Restauratieplannen hervormde kerk gereed van de te Leimuiden Torenspits zal 11a restauratie fraaier worden, veel geld nodig Sjah van Perzië schreef boeiend 30500 30500 30500 j boek over zijn land en zijn taak Noodlottige proefrit op motor nabij Nieuwesehans: twee doden OP BERLIJNSE KERKDAG WORDT HARD GEWERKT Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 22 juli 1961 Vierde blad no. 30406 G.S. van Zuid-Holland hebben toestemming gegeven voor de gron dige restauratie van de Hervormde Kerk met toren. De hele bevolking van Leimuiden was niet weinig geschrokken toen het gemeentebestuur enkele maanden geleden in een openbare vergadering besloot de torenspits naar beneden te halen met het oog op het instortngsgevaar. Zo ver hoefde het niet te komen, want de bevol king van Leimuiden kwam in actie en met succes. Vertegenwoordigers van G D. zijn zich persoonlijk op de hooge komen stellen van de toestand van het uit 1806 da terende kerkje. Zij kwamen tot de con clusie dat de voorzieningen, zoals de raad zich deze hadvoorgesteld, beslist niet overbodig zijn. De nodig aanvragen om subsidie bevinden zich nu by de betreffende instanties. Zowel het gemeentebestuur als het kerkbestuur zijn evenwel vol vertrou wen. al valt niet te ontkennen, dat nog een belangrijk aandeel van de totale restauratiekosten voor rekening van de gemeenteleden komt. Het in de bedoeling meteen ook het uiterlijk van de kerk een wat fraaier aanzien te geven. Zo zal in de eerste plaats de torenspits een iets andere vorm krijgen en zal de ijzerconstruc- tie door hout worden vervangen, waar door het geheel wat lichter wordt. In 194 7heeft men de totaal vergane houten delen vande spits door zwaar yzeren vervagen. De nieuwe spits zal, aldus burgemeester Kammenga, straks met ere de plaats op de gerestaureerde toren weer gaan innemen. Zowel de toren als de kerk staan op de voorlopige Hjst van monumentenzorg, wat bete kent dat voor de restauratie wel de no dige subsidie zalworden verleend. De Dit jaar in Amerika telef oonsateliet PLAN VOOR TELEFOON SATELLIET Dit Jaar nog hoopt de American Telephone and Telegraph Company een communicatiesatelliet te langeren. Men heeft de regering reeds om toestemming tot het lanceren verzocht. De maat schappij is voornemens met behulp van een dergelijke communiecatiesatelliet, telefoongesprekken tussen Amerika en Europa te doen voeren Mogelijk kan er ook gebruik van worden gemaakt voor de televisie. De ontworpen telefoonsatelliet is ca. 1 me ter in doorsnede en weegt ca. 60 kilo. Het oppervlak bestaat voor meer dan de helft uit zonlichtcellen, waardoormen de satelliet van de benodigde energie denkt te voorzien voor het werk dat er van wordt gevraagd. Een paar antennes moeten voor de verbinding met de aar de zorgen. Men verwacht dat men vier maal per dag ca- een halfuur van de satelliet gebruik kan maken. Het ligt ln de bedoeling deze telefoonsatelliet op een hoogte van ca. 3500 km. rond de aarde te laten draaien. Het moet mo gelijk zijn om ca. 68.000 woorden per minuut door de elektronische uitrusting te laten ontvangen en te doen uitzen den, er kunnen dus gelijktijdig vele ge sprekken worden gevoerd. Een derge lijk telefoonsatelliet zal een grote stap voorwaarts betekenen in de verbindin gen tussen de continenten. Men kan dan immers zonder de hulp van een kabel telefoneren. Dr. Killingsworth, vice-president van de American Telephone Co., heeft goede hoop op het verlenen van toestemming en wil, na de lancering van de eerste telefoonsatelliet, met spoed komen tot een heel net van dergelijke satellieten. kerk is destijds in de Franse stijl ge bouwd, dat was in 1806. De voorgaan de kerk is in 1795 afgebroken omdat deze toen al totaal onbruikbaar was ge worden. Tot 1806 heeft men toen in een loods „gekerkt". Het feitelijke kerkelijke leven dateert in Leimuiden al van veel vroeger. In 1063 stond er namelijk al een kapel die behoorde tot het Bisdom Utrecht. Daar na is er in 1500 een bijzonder fraaie kerk gebouwd, die het tot 1795 heeft- uitge houden.In 1578 kreeg Leimuiden de eerste predikant na de overgang, na melijk ds. Johannes Vossius. Eén raam Het is de bedoeling, dat de kerk met één raam vergroot wordt. Hierdoor zal de kerk wat het uiterlijk betreft gro ter worden. Van binnen komt er even wel geen ruimte by, omdat de scheef zakkende consistorie aan de achterkant zal worden weggebroken en onder het door te trekken dak van het kerkge bouw wordt gebracht. De kerk krijgt er dus aan weerszijden een raam bij. De ze ramen zullen alle van hout worden en er zal wit glas in worden aange bracht. Ook de houten vloeren zullen uit de kerk worden verwijderd, zodat de oor spronkelijke vloer met de daarin voor komende zerken weer tevoorschijn ko men. Het streven is meteen centrale hete luchverwarming in d kerk aan te bren gen. waardoor men meteen van het ka- chelstoken ook af is. Het orgel zal eveneens op de helling gaan en geheel worden gerestaureerd. De lichtkronen zullen weer worden voor zien van vetkaarsen, die bij bijzondere kerkelijke dagen zullen worden ontsto ken. Overigens zal er tevens een pas sende nieuwe verlichting in de kerk ko men. De ingang van de kerk blijft onder de toren, terwijl overwogen wordt één mid denpad te maken tussen de stoelen en banken, die dan een andere opstelling krijgen. In het kerkbestuur is men het hierover echter nog niet eens. De lei ding van de restauratie en verbouwing is in handen van de Amsterdamse ar chitect Y. Kok. Al heel wat geld De gemeentenaren hebban totnutoe een bedrag van rond f42.000 byeenge Hoe hard een algehele restauratie van de toren nodig is, laat de foto van de binnenzijde van de toren duidelijk zien. De toren hangt van scheuren aan elkaar zou men kunnen zeggen. Zonder enig ge reedschap is het zeer wel mogelijk de toren voor een groot gedeelte te slopen. (Foto Leldsch Dagblad) restauratie begint er f 60.000, zullen zyn. Natuurlijk hoopt het kerkbestuur ook op financiële steun van de gemeente, die zeker niet zal achterblijven. Er staan de kerkeraad nog meer pu ien ter beschikking, die indien dit nodig mocht blijken zeker zullen worden af geschoten om de financiering van de algehele restauratie te verzekeren. Leimuiden zal dus binnen niet al te lange tyd een beslist fraaiere kerk met een veel mooiere torenspits terug krij gen. De hervormde gemeenteleden zul len daarvoor stellig ook diep in de eigen beurs moeten tasten. Gelukkig is de of fervaardigheid van de uit 140 gezinnen t-ellende hervormde gemeente groot, om dat ook zij weten, dat dit byzondere kerkje met de leuke torenspits niet uit het Leimuidense Dorpsleven weg te den- meer leen is. Men weet ook. dat men de plicht heeft dit gebouw en toren weer voor geruime tijd bestand te maken tegen de weersin vloeden en het in goede staat over te dragen aan het nageslacht, dat daarvoor slechts dankbaar zal zyn. „Op de Panwentroon gezeten": een eerlijk en kritisch werk van een modem vorst Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn. elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 Zeer oud maar ook jong land in opbouw I Onwillekeurig zet een recensent al zijn kritische stekels op, als hij een boek in handen krijgt onder de ro mantische titel ..Op de P auwen- \troon gezeten4 en met de on- I dertitel ..De Sjah vertelt zijn levens- verhaaT'Schrijver is niemand I minder dan de Perzische keizer zelf, Mohammed Reza Pahlavi. zij het met medewerking van dr. Donald j Wilhelm. Wie echter gedacht mocht I hebben een sterk-gekleurde geschie denis van eigen familie en persoon en van het Perzische land onder ogen te zullen krijgen, moet zijn me ning herzien: de Sjah schreef een eerlijk boek, getuigend van enorme kennis van zaken en bovenal her haaldelijk kritisch ten opzichte van de gebreken, waaraan de opbouw van Iran helaas nog mank gaat. Een zeer typerend voorbeeld van de schryftrant van de Sjah vindt men op pag. 130, waar in het byzonder de Ame- Slachtoffers van verkeer Tivee vrouwen vonden bij Hannelen de dood Op de OudezUl naby Nieuwesehans ls werd gedood. De man een Duitser gistermiddag een verkeersongeluk ge beurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. De slachtoffers zijn de 49-jarige M. K. Salchow uit Ham burg en de 61-jarige H. Linnenkoper uit Oude Pekela. Het tweetal maakte een proefrit op een motorfiets, die de heer Linnenkoper dezer dagen van de heer Salchow had gekocht. Door totnuto® onopgehelderde oorzaak is de motor, die bestuurd werd door de heer Salchow. in botsing geko men met een autobus, die uit de rich ting Nieuwesehans kwam. Op de Ryksweg 12 by Harmeien zyn vannacht kort na elkaar twee ernstige ongelukken gebeurd, waarbij twee vrou wen om het leven zyn gekomen. Door een lekke band werden de be stuurder van een motor en zyn vrouw en kind, die achterop zaten, tegen het wegdek geslingerd. Een naderende auto reed over de vrouw heen, die op slag „Anti-semitisme steekt in Duitsland de kop weer op" (Van onze speciale verslaggever) Er wordt op de tiende evangelische kerkdag in Berlijn hard gewerkt. De vele duizenden reformatorische christenen, die hier uit alle delen van de wereld tezamen zijn gekomen, verdoen hun tyd niet met het zitten op terrasjes of het bekijken van bezienswaardigheden. Met grote interesse volgen ze ln de grote tentoonstellingsruimten in de Messegelande de vele, heus niet gemakkeiyke referaten, die nagenoeg de gehele morgen in beslag nemen. Na een korte middag pauze verzamelen de duizenden zich dan nogmaals om te luisteren naar ter zake deskundigen die vragen beantwoorden. Toen enkele dagen geleden deze kerk dag begon hoorde men alom de opvat ting dat dit wel eens de laatste zou kunnen zyn. De discussie in de afge lopen maanden over de plaatskeuze waarbij naar voren werd gebracht dat de kerkdag bezig was te klerikaliseren vanwege het feit dat men niet naar Leipzig wilde omdat enkele bisscnop- pen niet in de oostzone zouden worden - o toegelaten, kabbelt hier nog wat door in bracht en men hoopt dat dit voor de het oecumenisch centrum, waar de bui tenlanders dagelijks byeenkomen. Op de eigenlyke kerkdag is het probleem ech ter allang niet meer actueel. Daar heeft men andere dingen aan het hoofd. Anti-semitisme De werkgroep „jodendom en christen dom" trekt hier de meeste belangstel ling. Vijfduizend mensen dromden gis termorgen rond het podium, buiten 'uis- terden nog een vijfduizend mensen in en het kind werden zwaar gewond. Door het ongeluk kwam het verkeer tot stil stand. Er ontstond een file. Op een ge geven ogenblik reed een kleine auto langs de file. Het wagentje botste tegen een stilstaande vrachtauto. Mevrouw Straathof uit Rotterdam, die naast de bestuurder zat, kwam om het leven. De 45-Jarlge mevrouw G. Nieuwen- huis-Rinsma uit Boorn-Bergum, moeder van zes kinderen, ls gistermiddag by een verkeersongeluk ln Drachten om het le ven gekomen. De personenauto, waarin zy meereed, kwam op een wegkruising in botsing met een vrachtauto met aan hangwagen. geladen met twintig ton steunen. De bestuurder van de personen auto, de 58-jarige veehouder S. van der Meulen, eveneens uit Boorn-Bergum, werd zwaar gewond. De heer Van der Meulen had samen met zyn buurvrouw, mevrouw Nieuwen- huis, een bezoek gebracht aan zyn echt genote, die in het ziekenhuis in Drach ten wordt verpleegd. Op de terugweg werd de personenauto door de vracht auto in de flank gegrepen. Belde inzit tenden werden naar buiten geslingerd en bleven zwaar gewond op de weg lig gen. Mevrouw Nieuwenhuis overleed kort na aankomst ln het plaatseiyk zieken huis. De verwondingen van de heer Van der Meulen, die eveneens naar het zie kenhuis werd overgebracht, bleken niet levensgevaarlijk te zyn. De bestuurder van de vrachtauto, bleef ongedeerd. ■6- In de gemeente Maasniel op de Ryksweg Roermond-Venlo ls de 75-Ja- rige P. J. W. van de Port uit Maasniel door een bus aangereden. De man moet onmiddeliyk dood zyn geweest. De heer Van de Port stak op zyn fiets de Ryks weg over, vermoedeiyk zonder daarby voldoende acht te geven op het overig wegverkeer. Een leerling-chauffeuse uit Ruinen (Drente) is gisteravond met een les-auto na een slipparti. tegen een boom gere den, waarbij de ry-lnstructrice, moeder van drie kinderen uit Ruinen, om het leven is gekomen. Dorusdie tot nu toe in de Rotterdamse schouwburg optrad met zijn show, heeft plaatsgemaakt voor de musical „West Side Story" en gaat verhuizen naar het Luxor- theater. De spelers van de musical, die deze geste bijzonder op prijs stellen, besloten „Dorus" met de verhuizing te helpen. Gisteren haalde „Dorus" zijn helpers op - in zijn oude auto, die op symbo lische wijze de schouwburg werd „uitgezet' door de spelers. een inderhaast opgezette tent. Nauw keurig werd nagegaan wat in de ge schiedenis de wortelen van het anti- semistisme zyn geweest, waarby prof. Kraus uit Hamburg erop wees, dat reeds by het ontstaan van het christen dom de joden werden verstoten. In de negentiende eeuw klonk een nieuw geluid door. Gezegd werd toen, dat de joodse god uit het Oude Tes tament een demon van haat en toom zou zyn en de God van de christenen een van liefde en goedheid. Daarby ge voegd het, zoals prof. Kraus het noem de. Duitse nationale bewustzyn lag er een bodem klaar waArop het antl-sc- mitisme kon worden gebouwd. De chrls- teiyk-germaanse ideologie was een broedplaats waaruit de moordlust !:on opgroeien, aldus spreker. Hy was er van overtuigd dat ondanks alle officiële verklaringen ook thans nog in grote mate in Duitsland het anti-semitisme aanwezig is. Het steekt zelfs opnieuw de kop op, meende hy. In de kerk en op de catechisatie wordt het steeds weer gezegd: de Joden hebben Christus ver moord. Vergeten wordt echter dat de uitstoting van Christus dagehjks ook ln de kerk plaatsvindt, aldus prof Kraus. die erop wees. dat het kruis het teken is van de grote liefde Gods Jegens de mensen, die geroepen zyn elkander lief te hebben. We moeten niet vergeten, dat wie de joden aanvalt ook zyn hand tegen Christus opheft, aldus de hoog leraar. die kerk en kerkleden opriep zichzelf ln dezen te onderzoeken. Christen zijn in deze tijd In andere werkgroepen kwamen heel andere problemen aan de orde. Prof. dr. D. Thielicke uit Hamburg besprak de opdracht die God de mens geeft In deze tijd. tiy viel enerzyds de Ooatduit- se pogingen aan om de christenen van hun geloof af te brengen en hun kin deren In athelsltlsche geest op te voe den, maar bestrafte anderzijds de wes terse christenen die dit vaak ter wille van meerdere welvaart zelf doen. Hierby duldde spreker in het bUzon- der op de in de bedrUven werkende nuls vrouwen die daarmee de opvoeding van gezin en kinderen verzaken. Tot de Oost duitsers zei prof. Thielicke, dat het on juist is te zegsen en te denken: hoe komen we als christenen door deze tyd, waaraan we toch niets kunnen ver anderen, heen? Het gaat erom de com munist duldeiyk te maken dat Chrlstua ook voor hem gestorven is. dat hy een broeder ls. rlkaanse Journalistiek op de korrel wordt genomen. „Sommige mensen, vooral Journalisten, schynen meer be langstelling te hebben voor de kleur van mUn das of de inrichting van rni.m werkkamer dan voor mijn maatschap- peiyke denkbeelden. Ik heb audiënties toegestaan aan een aantal geaccredi teerde correspondenten, die letteriyk niets begrepen van myn diep gewortel de overtuiging en met een glad zelfver trouwen artikelen over de allerbanaalste oppervlakkigheden schreven. De Ameri kanen schynen zich ln dit soort repor tages gespecialiseerd te hebben. Ik sta elke keer verbaasd over de klnderiyke, zelfs kinderachtige verhalen, die uit de pen komen van forse, goed geklede, zelf verzekerde. Indrukwekkend uitziende Amerikaanse correspondenten. Ik vraag me wel eens af of zy wel de Juiste op leiding voor werk in het buitenland heb ben gekregen. Gelukkig zUn er onder de Amerikanen ook gunstige uitzonderin gen, maar de zaak van de vry? wereld zou ermee gebaat zyn als die uitzonde ringen regel konden worden". Het ls duideiyk. dat hier een ernstig man aan het woord is. die zyn taak niet als een soort tydverdryf ziet. maar als een moeiiyke opgave, waaraan hy zich met hart en ziel wydt. En het spreekt vanzelf, dat iemand met derge lijke opvattingen zich geïrriteerd voelt als er meer aandacht aan de kleur van zyn das wordt geschonken en aan soort - geiyke onbenulligheden dan aan zyn denkbeelden over de modernisering van Iran en de bereikte resultaten. Wat de lezer herhaaldeiyk op plezie rige «yze treft, is juist die ernst, waar mee de Sjahinsjah schrijft over zUn po gingen Iran omhoog te stoten In de vaart der volkeren, om een bekende uit drukking te gebruiken. Wie daaruit de conclusie trekt, dat dit boek nogal aan de dorre kant ls. vergist zich opnieuw: zelden hebben wH over een toch waar lijk niet eenvoudige materie als de ge stage arbeid aan de opbouw van een zeer oud maar toch ook „Jong" land een zo boeiend boek gelezen als dit. Opsporingseentrum Men leze (bl. 164 e.v.> eens wat de Sjah vertelt over zyn speciale keizer- ïyke opsporingsbureau dat sinds 1958 de volle aandacht schenk aan klachten en verzoeken van burgers uit het gehele land en zich tot een waariyk onafhan- kehjke instantie heeft ontwikkeld. Ge volg: in de jaren 1959 en 1960 werden meer dan vierduizend burgerlyke amb tenaren (ook gouverneurs, burgemees ters en andere hoge functionarissen) en ongeveer tweehonderd militairen ont slagen, berecht of op andere wyze ge straft Men leze voorts, wat de Sjah vertelt over de verkoop van kroonlande ryen aan Individuele kleine eigenaars «pag. 186 e.v.i. Dit ls geen „weggeven", want. zo schryft de Sjah zeer terecht, „dat zou psychologisch weinig waarde hebben", maar het is verkoop op zeer gunstige voorwaarden en bovendien met verdere steun aan de nieuwe eigenaars om hun bezit op de beste manier te ge bruiken. Want „lk kan niet krachtig genoeg zeggen, dat landverdeling onze nieuwe boeren alleen zorgen en verdriet kan brengen als zy niet geholpen wor den", nl. by de verdere ontplooiing van hun pas verkregen bezit. Soortgeiyke uitingen van gezond verstand komt men herhaaldeiyk ln dit boek tegen. In dit verband verwijzen we naar de boeien de hoofdstukken over „het eeuwige pro bleem der vrouw" en dat over het on- derwys. Vanzelfsprekend is er ook aan dacht geschonken aan de olie. Niet zon der humor ls wat de Sjah schryft over de wonderiyke figuur van Mossadecq. over wie zyn oordeel niet mals is. Na een vaak geestige beschryving van Mos- sadecqs .flauwvallen" «alleen maar po6e>, zegt de schryver: „Zy die hem, zoals lk. van naby gekend hebben, zul len zich hem nog lang herinneren als een man. wie het ontbrak aan integri teit. manneiykheid en staatsmanschap. Zyn drie voornaamste eigenschappen waren huichelachtigheid, negativisme en egoïsme". „Welkome beproeving" Openhartig ls de auteur over zyn va der. een man van grote verdiensten maar kort aangebonden, omdat de ver nieuwing van het Perzische leven hem niet snel genoeg ging. Wat velen niet weten ls. dat Reza Sjah. na ln 1941 ten gunste van zyn zoon afstand te hebben gedaan, eerst enige tyd op Mauritius vertoefde en daarna naar Johannesburg vertrok, waar hy in 1944 stierf. Reeds noemden wy de hoofdstukken over kei zers Jeugd, over de vrouw en het onder- wys. Een apart hoofdstuk ls gewyd aan de verwesterlng„een welkome beproe ving" zoals de sjah haar noemt. Aan het slot. na uitvoerig aandacht te heb ben geschonken aan de politieke positie van zyn land. vertelt de auteur over zyn dagindeling, zyn Uefhebberyen e.d. Al by al een verrassend fris boek. van een wys man met een groots levensdoel, kortom een modern vorst, die al zijn krachten geeft aan zyn zeer zware taak. Dit royaal uitgegeven boek (uitgave van Ad. M. C. Stok. Forum Boekery, Den Haag) ls geïllustreerd met 32 pagina's foto's op kunstdrukpapier. De vertaling van H. de Vries ls prettig leesbaar. NUORDWI IK Orgelconcert Feike Asma Dinsdag 25 Juli aa. zal Feike Asma. organist te Den Haag. een concert ge ven op het orgel van de Orote Kerk te Noordwyk-Binnen. Het programma luidt als volgt: 1. Choral mit Varlatlonen „wer nur den lieben Gott laszt walten Oeorg Bohm; 2. Sonata (trio) nol ln Es dur J.8. Bach; a. 811egro b. Adagio c. Allegro 3. Choralvorsplele J. S. Bach; a. „Alleln Qott ln der Hoh' sei Ehr b. Erbarm dlch meln, of Herre Oott". 4. Suite ln Bes F. F. Handel (arr. Feike Asma); a. Slnfonla. b. Menuet, c. Aria d. Poco Allegro, e. Allegro 5. preludium «Clacone) en Fuga in d kl. t. W Petri 6. Scherzo uit 8ymphonle No IV Ch. M. Wldor 7. Fantasie over „Een vaste Burg is onze God" Jan Zwart. Botsing tussen scooter en motorrijwiel Op het kruispunt Herenweg—Zwarte- weg vond een aanrijding plaats tussen een scooter, bestuurd door een 30-jarige Duitse gast uit Dortmund en de motor van een monteur uit Noordwyk De scooter berijder kreeg letsel ln de mond. terwyi zyn duoeitter aan het been gewond werd. De bestuurder van de motor liep een hersenschudding op.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7