Na vier dagen verstomt strijdrumoer om Bizerta Kennedy wil Westelijke alliantie versterken flmtoua Treinen zo overvol, dat honderden bleven staan TWIN! Droevige balans700 dodenvele gewonden WEERBERICHT Speedboat omgeslagen - melkbootjeovervaren jewrekalvezMfare! Na oproep Veiligheidsraad Hammarskjöld naar Tunesië VIER DODEN OP HET WATER S0NGFESTIVAL-KN0KKE iedereen ziet méér in 'n Enorme stroom naar eilanden IH (§uc/ ffi tettwsy Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 24 JULI 1961 No. 30407 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het strijdrumoer om Bizerta is verstomd. Frankrijk en Tunesië hebben gehoor gegeven aan de oproep van de Veiligheidsraad om het vuren onmiddellijk te staken. Maar er zullen nog ernstige moeilijkheden moeten worden overwonnen, voordat het geschil tussen Tunesië en Frankrijk definitief geregeld is. Radio-Tunis heeft zondagavond bekendgemaakt, dat in de gevechten om Bizerta die vier dagen hebben geduurd, 670 Tunesiërs om het leven zijn gekomen en 1.155 zijn gewond. Volgens officiële kringen in Bizerta hebben de Fransen ongeveer 25 man aan doden en honderd aan gewonden verloren. Zodra het vuren zondag was gestaakt, haalden de Tunesiërs hun doden weg. In de stad hing een afschuwelijke lucht. Met vrachtwagens werden de gesneuvelden naar begraaf plaatsen overgebracht. De secretaris-generaal der VN, Ham marskjöld, heeft zondagavond besloten onverwijld naar Tunesië te vertrekken. Hü nam d5t besluit naar aanleiding van een dringend beroep van de Tunesische president Bourguiba op hem om een „rechtstreekse en persoonlijke gedach- tenwisseling" te hebben over de crisis om Bizerta. ïlammarskiöld zou vanmiddag om half vier Nederlandse tijd per vlieg tuig uit New York vertrekken. Hij reist via Genève, waar Pierre Spinelli, de di recteur van het bureau voor Europese zaken van de V.N., zich by hem zal voegen. Hammarskjöld heeft er in zijn bood schap aan Bourguiba, waarin hij mede deling doet van zijn komst, op gewezen dat het vraagstuk-Bizerta nog op de agenda van de Veiligheidsraad staat, en dat de kern van dit probleem derhalve buiten zijn persoonlijke bevoegdheid valt. Uit Leopoldstad vertrokken zondag de eerste eenheden van het Tunesische DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond droog weer met zonnige peri oden en iets hogere middagtemperatu- ren. Langs de Waddenkust zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, elders zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 JULI Zon op: 4.50 uur; onder 20.42 uur. Maan op: 18.28 uur; onder: 2,19 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.33 en 13.10 uur; laagwater te 8.41 en 21.16 uur. Strandverwachting voor morgen (Van een weerkundig medewerker) Hoge-drukgebied breidt zijn invloed verder uit. Komende dagen stabiel en iets beter strandweer. Zwak zeewindje. Overdag 18 tot 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: langzamerhand iets warmer standweer. Dit nummer bestaat olt 13 pagina's Franse parachutisten patrouilleren voor een zwaar gehavende winkel in Bizerta, waar sinds gisteren een wapenstilstand van kracht is. contingent van de VN-strijdmacht, dat door president Bourguiba naar huis is teruggeroepen. Als alle 3.100 Tunesische lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een reportage van de strijd in Tunesië en van de toestand in Bizerta na de afkondiging van de wapenstilstand vindt U elders in dit blad van de hand van onze reisredacteur, W. L. Brugsma. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll in Leopoldstad tot ongeveer een kwart, verminderen. Volgens berichten uit Bizerta hebben de Franse strijdkrachten 639 gevangenen gemaakt, onder wie vier officieren en de bemanning van het Tunesische vaartuig „Destour", dat in het kanaal tussen de binnenzee waaraan de basis ligt en de zee werd aangehouden. De twee partijen stonden zondagavond nog geheel bewapend tegenover elkaar, in afwachting van het overleg tussen de Tunesische gouverneur van Bizerta en de Franse admiraal Amman over de uit voering van de bestandsovereenkomst. Radio-Tunis had eerder gemeld, dat de besprekingen al waren begonnen, maar in een officiële verklaring te Parijs werd gezegd, dat men het nog niet eens was over de plaats van samenkomst. Veiligheidsraad nier eens In New York hielden de leden van de Veiligheidsraad zich gereed om weer bij een te komen, zodra de toestand in Bi zerta zou verergeren. Zaterdagavond aanvaardde de raad een interim-reso lutie, waarin werd opgeroepen tot een wapenstilstand. Ook werden de partijen uitgenodigd terug te keren tot hun aan vankelijke posities. Over maatregelen om de spanning tussen Frankrijk en Tune sië door middel van onderhandelingen te verminderen, kon men het echter niet eens worden. De oproep tot een staken van het vu ren werd gedaan op initiatief van Libe- rië. Dit standpunt werd door secretaris generaal Hammarskjöld gesteund, die erop wees dat de wereldvrede ernstig ge vaar zou lopen, als er niet spoedig een einde kwam aan het bloedvergieten. Een Brits-Amerikaanse ontwerpreso lutiewaarin werd aangedrongen op on derhandelingen tussen Frankrijk en Tu nesië zonder dat het doel van dit overleg werd omschreven, kreeg een stem te weinig. Een voorstel van Liberië en de VAR, waarin werd gepleit voor onder handelingen over „de spoedige terug trekking" van de Franse strijdkrachten uit Tunesië, kreeg de steun van de Sow- jet-Unie en Cevlon. De overige leden onthielden zich echter van stemming zo dat het voorstel werd verworpen. De Tunesische afgevaardigde Mongo Slim verklaarde, dat. hij wellicht om een nieuwe bijeenkomst van de raad zou vragen, als de toestand zulks vereiste. De voorzitter, Leopoldo Benites van Ecua dor. zei bereid te zijn de raad weer bijeen te roepen, zodra een lid hierom verzoekt. Radio-Moskou verklaarde zondag in een commentaar op de gebeurtenissen dat, als de heersende kringen in Frank rijk menen dat de steun van hun bond genoten Engeland en de V.S. hun land zullen helpen de basis in Tunesië te be houden, zij zich heel erg vergissen." In Franse regeringskringen is men er mee ingenomen, dat Tunesië de resolutie van de Veiligheidsraad inzake een sta ken van het vuren heeft aanvaard, maar men wijst erop, dat er nog gedetailleerde overeenkomst ter uitvoering van het be stand moet worden bereikt Volgens Hl PH.Franse opvattingen moet met name de militairen die sinds juli van het vorige aanvaarding van de aanbeveling van de jaar in Kongo hebben gediend, naar hun Veiligheidsraad, dat beide partijen op land terugkeren, zal de VN-strijdmacht I hun vroegre stellingen terugkeren, in- Bestuurder in slaap: 2 Ned. toeristen in Frankrijk gedood Een Nederlandse auto met vier inzit tenden, alle afkomstig uit Rotterdam, is gistermiddag in Frankrijk tegen een huis gereden, omdat de bestuurder in slaap was gevallen. De bestuurder, de 24- jarige Joh. Roessen is ter plaatse over leden. De drie anderen werden overge bracht naar een ziekenhuis in Monteli- ir.ar, waar een van hen de 30-jarige Joh. Peperkamp nog in de loop van de middag is overleden. De toestand van de twee overigen, on der wie de 19-jarige echtgenote van de bestuurder, is wel ernstig, maar niet kri tiek. Het ongeluk gebeurde In Le Cou- courde, ten noorden van Montelimar. Gagarin naar Cuba De eerste ruimtevaarder, de Russische majoor Joeri Gagarin, is zondag naar Cuba vertrokken. Voor hy van het vlieg veld Wnoekowo bij Moskou vertrok, zei hy: „Ik ben bly dat mijn oude droom eindelijk waarheid wordt: een bezoek aan het heldhaftige Cuba*. (Van onze correspondenten) Twee drama's op het water hebben dit weekeinde vier men senlevens geëist: twee bij Rotter dam en twee bij Sneek. Op de Kralingse Plas te Rotterdam zijn zaterdagavond omstreeks acht uur, twee mannen met een speedboat omge slagen en verdronken. De eigenaar van het vaartuig, de 31-jarige reder K. van der Kamp uit de Pelmolenstraat te Rot terdam en de 22-jarige kelner Wiert Kooistra uit de Walravenstraat te Rot terdam waren weggevaren bij het café restaurant „Plaszicht" aan de Plaszoom. Nog maar nauwelijks was de boot van de steiger ol hij kapseisde. Onmiddellijk werden politie en brandweer gewaar schuwd, die zeer spoedig ter plaatse wa ren. Twee brandweerlieden doken in de plas en haalden de heer Van der Kamp uit het omgeslagen vaartuig. Kunstma tige ademhaling en ook het toedienen van zuurstof hebben niet meer mogen baten. Het stoffelijk overschot van de heer kooistra was gisteravond nog niet gevonden. Wat de oorzaak is van het plotselinge kapseizen van de boot, kon nog niet worden vastgesteld. Nog geen twaalf uur later gister morgen vroeg vielen er weer twee doden te betreuren op het water. Het waren de 26-jarige gehuwde veehouder Lieuwe Cnossen en zijn evenoude onge huwde knecht Freerk Lijstra uit Noord Bergum. De beide mannen hadden vee gemol ken en waren per boot op de terugweg naar de boerderij in Dijken bij Lang- wee. De melkbussen stonden voor in de boot, die voer aan stuurboordzijde van het Prinses Margrietkanaal. De Duitse tanker Romeberg, die in ballast voer naar Delfzijl en uit de Koe- vorde kwam, hield het midden. Volgens de kapitein van de tanker zwenkte de melkboot op onverklaarbare \\%ze plot seling naar links. De boot werd aan bakboordzijde geramd en daarna onder de tanker gezogen. Of de mannen eruit zyn geslingerd of dat zij eruit zijn ge sprongen, kon nog niet worden nage gaan. De kapitein liet onmiddellijk achter uit slaan en liet een boot uitzetten om de mannen zo mogelijk te redden Ook schoot een omwonende veehouder te hulp. Men zag hoe een van de drenke lingen naar de wal zwom en hoe de ander midden in het kanaal dreef. Deze riep om hulp, waarop zijn metgezel naar hem terug zwom. Voordat hij zijn lot genoot kon bereiken zonk deze in de diepte Even later verdronk ook de man, die zijn mededrenkeling wilde redden De politie te water haalde na een uur de stoffelijke overschotten op. De heer Cnossen laat een vrouw met twee kleine kinderen na. houden dat de Tunesiërs ervan afzien, do basis in de toekomst te blokkeren en dat zij alle Franse burgers, die tijdens de gevechten zijn aangehouden, vrijla ten Of Tunesië hiermee akkoord zal gaan, is nog niet bekend. Nog niet geëindigd President Bourguiba van Tunesië heeft zondag verklaard, dat ,.de strijd om Bi zerta nog niet is geëindigd". In een rede bij de begrafenis van enige slachtoffers van de strijd drong hij er bij de bevol king op aan. paraat te blijven om alle instructies die worden gegeven, uit te voeren. „Ik heb u gezegd, dat deze stryd tal rijke fasen zal hebben. Er kan slechts een werkelijk einde aan komen, als de laatste buitenlandse militair zal zijn vertrokken en het laatste stuk van het Tunesische gebied zal zijn bevrijd", aldus Bourguiba. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn stafchef opdracht gegeven, een vol ledig bewapende compagnie infanterie per vliegtuig naar Tunesië te zenden om dit land tegen Frankrijk te steunen, zo heeft Radio-Amman zondag bekend ge maakt. Deze compagnie, die „binnen kort" zou vertrekken, zou een „eerste contingent" Jordaanse troepen zijn en als een „symbolische gift" zijn bedoeld. Uitbreiding van de VS-strijdkracliten niet 100.000 man President Kennedy heeft beslo ten de politieke, economische en militaire kracht van het Westelijk bondgenootschap geleidelijk te versterken, aldus „The New York Times" van gisteren. Weliswaar is dit plan ontstaan door de Russische druk op Berlijndoch het beoogt niet in eerste instantie de verdediging van deze stad. Het heeft in de eerste plaats ten doel het ver- Valt vandaag Brits besluit inzake EEG? Het Britse onafhankelijke (rechtse) Daily Express berichtte vanochtend, dat naar verwachting vandaag het Britse kabinet een besluit van historische be tekenis gaat nemen. Premier Macmillan zal waarschijnlijk vandaag zijn voor naamste ministers vragen om een defini tief besluit over de vraag of Engeland zijn bereidheid tot onderhandelen met de EEG kenbaar moet maken. (Voor verder nieuws over Engeland en de EEG zie men elders). mogen van het Westen allerlei soor- ten oorlogen waar ook ter wereld te voeren, te vergroten. In de radio- en televisierede die d« president dinsdag houdt, zal geen nood toestand op mobilisatie op grote schaal worden aangekondigd. Kennedy zal voor stellen de strijdkrachten met ongeveer 100.000 man uit te breiden, de oplei ding van bepaalde divisies van de na tionale garde (territoriale troepen) te verlengen, mogelijk wat reservisten op te roepen en de produktie van bepaalde wapens te versnellen. West-Duitsland is gevraagd het thans zes divisies tellende leger uit te brei den. en een groter bijdrage te leveren in de legeringskosten van de geallieerde troepen. Tenminste één Engelse divisie, die na het Westduits-Engelse geschil over de legeringskosten werd terugge trokken, zal moeten terugkeren. De Bondsregering heeft reeds laten weten deze verzoeken te zullen inwil ligen wanneer de NAVO-raad dit vraagt. „West-Duitsland zal nauwer by het overleg tussen de Verenigde Staten. En geland en Frankrijk worden betrokken, met het doel de plannen van president Kennedy zo spoedig mogeiyk te verwe zenlijken", aldus „The .New York Times" McNamara in Europa De Amerikaanse minister van Lands verdediging Robert McNamara, die een kort bezoek aan Europa brengt, heeft zondag In Parijs het vraagstuk-Berlyn besproken met de opperbevelhebber der NAVO-strjjdkrachten, de Amerikaanse generaal Lauris Norstad. Vandaag be raadslaagt McNamara ln Londen met zyn Britse ambtgenoot Harold Watkln- son. Woensdag 26 juli Nü een ARISTONA kopen, want IN ÉÉN WOOROi FANTASTISCHI I ertragingen niet groot, maar Advertentie Op de Nederlandse stations is zaterdag een ware veldslag ge leverd. Militaire verlofgangers, Nederlandse en Duitse bouwvak kers. andere vakantiegangers uit de Bondsrepubliek verdrongen zich op de perrons in de hoop en het vertrouwen een plaatsje in de overvolle treinen te kunnen be machtigen. Bij de Spoorwegen had men deze 22- ste juli vol zorg tegemoet gezien. Men wist, dat op deze dag een onstuitbare stroom van toeristen te verwachten zou zijn. Daarmede is men achteraf nogal tevreden. Volgens de berich ten uit het N.S.-hoofdkwartier te Utrecht waren de vertragingen ner gens groter dan 15 minuten. Op t\jd vertrekken was op sommige plaatsen schier onmogelijk door de abnormaal grote hoeveelheden reizi gers, die in en uit. moesten stappen. Het spoorwegknooppunt Utrecht ondervond daarvan vooral de gevolgen, maar ook b.v. Groningen, dat aan het einde van een lange route met veel stopplaatsen ligt. Op de „oude lijn" Amsterdam-Rot terdam was volgens de Spoorwegen de vertraging echter nooit meer dan tien minuten. Te laat over grens De treinen uit Duitsland passeerden de grens meestal al tien tot twintig mi nuten te laat, waardoor de Nederlandse treinen, die de vakantiegangers verder moesten brengen al met een handicap begonnen. Meestal kon men de acnter- stand echter wel inlopen. In totaal wer den zaterdag zeven extra treinen in gelegd. De treinen kregen voorts zoveel mogelijk wagenstellen. Al het beschik bare materiaal was gemobiliseerd. Territoriale eisen Marokkaanse minister Alle krachten van het volk moeten worden gemobiliseerd met het oog op het weer terugbrengen van de geroofde gebieden van Melilla, Ceuta, ïfni, de Sahara en Mauretanië binnen de Ma rokkaanse grenzen, zo heeft Allal el Fassi, de leider van de Marokkaanse Istiqlalpartij en minister voor Moham- hedaanse Zaken zondag op een congres van het bestuur van zyn party in Tan- ger verklaard. Hetgeen echter niet wil zeggen, dat het allemaal zonder horten of stoten is gegaan. In Oldenzaal bleven b.v. za terdagmorgen byna 400 Duitsers op het perron staan, eenvoudig, omdat ze er niet meer by konden. Een volgtrein bracht hen echtei snel naar het wes ten. In Venlo was het al net zo. Daar bleven op een bepaald moment zo'n 200 oosterburen staan. Om kwart voor elf was het aantal verdubbeld. De D-trein uit Duitsland werd in Arnhem al versterkt met twee extra wagens, omdat er zich niet minder dan 1000 passagiers in bevonden. Normaal gaat deze trein niet verder dan Amster dam, maar zaterdag reed hy door naar Den Helder. De eilanden waren ditmaal namely k by zonder in trek. Nacht in auto Zo groot was de toeristenstroom ln deze richting, dat de veren het niet hebben kunnen verwerken. Vele Duit sers hebben dat aan den lyve onder vonden en hebben de nacht ln hun auto op de toegangswegen naar de Kui tenhaven van Den Helder moeten door brengen. Met alle ellende vandien. Voor al voor jonge gezinnen met kinderen. De auto's stonden twee rijen dik op de trottoirs, omdat de officiële parkeer plaatsen tot de laatste centimeter bezet waren. Zo groot was de animo voor een vakantie op Texel. Maar niet alleen voor Texel, ook de andere eilanden zijn hevig favoriet. De kampeerterreinen op Terschelling kunnen al geen jongemen- sen meer bergen. Ze zijn vol. Alleen voor gezinnen is er nog beperkte plaats. In beide richtingen En zo is het overal. De vakantiecen tra in ons land zitten vol. De Spoor wegen hebben de gasten voor een flink deel aangevoerd. Maar ook in de anaere richting was de drukte groot. Vele Ne derlanders hebben het buitenland voor de komende dagen geprefereerd De stroom was in beide richtingen byna even groot. Men noemt by de Spoorwegen de wy- ze waarop dit hoge reizigersaantal werd verwerkt „byzonder gunstig", maar men was er toch wel gelukkig mee, dat men gisteren de gelegenheid kreeg wat op adem te komen, omdat het treinverkeer ln niets verschilde van dat op een nor male rustige zondag. Het koude weer heeft de dagjesmensen thuis gehouden en het strandvervoer beperkte zich dan ook tot die mensen, die aan de kust een huisje hadden gehuurd of een hotel hadden besproken. Alleen tussen Harlingen en Harlin- gen-haven reden enkele extra treinen. Het waren reizigers, die ook weer op weg waren naar de Waddeneilanden Overigens had het weinig zomerse weer nog een ander gevolg net voor genomen „recreatieonderzoek Noordzee kust" werd uitgesteld. Men hoopt nu, dat het op 6 augustus zonniger zal zyn. N.V. Tabaksfabriek Cr uno Nijkark Uit het Leidsch Dagblad van 25 JuUj 1861: De kermDweek in Leiden Tot onze vreugde was di Stads Schouwburg op de Oude Vest gisteren avond druk bezocht Verbied ons de plaatsruimte over het tooneelstuk ..den Jood- schen wandelaar" te spreken, wij durven dit stuk gerust cn om spet en om decoraties aan bevelen. Zouden de eigenaars van het locaal ook niet eens wat willen doen, om zoodanige decoratie beter doel te doen treffen? De instandhouding van het Leidschc tooneel kan hen toch ook niet onverschillig zijn.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1