Laatste Laura-loocljes wogen zwaar- feestelijke intocht van Miss Laura Justitie waclit met een gerechtelijke vervolging Fiat 5oo giardiniera Recherche verbaliseert koelkasten-verhuurders Riet Rijnbeek uit Boskoop werd koningin van de wielrijders.... Algemene bond van bejaarden B. en W.: ..We staan voor raadseV9 4260.- KOREVAAR GARAGE Felle concurrentie veroorzaakt een koude oorlog op liet front Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 15 juli 1961 Derde blad no. 3C40U Ludo van Meijden, die dit werk voor de tiende maal deed, ontving voor deze prestatie een aardige attentie. Voorzitter Groenhart sprak woorden van dank en waardering tot de politie korpsen van: Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Schiedam, Gouda, Soest, Leiden, Zutphen en Alphen aan den Rijn en tot de mobilofoonwagenbemanning van de BB. De Alpheuse rijwielvierdaagse, de Laurarit 1961is ten einde. Vier da gen lang hebben de deelnemers een sportieve prestatie geleverd door in weer en wind grote afstanden af te leggen. Laura: Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Alphen. In deze volgorde bezochten de fietsers op de verschillende „toerdagen" deze steden. In het Nutsgebouw, waar ook de prijsuitreiking plaats had, werd de Laura-koningin 1961 gekozen. Stra lend van blijdschap nam een Bos- koops meisje, Riet Rijnbeek, de bloe menhulde in ontvangst ,toen zij hoorde, dat zij dit jaar Laura's mooi ste is. Staande in een open auto reed zij Alphen binnen. Dierenmishandeling Hilversumse hield 27 honden in huis De kantonrechter te Hilversum heeft gistermiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen een inwoonster van Hilver sum, die beschuldigd werd van dieren mishandeling. De beklaagde huisvestte namelijk geruime tijd in haar woning 27 honden. De dieren werd geen vrij heid gegund en moesten in de woning blyven. Het gevolg hiervan was, dat de honden infectieziekten opliepen en de woning vervuilde. Nadat de buren hun beklag by de gemeentelijke overheid hadden gedaan, werd de woning onlangs door de politie ontruimd en werden de dieren naar een asiel gebracht. De wo ning zelf werd ontsmet. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot één maand hechtenis voor waardelijk, met daarbij een proeftijd van twee jaar en verbeurdverklaring van de dieren. De kantonrechter stond de verdachte toe, dat zij uit de honden een keuze mocht doen van twee reuen, die zij als huisdieren mag houden. Het een en ander onder toezicht van de voorzitter van de vereniging „Asiel", te Hilversum. De officier van justitie had dezelfde straf geëist, alleen met dit verschil, dat hij niet wenste, dat be klaagde nog langer huisdieren zou hou den. De verdediger wees in zijn pleidooi op de behoeftige omstandigheden, waar in de beklaagde verkeerde. Hij achtte hier niet zozeer opzet in het spel, dan wel overdreven affectie van beklaagde ten opzichte van dieren. Naamsverandering De Algemene Bond van Ouden van Dagen, die twee dagen in Amsterdam onder voorzitterschap van de heer F. Ryppen vergaderde heeft met een kleine meerderheid van stemmen een voorstel is ingediend door enkele afdelingen om de naam v an de bond te doen veranderen in „Algemene Bond van Be- Jaarden". Met algmene stemmen aan vaardden de ongeveer 250 afgevaardig den gistermiddag het door een comissie samengestelde reorganisatierapport. Het rapport gaat uit van het standpunt, dat de bond rekening dient te houden met het steeds grotere aantal leden, zodat men tijdig maatregelen dient te treffen om een zodanig apparaat in het leven te roepen, dat kan worden voldaan aan de eisen die aan een organisatie van 100.000 leden mogen worden gesteld. Men zal daarom overgaan tot het benoemen van een gesalarieerde secretaris-pen ningmeester. De gehele administratie zal onder één dak gebracht worden. De aan vaarding van het reorganisatierapport houdt tevens in dat de contributie per lid met vier cent per maand verhoogd wordt. Tot bonds-secretaria werd herko zen mevr. M. van de Haagen. Zo trok de Laur a-koningin" Rietje Rijnbeek uit Boskoop, staan de in een open auto, door Alphens straten. (Foto Leidsch Dagblad) DANK Tijdens de prijsuitreiking werden vele woorden van dank gericht tot allen, die het elk jaar weer mogelijk maken dit sportevenement te houden. De beste pro pagandisten voor de vereniging, n.l. zij, die voor de veertiende maal deze tocht meemaakten, kwamen op het toneel. Luid werden zij toegejuicht. De trouwe verzorger van de Haagse politiemannen, „Maartje" veilig Een Britse sleepboot is er gisteravond in geslaagd de bij Ierland in moeilijk heden verkerende Nederlandse kust vaarder „Maartje" (500 ton) de haven van Waterford binnen te brengen. Het schip, dat met motorstoring te kam pen had, was by zwaar weer gevaar lijk dicht naar de Zuidierse kust afge dreven. Pas de derde poging om een tros over te brengen slaagde. De tros is ook nog een keer gebroken. Krijn Giezen won Esso-prijs Voor het eindexamen Koninklijke Aoademle voor Beeldende Kunsten te I Den Haag, afdeling tekenen en schil deren, slaagde Krijn Giezen uit Noord- wijk als beste leerling met het hoogste aantal punten, waaraan tevens de Esso-prijs verbonden is. Het ingestorte huis te Amsterdam De Amsterdamse officier van Justitie, mr. W. Tonckens zal eerst het proces verbaal van de politie over het instorten van het pand in de Rapenburgerstraat afwach ten» alvorens tot een gerechtelijke vervolging over te gaan. Bij een vervolging zal de tenlastelegging waarschijnlijk neerkomen op „het toebrengen van lichamelijk letsel door schuld", aldus mr. Tonckens. Zoals bekend werden bij het in storten van de woning van drie verdiepingen twee vrouwen ge wond. De eigenaar van het ingestorte pand, de 78-jarige heer G. Hofstra uit Ouder kerk a/d Amstel heeft verklaard volledig verzekerd te zijn tegen dergelijke cala miteiten. De heer Hofstra zei verder, dat hü de uitvoerders van het heiwerk in de bouwput naast het bewuste pand, de firma J. Dompeling uit Badhoeve dorp, verschillende malen gewezen heeft op het instortingsgevaar dat kan ont staan bü dergelijke zware bouwwerk zaamheden. B. en W. van Amsterdam hebben gis teren onmiddellijk opdracht gegeven huisvesting voor de drie gedupeerde ge zinnen te verzorgen. Het Bureau Han delsbelangen heeft opdracht gekregen voor een nieuwe bedrijfsruimte te zor gen voor de grossierderij in huishoude lijke artikelen van de heer H. de Wit, die op de benedenetage van het inge storte pand was gevestigd. Normaal Van de zijde van het Amsterdamse gemeentebestuur is medegedeeld, dat de het HOE en HOEVEEL van de nieuwste HOE komt deze auto aan zoveel ruimte? HOEVEEL verbruikt, rijdt en kost deze Giardiniera? EN VERDER? Door de horizontaal geconstrueerde motor, die onder de vloer geplaatst werd. Gevolg: royale ruimte voor 4 per sonen of bijna een kubieke meter (200 kg) bagage. Hij verbruikt 1 op 17. Zuinig dus! Hij rijdt ruim 95 km/u. Snel dus. Hij heeft i daarbij nog de nodige reserve en als prak tische en sparende extra's: centrifugaal oliefilter, luchtgekoelde motor en thermostatische regeling. Hij kost bovendien nu nog maar fl.4260.- Verder is er ruimte voor 5-dagen-werk- week-weekenders en hun bagage. Voor vrachtgoed en visgerei. Voor een kinder wagen en butagascylinders. Voor monster collecties en kampeeruitrustingen! Door het zuinige verbruik en de laag geprijsde onderdelen bereikbaar voor ieder budget {IncI. «pen dak «n verwarming) Voor Leiden e.o.: KOREVAARSTRAAT 43 TELEFOON 0 1710—23730 normale procedure is gevolgd, toen bij bouw- en woningtoezicht de aanvraag binnenkwam voor de bouw van een plas ticfabriekje naast het nu ingestorte pand. Er werd een onderzoek ingesteld naar de kwaliteit van de fundering en muren van de belendende percelen. Vastgesteld werd dat de heiwerkzaamhe den geen gevaar voor de belendende per celen zouden opleveren. Wel werd naar aanleiding van het onderzoek enkele we ken geleden een nieuw stuk muur onder aan het bewuste pand aangebracht. Ge durende de drie weken, die de voorbe reiding voor de bouw van de plasticfa- briek in beslag namen, is door bouw en woningtoezicht dagelijks scherp toe zicht uitgeoefend. Toen donderdag de eerste proefpaal werd geheid was ook een vertegenwoordiger van genoemde dienst aanwezig. Van officiële zijde is medegedeeld, dat hierbij niets bijzon ders is geconstateerd. Complex Het gemeentebestuur is dan ook van mening, dat „de oorzaak van de ramp zich nog aan een beoordeling onttrekt". Wel is men echter van oordeel, dat een complex van factoren de instorting zou hebben kunnen veroorzaken te weten: het vele zware verkeer, dat dagelijks van de Rapenburgerstraat gebruik maakt, het slopen van het hout uit het pand gedurende de oorlogsjaren, het heien van de proefpaal, het aanbrengen van een strip in de benedenmuur van het pand en het wegruimen van puin naast het nu ingestorte pand. De feestelijke intocht van de Laurianen in Alphen a. d. Rijn. (Foto Leidsch Dagblad) Ring veertig jaar in bollengrond Gert van Woerden, het zoontje van de cultuurchef van de Ver. Bloembollen culturen, vond dezer dagen op een van de landerijen van het bloembollenbedryf aan de Zwarteweg te Noordwijk een gouden trouwring. Uit de inscriptie bleek dat de ring toebehoorde aan de heer Kampman, vroeger chauffeur bij de Ver. Bloembollenculturen, die deze ring in 1921 kwyt raakte De heer Kampman ls reeds geruime tyd geleden overleden. De heer C. van Woerden, vader van Gert. heeft de ring inmiddels aan de familie overhandigd. Het gemeentebestuur hoopt, dat het door bouw- en woningtoezicht ingestelde onderzoek zal uitwijzen of het ongelijk inderdaad zyn oorzaak vindt in één van bovengenoemde punten. Over de toestand van de slachtoffers wordt nader vernomen, dat de 65-jarige mevrouw R. Overweg-Van Geenen met vrije ernstige verwondingen is opgeno men in het Weesperpleinziekenhuis. Het andere slachtoffer, de 53-Jarige mevrouw P. de Kok-Helsloot, die minder ernstig werd gewond, is opgenomen in het Bea trix herstellingsoord. (Van onze reportageredacteur) De economische controledienst heeft gisteren een aanval ingezet op de z.g. Amco-zaken, welke op 1 juli een koelkasten-verhuurcampagne zijn begonnen. De processen-verbaal welke tegen deze winkeliers wor den opgemaakt, zullen t.z.t. als materiaal voor de rechter dienen, die zal moeten uitspreken of de verhuur van koelkasten op de door de Amco-zaken gestelde voorwaarden al of niet een ontduiking van de afbetalingsbeschikking vormen. Te hoge prijzen Aan het Nederlandse koelkastenfront heerst al enige tJjd een koude oorlog. Door tal van organisaties produkt- schap voor zuivel, huishoudraad e.d. wordt sterke druk uitgeoefend op rege ring en handel om tot goedkopere koel kasten te komen. De vermindering van het dienstbetoon in de levensmiddelen branche, nog versterkt door de Invoe ring van de vijfdaagse werkweek, maakt de consument rijp voor de aanschaf fing van een koelkast. Tot nu toe zijn de prijzen van de koelkasten voor grote groepen van de bevolking nog te hoog om tot aankoop over te gaan. Dat wordt door alle betrokkenen aan de hoge weeldebelas ting geweten: 18 voor koelkasten tot 200 liter (in feite bijna 22 Tr als men uitgaat van de waarde door toevoeging van de weeldebelasting). 8 *~r (eigenlijk 8,7 voor de grotere. Men vindt het ook onbillijk dat juist de koelkasten voor de smalle beurzen het zwaarst be last zyn. Nu is het zeker dat er aan die weel debelasting iets wordt gedaan. Maar al is die verlaging zeker niet voor het begin van het vplgend jaar te verwach ten, de consument is toch al vast een kopersstaking begonnen. Dat was een bittere pil voor de handel, die in de eerste vyf maanden van dit jaar bijna twee keer zoveel koelkasten uit het bui tenland heeft ingevoerd dan in 1960: 70.000 tegenover 40.000. Bovenalen heerst er een felle concurrenf-le. Er zyn 30 buitenlandse merken welke naar de gunst van de Nederlandse koper din gen. De eigen Nederlandse produktie heeft tot nu toe, juist door die veelheid van buitenlandse fabrikanten op een betrek- kelijk kleine markt, méér mislukkingen dan successen gekend. De geregelde de tailhandel ondervindt bovendien nog zware concurrentie door de zaken welke met uitschakeling van de officléle im porteur (en daarmee van diens .na zorg rechtstreeks uit Duitland Impor teren en door sommige elektriciteits maatschappijen vooral die In I'trecht en Limburg welke de gegadigden eveneens gemakkelijke huurcondities bieden. Verweer van de Amco Driehonderd detailhandelaren verwe ren zich als Amco (Actieve Midden standcombinatie) door middel van een op 1 juli gelanceerd verhuursysteem van koelkasten tegen wat zy als een onder graving van hun positie zien. Men ver huurt de kleinste koelkast. (100 liter) voor f.1.50 per week. De klant betaalt alleen de aansluitkosten vooruit en ver bindt zich verder voor tenminste twee jaar. Na vyf Jaar, zo zegt het contract, wordt de koelkast door een nieuwe ver vangen. Maar de mogelijkheid van aankoop wordt uitdrukkelijk in de Am- co-contracten genoemd. Zeventig pro cent van de huurpenningen wordt dan als aanbetaling beschouwd. Een hon derd-literkast van f. 348 - contant komt op die manier op rond f. 460.-. De consument heeft niettemin stevig in het lokaas geen kassastortlng en geen koopverplichting gebeten. Men kan het aantal verhuurde Amco-kasten veilig op meer dan 10.000 schatten. En op het kantoor van de organisatie staat de telefoon niet stil van winkeliers die zich nu hals-over-kop willen aansluiten. Sprake van „huurkoop?" De grote vraag Is echter: ls hier spra ke van een huurkoop in de zin van de nog geldende afbetilingsbesohikklng of van de binnenkort af te kondi gen afbetalingswet? Daarin wordt im mers een kassastorting van tenminste 15 en een looptijd van ten hoogste 18 termUnen vereist. De vraag is maar of de rechter de AMCO-verbuur met dit soort transacties geiyk tal stellen. Er zit nog een kant aan deze zaak. De grote banken welke dit soort huur kooptransacties financieren hebben ln het begin van dit Jaar het ministerie van Economische Zaken toegezegd een dergeiyk verhuursvsteem niet te fi nancieren. Deze steun aan het minis terie om het afbetallngsstelsel binnen de perken te houden werd echter ver leend op voorwaarde dat de regering een eind zou maken aan de verhuur van koelkasten e.d door de provinciale elektriciteitsmaauschappyen. Het mi nisterie is er tot nu toe niet ln gesinagd '4<-l-tr1rlt» I ,iri|ven tot t.<>7 r..< van deze concurrentie voor de detail handel te b'wegen. al wordt dit n sommige kringen wel spoedig verwac.'.t. De gisteren ingezette actie tegen de AMCO welke dus tengevolgr van deze overeenkomst niet wordt gefinan cierd door de grote instellingen op .lat gebied kan eveneens gezien worden als een poging om eventuele mazen In het afbetalings- en huurkoopnrt te dich ten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5