PRINSES BEATRIX STUDENTE AF Man bijt lieer Ernstige onenigheid tussen de VS en nationalistisch-China „Erkenning tuinbouw" in Kamer Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 7 juli 1961 Derde blad no. 30393 Het einde van de Leidse studie van Prinses Beatrix betekent tevens het einde van een zeer merkwaardig dubbel-leven, dat haar naast zeer vele moeilijkheden ongetwijfeld ook grote voldoening zal hebben ge schonken een dubbel-leven van Kroonprinses en re- presentante van het Koninklijk Huis en dat van „gewoon" Leids studente. Dit dubbel-leven wordt wellicht het duidelijkst geïllustreerd door de eerste dagen van haar Leidse tijd. Terwijl zij als ge woon studente de novitiaatstijd van de VVSL mee maakte'en de onaangenaamheden moest ondergaan, welke nu eenmaal bij deze intrede in de studenten maatschappij behoren, was zij genoodzaakt dit leven even te onderbreken om als Kroonprinses voor het eerst naast Koningin Juliana in de Ridderzaal de Troonrede bij te wonen, waar haar het eerbetoon van een geheel volk ten deel viel. Door de jaren heen heeft zij telkens weer de moei lijkheden van dit dubbel-leven moeten overwinnen. Talloos zijn de representatieve plichten geweest, welke zij te vervullen had, onder meer een lang durige reis door de West begin 1958, waar zij de ere naam Prinses Glimlach verwierf. Maar met een merkwaardige gave om zich geheel te geven aan het. werk dat haar wacht, waarbij zij alle andere zakcar radicaal van zich af weet te zetten, dook zij telken male weer in de studie, in het studentenleven waar aan zij intensief deelnam, in het „gewone" leven, zoals dat meestal aan Koningskinderen niet gegeven is. Zij heeft, om dit dubbel-leven te kunnen leiden, verschillende liefhebberijen tijdelijk moeten opgeven, onderandere het boetseren, dat zij voordien met zo veel liefde beoefende. Op de dag van haar intrede in Leiden heeft Prinses Beatrix de hoop tegenover ons uitgesproken, dat men in de Sleutelstad begrip zou tonen voor haar wens hier niet als Kroonprinses, maar als studente onder studenten te worden beschouwd. Het moet een grote voldoening voor haar zijn geweest, dat aan deze wens in zo hoge mate gehoor is gegeven. Zij is vanzelfspre kend in de Sleutelstad niet onopgemerkt gebleven, wanneer zij in haar geroene auto AA-99 door de stad reed, wanneer zij op het Rapenburg of elders in de stad wandelde, wanneer zij een bioscoop bezocht, of bij een winkelier haar inkopen deed. Maar nooit heeft de Leidenaar meer aandacht aan haar ge schonken dan een terloopse glimp. Het is om deze zelfde reden geweest, dat wij sinds de aanvang van haar studie in september 1956 slechts sporadisch haar aanwezigheid bij een of andere plechtigheid achteraf hebben vermeld, en voorts nimmer bijzon derheden over haar studie en haar studententijd hebben vermeld behoudens een enkele maal de ver melding van een goed afgelegd examen. Reeds geruime tijd voor haar eindexamen van het gymnasium had Prinses Beatrix besloten, sociologie te gaan studeren, en dat geschiedde in de vorm van vrije studie in de rechten. Haar toekomstige taak maakte het wenselijk, dat zij zich ook terdege op de studie van rechten en economie wierp, zodat zij een vrij zwaar studieprogramma voor de boeg had, toen zij haar intrek nam bij mr. J. Drijber op Rapen burg 45. Zij heeft hier haar gehele studietijd gewoond Haar Leidse studie verschilde in zoverre aanzien lijk van die van Prinses Juliana, dat zij door het afleggen van het eindexamen gymnasium gerechtigd was normale Universitaire examens af te leggen, en haar moeder niet. Dit legde echter ook de verplich ting op, de studie niet als een sinecure, maar als een ernstige zaak op te vatten. Juist Prinses Beatrix stond voor de taak bij tentamens en examens goed beslagen ten ijs te komen. Zij wist dat het voor haar hoogleraren zeer moeilijk, zo niet onmogelijk zou zijn, haar voor tentamens en examens te laten zak ken, en dus was het voor haar in de eerste plaats zaak, de vaak droge juridische of andere stof door te worstelen als de meest ijverige medestudenten. En dat terwijl haar representatieve taken steeds meer 1 ORANJE en LEIDEN r2 De oontacten tussen het Oranjehuis en Leiden tfö zfjn zeer talrijk geweest, in het bijzonder met de Q f Leidse Universiteit, welke gesticht werd door de grondlegger van de verbondenheid tussen Oranje ft en Nederland. Willem de Zwijger. Talrijk zijn de ,Q 2 namen van leden van het Oranjehuis, die nauw 'Z' aan de historie van de Leidse Universiteit verbon- ft den zijn: Graaf Justinus van Nassau, die in 1576 als student werd ingeschreven. Prins Maurits die Q g hier korte tijd studeerde, de graven Hendrik ft Casimir en Willem Frederik, die op 14- en 13-jarige -9 leeftijd reeds als studenten hun intrede in Leiden V g deden (voor die tijd geen ongebruikelijk lage leef- ft tijd), Prins Willem III in de tweede helft van de 9, zeventiende eeuw, Erfprins Willem Frederik in de g tweede helft van de achttiende eeuw, Prins A Frederik in 1814, Erfprins, later Koning Willem III 9 in 1834, Prins Alexander I in 1835, Prins Willem ie g (oudste zoon van Koning Willem III) in 1856, A Prins Alexander n in 1870 (die zeer intensief aan 9 'rt het studentenleven deelnam en aan wie de bef aam- 9 g de Alexanderpokel herinnert),Koningin Wilhelmina A die in 1925 het eredoctoraat verwierf, Prinses 9 Juliana die in 1927 als studente werd ingeschreven g en in 1930 met een doctoraat honoris causa werd A geëerd, en in de laatste jaren Prinses Beatrix, die a thans haar studie als eerste in de reeks op de 9 g normale wijze heeft gevolgd en met een doctoraal A examen bekroond. e» beslag op haar tijd en aandacht gingen leggen. Het tekent haar grote werkkracht en haar doorzettings vermogen, dat zij onder deze wel zeer moeilijke om standigheden met volle oprechtheid het judicium „met genoegen" verwierf bij haar kandidaatsexamen. De laatste tijd heeft zij zich met bijzondere voort varendheid op de studie geworpen, en heeft haar zuster Prinses Irene veel van de representatieve plichten overgenomen. Prinses Irene is in haar stu die te Utrecht nog niet zo ver gevorderd, dat een dergelijke taak een ernstige hinderpaal voor haar wetenschappelijke vorming zou zijn. Prinses Beatrix heeft verscheidene van haar vriendinnen, waarmee zij naar Leiden kwam, reeds haar studie zien afsluiten of beëindigen, doch zij heeft in Leiden zeer vele nieuwe vriendschappen gesloten, die haar leven hebben verrijkt en die an derzijds voor deze vriendinnen een verrijking bete kenen. Want ook in deze studentenkring heeft Prinses Beatrix getoond een sportief kind van deze tijd te zijn, met een zelfbewustheid en een praktische belangstelling en aanpak, met een heldere kijk op de wereld, waarin zij zich geen knollen voor citroenen laat verkopen (zoals Hella Haase het in een voor treffelijke persoonsschildering eens uitdrukte). Zij heeft een grote gave om met mensen om te gaan, hun aard te peilen in ogenschijnlijk onbetekenende gesprekken, hun zwakheden te vinden en de mate van hun eerlijkheid te ontdekken. Zij heeft een af schuw van schijnheiligheid, van gemaakte vriende lijkheid, van lege aanhankelijkheid en weet op bij zonder scherpe wijze deze trekken te onderkennen. Zij wil mensen en dingen onverbloemd zien, ook al worden zij daardoor scherp en onaangenaam. Onder welke omstandigheden zal zij dit ooit zo hebben kunnen doen als tijdens haar Leidse tijd, waarin zij studente onder de studenten was? Zo is deze periode van vijf jaar voor Prinses Beatrix een onvergetelijke tijd geworden, met aspec ten die zij in latere perioden van haar leven slechts zeer moeilijk zal weten te hervinden. Evenzeer kan Leiden dankbaar zijn, aan de vorming van de toe komstige Koningin een bescheiden bijdrage te heb ben kunnen geven: de Universiteit in het bijzonder, maar ook de Leidse bevolking, die haar de vrijheid heeft gelaten, welke zij zozeer behoefde om het „dubbel-leven" te leiden in overeenstemming met de opzet. Leiden heeft de band met Oranje op wel bij zonder gelukkige wijze bevestigd! Een hoogtepunt uit het studentenleven van H.K.H. Prinses Beatrix: haar lidmaatschap van de ere wacht der VVSL bij de laatste lustrumviering. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOOR DW IJK Ambassadeur van Y.S. in New York (Van onze Amsterdamse correspondent) De stad Amsterdam heeft in New York een vertegenwoordiger benoemd die in de V.S. de hoofdstedelijke haven en industrie zal representeren. Het is de Nederlander Johan Goedkoop, die als „ambassadeur" van Amsterdam zal optreden en steunend op het bureau voorlichting en representatie van Am sterdam, de reeds bestaande banden tussen Amerika en de Nederlandse hoofdstad zal trachten te verstevigen. Sinds jaren bestonden er plannen om een Amsterdamse contactman in de V.S. te hebben. De behoefte hieraan werd geleidelijkaan groter, niet alleen als gevolg van de nieuwe scheepvaart lijnen tussen Amsterdam en Amerika, maar ook door de plannen van Ameri kaanse bedrijven om in Nederland bij kantoren of zusterbedrijven te stichten. Het gemeentebestuur van Amsterdam wil in dit geval graag de aandacht ves tigen op de bijzondere ligging van de stad. De heer Johan Goedkoop is sinds 1952 in New York gevestigd, waar hij reeds enige Amsterdamse industrieën, waaronder de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij, vertegen woordigt. Nieuwe „prinselijke top" in Laos Prins Boen Oem, de rechtse premier van Laos, zal zijn twee rivalen, Prins Soevannoevong, leider van de Pathet Lao, en de voormalige neutralistische minister-president Prins Soevanna Phoe- ma, uitnodigen voor een nieuwe confe rentie in Loeang Prabang, zo is gisteren in Vientiane bekendgemaakt. MEISJE ONTVOERD IN AMERIKA De politie in Amerika zoekt reeds twee dagen naar de 15-jarige Denise Sulli van om te voorkomen dat zij door een gewapende bandiet wordt vermoord of in de woestijn van Utah van dorst tal omkomen. Het 15-jarige schoolmeisje is dins dag met haar moeder en een begeleider bij een autotocht door de woestijn door een bandiet overvallen. Haar moeder werd doodgeschoten en de begeleider werd ernstig gewond. De bandiet vlucht te hierna met het meisje de woestijn in. De politie hoopt beiden bij een wa terbron te vinden. De 48-jarige schaapherder Anto nio Ferrante uit Avezzano in Italië was zijn kudde aan het weiden, toen uit de Abruzzi-bergen in de omge ving een grote beer tevoorschijn kwam. Ferrante opende het vuur op het dier, dat slechts licht werd ge wond, en woedend op de herder af kwam. Een worsteling ivas het ge volg. Ferrante won, doordat hij kans zag de beer op zijn gevoeligste plaats de neus, te bijten. Het dier maakte rechtsomkeer. De herder ligt in een ziekenhuis bij te komen. Advertentie Washington van plan zijn politiek jegens Peking en Buiten-Mongolië te herzien De Amerikaanse ambassadeur in nationalistisch-China (Formosa), Everett Drumright, is vandaag in Washington aangekomen voor overleg over wat diplomatieke waarnemers beschouwen als een ernstige onenigheid tussen beide landen. De Chinese nationalisten zijn bezorgd en verbitterd over de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten hun politiek jegens communistisch-China en Buiten.Mon golië herzien. Zü vrezen dat Amerika wellicht diplomatieke betrekkingen zal aanknopen met Buiten-Mongolië en zal toestemmen in de toetreding van com munistisch-China tot de Verenigde Naties. Een woordvoerder van het State Department heeft geweigerd commentaar te leveren over een beweerde uitspraak van de nationallstisch-Chinese minister van Buitenlandse Zaken Sjen Tsjang-hoean, dat de Verenigde Staten „niet de moed hebben te strijden voor internationale gerechtigheid". Motief marktordening sluit op bezivaar De minister van Landbouw, minister Marijnen, kreeg gisteren in de Tweede Kamer veel instemming voor een wetsontwerp betreffende vestigingseisen voor de tuinbouw. De minister hoopt zodoende een instrument te krijgen voor markt ordening, en voorts de vakbekwaamheid in de tuinbouw te kunnen bevorderen. De voorgestelde „regelen omtrent de erkenning van tuinbouwers" zullen nog nader door de minister moeten worden uitgewerkt bij algemene maatregel van bestuur. Het betreft hier dus een raamwet. In zijn antwoord aan de Kamer her haalde minister Marijnen nog eens alle motieven, die hem tot de indiening van het wetsontwerp hadden gebracht. Hij wilde deze als één geheel zien, waarbij hij ook veel waarde zeide te hechten aan de marktordening. De minister zeide te verwachten, dat de nieuwe wet Rus gelooft niet in oorlog over Berlijn De Russische vice-minister van Bui tenlandse Zaken, tevens permanent ge delegeerde bij de Verenigde Naties, Zo- rin, die gisteren uit New York naar Moskou is vertrokken, verklaarde bfj zfjn vertrek niet te geloven dat een verstandig iemand een oorlog over Ber lijn zal beginnen omdat de Sowjet- Unie een vredesverdrag met Oost-Duits- land wil sluiten. Op een vraag waarom de Amerika nen over de mogelijkheid van het uit breken van een oorlog over Berlijn pra ten, antwoordde Zorin dat dit hun eigen zaak is. „Alles hangt van de Verenig de Staten af. Wij wensen geen oorlog en wij geloven dat ook het Ameri kaanse-volk geen oorlog wil". Zorin zei niet te weten hoe het ont- wapeningsoverleg tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zich zal ont wikkelen. Hij zei te menen, dat het overleg in Washington de mogelijkheid van betere besprekingen oplevert. Het overleg zal op 17 juli in Moskou worden voortgezet tussen Zorin en de Amerikaanse gedelegeerde voor de ont wapening John McCloy. Geen Westelijke „top" De Britse premier Macmillan heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat er momenteel nog geen enkel plan is voor een Westelijke topconferentie over Berlijn. Het overleg tussen Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk over deze kwestie speelt zich langs de nor male diplomatieke kanalen af, zei hjj. het mogelijk zal maken de teeltbeheer- sing in de groentensector geheel af te schaffen. Hoewel de heer Epas (P.v.d.A.) wel wat was gerustgesteld door het rege ringsan twoord .vreesde hij toch een te grote verstarring ten koste van de flexibiliteit in de bedrijfsvoering. Daar om diende hij een motie in om te ko men tot een vermindering van het aantal erkenningsregelingen, dat de minister op grond van de nieuwe wet wil uitvaardigen. Er zijn nu al vijf algemene maatregelen van bestuur voor zon regeling in voorbereiding. Deze motie werd onmiddellijk bestre den door de heer Biesheuvel (AR), vol gens wie het niet op de weg van de Kamer lag hierover een uitspraak te doen. De Kamer had slechts te maken met. de ingediende raamwet. De feite lijke inhoud van het erkenningsbeleid moet nader door de minister worden geregeld in overleg met het georgani seerde bedrijfsleven. Minister Marijnen sloot zich bij deze woorden aan. Hij zette uiteen, dat de Kamer sleehts te maken had met het wetsontwerp: de uitvoering van de wet is een andere zaak. Daarom achtte dc minister de socialistische motie niet opportuun, hetgeen ook de mening was van de liberaal Van Dijk. De beslissing over de motie en over het wetsontwerp werd uitgesteld tot dinsdag a.s. Hemingway begraven De beroemde Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway is gisteren op het kerkhof van Ketchum In Idaho begra ven. De teraardebestelling geschiede in alle eenvoud. Slechts de weduwe van de schrijver van „Voor wie de klok luidt", twee van zijn zoons en enkele vrienden stonden rond het graf. De pastoor van een plaatselijke paro chiekerk sprak een korte lijkrede en sprak een gebed uit. Hemingway is nJ. tijdens zfjn tweede huwelijk rooms-katho- liek geworden, maar was niet praktize- rend. Lufthansa breidt Lichtdiensten uit De Duitse luchtvaartmaatschppij Lufthansa is blijkens een bekendmaking van het Westduitse ministerie van Luchtvaart doende met plannen om een luchtdienst op het noordelijk deel van Zuid-Amerika te openen, die zal gaan over Venezuela. Columbia, Ecuador en Peru naar Santiago de Chile. Santiago is op het ogenblik het eindpunt van de Zuidatlantische dienst via Brazilië, Utuguay en Argentinië. Voorts staan op het programma dien sten naar Zuid-Afrika en het kustgebied van west-Afrika. Op het ogenblik wordt wat Afrika betreft, alleen Dakar door vliegtuigen van de Lufthansa aange daan. in de dienst op Zuid-Amerika. Ook wordt uitbreiding van de dien sten op het Verre Oosten overwogen met inschakeling van nieuwe aanloop plaatsen. Er zijn nog geen plannen om een dienst over de Noordpool te openen. Veldslag in Zuid-Vietnam: 100 communisten gedood Naar nu pas bekend wordt zijn meer dan honderd communistische guerrillastrij ders gesneuveld tijdens een veldslag die in het begin van deze week ln Vietnam heeft gewoed, zo wordt uit militaire bron in Saigon vernomen. De regeringsstrijd krachten leden „zeer ernstige verliezen". De veldslag vond plaats in een bergach tig oerwoudgebled bi) To Hap. ongeveer 480 km ten noorden van Saigon. Volgens militaire kringen ls de guerrillabasis To Hap een van de grootste ln Zuid-Viet-

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5