BERGEN WERK OP HET STRAND Zetel rebellenregering Angola wordt bedreigd VOORKEURDAGENKAART Engeland trekt troepen in Koeweit niet terug Portugese colonnes trekken op Optimistische bekendmaking Het kabinet is niet zo sterk Bloemenfeest in Berlages Beurs BELANGRIJKE MEDEDELING AAN ALLE VASTE VERHULST-KLANTEN WIJ ZIJN ZATERDAG DE GEHELE DAG GEOPEND WAARSCHUWING TEGEN TE HOGE EXPORTPRIJZEN Kamer aanvaardt loterij belasting Doorvaart Britse konvooi door Suezkanaal niet gehinderd VRIJDAG 1 JULI 1961 De storm in het begin van deze h erzetten op het Katwijkse strand, i vormd, moesten worden wegge- week was er de oorzaak van, dat Bergen zand, die door de storm schoven. een bulldozer „bergen" werk moest voor het Noorderbad waren ge- (Foto l.d./j. v. Duyn, Katwyk) Volgens het Portugese persbureau ANI hebben de opstandelingen in Angola enige tijd een regering gevestigd in het plaatsje Nuambuan- congo, dat reeds geruime tijd in handen van de opstandelingen is. Het ligt in bijzonder moeilijk toe gankelijk terrein, maar thans trekken Portugese militaire colonnes in deze richting op. De opstandelingen zouden het dorp in brand hebben gestoken. ANI tekent aan, dat in de regering personen zitting hebben die door de Portugese autoriteiten worden gezocht. In de periode van 4 februari tot 30 juni zijn 50 leden van de strijdkrach ten gesneuveld, aldus een bekendma king van het Portugese ministerie van Defensie. De situatie in het noorden van Angola is de laatste tijd verbe terd. Door het optreden van de Portu gese strijdkrachten hebben de „terroris ten" een toevlucht moeten zoeken in de bergen en bossen, zich moeten ver spreiden, of zijn zij gedwongen te pogen over de grens te vluchten. Volgens de bekendmaking is „als ge volg van het herstel van de veiligheid Vriendschapsverdrag Rusland - N.-Korea „Van Azië vredeszone maken" door het gezamenlijk optreden van le ger, vloot en luchtmacht de bevolking in groten getale teruggekeerd naar de dorpen die van terroristen zijn be vrijd". „De terroristen, die in de bergachtige gebieden en dichte wouden zijn terug gedrongen, trachten thans het econo- nisch herstel te bemoeilijken. ZU leg gen hinderlagen en ondernemen op zichzelf staande vernietigingsacties te gen boerderijen en veroindingen". Aanvankelijk werd het optreden van „de benden terroristen vergemakkelijkt door de zware regenval die de bewegin gen van de troepen die zijn belast met het handhaven van de orde, belemmer de". „Met steun van de luchtmacht heeft het leger talrijke plaatsen bezet of ver sterkt. De ring om de centra der ter roristen wordt nauwer. De noordelijke grens van Angola is op bijna alle pun ten versterkt". De bekendmaking zegt voorts dat de luchtmacht zelfstandig heeft opgetreden, dat luchtverkennmgen werden ondernomen en burgers door de lucht werden getransporteerd. „Eenheden van de marine patrouille ren voor de kust van Angola en op de rivieren de Zaire (Kongo» en de Chili- oango, om de isolering van de terroris tische centra te voltooien. Bovendien zijn verschillende landingen uitgevoerd en operaties te land ondernomen ter bescherming van de bevolking". Nieuwe Oostduitse minister Julius Balkof is gisteren benoemd tot minister voor de Buitenlandse Handel van Oost-Duitsland. Hij volgt als zoda nig Heinrich Rau op, die in maart is overleden, Balkof was onderminister voor Buitenlandse Handel. Premier Chroesjtsjow heeft op een vriendschapsbijeenkomst met Noordkoreanen verklaard dat de Soiojet-Unie op grond van het pas gesloten verdrag voor samenwerking en wederzijdse hulp Noord-Korea zal helpen als het wordt aangevallen. „Door de groei van het socialistische kamp is het machtsevenwicht in het Verre Oosten radicaal veranderd, waar door het gemakkelijker is geworden Azië tot een vredeszone te maken", aldus de Russische premier. „De bevolking van Zuid-Vietnam vecht voor zijn vrfjheid, voor het verwijderen van het Amerikaanse kapitaal en een vereniging met de broeders van het noorden". Over Perzië zei de premier, dat „de van de Amerikaanse imperialisten ont vangen garanties" van weinig waarde zijn gebleken. „Perzië kookt en het reac tionaire regime ontmoet steeds grotere moeilijkheden". Premier Chroesjtsjow zei dat het vriendschapsverdrag met Noord-Korea, dat gisteren is ondertekend, voorziet in wederzijdse hulp. Het heeft geen agres sieve bedoelingen, zo voegde hU er aan toe. Over het verdrag ze ihij nog: „Wij tekenen niet graag militaire overeen komsten, maar wU zijn gedwongen dit verdrag, dat een defensief karakter heeft, te tekenen omdat de regeringen van de V.S., Japan en andere staten alle voorstellen tot vermindering van de spanning en voor het verzekeren van de vrede en het Verre Oosten hebben ver worpen". „De bedreiging van de zijde van de militaire fascistische kliek in Zuld-Ko- rea wordt steeds sterker", zo zei hij, „en het is bekend dat deze kliek een leger heeft van 600.000 door de Amerikanen bewapende soldaten". Over Japan zei Chroesjtsjow, dat de regering van Japan de volkswil negeert en voor de Amerikaanse imperialisten kruipt, die „Japan in een net van militaire bases hebben verstrikt". Tijdens de vriendschapsbeneenkomst heeft Chroesjtsjow nog even de Duitse kwestie aangeroerd. Hij zei dat een Duits vredesverdrag van het grootste belang is en dat de normalisatie van de toestand in West-Berlün tot versterking van de vrede zou bijdragen. Het bezoek van Adlal Stevenson als speciaal gezant van president Kennedy aan Latijns-Amerika „heeft niet de re- npVppr 41 pmnlnvprs van dn KI M sultaten opgeleverd waar Washington m CCr employees van ac KL1U op gehoopt had". MS op de öcluplwlweg in botsing Voorzitter C.H.U. „Het huidige kabinet is bepaald niet het sterkste, dat men ooit heeft gekend. Naast een aantal sterke telt het enige zwakke figuren", meent mr. H. K. J. Beernink, voorzitter van de Chr. Histo rische Unie. Tijdens de openingsavond van de zo- merconferentie van zijn partij in het- conferentie-oord „Woudschoten" in Zeist zocht hij naar een oorzaak van deze zwakke plekken in het kabinet. Volgens hem kwam dat voornamelijk omdat een aantal mensen posten bekleedt, die wei nig in overeenstemming zijn met vroe ger door hen vervulde functies. „Men zou zich kunnen afvragen, waarom een vroegere advocaat minister van Binnen landse Zaken moet worden en waarom een landbouwkundig ingenieur minister van Defensie? Dit kan aanleidjng ge ven tot het maken van brokken en stuk ken". En passant merkte mr. Beernink op, dat in de afgelopen twee jaar wel gebleken is, dat het kabinet ook zonder PvdA minister in staat is een sociaal gerichte politek te voeren. „Een kinderbijslagregeling in de vorm van een algemene volksverzekering heeft ons van meetaf aan tegengestaan", aldus spreker. „Wij achten het niet billijk dat 139.000 personen profijt trekken van het geen 551.000 moeten betalen, zonder dat ze er voordeel van hebben". In dit ver band memoreerde mr. Beernink het heengaan van minister Van Rooy na felle kritiek in de pers. Hij vond het enigszins vreemd, dat deze minister in de Tweede Kamer nog een trap na heeft gekregen van de waarnemende fractie voorzitter van de KVP, de heer Andries- sen. Mr. Beernink is van oordeel, dat men er verstandig aan zou doen, de mo gelijkheden die er op het terrein van de kinderbijslag liggen, nog eens terdege onder ogen te zien. Met betrekking tot de contacten van generaal Nasoetion met prof. Duynstee en de groep Rijkens achtte spreker voor zichtigheid geboden. Men kan op deze manier de regeringspolitiek doorkuisen. Hij legde er de nadruk op, dat men ernstig rekening moet houden met het feit, dat de souvereiniteit over Nieuw- Guinea moet worden overgedragen. De vraag aan wie, zullen de Papoea's zelf moeten beantwoorden. De autochtone leden van de Nieuw-Guinearaad zelf moeten beslissen, wanneer het moment van overdracht is aangebroken. De CHU wil overigens, zo zei mr. Beernink, wel praten met generaal Nasoetion, mits eerst de diplomatieke betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland zijn her steld. Aalsmeers corso tot in hart hoofdstad (Van onze Amsterdamse correspondent) Als gold het een bezoek van een staatshoof, zo heeft de Amsterdamse ver keerspolitie een verkeersplan uitgewerkt, dat het mogelijk moet maken op 2 sep tember a.s. het Jaarlijkse bloemencorso van Aalsmeer diep in de binnenstad te laten doordringen. Het resultaat is niet alleen een aantrekkelijke route, die hon derdduizenden in de gelegenheid stelt de stoet te zien, maar tevens zal er voor worden gezorgd, dat voor het ver keer naar en van de binnenstad, een aantal belangrijke verkeersstraten wordt vrijgehouden. De route door de stad vervangt dit jaar voor het éérst het traditionele sta- dionspel. De stoet, die zal bestaan uit twintig praalwagens en twintig met bloemen versierde auto's, zal uit Aals meer om half drie 's middags op het stadionplein aankomen. De tocht door Amsterdam, die drie uur in beslag neemt, beweegt zich via de Overtoom. Nassaukade, grozengracht en Nieuwe Zijds Voorburgwal naar het Centraal Station en vandaar via Damrak, Ro- kin, Vijzelstraat, Museumplein en De Lairessestraat weer naar het Stadion- plein. De Amsterdamse gemeenteraad is ge vraagd in de kosten van het corso bij te dragen. Bovendien zal er ten behoe ven van een groot aantal genodigden op de Dam een tribune worden ge bouwd. Na het voorbijtrekken van de stoet waarin negen muziekkorpsen afwisselend meelopen zullen de bur gemeester van Amsterdam en Aals meer in de grote hal van Berlages Beurs een ontvangst aanbieden. De hal zal voor deze gelegenheid door de Aals meerder kwekers in een bloementuin worden getransformeerd. De aan een ieder van onze vaste klanten persoonlijk gerichte halfjaarlijkse die vooral dit keer ongewoon attractieve aanbie dingen bevat zal helaas niet op tijd in Uw brievenbus liggen. De oorzaak hiervan De over stelpende drukte en de invoering van de vijfdaagse werkweek bij de Posterijen. Maarzoals altijd't zit wel goed bi) VER HULST. Komt U als vaste klant gerust morgen - zaterdag 8 juli - op de eerste van onze voorkeurs- dagen ook zonder Uw speciale kaart naar ons toe. 't zit goed bij HEREN- EN JONGENSKLE DING GROTE MARKT 19 DEN HAAG BREESTRAAT (to. Stadhuis) LEIDEN Nederlandse boomkwekerij is tevreden De Nederlandse Boomkwekerij heeft in het seizoen 1960-1961 tamelijk be vredigende resultaten geboekt. Tot de ze conclusie kwam gistermiddag de heer C. Dirken, voorzitter van de Boom kwekersvakbond van de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond, op de algemene vergadering van de vak bond in Utrecht. De export van boomkwekerijproduk- ten had in 1960 een waarde van een bedrag van f. 40.565.000, bijna zeven miljoen gulden meer dan in 1959. De heer Dirken tekende hierbij aan, dat tegenover deze stijging een loonsverho ging voor de werknemers in het boom- kwekerijbedrijf staat. Men zal. volgens hem. ook rekening moeten houden met een geleidelijke Invoering van de vijf daagse werkweek. Thans hebben de werknemers in deze sector 17 vrije za terdagen per jaar. De heer Dirken waarschuwde tegen een te hoog opdrijven van de export prijzen. Onze bedrijven staan en val len met de export, zo zei hfj, cn als we te duur worden gaat men in het bui tenland zelf de produktie ter hand ne men. Advertentie Met betrekking tot de erkenningsre gelingen merkte de heer Derksen op, dat de bestaande erkenningsregeling voor de boomkwekerij na een eventuele aanvaarding van het onlangs ingedien de nieuwe wetsontwerp erkenningsrege lingen waarschijnlijk zonder veel wijzi gingen zal worden gecontinueerd. De heer S. G. A. Doorenbos, voor zitter van de internationale dendrolo- glsche unie, behandelde vervolgens het onderwerp „De toekomstige beplanting van de openbare parken". Hij signaleer de een toenemende behoefte aan klein- blüvende bloeiende bomen en aan lage- struiken en hebben. Ook de parken zijn, volgens hem, aan een zekere „mode" onderhevig. Er zijn veel meer sport en recreatieterreinen dan vroeger en ook de grote verkeerswegen oefenen gro te invloed uit op de aanleg daarvan. BMC ziet af van deelneming Borgward Naar uit Birmingham wordt verno men heeft de British Motor Corpora tion officieel medegedeeld af te zien van een deelneming in de Borgward- Werke A.G Gisteravond verloor de op tie van dr. Borgward op de terugloop van de fabrieken haar geldigheid. De verklaring van de B.M.C. luidt als volgt: „Na grondige bestudering van het ingestelde onderzoek en in verband met de uitbreldingsprojecten. welke de British Motor Corporation zelf reeds ter hand heeft genomen, heeft de directie besloten, dat de verwerving van een belang in de Borgward-Werke A G. onder de huidige omstandigheden niet op haar plaats is". Alle prijzen tot één mille belastingvrij De Tweede Kamer heeft gistermiddag de wet op de loterfjbelasUng aangeno men. Alleen een deel van de K.V.P.- fractie stemde tegen. De bezwaren van deze KVP-ers waren, zoals dr. Lucas uiteen zette, dat de schatkist de op brengst van deze belasting niet nodig heeft, dat de fiscale wetgeving al inge wikkeld genoeg is, en dat het boven dien onjuist is een wet te maken, waar van bij voorbaat vaststaat, dat hfj her haaldelijk zal worden overtreden en dat de uitvoering in vele opzichten niet te controleren zal zijn. Na de reeds gedane concessies (ver laging van het tarief tot 15 pet. en al gehele vrijstelling van omzetbelasting) kwam staatssecretaris Van den Berge de Kamer gisteren nog eens op enkele punten tegemoet. De heer Geertsema (VVD) had bU amendement voorgesteld de winsten bij buitenlandse kansspelen (roulette» vrij te stellen van loterij belasting. HU trok dit amendement in, toen de staatssecretaris bereid bleek de winster, bij dergelijke kansspelen alleen te be lasten wanneer per keer meer dan 100 gulden gewonnen wordt. Deze algemene grens van 100 gulden welke geldt voor alle prUzen bU lote- rUen en kansspelen) werd vervolgens verhoogd tot f 1000.- door de aanvaar ding van een amendement-Peschar P vd A.», dat behalve door de socialis ten ook door KVP en PSP werd ge steund. De staatssecretaris had de voor keur gegeven aan verhoging tot f500,-. Het resultaat is dus. dat alle prUzen tot en met f 1000,- belastingvry zullen zijn, terwyl deze limiet bU buitenland se kansspelen (roulette) zal gelden voor elke keer, dat het balletje wordt ge speeld. Een autobus, welke van Schiphol op weg was naar Haarlem met on- gekomen met een vrachtwagen met oplegger- De vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd, zijn bijrijder werd zwaargewond en de buschauffeur licht. Dertien passagiers van de bus liepen ook verwondingen op. De foto toont de vrachtwagen en de zwaar beschadigde bus. (Van onze Londense correspondent) Engeland zal de Russische cn Egyptische eisen tot onmiddellijke terugtrekking van de Britse troe pen uit Koeweit negeren en daar blijven zolang het nodig is. Dit werd duidelijk uit de openhartige rede welke Sir Patrick Dean, Engelands afgevaardigde bij de Verenigde Naties, gisteren in de Veiligheidsraad heeft gehouden. De Britse troepen zullen vrRwel yeker minstens nog drie maanden in Koeweit blijven. De sjeik heeft namelijk ver- klaard dat hfj Engeland niet zal verzoe- j ken het land te verlaten totdat Koeweit I en zeker van Is toegelaten te worden tot de Verenigde Naties. Dit zal waarsehijn- i luk op *un vroegst midden september kunnen gebeuren wanneer de Assem blee bijeenkomt, welke het laatste woord over Koeweits toelating zal hebben. De Britse opperbevelhebber ln het Na bije Oosten, maarschalk Sir Charles El- worthy, acht het thans onwaarschyn- lijk dat Irak militaire stappen zal doen. HU gelooft dat Irak zUn doel langs po litieke weg zal trachten te bereiken Dit komt overeen met hetgeen generaal Kas- sem gisteren tegenover enkele Britse Journalisten heeft verklaard. HU zei dat hU uitsluitend vredelievende middelen zal toepassen wat betreft zUn aanspra ken op het sjelkdom Koeweit. HU sprak drie uur lang met Ian Colvin, de speciale verslaggever van de Londense „Daily Te legraph", tegen wie hU ondermeer zei dat de gehele wereld weet dat Irak niet de olietoevoer van het Westen wil af sneden. „Wij leven niet in de barbaarse tyden van Dzjengls Khan. Ik verzeker u dat wy geen enkele soldaat in bewe- Iging hebben gebracht". Sir Patrick Dean verklaarde nog dat Engeland zUn leger even snel zal terug trekken als het Koeweit is binnengeko men, zodra Irak in woord en daad zal hebben biyk gegeven van zUn vredelie vende bedoelingen. Engelse resolutie Engeland heeft een resolutie ingediend waarin alle staten verzocht wordt Koe weits onafhankeiykheld te eerbiedigen. Koeweit verklaarde dat een belofte van generaal Kassem om geen geweld te gebruiken onvoldoende zou zijn. Koe weit wenst waarborgen van de Verenigde Naties voordat het de Britten zal verzoe ken te vertrekken. De zes Britse oorlogsschepen welke op weg z(jn naar de Perzische Golf, werd gisteren en vanochtend geen stronbreed in de weg gelegd bU de doorvaart door hrt Suezkanaal De schepen zullen voor lopig in Aden blijven. Kassem zei nog ln tUn gesprek met Engelse Journal'sten dat hy zal winnen. De Enge* en zullen eventueel uit Koeweit moeten vertrekken, maar hy zou de be trekkingen met Engeland niet verbre ken. „Wy ln Irak beschouwen Koeweit als deel van ons zelf". Kassem wilde dat de crisis door middel van de Verenigde Naties zou worden opgelost. HU zei ver der dat indien hy agressieve plannen had gekoesterd hy Koeweit zou hebben aangevallen voordat hy zijn verklaring aflegde. In antwoord op een desbetreffende vraag zei hy dat hy niets voelde voor een volksstemming in Koeweit. Hy stelde de tegenvraag hoe de Engelsen het zou den vinden Indien er m Aberdeen of Liverpool een volksstemming zou worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9