De Leidsclie Onderwijsinstellingen openden nieuw gebouwencomplex SUN1L Bonn dringt aan op liet „zelfbeschikkingsrecht" SUNIL WASDAG - SUNILDAG Italië en Oostenrijk wisselen nota's uit WASDAG - SUNILDAG Een kwart miljoen Nederlanders volgen het schriftelijk onderwijs NEDERLANDS GEBRUIKTE WASMIDDEL Sportdag Chr. Kweekschool Even laten uitspreken Antwoordnota aan Moskou inzake kwesties Duitsland en Berlijn Minister Luns aan liet werk NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASM1D0EI urn Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 13 juli 1961 Tweede blad no. 30398 Eindelijk onder één dak Aan de vooravond van het veertigjarig jubileum hebben de Leidsche Onderwijsinstellingen haar nieuw gebouwcomplex aan de Oosterkerkstraat en langs de Zijlsingel officieel in gebruik ge nomen. Het is ongeveer een jaar geleden dat Royal Mc Bee Nederland N.V. die vreemd gevormde verzameling van gebouwen en gebouwtjes ver liet. In dat jaar is er veel gebroken en gebouwd. Uiterlijk mag er dan niet zoveel veranderd zijn, inwen dig heeft het complex een totale metamorfose ondergaan. En in dat kolossale gebouw, dat een voor het schriftelijk onderwijs unieke vloeroppervlakte van 7000 vierkante meter beslaat, hebben de Leidsche Onderwijsinstellingen haar afdlingen, die op zo'n tien plaatsen in de Sleutelstad verspreid waren, onder één dak kunnen brengen. Geen wonder, dat de donkergrauwe hemel, waarlangs de bliksem flitste en de donder rolde en waaruit de regen als een ondoorzichtbaar wa tergordijn neerklaterde, gistermid dag geen afbreuk kon doen aan de vreugdevolle sfeer, die de openings plechtigheid in de aula kenmerkte. Toch lijken er ook figuurlijk donkere wolken boven het schriftelijk onderwijs samen te trekken. Het woord „sanering" is immers in deze kringen niet van de lucht. De L.O.I. vrezen deze sanering echter niet. Integendeel zij zijn de gro te promotors van het onderzoek, dat van rijkswege ingesteld zal worden, om dat ontoelaatbare praktijken dit volgens haar mening noodzakelijk maken. Overbodig En zou het schriftelijk onderwijs niet overbodig worden, wanneer de toestand zo ideaal wordt, dat er voor een ieder gelijke kansen ontstaan in het onder wijs?" Deze vraag wierp de waarnemend commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, mevrouw mr. Chr. A. de Ruij- ter-de Zeeuw op in de voortreffelijke toespraak, waarmede zij het gebou wencomplex officieel opende. De vraag stellen is haar beantwoorden. Mevrouw De Ruijter-de Zeeuw liet een hartgron dig „neen" horen. Hoevelen betreuren niet op later leef tijd de keuze van hun beroep en krij gen door het schriftelijk onderwijs nog een kans om te zwaaien? En hoe groot is niet het aantal, dat in zijn jeugd de kans liet lopen, de weg van de ministe weerstand naar snel geld verdienen verkoos en daar later spijt van krijgt? Hoevele vrouwen willen op wat latere leeftijd niet hun tijd produktief ma ken? Voor haar is het schriftelijk on derwijs een zegen. En wat kan het schriftelijk onderwijs niet doen voor de besteding van de steeds ruimer wordende vrije tijd? Bovendien kan het dicht bevolkte Ne derland zich eigenlijk niet veroorloven bekwaamheden en talenten braak te la ten liggen en het schriftelijk onderwijs kan prachtige diensten bewijzen bij het ontginnen van dit vaak door omstan digheden nog niet in cultuur gebrach te geestelijk gebied. volgden aan de Leidsche Onderwijsin- wie er vorig jaar 50.000 hun cursussen volgden aan de Leidsche Odnerwijsin- stellingen. Op de uiteenlopendste ge bieden kunnen zij lessen volgen aan de L.O.I. Een legertje van 400 docenten verzorgt de evenzovele opleidingen. Voor de administratie, verzending en alles, wat er verder nog bij kan komen zo als het drukken van de lessen, het ma> ken van de illustraties het verzorgen van de reclame enz. zijn circa 300 per sonen in het bedrijf werkzaam. In het groot-magazijn zagen wij maar liefst 5 miljoen lessen op overzichtelijke wijze opgestapeld, die alleen aan drukwerk- waarde al enkele miljoenen guldens vertegenwoordigen. Van dit gebouw gaan de schriftelijke lessen naar alle plaatsen in ons land en ver daarbuiten. Naar België waar de L.O.I. ook een bedrijf hebben naar Suriname, naar de Antillen naar Nieuw-Guinea en naar onze Neder landse militairen „waar ook ter wereld". Door de samenvoeging van de verschil lende afdelingen kan nu uiteraard veel efficiënter gewerkt worden en door de verkregen ruimte kunnen ook lang ge koesterde wensen in vervulling gaan. Leslokalen kunnen ingericht worden en een laboratorium. Tevens zal op het terrein nog een klein hotelletje worden gezet, opdat studieweekeinden kunnen worden georganiseerd. Didactisch centrum De president-curator prof. dr. I. C. van Houte kondigde tijdens de ope ningsplechtigheid nog een uitbreiding aan. Er zal een didactisch centrum worden gesticht. De taak van deze we tenschappelijke research afdeling vat te hij als volgt samen: „Een antwoord Advertentie Sun 3i. ik sof geven op de vraag of hetgeen nu ge boden wordt en methoden ,die bij het schriftelijk onderwijs gevolgd worden vandaag de dag nog steeds voldoende verantwoord zijn". Doorgaan op de een maal Ingeslagen weg, slechts geleld door improvisatie ervaring en traditie moet schadelijk zijn. Dat betekent stil stand en dus in feite achteruitgang. „Uw werk krijgt nu de hechte fun datie die het behoeft", aldus prof. Van Houte. .Materieel omdat het gebouw staat op de fundering van de vroegere Leidse wallen en idieel, omdat geen winst wordt beoogd met een onderwijs, dat ook wetenschappelijk het meest ver antwoord is gebleken". Immers, enkele jaren geleden zijn de L.O.I. een instelling zonder winstdoel geworden. Alle voordelige saldi komen slechts ten goede aan het onderwijs of aan sociale of culturele doeleinden. Hierdoor wordt het mogelijk personen, die de kosten van een studie niet kun nen torsen, de helpende hand te rei ken. En ook kon dit jaar een bedrag be schikbaar gesteld worden voor de Ne derlandse blinden. In samenwerking met de Nederlandse Blindenbibliotheek in Den Haag, hebben de L.O.I. het moge lijk gemaakt, dat blinden in ons land bij de L.O.I. gratis kunnen studeren. De bibliotheek zorgt dan voor overzet ting van de lessen in Brailleschrift. Opening Het zou ons te ver voeren alle ver beteringen te noemen, die de L.O.I. hebben aangebracht aan het gebouw, naar ontwerp van architect Bik en uit gevoerd door aannemer Guyt, en de prettige gevolgen, die het betrekken van het nieuwe complex hebben gehad voor het schriftelijk onderwijs. Tijdens de openingsplechtigheid was iedereen er tevreden over. De heer I. J Sloos, oprichter en president-directeur van het bedrijf, sprak een woord van welkom, speciaal aan het adres van ir. Van der Maas, die de staatssecretaris van Onderwijs vertegenwoordigde. Daar na verrichtte mevrouw De Ruijter-de Zeeuw de openingsplechtigheid. Dr. J. R. Blancquart sprak namens de Belgische ambassadeur en de heer H. van Boheemen namens de gevolg- machtigd minister van Suriname: „Su riname kan u niet dankbaar genoeg zijn". Locoburgemeester J. C. van Schaik bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over, hij vergeleek de faam van de L.O.I. met die van de Leidse wollen dekens en de Leidse kaas. Nadat president-curator prof. Van Hou te de oprichting van een didactisch cen trum had aangekondigd en de president commissaris mr. dr. C. Gruys van zijn trots en dankbaarheid had getuigd, wer den de genodigden uitgenodigd voor een rondgang door het bedrijf en een ge noeglijk onderonsje bij een smakelijk drankje tot besluit. Kwart miljoen Wanneer we deze door mevrouw De Ruijter-de Zeeuw naar voren gebrach te punten in ogenschouw nemen, kun nen we ons nauwelijks verwon deren dat er in ons land door Zoekt U een GOUDEN RING voor een dame of heer, v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Officiële publikaties ONTEIGENING De Burgemeester der gemeente Lelden maakt bekend: 1. dat, ter voldoening aan artikel 72a ln verband met de artikelen 63 en 10 der onteigeningswet, een commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, bijgestaan door de daar toe door het algemeen bestuur aan gewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het ge meentehuls aldaar zitting zal houden de le augustus 1961, te 10.30 uur, ten einde de bezwaren van belanghebben den aan te horen tegen het plan van onteigening ten name van de gemeente Lelden voor aanleg van een gedeelte van de noord-zuldverblndlng, gelegen tussen de Zoeterwoudsesingel en de Mareslngel met bijkomende werken, een en ander ln de gemeente Lelden en nodigt belanghebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te delen; 2. dat de stukken, bedoeld ln het eerste lid van artikel 12 der onteigeningswet en ter voldoening aan artikel 72a ln verband met de bepalingen van de artikelen 64 en 12 ter inzage van een leder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente, afdeling Openbare Wer ken (Stadhuis, kamer 111), van 18 Juli 1961 totdat de commissie haar werk zaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; 3 dat het uitgewerkte plan van het ge hele werk, bedoeld ln het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een leder ter inzage zal liggen op de genoemde afdeling der secretarie der gemeente Lelden van 18 Juli 1961 totdat de commissie haar werkzaam heden heeft volbracht. Bezwaarschriften zfjn vrijgesteld van het recht van zegel. LEIDEN 13 Juli 1961. De Burgemeester voornoemd, Leiden won van Utrecht Dat er in de naam van de school vereniging V.L.A.K. van de Leidse Christelijke Kweekschool de letter A van Actief staat, is gisteren geen holle frase gebleken. De sportcommissie had nl. een sportdag georganiseerd voor de Leidse kwekelingen, waaraan ook alle leerlingen van de Rehoboth-kweek- school uit Utrecht deelnamen. Zo was het gisterochtend in de Leidse Hout een drukte van belang. De organisatie en uitwerking was heel goed en de sfeer prachtig. Na een openingswoord van de voor zitter van de V.L.A.K., de heer W. Vol- ker, werd er met het programma be gonnen. De meer dan 500 deelnemers aan deze sportdag werkten allen ach tereenvolgens hoogspringen, versprin gen, hardlopen en balwerpen af. De Leidenaars wisten op alle onderdelen een overwinning te behalen; alleen de Utrechtenaar G. Hekkert wist de bal bij de jongens het verst te gooien. De scholieren leefden vooral mee met de wedstrijden tussen de estafette-ploegen van beide scholen. Een zeer spannende finish zag men van de bosloop door de Leidse Hout. Nadat de Leidenaar P. v. Duyvenbode steeds op kop had gelegen, werd hij op de laatste 100 meter van de 2860 meter ingehaald door de Utrechtenaar H. Verhoof. Deze noteer de een tijd van 10.41.6 min. 's Middags waren er kastie-, voetbal en korfbalwedstrijden op de terreinen in de Kikkerpolder. Halverwege brak er echter een hevig onweer los, zodat de wedstrijden gestaakt moesten wor den. Om 5 uur was iedereen weer in de kweekschool aanwezig, waar de warme maaltijd genuttigd werd. die door de Koksschool was bereid. De kwekelingen en hun leraren lieten zich de erwten soep best smaken. 's Avonds was de zaal in Den Burcht overvol, toen de heer Volker zijn ope ningswoord sprak. De helft van het programma werd door de Leidenaars gevuld, terwijl de Utrechtenaren na de pauze optraden. Acht jongens en meis jes van de Leidse kweekschool lieten zien hoe het in patriciërsgezinnen in de 17e eeuw toeging. De kostuums en pruiken waren prachtig verzorgd. Het hoogtepunt van het optreden van de Utrechtenaren was wel het liedje, waarin verslag gedaan werd van wat er in de afgelopen dag gebeurd was. De onfler-directeur van Rehoboth. de heer W. Veenhof en de directeur van de Leidse Chr. Kweekschool, mr. dr. K. de Vries, dankten allen, die aan het welslagen van deze sportdag had den meegewerkt. De heer F. Koelewijn voorzitter van de sportcommissie van de V.L.A.K. reikte aan alle individuele prijswinnaars een medaille uit, terwijl de Leidse kweekschool een beker ont ving. omdat zij de atletiekwedstrijden met 132 punten gewonnen had; Utrecht behaalde 108 punten. INLICHTINGENBUREAU VAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT. Gedurende de gehele zomer zal het universitaire inlichtingenbureau hier ter stede zijn geopend. Het verschaft al die inlichtingen en documentatie op het ge bied van de studie en het verenigings leven, welke vooral voor de aankomen de student van zeer veel nut zijn- Het bureau beschikt voorts ook over adressen, waar men terecht kan voor het aanvragen van studiebeurzen en het zoeken van kamers. Tenslotte kan men zich hier opgeven voor de Eerstejaars dagen op 4,5 en 6 september, waar alle aankomende studenten worden verwacht. Het bureau is gevestigd in het Aca demiegebouw, Rapenburg 73, en is ge opend dagelijks behalve des zaterdags van 9-12 en 2-5 uur. Laatste eindexamens Bonaventuralyceiim Geslaagd voor eindexamen HBS-B: Jos v. d. Bosch, Alphen-Rijn; Kees Bruines, Zoeterwoude; Corrine Devilee; Gerard van Dijk; Jan van Dijk, Roelof- arendsveen; Jan Grimbergen; Eugène Hageman; Ivonne Kleft, Sas6enheim; Bert Klaverweijden, Noordwljk; Jan Kleijs, Voorschoten; Hans Leijen, Was senaar; Nitha Neuwahl, Zoeterwoude; Joost Rovers, Voorschoten; Rob Rodri guez, Wassenaar; Jos Runderkamp. Was senaar; Piet Schrama, Llsse; Joop Sin- geling; Han Stiekema; Paul Stikvoort, Voorschoten; Hans Verberg Ton Verzuu; Paul Waals, Oegstgeest; Wim Westgeest, 's-Gravenhage; Frans v. d. Zon, Lisse. Eén kandidaat werd afgewezen. Waar geen plaatsnaam genoemd ls, wordt Leiden bedoeld. In totaal deden 82 kandidaten eind examen, van wie er 72 slaagden, 9 wer den afgewezen, terwfjl één zich terug trok. Dr. R. VOORHORST benoemd tot lector in de allergologie Bij K.b. is dr. Relndert Voorhorst be noemd tot lector in de faculteit der ge neeskunde om onderwijs te geven aan de Leidse Universiteit in de allergologie. Dr. Voorhorst is geboren in 1915 te Wijhe. Hij behaalde in 1940 het arts diploma en promoveerde in 1954 in Utrecht tot doctor in de geneeskunde, op een proefschrift getiteld: „Chemothera pie van tuberculose". Aanvankelijk was hfj huisarts. Daarna heeft hij zich in Groningen gespeciali seerd tot internist. Vervolgens werd hij conservator aan het Hygiënisch Labora torium der Rijksuniversiteit te Utrecht. Sedert 1 januari 1956 is hjj docent in de allergologie, welk docentschap thans dus is omgezet in een lectoraat. Dr. Voorhorst heeft naast zijn disser tatie veel gepubliceerd in wetenschappe lijke vakbladen. OPBRENGST COLLECTEN De van 26 juni tot 2 juli in onze stad gehouden huis-aan-huis en straat-collec te ten bate van de Leidse Raad voor Kinderuitzending heeft een bedrag van f2150 opgeleverd. De onlangs in Leiden ten bate van de Christelijke Blindeninrichtingen ge houden collecte heeft een totaalbedrag van f 1955 opgebracht. Na gehouden collequium doctum is aan onze stadgenote, mej. Th. Barnard een getuigschrift uitgereikt bedoeld in art. 18 van de ordinantie voor de oplei ding en vorming van de dienaar des Woords. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Kent U ze óók? De mensen die altijd iemand in de rede vallen? Terwijl U nog lang niet klaar bent met Uw betoog, praten ze dwars door alles heen. Geen wonder, dat U dan zelf ook ongeduldig wordt en met Uw vingers begint te trommelen. Toch is dat niet goed. Het geeft maar een ner veuze stemming. Gelukkig is er een ideale manier om even af te reageren. U presenteert zo'n iemand (en Uzelf) een Gladstone - met of zonder filter - de sigaret die ledereen voldoening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM (Van onze correspondent in Bonn) Ondanks alle gebeurtenissen ten gevolge van de Tweede Wereld oorlog bestaat het Duitse volk als eenheid voort en daarom is elke politiek, die tracht de Duitse kwestie op te lossen en die dit feit niet onder ogen ziet, niet realistisch. Deze zin is de kern van het memoran dum, dat de Westduitse Bondsregering gisteren door ambassadeur Kroll in Moskou aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko heeft laten overhandigen. De onbevredigende toestand, dat de Duitse kwestie na 16 jaren nog niet uit de wereld is kan pas een einde vinden als aan het Duitse volk de uitoefening van het zelfbe schikkingsrecht wordt toegestaan, zo vervolgt het memorandum, dat een antwoord is op de Russische nota aan Bonn van 17 februari j.l. Gesprekken van Brandt en Adenauer MAGYAR PO STA MAGYAR PilSfA k&ÈÈm Als de Russische regering dit zelfbe schikkingsrecht dat in het Handvest van de Verenigde Naties is vastgelegd en dat door de Sowjet-Unie juist de laatste maanden is opgeëist voor allerlei volke ren, ook zou willen toestaan aan het Duitse volk dan zou een blijvende basis voor een Duits-Russische vriendschap gelegd zijn. De Russische regering wees in haar nota van februari op de nood zaak van het sluiten van een vredes verdrag met Duitsland, zo gaat de Duit se tekst verder dit is echter pas moge lijk als een bij democratisch besluit van het Duitse volk tot stand gekomen re gering gevormd is. Daar een dergelijke regering pas tot stand kan komen als Moskou het Duitse volk het zelfbeschikkingsrecht toestaat ligt het geheel ln handen van de Sowjet- Unie het tijdstip van het sluiten van een vredesverdrag te bepalen, aldus het memorandum dat een afzonderlijk vre desverdrag met beide delen van Duits land een verkrachting van het zelfbe schikkingsrecht noemt. De Bondsregering neemt tenslotte stel ling tegen de beschuldigingen in de Rus sische tekst van februari, waarin Bonn werd verweten een gewapende oplossing van de Duitse vraagstukken na te stre ven. Onze politiek is volkomen vredelie vend, zo zegt. het memorandum de Duit se troepen zijn geheel geïntegreerd in de Atlantische Verdragsorganistie (NAVO), die een defensieve opzet heeft, en er zijn geen kernwapens in Duitse handen. Ook wordt de Russische regering erop gewe zen dat de kwestie-Berlijn vanzelf uit de wereld zou zijn in een vrij en her enigd Duitsland, omdat de stad dan de Deze vier postzegels zijn door de Hongaarse posterijen uitgegeven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de sportclub Vasas in f. h. van kinschot! lBoedapest. De tegels hebben een M AG) AR PUMA waarde van resp. 0.400.601 en 2 [orinten en zijn in deze volgorde gewijd aan: voetbal, worstelen, tur nen en zeilen. Mulo-examens Geslaagd voor het diploma A: de dames: D. M. van Osnabrugge, Lelden; A M. Kramer, Leiden; C. J. Streefkerk, Leiden; S. Gerritsma, Voorschoten.M. L. Sander, Voorschoten; B. v. d. Voet*, Warmond; A. v. d. Voet*. Warmond; E. M. Brokx, Katwijk en de heren: L. Plug, Noordwijk a. Zee; J. H. Scholten, Noord- wijk a. Ze»; W. F. de Jong, Noordwijk a Zee; H Vredeveldt. Leiden; H. Pijn- naken, Leiden; Jan Muys, Leiden; P. C. Hoogstraten, Leiden; W. L. van Lien, Voorschoten; A. Nicaise, Leiden; A. Ver does. Katwijk; F v. Leeuwen, Oegstgeest J. Maandag*. Lenden. Aantal kandidaten 28. Afgewezen 8. De kandidaten bij wier naam een ster retje staat behaalden tevens het mid denstandsdiploma. normale functie van Duitse hoofdstad terug zou kunnen krijgen. De Duitse hereniging en de Duitse kwestie waren gisteren ook de belang rijkste onderwerpen van het gesprek tus sen Bondskanselier Adenauer, die een bezoek aan West-Berlijn brengt, burge meester Brandt en de minister van de hereniging Lemmer. Volgens een com muniqué, dat gisteren na afloop van de besprekingen werd uitgegeven bestond er volledige overeenstemming over het te genover de Russen in te nemen stand punt in deze kwesties. Er werd ook nog gesproken over het plan in West-Berlijn een volksstemming te houden, waarbij de bevolking zich zou kunnen uitspre ken over de Russische voorstellen tot de vorming van een „vrije stad" West-Ber lijn. Als datum voor deze stemming werd 17 september a.s. genoemd, de dag waar op de gehele Westduitse Bondsrepubliek naar de stembus trekt om een nieuwe Bondsdag te kiezen. Adenauer maakte gisteren een rijtoer van een uur door West-Berlijn om alle nieuwe gebouwen in ogenschouw te nemen. Op deze tocht door Berlijn werd hfi grotendeels door burgemeester Brandt, die tevens socialistisch kandidaat voor het Bondskansellerschap vergezeld. Fotografen van de socialistische partij maakten van de gelegenheid gebruik tientallen plaatjes te maken van de twee kandidaten voor het kansellerschap. Er is de socialisten uiteraard veel aan gelegen door foto's van Brandt samen met Adenauer Brandts gelijkwaardig heid aan de kiezers duidelijk te ma ken. (Van onze Weense correspondent) Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aan de Oostenrijkse ambassadeur de reeds aangekondigde nota over de recente terroristische aanslagen In Alto Adige overhandigd. In de nota wordt de Oostenrijkse regering verzocht de grootste aandacht te schenken aan de verantwoordelijkheid voor deze aanslagen. Op zijn beurt heeft de Oostenrijkse ambassadeur op het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een nota ingediend waarin wordt geprotesteerd tegen de invoering van paspoorten en visa voor Oostenrijkers en Italianen bij het over schrijden van de grenzen tussen de beide landen. Honderden Oostenrijkers stonden gis teren in lange rijen voor de Italiaanse consulaten om een visum te verkrijgen, dat de Oostenrijkse staatsburgers van af gisteravond zes uur nodig hebben wanneer zij Italië willen bezoeken. De sneltrein van Wenen naar Italië was gisteren half leeg .omdat van de 600 beschikbare plaatsen slechts 270 waren bezet. Oostenrijkers die voor het ko mende weekeinde reeds hotels in Italië hadden besproken, staan nu in lange (Van onze Haagse correspondent) Minister Lun9 heeft vanmiddag zijn arbeid op het ministerie van Buiten landse Zaken hervat. HU is volledig her steld in I)en Haag teruggekeerd na een verblfift in de Haute Savove (FrankrUk) van twee weken, gevolgd door een rust periode bU vrienden ln Noord-Brabant. Naar aanleiding van geruchten om trent de samenstelling van de Neder landse delegatie naar de topconferentie van de Europese gemeenschappen heeft de directeur van de Rijksvoorlichtings dienst, dr. G. Lammers, gisteravond ca tegorisch verklaard, dat nog geen be slissing genomen is omtrent de samen stelling. Morgen zal de regering op de gebruikelUke kabinetszitting eerst be slissen welke kabinetsleden deel zullen uitmaken van de Nederlandse afvaardi ging naar de conferentie van de Zes. die op 18 en (vermoedelijk) 19 Juli in Bonn gehouden wordt en waar de plannen van De Gaulle aan de orde komen. rUen voor de Italiaanse consulaten of voor reisbureaus om nog een visum te verkrijgen. Tien tot vyftlen procent van de hotel besprekingen in Italië werd teruggetrok ken. Wanneer Italië aan deze maatregel vasthoudt is het wel zeker, dat het reis verkeer van Oostenrijk naar Italië bijna geheel tot stilstand komt. Dit betekent voor het Italiaanse toerisme een groot verlies, omdat vorig Jaar meer dan twee miljoen Oostenrijkers ln Italië hun va kantie hebben doorgebracht. Veel Oos tenrijkers veranderen nu hun reisplan nen. Intussen heeft Italië de hoofdredac teur en drie redacteuren van het ln de Duitse taal verschijnende blad .Doloml- ten" in Bolzano, het orgaan van de Zuidtiroolse VolkspartU uitgewezen ln verband met een felle campagne ,dle dit blad de laatste tijd tegen Italië en de Italiaanse bevolking van Z-Tirol heeft gevoerd. 'ko

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3