Hammarskjold is in Parijs NIET welkom flmtoua Amsterdam werkt mee aan „Nationaal Ballet" ENIG TER Van „symphatie voor Tunesië" beschuldigd Zuid-Rhodesië stemt vóór nieuwe grondwet WEERBERICHT Ulbricht heeft moeilijkheden met de boeren Halve gebr. kip f 1.95 Geen subsidie voor Danstheater INTERNATIONAAL TENNIS TOURNOOI iedereen ziet méér in 'n DIERENPARK WASSENAAR (§ucf Qltt tettws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 27 JULI 1961 No. 30410 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week f750 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De secretaris-generaal der Verenigde Naties is in Parijs niet welkom. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft in een brief aan Hammarskjold hem beschuldigd van sympathie voor Tunesië in het geschil over Bizerta. De brief reageerde ongunstig op Hammarskjölds suggestie, dat de regering in Parijs hem op de terugreis naar New York zou ontvangen. Dinsdag had Hammarskjold de Franse regering geschreven, dat hij de crisis in Tunesië had bestudeerd met de Tunesische autoriteiten en dat hij het noodzakelijk achtte ditzelfde te doen met de regering in Parijs. Hammarskjold schreef, dat de huidige toestand in Bizerta hem ernstige zorg baarde gezien het feit, dat na ruim twee dagen nog geen uitvoering was gegeven aan de resolutie van de Veiligheids raad, waarin beide partijen werd gevraagd hun troepen terug te trekken op de stellingen die zij innamen vóór het uitbreken van de vijandelijkheden. Hij zei het zijn plicht te achten contact tot stand te brengen tussen beide staten „op basis van strikte inachtneming van de bepalingen van de resolutie en eerbied voor de Tunesische soevereiniteit." Het schrijven van Hammarskjold en het antwoord van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken werden gister avond in Parijs gepubliceerd. Wat be treft de inlichtingen waarom Ham marskjold had gevraagd, merkt Couve de Murville in zijn brief op: „De Franse regering heeft besloten een verklaring uit te geven waarin de feiten worden toegelicht waarmee U zich bezig houdt. Ter uwer informatie sluit ik de tekst in van een document dat openbaar is gemaakt." In dit document wordt Tunesië be schuldigd van het weloverwogen afwij zen van Franse aanbiedingen voor een wapenstilstandsovereenkomst. Voorts werd er in gezegd, dat de Franse troepen niet eerder uit Bizerta zouden weggaan, dan nadat Frankrijk voldoende garanties had gekregen, dat de blokkade van de marinebasis niet op nieuw zou worden ingesteld. In de verklaring wordt opgemerkt, dat de besprekingen over een wapenstilstand nog niet zjjn begonnen „omdat de Tunesische autoriteiten het Franse voor stel niet hebben aanvaard, deze onder handelingen te houden op een in onder ling overleg gekozen plaats". De Franse voorstellen blijven van kracht. In de bekendmaking wordt voorts ge zegd, dat de Tunesische troepen die 23 juli het Franse deel van de Sahara binnendrongen de volgende dag werden verdreven. Hammarskjold heeft gisteravond in Tunis meegedeeld, dat hij hedenmiddag zou vertrekken. Toen men hem vroeg of hij via Parijs zou reizen, antwoordde de secretaris-generaal: „Ik denk het niet". Hij wachtte even en voegde eraan toe: „Dat hangt ervan af". Nadat men met veel nadruk had gevraagd waarvan dat dan zou moeten afhangen, zei hij kort: „Nee, ik denk het niet". Argument. De Franse regering stelt zich op het standpunt, dat de secretaris-generaal normaal slechts leden-staten van de Verenigde Naties kan bezoeken krach tens een resolutie van de Veiligheids raad of de Algemene Vergadering. De Veiligheidsraad heeft hem niet verzocht Advertentie naar Tunesië of Frankrijk te gaan en Hammarskjold heeft bij zijn aan komst in Tunis, maandag, verklaard een persoonlijk bezoek te brengen, zo is in Franse regeringskringen gezegd. De afwijzing door de Franse regering van een suggestie van secretarisAgene- raal Hammarskjold voor een bezoek aan Parijs heeft in diplomatieke kringen in New York weinig verrassing gewekt. In kringen van Frankrijks bondgenoten toonde men zich echter bezorgd over de Franse reactie. Men meent dat Ham marskjölds vredesmissie aanmoediging verdient. Bovendien zou een andere houding van Frankrijk steun voor Hammarskjold hebben betekend ten aanzien van de communistische landen die hem aanvallen. Enige verrassing werd getoond over het feit, dat de Fransen hetzelfde argu ment hebben gebruikt als de Russen in dergelijke gevallen, namelijk, dat de secretaris-generaal slechts op grond van een resolutie een land kan bezoeken. In feite bestaat er in het geheel geen be paling van deze aard en juist dergelijke bezoeken aan landen was één van de kernpunten van Hammarskjölds stille diplomatie waarmee hij enig succes heeft gehad zolang de Russen het ver trouwen in hem nog niet hadden opge zegd. Slot pag. 2 De Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht heeft tijdens een rede in Leipzig een nieuwe „algemene aan val" op Oostduitsers die „de vijand dienen" uitgeroepen, zo schrijft het communistische blad „Neues Deutsch- Iand". LTlbricht bedoelde degenen die hun medeburgers trachten over te ha len naar West-Duitsland te vluchten of proberen de boeren te bewegen de collectieve boerderijen te verlaten. Ulbricht gaf toe dat er moeilijkheden waren op de collectieve boerderijen en dat het verminderen van de voedsel- produktie „grote verliezen voor Oost- Duitsland" veroorzaakt. Sommige boe ren gehoorzamen niet aan de richtlijn van de regering om dag en nacht te werken om de oogst binnen te halen. Volgens waarnemers gaf Ulbricht toe dat er anti-communistische gevoelens op de boerderijen leven. Ulbricht legde er de nadruk op dat de Oostduitse re gering niet van plan is de collective- ringspolitiek te laten varen. Hij verklaarde voorts dat Oost-Duits- land het benodigde voedsel niet vrij kan importeren omdat dit de uitvoer van waardevolle machines betekent. „We moeten dus nauw samenwerken met de Sowjet-Unie op economisch gebied en onze machinebouwindustrie zodanig ontwikkelen dat wij waarde volle machines kunnen uitvoeren om zekere voedingsmiddelen te kunnen importeren". Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN REGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11-15 uur) 28 juli Zon op: 4.54 uur; onder: 20.37 uur. Maan op: 21.00 uur; onder: 5.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.09 en 15.40 uur, laagwater te 11.25 en 23.51 uur. STRANDVERW ACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Depressie (751 mm) even ten westen van Ierland bereikt morgen de Noord zee. Hierdoor ontstaat tijdelijk slecht strandweer met regen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind Overdag tem peraturen van 17 tot 19 graden. Zee water 17 graden. Vooruitzichten: achter de depressie opklaringen, maar nog on stabiel strandweer. Naar het schijnt heeft de nieuwe grondwet voor Zuid-Rhodesië een overweldigend aantal kiezers tot een positief antwoord weten te bewegen. Toen het grootste deel van het aantal uitgebrachte stemmen was geteld bleek, dat 28.000 inwoners van Zuid-Rhodesië zich hadden uitgesproken voor de nieuwe grondwet. Slechts 11.644 kiezers bleken van mening, dat men aan de Afrikanen geen groter aandeel in het landsbestuur diende te geven. Volgens de laatste berichten er moesten toen nog 20.000 stemmen wor den geteld zou slechts een onvoorstel bare ommekeer in het stemmingsbeeld de uitslag kunnen beïnvloeden. Vanmorgen bevonden zich nog 24.000 soldaten en politiemannen op post in het land, teneinde nieuwe rassenonlus- ten te kunnen neerslaan. Gisteravond moest de politie traangas gebruiken om Afrikaanse betogers te verspreiden. Het was voor de derde maal op een dag dat zij hiertoe moest over gaan. De eerste maal geschiedde dit toen opgewonden betogers de leider van de Nationale Democratische Partij, Nkomo, door de straten van Salisbury wilden begeleiden. Nkomo had een beroep gedaan op alle Afrikanen om in staking te gaan uit protest tegen hun uitsluiting van deel neming aan de stemming. Slechts tien procent van het kiezersvolk was van Afrikaanse afkomst. Aan zijn oproep bleek echter weinig gehoor geschonken. Gisteren waren nog meer Afrikanen aan het werk dan maandag, toen een andere algemene sta king mislukte. Wel kwamen op die dag botsingen met politie voor die aan twee Afrikaanse betogers het leven kostten. Dit blad bestaat uit 16 pagina's In de monding van de Wester- schelde ter hoogte van het strand van Kaapduin bussen Vlissingen en Zoutelande zijn bergingsvaartuigen begonnen met het bergen van de Duitse kustvaarder Martin Luetje', die daar in het begin van dit jaar is gezonken. Drijvende bokken ha len eerst de uit ijzer bestaande la ding uit het schip. Voor de bad gasten is dit een ongewoon schouw spel aan 't strandmaar of ze deze verstoring van hun vakantierust erg op prijs zullen stellen is de vraag! Door de onverwachte westerstorm van gisteren moesten de werkzaam heden tijdelijk gestaakt worden. Verhit debat duurde zes uur Na een verhit debat, dat meer dan zes uur duurde, heeft de meerderheid van de Amsterdamse raad zich gisteravond achter de oprichting van een Nationaal Bal let geschaard. Burgemeester en wethouders werden gemachtigd zo'n oprichting te bevorderen cn een subsidiebedrag van 240.000 gulden beschikbaar te stellen. Dit besluit werd met 25 tegen 14 stemmen genomen. Zoals gemeld heeft de staatssecre taris van O. K. en W. onlangs de oud-burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molenkamp verzocht eens na te gaan of het mogelijk was de ballet krachten in ons land te bundelen. De drie subsidiërende overheden hebben tot zo'n concentratie van krachten in principe reeds besloten. Nadat ook Amsterdam er akkoord mee heeft ver klaard is dus het wachten nog op Den Haag, die binnenkort over de steun aan het Nationale Ballet zal beslissen. Aanvankelijk zag het er tijdens het Amsterdamse debat gisteravond naar uit, dat ook de subsidie-aanvraag van het Nederlands Danstheater een kans zou maken. Het communistische raads lid. de heer N. Luirink diende zelfs een motie in, waarmede de raad zijn bereid heid moest uitspreken tot subsidiëring van een kleinere dansgroep met een eigen Nederlands karakter naast het (geconcentreerde) Nationale Ballet en waarin B. en W. werden uitgenodigd in overleg daartoe te treden met het be stuur van het Nederlands Danstheater. De vele leden van het Danstheater op de publieke tribune kregen hoop. vooral toen de wethouder voor de Kunstzaken, mr. A. de Roos, vage toezeggingen deed. KENNEDY vraagt 3,5 miljard dollar meer voor defensie In aansluiting op zijn radio- en tele visietoespraak heeft president Kennedy het Congres gisteren gevraagd de defen siebegroting voor 1962 met 3.454.000.000 dollar tot 47.506.113.000 dollar te verho gen. De aanvulling is „voornamelijk be stemd om de non-nucleaire defensie kracht van de strijdkrachten te vergro ten', zo zegt Kennedy in de begeleidende boodschap. Een bedrag van 207,6 miljoen dollar is bestemd voor bescherming van de bur gerbevolking „tegen de vernietigende ge volgen van een atoomaanval". Van de 3.454 miljoen gaan voorts 751 miljoen naar militaire personeel. 743 miljoen naar nieuw materieel. Kennedy heeft het Congres volmacht gevraagd onderdelen van de eerste re serve gedurende een periode van maxi maal twaalf maanden onder de wapenen te roepen. Slechts een kwart miljoen man van de eerste reserve mag In ac tieve dienst zijn. De anderen mogen I eerst worden opgeroepen wanneer het eerder onder de wapenen gekomen deel reserve is gedemobiliseerd. De president wil tevens de bevoegd heid bezitten dienstverbanden, benoe mingen. perioden van actieve dienst en perioden van verplichte deinst in alle onderdelen van de strijdkrachten en de nationale garde met maximaal twaalf maanden te verlengen. De leider van de Republikeinse fractie in de Senaat. Everett Dlrksen, heeft meegedeeld dat zijn partij zal meewer ken aan een spoedige behandeling van het. wetsontwerp. De president zou het ontwerp reeds as. dinsdag moeten kun nen tekenen. Maar de nieuwe levenskansen van dit voortreffelijke dansgezelschap werden om hals gebracht, toen het P.v.d.A.- raadslid J M. den Uyl de heer Luirink wist te bewegen zijn motie dusdanig te wijzigen, dat ook de P.v.d.A. akkoord zou kunnen gaan. Het verzoek in de mo tie aan B. en W. „om in overleg te tre den met het Rijk en Den Haag teneinde na te gaan onder welke voorwaarden aan het Nederlands Danstheater een subsidie gegeven kan worden zonder dat de totstandkoming van het Nationaal Ballet wordt vertraagd", was voor de wethouder onaanvaardbaar. Een aantal leden ging de motie na de wijziging niet ver genoeg, zodat zü tegenstemden, ondanks hun sympathie voor een subsidie aan het Danstheater. Door deze ommezwaai werd de motie verworpen met 24 tegen 15 stemmen, een diepe ontgoocheling voor het Dans theater, dat echter desondanks besloten heeft na 1 september zijn werkzaam heden voort te zetten. Het Nationaal Ballet zal circa 80 danskunstenaars (onder wie 16 solisten) bevatten, van wie de helft in Den Haag, de andere helft in Amsterdam werkter rein zal hebben. Algemeen leidster wordt mevr. Sonia Gaskell, terwijl de groep in Amsterdam, die vooral de Nederland se Opera zal bedienen, wordt begeleid door mevr. Mascha ter Weeme. Het bal let zal gelijkelijk zijn werkzaamheden in Den Haag en in Amsterdam uitoefe nen, zowel in artistieke zin als in admi nistratief opzicht. Het budget voor de exploitatie van de nieuwe groep is berekend op één miljoen gulden. Dc Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer is voor een vakantie naar Italië vertrokken. Op 't vlieg* veld van Keulen kwam een secre taresse hem echter op het laatste moment nog enige stukken ter te kening voorleggen. Twee prinsessen als drenkelingen Prinses Paola van België en Prinses Josephine Charlotte van Luxemburg hebben gisteren vier kilometer uit de kust van Nice „sohipbreuk" geleden. Het jachtje waarmee zij uit varen waren ge gaan. sloeg om, maar de Prinsessen kon. den er zich aan drijvende houden. Na een half uur werden zij gered. De echt genoten. Prins Albert van België en Prins Jan van Luxemburg, die aan het strand lagen te zonnen, zagen het Jacht omslaan: Zij peddelden er In een rub berboot naar toe. Uitbreker gegrepen Een van de drie Amsterdamse gede tineerden die eergisteren uit de Haar lemse strafgevangenis on vluchtten is gisteravond omstreeks half negen ln de hoofdstad gegrepen. Het is de 23-Jarige kelner, die wegens een reeks inbraken en diefstallen werd veroordeeld. Hij kon door de politie worden gearresteerd dank zij een tip van een Amsterdam mer die in de Warmoesstraat een Jon geman had zien lopen die veel leek op het portret dat hU in de krant had ge zien. HU waarschuwde meteen de Am sterdamse politie die enkele surveillance auto's de buurt liet afzoeken. Inderdaad werd de kelner gevonden. De Jongeman heeft zich tegenover de politie niet uit gelaten over de verblijfplaats van de twee andere vluchtelingen. Vermoed wordt dat het drietal na de vlucht uit een is gegaan. Hoewel men veronderstelt dat de andere uitbrekers ook in Amster dam of omgeving verblijven, heeft de politie nog geen spoor kunnen vinden. tEN PR00UKT VAR DE SIKKERS GROEP Advertentie Zondag 30 Juli ran 1-6 utir Nó een ARJSTONA kopen, want IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCHI Advertentie DAGELIJKS TOT 8 UUR N.M. GEOPEND Uit het Leidsch Dagblad van 29 JuliJ 1861: Vrijdag morgen te vier ure ontlastte zich over Leiden en omstreken een hevige onweers bui, waardoor geen ongeluk of schade is veroorzaakt dan aan den korenmolen aan den Hoo- gen Rijndijk onder Soetencoude, die 28 jaren geleden ook door den bliksem werd getroffen en tot den grond afbrandde. Nu is één der molenroeden beschadigd f zonder brand te veroorzaken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1