PALINGOPROER uitte zich haat van bezitslozen Bloedige strijd in de Jordaan kostte 26 personen liet leven TIJDENS „PROEFRIT" OP VOETGANGERS INGEREDEN Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 25 juli 1961 Tweede blad no. 30408 Driekwart eeuw geleden Geslaagd voor middenstandsdiploma Kerkelijk Leven (Van onze Amsterdamse correspondent) Vandaag is het een rustige dag in de Amsterdamse Jordaan, het stadsdeel vol hardwerkende mensen, die op zijn tijd eens graag de bloemetjes buiten zetten. Achter de schermen bereidt een aantal comitéleden het in septem ber te houden jaarlijkse Jordaan- festival voor. Tijdens die feesten treedt de Jordaanbevolking altijd naar voren als één grote familie van rondbor stige lieden met een groot gevoel voor humor. Mensen ook, die in hoge mate individualist zijn en, waar het hun buurtgemeenschap betreft, een grote saamhorigheid ten toon spreiden. Deze eigenschappen hebben de Jordaners in het verleden nogal eens in conflict gebracht met het gezag. Vandaag 75 jaar geleden was er zo'n conflict, dat echter door een diepere achtergrond aanwak kerde tot een rel, die in de geschie denis de naam „Palingoproer" heeft gekregen. Op de 25ste juli van dit jaar wordt in Amsterdam met geen ivoord meer gerept over dat Palingoproer, dat destijds tot ver in het huiten- land de aandacht trok en waarvan een kroniekschrijver heeft gezegd. „De gruwelen van deze dagen zijn onuitwischbaar uit de geschiedenis van Amsterdam" Gruwelen, jazeker, zo kan men deze bloedige strijd in het Amster dam van die dagen toen het bol werk van het opkomende socialisme ivél noemen: het oproer had een trieste balans van 26 doden en meer dan 100 gewonden. Met het Palingoproer hebben de geschiedschrijvers overigens nogal in hun maag gezeten. Thans, driekwart eeuiu later, kan men in alle objecti viteit vaststellen, dat het opstootje weliswaar zijn directe aanleiding vond in een verboden vermaakspel, maar tevens onlosmakelijke is ver bonden met de rumoerige sfeer, die het gevolg was van de malaise in de jaren tachtig en de als gevolg van de armoede en rechteloosheid vati de arbeiders tot leven gekomen socialis tische, beweging. Vonk in het kruit Er was op 1886 feest op de Linden- gracht. Een week tevoren was op de toen nog niet gedempte gracht met groot succes een wedstrijd zaklopen georganiseerd. Op deze zomerse zondag zouden de be woners van de Lindengracht en omge ving het feest voortzetten, zij het niet met zaklopen. doch met palingtrekken, een geliefkoosd spel, dat echter sinds 1870 bü de wet was verboden. Er werd een lang touw over de gracht gespannen. Boven de gracht hing aan dat touw een dikke, levende paling. De deelnemers aan de wedstrijd voeren in bootjes onder de paling door en moesten het dier van het touw zien te trekken. Op de gracht stonden een paar duizend mensen de wedstrijd te volgen. Het feest begon die zondag om half vyf. Men had reeds driemaal getrokken, t-oen twee agenten de palingtrekkers ge lastten het spel te staken. Er werd geen gevolg aan het bevel gegeven! De beide agenten stonden in een moeilijke positie. Zij besloten tot Het palingtrekken op de Linden- gracht, zoals een tekenaar het zag. Het wreede spel werd reeds in 1870 verboden en was in 1886 de onmiddellijke aanleiding tot de bloedige strijd in de Jordaan. (foto Gem. Airchiefdienst-Amsterdaim) een ingrijpen, dat het sein was tot de tragische gebeurtenissen: een hunner begaf zich naar het huis Lindengracht nummer 119 om het daar aan het raam van de eerste verdieping gebonden touw door te snijden, terwijl de ander naar het politiebureau op de noordermarkt ging om hulp te halen. In een pamflet zou iemand een dag later schrijven: „de een wierp de vonk in het kruitmagazijn, terwijl de ander de brandweer ging roepen." Het touw is niet doorgesneden. Voor de agent de eerste verdieping van het huis kon bereiken, werd hij door woe dende viskopers beetgepakt en afgeran seld. Tenslotte werd hij in de kelder van het huis opgesloten. Met stenen en bloempotten Op dat ogenblik was het opstootje al een feit, maar zelfs de politie kon niet vermoeden, dat de feestvierders zich zouden verzetten tegen de twintig agen ten, die met gummistok en sabel de orde zouden herstellen. Het pakte echter anders uit; men ver zette zich wèl, probeerde de agenten te ontwapenen en waar dit gelukte werden de sabels in de gracht gewor pen In het politiebureau Noordermarkt werd alarm geslagen en omliggende af delingsbureaus zonden versterking. Maar hoe sterker de politiemacht werd, hoe groter werd ook de menigte. Dit laatste was verklaarbaar. Op het moment, dat de beide agenten het stopzetten van het palingtrekken bevalen, werden de toe schouwers van de wedstrijd verrijkt met enkele honderden mensen, die juist terugkeerden van een in het Volkspark gehouden vergadering van de Sociaal- Democratische Bond. waar zoals gewoon lijk met veel hartstocht was betoogd, dat het gezag de arbeiders rechten onthield. Het ging er vaak heet toe in dat Volks park, een oude uitspanning, die aan de Sociaal-Democratische Bond was ver huurd. Vooral, wanneer Domela Nieu- wenhuis, een bezielend redenaar, de ar beiders ten strijde riep. Op de 14de Juli werd in dit volkspark zelfs een schot gelost op de-commissaris van politie Stork. Zonder de toevallige omstandigheid van die vergadering zou de sfeer op de Lindengracht minder broeierig zijn geweest en zou het optre den van de beide agenten wellicht met een sisser zijn afgelopen. Nu niet. Toen de duisternis inviel was de strijd op die zondagavond echter op zijn hevigst. De Amsterdamse politie vocht met enkele honderden agenten tegen de woedende menigte, die als wa pens straatstenen en dakpannen ge bruikte. Terwijl de mannen al gooiende de agenten op een afstand probeerden te houden, droegen vrouwen in him boezelaars nieuwe voorraden keien en stenen aan. Er waren vrouwen, die hun potten geraniums begeleid door een regen van scheldwoorden vanuit de bovenhuizen naar de agenten smeten en in de Anje lierstraat smeet iemand zelfs een kachel van het dak midden in een groep poli tiemensen. In een socialistische brochure stond: ..Het hartje van de Jordaan stond in een grote vlam. wyl het sedert lang doortrokken was van de olie van de haat". Moedige Chrisje In het Binnengasthuis werden die zondagavond tientallen gewonden bin nengebracht, onder wie vele agenten. Op de Lindengracht dreigde opgewon den „rebellen" de inspecteur van politie J. M. Boas in het water te smijten en te verdrinken. Deze jtoging werd ver hinderd door Christine van der Wou den, een grote zware vrouw uit de Goudsbloemstraat, die bij menigeen een grotere vrees inboezemde dan een zwaar-bewapende politieagent. Dit optreden van „moedige Chrisje" werd na het oproer door Koning Willem III gewaardeerd met een bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift. De wanordelijkheden duurden tot diep in de nacht voort. Inmiddels was er een diepgaand overleg gaande tussen burgemeester Van Tienhoven en de re gering in Den Haag. Besloten werd de Amsterdamne politie te versterken met militairen, waartoe de staat van beleg in de hoofdstad werd afgekondigd. 's Maandagsmorgens, de 26ste juli, was het rustig in de Jordaan maar tegen de 'middag, toen een afdeling huzaren en 200 man artillerie naar dit stadsdeel op rukten, kwam de bevolking tot leven. Men brak de straten op en wierp hoge barricaden op en bij het verschijnen van de eerste soldaat brak de strijd los. De militairen werden vanuit de ramen, vanaf de daken en vanachter de barri caden dusdanig met stenen en ijzeren voorwerpen bekogeld, dat zij zich op en kele punten, o.a. in de eerste Boom dwarsstraat. moesten terugtrekken. 0 Maar daarna ging het hard tegen hard: met sabels, bajonetten en gewe ren werd de bevolking in de avonduren aangevallen. De 47-jarige Jan Benning. een be woner van de Raamgracht, die met een rode vlag op een van de barricaden stond, was een der eersten, die door een kogel dodelijk werd getroffen. Toen de strijd dinsdagmorgen tegen vier uur was geluwd, waren er in het Binnengasthuis 16 doden. 43 ernstig ge wonden en bijna 100 lichtgewonden bin nengebracht. Door het overlijden van een aantal ernstig gewonden steeg het dodencijfer van het oproer tot 26. Op die dinsdagmorgen capituleerde de Jordaan voor de overmacht. Velen uit Leiden en omgeving In de geheel bezette foyer van de Stadsgehoorzaal was het feest voor de vele cursisten, die de middenstandsop leiding van het onderwijsinstituut M.E. A.B. met gunstig gevolg hebben afge legd. Aan het begin van de avond bracht de heer W. Hartevelt hulde aan het adres van de directeur, de heer M. van der Horst, en aan de leraren, die allen een geschenk kregen aangeboden. In zijn dankwoord wees de heer Van der Horst op het grote percentage ge slaagden. waarmee het instituut zowel voor het schriftelijk als mondeling ge deelte „uit de bus was gekomen". Hij dankte de lerarenstaf voor dit resultaat. Het gezelschap van Tonny Steenber gen zorgde deze avond voor een geva rieerd cabaretprogramma, gevolgd door een geanimeerd bal o.l.v. de heer J. Al- phenaar en met medewerking van de „Rhythm Boys". De namen der geslaagden van het te Rotterdam afgenomen examen luiden: mej. A. L. C. Alkemade. Noordwijk; mej. B. J. M. Bakker, RoelofarendsveenK. van Beelen. W. A. van Beelen. Katwijk a/Zee; W. A. v. d. Berg, Voorhout; N. de Advertentie Zoekt U een schoorsteenklok, wandklok of wekker, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. De beste merken. Junghans - Klenzle - Mauthe. Inmiddels was bekend geworden, dat in het paleis op de Dam en in de Noor- derkerk nog honderden militairen als versterking waren aangekomen en dat 3000 man in omliggende plaatsen zich gereed moesten houden. De opstand was voorbij, maar nog dagenlang hielden de militairen een twintigtal strategische punten bezet en werd er patrouille gelopen om ieder be gin van hernieuwd oproer onmiddellijk de kop te kunnen indrukken. „Wreede moordlust" Op die dinsdag schreef de „Nieuwe Rotterdamsche Courant": „De geest van tuchteloosheid en weerspanningheid, die den laatsten tijd den boventoon voert onder de uit alle oorden naar de hoofd stad stroomende en met hare bevolking zich vermengende menigte werk- en for tuinzoekers, kan niet aan ons bestuur en wetgeving worden geweten". De pers uit die dagen keerde zich trouwens unaniem tegen de bevolking in de Jordaan. Het optreden van politie en militairen werd hogelijk geprezen en in het Utrechts Dagblad werd zelfs opgewekt tot een geldinzameling, niet ten behoe ve van de nabestaanden van de slacht offers. maar voor de Amsterdamse poli tiemannen. De socialistische pers bestond toen nog vrijwel uitsluitend uit pamfletten en bulletins, waarin o.m. werd gezegd: „Het palingstrekken is een ruw en ongeoorloofd volksvermaak, hoewel lang niet zoo afkeurenswaardig als de ge noegens der rijken". De katholieke drukker Dumee uit de Goudsbloemstraat hield zijn buurtgeno ten met kleine pamfletjes op de hoogte van het verloop van de strijd en zond een telegram aan de Koning met de woorden „Sire! Uwe onderdanen worden ter neer geschoten, er zijn reeds dooden en gewonden. Gelast den burgemeester van Amster dam, dat hij op laat houden met scherp te schieten op zijne medeburgers". De Sociaal-Democraat J. A. FortuiJn zei in een vlugschrift: „Rustig huiswaartsgaande arbeiders, vrouwen, kinderen, een briefbesteller, jonge meisjes, zij allen vielen wreede moordlust ten offer. Vereenigt u! In plaats van brood krijgt gij lood! Gij ziet wat gij van de regerende klasse te wachten hebt". Hij werd de volgende dag gearres teerd en naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Boeven? In de dagbladen werd over de slacht offers onder de burgers slechts met een enkel cijfer gewag gemaakt Uitvoerig echter werd geschreven hoe een politieagent, die op weg was naar zijn bureau, door enige mannen met een stuk hout in de nek werd geslagen. De man werd in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis gebracht. In de lijst van slachtoffers, opgesteld door de politie, lazen wij in de kolom „opmerkingen", dat een aantal doden weliswaar gunstig bekend stond, maar waar het leden van de Sociaal-Demo cratische Bond betrof, st-ond steevast ver meld: „een groot opruijer. was trouw bezoeker van Sociaal-Democratische ver gaderingen en van tapperijen". Waar de politie moest toegeven, dat het slacht offer een socialist was, werd prompt toegevoegd, dat de man „een grootte dronkaard" was, in een enkel geval ook „leefde seder jaren gescheiden van zijne vrouw". In een geval werd simpel opgemerkt: „was idioot". Dat zich onder de door armoede en werkloosheid getroffen lieden, die ten slotte een uitweg zochten in een nieuwe maatschappijvorm, die door de Sociaal- Democratische Bond werd nagestreefd, ook normale mensen konden bevinden, was voor de politie van die dagen ken nelijk onbestaanbaar. Veroordelingen Huzaren en artilleristen kwamen de Amsterdamse politie te hulp in de strijd tegen de oproerige Jor danees. De bevolking had de stra ten opgebroken en van de straat stenen barricaden opgeworpen, vanwaar de soldaten werden beko- geld. (foto Gem. Archiefdienst-Amsterdam) Het Palingoproer had uiteraard een staartje. Van de ongeveer 200 arrestanten, die van zondags tot dinsdags de politie bureau waren binnengebracht, werd te gen 23 een gerechtelijke vervolging in gesteld. De meesten werden wegen „weder- spanningheid en gewelddadige hande lingen" in november 1886 tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij kregen binnen het jaar gratie. Een ander staartje van het Paling oproer was, dat de Sociaal-Democrati sche Bond de ongeregeldheden dank baar uitbuitte om de rechteloosheid van de arbeiders te onderstrepen. Reeds op de 27ste juli vermeldden de dagbladen, dat Domela Nieuwenhuis na op een drukbezochte vergadering te Haarlem te hebben gesproken door een joelende menigte naar het station werd geleid. De opstand was onderdrukt, maar de opmars van de „rooien 1 was niet tegen te houden. De strijdvaardigheid van de Amster dammers is sinds 1886 nog diverse ma len aan de dag getreden. o.a. tijdens de spoorwegstaking van 1903 en l»ij de relletjes in 1934. toen opnieuw de na druk lag op de Jordaan. En zelfs kan men zich afvragen of de februaristaking van 1941 in een an dere stad had kunnen ontstaan dan in Amsterdam Bes, Leiden; B. de Best, G. de Best. Kat wijk a Zee: A. J. Binnendijk, Valken burg <Z.-H.); R. Bogaards. mevr. Y. Boogert, M. Bouman, Leiden; D. D. Breedijk. Sassenheim; mej W. v. d. Broek, Lelden; mej. J. Brokaar. Voor schoten; D. Brussen. Leimuiden; mevr. P. v. d. BUI. Katwijk a/Zee; H. J. M. Cornelissen, Leiden; C. J. L. van Dam, Hazerswoude; S. Does, Voorhout; D. Döfferhoff, Leiden; G. van Duyn, J. C. van Duyvenvoorde, A. van Dijk, Katwijk a Zee; C. den Edel, Lelden; D. van Eg- mond. Rijnsburg; G. L. van Egmond, Noordwijk a Zee. H. v. Egmond. Rljns- burg; A. van Es. mej. Th. M. Fakkel. Leiden; Ph. J. Fokker. Hazerswoude; mej. M. Vreke, Leiden; J. C. C. v. d. Geest. J. J. v d. Geest. J. v. d. Geest, Oud-Ade; L. P. v. d. Geest. P. L. v. d. Geest. S. J. v. d. Geest. Rijpwetering: Th. G. G. van Goozen, Hoogmade; C. de Groot. F. A. J. de Groot, Leiden: mej. A. L. Guyt, Katwijk a/Zee; J. J. Gijzenij, Leiderdorp; mej. G. A. de Haas, mej. M. J. de Haas. Warmond; J. Haazebroek, Nieuwe Wetering; C. J. van Hartevelt, W. Hartevelt. Leiden; H. L Heemskerk. Oegstgeest; J. Heemskerk, Rijpwetering; J. C. Heemskerk, Rijnsburg; W. J. J. Heemskerk, Warmond; C B. de Haas, Oud-Ade; P. A. Helling. Katwijk a Zee; J. P. F. Hilgersom, Stompwijk; mej. J. E. Hoogenboom, Roelofarendsveen; B. Hoogweg, Leidschendam; mej. C. A. v. d. Hoorn, Nieuwveen; J. J. Jansen, Hoog made; mej. J. de Joode, Hilversum; J. C. B. Klein. Roelofarendsveen; mej. C. H. v. d. Klugt. mej. M. v. d. Klugt, Noord- wijkerhout; J. E. M. Kok, Leiden; J. Ko- HJn, Leimuiden; M. M. Koper. Scheve- ningen; J. de Kort, Katwijk a Zee; P. Kralt. D. Kromhout. Rijnsburg; W. Kromhout, Leiden; mej. M. F. v. d.Kroft Hoogmade; W. J. Kuyken, Oegstgeest; mej. A. Kuyt, Katwijk a/Zee; J. J. v. d. Kwartel, mej. A. M. v. Leeuwen. K. van Leeuwen. Leiden: W. van Leeuwen, Kat wijk a/Zee; B J. Lindeman, M. H. J. Leyendeckers, Leiden; W. H. v. d. Luyt, Hazerswoude; J. van Maanen. Katwijk a. d. Rijn; D. Mechelse. Woubrugge; K. v. d. Meer, Roelofarendsveen; G. W. v. d. Meer, J. P. A. M. v. d. Meer, Th. J. v. d. Meer. Hoogmade: H. C. van Meurs, Voorschoten; B. v d. Meij, G. Meyvogel, mej. E. B. S. de Mol, Katwijk a/Zee: H. K Molenaar, mej. E. Momberg. Lel den; mevr. J. G. Montanus, Katwijk a/ Zee; Th. de Mooy. Rijnsburg; C. A.Mos- tert. Leiden; J. C. v. d. Nagel. Valken burg (Z.-H»; P. Th. J. v. Niekerk. War mond; J. van Nieuwkoop, D. Noort, Rijnsburg; H. J. L. Oostdam, Katwijk a. NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem (wjjkgemeente SchAlkwlJk In wording) (toez.j H. S. J. Kalf te Bennebroek. GEREF. KERKEN' Beroerten te Lemmer H. den Boeft, voor heen predikant bij de Geref. Kerken (Vrijgemaakt) te Schouwerzijl. Bedankt voor Hoogvliet (vac. F. Mlnnema) A G. Kornet te Oude en Nieuwe Wetering Aan genomen naar Hendrik Ido Ambacht (2e predjtl.) R. van Reenen te KI under t (N.-Br.). CHR. GEREF. KERKEN' Tweetal te Rotterdam-Charlols K Boers- ma. kand. te Apeldoorn en J P. Versteeg, kand. te Amsterdam. Beroepen te Woerden H. Blesma. kand. te Llase Beroepen te HUlegom J. P. Versteeg, kand. te Amster dam. d. RUn: C. Ouwehand. Katwijk a'Zee; J. Ouwehand. Wassenaar; mej. N. Ouwe hand. Katwijk a Zee: A. Overdevest. Stompwijk; mevr. J. M. Overgaauw. P. W. Overgaauw. Leiden; C. Paauw, Kat wijk a/Zee; J. Paddenburg. Leiden: C. B van Paridon, Katwijk a Zee; mej. A. M S. Planje, Leiden: J. Plug. Noordwuk a Zee; J. A. v. d. Poel. Zoeterwoude; L. Q. v. d. Poel. Roelofarendsveen; J. L. v. d. Reijden, Leiden; mej. E. Roest. Lei derdorp; mevr. L. Royers, Valkenburg (Z.-H.)J. L. S. van Rijn, Warmond; A. C. Rijnsburger, Zoeterwoude; M. Rijn sent. Katwijk a'Zee; mej. A. M. Saton, Rijnsburg; mej. A. M. Schrama, Sassen heim; E. V. Spadon. Leiden; W. J. Straathof. Nieuwe Wetering; J. G. W. Stijgers. Oegstgeest; A. G. Tuin, Katwijk a Zee; mej. W. v. d. Veer, Oud-Ade; G. Verbeek. Leiderdorp; mej. A. C. Verberg, Lelden; J. A. Verdonk, Leimuiden; A. Verhaar. Oegstgeest; B. G. Verlaan, Oud- Ade; Ch. Verra. Zoeterwoude: P. J. A. Verschragen, Leiden; mej. I. Vianen, Oegstgeest; mej. E. Vlnkestijn. F. C. Vinkestijn, Leiderdorp; mej. C. Vlasveld. Zoeterwoude; mevr. G. den Elzen. Leid schendam; J. v. d. Voort, Katwijk a/d. Rijn; J. M. Vorst. Leiden: mej. M. P. S. Warmerdam, Voorhout: mej. E. de Wa ter. Leiden: J. de Wit, J L. W. Wolffen- buttel. Oegstgeest: J. Wijling. Leiden; J. v. d. Zeljden. Katwijk a d. Rijn; C. W. Zwaan. W. Zwaan. Katwijk a/Zee; A. Zwanenburg, Oegstgeest. Voor de akte middelbaar onderwijs lichamelijke oefening zijn geslaagd de heren R. van der Looa te Leiden en M. P. Viool te Noordwijk. Voor de Leid se kantonrechter Naast een tweetal geldboeten van reap. f. 150 subs. 1 maand en f. 50 subs. 10 dagen, een voorwaardelijke hechtenlsstraf van 1 week met een proeftijd van 2 jaar. Aldus luidde de eis tegen een 20-jarige tuinder uit Alkemade. die op 28 mei J.L bijzonder roekeloos had gehandeld en daardoor het leven van enige voetgangers In groot gevaar had gebracht. Zonder ln het bezit te zijn van een rijbewijs wilde verdachte zich een tweede-hands auto aanschaffen en maakte op die datum „een proefritje". Op een hoek van het Westeinde te Roelofarendsveen vloog hjj met grote snelheid uit de bocht en zaaide paniek op het nabU gelegen voetpad, waar drie voetgangers en een kinderwagen met baby door de auto werden geschept. m i 11 11 het moment dat een tegenligger zeer 1 wcdioildcrd gulden dicht was genaderd. Doordat hy „op de boete Dat er geen doden vielen en de voet gangers zowel als de baby er nog be trekkelijk goed afkwamen werd een groot wonder genoemd. Verdachte gaf toe. dat hij destijds pas drie autorijles sen had gekregen en desondanks een auto wilde kopen. Hij was de auto, waarop zijn keus was gevallen „even aan het proberen". Zijn bravour had bij de eigenaar van de auto de Indruk gevestigd, dat het een geroutineerd auto mobilist aan bod was. „Eén van de wandaden, die zoveel dodelijke onge lukken tot gevolg hebben", merkte de kantonrechter, rnr. W. de Koning, ter loops nog op. Gezien de eis behoeft het geen betoog, dat het requisitoir van de officier, mr. J. A. L. Brada, bijzonder scherp uitviel. Aangezien de kanton rechter van oordeel was, dat f 150 boete voor verdachtes wandaad, f 50 boete voor het ontbreken van een rijbewijs en de voorwaardelijke hechtenlsstraf als ern stig waarschuwing terecht waren geëist, vonniste hij geheel conform. Ernstig geval Tot de categorie „ernstige gevallen" die op de zitting van gistcn-n sti rk u.is vertegenwoordigd, kon eveneens worden gerekend de zaak tegen een 28-jarige Rynsburgse automobilist, die niet al leen f 150 boete subs, één maand tegen zich hoorde eisen, docht tevens nog een vervolging aangezegd kreeg wegens het doorreden na een aanryding. Uit het onderzoek bleek, dat verdachte op 11 mei met zyn auto op het Stationsplein hevig aan het slingeren was geraakt en daarby „een geparkeerde auto had ge raakt. „Ik dacht direct, dat hy de macht over het stuur was kwijtgeraakt", aldus een der getuigen. „Die vent is dronken of krankzinnig" luidde de conclusie, die een andere getuige destyds trok uit het feit. dat verdachte v olkomen zinloos over het plein zig-zagde en na een al daar geparkeerde auto flink te hebben geraak, niet stopte. „Even verderop liet hy snel twee passagiers uit zyn auto stappen en ging er toen weer vandoor", wist een volgende getuige te vertellen. Verdachte zelf wist zich nog wel te her inneren, dat hy de bocht iets te snel had genomen, vandaar die vreemd lij kende manoeuvre. Van een aanryding had hy „totaal niets" gemerkt, dus was hy gewoon doorgereden en zyn passa giers op de plaats van hun bestemming laten uitstappen. Gezien de verklaringen van de getui gen en het feit. dat de aanryding dui delijk hoorbaar was. trokken de magi straten verdachtes oprechtheid zeer ln twyfel. In tegenstelling tot verdachte was de kantonrechter dan ook van me ning, dat de gestelde els zeker niet te hoog was en liet vonnis dus confromd kon luiden. Voor duizenden guldens aan schade „U had achter die auto moeten biy- ven. Nu schepte U een noodsituatie, die aanzieniyke schade tot gevolg had. doch gelukkig geen persooniyke ongelukken opleverde", aldus richtte zich de kan tonrechter tot een 38-jarige autover huurder uit Lelden, die met een door hem bestuurde race-auto op de Rundyk te Voorschoten wilde gaan inhalen op rem was gaan staan", slipte de auto do grasberm in en vloog tegen aldaar ge parkeerd staande auto op. De schade aan de auto's beliep in de duizenden. Verdachte voerde aan, dat hy de tegenligger te laat ln een flauwe bocht zag aankomen. Toen hy afrem de blokkeerden de wielen van zyn auto. dus kon hy er niets aan doen. dat er een botsing ontstond. Zelf draalde hy voor ruim f3000 schade op. dus was hy z.L al meer dan voldoende gestraft. „U reed met een onverantwoordeiyk hoge snelheid, vandaar dat de klap zo enorm hard aankwam", aldus de offi cier. die verdachtes handeling dermate roekeloos achtte, dat zyn eis niet min der dan f 150 boete subs 1 maand in hield met de toevoeging, dat by de cv. soortgeiyke overtreding de ontzegging van de rybevoegdheid een feit zou wor den. Hoewel verdachte, gezien de reeds ge leden schade, uiterste clementie vroeg, was de kantonrechter slechts bereid het vonnis tot f 125 boete subs 1 maand terug te brengen. Auto met gebreken Omdat een 24-jarige carrosserie bouwer uit Nieuwe Wetering op de hoek van de Weteringlaan ter plaatse geen voorrang had verleend aan een van rechts komende auto. was hy „het haas- Je" van de Rykspolitie. Een nader onder zoek bracht nJ. aan het licht, dat de auto niet alleen een totaal versleten voorband had. doch tevens een niet- functlonerende handrem en een stuur inrichting. die ieder moment muurvast kon lopen. „Ik had een nieuwe band klaar liggen en van een defect aan myn stuur heb ik ook nooit iets ge merkt" aldus verdachtes verweer. „Een nieuwe band moet niet klaarliggen, maar om het wiel zitten", meende de kan tonrechter, die overigens zeer in twyfel trok, dat verdachte nooit iets aan het stuur had bemerkt, gezien het rapport van de deskundige t.a.v. het manke ment. De eis luidde een viertal geldboetes tot een totaal bedrag van f 125 subs 1 maand. Verdachte vroeg uiterste cle mentie, omdat hij voor de reparaties aan de auto nogal wat kosten had moeten maken. Aangezien de kantonrechter echter geen termen aanwezig achtte voor enige clementie, vonniste hy con form. Niet opgelet „Be lette slechts op de handwyzer van de ANWJ3. en heb het stopbord absoluut niet opgemerkt", aldus klonk het verweer van een 40-Jarige secreta resse uit Den Haag, die op het kruis punt naby de Herenweg onder Noord - wykerhout niet was gestopt voor het aldaar geplaatste ..stopbord" met het ge volg dat haar auto ln botsing kwam met een andere auto. die voorrang had. „Ik zag de auto ln een flits en re aliseerde my pas wat er was gebeurd, toen ik enige tyd later weer by myn positieven kwam", voege verdachte als verzachtende omstandigheid aan haar relaas toe. Voor het niet stoppen eiste de officier f 25 boete subs 5 dagen en voor de aanrijding zelf f 50 boete subs 10 dagen Hiertegen had verdachte geen enkel bezwaar Ta v. de strafmaat was de kantonrechter van oordeel, dat het niet stoppen met f 15 boete subs 3 da gen en de aanryding met f60 subs 12 dagen moesten worden bestraft.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3