Bourguiba wil woensdag basis Bizerta blokkeren Verdere beperking van de vrije - sector - bouw WEERBERICHT Exploratieboring in de omgeving van Kijkduin Tunesisch-AIgerijnse spanning over grenzen van de Sahara Voor meer dan 10.000 gulden is R ijksgoedkeuring noodzakelijk Ruimtereis in VS uitgesteld Ponton „Triton"* zal zich 14 meter boven de zee verheffen (Bud ^)he teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 18 JULI 1961 No. 30402 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Tn een redevoering voor het parlement heeft het Tunesische staats hoofd Habib Bourguiba gisteren aangekondigd, dat de Fransen, die de oorlogshaven Bizerta bezetten, vanaf morgen, woensdag, door zijn troepen zullen worden geblokkeerd. Deze aankondiging, die een soort gelijke hoogspanning in de Frans-Tunesische relaties dreigt te verwek ken als bij de explosieve crisis van 1958 na het bombardement op het grensplaatsje Sakiet, is kennelijk bedoeld als diplomatieke pin op de neus van zijn Franse ambtgenoot generaal De Gaulle, die tot dusverre nog niet geantwoord heeft op de dreigende boodschap, die Bourguiba hem over ditzelfde onderwerp op 6 juli j.l. liet overhandigen. Mocht De Gaulle voor morgen op die brief alsnog antwoorden, dan zou, zo gelooft men in Parijs, Bourguiba zijn ernstige dreigement weer in kunnen slikken. leveren dat htf Frankrijk heus wel aan durft, zou Bourguiba nu dus een grote mond tegen Parijs hebben opgezet. Tunesië en de Sahara De Algerijnse opstandelingenregering heeft gisteravond in Tunis een commu niqué over de rede van president Bour guiba uitgegeven, waarin wordt gezegd dat er anders dan uit Bourguiba's woorden over de Algerijns-Tunesische grens en de Sahara zou blijken, geen Parijs blijft kalm In Parüse regeringskringen schijnt men Bourguiba's ultimatum dus nog altijd niet zo heel hoog op te willen nemen. Men wijst op een andere belangrijke passage uit zijn rede, waarin de presi dent van Tunesië verklaarde, dat zijn troepen de Tunesische vlag bij een zui delijke grenspost van de Sahara zullen planten, een manifestatie, die indirect zeker ook tegen het Algerijnse FLN is gericht, dat, zoals men weet, zijn aan spraken op de woestijn nog altijd volle dig handhaaft. Bovendien moet Bour guiba volgens Parijs de laatste weken veel kritiek in de Arabische wereld heb ben ondervonden vanwege zijn politiek jegens Frankrijk, die in deze kringen te vriendschappelijk wordt geacht. Als af leidingsmanoeuvre en om het bewijs te BOWLES BLIJFT, DULLES VAN PLAN WEG TE GAAN Chester Bowles blijft onderminister van Buitenlandse Zaken. Dit heeft Ken nedy's perssecretaris, Pierre Salinger, gisteren meegedeeld naar aanleiding van een publicatie in de „New York Times", waarin werd gezegd dat presi dent Kennedy Bowles zou verzoeken af te treden en de functie van ambassa deur in Latijns-Amerika te aanvaar den. Bovendien zou Kennedy besloten hebben om Allen Dulles, hoofd van de centrale inlichtingendienst, te vervan gen. Het blad schreef uit Washington te hebben vernomen, dat een persoonlijk en politiek meningsverschil was ont staan tussen het Witte Huis en Bowles over het avontuur in Cuba. Bowles zou Kennedy hebben geïrriteerd, omdat hij tegen hulp aan de Cubaanse bannelin gen voor een aanval op het regime- Castro was. Bowles is ook een der lei dende voorstanders van een politiek van steun aan Afrikaanse gebieden, zoals Angola, tegen naties als Portugal. Kennedy heeft gisteren met Bowles ge luncht. Na afloop daarvan zei Salinger: „Het is duidelijk dat Bowles aanblijft". Naar in Amerikaanse regeringskringen verluidt, is Allen Dulles van plan om tegen het einde van dit jaar af te tre den als hoofd van de centrale geheime dienst (CIA). Hij zou dit al in novem ber van 'iet vorige jaar tegenover pre sident Kennedy hebben verklaard, toen deze hem verzocht hoofd van de CIA te bljjven. Dj geheime dienst van de VS heeft aan veel kritiek bloot gestaan wegens zijn aandeel in de mislukte poging van Cubaanse vluchtelingen om in april het bewind van Fidel Castro gewapender hand omver te werpen. MORGEN OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselende bewolking en aanvanke lijk in het binnenland nog enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 19 JULI Zon op: 4.42 uur; onder: 20.50 uur. Maan op: 11.34 uur; onder: 23.39 uur. Hoowater te Katwijk aan Zee 7.04 uur en 19.31 uur; laagwater te 2.53 uur en 15.07 uur. Strandverwachting voor morgen (Van een weerkundig medewerker) Vanaf morgen zonniger en beter strandweer. Zwakke zeewind. Overdag iets warmer met temperaturen van 18 tot 19 graden. Temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: hoge-drukgebied komt via de Britse eilanden naderbij, waardoor de komende dagen mooier strandweer ontstaat. Géén proces-verbaal tegen koelkastverhuurders Ons bericht in onze editie van zater dag j.l., betreffende een actie van de Economische Controledienst tegen een koelkasten-verhuurcampagne behoeft in zoverre correctie, dat. naar ons thans blijkt, te dezer zake nog geen enkel proces-verbaal is opgemaakt. De draagwijdte en omvang van de actie laten zich het best formulieren als ..een ernstig onderzoek van overheidswege naar de vraag of de door de Amco- zaken gestelde voorwaarden al dan niet een ontduiking- van de afbetalingsbe schikking inhouden". Of dit onderzoek zal leiden tot een politioneel optreden in de vorm van processen-verbaal teneinde langs juri dische weg vast te stellen of hier al dan niet sprake is van enige overtreding of ontduiking, dient dus vooralsnog te worden afgewacht. sprake is van meningsverschillen in de opstandelingenregering over de grenzen. Verder wordt in het communiqué ge zegd, dat de opstandelingenregering be paalde uitlatingen van Bourguiba be treurt waaruit twijfel blijkt aan de va derlandsliefde van bepaalde leiders van de Algerijnse opstand. Waarnemers in Tunis zjjn in het bij zonder getroffen door wat Bourguiba over de Sahara heeft gezegd. Uit zijn woorden bljjkt dat de Tunesische presi dent een geheel ander standpunt in neemt dan de Algerijnse opstandelingen- regering. De Algerijnse opstandelingen hebben steeds gezegd dat de Sahara deel uitmaakt van Algerije. Bourguiba zei nu dat de Sahara een Afrikaans gebied Is. Als men spreekt van de onschendbaar heid van het Algerijnse grondgebied met inberip van zijn Sahara, dan bestaat eveneens de onschendbaarheid van het Tunesische grondgebied met inbegrip van zijn Sahara, aldus de president. Met ingang van vandaag is voor nieuwbouw, herbouw, verbouw en uitbreiding van ongesubsidieerde woningen, voor zover hiervoor een gemeentelijke bouwvergunning is vereist en de bouwsom hoger is dan f. 10.000.een Rijksgoedkeuring noodzakelijk. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft reeds eerder, op 21 april, een beperking van de niet-gesubsidieerde woning bouw ingevoerd. Er werden toen grenzen vastgesteld voor de vrije- sectorbouw, n.l. f. 19.000, f. 21.000, en f. 23.000 (afhankelijk van de gemeente waar gebouwd wordt). Voor ongesubsidieerde woningbouw boven deze grenzen moest een Rijksgoedkeuring worden aangevraagd die slechts in bijzondere gevallen zou worden verleend. Het doel van deze beperking was te trachten de vrije-sector-bouw binnen de voor 1961 op de bouwmarkt aanwezige mogelijkheden te doen blijven. Ondanks deze maatregel blijkt er in mei en juni voor meer dan 10.000 vrije-sector-wo- Dlt nummer bestaat uit 12 pagina's Deze foto van Cape Canaveral toont de Mercury-Redstone-raket waarmee de Amerikaan Virgil 1. Grissom. volgens de laatste berich ten woensdagmiddag voor een tocht door de ruimte zal worden gelanceerd. De lange stalen arm met cabinewelke van rechts de ruimtecabine bovenop de raket na dert, is gemaakt om Grissom, als er op het laatste moment iets fout zou gaan, een kans te bieden te ontsnappen. Op de achtergtond staat de stellage, welke wordt ge bruikt om het ruimteschip voor de reis voor te bereiden. De nood- douche rechts voorgrond) wordt gebruikt als de mensen, die de lan cering voorbereiden, onverhoopt worden overdekt door de vloeibare brandstof van de raket ningen bouwvergunning te zyn verleend, waarmede voor het eerste halfjaar dit aantal 23.464 beliep. Voortgaan op deze weg zou een verstoring van de reeds gespannen bouwmarkt teweeg brengen. Wanneer geen verdergaande maatre gelen zouden worden genomen zou deze uitloop van de vrije-sector onherroepe lijk leiden tot een stijging van de prij zen, die vooral voor de woningbouw ern stige consequenties zou hebben. Daarom heeft de minister thans tot een verdere beperking van de vrije-sector-bouw be sloten zo deelt het Ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid mede. Aanvragen om Rijksgoedkeuring voor de bouw van niet-gesubsidieerde wo ningen dienen bij de desbetreffende ge meentebesturen te worden ingediend. De bevoegdheid tot het verlenen van de rijksgoedkeuring zal berusten bij de hoofdingenieur-directeur van de volks huisvesting en de bouwnijverheid in de betrokken provincie. De belanghebben den dienen er echter rekening mede te houden, dat voorlopig slechts voor een zeer beperkt aantal woningen goed keuring kan worden verleend. Binnen de beperkte mogelijkheden zullen de aanvragen, behoudens gevallen van bij zondere urgentie of van grove onbillijk heid gedurende de overgangsfase, wor den afgehandeld in volgorde van bin nenkomst. Voor de aanvragen voor niet-gesubsi dieerde woningen, waarvan de bouw kosten de bovengenoemde grenzen over schreden, blijft gelden, dat de Rjjks- goedkeuring slechts in bijzondere ge vallen wordt verstrekt. OPSCHUDDING IN ZUILEN Meisjes beletten ontvoering kleuter (Speciale berichtgeving) De 15-jarige Nelly Bosma en de 14-jarige Tineke Langendijk uit de Jodocus van Lodesteinstraat in Utrecht-noord hebben gisteren kans gezien een autobus tegen te houden. In die bus zaten drie vol wassenen met een driejarig meisje, dat even tevoren op brutale wijze uit het huis van haar pleegouders was weggehaald. Er was nogal wat consternatie in deze rustige Zuilense straat. Nelly en Tineke hadden gezien hoe twee vrouwen en een man het huis van buren binnengingen, na aangebeld te hebben. De hoofdbe woonster van het huis werd ruw opzij geduwd. De vrouwen en de man liepen rechtdoor naar de achtertuin en grepen de driejarige Ciska. Met het schreeu wende kind verdwenen zij in de richting van de bushalte. De chauffeur van de bus, aan wie aanvankelijk niet duidelijk was waarom die twee meisjes toch dat kind uit de bus wilden hebben, wist eerst niet wat te doen Uiteindelijk sloot hij de deuren cn wachtte de politie af. Ciska en de man, alsmede de twee vrouwen moesten mee naar het politiebureau. Daar z(jn z(j verhoord. Het kind is aan de pleeg ouders teru 'even. De kinderpolitie onderzoekt of men de vrouwen en de man zal vervolgen. De Amerikaanse luchtmachtkapitein Virgil I. Grissom is gisteren aangewezen als inzittende van de tweede bemande ruimtecabine die de V.S. willen lan ceren Grissom is 35 jaar en vader van twee kinderen. Aanvankelijk zou de ruimtereis vandaag plaats hebben, maar wegens ongunstige weersomstandig heden besloot het Amerikaanse Bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) tot een uitstel van tenminste 24 uur Boven de lanceerplaats Cape Canaveral, hangt namelijk een dikke laag wolken. Thans is de lancering vastgesteld op woensdag middag 12 uur Ned tijd aangenomen althans, dat het weer dan helder is. Kapitein Grissom sliep toen omstreeks middernacht (plaatselijke tijd) het be sluit werd genomen de vlucht uit te stel len. Hij werd gewekt en toen hjj van het uitstel hoorde .haalde hij zijn schouders op, draaide zich om en ging weer sla pen", aldus een woordvoerder van de NASA De eerste Amerikaanse ruimtevaart van Shepard moest wegens slecht weer drie dagen worden uitgesteld Het slechte weer zou niet van invloed zijn geweest op de lancering zelf, maar op de visuele waarneming van de raket en de ruimtecabine. In het doelgebied, op bijna 500 km van Cape Canaveral, was het uitstekend, helder weer Als de vlucht van kapitein Grissom evenveel succes mocht hebben als die van zijn voorganger Alan Shepard, zal men naar alle waarschijnlijkheid pro beren een man een vlucht rond de aarde te laten maken- Men wil hem dan niet één keer maar drie keer om de aarde laten draaien. Maar voor men dit zal proberen, zullen er eerst nog een lege Mercury-cabine en een chimpansee wor den gelanceerd voor een tocht rond de aarde. In het gebouw van het Institute of Social Studies in Den Haag is Z.K.H. Prins Bernhard gistermid dag voorzitter geweest van een vergadering waarin informeel werd gesproken over de verschillende vormen van internationale vrijwil lige dienstverlening. V.l.n.r.: mr. Alec Dickson van de International Missionary Councili i dr. F. A. de Graaff. secretaris van Prins Bernhard: Z.K.H. de Prins en prof. dr. E. de Vries van het In stitute of Social Studies. Regering in Japan is afgetreden Premier Hajato Ikeda van Ja pan heeft het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De benoeming van een nieuwe regering wordt spoedig verwacht- De kabinetswijziging heeft ten doel alle stromingen in de liberaal-democra tische party in de regering op te nemen Niet alle ministers zullen worden ver vangen. Soekarno waarschuwt President Soekarno heeft zondag in het presidentiële paleis te Djakarta de waarschuwing geuit, dat hu alle leiders die niet voor hun taak berekend zijn zal ontslaan. HU zei dit tegen een gezelschap direc teuren en bedrijfsleiders van door de regering overgenomen bedrijven. ,,Wij moeten samenwerken om onze doelstellingen te verwezenlijken", zei hy. „ik zal iedereen op zfj zetten die niet aan de eisen voldoet". „Als de grote leider van de revolutie", voegde hij er aan toe, „zal ik maat regelen nemen tegen al die figuren, wat voor posten zij ook mogen bekleden, zelfs tegen mijn eigen ministers". „Indien ik zelf ook niet meer voor mijn taak berekend zal zijn, zal ik ook plaatsmaken". Gewicht 2400 ton De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij te Oldenzaal maakt bekend, dat zij besloten heeft een ernstige poging te wagen om in de maand september een exploratie boring te verrichten in de Noord zee binnen de territoriale wateren op een punt. gelegen circa 3.8 km uit de kust bij Kijkduin, met de door die maatschappij verworven boorponton „Triton". De diepte van de voorgenomen boring be draagt omstreeks 2.000 meter. Dit besluit is genomen teneinde zo dicht mogelijk onder de kust erva ring op te doen. De boorponton „Triton" zal zich op vier stalen poten van ZVi meter diameter ongeveer 14 meter boven de zee verhef fen. Hei heeft een lengte van 42 meter en een breedte van 21 meter. De ponton zelf heeft, exclusief de poten, een totaal gewicht van 240' ton, inclusief de daar op gebouwde boorinstallaties. De pon ton zal naar de hoorplaats worden ge sleept door de firma Smit. De plaatsing zal geschieden in samenwerking met de firma Delong, de ontwerpers van dit meest gangbare type hoorponton. De boorponton is omgebouwd by de werf Van Niehuls en Van den Berg en daar voorzien van een helikopterdek. Gedu rende Je boring zal een sleepboot zich by voortduring in de nabijheid bevin den. terwyi helikopters met drie vlieg tuigen voortdurend op het vliegveld Zestienhoven gereed zullen zün om de aan- cn afvoer van personeel en mate riaal te verzorgen. Ook over zee zal materiaal worden aangevoerd met een vaartuig van een bergingsbedryf. Uitgebreide voorzorgen zijn genomen ln overleg met alle daar voor in aanmerking komende autoritei ten, met name de inspecteur-generaal der mynen te Heerlen, de Inspecteur- generaal der scheepvaart te Den Haag, de directeur-generaal van de Lucht vaartdienst. alsmede de chef van het Loodswezen. Vier boeien De boorplaatc ls omgeven door een viertal door het Loodswezen geplaatste boeien, welke 's nachts verlicht zullen zijn. Ook de ponton zelf ls voorzien van verlichting en r.. sthoorns. Een constan te radio-telefonische verbinding met de ponton ls verzorgd, terwijl het KNMI in De Bilt zich bereid heeft verklaard de maatschappij adviezen te verschaffen ten aanzien van de te verwachten weers omstandigheden. Indien onverhoopt de weersomstan digheden tijdelizo ongunstig zouden zün, dat de boorwerkzaamheden zouden moeten worden gestopt, zal het perso neel per helikopter lijdelijk worden te ruggenomen. Na eventuele succesvolle beëindiging van de boring zal de boor- I ponton worden weggenomen en de put- mond worden beveiligd middels een daar omheen aan te brengen stallage. a Uit het Leidsch Dagblad van 4 i 19 .Tuin 18614 i Z.M de Koning van Beijeren f i is ding dagavond met H D ge- 4 4 volg. op het groot stedelijk bad- 4 huis te Scheveningen aangeko- 4 men. i

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1