JAARVERGADERING VAN AVRO EINDIGT MET GROOT TUMULT NAVO-clivisies van 22 op 30 in West-Europa BOSCH! Wij hadden nu juist positief willen zijn De verdeeldheid in het bestuur thans ook naar buiten gebleken Thermn eiastiC Moeilijke week voor Eichmann VIJFTIG BELGISCHE MUSICI BIJ BUSONGELUK GEWOND Als Sowjet-Unie vredesverdrag met Oost-Duitsland tekent Kerkelijk 1 jev eu Verklaring hoofd bestuur Ver. van Vrijz. Hervormden Inzake de ontzetting van prof. P. Smits Opgericht 1 maart 1860 Maandag 10 juli 1961 Derde blad no. 30393 Opnieuw de orde verstoord (Van onze speciale veslaggever) „Het optreden van de voorzitter is meer dan afschuwelijk". Die mening van een der onge veer 150 aanwezigen op de zater dagmiddag in het Haarlemse Concertgebouw gehouden jaarver gadering van de Algemene Ver eniging „Radio-Omroep" (AV RO) stond op een briefje, dat de AVRO-voorzitter, jhr. Th. Röell, tijdens een informele rondvraag voorlas. Er werd onmiddellijk ge klapt. „Ik dank U zeer voor dit hartelijk en welgemeend applaus", zei jhr. Röell op dezelfde effen toon, waarmee hij al drie uur lang de bewogen vergadering had ge leid. Zijn dringend beroep op het zogenoem de actiecomité om zyn agitatie te sta ken nu de te berde gebrachte grieven onderzocht zgn en de betrokken com missie haar aanbevelingen heeft gepubli ceerd, ging in het geschreeuw en gejoel van de oppositie verloren. Zo eindigde ook deze jaarvergadering van de AVRO in het tumult van een rel. Evenals verleden jaar in Assen ston den overal groepjes verontwaardigd ge barende en betogende leden, die het met de leiding van de voorzitter en met de meerderheid van het bestuur niet eens waren. Veel Rjn viel er overigens in hun meer door emotie dan inzicht geken merkte uitlatingen niet te ontdekken. De radioreporter Wim Ruth, die zijn werkgever in verhitte discussie met on tevreden contribuanten n#et afviel, maakte zich tenslotte wat mismoedig uit een kluwen opposanten los: het was toch vechten tegen de bierkaai. De kloof tus sen AVRO-bestuur en de aanhangers van het actiecomité was op deze jaar vergadering nog weer groter geworden. Hoog gezeten Dagelijks en algemeen bestuur zaten tezamen met de afgevaardigden van de gewestelijke besturen op het podium. Zij vertegenwoordigden het gezag in de AVRO, want de invloed der leden komt in deze omroepvereniging door een ge trapt stemrecht tot uitdrukking. De in dividuele leden is in deze structuur die vele grote organisaties eigen is op jaarvergaderingen slechte de rol van be langstellende toehoorders beschoren. Zij zaten zaterdagmiddag in de zaal, op veilige afstand van het in de hoogte ge zeten bestuur. Daar de geluidsinstallatie verre van vlekkeloos werkte, waren de langdurige en weinig boeiend voorgedra gen redevoeringen (elk ongeveer acht duizend woorden) van de voorzitter en van de directeur van het omroepbedrijf, de heer D. Repko, moeilijk te volgen. Te gen het einde van het uitgesponnen ver haal van de heer Repko werd het onge duld van de toehoorders dan ook door voetgetrappel en ander rumoer hoorbaar. Overigens, veel miste men niet. Er werd niet veel nieuws gezegd. Jhr. Roell trok weer eens duchtig van leer tegen de nota over de commerciële van de staatssecretarissen Scholten en Veld kamp onder herhaling van de overbe kende motieven. En natuurlijk ging de voorzitter uit gebreid in op de moeilijkheden in eigen kring. Het actiecomité verweet hjj, dat het teveel in het verleden denkt, dat het slechts afbrekende kritiek heeft en dat het zich na de bevindingen van de onderzoekcommissie een slechte verlie zer heeft getoond. „Het actiecomité heeft geen reden van bestaan meer nu alle grieven onderzocht en vrijwel over de gehele linie ongegrond bevonden zijn. Gaat het nu toch door met zijn agitatie, dan is er geen sprake meer van een comité van vrienden, maar van belagers van de AVRO. Het bestuur zal hierte genover zijn houding weten te bepalen", aldus jhr. Roell. Zesde vereniging Directeur Repko nam stelling tegen „de neiging van d» overheid om de NTS steeds meer de positie van een zelf standige programmaverzorgende organi satie te geven, als ware zij een zesde omroepvereniging". De NTS heeft voorlopig 80 en de om roepen samen 50 man personeelsuitbrei ding per jaar nodig. Een gemeenschap pelijke opleidingscursus voor specialis tisch personeel is in voorbereiding, maar kan pas beginnen, wanneer men over een lesstudio beschikt. De plannen en het geld voor de bouw liggen gereed. Omstreeks de jaarwisseling zou met de opleiding kunnen worden begonnen. Voorts stond hij stil bij het uitblij ven van de schooltelevisie „wij wijzen iedere verantwoording hiervoor af" en de financiering van de wereldomroep uit de radiotributie. „Als dat niet meer zo zou zijn, zou de luisterbijdrage de eerste vijf tot tien niet verhoogd behoeven te worden". Oppositie in bestuur Het volgende agendapunt behande ling van voorstellen bood de oppositie eindelijk gelegenheid haar aanwezigheid te manifesteren. De voorzitter deelde mede. dat de afdelingen Utrecht, Noord- Holland, Zuid-Holland en „Buitenland" een voorstel hadden gedaan tot wijziging van artikel 17 van het huishoudelijk re glement, dat de stemverhouding der ge westen regelt. Jhr. Roell zei, dat de be trokken gewestelijke besturen ondanks gedane toezeggingen het dagelijks en het algemeen bestuur niet in de gelegenheid hadden gesteld hun verstrekkend voor stel te bestuderen, doch zich rechtstreeks tot de algemene vergadering hadden ge wend. Deze mededeling werd met ap plaus begroet. Onverstoorbaar vervolgde de voorzitter: „Gezien deze zeer onge bruikelijke gedragslijn stel ik voor deze zaak naar het algemeen bestuur te ver wijzen voor het uitbrengen van pre-ad- vies", hetgeen uiteraard met „nee"- en „foei"-geroep werd beantwoord. De con sul van het gewest „Buitenland", mr. P Nagtegaal uit Arnhem, trad als woordvoerder van de vier rebellerende afdelingen op. Hij vond, dat het voor stel bij de algemene vergadering thuis hoorde en zei dat het op 17 juni aan het dagelijks bestuur was toegestuurd, dat het op 23 juni heeft behandeld, terwijl het een dag later in het algemeen be stuur is geweest. Daar de heer Nag tegaal van zijn paats af sprak, brak de zaal al spoedig los in gehuil: „Mi- crofooooon! microfooooon!" Temidden van dat lawaai waren voorzitter en con sul rustig verder aan het kakelen over de vraag, welk voorstel 't eerst in stem ming moest komen. Stemming De voorzitter won dat pleit: „We zul len door middel van handopsteken stem men over mijn voorstel. Doet u dat maar!" Het kwam er inderdaad van: een half dozijn bestuursleden stak zijn hand op. Een erg praktische methode bleek dat echter, met het oog op de omrekening van het aantal per afdeling uit te brengen stemmen, niet te zijn. Daarom werd aan, de hand van de pre sentielijst nog eens persoonlijk gestemd. Degenen, die de zienswijze van de oor- zitter in deze loutere procedurekwestie onderschreven werden, met „boe-boe"- geroep gehoond. Bij de omrekening van de stemwaarden bleken 53 stemmen uit gebracht te zijn ten gunste van de ver wijzing van het voorstel naar het alge meen bestuur. Mr. Nagtegaal, die de wij ziging onmiddellijk behandeld had wil len zien, had .7 stemmen voor zijn standpunt gevonden. Een uitslag, waar onder die van acht bestuursleden, wel ke nu eens de in de zaal verspreide aanhang van het bestuur aanleiding gaf tot zwak, doch daarom niet minder fa natiek applaus. Het gewest Friesland had voorts aan vulling van de agenda met een rondvrag verlangd. De voorzitter legde uit, dat zulks onmogelijk was, daar volgens het reglement het algemeen bestuur in juni de agenda vaststelt, zoals is geschied. „Maar", zo voegde jhr. Roell er onder de alweer losbarstende protesten aan toe, „Ik wil mijnerzijds aan de afge vaardigden en de andere aanwezigen graag gelegenheid geven tot het stellen van schriftelijk in te dienen vragen". Fries protest In de daarop volgende pauze staken een paar Friese leden hun misnoegen over deze gang van zaken niet onder stoelen of banken. Zij voelden zich met name door hun eigen gewestelijk bestuur bedrogen. Van een hele reeks vragen en voorstellen had het gewestelijk be stuur er tenslotte twee overgenomen: een voorstel-van-orde om rondvraag te hou den en een voorstel om het rapport van de onderzoekcommissie over de grieven van het actiecomité in zijn geheel ter beschikking te stellen van die leden die daartoe de wens te kennen zouden ge ven. Het eerste voorstel was volgens hen verminkt overgebracht en het tweede zelfs in het geheel niet. Tijdens de beantwoording van de vra gen door de voorzitter bleek, dat de boze Friezen staande de vergadering verhaal wilden hebben. Jhr. Roell deelde mede dat de betrokkenen van hun gewestelijk bestuur schriftelijk antwoord zullen ont vangen. De overige vragen hadden voor namelijk betrekking op het feit, dat in de AVRO-bode volstaan was met een samenvatting van het rapport van de onderzoekcommissie, op het advies van een drietal hoogleraren over eventuele nieuwe statuten, de vergoeding van de voorzitter en dergelijke. De voorzitter zette nogmaals uiteen, dat de onderzoek commissie zelf met het uittreksel ak koord was gegaan; dat het rapport van de hoogleraren niet ter kennis van de leden zal worden gebracht; dat in de oprichting van afdelingen in de grote steden statutair niet is voorzien, maar dat het bestuur gaarne bij de geweste lijke besturen zal aandringen op het houden van bijeenkomsten in de grote steden; dat de voorzitter een vergoeding van twaalfduizend gulden per jaar ont vangt en voor dienstreizen over een auto met chauffeur van de Nederlandse Ra dio-Unie kan beschikken en dat het ge rucht dat hij zal aftreden onjuist is: in tegendeel, hij zal zfjn mandaat niet voor de termijn van verstrijken neerleggen. juni 1962 Niet als VPRO Prof. dr. R. Bijlsma had gevraagd of de AVRO niet beter de gedachte van een nationale omroep op de wijze van de VPRO kon nastreven. Jhr. Roell dacht van niet. De VPRO is in 1960 van 153.000 tot 147.000 leden gedaald. Hij meende tevens te weten dat de financiële toe stand van de VPRO zorgwekkend is. En passant merkte hij nog op, dat de leider van de AVRO-morgenwijdingen, prof. dr A. A. van Ruler, bij zijn pogingen om vrijzinnige sprekers aan te trekken veel tegenwerking ondervindt van de Neder landse Prostestanten Bond en de Re monstrantse Broederschap. Tenslotte was er dan nog een vraag van de waarnemende voorzitter van het zogenoemde actiecomité om het woord te verlenen aan de heer Dekker. De voorzitter antwoordde, dat hij geen en kel verzoek om het woord te voeren, van welke zijde ook, zou inwilligen omdat hij niet wilde riskeren, dat daarvan mis bruik zou worden gemaakt om een rel te ontketenen. De rel was er prompt. „Chroesjtsjow!" werd er geroepen, ter wijl jhr. Roell volgens de spelregels der democratie de bestuursleden raadpleegde of zij het met zijn beslissing eens wa ren. Dat bleek met een ruime meerder heid het geval te zijn. De algemene ver gadering was met die constatering ech ter niet meer te redden. Mislukte aanslag op een Amerikaanse ambassadeur In Saigon is zaterdag een aanslag op de Amerikaanse ambassadeur. Molting mislukt. De ambassadeur reed in zijn auto in de drukste straat van de Zuid- vietnamese hoofdstad, toen een motor rijder een bom van eigen maaksel tegen de portierruiten wilde gooien. Het pro jectiel kwam eerst tegen het dak van de wagen terecht en vervolgens op straat zonder te zijn ontploft. De dader wist in het drukke verkeer te ontkomen, on danks de schoten die de Vietnamese lijf wacht van de ambassadeur nog op hem afvuurde. BOUGIES afgestemd op het hedendaagse verkeer Besloten is dat Adolf Eichmann deze week iedere dag door een politiedok- ter zal worden onderzocht, om vast te stellen of hij de spanning van de kruis verhoren nog kan verdragen. Eichmann is momenteel vermoeid en zenuwachtig, doch overigens is zijn lichamelijke toestand goed, zo is door een politiefunctionaris verklaard. Vrijdag is de openbare aanklager, Gi- doon Hausner, zijn kruisverhoor be gonnen en Eichmann staat thans al leen. Voorbij zijn de gesprekken met zijn advocaat Servatius, die kon advi seren. Tijdens het kruisverhoor wordt Servatius niet bü de beklaagde toege laten. Deze week zal bijzonder zwaar voor Eich mann zijn. De ochtendzittingen zullen duren van half negen tot half een en de middagzittingen van half vier tot half zeven. Actiecomité na afloop: Het z.g. „actiecomité van AVRO- blijkbaar niet zo'n goede basis, want leden" komt aanstaande zaterdag opnieuw bijeen om zich over de si tuatie te beraden. Dat was de enige feitelijke conclusie, waartoe de on middellijk na afloop van de alge mene vergadering van de AVRO in „Brinkmann" te Haarlem tezamen gekomen leden van het comité en hun aanhang kwamen. De waarnemend voorzitter, de Gro ningse leraar A. A. C. Bakker, zei dat zijn verwachtingen niet beschaamd waren, omdat hij werkelijk niet ge dacht had dat aan het actiecomité het woord zou worden verleend. Hij geloofde, dat de AVRO zichzelf daar mee geen dienst had bewezen. An ders dan in Assen, zo zei de heer Bakker letterlijk, ivas het comité nu met het vaste voornemen gekomen om tot positief en constructief werk te geraken. Volgens de heer Bakker was de voorzitter „niet capabel ge weest deze grote vergadering te lei den en in de hand te houden". De tweede spreker, de Leidse ver koopsleider T. S. Dekker, vond dat rapport van de onderzoekcommissie Premier Harold MacMillan heeft die met andere Russische meisjes in Earl's Court, Londen, de Rus sische beurs voor handel en indus trie geopend. Natasha Borodina, een 24-jarige studente uit Moskou, de modecollectie toont, bood de Engelse staats nan een corsage aan en een schaar om het lint door te knippen. hij vond dat de commissie-De Jager er maar met de pet naar had ge gooid en voornamelijk de verkla ringen van de bestuursleden had overgenomen. De heer Dekker oefen de voorts kritiek op de structuur van de AVRO. Een grief, welke door de heer Dek ker breed werd uitgemeten betrof de omstandigheid dat de zoon van de AV RO-secretaris mr. H. A. Wassen- bergh in dienst van een Hilversumse drukkerij was getreden, nadat de AVRO met die drukkerij een miljoe nenorder had afgesloten. Volgens spreker riep dit „associaties" op. De voorzitter van de AVRO, jhr. Th. Röell „onderwierp zich vrijwillig aan een kruisverhoor door een jour nalist van een weekblad, die blijk baar vond dat de leiding van de ver gadering te formeel ivas geweest. „Ik ben gelukkig formalist, anders had ik geen leven", zo zei de heer Röell. De opstelling in de zaal, waar door een kloof tussen bestuur en toe hoorders gestalte kreeg, vond hij „een kwestie van regie en heel com fortabel". Het AVRO-bestuur zal de aanbevelingen van het rapport van de onderzoekcommissie nog nader in beraad nemen. Voor publikatie van het hoogleraren-advies over de sta tuten zag jhr. Röell geen enkele aan leiding. De onderzoekcommissie heeft het bestuur in die opvatting nog ver sterkt. Jhr. Röell verklaarde tenslotte nog dat het actiecomité niet representa tief geacht kon worden voor de me ning van de AVRO-leden. Het ver tegenwoordigt slechts achtduizend leden, of twee percent van het to taal. Door een defect aan rem- en stuur inrichting is zaterdagavond bij Kort- rijk in België een bus omgeslagen, die de leden van een muziekkorps vervoer de. Vijftig inzittenden werden gewond. De autobus reed langs een kanaal, toen het ongeluk zich voordeed. Het voertuig reed van een twee meter hoge berm af, vernielde over een afstand van 20 meter het langs het kanaal lo pende hekwerk en kwam vlak voor het water tot stilstand. In de bus ontstond paniek. Door de stukgeslagen achteruit konden alle vijf tig inzittenden het voertuig verlaten. Verscheidene ernstig gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Nederlandse militair vermist in Nieuw-Guinea Op 23 juni is de sergeant der mari niers C. Meyers op het eiland Misool in Ned. Nieuw-Guinea alleen op jacht gegaan en hiervan niet teruggekeerd. Hij nam daar deel aan een oefenpa trouille van het korps mariniers. Er werd een opsporingsactie op grote schaal gehouden, waarbij o m. leden van het korps mariniers, landmacht, politie en de burgerbevolking werden ingescha keld. De opsporing werd zeer bemoei lijkt. omdat het eiland Misool dun be volkt, bergachtig en zwaar bebost is. Daar men na 15 dagen van intensief zoeken naar de vermiste militair tot dusver nog geen succes heeft gehad moet het ergste worden gevreesd. Woordvoerders van de NAVO hebben gisteren verklaard, dat zij „feitelijk overeenstemming" heb ben bereikt over een plan dat inhoudt het aantal gevechtsklare divisies in West-Europa van 22 op 30 te brengen, indien Rusland de kwestie-Berlijn volledig scherp zou stellen. De uitbreiding van de Westelijke strijd macht zou geschieden volgens het plan MC-70, totnutoe beschouwd als een theoretisch plan voor maximale verde digingskracht in West-Europa. De woordvoerders zeiden dat „vrijwel alle aangesloten landen" het eens waren met de voorwaarden, die aan de uitvoe ring van het uitbreidingsplan ten grond slag liggen. Indien de Sowjet-Unie een vredesver drag tekent met communistisch Oost- Duitsland, waardoor de Westelijke toe gang tot West-Berlijn in gevaar wordt gebracht, dan zal het aantal Westeuro- pese divisies op maximale sterkte wor den gebracht. Wekenlange besprekingen Volgens de woordvoerders werd de be slissing na wekenlange besprekingen op het NAVO-hoofdkwartier in Parijs uit het vuur gesleept. De definitieve beslis sing wordt op de komende vergadering van de ministers der NAVO-landen, die in december wordt gehouden, verwacht. In de loop van de besprekingen werd naar voren gebracht dat een maximaal aantal NAVO-divisies beter op 50 zou NED. HERV. GEM. Beroepen te Bodegraven (vac. C. v. d. Bosch) (toez.) L. Kievit te Putten te Nleuwolde (Gron.) M. H Boogert, vlc. te Schevenlngen te Middelburg (voor de vrljz. herv.) (toez.) A. v. Santen te Drachten, die bedankte voor Bergen op Zoom (toez.). Aangenomen naar Deventer wljkgem. Bnkwijk-voorstad) (toez.) G. E. H. D Inge mans te Rlnsumageest ld. de ben. tot bijstand ln het pastoraat te Hoogeloon-Eersel J. Homan, em. pred. te Made (N.-BrBenoemd tot hulppred te Sirjansland J. v. Vliet. em. pred te Bres- kens tot vlciLrlste Ruurlo mej. Th. Barnard, kand. te Lelden. Beroepen te Hoornaar (toez.) K. J. Ge luk. kand. te Zeist te Renkum M. G. J. v. d. Velden te Nleuwpoort. GEKEF. KERK Bedankt voor Lemmer J. Wolven te Urk. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Veenendaal A. Kok, kand. te Rotterdam. Het hoofdbestuur van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden in Neder land heeft in het officieel orgaan ..Kerk en Wereld" van 7 juli. een verklaring doen opnemen betreffende het besluit van het breed moderamen van de Ge nerale Synode om aan prof. dr. P. Smits dè bevoegdheden als emeritus predikant te ontnemen. De verklaring is ondertekend door prof. mr. A. Mul der en ds. D. J. Miedema. In de verklaring zegt het hoofdbe stuur ontsteld te zijn dat het breed moderamen het niet in strijd met de waardigheid van de kerk heeft geoor deeld om aan zijn besluit argumenten ten grondslag te leggen, die in alle op zichten strijdig zijn met voorheen ge nomen beslissingen. Het hoofdbestuur noemt het voorts verontrustend, dat het breed modera men het niet strijdig heeft geoordeeld met de belangen van de kerk om in een aangelegenheid, die. boven het hoofd van prof. Smits uit, de positie van de Vrijzinnige Hervormden in het alge meen raakt, een besluit te nemen, dat in zijn effect gelijk is aan een der zwaarste maatregelen, die in een leer- tuchtprocedure kunnen worden geno men. Het hoofdbestuur spreekt de hoop uit dat het breed moderamen naar we gen zal zoeken om het effect van dit onjuiste besluit weg te nemen, zulks terwille van de waardigheid en de be langen van de kerk. In ..Kepk en We reld" is voorts de brief opgenomen, die het hoofdbestuur aan de Generale Sy node heeft geschreven. Hierin wordt de uitnodiging, die de raad voor de zaken van kérk en theo logie op basis van de opdracht van de Generale Synode aan de raad van het gesprek met prof. Smits voort te zet ten aan prof. Smits zond. onaanvaard baar genoemd. De hoop wordt uitge sproken dait de synode in haar komende vergadering duidelijk zal vaststellen, dat de procedures geëindigd zijn. Tot slot zegt de brief, dat het hoofd bestuur doordrongen is van de nood zaak om het gesprek over centrale theologische vragen aan te vatten, en dat het een werkgemeenschap hiervoor het meest geschikt acht. Deze werkge meenschap zal dan in haar samenstel ling de ruimte van de kerk moeten weerspiegelen. Van een daging van cén persoon mag hierbij geen sprake zijn. DUITSE EVANGELISCHE KERKDAG RHODI N Het hoofd der Oostberlijnse politie heeft alle bijeenkomsten, die in het kader van het komende congres van de Duitse Evangelische Kerk ln Oost- Berlijn zouden worden gehouden, ver boden ..in het belang van het handha ven van de openbare ru t en orde en ter beveiliging van de vrtJe" Het congres zal van 19 tot 23 Juli in Berlijn worden gehouden, waarbij zo- wel in West- als Oost-Berlijn kerk diensten op het programma staan De politie motiveert haar besluit met de bewering, dat de vertegenwoordi gers van de ..militaire kerk de kerk dag voor politieke doeleinden willen misbruiken. kunnen worden gesteld, om zodoende de Sowjet-Unie meer te imponeren. Maar NAVO-opperbevelhebber generaal Lauris Norstad zou een aantal van 30 divisie» voldoende hebben geacht. De huidige NAVO-strfjdmacht in West- Europa is grotendeels samengesteld uit Amerikaanse en Westdultse eenheden. De Amerikaanse ,.schild"-strijdmach| is bewapend met conventionele strijd middelen en verscheidene atoomwape nen. De totale sterkte bedraagt vijf diyl- sies en drie pantser-brigades. West-Duitsland heeft zeven divisies, met een maximale mobilisatie-mogelijk heid van 12 (volgens plan). Engeland heeft drie divisies, Frankrijk twee, hoewel gebonden aan vier divisies. België en Nederland leveren twee divi sies elk. terwijl Canada aan troepen sterkte eenderde divisie in Europa heeft. De tactische strijdmacht van de NAVO in Centraal-Europa bedraagt 3 000 vlieg tuigen, waaronder 250 Amerikaanse stnjdbommenwerpers met een groot vliegbereik en atoombewapening. Verklaring Generaal Norstad heeft ln een verkla ring voor de commissie voor de buiten landse betrekkingen van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, die zondag voor publikatie is vrijgegeven, gezegd dat de NAVO-strijdkrachten gedurende een beperkte periode „zich zeer goed van hun taak zullen kunnen kwijten Het heden is een tijd voor rustige op bouw van een kracht, die de ..Berlijnse bal een heel eind naar Chroesjsjow terug kan kaatsen" Generaal Norstad zei dat hoewel hij de sterkte der NAVO onvoldoende acht om ..de volle last van onze verantwoor delijkheden" uit te voeren, hij er zeker van is dat zi) in het Russische denken over wat men ten aanzien van Berlijn zal doen, een factor uitmaakt. LET OP GEDRAG VAN MEDEWEGGEBRUIKERS Er zijn heel wat borden, lichten en andere verkeerstechnische hulpmiddelen om U te waarschuwen voor bepaalde verkeersgevaren Maar niet alleen borden e.d. kunnen voor U een waarschuwing zijn, ook het gedrag van een medeweggebruiker kan dat zijn. Een voetganger die een straat in kijkt. of een fietser die bij een kruis punt stopt duiden er op dat misschien een voertuig uit de zijstraat nadert. Dan is dit voertuig voor U geen ver rassing meer. want U bent gewaar schuwd door het gedrag van die voet ganger of fietser. Het zijn maar heel kleine aanwijzin gen waardoor U als „wegverkeer" reeds tijdig geattendeerd wordt op naderen de voertuigen of andere onverwachte verkeerssituaties. Reliqieuze topconferentie Nobelprijswinnaar Albert Schweitzer zal optreden als „ereleider" van een campagne, gericht op het bijeenroepen van een ..topconferentie" van religieuze leiders. Rabbi Maurice Eisendrath, voorzitter van de bond van Joodse gemeenten ln de VS. heeft dit in Londen meege deeld aan de afgevaardigden naar de twaalfde Internationale conferentie van het wereld verbond voor het pro gressieve jodendom. Rabbi Eisendrath art dat Schweitzer zijn desbetreffend verzoek had aanvaard Men hoopt dat de topconferentie eind 1962 of begin 1963 gehouden kan worden Rabbi Eisendrath zei dat Chroesj tsjow en Kennedy verder van elkaar af staan dan ooit tevoren en dat het, voor het te laat is. noodzakelijk ls de grote godsdiensten van de wereld dichter tot elkaar te brengen om zodoende als één geestelijke macht voor het behoud van cle wereldvrede te kunnen werken. Wij moeten ons als Joden tot elk offer be reid verklaren opdat de algemene slachting, die de wereld op korte ter mijn bedreigt, afgewend wordt, aldus Rabbi Eisendrath J. Soetendorp. rabbijn van de liberale Joodse gemeenschap In Amsterdam en Den Haag. deelde op de conferentie mee, dat het verhaal van de wreedhe den van de nazi's op het proces van Eichmann verschillende Nederlandse joden tot zelfmoord heeft gebracht. Het betrof hier Joden, die In concen tratiekampen hadden gezeten. Hij ken de uit eigen ervaring drie gevallen. Rabbijn Soetendorp verklaarde voorts dat het aantal Joden dat psychiatrische hulp of advies van een rabbijn wilde, was toegenomen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9