Irak dreigt Engeland met een „uitputtingsoorlog" Tegen 107 beklaagden op Turkse eiland Jassi de doodslraf geëist Rusk verzet zich sterk tegen liet ,troika-plan Koeweit is op Iraakse kaart al geannexeerd WEERBERICHT Amerika zal veto tegen vernietiging van uitspreken de V.N. Fa. D. KRET Zn. In Oosl-Beriijn straffere boterranlsoenering Directeur Rijksopvoedingsgesticht Amersfoort van functie ontheven FRANSE VERSTERKINGEN NAAR BIZERTA (TUNESIE) Zwitsers referendum over kernwapens (Duet Qitt teuws> Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 JULI 1961 No. 30400 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Enorme landkaart. Irak zal aan de Engelsen een „uitputtingsoorlog" verklaren, als zij hun agressie in Koeweit niet staken. Dit heeft premier Kassem gisteren gezegd in een redevoering bij de onthulling van een monument ter herdenking van de revolutie in Irak. Herhalend dat Irak een politiek van vrede en neutraliteit volgt, zei Kassem, dat Irak met alle vreedzame middelen zijn rechten zal blijven opeisen „ondanks de provocaties van de imperialisten, hun stromannen en functionarissen". Militaire attaché als rioolarbeider Kassem vertelde, dat enkele dagen ge leden een militaire attaché, die zich voordeed als rioolarbeider, in Iraakse kampen was binnengedrongen om te spioneren. Hy zei niet, van welk land deze attaché was. Kassem verklaarde verder, dat de Iraakse strijdkrachten niet alleen in Bagdad zijn gestationeerd, doch strate gisch verspreid zijn om toe te slaan op de hebzuchtigen en imperialisten. „Nie mand, geen enkele hebzuchtige tiran, zal ons in de weg staan", aldus Kassem. Al eerder op de dag had de Iraakse premier de Britten verzocht zich uit Koeweit terug te trekken. Dat was toen hij sprak op een bijeenkomst in de mi litaire academie van Bagdad, waarop jonge officieren werden beëdigd. Koeweit is een „bruggehoofd van de imperialisten" geworden en de zoge naamde onafhankelijkheid die Koeweit krachtens een overeenkomst tussen En geland en de regering van het vorsten dom heeft gekregen, is het bewijs voor het bestaan van een samenzwering tegen Irak en het Arabische volk, aldus Kas sem. Negen vissersschepen vergaan: 35 doden (en nog 126 vermisten) In de nacht van 12 op 13 juli zijn in de Golf van Biscaje, voor de noordkust van Spanje, negen Spaanse vissersschepen met in totaal 35 opvarenden vergaan. Voorts worden nog negen schepen met 126 opvarenden, allen afkom stig uit San Juan de Arena, ver mist. In bedoelde nacht was ongeveer de helft van de schepen die hun thuishaven hebben tussen Santan der en La Coruna buitengaats. De algemene sfeer in de Spaanse vis sersplaatsen is er een van verdriet, angst en wanhoop. Voor vandaag was in de meeste plaatsen algemene rouw afgekondigd. De opzienbarendste red ding, door de zee zelf uitgevoerd, vol trok zich aan drie vissers die door een huizenhoge golf van het dek van hun schip werden gespoeld. Een tweede golf nam hen echter op en zette hen aan boord van een ander schip! Hij zei voorts, dat Irak, zo het geweld had willen gebruiken om Koeweit te „bevrijden", dit had kunnen doen. „Irak zoekt zijn recht echter via vreedzame middelen. Wij strijden niet met de sjeik van Koeweit maar met het Britse im perialisme", zo zei hij. De herdenking van de revolutie van I 1958 in Irak begon met een parade in I Bagdad die tweeëneenhalf uur heeft ge duurd. Buitenlandse diplomaten die de parade gadesloegen, zagen voor zich een enorme kaart waarop Koeweit als deel van Irak stond aangegeven. Aan de parade namen tanks van Rus sische en Britse makelij, allerlei soorten artillerie, raketeenheden, radartroepen en amfibievoertuigen deel. Onder de vliegtuigen die deelnamen aan een luchtschouw, waren nieuwe transportvliegtuigen van Russische fa brikaat. De feestelijkheden zullen een week duren. Volgens buitenlandse waarnemers heeft generaal Kassem in de drie jaar dat hij thans aan het bewind is bijna alle vooraanstaande figuren van het An cien regime amnestie verleend. Naar verluidt heeft de militaire gouverneur- generaal, generaal-majoor Ahmed Saleh Abdi, ter gelegenheid van de revolutie herdenking de vrijlating van 235 ge vangenen gelast. 55 De Verenigde Staten zullen zo nodig een veto uitspreken over het Russische plan, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties te vervangen door een driemanschap (een vertegenwoordiger van het Westen, een van de communistische landen en een van de neutralisti- sche landen). Dit staat in een verklaring, die de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rusk gisteren in Washington heeft gepubli ceerd. Van officiële Amerikaanse zijde is reeds eerder verklaard, dat de vervanging van Hammarskjöld door een triumviraat het z.g „■troika-plan" Naties. zou neerkomen op verlamming van de Verenigde Ook van compromis kan geen sprake zijn Rusk zei, dat Chroesjtsjow met zijn „krenkend voorstel een aanval op de integriteit van de Verenigde Naties" heeft gedaan. De Verenigde Staten zul len niet instemmen met een dergelijke wijziging van het handvest en bovendien zal het Russische streven niet de steun van een tweederde meerderheid van de Algemene Vergadering krijgen, aldus Rusk. „De Verenigde Naties zullen zich zelf niet vernietigen". De Amerikaanse regering wil niet alleen niet instemmen met het Russi sche voorstel, maar zal zich bovendien krachtig verzetten tegen een mogelijk compromis tussen het Amerikaanse en Russische standpunt over de structuur van de Verenigde Naties. Rusk citeerde een toespraak die Chroesjtsjow maandag, aan de lunch met president Kwame Nkroemah van Ghana, hield om te verklaren, dat „de Russische aanvallen niet zijn gestaakt". Ook toen drong de Sowjetrussische pre mier aan op vervanging van de secreta ris-generaal door een driemanschap. Minister Rusk verklaarde ten slotte, dat de Sowjetrussische regering haar standpunt „op geen enkele wijze kan opleggen". President Charles de Gaulle heeft gisteren de jaarlijkse parade ter ge legenheid van de herdenking van de bestorming van de Bastille af genomen. Prof. De Quay ook naar „top" in Bonn De Nederlandse delegatie naar de Europese topconferentie, die op 18 juli in Bonn gehouden wordt, zal bestaan uit de minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en de staats secretaris van Buitenlandse Zaken dr. H. R. van Houten. Dodelijk ongeval bij liet speerwerpen Tijdens atletiekwedstrijden in het sportpark „Orderbos" te Apeldoorn, die werden georganiseerd ter gelegenheid van de sluiting van het schooljaar der Christelijk LTS, is de 16-jarige scholier Ab de Haan uit Apeldoorn in het hoofd getroffen door een afgedwaalde speer. Met spoed werd hij vervoerd naar het R.-K. Ziekenhuis te Zwolle, waar hij is overleden. Ab de Haan stond, nadat hij zelf aan het speerwerpen had deelgenomen, te kijken naar een ander onderdeel van de atletiekwedstrijden. De punt van de speer drong vlak boven zijn slaap in de schedel en raakte daarbij de her senen. Advertentie LOODG1ETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Aanhoudend wisselvallig Blijkens het overzicht, dat De Bilt om 10 uur verstrekte, blijft het weer in West-Europa en dus ook bij ons wisselvallig onder invloed van verschil lende storingen. Een randstoring zal ons land waarschijnlijk morgen passeren en de buiigheid tijdelijk weer doen toene men. 16 JULI Zon op: 4.38 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 8.22 uur; onder: 22.33 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.19 en 17.43 uur. Laagwater te 1.13 en 13.32 uur. (17/7 hoogwater te 5.53 en 18.16 uur, laagwater te 1.46 en 14.00 uur). STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Depressie boven de Noordzee geeft ook morgen te koel en onbestendig strand weer. Enkele gure buien. Krachtige, af en toe harde westenwind. Overdag 15 tot 16 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: na zondag iets besten diger met opklaringen, maar nog te koel. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en een bjjvoegseL De openbare aanklager van het Turkse Hooggerechtshof op het eiland Jassi heeft de doodstraf geëist tegen 107 functionarissen en partijleiders van de vroegere regering, verdacht van schending van de grondwet. De openbare aanklager, Altaj Egesel, vroeg voor acht verdachten, die onder premier Menderes belangrijke functies bekleedden, invrjjheidsstelling. Nog geen klaarheid in trieste zaak van overleden militair (Van onze Limburgse correspondent) De op last van de auditeur-militair door de patholoog-anatoom, prof. dr. J. Zeldenrust, verrichte sectie op het stof felijk overschot van de 19-jarige dienst plichtig soldaat J. Vos uit Eibergen, heeft in deze triest zaak nog geen klaarheid gebracht. Dr. Zeldenrust achtte medisch geen enkel aanknopings punt aanwezig, dat zou kunnen leiden tot het vaststellen van de doodsoorzaak. Het door de Koninklijke Marechaussee ingestelde onderzoek naar de verant woordelijkheidsfactor is nog gaande. De militair overleed zoals gemeld tij dens de laatst fase van een meerdaag se prestatiemars. De mars was de eer ste normale dienst, die hjj weer deed na een maandlang- wegens een longontsteking in een militair hospi taal te zijn verpleegd. Vos had na zijn ontslag uit het hospitaal eerst een week dienst gehad. Deze week maandag moest hij echter weer volledig aan de normale dienst deelnemen. Op dezelfde dag be gon genoemde meerdaagse prestatie mars, tijdens welke Vos toen de troep Roermond tot. op enkele kilome ters was genaderd bewusteloos ge raakte. De jongen overleed voordat een dokter ter plaatse was. Het proces begon 14 oktober. Onder hen, tegen wie de doodstraf is geëist, bevinden zich ex-president Djelal Bajar en ex-premier Adnan Menderes. Tegen Menderes is reeds verscheidene malen gedurende dit monsterproces voor diverse tenlasteleggingen de doodstraf geëist. Wilde staking bij Van Gelder te Velsen Een donderdagmiddag onder het per soneel van de havendienst der Kon. Pa pierfabrieken Van Gelder en Zonen N.V. te Velsen uitgebroken wilde staking, die circa 100 man omvat, duurde gisteren nog voort. De erkende vakbonden heb ben zich van deze staking gedistancieerd, zo deelde de directie mede. Waarom er gestaakt wordt is de directie niet duide lijk. De fabricage van krantenpapier in de fabriek te Velsen gaat normaal door. Van een miniatuur-dwarshelling in het dwergstadje Madurodam in Den Haag. heeft de Rode-Kruis- helpster mej. Dineke Kwerreveld vrijdagochtend een model te water gelaten van het Rode-Kruis-hospi- taalschip Henry Dunant"Het scheepje is geschonken door de af deling Den Haag van het Neder- landsche Roode Kruis. De raad van Oost-Berlijn heeft be sloten het stelsel van onofficiële boter- rantsoenering te verscherpen, het doel van deze maatregel is „speculatie te vorkomen". De huidige lijsten, waarop voorkomen." De huidige lijsten, waarop ten laten inschrijven als zij daar boter willen kopen, zullen in de komende da gen worden vervangen door nieuwe lijs ten. De huisvrouwen moeten na invoering van de nieuwe lijsten niet alleen hun identiteitskaart tonen, maar ook een deel van hun aardappelkaart bü de winkelier inleveren, bij wie zij in de ko mende tijd boter willen kopen. Daar men maar één aardappelkaart per per soon krijgt, zal het voortaan voor de klanten niet meer mogelijk zijn zich in meer dan één winkel op de lijst te la ten plaatsen. Na interim-rapport commissie-Helders Blijkens een bekendmaking van het ministerie van Justitie heeft mr. H. A. Sjoukes naar aanleiding van een interimrapport, uitgebracht door de commissie-Helders aan de minister van Justitie verzocht hem te ontheffen van zijn functie van directeur van het Rijksopvoe dingsgesticht Rijksjopngensinter- naat) te Amersfoort. De minister heeft hierin toege stemd onder dankbetuiging voor het werk, door mr. Sjoukes onder moeilijke omstandigheden verricht. De ontheffing gaat in op 1 oktober 1961. Inmiddels heeft mr. Sjoukes nog in te halen vakantie opgenomen. Het Ls de bedoeling hem bij een ander dienstvak te werk te stellen. De commissie-Helders bestaat uit de heren mr. G. Ph. Helders, prof. dr. P. Calon, mr. G. Duisterwinkel en mr. J. Gisteren zijn per vliegtuig 600 Franse militairen naar Bizerta gebracht. Er worden nog meer versterkingen ver wacht Zoals bekend, wil Tunesië de beschikking over deze basis. Presideflt Bourguiba heeft gisteren op een massabijeenkomst in Tunis ander maal gezegd dat Tunesië de Franse vlootbasis Bizerta opeist. Ambtenaren hadden het werk één uur neergelegd en winkeliers, fabrieksarbei ders en kantoorpersoneel hebben gister ochtend langer niet gewerkt. De rege rende Neo Destoerpartij had tot deze stakingen opgeroepen en de massabij eenkomst georganiseerd. Bourguiba zei dat Tunesië vorig Jaar de strijd om Bizerta niet tot het einde heeft voortgezet om Frankrijk niet in moeilijkheden te brengen na de pogin gen tot een staatsgreep in Algiers. Thans echter zal worden doorgegaan tot de „laatste Franse soldaat Bizerta zal heb ben verlaten". W. Knottenbelt. Zij heeft de opdracht een onderzoek in te stellen naar de Inrichting, werkwijze en behandelings methodiek van het Rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort. De commissie zal van het resultaat van dit onderzoek rapport uitbrengen en kan ook bepaalde voorstellen doen. In Zwitserland zal, vermoedelijk in het komende voorjaar, een volksstem ming worden gehouden over de vraag of al dan niet een verbod moet wor den ingesteld op de vervaardiging, het gebruik, de invoer, de opslag of de door voer van kernwapens in Zwitserland. Het initiatief tot dit referendum Is ge nomen door een groep linkse partijen. Voor het houden van een volksstem ming zijn minstens 50.000 handtekenin gen vereist: in het onderhavige geval kreeg het initiatiefvoorstel 37.000 hand tekeningen. De Zwiterse regering heeft gisteren bij het parlement een memorandum ingediend, waarin wordt gewezen op de noodzaak, dat het leger de beschikking krijgt over alle mogelijke wapens die nodig zijn voor de defensie van het land. Het monopolie der grote mogend heden op het gebied van kernwapens zal op een bepaald ogenblik worden gebroken en in dat geval moet Zwitser land in staat zijn zich dergelijke wapens aan te schaffen, aldus de Zwitserse re gering. Uit het Leidsch Dagblad van 17 Julij 1861 In een onzer binnenlandse dagbladen wordt berigt, dat te- genwoordig in Troja. een stad in 1 Noord-Amerikamode is, dat de 1 lieftalligste meisjes der stad op 1 de markt zitten, om zich ten 1 voordeele der vrijwilligers te la- 1 ten kussen tegen 12\'2 ct per kus. 1 Men verhaalt, dat een dier be- 1 vallige jonkvrouwen op die wijze 1 60 dollars op eén avond verza- 1 melde en dat er heren waren, 1 die in weinige uren niet minder 1 dan 20 dollars versnoepten. r Bij de op heden plaats gehad i hebbende inlevering van stem- briefjes, tot verkiezing van acht leden voor den gemeenteraad, zijn opgekomen in het geheel van 1405 kiezers: 449.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1