Pauselijke encycliek behandelt 0.111. socialisatie en de eigendom HOOPVOL „Mater et magistra n.a.v. de zeventigste verjaardag van de Rerum Novarumvan Paus Leo Zomerdienstregeling NS kan niet ongewijzigd uitgevoerd worden Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 15 JULI 1961 ALS het over de kwestie-Berlijn gaat, bestaat er onder de Westduitse politici van diverse pluimage een opmerkelijke eensgezindheid. Deze week konden de Berlijners Bondskanselier Adenauer, die voor een kort bezoek in de voormalige hoofdstad vertoefde, te zamen met burgemeester Brandt door de straten zien rijden. En daaruit zou men drie dingen kunnen concluderen: dat Adenauer en Brandt, resp. CDU- en so cialistisch kandidaat voor het bonds kanselierschap, de kunst verstaan hun onderlinge politieke tegenstellingen op het juiste ogenblik terzijde te schuiven, dat er tussen de regering in Bonn en de Senaat van de stad Berlijn een duide lijke eenstemmigheid bestaat nu het er om gaat een gezamenlijk front te vor men tegenover de Russische aanspraken, en ten derde, dat d aanwezigheid van Adenauer in Berlijn helemaal geen „uitdaging" vormt voor de communisten uit het oostelijk deel van stad en land, behalve dan in hun dreigende propagan- da-uitvallen. Wat dit laatste en in het algemeen de sterkere rode druk inzake het vraagstuk-Berlljn aangaat, laten al leen zij, die nog altijd geen begrip heb ben voor de sluwe communistische tak- tiek in dergelijke zaken, zich verleiden tot angstige toegeeflijkheid. Wie in 1961 nog altijd niet weet, dat het Kremlin uitsluitend bedacht is politieke-winst- door-chantage, doet beter alle grenzen wijd open te zetten voor een communis tische invasie. Terecht heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken. Dean Rusk, kortgeleden nog eens onderstreept, dat Moskou zelfs de taal ombuigt naar zijn imperialistische ver langens: „vrede" betekent alleen maar een voordelige toestand voor de Russi sche opmars en wie zich daartegen ver zet, is een oorlogshitser TEGEN deze achtergrond klinkt de uitlating van Bondskanselier Ade nauer niet eens zo onwaarschijn lijk, toen hij eergisteren in Berlijn de verwachting uitsprak, dat het nog dit Jaar tot overleg zal komen over het vraagstuk-Duitsland en over Berlijn. Als het stadium van het uitwisselen van me moranda achter de rug is, zei Adenauer, kan een begin worden gemaakt met on derhandelingen, die een oplossing kun nen brengen van problemen, die op dit ogenblik nog heel moeilijk te ontwarren schynen. Een opvallend optimistische uitspraak, die overigens getuigde van ge zond realisme en, naar men met zeker heid mag aannemen, gebaseerd is op een gedegen kennis van de politieke achter grond van de huidige spanning. In dit verband sprak Adenauer ook over de enorme stroom vluchtelingen uit het oos ten van Duitsland, een stroom, welke men in het westen slechts met grote inspanning kan verwerken. Als er ooit een duidelijk teken is geweest van het volstrekte falen van het rode regime in Oost-Europa, dan is het wel dit. Angst voor afsluiting van de grens, maar bo venal de enorme ontevredenheid over de gebrekkige voédselvoorziening in het Oostduitse paradijs brengt vele tiendui zenden (wisselend tussen tien- en zestig duizend) Oostduitsers er elke m&£nd(!) toe het verrotte kapitalisme te verkie zen boven de rode heilstaat. Een „heil staat", waarin de grote volksmassa, die het meest van de „communistische voor uitgang" zou moeten profiteren, dage lijks aan de lijve de zweep voelt van de rode tirannen, die niet eens in staat zijn de geplaagde bevolking van voldoende levensmiddelen te voorzien.... ALGEMEEN wint de overtuiging veld, dat Chroesjtsjows buiten landse politiek wel heel sterk on der de Invloed staat van moeilijkheden op het binnenlandse front. Op zichzelf is dit niets nieuws, maar het merkwaar dige is. dat het Kremlin er toch telkens weer in slaagt buitenlandse spanningen te laten doorgaan voor eerlijke veront waardiging over onbevredigende situa ties. Nu zijn er ook tal va nomstandig- heden, welke herziening behoeven, zodat het niet zo vreemd is als het Westen tot op zekere hoogte begrip heeft voor de noodzaak van correctie. Snijdt de Krem- lin-Leider dus het Duitse vraagstuk en in het bijzonder de kwestie-Berlyn aan, dan verneemt men in de vrije wereld al spoedig stemmen, die een poging wagen aan die bezwaren tegemoet te komen. Zelfs beroepscommentators laten zich dan vaak verleiden plannen te lanceren, welke de toestand alleen maar moeilijker maken, omdat men niet rekent met de werkelijke bedoelingen van de commu nistische kopstukken. Die oogmerken zijn overigens doorzichtig genoeg: ge luidloze penetratie met het oog op het grote doel: wereldbeheersing vanuit het Kremlin. Lukt die infiltratie op zeker ogenblik niet, dan schept men „span ningen" en laat een hagel van dreige menten en valse beschuldigingen op de hoofden van de Westelijke tegenstan ders los. Voor intern gebruik is het nut van een dergelijk propagandistisch of fensief zonneklaar: alle moeilijkheden worden als op slag weggeveegd door de kapitalistische agressiviteit DE gebrekkige kennis in de vrije we reld omtrent die interne zorgen in de landen onder Sowjetrussische invloed maakt het lang niet altijd ge makkelijk terstond verband te leggen tussen agitatie buiten de grenzen en de zwarigheden, waarmee de Kremlin-dlc- tatuur te worstelen heeft. Zwarigheden, welke misschien groter zijn dan zelfs de beste „Kremlinologen" durven te ver onderstellen. al komt men nogal eens tot veronderstellingen, die het kenmerk dra gen van „Wunschdenken", om een term te gebruiken, welke dezer dagen in dit verband door de Frankfurter Allgemeine Zeitung gebruikt werd. Zo is de werke lijke verhouding tussen Moskou en Pe king nog altijd niet tenvolle ontraad seld. Tenslotte is de grens tussen het Sowjetrussische rijk en Rood-China niet meer dan een lijn op de kaart. Buiten- Mongolië vormt een wrijfpunt; in Noord- Korea, waarmee Moskou zojuist een verdrag van bijstand heeft gesloten, blijkt duidelijk, dat de Russen niet ge diend zijn van onbeperkte uitbreiding van de Chinese Invloed in Azië. Het ligt voor de hand. dat dit soort activiteit aanleiding kan gever, tot afleidingsma noeuvres aan een ander „front", in casu midden-Europa. Voeg daarbij de tekort komingen van het regime op het gebied van de voorziening met levensmiddelen en gebruiksgoederen en de ontevreden heid in enige satellietstaten (zoels Bul garije), dan is dit bij elkaar reeds mo tief genoeg voor het Kremlin elders ex tra-luid op de propaganda-trompet te blazen. Wie daarop let, begrijpt beter het optimisme van Adenauer, waarvan hier boven melding werd gemaakt. ?5 André Wagemans. beiaardier in Tie nen en Chris Bos, stadsbeiaardier van Utrecht, rijn de winnaars geworden van het derde internationale belaardconcours, dat van 10 tot en met 14 Juli te Hil versum is gehouden. De heer Wage mans ontving de wlsselprijs, uitgeloofd door het gemeentebestuur van Hilversum ln de vorm van epn gestyleerde raadhuistoren met een carillon. De heer Bos kreeg de lmprovlsatleprtJs. eveneens bestaande uit een gestyleerd klokkenspel. Tegenstelling van arm en rijk Het probleem van de „socialisatie" in het moderne leven, het recht van de mensen op particulier eigendom en de noodzaak van ontwikkelingshulp staan in het middelpunt van een pauselijke encycliek van 26.000 woorden, welke naar de eerste woorden (in het Latijn) „Ma ter et magistra" d.i. „Moeder en ieer- meesteresse" zal heten. Paus Johannes heeft haar uitgegeven bij gelegenheid van de zeventigste verjaardag van de eerste sociale encycliek van de R.-K. Kerk „Rerum Novarum" (van Paus Leo XIII). Wat het vraagstuk van de „socialistic" betreft wijst Paus Johannes de opvat ting, dat deze de mensen noodzakelijker wijze tot automaten zal maken, van de hand. De socialisatie is een schepping van de mens, een zichzelf bewust, vrij wezen, dat zich zeker niet geheel aan de druk van zUn omgeving kan onttrekken. Het komt er op aan de socialisatie op zondanige manier te verwezenlijken dat men de er uit voortvloeiende voordelen benut, maar de negatieve gevolgen ervan te niet doet of beperkt. De Paus wyst erop dat in bepaalde landen „uiterste ellende" en ..ongeremde luxe van enkele bevoorrechten" in „schrille en beledigende tegenstelling tot elkander" staan. In andere landen wordt een aanzienlijk percentage van het in komen verspild aan het opwekken of voeden van een „verkeerd begrepen na tionaal prestige". In weer andere landen oefent men op de mensen een onmen selijke dwang uit om het economisch prestatievermogen dusdanig op te voeren dat de grenzen van gerechtigheid en menselijkheid worden overschreden. Of er worden ongehoorde sommen gelds voor de bewapening uitgegeven. Het is van wezenlijk belang voor de menselijke gemeenschap dat de arbei ders een beloning krijgen die hun een werkelijk menselijke levensstandaard mogelijk maakt en hen op waardige wijze de verplichtingen tegenover hun gezin doet nakomen. Nationaal en internationaal Als vereisten van het algemeen wel zijn op nationaal vlak noemt de Paus: tewerkstelling van een zo groot mogelijk aantal arbeiders, vermijden dat zich be voorrechte groepen ook van arbei ders vormen, zorgen voor een aange paste verhouding tussen lonen en prij zen en zoveel mogelijk staatsburgers doen delen in het genot van goederen zowel als openbare diensten en het uit de weg ruimen of beperken van wan verhoudingen tussen de sectoren van landbouw, industrie en openbare-dienst- verlening. Vereisten voor het algemeen welzijn op wereldniveau zijn daartegenover: het vermijden van elke vorm van oneerlijke concurrentie tussen de economieën van de onderscheidene landen, begunstiging van de samenwerking der nationale eco nomieën door vruchtbare ondernemin gen, streven naar samenwerking bij de economische ontwikkeling van de econo misch ten achtergebleven staten. Het is echter niet mogelijk, aldus de encycliek, tot in alle bijzonderheden de structuur vast te leggen van een economisch sys teem dat het best met de menselijke waardigheid overeenkomt en het meest geschikt is om het verantwoordelijk heidsbesef te ontwikkelen. De Paus betuigt in dit verband zijn waardering voor de internationale ar beidsorganisatie (I.L.O.). Deze. zo zegt hij, levert reeds sedert tientallen Jaren een krachtige, waardevolle bijdrage tot het opbouwen van een economisch-so- ciale ordening in de wereld. Particuliere eigendom De Paus komt met kracht op voor het recht van de mens op particuliere eigendom, ook wat produktiegoederen be treft. Dit is, zo schrijft hij, blijvend geldig want het is een natuurlijk recht. Geschiedenis en ondervinding hebben bewezen: „Waar de politieke systemen het recht op particuliere eigendom ook wat produktiegoederen betreft - niet erkennen, daar worden ook de funda mentele uitdrukkingsvormen van de vrij heid onderdrukt dan wel geheel verstikt- Hieruit volgt, dat z(j in dat recht een waarborg en een aansporing vinden". Paus Johannes gaat verder: „De ar beiders moet een aandeel ln de bedrij ven waarin zjj werken, worden toege kend, in het bijzonder wanneer zij een beloning krijgen die onder het loonminl- mum ligt. Dat kan op verschillende, op de ondervinding berustende manieren, gebeuren. Een hiervan bestaat hierin en deze behoort tot de meest belo vende het de arbeiders mogelijk te maken dat zij op de meest passende manier en hoogte tot het deel hebben aan de eigendom van het bedrijf zelf komen". Wat de boerenbevolking betreft zegt de Paus onder meer dat het nodig is hun levensstandaard die van de stad te doen benaderen. Als ideaal beschouwt de Paus boven alles het familiebedrijf, dat echter slechts levensvatbaar kan zijn wanneer het een inkomen oplevert dat de be trokken families een „levenswijze in ere" mogelijk maakt. De boeren moeten zich op basis van hun beroep organiseren en actief aan het openbare leven deel nemen. Hun wordt bovendien gevraagd onder elkaar solidair te zijn, samen te werken en gemeenschappelijke onderne mingen, beroepsorganisaties of vakver enigingen in het leven te roepen. Wat de kwestie van de geboorterege ling betreft schrijft de Paus: „Op we reldniveau, althans voor wat betreft nu en de naaste toekomst, schijnt de ver houding tussen bevolkingstoename ener zijds en de beschikbare middelen voor levensonderhoud anderzijds geen moei lijkheden op te leveren". „Wij moeten plechtig verklaren: de be werkstelliging van het mensenleven ge schiedt door middel van het gezin, dat op het ene en onontbindbare huwelijk ge grondvest is en dat voor de christen tot de waardigheid van een sacrament is verheven. Het is van de grootste be tekenis, dat de jonge generatie wordt opgevoed tot een diepe zin voor verant woordelijkheid, ook met het verwekken en opvoeden van de kinderen". Het wantrouwen tussen de staten, aldus besluit de encycliek, is te verkla ren uit het niet erkennen van de morele orde. Hieruit komt als ergste kwaad ook de opvatting voort dat men slechts met geweld zijn eigen rechten kan doen gel den en zijn eigen belangen behartigen. Minister Korthals tot Kamerlid: Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de heer Maenen (KVP) over de door de directie van de Nederlandse Spoorwegen gegeven voorschriften ten aanzien van de aansluitingen op tussen stations. heeft minister Korthals ge antwoord. dat de N.S. deze voorschrif ten na de inwerkingtreding van de zomerdienstregeling op 28 mei 1961 niet heeft gewijzigd. Aangezien bij vorige dienstregelingen het aantal vertragingen zeer gering was. konden die voorschriften enigszins soepel worden toegepast. Nu bij de hui dige dienstregeling het aantal en de grootte der vertragingen belangrijk zijn toegenomen, aldus de bewindsman, is een soepele toepassing van de voor schriften niet langer verantwoord, aan gezien daardoor de vertragingen over het gehele net voortgeplant zouden worden. De minister zegt voorts, dat het hem bekend is, dat personeelsleden van N.S. ernstig vrezen, dat de vertragingen ln de treinenloop gedurende de komende vakantiemaanden nog zullen toenemen. Op de vraag van de heer Van Maenen of de treinenloop op korte termijn in overeenstemming gebracht zal worden met de officieel geldende dienstregeling antwoordt de minister, dat N.S. zich ge noodzaakt heeft gezien enige wijzigingen ln de dienstregeling aan te brengen, Willem Noske eerste concertmeester bij Residentie Orkest (Van onze Haagse oorrespondent) Met ingang van 1 september 1962 Is de vlolist Willem Noske benoemd tot eerste concertmeester bij het Residen tie-Orkest als opvolger van Herman Krebbers. die bij het Amsterdamse Concertgebouworkest werd benoemd. Willem Noske is in 1918 in Den Haag geboren. Hij kreeg zijn opleiding van Oscar Back en Carl Flesch in Londen. Hjj was in het verleden concertmeester van het Nederlands Kamerorkest, het Overijssels Philharmonlsch Orkest en van 1 januari 1960 af eerste concert meester van het Rotterdams Phllhar- monisch Orkest. Begin 1958 vormde h(j met drie andere vooraanstaande mu sici het Kwartet Sonata de Camera. Noske is ook bekend geworden door zijn onderzoekingswerk naar oude Neder landse muziek. hetgeen helaas onder meer een vermin dering van het aantal treinen op enkele lijnen tot gevolg heeft. Het is niet mogelijk, aldus het ant woord, zodanige maatregelen te nemen, dat de in het spoorboekje gepubliceerde zomerdienstregeling ongewijzigd uitge voerd kan worden. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Gravenhage (wljkgem. 32) P. Holst te Rotterdam-Charlols. Benoemd tot Jeugdpred. te 's-Gravenhage (Duln- oordkerk) C. Dijckmeester, vic. te Am sterdam. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Loenen aan de Vecht H. G. Meyenen, em. pred. en hulppred. te Oostzaan. CHR. GEREF. KERKEN Tweetallen te Eemdljk K. Boers ma en J. Kievit, belden kand. te Apeldoorn - te Den Helder en te Papendrecht J. Kievit, kand. te Apeldoorn en J. P. Versteeg, ld. te Am sterdam te Onstwedde H. Blesma, kand. te Llsse en K. Boersma, ld. te Apeldoorn. Beroepen te Noordeloos J. Kievit, kand. te Apeldoorn te Papendrecht J. P. Ver steeg. ld. te Amsterdam. Bedankt voor Vineland (Ontario Canada) (Free Chr. Ref. Church) dhr Verhage te Hllversum- C. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Leerdam A. Kok, kand. te Rotterdam, die bedankte voor Aalst. Aagtekerke. Almelo. Benthuizen, Borssele. Emmeloord. 's-Gravenpolder, 's-Gravenzande - Naaldwijk, Klaaswaal. Kortgene. Mellskerke. Nleuwerkerk. N(J- kerk, Opheusden, Rllland-Bath, St.-Catha- rlnus (Ontario-Canada), Veenendaal en voor Vllsslngen. ZENDINGSDAG CLASSIS •s-GRAVENHAGE CHR. GER. KERK. Bovenstaande classis hoopt haar jaar lijkse Zendingsdag te houden a s. woens dag 19 juli op het bekende landgoed „Raaphorstö" te Wassenaar, eigendom van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Ingang Papelaan. Sprekers zijn: ds. H. Toorman van 's-Gravenhage <C); ds. M. S. Roos van 's-Gravenzande; ds. A. Bikker van Utrecht (C)ds. B. v. Smeden van Am sterdam (west) en dr. W. H. Velema van Leiden. Mej. M. C. Nieuwland van 's-Graven hage houdt een zendingsvertelling voor de kinderen. Aanvang 10.30 uur. Bij eventuele ongunstige weersomstan- digheid zullen de samenkomsten gehou den worden in de Ger. Kerk a. d. Zijl laan te Wassenaar. BINNENLAND De stichtingsvoorzitter van de na tionale manifestatie voor vrijetijdsbeste ding „Nu Breda 1961" heeft gisteravond om 9 uur de 100.000ste bezoeker verwel komd. Het bleek mej. Janssens uit Tilburg te zijn, die door het stichtingsbestuur met geschenken werd overladen. - Op de Association Coöperatieve Zee- landalse de Carbonisation te Sluiskil heeft zich gisteren een bedrijfsongeval met dodelijke afloop voorgedaan. De 53-Jarlge arbeider Bisschop uit Grauw, voerde ln dienst in de cokesfabrlek werkzaam heden uit. Daarbij werd h(J door vallend gesteente uit een cementbak getroffen. In zorgwekkende toestand werd hij naar het -laatseiyke ziekenhuis overgebracht, waar IJ ls overleden. De heer Bisschop was gehuwd en had vijf kinderen. Een Nederlandse vrachtwagenchauf feur van een expeditiebedrijf uit Venlo heeft op de autoweg bU Ulm (Duitsland) een motorrijder aangereden, die daarbij het leven verloor. De Nederlander moest op het natte wegdek plotseling remmen omdat een omgekantelde vrachtwagen de weg versperde. Ook de motorrijder moest remmen. H(J slipte en kwam by het op staan onder de wielen van de vrachtauto. De directeur van het „International Agriculture Aviation Centre" in Den Haag. dr. W. J. Maan, heeft gisteren ln Ltlr- schau by Kiel aan de 81-Jarlge oud houtvester Alfred Zlmmermann een luxe- uitgave van het tijdschrift ..Agricultural Aviation" aangeboden. De heer Zlmmer mann ls een pionier van de landbouw- luchtvaart Vyftlg Jaar geleden, op 29 maaré 1911. kreeg hy patent op een me thode voor het bestrijden van voor de landbouwgewassen schadeiyk gedierte van vliegtuigen uit. Pas tien Jaar later werd de methode voor het eerst ln de praktijk toegepast. Nu worden ln de hele wereld ongeveer 59 miljoen hectaren landbouw grond en bos van vliegtuigen uit bespo ten. De Euromast heeft vorig Jaar goede zaken gedaan, Na de openingsdatum - 25 maart - bezochten ln 1960 ln totaal 749.691 bezoekers dit hoogste topje van Rotterdam. De restaurants waren - zoals bleek tydens do Jaarvergadering goed bezet en de souvenirswinkeltjes hadden over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Alles by elkaar resulteerde ln een bedryfswlnst van ruim 997.000 gulden. BUITENLAND Volgens een door de regering van Mali uitgegeven communloué heeft Frank- ryk zyn luchtbasis Tesaall ln Mali ont ruimd. zulks op verzoek van de regering van Mali. President Kelta van Mali, het voormalige Franse Soedan, had ln Januari om ontruiming van de vier Franse mili taire bases ln het land gevraagd. In maart werden de Franse troepen van de bases Katl en Gao teruggetrokken, waarna nog de bases Tessall en Bamako onder Franse controle bleven. Frankryk heeft aan de Tunesische regering de waarschuwing gegeven, dat de besprekingen over de grote Franse ba sis Blzerta, niet kunnen worden gehouden ln ..een sfeer van moeliykheden en de monstraties". De Franse minister van Voorlichting Terrenolre gaf deze verkla ring na een geheime zitting van het ka binet. welke gisterochtend heeft plaats gehad. Vorige week ls de KLM een lucht brug begonnen met vrachtvliegtuigen om grote hoeveelheden Insecticide van Am sterdam naar Cairo te vervoeren. Reeds zlln vier vrachtvluchten met elk ongeveer 15 ton van dit chemische bestrydlngs- mlddel uitgevoerd en weldra zullen nog elf vluchten volgen. Het gaat om 225 van de 325 ton Insecticide, die Egypte nodig denkt te hebben om de katoenoogst te redden, die ernstig wordt bedreigd door de katoenwurm. Het roken van sigaretten ls een „vorm van zelfmoord". Het enige verschil met de dood door de kogel is, dat de laatste manier goedkoper, sneller en be- trekkeiyk pynloos ls. aldus de leider van de ..Oschner kliniek" In New Orleans, dr. Alton Oschner. Volgens Oschner was long kanker 30 Jaar geleden een zeldzaam voorkomend ziekteverschijnsel. Naar zyn mening wyst alles er op, dat het roken een van de belangryke factoren Is by deze ziekte. In de Poolse stad Kattowltz zijn twee vrouwen tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens verduistering van vyfenhalf miljoen zlotva ten nadele van een staatswlnkelbedrljf. Drie andere beklaagden kregen gevangenisstraffen van zeven lot vyitlen Jaar. In Guatemala ls voor de duur van 30 dagen de staat van beleg afgekondigd naar aanleiding van de ontdekking van een komplot tegen de regering. De minis terraad. gaf een deceet uit, waarmee alle grondwetteiyke garanties zyn opgeheven en het leger de taak krygt de openbare rust en orde te handhaven. Patrouilles van de militaire politie bewaken de 6traten van de hoofdstad. Wie volgend Jaar de dandy wil uit hangen, moet de volgende voorschriften van de Romeinse ontwerper Lltrlco op volgen: kameelharen overjas, geen om slagen aan de broekspypen, kostuumkno- pen bekleed met dezelfde stof als waar van het kostuum gemaakt ls en colberts met overslag en dubbele ryen knopen. President de Gaulle heeft gisteren de Jaariykse parade ter gelegenheid van de herdenking van de bestorming van de Bastille afgenomen. De parade, op de Champs Elysées. omvatte ruim 10.800 man. 146 tanks en pantserwagens en 41 ka nonnen. Er waren speciale voorzorgsmaat regelen genomen ln verband met even tuele aanslagen. In de nacht waren na melijk vijf kneedbommen. gericht tegen gaullistische parlementsleden, ontploft. Het aantal doden als gevolg van de overstromingen ln het zuiden van India ls gisteren gestegen tot 165, door het kapselzen van een veerboot op de rivier de Krlsjna, waarby vyftlg slachtoffers te betreuren vielen. De schade, die de over stromingen ln vyf staten hebben aange richt. loopt in de honderden miljoenen roepees. Tot nu toe zijn 127.000 vluchtelingen uit Angola ln Kongo aangekomen. Zeven tig procent hiervan zyn vrouwen en kin deren. President Kennedy heeft bekendge maakt. dat de Ver. Staten bereid zyn met Brazilië samen te werken by de uitvoering van het vijf-jaren ontwikkelingsplan voor het door armoede getroffen noordoosten van Brazilië, waarvoor 900 miljoen dollar nodig zullen zijn. Een staking onder het onderhouds personeel van de Britse luchtvaar tmaat- schappy BOAC op het vliegveld van Lon den heeft zich gisteravond nog uitgebreid. Men verwachtte dat vandaag het lucht verkeer van de maatschappij ernstig zou worden ontwricht. De BOAC heeft alle mogeiyke maatregelen genomen om de nassagic-rs over te hevelen naar andere wchtvaartmaatachappyen. VOOR HEDENAVOND: Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Kunstkron. 18.30 Tour de France 1961. 18 40 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichte muz. 19.40 Tour de France 1961. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 RADIO/Fllharm. ork. en solist. 21.00 U bent toch ook van de partij?, praatje. 21.10 Progr. voor vakantiegangers. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 wy lulden de zondag ln. 23.00 Religieuze muz. m. comm. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Zwart Amerika, lezing. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, lezing. 19.40 Leven ln een verdeel de wereld, klankb. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Polltlekapel. 20.40 Lichte muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Hoe vindt u het?: bejaarde melodieën. 22.00 Sportact. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 15.10-15.30 Eurovisie: Paarden sport. 15.30-17.00 Atletiek. NCRV: 17.00- 17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Act. progr. 20 30 Film. 20.55 Conc. voor 12 harpen. 21.20 Gevar. progr. 22.00 Film. NTS: 22.30- 22.40 Tour de France. VOOR ZONDAG .6 JULI. HVILVERSUM I. 402 m. NCRV: 8.00 Nws. en lrber. 815 Or- conc. 8.30 MORGENWYDING. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. ge.oo hoog- KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoog -mis. 11.30 Gram. 11.45 Vioolrecltal. 12.15 Bultenl comm. 12.25 Gram. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 13.30 Strijkork. 13 50 Boekbespr. 14.00 Holland Festival 1961: Hertog Blauwbaards Burcht, opera. 15.05 Gram. 15 20 Wat ons bezig houdt, lezing. 15.30 Metropole ork en soliste. 16.00 Gram. 16.15 Sport 16.30 Vespers. IKOR17.00 V. d. Jeugd. 17.15 Eocu- menlsche zangdienst. 17.45 Waar biyft het Wilde Ganzen-geld?, praatje. IKOR: 18.00 Het Geladen schip, ru briek v. Kerk en Cultuur. 18 40 De Chris telijke vredesconferentie te Praag. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gram. 19.30 Gemeenschap der heiligen, lezing. KRO: 19 45 Nws. 20.00 Gram. 20 15 Act. of gram. 20 20 Promenade-ork en sol. 21.15 De Zoutmijn, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22 40 Avondgebed. 22.55 Gram. 23 55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 818 Gevar. progr. 9 45 Geesteiyk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Doopsgezinde kerkd. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber uit de kerken. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Meded. en evt. port- dulvenber. 12.32 Plano- en orgelspel. 13.00 Nws. 13.07 De toestand ln de wereld, praatje. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verz. progr. v. d. sold. 14.00 Boekbespr. 14.20 Holland Festival 1961Slotconc. Int. Week voor Harpisten en Harpstudenten. I. d. Eauze: Filmpraatje. 15.15 Koorzang .15.50 lchte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17 00 Nieuwe wegen, lezing. (III). 17.15 Van Vlaamse bodem, lezing. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. VARA: 17.50 Nws., sportuitsl. en sport journaal. 18.30 Gram. 19.30 Cabaretprogr. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.40 levenskunst, lezing, gena.oo theatrork. 21.30 Tour de Nrance, nabeschouwing. 21.40 Lichte muz. 22.00 Holland Festival 1961: Harpsolisten. 22.30 Nws. en meded. 22.45 Act. 23.00 Zang en plano. 23 15 New York calling. 23.20 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. Stationsplein: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. naar natuurreservaat de Haeck. 9 uur v.m. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus ran de heiligen der laatste dagen. 10.30 uur v.m. MAANDAG Pieterskerk: Orgelbespeling door Gerard Akkerhuls. 8.30 uur n.m. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur n.m. Redery Boot N.V.: Tewaterlating motor- treller „Burhawk". 3.30 uur n.m. BIOSCOPEN Casino: „sjeatglrl". 18 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Studio: „L'Amerlque insollte". 14 Jaar. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. I.uxor: „Uit Hollywood's lachfabriek" (Days of thrills and laughter). Al. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „De stoutmoedige musketier". 14 Jr. Werkd. 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rev: „De reis om de wereld ln 80 dagen". A.l. Dageiyks 2 en 7.30 uur. Trianon: „De vrybulter". 14 Jr. Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Astra-Theater - Wassenaar: Vrydag 8 uur en zaterdag 7 en 9.15 uur „De Laatste Stormloop". 14 Jr. Zondag 7 en 9.15 uur, maandag en woensdag 8 uur „De Boe kaniers". 14 jr. Donderdag 8 uur „Om zien ln Wrok" (Look back in Anger). 18 Jr. Zondagmiddag en woensdagmid dag 2.30 uur voor de Jeugd „Jerry als Baby-sitter". A.l. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen: Tentoonstelling Leldse Kunstcentrum. Werkd. 25 en 7—9 uur; 'szondags 2—5 uur (tot 22 Juli). Lakenhal: Eretentoonstelling Kees Ver- wey. Dageiyks 10-5 uur. 's zondags 1-5 uur (tot 4 september). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 -12 en 2-4 u. Zon- en feestdagen 2-4 u Ryksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen (Steenstraat la): Tentoonstelling „Uit de kinderjaren van de elektriciteit". (Werkd. 1016 uur; zondags 1316 uur) tot en met 29 ok tober). Ryksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Vierhonderd Jaar Romeinse be zetting". Werkd. van 10-5 uur. zondags van 1-5 uur 'tot 20 augustus). Rijksmuseum voor Volkenkunde- Ten toonstelling „Vang. die vis!" (tot 1 ok tober). Weekelnde-dlenst der Tandartsen Voor spoedgevallen neemt waar tand arts A. Dirksen, tel. 34575. Avond- en Nachtdienst der Apotheken Te Lelden ls geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Reyst. Steenstraat 35. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlna- park 8. tel. 26274 ls 's zondags geopend van 12-13 uur en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen wordt van hedenmid dag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Coutlnho. tel. 30363: Van Leeuwen, tel. 20412: Veld- huvzen. tel 20617; Van Alphen. tel. 22268 en Jansen, tel. 31024. Te Oegstgeestde doktoren Reterlnk, tel. 20394 en Melssner, tel. 24865. BU geen gehoor van Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. Kadlo-Bloemen (la al. 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal, bevestiging van ds P. N. Kruyswyk; 11 uur ds. G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstellenden; 2 45 Klnderdienst; 3.30 ds. P. N. Kruyswijk van Bloemendaal - Intrede. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 16.15-17.15 Tour de France. VARA: 20.00 Achter het nieuws. 20.10 Australië, documentair progr. (deel 2). 20.45 Buitenlandse liedjes op Ned. tekste 21.20 Documentair progr. over de paan Burgeroorlog. 21.35 Filmprogr. NTS: 22.00 Sport ln beeld. 22.30-22.40 Kort fllmvr- slag v. d. Tour de France. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Hom Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 1300 Nws. 13.10 Vragenbeantw. 13.40 Gram. 14 00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (15.30-15 45: Lezing), lë.15 Quiz. 14.65 Gram. 17.00 Koorzang. 17.20 Hoorsp. 17.50 Lezing. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Jour naal. 18.45 Lichte muz. 19.30 BVRIEF UIT Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Lief— dadlgh. oproep. 20.30 Quiz. 21.00 Kamer- muz. 22.00 Nws. 22.10 Radioportret. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06- 23.36 Planorecital. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Verz. progr. 13.30 Gevar. progr. 14.00 Hoorsp. 14.30 Hoorsp. 15.00 Film progr. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Intervleuws en gram. 17.55 Tour de Franc. 18.00 Popul. liedjes. 18.30 Gevar. progr. 19.30 Nws. 19.35 Gevar. mut. 20 30 Godsd. sa menzang. 2100 Gram. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Meditatie. 23.55-24.00 Nw6. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Ork. koor en sol. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 14.35 Kamermuz. 15.00 Verz. progr. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork. conc. 18.45 Zangrecital. 19 00 Nws. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.15 Hoorsp. 22.50 Dans muz. 23.30 Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12 10 Ork. conc. 13 40 Hoorsp. 17 41 Gram 17.55 Ork. conc. 19.25 Lichte muz. 20.00 Kamermuz. 21.00 Hoorsp. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.53 Gram. 24.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Nws. 12.02 Lichte muz. 12 15 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. (verv.). 13.00 Nws. 13.15 V. d sold. 14.00 Opera en belcantoconc. 15.30 Sportultz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 1845 Gram. 18.00 Vioolrecit. 18.30 Godsd. ultz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte mlz. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22 45 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.55-24.00 Nws. 484 ni.: 12.00 V. d. landb. en gram. 12.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.00 Vrz. progr. (Verv.). 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Ork. conc. 1845 Gram. 19.30 Nws 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 2355 Nws. VOOR MAANDAG 17 JULI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Godsd. ultz. 8 00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleer gang. 11.05 Koorzang. 11.35 Voordr. 11.55 Accordeonork. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Volks liederen. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Man en paard, quiz. 15.55 Gram. 16.00 Bljbeloverdenklng. 16.30 Radiophllharm. sext. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Apotheker in Nleuw-Guinea. door J. ten Hoopen. NCRV: 18.00 Nws. Orgelspel. 18.30 Oude muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Zo de ouden zongen piepen de jongen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.30 Emigratie A BC. voor Brazilië, lezing. 20.45 Gram. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Par lementair commentaar. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22 40 Avondoverden king. 22 55 Boekbespr. 23.05 Jazzmuz. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 ni. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. oudere luisteraars. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwlldlng. 10.00 Gram. 1055 Voordr. 11.15 Kamerork. en strljkkwart. 12.00 Zang en piano. 12.20 V h. platteland. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13 25 Beursber. 13.30 Promenade-ork. 14.00 Alt. tenor en piano. 14.30 Schrijvers ln paniek, hoorsp. 15.40 Gram. 16 00 Gram. 17.30 Gram. v. d Jeued. AVRO: 18.00 Nws 18.16 Pol lezing 18 25 Amateursprogr. 19.00 The Bird's Opera. 19 30 V. d. Jeugd 20.00 Nws. 20.05 Voordr.. zang en gram. 20.45 Verpleegster worden? Graag', lezing. 21.00 Theaterork. en solist. 21.30 Gram 21.55 Bariton en plano 22.30 Nws en beursber. v. New York. 22 45 Act. 23 00 Lichte muz. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l(|n van 18-20 uur) Ludwlg van Beethoven. I. Concert voor viool en orkest ln d gr. t. op. 61. Allegro ma non troppo. Larghetto. Rondo. Allegro. Wolfgang Schnelderhan viool. Philharmo nlsch Orkest van Beriyn o.l.v. Paul van Kempen. IT. Svmohonie nr. 9 in d kl. t. op. 125 (met slotkoor uit Schiller's ode „An die Freude"). Alleero ma non troppo, un poco maestoso. Molto vivace. Adagio molto e cantabile. Presto. Clara Ebers. sopraan; Gertrude Pltzlnger. alt; Walther Ludwlg. tenor: Ferdinand Frantz, bariton. Koor en Orkest van de Beierse Radio. Dirigent: Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weekoverz. AVRO: 20.20 Televlzler. 20 30 Alleen voor verlief den. balletlmpressie. 21.05 Populair we- tensch. film. 21.30-22.05 Muziek mozaïek. BI ITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC llonie Service, 330 ni. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Hersengym. 14.10 Gram. 15.00 Hoorsp. 16.30 Zangrecital. 16.45 V. d. oudere luisteraars. 17.00 V. d. Jeugd. 17.55 Weerber. 1800 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Lichte muz. 19.30 Gevar. progr. 20.30 Hoorsp. 22.00 Nws. en ber 22.30 Voordr. 22 45 Pari overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gram. 12.31 Gevar. muz. 13.30 Nws. en crlcketuitsl. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15 00 Lichte muz. 15 31 Muz. bij het werk. 16.15 Mrs. Dale's dagb. 16.31 Ultsl. races en crlcketuitsl. 16.35 Gram. 17 31 Jazzmuz. 18.00 Gram. 18.30 Nws. en act. 18.36 Sportnws. 18.45 Hoorsp. 19 00 Nws. en Journ. 19.31 Hoorsp. 20 00 Gevar. progr. 21.31 Gevar muz. 22.15 Pia nospel. 22 30 Nws. en sport. 22.40 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.15 Ork. conc. 16.00 Dansmuz. 17 00 Nws. 17 45 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19 15 Gram. 21.45 Jazz. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.10 Ork. conc. 13.30 Gram. 13.50 Gram. 14 25 Gram. 16.00 Orgelspel 16 15 Ork. conc. 18.05 Kamermuz. 19 00 Nws. 19 20 Gram. 20.05 Ork. conc. 22 33 Gram. 23.10 Sollstenconc. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12 00 Nws. 12.02 Gevar. muz. 1230 Weerber. 12 35 V. d. landb. 12.42 Lichte muz. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram 14.00 Arabella, opera. 16.00 Koersen. 16.06 Arabella (verv.). 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.45 muz 18.20 V. d. sold. 18 50 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Kamermuz. 20 45 Gevar muz. 21.30 Amus. muz. 22 00 Nws. 22.15 Ita liaanse muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lleden. 481 m.: 12 40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14 03 Ork. conc. 14.45 Gram. 16 16 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Or gelrecital. 1830 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Gram. 21.05 Gram. 21,15 Gevar, muz. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 2