PELTENBURG van 1793 Zondagen worden zwarte dagen' K. ter Laanaltijd volop actief, viert morgen zijn 90ste verjaardag „Er ivas voor een zon strijdbare figuur ontzettend veel te doen „PHILIPS" PORTABLE Koningin bezocht Aku-fabrieken te Emmen en spel te Diever Iedereen heeft haastmaar het gebrek aan ervaring wreekt zich VRIJDAG 7 JULI 1961 „Nieuwe idealen omspannen 1111 de wereld" HET huis ligt aan de Nassaulaan 9 in Wassenaar, maar het lijkt of er op deze plaats alleen maar een ongetemd stukje bos staat. Wild woekert het groen rondom omhoog en de bladeren strelen de schouders van de bezoekers die zich een weg zoeken over het smalle paadje grind, dat van het nog maar moeilijk te bewegen oude ijzeren hekje naar de voordeur leidt, „Het is niet gemakkelijk te vinden", had hij door de telefoon tegen me gezegd. Hij bedoelde de straat, daarbij niet zeggend dat ook een huis zich zo verstoppen kan. Hij: Kornelis ter Laan, oud-raadslid van Den Haag, oud-burgemees ter van Zaandam (de eerste „rode"), oud-Tweede Kamerlid, maar nog iedere dag van half tien tot half elf in de avond aan het werk. „Volgend jaar verschijnt mijn boek over de geschiedenis van Sloch- teren. Mijn geboortedorp". Morgen wordt hij 90 jaar. „Maak U het niet te lang", zei de dame die opendeed, „de warmte heeft hem geen goed gedaan". Maar de kennismaking in de grote don kere achterkamer waar hij werkt aan een enorm bureau omringd door hoge propvolle boekenkasten, is verbijsterend. Negentig jaar, deze vitale man? De hartelijke begroeting, krachtige handdruk, die mes scherpe geest, negentig? Zijn Haagse tijd Geboren in Slochteren op 8 juli 1871, kwam Kornelis ter Laan na zijn HBS en normaalschoolopleiding naar Den Haag als hoofdonderwijzer. Later werd hij directeur van de handelsschool te Delft, maar de gemeenteraad ontsloeg hem, toen hij in juni 1901 door het district Hoogezand tot Tweede Kamer lid gekozen werd. Met Troelstra, Van Kol en Schaper behoorde hij tot de eerste SDAP-parlementariërs. In 1905 drongen Haagse partijgenoten erop aan dat hij een zetel in de gemeenteraad zou accepteren. Hij was inmiddels leraar Ne derlands. „Er was voor een strijdbare figuur ontzettend veel te doen. De lonen van het gemeentepersoneel waren alleraf- schuwelijkst. Dat was het eerste waar ik mee begon. De wethouder van Finan ciën zei tegen de burgemeester: „Pas op, dat kóst u een miljoen". „Ja, zet dat er maar in", zegt hjj ernstig. „Ze mogen wel eens weten hoe wjj moesten vech ten". Dan waren er onderwijs, scholenbouw, betere bezoldiging van de onderwijzers, pensionering van weduwen en wezen. Zie je, het ging allemaal. De tijd was er wel rijp voor". „Dat had allemaal tot gevolg dat Ik de eerste „rooie" in de raad in 1909 tot Kamerlid werd gekozen door het dis trict Den Haag. Dat gaf me voldoening". Veel praktische wensen vervuld „Ik hoor nog Troelstra pleiten voor een wettelijke regeling van de Werklozen steun. Minister Heemskerk staat op en zegt: „Ik verbaas me er over dat meneer Troelstra wil dat we geld geven waar geen arbeid voor geleverd is". Ja, we hadden véél te doen! In 1927 durfden we met een voorstel tot nationale ontwapening voor de dag te komen, met memorie van toelich ting door mij opgesteld. Dat was maan den werk, maar ook het belangrijkste werk dat mij in mijn parlementaire loopbaan heeft beziggehouden". Het ging niet door, 32 stemden er voor en even later werd het, Joor de opkomst van Hitier duidelijk dat het niet kon. Daarin is sindsdien niets meer veran derd en dat is nu de mening van de heer Ter Laan. Ook drie andere wetsontwerpen van zijn hand gingen, we mogen wel zeggen natuurlijk niet door, maar wat hij wilde is er: verbetering leerplicht (ingediend 1910), hulp mobilisatieslachtoffers, een voorstel dat werd verworpen maar waar van het idee is uitgevoerd en tenslotte verbetering van de Staatsloterij. Op mijn vraag naar de idealen van deze tijd, naar de verhouding oude SDAP-huidige PvdA, zegt hij naden kend: „Ja, er zijn nog idealen. Het verschil is alleen dat ze vroeger uit direct gevoelde nood ontstonden. Veel van de Praktische wensen zijn nu vervuld. De nieuwe idealen omspannen de wereld en spreken daardoor wellicht minder aan, maar ze zijn er en ze zijn in feite gro ter". Burgemeester van Zaandam Hij roert peinzend in zijn geurige pit tige thee, die wondergoed past in deze omgeving van oude boeken, prenten, meubelen van jaren her, alles met een herinnering. De kleur bruin overheerst en ruikt naar oud leer. „Dat was", zegt hij dan, „op een avond in 1914. Minister Cort van der Linden komt naast me zitten en zegt „we hebben je benoemd tot burgemeester van Zaandam. Hare Majesteit en ik hebben er net over gesproken. Er moest een SDAP-burgemeester benoemd wor den, en de keus viel op jou. Schrijf vanavond even een briefje.Nou, dat deed ik toen, al vond ik het aan een kant jammer want het afscheid van de Haagse raad betekende een grote ge- voelsopoffering voor me. Maar ja. Het was een goede tjjd in Zaandam voor de familie Ter Laan. Nu nog komt er ieder jaar een uitnodiging van het gemeentebestuur naar Wassenaar om eens te komen kijken. In december 1936 werd het huis in Wassenaar gekocht en: „Als we hier in december a.s. 25 jaar wonen, wordt het een groot feest!" Zilveren Anjer voor publikaties Naast al zijn politieke en maatschap- Eelijke bezigheden heeft Kornelis Ter aan steeds tijd gevonden voor zijn lief hebberij Groningen, de Groningse taal 'en het Groningse leven. Te groot om hier tc noemen is de lijst publikaties die hij heeft doen verschijnen, te beginnen met het Nieuw Groninger Woorden boek. Nog dit jaar verschijnt de zesde druk van zijn Nederlandse encyclopedie, even als de 2de druk van het woordenboek voor vaderlandse geschiedenis. Misschien komt de 3de druk van zijn Aardrijks kundig Woordenboek ook nog in 1961 gereed Voor zijn enorme letterkundige en vooral culturele arbeid ontving K. ter Laan in 1951 de Zilveren Anjer van het Prins Bernhardfonds, maar dat heeft hij niet gezegd. Het werd gaat gewoon door, en „Ik ben er heel gelukkig mee Bewccst"i - De heer K. ter Laan. Iedere dag drukproeven Dat is Ter Laan. Gisteren heeft zijn zoon Geert-, advocaat in Utrecht hem ge haald voor de feestviering op morgen met de hele familie en vandaag komt het bestuur van het Nederlands Genoot schap voor Volkskunde hem een speciaal huldigingsnummer brengen van het tijd schrift „Nederlands Volksleven". Dan gaat hij weer verder. Iedere dag komen drukproeven binnen, on der meer van zijn werk „Groninger Volksleven", waarvan het eerste deel K. ter Laanfonds in oprichting Een actie-comité, bestaande 1 uit de heren A. J. Abels te Ol- j denzaal, J. de Graaf te Hïlver- j sum en J. van Hasselt, notaris i in Amsterdam heeft het voor- j j nemen een „K. ter Laanfonds" l te stichten. Uit de baten van dit fonds wil men het mogelijk ma- j ken vele geschriften van de heer j Ter Laan, die nog niet zijn uit- i gegeven, te publiceren. In het j comité van aanbeveling hebben o.a. de Commissaris der Konin- gin in Groningen, mr. W. A. Of- j i ferhaus en de burgemeester van 1 Groningen de heer J. Tuin zit- ting. (Stortingen kunnen geschie- t den ten name van een van de actie-comitéleden bij de Rotter- damsche Bank N.V.kantoor Oldenzaal, gironummer 97.29.39 door het Prins Bernhardfonds is uit gegeven en het tweede deel in be werking is. Volgend jaar komt het derde deel aan de beurt. Dat zal het enige zijn dat hem zorgen baart, deze sympathieke grijze man wiens levensavond nog in de eerste uren schijnt te zijn. Niet of Hij mogelijk nog de herdrukken en nieuwe uitgaven zal beleven, maar of de drukproeven niet teveel tege lijk zullen komen WOENSDAG KAMERDEBAT OVER SPIJTOPTANTEN De Tweede Kamer zal nog voor het zomerreces minister Beerman aan de tand voelen over de toelating van spijt optanten uit Indonesië. Dit debat zal a.s. woensdag plaatsvinden aan de hand van het dezer dagen verschenen verslag van de Kamercommissie voor de repatriëring over de door haar met de minister van Justitie gevoerde besprekingen betref fende de toelating van spijtoptanten. Huilende SS-er bij proce8-Bradfiscli In het proces tegen de vroegere SS- kolonel Otto Bradfisch en vier ex-nazi's van lager rang, was woensdag de eerste getuige Hcinrich Höcke, die hoofd van een politie afdeling was geweest in Mo- gilew, in Rusland, dat een der tonelen van de oorlogsmisdaden van Bradfisch en de zijnen zou zijn geweest. Tijdens zijn getuigenis, barstte Höcke meerma len in tranen uit. Hij vertelde dat zijn afdeling Mogi- lew ails standplaats kreeg toen deze plaats door het Duitse leger was ver overd en dat hij opdracht kreeg de orde te handhaven. Höcke had gezien dat mannen, vrouwen en kinderen voor grote kuilen werden opgesteld, daar werden doodgeschoten en daarna in de kuilen werden geduwd. Zo werden er op één dag 3.500 joden gedood. Höcke had daar drie groepen zien vuren. De ene bestond uit leden van de „Einsatz- gruppe" van Bradfisch. de tweede be stond uit Oekrainers en de derde groep bestond uit mensen van Höcke. „I-k liep er naar toe en sprak tot de bevelvoe rend officier: ..Dit is niet mogelijk. Dit is niet de taak van mijn mensen'. Höcke zei dat zijn mensen toen on middellijk aan dit sadistisch werk wer den onttrokken. „Dit was geen mili taire operatie, het was een slachting", aldus de getuige. Tot dusverre heeft Bradfish, een 58- jarige advocaat, volgehouden dat hij alleen maar op bevel had gehandeld van zijn superieuren Hitler en Himm- ler. Gisteren zei hij dat de politie wel degelijk haar plicht deed, daar het een j massaal en gemeenschappelijk optre den tegen de joden was. „Dit was niet alleen mijn verantwoordelijkheid", schreeuwde Bradfisch de rechtbank toe „we deelden er allen in, ook Höckes mannen". Bradfisch beweerde dat telkenmale wanneer een massale executie van jo den was bevolen, hij probeerde die op te schorten of uit de weg te gaan, door nog eens met zijn superieuren te pra ten. En nooit had hij op eigen gezag een executie bevolen. ..Dat kan ik nau welijks geloven" sprak rechter Ludwig Graf bijtend. „U was geen postbode maar een SS-officier". Koffers van Marilyn Tyler zijn terecht De twee koffers van de operazan geres Marilyn Tyler, die tijdens het transport van Wenen naar Amsterdam op het station Rotterdam zuid verdwe nen bleken, zyn door de recherche te ruggevonden. Gisteravond kenden zij in een woning in Rotterdam zuid in be slag worden genomen. Er ontbrak niets aan de inhoud, welke bestond uit kle- ddng en 30 paar schoenen, geheel tot een waarde van plm. F. 5000.-. Voor de Scheveningse kust heeft gistermorgen de Koninklijke Marine een vlootschouw gehouden, welke vanaf de Pier werd gadegeslagen door H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernliard. Ltnks de bevel hebber der Zeestrijdkrachten, vice- admiraal L. Brouwer. De nieuwe is er1 prijs 108- Een handige kleine radio, die weinig plaatsruimte vraagt en zuinig is in gebruik. Ook deze portable radio vindt U bij: BREESTRAAT 109 TELEFOON 20802 Veroverde horten der Dieverse bevolking Koningin Juliana die gistermorgen in Scheveningen de vlootschouw had bijgewoond, bracht gistermiddag een werkbezoek aan de A.K.U.-fabrieken te Emfhen. De Commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. Cramer en de burgemeester van Emmen, mr. K. H. Gaarlandt waren ter begroeting op het station aanwezig. Direct daarna reed men met gereedstaande hofauto's naar de fabriek waar een groot aantal directieleden van het Aku-concern aan de vorstin werd voorgesteld. De 24-jarige textiellaborante Greetje Fldder bood een kleurige tuil bloemen aan. Benelux Congres Verkeer en Toerisme 99' Oorzaken van merkwaardigste ongelukken Op het Benelux-congres voor Verkeer en Toerisme, dat in Breda gehouden wordt, hield ir. A. E. Nap, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, een inleiding over het onderwerp: „Wegverbindingen en toerisme". Spreker vergeleek het verkeer op normale werkdagen met dat op zondagen op de autosnelwegen. Op doordeweekse dagen heeft het merendeel van de verkeers deelnemers op de autosnelwegen een doel buiten deze autosnelwegen gelegen. Bjjna iedereen heeft haast en is geneigd zodanig te rijden, dat een vlotte ver keersafwikkeling tot stand komt. In de praktijk blijkt dat hierop neer te komen, dat een deel van het verkeer (dat 70 k 80 km/h rijdt) de rechter rijstrook aan houdt .terwijl een ander gedeelte (dat 90, 100 of meer km/h rijdt) gebruik maakt van de tweede (of derde) rijstrook. Ff»n rlnnio uifr de bedragen aan materiële schade en "I het leed dat de ongelukken over zove- len brengen, spreken echter een te dui delijke taal. Wij zullen ons terdege moeten gaan realiseren dat het deel nemen aan het drukke verkeer met al zijn problemen van file rijden, afstand houden en samenspel een té ernstige zaak is, om dat te nauw in verband te brengen met de eigenlijke recreatie. „De samenstelling van het verkeer op zondagen is echter heel wat gecompli ceerder" aldus spreker. „Er zijn de ge wone rijders van de groep 7080 km/u, er zijn snellere rijders, maar het me rendeel wordt gevormd door mensen die geen doel hebben en slechts „een dagje uit" zijn. Genoeglijk rondkijkend nemen zij de rechter rijstrook in be slag, welke daardoor verkeer herbergt dat niet harder dan 40 km/u rijdt. Alle verkeer dat sneller rijdt wordt der halve naar de linker rijstrook verdron gen. welke daardoor een onevenredigs» drukke en gecompliceerde bezetting krijgt. Kettingbotsingen 's Morgens heeft dit meestal nog niet zulke ernstige gevolgen, maar 's avonds als de uitgetrokken bevolking van de steden weer terugkeert wordt het an ders. Er zijn veel mensen met haast, men gaat dichter op elkaar rijden, men wil sneller gaan rijden dan door de overbelasting van de wegen mogelijk is, het gebrek aan rij-ervaring gaat zich wreken, men is moe geworden van een hele dag ongewoon bulten zijn. Dan ontstaan de kettingbotsingen. Ir. Nap wees erop, dat toerisme onge veer omschreven kan worden als deel nemen aan het verkeer teneinde zich te recreëren. De ongeUkkencij fers, de aantallen doden eft mcijfera, de grot l gawonden» die Riskant verkeer „Het verkeer op zichzelf, is reeds dermate riskant geworden en zozeer „vakwerk", dat daarin voor „Spielerei" geen plaats Is gebleven', aldus spreker. In 1948 gebeurde in ons land 3.1% van het totale aantal verkeersongeval len op een zondag. Het jaar daarop was het reeds 4,7% en in 1957 werd de 10% overschreden (10,3%). De zonda gen zijn steeds meer „zwarte" dagen geworden. Ingaande op het „recreatieprobleem" vroeg spreker zloh af hoe het komt dat de recreatiezoekenden door hun aan wezigheid op de autosnelwegen inwer ken op de vrijheid en de mogelijkheden van anderen of van de gemeenschap? Hij wees in dit verband op de voor keur van de massa voor het rijden op de grote verbindingswegen en voor het picknicken en verpozen in de bermen onmiddellijk langs deze wegen. Het „zien en gezien worden" schijmt een >te attractie te vormen voor velen, mei bun ttU« tlM raad weten. De grote mensenmassa wordt als „gezellig" ervaren en men heeft de neiging om concentraties op te zoeken inplaats van te mijden. Merk waardig is echter de uitzonderlijke uiting van individualisme bij de afzon derlijke bestuurders. Iedereen staat op zijn vermeende rechten en het gebrek aan samenspel leidt tot de merkwaar digste ongelukken. Spreiding is noodzakelijk Oplossing van het recreatieprobleem zag hij o.a. in spreiding van het verkeer en spreiding van de recreatie. „De (vakantie-)spreiding-in-tijd wordt al sedert jaren gepropageerd, daarnaast zal echter ook een spreiding-ln-plaats moeten worden nagestreefd", aldus ir. Nap. Ook het weren van bermrecreatie langs de hoofdverkeerswegen kan hel pen het recreatieprobleem op te lossen. Deze bermrecreatic brengt immers grote gevaren met zich mee. „Zij begint met het afremmen op de hoofdrijbaan. Gedurende de tijd dat de auto is geparkeerd treedt een naar links uitwijken van het verkeer op de rechter rijstrook op (bermvrees) waar door een op dat moment op de tweede rijstrook inhalende auto in het ge drang komt. spelende kinderen komen vaak op de rijbaan, het doorgaande verkeer wordt afgeleid. Tenslotte eindigt deze bermrecreatie met het (gevaarlijke) zich weer in voegen in de verkeersstroom, terwijl sommige haastige bermrecreanten dan nog keren over de middenberm om zo snel mogelijk thuis te zijn. Om de leegte ontstaan door het weren van de bermrecreatie op te vullen zouden picknickplaatsen moeten worden inge richt. Proef met picknick-plaatsen Het ligt ln de bedoeling van Rijks waterstaat om een proef te nemen met het inrichten van picknickplaat sen langs autosnelwegen, waarvoor dan overhoeken langs deze wegen In aan merking zouden komen. „Tenslotte", aldus Ir. Nap, „moet het gebruik van buiten de grote verbindingswegen ge legen recreatiewegen gepropageerd wor den. Op deze wogen behoeft geen ver keer voor te komen met onderling ver schillend doel, doch kan voor alle ver- keet gelijk zijn» de reoreatle zelve." Ir. A. J. Engel. AKU's president-di recteur. vertelde de Koningin vervol gens het een en ander over de ontwik keling van de nieuwe fabriek en de re den waarom men zich hier in Drente heeft gevestigd. Hij zei dit bezoek te zien als een bekroning van de viering van het 50-jarig jubileum van de AKU. Een kleine modeshow van uit AKU- vezels vervaardigde kinder-, strand-, bad- en regenkleding was 's middags een genoeglijke onderbreking van ae excursie die H. M. de Koningin maakte door de AKU bedrijven in Emmen. Zij liet zich voorlichten over de pro- duktiemethodes en vond gelegenheid met tal van afdelingschefs te spreken. In de ..Enkalon"-fabriek bezichtigde de vorstin de spinnerij, de opwikkel- zaal, de sterkerij en de conerij. Spe ciale belangstelling toonde zij voor de opleidingsafdeling van jonge werk krachten. In de kantine gebruikte Koningin Juliana de thee met personeelsleden. Tevoren was de Koningin getuige van het ontwapenende optreden van twee kleuters, die, uiteraard gekleed in pak jes van AKU-garen de Koningin lieten zien, hoe mooi ze wel waren. De Konin gin speelde het spel mee en liet de kleuters bij zich komen. Aan het slot van dit intermezzo werd de hoge be zoekster een fraaie schrijfmap aange boden met briefpapier waarin het wa termerk van Budi, de geluksolifant, was aangebracht. Zoals bekend draagt ook het jacht dat Prins Bemhard op zijn verjaardag door het bedrijfsleven werd aangeboden de naam „Budi". Omstreeks half zes vertrok de Ko ningin naar een plaatselijk hotel, waar zij aanzat aan het diner, dat de AKU- dlrectie ter gelegenheid van dit bezoek aanbood Gisteravond heeft, de Konin gin in Diever het openluchtspel ..Leer om leer" van William Shakespeare bij gewoond. Dank voor treingeleider Koningin Juliana heeft tijdens haar ril met de koninklijke trein van Den Haag naar Emmen per soonlijk treingeleider C. Schölteln- dreieren bedankt voor de meer dan 25 jaar dat hjj op de koninklijke trein dienst heeft gedaan. De heer Schöttelndreiercn maakte gisteren zijn laatste rit. Per 1 juli Is hij reeds gepensioneerd maar op ver zoek van de directie van dc Ned. Spoorwegen reed hij de koninklijke trein gisteren naar Emmen. Op 1 juli ontving hij de gouden medaille in de Huisorde van Oranje. Koningin Juliana sprak lange tijd met de heer Schöttclndreleren en bedankte hem voor het vele dat hij voor haar en haar gezin heeft ge daan. De rit van Den Haag naar Emmen werd gedeeltelijk ook mee gemaakt door de president van de N.S., ir, J. Lohmann. Koningin Juliana heeft de harten van de Dieverse bevolking veroverd, ln de pauze van het openluchtspel heeft zij meer dan drie kwartier met de uit voerenden gesproken. Zij stak haar be wondering voor het spel niet onder stoelen of banken. Er Is niemand van de medewerkers geweest die niet met de Koningin heeft gesproken. De Koningin vertrok eerst vannacht na twaalven naar Soestdijk. Zij liet een dankbare Dieverse bevolking ach ter, die hun Koningin als een gewoon bezoekster ln hun midden hadden gehad. Advertentie NOEMEefiZANMN BIJ 2IJH NAAM DROP HONGERSTAKING NIET VOLLEDIG (Van onze Haagse correspondent) Van de zijde van het ministerie van Justitie werd ons desgevraagd medege deeld, dat de gedetineerde R. W. Arndt men zie elders inderdaad sedert een week in hongerstaking ia. „Deze staking is echter niet volledig", aldus het ministerie. Arndt gebruikt bijv. wel regelmatig koffie met suiker en melk. Voor de toediening van voeding langs kunstmatige weg bestaat volgens de Jus. title vooralsnog geen noodzaak. Er is geen levensgevaar. Er bestaat voort durend overleg tussen het ministerie van Justitie en de politiearts te Maastricht. Wat bij voortzetting van de hongersta king ln een nieuw stadium zal gebeu ren, kon men ons niet meedelen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7