R.K Wandelaar sters uit Sierra Leone wikkelden zich in warme dekens Polio.... VOLENDAM ZEER BOOS OP SPARTA Transferlijst Symbool van Kwaliteit „Vaten jodium werden vergoten" Karstens tweede en Zoet derde in Ronde van Alblasserdam Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 27 juli 1961 Vierde blad no. 30410 De ADO-spelers Jan v. d. Meer en Jan ten Hoopen hebben een contract gete kend voor de le- divisieclub Leeuwarden. I Van der Meer zal in Friesland gaan werken en de jeugd van Leeuwarden gaan trainen. Jan ten Hoopen blijft in I Den Haag wonen en trainen by ADO. De linksbuiten van de Apeldoomse eerste divisieclub AGOW, Dick Faber. keert, terug naar Go Ahead, welke ver eniging hy het vorige Jaar verliet. ATLETIEK Advertentie Op tweede dag 112 uitvallers Piet de Haas won in Den Haag De gisteravond, onder byzonder slech te weersomstandigheden gehouden ste den atletiekwedstrijd tussen Den Haag en Londen, is by de heren in een zege voor de Engelsen (131117 pnt); by de dames in een 7470 punten overwinning voor de Haagsen geëindigd. De prestaties waren er stond een kleine storm niet alle van byzonder gehalte. Eén uitzondering moet worden gemaakt voor de fenomenale discusworp van de Rotterdammer Cees Koch die met 56.12 meter tot zyn beste seizoen prestatie kwam. By de dames sprong Joke Byieveld bijzonder goed. zy kwam tweemaal tot 6.18 meter. De A.V. Hol land-atleet Piet de Haas, die de Haagse ploeg versterkte, boekte op de 3000 meter een zege op de Engelsen Hawkers. New man en Webster. De tyd van de Haas was 8.43.0. Haarlemse honkbalweek De London AU Stars hebben gisteren ook hun derde wedstrijd, die tegen het officieuze nationale Duitse team. de Mannheim Knights, venoren. De uitslag werd na negen innings 123. In de tweede wedstryd van woensdag wonnen de Wiesbaden Flyers, een Ame rikaans legerteam uit Duitsland, met 87 van de Chateauroux Sabres, een ploeg samengesteld uit in Frankrijk ge legerde Amerikaanse militairen. Er wer- wen in deze ontmoeting vier home-runs geslagen, waarmee na negen wedstryden het totaal aantal geslagen homers acht tien bedraagt. verantwoordelijk werk vereist concentratie De verantwoording voor het nieuwste Jet vliegtuigtype ligt in zijn handen! Hij is verantwoordelijk voor passagiers, vliegtuig en bemanning! Zijn taak ver eist voortdurende concentratie! De ge zagvoerder weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en na tuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich om dat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! De tweede dag van de 45e Vierdaagse te Nijmegen is een ware beproeving geworden voor hen die onvoldoende tijd en kilo meters hadden geïnvesteerd in hun wandelvermogens. De prille mor genuren waren weer ijzig kil en de zwarte wandelaarsters uit Sierra het parcours, werden de moeilijk heden velen te machtig. Voor 112 deelnemers was deze tweede dag met zijn onberekenbare tempera tuurswisselingen funest en zelden tevo ren hadden de blarenbehandelaars langs het parkoers en in het hoofdkwartier van de geneeskundige dienst aan de Wedren te Nymegen het zo druk als op deze woensdagmiddag. ..Handenvol zere ivoeten" moesten worden verzorgd en dan spreken we nog niet van de enorme hoeveelheden spieren die werden ge kneed en van de vele maagklachten die tot ingrijpen noopten. Wychen, deze woensdag als van ouds de hoofdplaats van de marsen, was en kele uren een internationaal centrum van wandelgeneugten en marsliederen. Bij wyze van spreken stond op iedere hoek van een straat een buitenlandse militair korps te spelen: Engelse, Ierse. Schotse of Canadese muzikanten en slagwerkbedieners. Ze zagen vaak kans al spelend toch naar voorbytrekkende wapenbroeders te wuiven. Een tafereel dat men gisteren heel dikwijls zag op de wegen die het Vierdaagse-legioen volgde en dat geen nader commentaar be hoeft nat geworden en de schuilgelegenheden langs het parkoers te vol. Spierpijn Herinneringen Op het kasteelraadhuis werden wee moedige herinneringen gewyd aan de mooie tijd, toen het befaamde VVijchense I marktplein nog een rustig plein was, I waar de wandelaars nog innig contact j konden onderhouden met de Wychena- i ren. Men was nog „onder ons". Intus sen heeft Wychen de internationale sta tus van enkele uren per jaar dankbaar leren aanvaarden en in de propvolle ca feetjes speelde de verbroederingsgedach te nu in wyder verband een rol. In het Gelderse dorp met zijn Bra bantse sfeer was in de randgebieden rond het parkoers overigens al merk baar, dat het aantal kneusjes deze dag aanzienlyk zou worden. Vaten jodium zyn in de militaire kampementen achter het kasteelraadhuis vergoten, vertelde een rodekruissoldaat met stevige gering schatting voor verhoudingen. En balen verbandmiddelen, voegde hy eraan toe, met onverminderde voorliefde voor „ver plegersla tyn". Maar aan de overkant werd bij de civiele verzorgers ook hard gewerkt. De EHBO bleef nuohterder. Een van de mannen in witte jassen be rekende al prikkend in een gekwelde voet: We zyn met zyn achten en we hebben zo'n twintig vijfentwintig ge vallen behandeld, dat zullen dus zo'n tweehonderd wandelaars zyn die we weer marsvaardig hebben gemaakt. Ho peloze gevallen waren er niet by. Met geweer en wandelstok, een nogal vreemde combinatie Leoue durfden niet anders dan ge wikkeld in warme dekens het par cours door het Land van Maas en Waal te trotseren. De morgen werd later mild, bedriegelijk mild en in Wijchen overheerste de pure blijdschap om het marcheren. Voorbarige vreugde voor sommi gen; naarmate de eindeloze colon nes Nijmegen dichter naderden werden de strompelaars talrijker en toen tegen half drie een jaloers regentje begon neer te dalen op Lange rijen. Later werd dat anders. In de corridors van de geneeskundige dienst zaten lange ryen wandelaars op banken te wachten voor ze aan de beurt kwamen. Toen we om drie uur eens een kykje namen, had den de mannen van het Rode Kruis by de ingang over de honderd blaarpatien- ten en een iets minder aantal spierpyn- lyders geturfd. Daar waren er by die voor beide categorieën in aanmerking kwamen. Ook andere klachten stonden op het ïystje. Stuk voor stuk de wach tenden ondervragend, kregen we uitvoe rige verhalen over de aard van de man kementen vergezeld van de verzekering, dat ze de volgende morgen weer van de party zouden zyn. Pikant detail: op de deur van het lokaal waar met kwistige hand werd geprikt, stond een bordje met de aanduiding „muziek". Waar ze ineens vandaan kwamen heb ben we nog niet achterhaald, maar toen het begon te regenen droegen vele co lonnes plotseling jassen, plastic man tels of capes. Individuelen beschermden zich tegen de regen of trachtten dit te doen met baddoeken. Een voordeel voor degenen die voor de bui binnen waren ze konden daarna rusten. Maar wie had gerekend op een rustperiode voor het af leggen van de laatste zware kilometers kwam bedrogen uit; de bermen waren te Over het algemeen zyn de grote ver liezen geleden door de individuelen en daar waren er weer velen by, die niet genoegzaam hadden getraind of die zich onvoldoende hadden gekleed. Wie onder de omstandigheden van de middag met blote benen wandelt, vraagt om spierpijn De uitvallers van de grote groepen ble ven tot een minimum beperkt. De Leidse studenten kwamen elegant voetzorgen camouflerend met hun tienen zonder verliezen binnen en in diezelfde periode zagen we ook de Spanjaarden ongedeerd door ons wisselvallige klimaat binnen- sohryden. Het jonge Noorse detache ment onder leiding van Hauptmann Bjercke was laat. maar fris en onbe kommerd. Deze rekruten beschouwen het als een grote eer, de vlag te mogen mee voeren van het Noorse regiment, dat naast de Canadezen de invasie van Wal cheren in 1944 bewerkstelligde. Een zil veren plaquette maakt melding van de wapenfeiten van dit Noorse regiment, dat behalve in Walcheren, in Norman- dië, by Oosterhout en in de Ardennen streed. De Zwitsers, die een eigen perschef hebben, de heer Abbott, vertellen geest driftig van de plannen tot uitwisseling met Nederlandse wandelaars. Dit voor jaar is er in de omgeving van Bern een tweedaagse georganiseerd, waaraan on der leiding van majoor Breunese zeven- Een groep van 150 Oostduitse B sportlieden zou het komende week- g m einde deelnemen aan een sportma- g nifestatie in het Westduitse Muel- heim. De steeds toenemende vluch- telingenstroom van oost naar west heeft de autoriteiten in de Sowjet- J zone echter te denken gegeven en om de Oostduitsers met boze ver- huisplannen niet al te zeer in de J verleiding te brengen, heeft men be- sloten dat de sportlieden maar thuis moeten blijven. Als reden werd opgegeven, dat in Muelheim polio heerst en „dat het dwaas zou zyn de dames en heren door een E bezoek aan West-Duitsland aan j B onnodige gevaren bloot te stellen", g tig Nederlanders deelnamen De organi satoren hopen, dat volgend jaar de Ne derlandse deelname nog groter zal wor den, „Maar", voegden ze eraan toe, „wy kunnen onze gasten niet die enorme service en die grandioze organisatie aan bieden. waaraan wy in Nymegen gewend zyn geraakt". Ten slotte een gezongen mededeling van een detachement douaniers aan po tentiële smokkelaars: „Wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe". Apeldoorn Twee deelneemsters aan de Apel doornse Vierdaagse hebben gisteren de finish niet gehaald, zodat zich aan het einde van deze tweede dag 1099 wande laars en wandelaarsters aan de controle post hebben afgemeld. Dat was meer dan verwacht was, want dinsdag was er stevig gewandeld met. als gevolg, dat mede door het vochtige weer velen zich wegens één of meer blaren moesten laten behandelen. Het aantal blaren was ditmaal veel groter dan gewoonlyk het geval is. De EHBO had het dan ook al spoedig erg druk. Op het laatste gedeelte van het par-1 koers moesten de regenjassen en regen-1 capes er aan te pas komen, want toen begon een mals regentje zich uit de loodgryze wolkenmassa, die al de gehele dag gedreigd had, los te maken. Successen voor Swift-renners (Van een onzer verslaggevers) De Ronde van Alblasserdam georganiseerd door D.R.C. „De Mol" ten bate van de Alg. Ned. Invalidenbond is ln alle opzichten een succes geworden. In de eerste plaats was er een grote belangstelling zodat onder het motto „validen voor invaliden" een nieuwe invalidewagen werd opgebracht. Sportief gezien waa deze koers over 100 km er een van het beste soort. Een greep uit het veld van deel nemers: Althuizen, Breure, Brinkman, Cornelissen, Karstens, v. d. Klooster, v. Lith, Cees Lute, Piers, Solaro, Zoet, Wesseling en Jos Suikerbuik is voldoende om de kwaliteit van de amateurs aan te duiden. Een sterk veld dus waarin de elite van de Nederlandse amateurs en onafhankeiyken, zich onder leiding van onze stadgenoot Gerben Karstens, Cees Lute en óók Bert Zoet danig hebben geweerd. Ditmaal ging de zege naar de sterke Cees Lute, die in de eindsprint Gerben Karstens net iets te rap af was beiden hadden gedurende 50 km een felle strijd geleverd met op de derde plaats wéér een Swiftlid Bert Zoet, die op 30 sec. de derde plaats opeiste! RUn); 13. Althuizen (Den Haag); 14. Barten; 15. Van Lith. Schilder wil (als elk jaar) terug Jannie Schilder, de rijzige uit Volendam afkomstige spil van Sparta, is het twistpunt in een conflict tussen de bestuurders van zijn vroegere vereniging enerzijds en die van Sparta geworden. De lezing van Volendam: „Jannie Schilder voelt zich allang niet meer thuis by Sparta. Hy is een dorps jongen, hy hoort by ons. Wij hebben geen enkele druk op hem uitgeoefend, wel zyn aanstaande vrouw Schilder trouwt in oktober die er op staat, dat hy uit Rotterdam weggaat. Na het seizoen 19591960 wilde Schilder ook al weg. Sparta vroeg toen 80.000 gulden en wy konden niet verder gaan dan 65.000. Nu is Schilder weer met ons komen praten. Onze voorzitter, de heer Muhren, heeft daarop een gesprek gehad met De- nis Neville, die behalve coach sedert kort ook manager is. o.a. belast met de in- en verkoop van spelers. Neville is ons van de zyde van Sparta aangewezen als de man, met wie de eventuele transactie moest worden geregeld. Volendam is dit jaar genegen 80.000 gulden voor Schil der te betalen en Neville ging met deze som akkoord. Hy besloot het gesprek door op handslag te beloven, dat Schil der voor 80.000 gulden zou teruggaan naar Volendam. wy hebben dit als een afgedaan gentlemans agreement be schouwd. hoewel geen handtekening op papier is gezet. Nu biykt echter, dat het Spartu-be- stuur zich van de toezeggingen van zyn manager distancieert en 130.000 gulden voor Schilder wil hebben. Dat kunnen we niet betalen, wy zyn zeer gebelgd over deze handelswyze, wy hebben geen woorden voor zoveel onsportiviteit. Schilder wenst absoluut niet langer in Sparta te spelen, hy wil terug naar honk, zoals allen op één na op honk zyn teruggekeerd." Sparta's mening „Elk Jaar wil Schilder terug naar Vo lendam. elk jaar vertelt hy erby, dat hy het by ons toch wel naar zyn zin heeft en elk jaar komt Volendam on derhandelen. Volendam vergeet, dat se- mi-profs koopwaar zyn, waarvoor het ene jaar een bepaald bedrag wordt ge vraagd en het volgende jaar meer. Schilder heeft ons destyds een ton ge kost, Hy is inmiddels meer waard ge worden, dus het spreekt vanzelf dat wy nu 100.000 gulden plus een bedrag voor de meerwaarde vragen. Het is mogeiyk. dat wy daarby een som van 130.000 hebben genoemd. Wat het gesprek met Neville betreft. Volendam weet heel goed. dat een manager geen volmacht kan krijgen om zonder ruggespraak voor dergeiyke bedragen te kopen of te ver kopen Neville kan beloofd hebben zyn bestuur een verkoopsom van 80.000 gul den voor te stellen, het bestuur behoudt zich het recht voor op dat advies niet in te gaan. Er staat niets zwart op wit. Sparta wil Schilder dus laten gaan voor het bedrag wat hy destyds heeft ge kost plus een som voor de meerwaarde en aan Schilder is het maximale door de KNVB toegestane jaarsalaris aan geboden. Verder kunnen wy niet gaan." Leidersprijs Met algemene stemmen werd Gerben Karstens, die vrywel de gehele koers aan kop te vinden was hy was al rap met Bert Zoet in het offensief gegaan de leidersprys toegekend en bovendien kreeg onze felle stadgenoot óók nog de premie van de meest strydlustigste ren ner. Zo omstreeks km. dertig begon de stryd tevoren hadden de mindere en ook plaatseiyke goden zich laten zien die werd gelanceerd door de attent rij dende Karstens. Met hem ging Bert Zoet in de slag en aanvankelyk ook de Rijns- burger Kooyman. Zo'n kilometer of vyf reden de beide Swiftrenners de jagende meute vooraf. Al spoedig maakte toen Cees Lute de sprong en versterkte de „Leidse kopgroep", waaruit helaas Bert Zoet die het even héél moeiiyk had zich moest laten afzakken op de groep achtervolgers (Mesters, Pieterse, Suiker buik. Helsloot. De Wit, De Waard, Van Dongen en Coremans). Twee man bleven dus over: Lute en Karstens. En dit bleef zo. want naarmate de ki lometers onder de wielen doorgingen schommelde de voorsprong van de beide vluchters tussen de 30 en 50 sec. op de groep Zoet. De rest van het veld werd gedubbeld. De Sassenheimer beet zich overigens flink door de inzinking heen en onder zyn leiding sleurde hy later de zeven volgers by tyden wat dichter by de twee voorop. Ook ln de eindsprint had Zoet weer kwaliteit genoeg om de derde plaats voor zich op te eisen. Voor het zover was waren Wesseling. Kooy man. Paul en later óók Solaco toen hy „gedubbeld" was, van het toneel ver dwenen. De strijd om de eer ging dus na een rondcnlange inleiding in de eindsprint tussen Lute en Karstens. Onze stadge noot reikte iets te kort. want de sterke onafhankelijke uit Castrlcum drukte zUn voorwiel even eerder over de meet. Ook vorig jaar zegevierde Lute. Overigens van Karstens, al is het ditmaal „maar" een tweede plaats, een uitstekende prestatie terw-yi oók de derde plaats van Zoet er zUn mag. De uitslag was: 1. Lute 2.24.17 mn 2. Karstens z.t.; 3. Zoet op 35 sec.; 4. Mes ters (Den Haag); 5. v. Dongen: 6. Pie- tersen (Oude-Tonge)7 De Waard; 8. Helsloot (A'dam); 9. Coremans (Breda); Adri Voorting zwaar gewond bij auto-ongeluk De oud Tour de France-renner Adri Voorting is gistermiddag by een auto ongeluk op rUksweg 58 onder de ge meente Rilland-Bath ernstig gewond geraakt Voorting. die op weg was van Zeeland naar Brabant, ontmoette een in de richting Zeeland rydende file auto's, waaruit plotseling een in het midden rydende Duitse wagen iets naar links zwenkte. By deze manoeuvre kwam de Duitse wagen in botsing met de auto van Voorting Zeven personen werden by hat ongeluk gewond, waarvan enkelen ern stig De slachtoffers zyn overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom 10. Swanenveld (Dordrecht', 11. Stam (R'dam); 12. Van Tol (Alphen a. d. Tevoren was er een ronde voor nieu welingen over 60 km. Ook hier werd fel slag geleverd. De uitslag was: 1. 8trooper Heerhugowaard 2 C. Weyers (Hille- gom); 3. Heere A'dam); 4 Stlegelis. Het Swiftlid C. Schyf uit Rynsburg, die vorig Jaar winnaar werd. legde ditmaal beslag op de twaalfde plaats. Xerxes geweigerd Het bondsbestuur van de KNVB heeft het verzoek van de landskampioen in het amateurvoetbal, het Rotterdamse Xerxes, om toelating tot het betaalde voetbal afgewezen. Dit afwijzen is ge schied. aldus het schryven van de KNVB, dat by Xerxes Is binnengeko men, op grond van het feit, dat zich In het gebied van en rond Rotterdam reeds te veel seml-profclubs bevinden, terwijl juist wordt getracht het aantal seml- profclubs te verminderen. De toelating van Xerxes zal ook een regionale sprei ding van de seml-profclubs, waarnaar ln het betaalde voetbal wordt gestreefd, niet ln de hand werken, aldus het bondsbestuur in zijn motivering. Zo wy van de zijde van Xerxes ver namen, zal men stappen by de KNVB ondernemen om alsnog toelating tot het betaalde voetbal te verkrijgen, ofschoon op de beslissing van het bondsbestuur geen beroep mogelijk Is. WILKES EN v. d. HART SPELEN IN KATWIJK Een volledig Fortuna '54 bespeelt za terdagmiddag op Nieuw Zuid te Kat- wyk een wedstrUd tegen Quick Boys. De volledigheid van het team uit Geleen is in het contract, dat met de VW van de badplaats werd opgemaakt, zwart op wit vastgelegd, zodat onaangename ver rassingen uitgesloten moeten worden ge acht. Wanneer dus zaterdagmiddag om vyf uur de elftallen binnen de kryt- ïynen worden geblazen, komen de vol gende formaties in het veld: Fortuna: doel: Vogels; achter: Bee- hen en Ousters; midden: Pleneman. v d. Hart. Notermans; voor Köhn, Munster Wilkes, Keres, Angenent. Quick Boys: doel; Den Hollander- achter: De Mooy. Viool; midden: Van Duyn, C. v. d Plas. Aandewiel. voor: C. van Duyvenbode. A. v. d. Plas. v. d. Oever. J. van Duyvenbode. H. Pluym- graaff. GYMNASTIEK Derde Gymnaestrada Met een toespraak door de Westduitae president dr. Heinrich Luebke werd gis teravond ten aanschouwe van 15.000 toe schouwers ln het Neckarstadlon te Mün- chen de derde Gymnaestrada geopend. Aan dit „Wereld turnfeest zonder me dailles", dat tot zondag as zal duren, nemen ongeveer 10 000 turners en turn sters uit 30 landen deel. Nederland is op deze Gymnaestrada sterk ertegenwoordlgd. De afvaardiging bestaat uit 469 dames en heren, onder wie 96 niet by een vereniging aangeslo ten huisvrouwen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11