WEER EEN INTIMIDATIEPOGING VAN MOSKOU INZAKE BERLIJN Houding van Indonesië is „nog vredelievend" WEERBERICHT Portugees schip totaal uitgebrand: 250 doden jemwftólveMw! im in TWIN! Na stranding voor de Afrikaanse kust deden ziek explosies voor Blijft Nederland verdenken van agressieve bedoelingen V/eer 17 „vrijheidsrijders" in Jackson gearresteerd (§uc/ ?)lièn ws< Geen inkrimping van Russische strijdkrachten; wel verhoging van het militaire budget Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 10 JULI 1961 No. 30395 LEIDSCH DAGBLAD Directeur; E. A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Hertog en Hertogin van Kent, de vroegere Miss Katherine Wors- ley, zijn van hun wittebroodsweken op Majorca teruggekeerd in het dorpje Iver in het graafschap Buckinghamshire. Zij werden door de dorpelingen enthousiast begroet. ONVAST WEER De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt en op de meeste plaat sen enige regen of motregen, maar mor gen overdag ook verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige, over wegend westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 juli Zon op: 4.32 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 3.40 uur; onder: 19.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.13 en 14.41 uur, laagwater te 10.18 en 22.47 uur. STRANDVERWACHTING (Van een weerkundig medewerker) Een kleine depressie (760 mm) lag om twaalf uur dichtbij Londen en trekt in de richting van Zuid-Holland. Hier door ontstaat tijdelijk regen. Morgen af en toe zon en een frisse westenwind. Overdag temperaturen van 16 tot 18 graden. Temperatuur zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: onbestendig met koel en matig strandweer. Dit blad bestaat uit 16 pagina s Mr. P. Nagtegaal, buitenlands consul van de AVRO (links), tracht na zijn oppositie namens vier gewestelijke besturen, bij voorzitter jhr. Th. Röell geboorte krijgen, die echter druk doende is anderen te overreden. Algemeen secretaris, mr. H. A. Wassenbergh (rechts) luis- iert gespannen toe. Er waren heel wat gespannen momenten tijdens J AVRO'S jaarvergadering zaterdag in Haarlem. Zij eindigde zelfs met groot tumult, zoals men elders kan lezen. Capsule geborgen van „ontdekker 26" De cabsule van de „Ontdekker (Disco verer 26", die vrijdag werd gelanceerd, is zondag boven de Stille Oceaan met een vliegtuig van het type „Flying Boxcar" \iit de lucht opgevangen. Het is de vierde berging uit de lucht in de serie-Disco- verer. Twee andere capsules werden des tijds uit het water opgevist. De kunstmaan heeft 32 maal om de aarde gedraaid voor de capsule neer kwam bij de Hawaii-eilanden. De capsule met 136 kilo aan instru menten werd, hangend aan een para chute, bij de eerste poging met een i trapeziumvormig net uit de lucht geplukt op ongeveer 5000 meter hoogte. Het vliegtuig zette onmiddellijk koers naar Hawaii. Aan boord van de kunstmaan, die in haar baan om de aarde blijft draaien, bevinden zich nog instrumenten voor het meten van kosmische straling, de dicht heid der ionen en het voorkomen van micro-meteorieten. De instrumenten in de capsule waren bestemd voor het bestuderen van chemi sche elementen in de ruimte. Te circa tien uur vanochtend heeft het technisch personeel van het Alge meen Handelsblad het werk hervat, na een onderhoud dat enkele afgevaardig den der vakbondsbesturen met dit per soneel heeft gehad. De bestuurders hebben er nogmaals op gewezen dat zulk een wilde actie slechts totaal vruchteloos kan zijn. Bij zware zee met sterke wind is gisterochtend het Portugese passagiersschip „Save" ten noorden van de havenplaats Beira in een riviermonding aan de grond gelopen (Beira ligt aan de kust van Portugees-Afrika, ongeveer 800 km ten noorden van Louren^o Mar- quez). Na de stranding deden er zich verscheidene ontploffingen aan boord voor in de lading van benzine, dieselolie en munitie. Al spoedig stond het vaartuig van voor tot achter in brand. Er waren 550 pas sagiers aan boord, onder wie tweehonderd militairen. Er zouden 215 en volgens sommige berichten zelfs 250 doden gevallen zijn, onder wie ongeveer vijftig Europeanen. Met militaire vliegtuigen zijn tal van gewonden naar het ziekenhuis in Beira vervoerd. Het schip, dat ruim tweeduizend ton mat en dat geruime tijd met zware slagzij als een brandende fakkel hulpeloos in hoge zee heeft gelegen, moet als totaal verloren worden beschouwd. Vrede niet opofferen aan vrijheid (Van onze Londense correspondent) Generaal Nasoetion, de Indonesische minister van Defensie en chef van de Generale Staf, is er niet in geslaagd Britse steun te krijgen voor het Indonesische standpunt inzake Nieuw-Guinea. De generaal heeft tegenover Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, uitvoerig Indonesië's historische rechten op Nieuw-Guinea bepleit. Lord Home heeft echter als zijn mening te kennen gegeven, dat Indonesië geen automatisch recht heeft op Nieuw-Guinea. De Britse redering staat aan de kant van Nederland voor wat betreft het begin sel van zelfbeschikking voor Nieuw-Guinea. Dit is trouwens geheel in overeenstemming met de Britse koloniale politiek. Beweerd wordt dat Nasoetion dermate ontmoetigd was na zijn gesprek met Lord Home, dat hij de kwestie niet opnieuw zou heben aangeroerd tot hij later een afzonderlijke ontmoeting had met premier Macmillan. Op de persconferentie, welke zaterdag Nasoetions vijfdaagse bezoek aan En geland besloot, verklaarde hij dat hij van de gelegenheid gebruik heeft ge maakt om het Indonesische standpunt aangaande Nieuw-Guinea uiteen te zet ten. Het resultaat van zijn ontmoetin gen met de diverse regeringen op zijn Europese rondreis noemde hij zeer be vredigend. Er heerst thans beter begrip voor Indonesië. Omgekeerd kreeg ook Nasoetion een betere indruk van de Westeuropese opvattingen over Indone sië. Op de vraag of Indonesië van plan is, in september de kwestie-Nieuw-Guinea wederom voor te leggen aan de V.S., antwoordde Nasoetion, dat zulks waar schijnlijk niet het geval zal zijn, omdat Indonesië nog steeds niet op een twee derde meerderheid kan rekenen. Sterker dan vroeger Nasoetion legde er de nadruk op, dat de Indonesische politiek tegenover Nieuw-Guinea „tot nu toe" vrede lievend is geweest en hij beriep zich op de door president Soekarno in oktober voor de V.N. afgelgde verklaring. Hjj voegde eraan toe: „Hoewel wij de vrede liefhebben, zullen wij deze niet opoffe ren aan de vrijheid". „Wij zijn thans aanzienlijk sterker dan vroeger, maar „tot nu toe" blijft onze politiek on veranderd". Nasoetion deed zijn best het te doen voorkomen alsof Nederland agressieve bedoelingen koestert, waartegen Indone sië zich moet verweren. Nederland zond de „Karei Doorman", extra troepen en Neptune-Bommenwerpers naar Nieuw- Guinea. „Om in een betere positie te zijn, zullen wij drie tot vijfmaal zo sterk moeten zijn als Nederland". Hij haalde incidenten aan van drie jaar geleden, toen Nederlandse oorlogs schepen in of buiten de Indonesische territoriale wateren paradeerden. Hoe wel Nasoetion min of meer moest toe geven. dat er van Nederlandse zijde geen „aanval" is te verwachten, onderstreep te hij het risico van toekomstige inci denten in de wateren of in de lucht rond Nieuw-Guinea. Spervuur van vragen De Indonesische minister moest zich een vol uur blootstellen aan een sper vuur van vragen, welke op de meest ondubbelzinnige wijze uiting gaven aan de twijfel, dat Nederland Indonesië op enigerlei wijze zou bedreigen. Nasoetion sprak kalm, maar met grote beslist heid. Speciaal vroegen de Journalisten zich af, waarom Indonesië voor verdedi gingsdoeleinden zwaar Russisch oorlogs materiaal aanschaft. Nasoetion antwoordde, dat voor In donesië met zijn verbrokkeld grondge bied een leger niet voldoende is en dat het over volledige strijdkrachten zal moeten beschikken. Amerika zo neutraal mogelijk De enige reden waarom men zich tot de Sowjet-Unie heeft gewend, is. dat het Westen weigert aan Indonesië zware wapens te leveren. Bovendien verstrek ken de Russen de door Indonesië drin gend noodzakelijk geachte kredieten op lange termijn. „In Frankrijk moeten wij voor de tanks contant betalen", zei- de Nasoetion mistroostig. Hij blijft er bij, dat de door Indonesië gekochte wa pens uitsluitend voor defensieve doelein den zullen worden gebruikt Waarschijn lijk wegens gebrek aan contanten heeft Nasoetion moeten afzien van verdere wapenaankopen in Engeland. De Brit ten leveren Indonesië op het ogenblik pantserautos' en vliegtuigonderdelen. Hoewel de V.S. tot dusverre Indonesië van licht materiaal hebben voorzien, sprak Nasoetion de hoop uit, dat Ame rika in de toekomst bereid zal zijn zware wapens te leveren. „De V.S. ne men inzake Nieuw-Guinea een zo neu traal mogelijke houding aan", aldus Na soetion. Hij zeide ook. dat er meer In donesiërs in Engeland militair worden opgeleid dan in de Sowjet-Unie. De V.S. zorgen uitsluitend voor de opleiding van Indonesische officieren. 9 Slot pag. 2 Overstromingen in India: 100 doden Door overstromingen die de staten Kerala. Madras en Mysore in zuid-In- dia hebben geteisterd, zijn deze week tenminste honderd mensen om het le ven gekomen, aldus in New Delhi ont vangen berichten. Kerala is het ergst getroffen. De cri sis is daar over het hoogtepunt heen. maar tenminste 64 mensen zijn daar door de overstromingen en grondver schuivingen omgekomen. Duizenden zijn dakloos. Er zijn nieuwe berichten binnenge komen over overstromingen als gevolg van zware regens In de staat Radjasthan in het noorden. In Orlssa, in het oos ten. hebben de rivieren Brahmani en Baitarani grote stukken land onder wa ter gezet. Zeventien „vrijheidsrijders" zijn gis teren in Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, gearresteerd, bij een poging de rassenscheiding in bus en trein stations te doorbreken. Hierdoor is het totaal aantal gearres teerden tot 216 opgelopen. Vandaag wer den 3 federale rechters in Jackson ver wacht die een onderzoek in zullen stel len naar de mogelijkheid om verdere ar restaties te voorkomen en de rassen scheiding in publieke gelegenheden in Jackson te beëindigen. N.V. T»bik»ftbritk Gruno Nijkark Uit het Leidsch Dagblad van j 12 JullJ 1861: Uit la Bouverie in Henegou wen wordt berigt, dat een vrouw aldaar bevallen is van vijf wel geschapen kinderen, twee jon gens en drie meisjes. Moeder en kinderen zijn te Namen te zien. (Advertentie)Kiesvereni ging Nederland en Oranje. In de vergadering van 10 Julij l.l. is besloten, tot kandidaten voor het Lidmaatschap van den Ge meenteraad alhier, bij de stem ming op Dinsdag 15 Julij a s. aan te bevelen, de heren: B. F. t Krantz, S. J. Ie Poole, P. L. C. f Driessen enz. f Staking bij Algemeen Handelsblad geëindigd. Het Westen heeft kalm gereageerd op een rede van de Sowjetrussische premier Chroesjtsjow, die zaterdag op een receptie in het Kremlin voor afgestudeerden van de militaire academie verklaarde, dat aan het ministerie van Defensie opdracht was gegeven de voor 1961 voorge nomen inkrimping van de Russische strijdkrachten tot nader order op te schorten, terwijl de regering voorts had besloten nog dit jaar ruim 3.1 miljard roebel meer voor de defensie uit te trekken, waardoor het totale budget der strijdkrachten op rond 12.4 miljard roekei zal komen. Chroesjtsjow schreef deze maatregeen toe aan de noodzakelijke „veilig heid van het Russische volk". In Washington zei men, dat de Russische houding tegenover Berlijn „onbuigzamer" is geworden. Het Kremlin wil de Berlijnse crisis op het kookpunt houden. Men vroeg zich af of president Kennedy niet gedwongen zou zijn eveneens militaire voorbereidingen te treffen om Chroesjtsjow ervan te overtuigen, dat het Westen zelfs niet voor militaire dreigementen zal wijken. namelijk een verdeeld Duitsland en een vrijstad YVest-Berlijn zonder Westelijke bescherming, en een Europees „veilig heidssysteem" waarbij de Amerikanen Europa verlaten en het aan de genade van de Russen overleveren. De Westelijke machten zullen als „agressors" gebrandmerkt worden wan neer zij hier tegen in gaan. Het Westen wil echter vreedzame onderhandelingen, niet onder druk of als pionnen van de Sowjetrussische politiek, maar alleen wanneer de Russen bereid zijn in goed vertrouwen te onderhandelen". Het Franse socialistische blad „Le Po pulaire" schreef hedenochtend, dat Chroesjtsjow, afgezien van de druk op het Westen, aan Peking wil bewijzen dat hij pal staat tegenóver het Westen en aan de andere kant het Sowjetrus sische legercommando wil tevreden stel len, dat zich niet kan verenigen met ver mindering van de strijdkrachten. De Londense „Times" schrijft in een hoofdartikel, dat er een wijziging ge- I komen is in het Russische militaire den- j ken. Chroesjtsjow heeft eenvoudig beslo- j ten. dat machtsevenwicht ook op het ge- I bied van de conventionele wapenen no dig is, hoe ver de Russische kernbewa pening ook gevorderd moge zijn. Chroesjtsjow wil alleen vrede op zijn eigen voorwaarden De Canadese premier Diefen- haker heeft Sowjet-Rusland gisteravond gewaarschuwd de Westelijke vastbera denheid ten aanzien van Berlijn niet te onderschatten. Het Westen moet zowel zwakheid als onredelijke hardheid ver mijden, zei hij. Volgens Franse regeringskringen wijst Chroesjtsjows be sluit erop, dat het Kremlin de crisis om Berlijn eerder wil uitlokken dan ver wacht werd. Er moet rekening mee ge houden worden, dat deze crisis al in september uitbreekt inplaats van in no vember. In W e s t-B e r 1 ij n sprak men van „spectaculaire intimidatie". Over West-Berlijn zei Chroesjtsjow nog dat zijn land zich niet wil mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de bewoners van West-Berlijn en ook geen afbreuk doen aan het prestige van de V.S., Engeland en Frankrijk. De Rus sische premier stelde de volgende drie oplossingen voor het vraagstuk-Berlijn voor: waarborgen van de vier grote mo gendheden. Rusland, de V.S., Engeland en Frankrijk; waarborgen van de neu trale landen: waarborgen van de V.N., Als het Westen nog betere voorstellen in petto heeft, laat het die dan doen, zo zei hij. Tot slot stelde de Russische premier voor om enkele voorstellen, die in het verleden zijn ingediend, opnieuw in dis cussie te brengen. Hij noemde o.m. het Poolse voorstel voor een kernwapenvrije zone in midden-Europa, de voorstellen cm buitenlandse troepen uit diverse lan den terug te trekken, het voorstel voor een niet-aanvalsverdrag tussen de lan den van de NAVO en die van de ver dragsorganisatie van Warschau en de voorstellen ter voorkoming van onver wachte aanvallen. Niet onder druk De New York Times heeft op Chroesj tsjow een beroep gedaan de principes te aanvaarden, die op de topconferentie van 1955 te Genève over Duitse zelfbe schikking binnen het kader van Euro pese veiligheid zijn overeengekomen. „Bij de vredesconferentie waar Chroesjtsjow om gevraagd heeft wil hij niet onder handelen, maar de „vrede" die hij wil zowel aan het overwonnen Duitsland als aan de geallieerden opleggen. Hij roept president Kennedy, minister-president Macmillan en president De Gaulle op, maar niet het land waar de vrede mee getekend moet worden. Chroesjtsjow laat duidelijk blijken dat hij geen voorwaarden zal aanvaarden, die niet met de zijne overeenstemmen, Burgemeester van Heerde verdronken (Van onze correspondent) Gistermiddag omstreeks 2 uur is jhr. W. H. van de Poll, burgemeester van Heerde (GId.) tijdens het zeilen in het Ramsdiep tusschen Schokkerhaven en Ramspol over boord geslagen en ver dronken. Het stoffelijk overschot werd een uur later door de Rijkspolitie te water gevonden. Jhr. Van de Poll was een geestdriftig zeiler. Dit weekeinde was hij er in ge zelschap van zijn echtgenote, een doch ter en twee zoons op uitgetrokken om op het IJsselmeer te gaan varen. Het gezin maakte gebruik van twee boten. Voorop voer de B M van zijn twee zoons. Onge veer 200 meter daarachter zeilde de heer Van de Poll, die zijn vrouw en dochtertje aan boord had. Plotseling gleed de bur gemeester uit en sloeg over boord. Door dat hij gekleed was in zware regenkle ding was het hem onmogelijk zich zwem mend te redden. Voor de ogen van zijn vrouw en dochtertje verdronk hij. Doordat de vier overige leden van het gezin niet konden zwemmen was het hen onmogelijk hem tijdig te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1