NIEUWKOOP BELEEFT VREDIGE INVASIE HET „DOCUMENT-SASSEN" WERD ADOLF EICHMANN NOODLOTTIG Zeeverkenners bezetten eilanden Leid se padvindersgroep zorgt voor de radio-uitzendingen Citaten uit zi jn eigen dictaat logenstraften zijn beweringen Eichmann valt in slaap College van Rijksbemiddelaars staan drukke dagen te trachten GAAT U MET VAKANTIE? Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 25 juli 1961 Derde blad no. 30408 Wie op het ogenblik Nieuwkoop van welke kant ook binnenkomt zal zich verbazen over de grote drukte. Een drukte, die geen verwondering zal wekken als men weet, dat het plaatsje aan de plassen sinds gisteren in het teken van het Nationaal Waterkamp staat. Het kamp, waaraan straks ongeveer 1500 zeeverkenners, waterpad- vindsters en gidsen zullen deelnemen. Overal in Nieuwkoop ziet men de zeeverken ners of de waterpadvindsters lopen, druk in de weer om hun spullen naar de kampeerterreinen in het zuidelijk deel van het dorp te sjouwen. Waaraan Nieuwkoop al deze drukte te danken heeft? In de eerste plaats aan de prettige relaties die zjjn overgebleven van het Waterkamp 1954, vertelde hopman F. Sj. van Paasschen, het hoofd van de afdeling pers en propaganda van de Nederlandse Padvinders in het gemeentehuls van Nieuwkoop. Voor het eerst In de geschiedenis zal een gezamenlijk zeeverkennerskamp worden gehouden voor jongens en meisjes. Een experiment, dat naar men van harte hoopt zal slagen. Al ruim twee jaar geleden is men met de orga nisatie van dit kamp begonnen en wer den de eerste contacten gelegd. Het gemeentebestuur van Nieuwkoop was direct bereid volle medewerking te ver lenen. De heer W. J. de Jong werd be noemd tot contactman. Dit kamp wordt gehouden ter gelegenheid van het gou den Jubileum van de Zeeverkennerij in ons land. Morgenochtend om 10 uur zal minis ter Toxopeus de officiële opening ver richten. Deze plechtigheid zal plaats hebben tegen de achtergrond van het De Katwijkse zeeverkenners van de groep Abel Tasman met hun boten op weg naar de Ziendesluis bij Zwammerdam. (Poto Leidsch Dagblad) bijna gerestaureerde raadhuis. Het cen trum van de gemeente zal gedurende de openingsplechtigheid voor alle verkeer worden afgesloten. Het plaatselijk muziekkorps „Eensge zind" en een tamboerkorps uit Boskoop verlenen medewerking. Aansluitend aan de opening van het kamp zal de ten toonstelling „Op en om het water" in het r.-k. verenigingsgebouw worden ge opend. Programma Donderdag zullen er van 14 tot 17 uur zwemwedstrijden worden gehouden, ge leid door leden van de Kon. Ned. Zwem- bond. Vrijdagmiddag bestaat er vanaf 2 uur gelegenheid om te oefenen voor de zeilwedstrijden op de Noordpias. Die avond is er om 21.30 tot 22.30 uur een nachtspel met roeiboten. Zaterdagmid dag zijn er vanaf 14.30 uur zeilwedstrij den. geleid door de leden van de water sportvereniging Noord-Zuid. Zondag is het ouderbezoekdae Dan wordt op een ware invasie gerekend. De maandag van de volgende week wordt weer begonnen met een vloot- schouw en wel om 14.30 uur. Daarna heeft er een ontvangst van officiële gasten plaats. Dinsdagmiddag om 14.30 uur beginnen de roeiwedstrijden en is er om 21 uur een groot kampvuur en de dagsluiting. Daarna volgt woensdag 2 augustus om 4 uur 's middags de slui ting van het Nieuwkoopse Nationale Waterkamp 1961 De algehele leiding van het kamp is in handen van dr. A. P. J. van der Burg te Rijswijk. Aan het kamp wordt door 65 groepen jongens en meisjes deelge nomen, die op een enkeling na allen in tenten op terreinen in het Zuideinde ter weerszijden van het Meijepad zijn ondergebracht. Deels op eilandjes deels op schiereilanden dus. Radio-uitzendingen Dagelijks verschijnt er een kampkrant die reeds voor acht uur bij alle groepen wordt uitgereikt. Er is ook een eigen bioscoop en een eigen telefoonverbin ding. De laatste wordt verzorgd door de Van der Werffstam te Leiden, die over radiozendinstallatles beschikt, die over het gehele kamp verspreid staan. De officiële roepnaam van de stam is P.A.2 P.V. en er wordt gewerkt op de 8 en 80 meter band. Dagelijks zullen zo'n 800 tot 900 grote broden worden genuttigd. De proviande ring wordt geheel door de Nieuwkoopse middenstand verzorgd, wat ook voor hen in deze dagen een grote drukte geeft. Deze zeeverkenner raadpleegt eerst de wegwijzers voor hij verder gaat. (Foto Leidsch Dagblad) Zwitsers ontevreden over handelspartner Frankrijk (Van onze Parljse correspondent) Onder de Franse kaasboeren bij de Zwitserse grens is een protestbeweging ontstaan tegen invoer van Zwitserse ka zen, waardoor de prijs van de Franse kazen de laatste maanden zijn gedaald. De Zwitserse ambassade in Parijs heeft naar aanleiding van deze protest beweging via haar consulaat in Besan- ?on haar standpunt bekendgemaakt over de Frans-Zwitserse handelsbetrekkingen. In deze verklaring zegt de Zwitserse re gering. dat onder de Franse handels partners Zwitserland een bijzondere plaats inneemt. In 1960 heeft Zwitserland tweeëneen half maal zoveel van Frankrijk gekocht als aan Frankrijk verkocht. In 1960 heeft iedere Zwitser voor 45 nieuwe franken aan Franse agrarische produk- ten verbruikt, terwijl in diezelfde perio de de Fransen slechts voor 1.13 nieuwe franken aan Zwitserse landbouwp rod uk- ten kocht n. De export van 105.000 hl Franse wijn naar Zwitserland was voor de oorlog ge bonden aan import van 6.000 ton Zwit serse kazen. Dit evenwicht bestaat niet meer, want Frankrijk importeert thans 200.000 hl wijn, maar laat slechts 4.900 ton Zwitserse kazen binnen. In Zwitserse kringen heerst daarover zoveel ontevre denheid. dat overwogen moet worden te rug te keren naar de vooroorlogse toe stand. (Van onze correspondent in Jeruzalem) Adolf Eichmann is thans door zijn rechters ondervraagd. Daar mee is op een na de laatste fase van het ruim drie maanden gele den begonnen proces afgelopen. De nog resterende dagen zullen merendeels gewijd zijn aan het requisitoir van procureur-generaal Gideon Hausner en het pleidooi van de verdediger, dr. Robert Servatius. Eichmanns verhoor door de leden van de rechtbank had niets plechtstatigs. De rechters Raveh en Halevi onder vroegen de beschuldigde langdurig, waarbij de eerste Eichmanns filosofi sche levensopvattingen trachtte te door gronden en de laatste een verklaring eis te voor meer concrete feiten, die in de loop van het onderzoek ter sprake wa ren gekomen. Eichmann was volkomen anders dan tijdens het kruisverhoor door de procu- teur-generaal. Zijn agressieve, vinnige houding had plaats gemaakt voor een meer beschouwende en vaak ook voor een meer inschikkelijke. Ook nu liet hij niet na te betogen, dat hij niet anders had gedaan dan het opvolgen van be velen, ook nu hield hij weer vol, dat zijn handelingen en optreden een lo gische consequentie waren van de eed van trouw en gehoorzaamheid, die hij Fiihrer en partij had gezworen. Maar desondanks toonde hij zich meer schuld bewust en minder star. Felle strijd Deze verandering in Eichmanns hou ding viel te meer op na zijn felle strijd met de procureur-generaal, die hem twee weken lang het vuur na aan de schenen had gelegd. Hausner zegevierde tenslotte, maar hij kreeg zijn overwin ning niet cadeau. Eichmanns tactiek van ontwijken, waarin hij zich een meester heeft getoond, bezorgde de openbare aanklager moeilijke uren en meer dan eens liepen Hausners aanval len dood op de muur van formele en bureaucratische argumenten, waarmee de beschuldigde zich trachtte te verwe ren. Het geschut, dat deze muur te lange leste deed instorten en Eichmann op de knieën dwong, waren zijn eigen mo- nioires, zoals de vroegere Nederlandse SS-man Sassen die uit zijn mond had opgetekend. Toen de openbare aankla ger citaat op citaat stapelde uit het manuscript, waarop hij op raadselach tige wijze de hand had weten te leggen, en Eichmanns verklaringen tijdens de behandeling van zijn zaak toetste aan hetgeen hij zijn partijgenoot in Argen tinië had gedicteerd, moest hij zich wel gewonnen geven. Dezelfde man, die rechtbank en aan klager had bezworen, dat hij in de technische uitvoering van de moord op zes miljoen joden de hand niet had gehad, die tijdens het verhoor door zijn raadsman met nadruk had verklaard geen antisemiet te zijn en in de jood geen persoonlijke vijand te hebben ge zien, moest nu erkennen, dat hij, en nie mand anders, het initiatief had geno men tot de beruchte „dodenmars' 'van Hongaarse joden naar de Oostenrijkse grens in de winter van 1944'45. waar bij zich tonelen afspeelden die zelfs overtuigende nazi-leiders te bar wa ren. En in het licht van Hausners on barmhartige citaten uit zyn eigen dic taat moest hjj toegeven, dat zijn zo genaamd gemis van jodenhaat zich be zwaarlijk liet rijmen met de spottende minachting, waarmee hjj zich tegen over Sassen had geuit als het er om ging een aanvaardbare basis voor zijn even onmenselijk als fanatiek optreden te vinden. Verbeten De betrekkelijke meegaandheid die Eichmann demonstreerde in zijn ge sprekken met zijn rechters, wekt de in druk. dat hij afstand heeft gedaan van de tactiek, die tot nu toe voor zijn ver beten verdediging zo kenmerkend was. De veertienhonderd documenten, waar op Hausner een zo groot deel van zijn argumentatie had opgebouwd, waren voor hem even zo vele bronnen van verweer. Hier was het een vergeten kom ma, die aan de inhoud een andere be tekenis gaf, daar waren het initialen, die naar zijn mening niet klopten, dit herinnerde hij zich niet en dat was uit zijn verband gerukt of moet in een an der licht worden gezien. Hij dacht er geen ogenblik aan zich gewonnen te geven en scheen vastbe sloten zjjn huid duur te verkopen. En voor het overige had hij alleen en uit sluitend orders uitgevoerd, waartoe hij verplicht was krachtens zijn eed als officier en nationaal-soclalist. De starheid, waarmee hy aan zijn ar gumenten vasthield, ook als zij van iedere redelijke grond ontbloot waren, was Hausner, de ervaren gentleman- jurist. bijna noodlottig geworden De eerste dagen van zijn verhoor ergerde Eichmanns pietluttige redenering hem dusdanig, dat hij zich verlaagde tot smalende opmerkingen, waaraan Eich mann zich al even weinig stoorde als aan het onderdrukt gelach, dat nu en I dan uit de zaal opklonk als de arge- mentatie van de beschuldigde wat al te doorzichtig was. Al gauw echter verzette de procureur- generaal de bakens en voor de rest I van het kruisverhoor was Hausner de rustige beheerste, maar doorstotende aanklager, die steeds meer opgewassen bleek tegen Eichmanns lagen en lis ten en hem tenslotte brak door hem de spiegel van zjjn eigen daden voor te houden en de leugenachtigheid van zyn beweringen zonneklaar te bewezen. Verheugd. Tijdens het verhoor, dat hem door rechter Halevi werd afgenomen, ver klaarde Eichmann verheugd te zijn zich te kunnen uitspreken en op deze wijze „de verschillende misverstanden en ver keerde interpretaties" uit de weg te kunnen ruimen, die zich, naar hij zei, in de loop van de laatste vijftien Jaar hadden opgehoopt. Het is tot op dit ogenblik niet duidelijk, of hij werke lijk aan zijn eigen woorden geloof hecht, of hij oprecht van mening is, dat hij het slachtoffer is geworden van misverstanden en verkeerde interpreta ties. Gaat misschien achter Eichmanns veranderde houding een sluwe poging schuil om zijn rechters nog te elfder ure zand in de ogen te strooien? Dr. Halevi heeft hem a priori bijna vader lijk medegedeeld, dat een dergelijke po ging tot mislukking zou zijn gedoemd, omdat de rechtbank niet voldoende na- leviteit kan opbrengen om klakkeloos te aanvaarden wat hij in de afgelopen weken aan argumenten heeft aange voerd. Maar ook als Eichmann het ernstig meent met z(jn gedeeltelijke ommekeer, dan nog blijft het feit bestaan, dat hjj zich met hart en ziel heeft toegelegd op zijn huiveringwekkend ambacht: zes miljoen mensen, mannen, vrouwen en kinderen van huis en haard te %-erdrij- ven om in de nationaal-socialistische vernietigingskampen als slachtvee te worden afgemaakt. Na beëindiging van zijn getuigenis De behandeling van de zaak tegen Adolf Eichmann zal, naar wordt ver wacht, vandaag voor een week worden verdaagd teneinde aanklager en verde diger in de gelegenheid te stellen re quisitoir en pleidooi op te stellen. De rechtbank is er gisteren niet ln geslaagd om, zoals was gehoopt, de zaak voor de verdediging af te ronden. Van ochtend luisterde het Hof naar de ge schreven getuigenverklaring van Eich manns voormalige medewerker Slawik en naar de voorlezing van andere do cumenten. Verwacht werd. dat de openbare aan klager Hausner, vervolgens om een reces van een week zou verzoeken. Voor re quisitoir en pleitrede is eveneens een weck uitgetrokken waarna de rechtbank wellicht tot half oktober met reces zal gaan. In deze tijd zullen de drie rechters hun vonnis overwegen. Eichmann, die er vermoeid en grauw uitzag, beëindigde gistermorgen zijn ge tuigenis. Hij bekende tijdens het laatste deel van zijn getuigenis, dat hij eens een bijbel uit de handen van zijn (ka tholieke) vrouw had gerukt en het boek ln stukken had gescheurd. Hij bleef vol- N.S.-vertragingen iu koele cijfers Het aantal vertragingen en gemiste aansluitingen bij de Nederlandse Spoor wegen is de laatste weken geleidelijk teruggelopen. Zelfs de cyfers over het afgelopen weekeinde, toen de NS. on der hoogspanning werkten, zijn vrij gun stig, gezien de omstandigheden. Zaterdag reed 50 procent van de trei nen op tijd, zondag was dit percentage 73. Eén tot vier minuten vertraging had zaterdag 23 procent van de treinen, vijf tot tien minuten 17 procent en elf tot vijfentwintig minuten 9 procent, ter wijl slechts 1 procent (voornamelijk bui tenlandse treinen) de vijfentwintig mi nuten overschreed. Zondag zag het er beter uit: 20 pro cent één tot vier minuten, 6 procent vijf tot tien en 1 procent elf tot vijf entwintig minuten vertraging, ofwel een gemiddelde vertraging van 0.9 minuut. Zondag werden 79 van de 11 000 aan sluitingen gemist, zaterdag 414. In de afgelopen week. van maandag tot en met zondag, bedroeg het totaal aantal ge miste aansluitingen 1500 (van de 77.000) Het record van 4000 in de week rond 1 Juli is dus niet gebroken, ondanks de vakantiedrukte. EVA-ministerraad bijeen Het bureau van de Europese Vrijhan delsassociatie (E.V.A.) te Genève heeft een korte mededeling gepubliceerd, waarin gezegd wordt-, dat de minister raad van de E.V.A. vrijdag 28 juli te Genève bijeen zal komen. Op deze bij eenkomst zullen, naar verder werd me degedeeld, de besprekingen worden voort gezet, die de ministers tijdens hun Jong ste biieenkomst in Londen op 27 en 28 Juni hebben gevoerd. Naar verluidt heeft Engeland om deze bijeenkomst verzocht, teneinde zijn hou ding tegenover het openen van onder handelingen met de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) te kun nen uiteenzetten. Gisteren is het eerste Jaarverslag van de E.V.A. gepubliceerd, waarin werd me degedeeld. dat de zeven landen van de E.V.A. in geval van onderhandelingen met de E.E.G. hun activiteit zullen coör dineren en gedurende de gehele periode van onderhandelingen verenigd zullen blijven. STRIJKT GEMAKKELIJK In EEG-landen vrij verkeer van arbeidskrachten De ministerraad van de EEG. die gis teren ln Brussel ln vergadering byeen is gekomen, heeft besloten dat het vrije verkeer van arbeidskrachten in de zes aangesloten landen op 1 september a s. zal lntraan. Verder is besloten een on derzoek in te stellen (het tweede van deze aard) naar de lonen ln diverse in dustrieën. De invoer van tropische houtsoorten uit met de EEG geassocieerde landen zal worden vergemakkelijkt. Er zijn verschillen van mening aan de dag getreden wat betreft de gemeen schappelijke handelspolitiek. Zo wil b v. Italië de handen vrij houden wat be treft de invoer van ruwe petroleum .uit de Sowjet-Unle. Beslissingen over salarissen zeevarenden personeel N.S., radiomensen, bakkers e.a. (Van onze Haagse correspondent) Het College van Rijksbemidde laars zal het in de komende dagen wel weer druk krijgen. Als een der belangrijke loonherzieningen komt een algemene salarisverhoging van 10 procent voor zeevarenden ter koopvaardij aan de orde. Dzze 10 procent heeft betrekking op alle lonen en vaste toelagen. Deze, door de organisaties van werk gevers en werknemers, reeds aanvaar de gageverhoging. loopt vooruit op de nieuwe C.A.O voor het koopvaardyper- soneel. De onderhandelingen over de C.A.O. zijn nog niet beëindigd. Vermoedelijk zal voorts per 1 augustus een halve werkdag verlof worden toe gekend voor elke zaterdagmiddag, waarop na 's middags 12 uur gewerkt wordt. Dan zal de zaterdag bij het verlenen van vrije tijd als een halve werkdag worden beschouwd en tenslotte zal de jaarlijkse vakantie vermoedelijk met drie dagen worden verlengd. De Stichting van de Arbeid heeft over de plannen nog geen advies aan het College van Rijksbemiddelaars uit gebracht. Er is ook nog geen advies uitgebracht door de 8tlchtlng van de Arbeid over de voorstellen om de onregelmatig heidstoeslagen van het N.S.-personeel te verhogen. Vermoedelllk zal de loon- commissie van de Stichting van de Ar beid morgen advlea over de voorstellen aan het College van Rijksbemiddelaars uitbrengen, hoewel enkele leden van de looncommissle de voostellen zodanig achten te zijn, dat zy het reglement dienst-voorwaarden (dat als C.A.O. fun geert) „openbreken". Dan is er de gewyzigde aalarisrege- ling voor het personeel van de radio- omroep en televisie-instellingen. De re geling ligt by het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen te wachten op het interdepartementaal overleg tussen O K. en W. en Financiën. Als belde ministeries hun goedkeuring hebben gegeven kan het College van Ryksbemiddelaars de verbeteringen in handen nemen. Wanneer het interde partementale overleg zal plaats hebben, kon men ons echter nog niet medede len. En tenslotte is er dan nog de nieuwe C.A.O. voor het bakkersbedryf. omtrent de bepalingen waarvan de Stichting van de Arbeid morgen vermoedeiyk nog zal willen overleggen met de verschillende organisaties. Als brief le verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee deze bon duidelijk ingevuld aan ons toezendt. HUIS ADRES: Naam: Straat: wanneer U No. Woonplaats: Bezorging gewoon onder adresstrook Betaling Kwartaal abonnee Maand abonnee Week abonnee Doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES p. a. Straat: .No. Tet Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegeven» invullen. houden dat geen mens volmaakt was. „Indien ik zonder feilen was geweest", zei hy tegen de verbysterde rechters, „zou ik dit niet gedaan hebben". Tydens de middagzitting nam Eich mann de koptelefoon van het hoofd, waardoor hy naar de vertaling van het Hebreeuws had geluisterd en viel na een half uur knikkebollen in slaap. Na een paar minuten werd hy voorzichtig door een van zijn Israëlische bewakers aan gestoten, en schrok hfj wakker. Eichmann werd gisteren ruim twee uur ondervraagd door de president van de rechtbank. Mosje Landau. Deze was echter niet ln staat om Eichmann tot andere bekentenissen te brengen dan dat hy op bevel had gehandeld. De rechters luisterden ook naar de voorlezing van de geschreven getuigen verklaring van negen voormalige nazi's hun verklaringen schenen vaak echter meer belastend dan gunstig voor de ver dachte. DUUR BERICHT (Van onze Londense correspondent) Het gerechtshof heeft wegens smaad schrift de Daily Mail veroordeeld tot betaling van 117.000 pond schadevergoe ding aan het vroegere Lagerhulslld John Lewis en de rubberfirma, waarvan hy voorzitter ls. Vorige week kregen de heer Lewis en zyn vennootschap om dezelfde reden een bedrag van 100 (XX) pond toegewezen, te betalen door het dagblad Daily Telegraph, dit alles we gens een in 1958 in de genoemde bla den verschenen bericht, dat de Justitie een financieel onderzoek naar de firma had Ingesteld. Er schynt alleen maar sprake geweest te zyn van een voor lopig onderzoek, dat op een vergissing bleek te berusten, zodat de Justitie niet verder op de zaak inging De manier, waarop echter een en ander in de ge noemde bladen was gepubliceerd, werd door de Jury ln stryd geacht met de wet op smaadschrift.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7