ZEESLEPERS GAAN WEER OP EEN SPECTACULAIR KARWEI GRANT Inlaatfilter voor atoomcentrale in de zee bij Dungeness Schout hij nacht Platerink is kwaad over infiltratiegeruchten Raad van vijfzal leidster Nationaal Ballet bijstaan Irak heefl plannen voor nationale oliemaatschappij Rook waar U ook bent permanent Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 20 juli 1961 Derde blad no. 30404 Ruim 41 meter hoog en 24 meter breed (Van een speciale verslaggever) Als het weer meewerkt gaat de Nederlandse Zeesleepvaart en meer speciaal L, Smit en Co's Internationale Sleepdienst in samenwer king met W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf in de komende week een spectaculair werk uitvoeren, dat valt buiten het gewone kader van zeeslepen en bergen. Voor Dungeness in het Kanaal moet een inlaat filter in zee worden geplaatst, die zeewater als koelwater naar land moet voeren voor een in aanbouw zijnde elektrische centrale die door atoomkracht zal worden gedreven. Het wordt een minitueus werk, dat veel vraagt van de nautische en technische bekwaamheid van hen die het uitvoeren. De goede afloop is mede afhankelijk van de weers omstandigheden, die in dit geval zeker gunstig moeten zijn. bij een speling hebben van niet meer dan 10 voet en een rotatie van 15 gra den omdat een tunnel, die van de kust af onder de zeebodem wordt geboord, precies onder de filter moet uitkomen en daarop moet worden aangesloten. Door die tunnel wordt het koelende zee water naar de centrale gevoerd. Als filter eenmaal ter plaatse zal zijn aangekomen, wordt het gevaarte aan zware staaldraden gemeerd. Deze heb ben een lengte van 700 meter. Twee er van zijn aan zware vier en een half tons ankers bevestigd, de anderen voe ren naar de wal en worden daar be diend door winches. Door eigen peilin gen van de inlaatfilter af en de waar nemingen en berekeningen van land- Kolossaal gevaarte Drie jaar geleden knapten L. Smit en Co en Van den Tak een dergelijk karwei op bij Aberthaw in het Kanaal van Bristol. Er werd daar toen een be tonnen inlaatfilter voor een nieuwe centrale geplaatst in zee. een werk dat volledig slaagde. De Engelsen heb ben in die tussentijd een dergelijk werk zelf uitgevoerd aan de zuidzijde van het kanaal van Bristol, maar het plaat sen van een derde inlaatfilter is weer opgedragen aan de Nederlanders. Deze inlaatfilter, een gigantisch sta len gevaarte dat eigenlijk nog maar als geraamte gereed is gekomen en later, als het eenmaal in zee op 360 meter uit de kust bij Dungeness is geplaatst, zal worden afgebouwd, is een klein maar belangrijk onderdeel van een miljoenen project dat het bouwen van deze atoom centrale is geworden. De centrale is ont worpen voor 20 jaar en moet in de naaste toekomst een groot deel van Zuid-Engeland van stroom voorzien. De inlaatfilter, een samenstel van stalen buizen waarin z.g. spudpalen zijn gestoken, ls gebouwd in de haven van Folkestone, een haven die bü laag wa ter vrijwel volkomen droog ligt. Het ge vaarte is niet minder dan ruim 41 me ter hoog en ruim 24 meter breed. Het platform ligt ruim 21 meter boven de bodem. In het water zal het de vrij ge ringe diepgang hebben van 11 voet, wat met zich mee brengt dat speciale maat regelen moesten worden getroffen voor wat betreft de stabiliteit. Deze wordt verhoogd door het aanbrengen van tanks. Dit gevaarte zal bij hoog water buiten de haven van Folkestone moeten worden gebracht en dan worden ge sleept naar de rede van Dungeness, een afstand van 13 mijl over zee. Het moeilijkst zal zijn de inlaatfilter uit de haven van Folkestone te krijgen. De haveningang is n.l. zeer smal en laat de filter niet meer dan 85 centi meter speling aan beide kanten. Bij hoogwater rond springtij zal het ge vaarte dan niet meer dan één voet water onder zich hebben. Een sleepboot kan de haven van Fokestone niet binnenko men zodat dus met takels, draden en winches de inlaatfilter tot in de haven mond moet worden getrokken. Eenmaal daar kan een Europoort- sleepboot van L. Smit en Co (de Schouwenbank of de Steenbank) het gevaarte aan de tros nemen en verder naar buiten brengen. Daar ligt een zeesleepboot gereed om de inlaatfilter over te nemen en verder te slepen naar de rede van Dungeness. Moeilijke plaatsing Het plaatsen van de filter moet bij zonder secuur gebeuren. Men mag daar- VLIEGTUIGEN OVER JELSUM Geen onderzoek naar gevaar en overlast De regering ls niet bereid, alsnog ge volg te geven aan het verzoek om een onderzoek in te stellen naar het gevaar en de overlast voor de bevolking van het dorp Jelsum bij Leeuwarden ver oorzaakt door overvliegende vliegtuigen. Dit heeft staatssecretaris Calmeyer ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Schurer (PvdA). In dit antwoord zegt de staatssecre taris dat alle vliegers van de Kon. Luchtmacht steeds de opdracht hebben bebouwde kommen zoveel mogelijk te vermijden. Desondanks, zo wordt hier aan toegevoegd, is het niet alleen om vliegtechnische redenen, doch ook in verband met de bebouwingsdichtheid in Nederland, praktisch niet mogelijk alle bebouwde kommen te vermijden, in het bijzonder niet indien deze zich op zeer korte afstand in het verlengde van de startbaan bevinden. Over het nachtvliegen wordt in het antwoord van de staatssecretaris gezegd, dat in verband met de instelling van de vijfdaagse werkweek thans bepaald is, dat het nachtvliegen in principe al leen is toegestaan op maandag, dins dag, woensdag en donderdag tot uiter lijk 24.00 uur. In het antwoord wordt voorts gezegd, dat voortdurend gezocht wordt naar middelen ter beveiliging van het om liggende gebied en naar beperking van de overlast. Deze laatste aangelegenheid wordt in algemene zin op korte termijn in studie genomen door een interde partementale commissie, zo deelt de staatssecretaris mede. ZEEKADETKORPS JUBILEERT Donderdag 3 augustus zal het zeeka de t korps Nederland zijn 12%-jarig be staan vieren. De feitelijke datum van de oprichting is 18 februari. Maar in de eerste week van de volgende maand houdt het korps zijn twaalfde jaarlijkse zomerkamp, in het Marineopleidings kamp in Hilversum, hetgeen men een goede gelegenheid voor de jubileumvie ring vond. De zeekadetten zullen defile ren voor de genodigden onder wie hoge functionarissen van de Kon. Marine en de Koopvaardij en demonstraties te land en op het water (de Loosdrechtse Pias een) geven. meters, die zich aan de wal bevinden, wordt de filter zo nauwkeurig mogelijk boven de juiste plaats gemanoeuvreerd en daarna bij laag water op zijn plaats gezet. Dat geschiedt door het neerla ten van de spudpalen uit de buizen. Deze palen worden dan door Engelse technici verder in de grond gedraaid waardoor het hele gevaarte stevig in de zeebodem wordt verankerd. Voorbereidingen zijn getroffen In de afgelopen weken zijn alle voor bereidende maatregelen reeds getroffen. Twee bergingsvaartuigen van Van den Tak zijn reeds ter plaatse en hebben nauwkeurig de zware ankers geplaatst. Contact met de landmeters aan de wal wordt van de commandohut op de fil ter uit onderhouden door middel van radio- telefonie met als reserve de al- dis-lamp. De uitvoering van de plaat sing is geheel in handen van de be drijfsdirecteur van L. Smit en Co, de heer Vink, die verscheidene malen ter plaatse is geweest ter bestudering van de omstandigheden en het nemen van maatregelen in samenwerking met de bouwers van de filter, de firma Mc Alpine. Het plan is, bij gunstig weer, dinsdag morgen a.s. omstreeks half tien van Folkestone te vertrekken en 18 uur la ter de filter op zijn plaats te zetten. Het werk heeft veel voorbereidingen ge kost en veel berekeningen in verband met stroomsnelheden enz noodzakelijk gemaakt. Ook wat betreft inlichtingen over de weersverwachting zijn uitgebrei de maatregelen genomen omdat het wel slagen van dit precisiewerk mede sterk afhankelijk is van goede weersomstan digheden op betrekkelijk lange termijn. De onderneming kan eigenlijk geen gro tere windkracht hebben dan 2 of 3, om dat er anders teveel zee gaat lopen. BESPREKING OVER NED.-DUITSE VERDRAG De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. H. R. van Hou ten heeft gisteren in Bonn met de lei der van de juridische afdeling van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken von Haefften gesproken over de nog niet geregelde kwesties van het Nederlands-Duitse verdrag. Zoals be kend wordt van Nederlandse zijde een regeling verlangd betreffende de exploi tatie van aardgas in het Eems-Dollard- gebied en is er kritiek geleverd op de regeling van de schadeloosstelling der Nederlandse joden. Burenspionage. Majoor Raoel Castro, de broer van de Cubaanse premier Fidel Castro, heeft in een rede te Santiago gezegd, dat Cuba nog 100.000 „grote broer''-commissies nodig heeft. Er bestaan reeds een aantal van deze commissies, die tot taak heb ben ..in de buurt na te gaan of er impe rialisme leeft onder de mensen" en „vrede en socialisme moeten versprei den". Het zijn in feite commissies, die hun buren bespioneren. Castro zei dat de „grote broer"- commissies ook samen moeten werken met het ministerie van Onderwijs en dat elk lid van deze commissies tenminste één analfabetische Cubaan moet leren lezen en schreven. „Een opeenstapeling van leugens In een interview met U.P.I. heeft schout by nacht G. J. Platerink, commandant van de strijdkrachten op Nieuw-Guinea, verklaard zeer verontwaardigd te zyn over berichten die in de Nederlandse pers zyn verschenen over infiltratie door 80 gewapende Indonesiërs op het eiland Misool. Hij noemde het verhaal hierover „een aperte leugen". Volgens de schout bij nacht was hel verhaal als volgt ontstaan: Sergeant Meyers ging met een jacht- genoot, de Menadonees Mangindaan ja gen op Misool. Toen de volgende dag vaststond, dat de sergeant vermist werd, werd een groep van 80 man van de Ma rine naar het eiland verscheept om de sergeant op te sporen. Volgens de schout bij nacht moeten de woorden „Mena donees" en „80 man" Iemand aanleiding hebben gegeven naar Nederland een be richt te verzenden over infiltratie op Misool door 80 Indonesiërs. (Menadone- zen zijn inwoners van Noord-Celebes, maar komen uiteraard overal in de Ar chipel voor). De sergeant is een Indischman (heeft Ambonnees bloed) en is dus vertrouwd In voordracht zijn nog vele vraagstukken (Van onze Amsterdamse correspondent) Vijf jonge danskunstenaars-choreografen zullen een raad vormen, die de leidster van het op te richten Nationaal Ballet, mevrouw Sonia Gaskell, zullen bijstaan in het artistieke beleid. Deze raad, die voorts de toekomstige leider (s) van de balletgroep zal moeten voortbrengen, zal bestaan uit Rudi van Dantzig, Peter Appel, Conrad van de Weetering, Hannie Bouman en Marie Huisman. De oud-burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, die door de staatssecretaris van OK. en W. en door de gemeentebesturen van Amsterdam en Den Haag is belast met de leiding van de informele besprekingen over de concentratie van de bestaande ballet gezelschappen. heeft aan 19 ln Neder land als solist bekend staande danseres een plaats in het Nationaal Ballet aan geboden; drie hunner, allen leden van het intussen opgeheven Nederlands Danstheater, hebben dit aanbod afge wezen. Ook Hans van Manen, wie een leidinggevende functie is aangeboden, is niet bereid gevonden een taak op zich te nemen in het nieuwe ballet. Het resterend aantal van 16 solisten komt merkwaardig precies overeen met de opzet van het Nationaal Ballet, dat uit 16 solisten en 56 leden van het corps de ballet zal bestaan. Van deze 72 danseressen en dansers zouden er 24 ter beschikking van de Nederland se Opera moeten blijven. Bij het overleg is als algemeen ar tistiek leidster mevrouw Sonia Gaskell genoemd. Zij zou een zakelijk leider naast zich krijgen. In een schrijven van B. en W. van Amsterdam aan de gemeenteraad, waarin deze gegevens zyn opgesomd, wordt voorts geopperd, dat de groep, die de Ned. Opera zal bedienen en ook kleinere voorstellingen zal geven, onder leiding „zal kunnen staan" van mevrouw Mascha ter Weeme. B. en W. stellen zich echter op het standpunt, dat er naast de 16 solisten behoefte is aan 64 overige danseressen en dansers. Het schrijven aan de raad is tevens een voordracht: voorgesteld wordt de oprichting van de Stichting het Natio naal Ballet te bevorderen en voor het seizoen 1961-1962 een subsidie van f 240.000.- beschikbaar te stellen als Am sterdams aandeel van het totale exploi tatie-budget van f 1.000.000.- Reeds op 7 juni JJ. heeft de Amster damse gemeenteraad bijna zeven uren lang over een soortgelijk voorstel ge discussieerd, een debat dat resulteerde in een motie, waarin B. en W. „te zij ner tijd" de raad alsnog goedkeuring zouden moeten vragen voor de oprich ting van het Nationaal Ballet. Die tijd blijkt thans gekomen, maar de vele vraagtekens, die in de discussie van 7 juni naar voren kwamen, zijn blijven bestaan. Het ziet er dan ook naar uit. dat er in de Amsterdamse raadszaal volgende week opnieuw een stevig debat over het ballet zal worden opgezet. Leiding Het rapport dat de heer Molendijk over het overleg heeft uitgebracht en de gegevens, die B. en W. in de voor dracht vermeldden, bieden behalve de „raad van vijf" vrijwel geen nieuws, dat al niet op 7 juni bekend was. Ook toen immers werd Sonia Gaskell als ar tistiek leidster genoemd. De naam van een zakelijk leider is ook nu nog niet gevallen en vooral de raadsleden, die stelden, dat geen zakelijk leider het ooit langer dan een jaar bij Sonia Gaskell heeft uitgehouden, zullen graag willen weten wie in deze functie zal optreden. Dat Mascha ter Weeme de Amsterdamse afdeling van het Nationaal Ballet „zal kunnen" leiden, wordt door niemand betwijfeld. Of zij het zal willen, is een andere zaak. Voorts blykt uit de voordracht aan de Amsterdamse Raad niet waarom B. en W. het Nationaal Ballet van 72 op 80 danseressen en dansers willen zien ge bracht en evenmin wordt verklaard waarom zij in plaats van hun Amster damse afdeling van 24 dansers een Haagse en een Amsterdamse afdeling van elk 40 dansers wensen. Schadevergoeding Een moeilijk punt blijkt de schade vergoedingsregeling voor de danseres sen en dansers, die reeds voor het ko mende seizoen door het Amsterdams Ballet en Nederlands Ballet zijn gecon tracteerd en bij de nieuwe auditie voor het Nationaal Ballet tussen wal en schip zullen vallen. B. en W. zeggen hierover eerst nadere mededelingen en voorstellen te kunnen doen „als die fei ten bekend zyn". TenslotW blijkt uit de voordracht niet duideiyk of by het overleg ook de or ganisaties van de dansers zelf zijn be trokken, een eis die by het debat van 7 Juni niet duideiyk is gesteld. De Am sterdamse Gemeenteraad staat aldus aan de vooravond van een nieuw en het zoveelste balletdebat. Er zyn slechts twee punten, die thans in het voordeel van het Nationaal Ballet spre ken: De nieuwe groep maakt het mogelijk zich te ontdoen van het geld verslin- Drie doden en tlrie zwaargewonden Bij verkeersongeluk in De Bilt (Van onze correspondent) Gistermiddag gebeurde in de Bilt op Rijksweg 25 (Utrechtde Bilt) een ernstig verkeersongeval, waarbij drie personen werden ge dood en drie ernstig werden ge wond. Het ongeluk vond plaats doordat van een DAF de motor kap opensloeg en de bestuurder, de 65-jarige gepensioneerde heer J. Wijdeveld uit Utrecht, daardoor het uitzicht op het verkeer werd ontnomen. Met volle snelheid reed hij op het verkeer uit tegemoet komende richting in. waarbij hij een tegenligger ramde. De bestuurder van de DAF en twee passagiers, de 72-jarige eveneens ge pensioneerde heer R. Dorresteyn en de 70-jarige heer Den Uil. beiden uit Utrecht, kwamen om het leven. Een vierde inzittende, de 64-jarige G. Wiedemeyer, werd zwaar gewond. In de Ford, die door de DAF werd aangereden bevonden zich drie personen van wie twee gewond werden: de be stuurder, de 63-jarige huisarts uit Hee renveen dr. H. Brouwer en zyn 57-jarige echtgenote. Hun Amerikaanse gast, de ruim 20-jarige Robert A. Lessey, bleef ongedeerd. Het echtpaar liet de jonge man die in het kader van een uitwis- selingsbezoek Nederland bezocht, ons land zien. De foto geeft een beeld van de ravage Nederlands-Westduitse raketten gelanceerd Nederlandse en Westduitse raketspe cialisten hebben gisteren by de Neder landse grens in de buurt van Kalden- kirchen 12 raketten gelanceerd, die een hoogte bereikten van 1% km Het betrof hier proefraketten van een type. dat wellicht als transportmiddel gebruikt zal kunnen worden. Er zullen nog meer proeven volgen dende en ontredderde Amsterdams Bal let, eveneens een prndukt van een con centratie-poging en voorts zal er voor het komende seizoen slechts f240.000.- voor het ballet behoeven te worden uit getrokken inplaats van de f 475.000,- die b|j een handhaving van de bestaande toestand nodig zou zyn. Maar men kan moeilijk van de gemeenteraad verwach ten dat deze punten als doorslaggevend worden beschouwd. met de rimboe. Bovendien heeft hij ty- dens de Japanse bezetting als krijgsge vangene aan de beruchte „Birma-spoor- Ujn" gewerkt, die dwars door de rimboe van Azië loopt. Hij wist dus hoe hy zyn uithoudingsvermogen op peil moest hou den en welke bosvruchten eetbaar wa ren. Later kwam de sergeant terecht by een Papoeafamilie, waarvan de zoon op 13 juli te 03.39 uur in het Marinebivak melding maakte. Vyf uur later werd de Marine in Ne derland ingelicht. Toen de schout by nacht deze mede deling deed, wist hy niet wat er in het perscommuniqué van de Marine stond. Wel had hij kennis genomen van Ne derlandse persberichten en commenta ren. Hij noemde deze „ongelooflijke bru taliteit" en „een openeenstapeling van leugens om eigen blunders te maskeren". Bom voor het huis van Jean Paul Sartre (Van onze Paryse correspondent) Ook afgelopen nacht zyn in Parijs weer verscheidene plasticbommen ge ëxplodeerd. Eén ervan was bestemd voor de vermaarde schryver en filosoof Jean- Paul Sartre. Sartre en zyn vriendin Simone de Beauvoir waren echter geen van beiden thuis en zo bleven de gevol gen van de aanslag tot materiële schade beperkt. Een andere bom hadden de fascistische activisten gelegd voor de deur van de vroegere minister van Algerynse Zaken, Savary, die er met de schrik en eveneens aanzienlyke schade af kwam. In een der voorsteden van Parijs werd gisteren opnieuw een aanslag tegen een burgemeester gericht, die voor hem de dood tengevolge had. Politieke motieven schynen aan deze moord echter nu eens niet ten grondslag te hebben gelegen. De moordenaar moet, volgens de eerste verklaringen van de politie, tot zijn daad gedreven zyn door verbolgenheid en woede vanwege het feit, dat hy met zijn gezin onlangs op straat was gezet en waarvoor hij de burgemeester per soonlijk verantwoordelyk stelde. Intussen valt te vrezen, dat de „plastiqueurs" hun misdadige activitei ten voorlopig nog niet uit gebrek aan munitie zullen behoeven te staken. In Algerye hebben leden van het geheime leger zich dezer dagen tenminste mees ter weten te maken van een militaire vrachtauto, waarop explosieven van een gewicht van vier ton geladen waren. Tot dusver schijnen alle nasporingen naar de truck nog geen enkel resultaat te hebben opgeleverd. De minister voor Olie van Irak heeft medegedeeld, dat zyn departement een omvangryk plan bestudeert voor de stichting van een nationale oliemaat- schappy. Dit plan zou ook voorzien in de vergroting van de olieprodukten en de vestiging van nieuwe olie-industrie ën, zodra Irak zyn „volledige recht" op de oliemaatschappijen zal hebben her overd. die lekkere halfzware shag m de handige platte doos 95 cent Spaar do plaatje» zoor het mooie nieuwe Captain Grant Schepenalbum „Van Stoom tot Atoom". Stikker «loet goed werk: Moskou boos! „De Nederlander Stikker (mr. D. U. Stikker», die op 21 april benoemd werd tot secretaris-generaal van de NAVO. is er reeds in geslaagd te tonen dat de mannen, die hem benoemd hebben, geen fout hebben gemaakt. Van het eer ste begin af is hy yverig bezig geweest de militaire machinerie van de NAVO te versterken", aldus het Sowjetrussi- sche blad „Krasnaja Zwesda" (Rode Ster). In een artikel onder de kop „Vlie gende start" geeft het blad commen taar op de rondreis van mr. Stikker door verscheidene WesteRjke landen. „Hy trad overal op als een heraut van de vurigste reactionaire groepen in het Westen", aldus het blad. In het artikel wordt er de nadruk op gelegd dat mr. Stikker „volledige overeenstemming" heeft bereikt met „de militaristen in Bonn, die hun uiterste best doen een verbetering ln de toestand in centraal- Europa te verhinderen. „Zoals wy het zien. heeft 8tlkker op zijn nieuwe post een vliegende start ge maakt door de oude en roemloze weg te betreden van het versterken van de agressieve voorbereidingen van de NAVO en het aanmoedigen van de meest oorlogszuchtige leden daarvan, de wraakzuchtigen in Bonn. Dit is een ge- vaarlyke en gladde weg", aldus de Kras naja Zwesda. „HELD OP SOKKEN" Surveillerende agenten ontdekten -annacht op de Asch van Wykkade ln Utrecht een man op sokken Iiy liep met een fiets aan de ene en een geldkistje in de andere hand De man, een 21-ja rige schilder uit Utrecht, verkeerde ken- nelijk „onder invloed" en de agenten be sloten, hem naar het bureau te bren gen Aanvankeiyk stapte hy rustig mee, maar op het Predikherenkerkhof rukte hy zich plotseling los en zette er op zyn sokken „de sokken in" Een waar schuwingsschot bracht de man echter snel tot bezinning en hy gaf zich voor de tweede keer over. Het geldkistje van onze held op sok ken bleek f 67.25. een horloge en enkele vuursteentjes te bevatten Vanmorgen deed een caféhouder aan gifte van de diefstal van 1 70, een geld kistje en een polshorloge De eigenaar van een rywielzaak meldde de ont vreemding van een fiets De politie zet het onderzoek voort SCHEEPSKOK MISHANDELD Gistermiddag is aan boord van het Zweedse vrachtschip „Rote", dat in de Coenhaven te Amsterdam ligt. de 40- jarige kok C. E. Johanson uit Farber in Zweden tydens een vechtp&rty door de 60-jarige tweede stuurman zo mishan deld, dat hy een grote wond aan zyn linkerarm in het Wilhelmlnagast huis moest worden opgenomen De stuurman is door de politie aangehouden De on enigheid is ontstaan tydens de maal- tyd. toen de stuurman enige opmerkin gen maakte over de door de kok opge diende vis Waterpolonieuws L.Z.C. heeft gisteravond de kans op een kampioenschap in eigen hand ge houden. In een bijzonder spannend, by tyden ook hard gevecht, versloegen de Leidenaars een van de gevaarlijkste outsiders AZ 1870 met één doelpunt verschil (3—4). Toch waren de „jonkies" (AZ denkt ree«is aan het 100-jarig be staan) voortdurend sterker dan de Amsterdammers, sterker dan de uitslag doet vermoeden. Het moest weer geheel van Rinus van Daatselaar komen by AZ. die inderdaad twee doelpunten maakte, beide malen echter niet tegen Gerrit Overdijkink, die langzamerhand formidabel midachter gaat spelen. In de eerste speeltyd waren de par tijen volkomen tegen elkaar opgewassen Eerst maakte Siem Ouwerkerk een doel punt en daarna Rinus van DaaLselaar, die Dick Timmermans in de luren legde en onhoudbaar voor Jan Heek inschoot (11). De tweede speeltyd werden de Leidenaren sterker, maar hielden de Amsterdammers vooral door het kleine veldje dat uitgelegd was (25 meter) stand. Eerst een schot na opzwemmen van Siem Ouwerkerk (12», maar daar na weer Rinus van Daatselaar die eerst Jan Krijgsman wegzette (2—2». De derde speeltyd ging het vele zwemmen van de Leidenaars toch de doorslag geven; eerst kon Siem Ouwerkerk een door Dick Timmermans volkomen vrij gezwommen bal erinleggen (23» en daarna werd het. toen een AZ'er het water moest verlaten, in twee aanvallen via Hans Slooter <24). Het spel werd wilder. Jan Krijgsman moest er met zyn man uit cn na een twee meter ge vecht ook Gerrit Overdykink Toen begon het circus van de numerieke minderheid te spelen, waarbij de Lei denaren het zeer lang volhielden. Met tweeërlei effect, eerstens, dat de tyd doorliep (na de derde rust kwam men in de vierde speeltyd) maar bovendien kwamen er ontsnappingspogingen die by na 2—5 opleverden. Maar het was by na en na een van die mislukkingen waren de zwemmers niet op tyd terug en toen was het raak (3—4). De stand aan de kop Ls nu: 1. Neptu- nus (Zaandam» 14 uit 8; 2. LZO 13 uit 8; 3. De Sleutelstad 8 uit 8. Er resteren rog enkele zeer belang rijke wedstrijden. NeptunusLZC op vrydag a.s. te verspelen ln de Zaan streek; de SleutelstadNeptunus. vol gende week donderdag ln de Zyi en LZCHPC volgende week vrydag in Poelmeer. De spanning kan er tot het laatste moment inbiyven. SPORTSPLINTERS De voorlopige schorsing van de Naardense zwemster Marian Heemskerk is opgeheven. Deze schorsing werd de Olympische zilveren medaille-winnares destyds door de KNZB opgelegd omdat zy op 10 Juni aan de 2 km. zwemwedstrUd van De Robben had deelgenomen zonder daartoe gerechtigd te zijn. Het onderzoek ln deze zaak duurt Inmiddels voort. De Nederlandse ploeg voor het ten nistoernooi om de Galea-beker een landen toernooi voor spelers tot 21 Jaar zal bestaan uit E. Schneider (Den Haag), J. van Toor en J. Hayer (belden Rotterdam) Nederland is voor dit toernooi met Bel gië. Rusland en Luxemburg ln een groep Ingedeeld. De wedstrijden worden eind Juni te Nieuwpoort (Belglei ge speeld Marian Morltz en Jan Hayer zyn te Amersfoort winnaar geworden van het tennistoernooi om het Nederlands kampioenschap oudere Jeugd (t/m 19 Jaar) Maandag 24 Juli as. zal op de wle- '■ïrbaan van het Olympisch 8tadlon te .—"sterdam de landen-wielerontmoeting NederlandZwitserland worden gehou den.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5