plaatsen. Als Kersten geweigerd had Himmler te helpen, zou deze moge lijk een andere geneesheer hebben weten te vinden. Zo niet. dan zou Hitier zon der twijfel een geschikte plaatsvervanger voor de Reichsführer SS hebben be noemd, die niet aan ondraaglijke pijnen leed. En in beide gevallen zou Kersten niet in staat zijn geweest zijn zegenrijke invloed ten gunste van zovelen uit te oefenen. Mij vergete daarbij niet, dat onomstotelijk is komen vast te staan, dat dr. Kersten inderdaad in ontelbare gevallen reddend tussenbeide is kunnen komen. Ook zijn mededelingen over de deportatie van het Nederlandse volk bleken op waarheid te berusten. Het wordt dan ook de hoogste tUd. dat deze merkwaardige man, die, tegen zijn wil, op zulk een belangrijke post ge plaatst werd, al is het dan na zijn dood (In 1960). eindelijk eens de dank van het Nederlandse volk mag oogsten. Na de oorlog zijn Kerstens mededelin gen herhaaldelijk door zure krltikasters met weinig anders dan wantrouwen be groet. Aan die achterdocht worde nu eens voorgoed een einde gemaakt: Het Nederlandse volk richte een standbeeld op voor de man. die zoveel voor ons heeft gedaan. Het boek van Joseph Kevsel „Het geschenk voor de Führer". is intussen in het Nederlands vertaald en kortge leden bij Nhgh en Van Dltmar. Den Haag-Rotterdam, verschenen. De ver taling Is van Henrlëtte Heldring. Men leze zelf het zeer boeiende relaas van dit wonderlijke leven. Niemand minder dan I prof. Trevor-Roper. hoogleraar In de nieuwe geschiedenis in Oxford, schreef een woord vooraf, waarin t»U de betrouw baarheid van dit boek nog eens onder streept. Het veenelland, door L. Krombrink. Ultg.: De Torenlaan, Assen. Gods grote verrassing, door ds J. Over- I duin. Ultg.: J. H. Kok. Kampen. Gevecht In de rimboe en Speurtocht naar vermisten, door J. Hlddlng Jongens boeken. verschenen ln de Edward-Smlt serie, deel 1 en 2. j Jan en Toos: Aan de zolder naar het meer en Naar "t Verkeerspark, door J. Hlddlng Geïll. Leesboekjes voor de lagere 1 school. Ultg J. H. Kok, Kampen. Het zig-zagspoor waarmede de ingenieurs van de dienst van Weg en Werken der Ned Spoorwegen ook in het buitenland de aandacht I getrokken hebben, blijkt j op de trajecten waar I het de laatste jaren aanvankelijk bij wijze van proef is aange legd, uitnemend te vol doen. Bij dit systeem worden de betonblok ken waarop de spoorstaven zijn bevestigd verbonden door „zigzag" lopende trekstangen, die met zeer stijve lijm in de betonblokken worden ..geplakt". De goede resultaten hebben ertoe geleid, dat verscheidene trajecten die aan periodieke vernieuwing toe waren van zigzagspoor worden voorzien. Het grote voordeel is. dat de weerstand tegen „spatten" (zijdelings uitbuigen aoor zware druk) groter is dan bij enig ander spoor. Op het ogenblik worden de baanvakken tussen Leiden en Haarlem van zigzagspoor voorzien. In september komen die tussen Gouda en Den Haag aan de beurt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3