Nijmegen bezet door het Vierdaagse legioen Geestdrift in Goffert Laatste dag werd een eindeloze drijfpartij POST WIL ACHTER MOTOR EN DAT VERONTRUST HET BEROEP Transferlijst Gangmaker Van Ingelghem werd gestraft met boete van f. 100 Rassenrel in Brits stadje DINSDAG 25 JULI 1961 Ze zijn er allemaal weer Ze zijn er allemaal weer. De stoere, onvermoeibare Zwitserse Alpenjagers, de stramme sergeant' majoor uit Manchester met zijn vervaarlijke knevel, de onverstoor' bare Londense „Bobby's", de charmante meisjes uit Israël en al die anderen. Nijmegen is weer helemaal Vierdaagse stad. Niet alleen door de talloze vlaggen de fleurige bloemversieringen, veel meer door de uitbundigheid het roekeloze optimisme zo U wil waarmee het „legioen van majoor Breunisse" bezit genomen heeft van de Keizer Karelstad. Extra treinen, vele bussen en talloze militaire trucks hebben dat legioen maandag naar Nijmegen vervoerd. Een legioen dat niet alleen bestaat uit de ruim 11.000 wandelaars, doch ook de duizenden ..oudgedienden", de familie leden en kennissen die hun favorieten vier dagen gaan verzorgen en geen kilometer minder afleggen dan de wan delaars, doch de tocht rustig peddelend op de fiets volbrengen. Het is het vertrouwde beeld in het versierde centrum van Nijmegen. De vierdaagse-gangers hebben dan dit Jaar de traditionele landing van de Belgische parachutisten in de Ooypolder moeten missen, de stemming is er niet minder om. De binnenstad is weer helemaal in het bezit van de voetgangers, die weinig meer doen dan lopen en kijken. Waarom ze allemaal weer gekomen zijn? Een groot aantal natuurlijk omdat het vierdaagse kruis hen wel vier dagen moeizaam wandelen en vechten tegen de blaren waard is, velen zullen echter het argument gebruiken, dat mr. K. T. M. van Ryckevorsel de vertegenwoor diger van de Nijmeegse Vierdaagse in de Tweede Kamerwerd al meer dan eens schertsend opgemerkt aanvoer de. toen hem de vraag werd gesteld, waarom hij toch steeds weer aan de vierdaagse van Nijmegen deelneemt. Het antwoord van het Tweede Kamerlid was heel simpel: ,,Ik kan het nu een maal niet laten Als van ouds Het décor was dus als van ouds, maar daarom niet minder boeiend. Traditie getrouw werd de proloog besloten met de vlaggenparade, waaraan afvaardigin gen van 18 vertegenwoordigende landen hebben deelgenomen. Ook hier was het beeld oud. Desondanks hebben het vlaggenspel en het defile van de groepen de ruim 30.000 toeschouwers het Goffertstadion was weer tot de laatste plaats bezet twee uur lang in hun ban kunnen houden. Het was boeiend en indrukwekkend tegelijk, de eenvoud van bewegingen. En toen de meisjes van de Nijmeegse gymnastiekvereniging bij windstil, prachtig zonnig weer hun vlag genspel hadden gespeeld was de beurt aan de militairen. Met groot machts vertoon marcheerde de befaamde koningscompagnie van de gardegrena diers in ceremonieel tenue langs de geestdriftige toeschouwers, daarna nam de eigenlijke vlaggenparade een aan vang. Langzaam gingen, terwijl de volksliederen werden gespeeld, de vlag gen in top. Eerst Australië, toen België, Canada, Duitsland en zo ging het verder tot als achttiende vlag het rood-wit- blauwe dundoek was behesen. Ijsman Ook ditmaal kreeg die ene Italiaan, die in Nijmegen een goed beklante ijs- zaak drijft en zich alleen maar op de dag voor de vierdaagse er duidelijk be wust van is, Italiaan te zijn, zijn hulde. Groot was het enthousiasme toen het defile van de deelnemende groepen be gon. Onvermoeibaar was het publiek met zijn applaus. Steeds weer klaterden de bijvalsbetui gingen over het prachtig in de bossen gelegen Goffertstadion. Een ovationeel applaus ontlaadde zich op het moment waarop de kloeke groep Jongens en meisjes uit Israël voorbij de tribunes marcheerde. Ook ditmaal heeft het vrolijke groepje, dat zingend en klap pend een „ere-rondje" liep al voor dat de marsen van majoor Breunisse wer kelijk zijn begonnen zich van de sym pathie van het publiek verzekerd. Maar dat kon ook moeilijk anders na al die voorgangersz In Apeldoorn Met enkele toespraken, het hijsen van de vlaggen, een defile van de deelne mers en een officiële ontvangst van officials van de Nederlandse Wandel sport Bond door het gemeentebestuur van Apeldoorn is gisteren de achtste Apeldoornse Vierdaagse geopend. Daal de voorzitter van de N.W.B., mr. R. Oosterhof, wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, heette de vice-voorzitter, de heer T. Dicker, de welgeteld 1103 wan delaars welkom, alsmede het gemeente bestuur van Apeldoorn, dat hij dank bracht voor de ondervonden hulp en gastvrijheid. Apeldoorns brugemeester, mr. A. L. des Tombe, hees daarna de Nederlandse driekleur, welke gevolgd werd door de vlaggen van Apeldoorn en van de N.W.B. Voor de enige buiten landse deelnemer, een Zwitser, ging ten slotte de Zwitserse vlag in top, terwijl ook zijn volkslied werd gespeeld. Nog altijd bereid By de officiële ontvangst door het gemeentebestuur op het raadhuis memo reerde de heer Dicker, dat het bestuur van de N.W.B. nog altijd bereid is tot een gesprek met de leiding van de Nijmeegse Vierdaagse. De heer dr. W. van Zij 11, algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie, die ook bij de opening aanwezig was, deelde ons desgevraagd mee, dat de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding nog steeds niet als lid tot de N.S.F. is toegelaten. Een desbetreffend verzoek, dat de K.N.B.V.L.O. het vorige' jaar tot de N.S.F. richtte, is volgens vast gebruik voor advies doorgegeven aan de Bij de aanmeldingsbureaus van de Nijmeegse Vierdaagse was het gisteren een drukte van belang. Maar dikwijls ging het er vrolijk toe, waarvan deze foto een beeld geeft. N.W.B., die wel aangesloten is bij de N.S.F. Naar aanleiding daarvan zijn aan het bestuur van de K.NF.V.L.O. vijf punten voorgelegd, waarover de N.W.3. van gedachten wilde wisselen, alvorens zich akkoord te verklaren met toetreding van de K.N.B.V.L.O. tot de Sportfederatie. Het bestuur van de K.N.B.V.L.O. heeft daarop meegedeeld niets voor een dergelijk gesprek te voe len en sprak als zijn mening uit, dat de N.S.F. met deze procedure te ver g'ing. Darius Dlilomo naar Vitesse De Zuidafrikaan Darius Dhlomo, de voetballer-bokser die het afgelopen sei zoen als linkshalf bij de eerste divisie club Heracles stond opgesteld, is gecon tracteerd door het Arnhemse Vitesse, eveneens een club uit de eerste divisie. Twee Duitsers hebben voorts een con tract met Heracles getekend. Het zijn de reserve-stopper van F C Köln, Vin ken, en de 23-jarige rechtsback van F C Reutlingen, Wolfram Arnhof. Ook Joop Brandt (ex-DFC) en Gerrit Don- ners (ex- 8 C Enschede) zijn naar de Almelose club overgegaan. Het is zo goed als zeker dat Sportclub Enschede een contract zal sluiten met de DOS-speler Cor Luiten. Luiten, die 32 Jaar is. heeft in 1953 driemaal in het Nederlands elftal gespeeld. De Vitessespeler E. van der Horst heeft een contract getekend met zijn vroegere vereniging, de Amersfoortse eerste divi sieclub HVC. De 22-Jarige linksbuiten van de semi- profclub PEC, Tinus Nijhoving, is ge contracteerd door de eerste divisieclub Be Quick uit Groningen. Nijhoving ging enkele jaren geleden van de noordelijke amateurclub ZBC uit Zweeloo over naar de Zwolse vereniging. De transfersom, die Be Quick zal betalen, is niet bekend gemaakt. Waterpolonieuws De Zijl heeft gisteravond in eigen bad een 26 nederlaag geleden tegen HVGB dat moest winnen om haar kampioens kansen te behouden. De Haarlemmers vormden inderdaad de betere ploeg. Vooral hun midvoor Hoogland was ge vaarlijk. Desondanks was de uitslag aan de geflatteerde kant. De Zijl miste twee van haar prominente spelers, Hensing en Roman, die met vakantie zijn. De Zijl nam in de eerste speeltijd de leiding door Loek Leune. De thuisclub die de veteranen Han Bik en Roel Dragt had opgesteld, was in deze periode ster- ker. In de tweede speeltijd, waarin Han Bijk uit het water werd gezonden, namen de Haarlemmers het initiatief en scoor den drie doelpunten. Wegens herhaling van overtreding werd Bik er in de 3de speeltijd opnieuw uitgezonden en kostte het de HVGB'ers niet veel moeite hun voorsprong te vergroten tot 15. In de vierde speeltijd scoorde HVGB 1—6 uit een numerieke meerderheid, want Loek van Kampen, die nu in de plaats van Bik midachter speelde, moest eveneens het water verlaten, ook na herhaling van overtreding, waarmee de arbiter zeer gul was, o.i. in het nadeel van de Leidse ver eniging. De Zijl maakte de fout te veel buiten het 4 meter gebied te blijven. In dien de Leidenaars, zoals ze tegen het einde van de laatste speelperiode deden, meer waren opgetrokken, zouden er on getwijfeld meer doelpunten zijn gevallen dan het ene dat Leo Stokhuijzen op een pass van Leune in één beweging scoor de: 26. Kort daarna floot de arbiter voor het einde en kon HVGB de kam- pioensvlag hijsen. Nieuw Loosdreeht Week (Van onze zeilmedewerker) Voor wedstrijdzeilen is wind nodig, al is het maar een klein zuchtje. Welnu bij de starts van de laatste wedstrijden van de Nieuw Loosdrecht Week, georga niseerd door de W.V. Het Witte Huis, was dat zuchtje er nog wel, maar al spoedig lagen de plassen als vloeibaar lood zonder een rim peltje. De jachten dobberden doel loos, zonder enige voortgang, met zeilers die uur na uur verwachtend naar een spiertje wind bleven uit zien. Van wedstrijdvaren was dus geen sprake. Het wedstrijdcomité zag zich voor de zoveelste keer in deze gedenkwaardige wedstrijd serie voor een dilemma gesteld. De races moesten afgekort worden, maar waar? De jachten lagen over alle plassen verspreid zonder enige merkbare vor dering te maken. Slechts in enkele klas sen gelukte het tot afkorting over te gaan. Vele zeilers versleten vijf tot ze ven eindeloze uren in hun boot. Dat er velen waren die de race opgaven en een sleepje vroegen, spreekt vanzelf. Tenslotte moet men voor een dergelijk lange wedstrijdduur proviand bij zich hebben. Wij spraken zeilers, die inder daad wegens dorst opgaven! A. E. Dudok van Heel greep naast de hoofdprijs in de Flying Juniorklasse. Het was Coen Giilcher de promotor van de klasse, die kennelijk de meeste concen tratie en geduld kon opbrengen en als eerste genoteerd werd voor W. Hove ling. Hiermee won hij tevens de hoofd prijs. In de Flying Dutchmanklasse was Jan Bol voortreffelijk gestart en wist lang door te zetten op de steeds meer weg vallende wind. Van zijn concurrenten was er toen geen meer in zicht. H. v. d. Eist kwam omstreeks drie uur, dus na vijf uur varen, als tweede binnen, terwijl Ben Verhagen derde werd, nadat hij bij de start was teruggeroepen. De hoofd- prijswinnaar Bart Kraan gaf geen acte de presence. S. .Ozinga won met grote moed en wilskracht de 16 m2 wedstrijd. Op de vijfde plas gaven na 5V2 uur va ren diverse zeilers op, onder wie ook de hoofdprijswinnaar Joop Bodegraven, die zich niet meer bedreigd zag, wanneer hij deze race liet vallen als slechtste wed strijd. W. Spaargaren werd na Ozinga tweede. De Leidenaar J. Korswagen werd, zoals wij verwachtten, hoofdprijs winnaar in de Vrijheidsklasse. Cees de Haas jr. won echter de wedstrijd of drijfpartij hoe men het noemen wil voor D. van Wely. O. P. Besseling was zeker van zijn hoofdprijs in de Pampusklasse en had er dus geen pijn aan, dat hij Henk van Essen als eerste door de lijn zag gaan voor B. Palsma. Vooral voor de Pampus- sen was het een lange, eindeloze lij densweg. Dat de oudjes nog wel een voorbeeld kunnen geven aan de jeugd, bewees J. J. van 't Hoogerhuys in de 12 voetsjollen. Hij bleef in concentratie hetgeen beloond werd met een eerste prijs voor mej. M. L. R. Bootz. De hoofdprijs was echter al in het bezit van P. Bulters. Van deze Nieuw Loosdrecht Week kunnen wij vaststellen, dat er weliswaar sprake was van force majeur, maar dat er toch wel het een en ander aan de organisatie ontbrak. Eerst laat in de avond waren b.v. de uitslagen en hoofd prijzen definitief bekend. Verdere uitslagen: Jeugdklasse: 1. M. M. Appel 2. T. Poor ter. Hoofdprijs M. M. Appel. I Olympiajollen1. W. van Schooneveldt, 2. H. Prins, hoofdprijs N. J. Keyzer. I Finn jollen: 1. D. R. v. d. Heuvel, 2. F. Imhoff, hoofdprijs D. Wayboer. 12 m2 klass: 1. B. Binkhorst, 2. B. v. d. Akker, hoofdprijs B. Binkhorst. Valken: 1. C. van Schie, 2. J. H. de Wil de, 3. E. Rolf v. d. Baumen, hoofdprijs E. Rolf v. d. Baumen. Sternklasse: 1. mej. J. Franke. 2. W. Franke, hoofdprijs S. O. v. d. Pijl. Nederland verslaat Zwitserland De Nederlandse baanploeg heeft gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam Zwitser land een gevoelige 11 7 neder laag toegebracht. Duidelijker dan deze eindcijfers spreken de overwinningen op de zes nummers van deze landenwed- strijd. Want Oranje moest alleen in de profachtervolging, waar Daan de Groot kansloos was tegen Willy Trepp, de Zwitserse troef voor de a.s. wereldkampioen schappen in Zürich, de volle winst aan de Helveten laten. Vooral de De Leidsche Zwemclub bestond gisteren 75 Jaar Zoals wij eerder berichten had het LZC-bestuur het voornemen Leidenaars, die op 24 juli 75 jaar oud zouden worden mee te laten delen in de feestvreugde van de LZC. En dus togen gistermiddag mr. H. R. Goudsmit, voorzitter van de jubileumcommissie en voorzitter drs. J. P. v. d. Reyden, gewapend met taarten en rode en witte anjers op pad. Bij de heer W. van Vliet, chef coupeur-in ruste van Peek, die vandaag zijn vijfenzeventigste verjaardag viert men keek niet op één dag viel men binnen bij een sportieve familie. De dochter van de heer Van Vliet, mevrouw Jannie KikkertVan Vliet, is presidente van de dames gymnastiekvereniging Concordia en vele kleinkin deren zyn tot grote verrassing van de LZC-voorzltter lid vande LZC. Mr. Goudsmit overhandigde de heer Van Vliet met enkele vriendelijke woorden de ge schenken, waarna de kwieke 75-jarige dankte voor het bijzonder op prijs gestelde gebaar. Met zwemmen had de heer Van Vliet niet te doen gehad, zoals hy vertelde, wel met het vervaardigen van correcte kleding, hetgeen onze fotograaf gewaar werd. „U mist een knoop aan uw kostuum", constateerde de heer Van Vliet, die zich ver volgens met het jasje van onze fotograaf terugtrok om het euvel te herstellen. „Zoiets kan ik niet zien Van de Leuvenstraat ging het naar de Koninginne 1 aan waar mevrouw de weduwe Buys zondag haar 75ste ver jaardag vierde. Ook mevrouw Buys werd in het bezit van een taart én een bos anjers gesteld en ook zy toonde zich zeer verrast met deze LZC-attentie. Mevrouw Buys had nog wel herinneringen aan de zwemsport. „Voor twee cent in de Herensingel Op de foto, v.l.n.r. mr. H. R. Goudsmit, drs. J. P. v. d. Reyden en de heer W. van Vliet. (Foto L.D./Holvast) Nederlandse amateurs hebben zich van hun goede zijde laten zien. In de sprint won de Nederlandse kam pioen Aad de Graaf zyn drie ritten, waarvan vooral de zege in het persoon- ïyke duel tegen de Zwitserse titelhouder Reohtstein een goede indruk achterliet. Hoe een landenwedstryd gereden moet worden demonstreerde het drietal Ny- damVan der LansKoel i-n de om nium, waarin zy in alle onderdelen door hun goede tactiek oppermachtig waren. En tenslotte toonde de Nederlandse ach tervolgingskampioen Oudkerk zyn goede vorm door na een volkomen eenzijdige rit de Zwitser Heinemann in 5.08.8 by na elf seconden achter zich te laten. By de profs won de slimme Zwitser Oscar Plattner weliswaar het persoon- ïyke duel tegen Jan Derksen de Zwit ser bracht twee van de drie onderdelen op zyn naam, terwyi Derksen alleen in de afvalrace zegevierde maar Plattner ondervond te weinig steun van zijn ploeggenoten, zodat ook deze omnium in een Nederlandse zege eindigde. Klapstuk De twee ritten van de stayers werden het klapstuk van de avond. Waarop de uitstekende sport met de aanwezigheid van slechts 6000 toeschouwers maar ma tig werd gehonoreerd. Oranje vocht ach ter de grote motoren niet tegen Zwitser land, maar onder elkaar. De verrassende zege van Peter Post in de onlangs ver reden Grote Prys van Amsterdam heeft in de Nederlandse stayerswereld onrust verwekt. Bovendien lekte het gerucht door, dat Post er wel iets voor voelt om in Zürich zyn geluk achter de rollen te gaan beproeven. En dit wordt als een aanval op het beroep beschouwd. Meer dan tegen de Zwitsers streden Wierstra en Van Houwelingen tegen Pe ter Post, die een geducht lesje moest hebben. In de eerste rit over 30 km ge beurde dit met niet al te fraaie midde len. Vooral Wierstra's veel omstreden gangmaker van Ingelghem paste prak tijken toe, die weinig meer met sport te maken hebben. Hij ging gevaarlijk hoog In de bochten rijden als Post naderde en terecht werd Van Ingelghem gestraft met een boete van honderd gulden. Maar uiteindelijk had deze tactiek toch succes, want Post eindigde op de vierde plaats. De Zwitser Galatti die van kop was vertrokken, werd ongemoeid gelaten en won. Indeling reserves Res. 2e-klas B: Celeritas 2; DHC 4; HBS 2; Laakkwartier 3; LFC 2; ONA 2; Quick 2; RFC 3; RVC 2; VCS 2; VUC 2; Wassenaar 2. Res. 3ejklas A: Alphen 2; Foreholte 2; Gouda 3: GSV 2; LFC 3; Lugdunum 2; Olympia 2; Roodenburg 2; SJC 2; UVC 3; Woerden 2. Res. 3e-klas B: DHL 2; DONK 2; HBS 3; HVV 2; Lugdunum 3; Olympia 3; Quick 3; RKAVV 2; VUC 3; Wester kwartier 2; Wilhelmus 2. Te Arnhem is op 61-jarige leeftyd plotseling overleden G. A. M. Horsten, oud-voetballer van Willem II en Vitesse. Horsten was in de jaren "20 en "30 een van de meest prominente Nederlandse voetballers. Hij speelde zesmaal in het Nederlands elftal. Haarlemse Honkbalweek Gilmore gevaar voor Haarlemse ruiten Don Gilmore heeft schrik gebracht onder de bewoners van de Haarlemse Kleverparkweg. De kleine, donkere Ame rikaanse vliegenier catcher en slag fenomeen van de Alconbury Spartans liet maandagmiddag tot twee keer toe de honkbal met zoveel kracht In de ach tertuintjes van de woningen daveren afstand: 130 meter... dat daar de aardkluiten wild in het rond vlogen en een der huisvrouwen, wit van de emotie, naar buiten stormde met op haar ge zicht de kennelijke vraag of het niet iets minder kon. Gilmore, dat was bij de batting-prac tise al aangetoond, kan het klaanblijke- lyk niet kalmer aan doen. Maar geluk kig kwam hy ook niet enkele decimeters verder, dan waren de ballen zonder meer door de ruiten gevlogen. De Alconbury Spartans versloegen de Wiesbaden Flyers met 11—1. De wed strijd werd in de achtste innings regle mentair gestaakt. Dit laatste gebeurde eveneens in de ontmoeting tussen het officieuze Duits® team, de Mannheim Knights en de Chatauroux Sabres, de ploeg van de Amerikaanse luchtmacht, die met 11—1 won. De Amerikanen sloegen drie home runs. Sportiever In de tweede rit over 40 km nam Post zich voor revanche te nemen. Na.tien kilometer nestelde hy zich op kop. met Van Houwelingen vlak achter zich op de tweede plaats. Van Ingelghem die blyk- baar toch wel was geschrokken van de boete, hield zich voorlopig op de achter grond. Van Houwelingen. die het duel met post op sportiever wyze wilde uit vechten. wachtte totdat er nog 5 km ge reden moesten worden. Toen sloeg hy toe en passeerde de Amsterdammer, die ook nog Wierstra en Bucher voorbij I moest laten gaan. De zesdaagse crack In een wijk van gemeentewoningen te Smethwick in Engeland hebben hon derden bewoners gedreigd een huur- staking te beginnen, indien een Pakis taanse arbeider en zyn gezin niet uit hun huis worden gezet in deze wRk waar tot de komst van het Pakistaan se gezin alleen maar blanken woonden. Een lid van de gemeenteraad heeft in middels verklaard, dat de gemeente „zich niet door dwang van het gepeu pel zal laten dwingen". Vorige week ondertekenden 650 bewo ners van de wyk een petitie, waarin werd geëist dat Sardar Mohemmed en zyn vrouw en drie kinderen zouden worden uitgezet. Smethwick ligt in de buurt van Bir mingham. In die stad heeft de bond van Pakistaanse arbeiders een verkla ring uitgegeven, waarin de situatie in Smethwick werd vergeleken met die in Little Rock, Sharpeviile, Notting Hill en de tragedies die zyn onthuld tydens het proces-Eichmann. Zweden naar Kongo Zweedse VN-troepen uit Gaza gaan naar Kongo om de leemte te vullen, die daar ontstaat door het vertrek van de Tunesische militairen. Dit is meegedeeld door het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken, Hammarskjöld heeft erom verzocht. De dertig Amerikaanse, Canadese en Engelse zendelingen die vorige week woensdag in de Oostprovincie wegens het verspreiden van anti-communistische propaganda werden gevangengenomen, hebben nog steeds huisarrest, aldus heeft een VN-woordvoerder in Leopoldstad meegedeeld, zy staan thans onder be scherming van de Verenigde Naties en hun veiligheid loopt geen gevaar. slaagde er tenslotte ternauwernood ln, om niet door de zegevierende Sassen- helmer gedubbeld te worden. Of Post nu toch in Zurich achter de rollen zal ry- den? In de kringen van de wielerunie voelt men wel iets voor dit denkbeeld, maar de Amsterdammer zal eerst nog ln een rit over 100 km of een uurswedstryd moeten aantonen dat hy zyn plaats ln dit onderdeel van het vak waard ls.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 4