Kleuter van 5 gaf op de school gillige tabletten aan vriendje PRINSES BEATRIX DOCTORANDA VAN LEIDSE UNIVERSITEIT Bus Maarse en Kroon werd volkomen vernield Betrekkingen tussen Algerijnen en Timesiërs laten wat te wensen over WEERBERICHT Arabische pers verontrust door Israëlische raket .TRESLONG' - HilLEGOM Vooral ten aanzien van Sahara wil Bourguiba andere procedure teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 7 JULI 1961 No. 30393 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlsüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nasoetions missie zou in Engeland mislukt zijn De Engelse regering heeft de Indo nesische minister van Defensie generaal Nasoetion duidelijk gemaakt dat de be trekkingen met Nederland een wijziging van het Engelse standpunt inzake de kwestie Nieuw-Guinea onmogelijk ma ken. Aldus is van goed ingelichte züde in Londen vernomen. Generaal Nasoetion verwachtte niet dat Engeland terug zou komen van zijn neutrale standpunt maar hoopte wel dat de Engelse regering een bepaalde mate van begrip zou tonen voor de Indone sische opvattingen. Op dit punt schijnt de missie van generaal Nasoetion echter te zijn mis lukt. Anderzijds zijn de besprekingen over de leverantie van militaire goede ren bevredigend verlopen. Het lijkt vrij wel zeker dat de leveranties zullen door gaan. Generaal Nasoetion vertrekt morgen naar Cairo. Ex-kamparts Mengele geen doctor meer De Senaat van de Goethe-universi- teit te Frankfort aan de Main heeft Adolf Mengele, de vroegere kamparts van Auschwitz, de doctorstitel ontnomen. Mengele heeft door zijn selecties van slachtoffers voor de gaskamers zijn plicht als arts verzaakt. De vroegere kamparts houdt zich thans waarschijn lijk in Zuid-Amerika schuil. Botsing op Schipholweg 15 gewonden naar ziekenhuizen Op de Schiphol weg bij Amster dam is gistermiddag kort na vijf s uur een autobus van „Maarse en Kroon" in botsing gekomen met een vrachtauto met oplegger. Bij dit ongeluk vielen 15 gewonden. De vrachtautochauffeur bleef on gedeerd, de buschauffeur werd slechts licht gewond. Het ernstigst gewond was de bijrijder van de vrachtauto, die met een nierbloe ding naar het ziekenhuis werd overgebracht en een buspassagier, die een schedelbasisfractuur opliep. Bij het ongeluk was nog een derde auto betrokken. Deze wagen, die voor de vrachtauto reed, moest op de Schip- holweg plotseling remmen. Volgens een verklaring van de chauffeur van de vrachtauto weigerden de remmen van diens wagen, waarna hij naar de linker kant van de smalle weg schoot. Van de andere zijde kwam de bus van „Maarse en Kroon", die in volle vaart op de vrachtwagen inreed. De bus werd van voren geheel ingedeukt en to taal vernield. Omstanders slaagden er spoedig in de chauffeur van de bus uit de verwrongen staalmassa te bevrijden. In allerijl uit Amsterdam gekomen zie kenauto's brachten de 3 5 gewonden naar het Wilhelminagasthuis in de hoofdstad en het St.-Elizabethziekenhuis in Haar lem. De bus kwam van Schiphol en ver voerde ongeveer 45 employe's van de KLM naar Haarlem. De 14 meter lange vrachtwagen, die dwars over de weg kwam te staan, versperde de Schiphol- weg gedurende lange tijd. De politie moest het verkeer tot zeven uur 's avonds omleggen, hetgeen grote opstoppingen met zich meebracht. De vrachtauto, is van de firma J. van Beek uit Wijk bij Duurstede. Alle buspassagiers waren employés van de KLM. waarvoor Maarse en Kroon een geregelde dienst onderhoudt. Van de gewonden werden er acht naar het St.-Elizabethziekenhuis in Haarlem vervoerd. Zes van hen konden, na be handeld te zijn. naar huis worden ge bracht. Van de zeven gewonden die naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam werden overgebracht konden zes even eens na behandeling naar huis gaan. Op het gedeelte van de weg waar het ongeval gebeurde, werden werkzaamhe den verricht. Achter de afrastering was een arbeider bezig met het opruimen van materiaal en vermoedelijk werd daarbij een ton over de weg gerold. Een juist aankomende bestelwagen stopte even en reed weer door, waarop een achteropkomende auto eveneens afrem de. De daarachter zittende vrachtauto met oplegger uit Wijk bij Duurstede moest eveneens plotseling stoppen en schoot daarbij naar de linkerkant van de weg. Officieel wordt meegedeeld: H.K.H. Prinses Beatrix is hedenmorgen aan de Leidse Universiteit geslaagd voor het doctoraal examen rechten vrije studierichting. De Prinses is thans doctoranda in de rechtsgeleerdheid. Voor nadere bijzonderheden betreffende de studietijd van H.K.H. verwijzen wij naar elders in dit Blad. Een stralende Prinses Beatrix kwam heden middag om kwart over twaalf aan de arm van haar al even gelukkige moeder uit het oude Universiteitsgebouw aan het Rapenburg. Zij was geslaagd! Op dat zelfde ogenblik werden van vele huizen aan het Rapenburg de vlaggen uitgestoken, steeg er een luid gejuich op en klikten vele tien- (Foto L.D./Holvast) tallen perscamera's. Te voet begaven de in een lichte zomermantel geklede Prinses, die vrolijk met de haar aangeboden rode rozen naar de menigte zwaaide en haar Moeder, die een donker beige zomerjapon droeg, zich naar het nabij gelegen clubgebouw van de V.V.S.L. Uit ver scheidene ramen werden bloemen gestrooid. Koningin Juliana kwam omstreeks kwart voor twaalf op het Universiteitsterrein aan, waar zij werd ontvangen door de president-curator der Leidse Universiteit J. E. baron de Vos van Steenwijk. Drie kwartier eerder was Prinses Beatrix in gezelschap van twee vriendinnen gearriveerd. „Val aan voor de raketten over onze hoofden gieren" In enige Libanese kranten van gisteren is bezorgdheid uitgesproken over het lanceren van een raket door Israël. De nationalistische „Beiroet al Massa" riep de Arabieren op hun legers te mobiliseren en „de vijand aan te val len voor zijn rakettten over onze hoof den beginnen te gieren". Het nationalistische dagblad „Al Kai- fam" ziet verband tussen de gebeurte nissen in Koeweit en het afvuren van de raket en drong er op aan dat de Arabieren boven hun onbelangrijke twisten uitrijzen „omdat de Israëlische raket een gevaarlijk teken is". Nu en dan zonneschijn De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met nu en dan zonneschijn, vooral in het zuiden van het land. Zwakker tot matige westelijke wind, ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 juli Zon op: 4.29 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 1.49 uur; onder: 16.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.03 uur; laagwater te 7.30 en 20.09 uur. STR ANDVER WACHTING VOOR MORGEN (Van een weei'kundig medewerker) Vrij goed strandweer met tijdelijk wat meer bewolking, maar ook flinke perio den van zonneschijn. Matige zuidwesten wind. Overdag temperaturen van 19 20 graden. Temperatuur zeewater 17 graden. Vooruitzichten: weekeinde met gematigde tempei-aturen, maar vrij zon nig strandweer. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Volgens het linkse dagblad „Al Sjaab" wordt het machtsevenwicht tussen de Arabische en Israëlische strijdkrachten door het feit dat Israël raketten bezit verstoord. „An Nahar" (onafhankelijk) schreef dat terwijl Israël hard werkt aan kernwa pens en raketten de sjeiks van Koe weit luxueuze paleizen bouwen (tel. 0 2520—5347) - Rest, d, la carte. Dag. Diner-Dansant Onbeperkt kip-eten f6.— Quick-Lunch (5 min plate, service): o.a. gebakken paling f5. 's Maandags gesloten. (Van onze Parijse correspondent) In Parijs volgt men met arendsogen de verhouding tussen de „Voor lopige Algerijnse regering" van Ferhat Abbas en het bewind van Bourguiba in Tunis. Laatstgenoemde staat te boek als de meest Westelijk gezinde leider van Noord-Afrika. In een persoonlijke nota van Bourguiba aan het Franse staatshoofd, president De Gaulle, is gisteren het oude zeer van de oorlogshaven Bizerta weer opgerakeld. In deze nota wordt de ontruiming van dit belangrijke strategische steunpunt in de Middellandse Zee weliswaar niet geëist, maar toch wel binnen een afzienbare periode verlangd. Parijs ziet in deze nota overigens een poging tegen een billijke prijs een vriendelijk gebaar te maken tegenover het FLN (de Algerijnse rebellen), nu op andere en veel belangrijker punten de betrekkingen tussen Tunesiërs en Algerij nen nogal wat te wensen zouden overlaten. Daar het toekomstige statuut van de Sahara tezamen met de kwestie der Europese minderheden en vooral de dreiging van de verdeling van Algerije de drie essentiële agendapunten zijn FLN van Tunis naar Rabat (Marokko)? Speciaal ten aanzien van de Sahara heeft Bourguiba, in tegenstelling tot de andere Afrikaanse landen, geweigerd aan het FLN een blanco volmacht te verstrekken deze kwestie eerst met Frankrijk te regelen om het vraagstuk later tot onderwerp van een exclusief Afrikaanse conferentie te maken. Bour guiba schijnt meer heil te zien in een gemeenschappelijke gedachtenwisseling, waartoe in eerste instantie ook Frank rijk moet worden uitgenodigd, een standpunt dat, zoals men weet, even eens door Parijs wordt ingenomen. HM. Koningin Juliana heeft \vrouwe een rondgang maakte door gisteren in Drente een bezoek ge- \de A.K.U.-fabrieken. De Koningin bracht aan Emmen, waar de lands- toonde veel belangstelling voor de vervaardiging van kunstvezels, een van de hoofdprodukten van het be drijf. vermoedelijk omstreeks 17 juli heropend zal worden, valt het te begrijpen, dat Parijs de verdere ontwikkeling van de relaties tussen Tunis en het FLN met de grootste aandacht blijft volgen. Dat die betrekkingen inderdaad niet zo best zouden zijn, meent men in Franse re geringskringen ook nog te mogen op maken uit een toespeling, die de Jonge Marokkaanse Koning gisteren in het openbaar tegenover zijn gast Ferhat Abbas heeft gemaakt over de moge lijkheid, dat de Algerijnse leider zijn voorlopige regering van Tunis naar Ra bat (de Marokkaanse hoofdstad) zou overbrengen. Niettemin lijkt het nogal voorbarig aan deze speculaties over een mogelijke scheuring in het Noordafrl- kaanse diplomatieke front al te grote verwachtingen van meer tegemoetko mendheid van het FLN te verbinden. Men zal eerst nog even het herstel van het Frans-Algerijnse contact dienen af te wachten. Gezant in Roemenië Bij K.b. is dr. J. H. Zeeman, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter te Boedapest, tevens benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd van de Fr^s^AlgerijMe conferentie, die de Volisrepu- Terwijl radioberichten waarschuwden: Terwijl gistermiddag via de radio enkele malen ln extra politieberichten werd gewaarschuwd tegen het gevaar van verdovende tabletten, die vermoedelijk in de omgeving van het Weesperplein te Amsterdam waren verloren, stopte de 5-jarige Edwin Meijs op een kleuterschool in een ander deel van Amsterdam zijn vriendje twee oranjekleurige tabletjes toe het waren dezelfde waarvan het politiebericht had gezicht dat zij voor kinderen dodelijk konden zijn. Het vriendje was niet snoeplustig, hij mikte ze in de prullenmand. Toen de kleine Edwin naar huls ging, had hij nog steeds het zakje giftige tabletten in zijn zak. Op dat ogenblik reden er radio-auto's rond in de omgeving van het Weesper- plein, waar de bewoners via luidsprekers werden opgewekt hun kinderen te fouil leren. De moeder van Edwin Meijs heeft daar niets van gehoord, want zij woont In de Tweede Helmersstraat. Edwin was zelf echter zo verstandig ziln moeder van zijn vondst, die hij bij net naar school gaan in deze straat had gedaan, op de hoogte te brengen. „Dat is geen snoep" zei hij.erbij, en mevrouw Meijs vernietigde de vreemde tabletjes. Eerst nadat de radio om 6 uur opnieuw het politiebericht herhaalde, be sefte zij aan welk gevaar haar zoontje was ontsnapt en waarschuwde zij de po litie. De tabletten z.g. Largatil-tablet- ten. die een sterk verdovende werking hebben waren omstreeks het middag uur door een 23-jarlge typiste by de GGD op de Nieuw Achtergracht gehaald. Het meisje is daarna op een bank op het Weesperplein haar brood op gaan eten. Eerst later bemerkte zij. dat zi) het witte puntzakje met de circa 40 ta bletten kwijt was. Zij waarschuwde de politie en zei het zakje vermoedelijk tij dens het, oponthoud op het Weesperplein te hebben verloren. Hoewel zij korte tijd later naar Amsterdam-West was gegaan, werd de kans dat de tabletten daar wa ren verloren, gering geacht. Edwin vertelde dat hij zijn vriendje twee tabletjes had gegeven. ZR werden inderdaad In de prullenmand van het klaslokaal aangetroffen. Ook zou h(j er enkele onder weg van school naar huls hebben weggegooid. Een speurtocht le verde slechts twee tabletjes op. Omdat mevrouw Meijs het aantal dat door haar was vernietigd op ongeveer tien schatte, Is dus slechts de helft van het aantal tabletten achterhaald. De politie acht de kans dat de rest in één hand is geko men, gering. (Due/ Qilt Uit liet Leldsch Dagblad van 10 Julij 1861: Aan alle liefdadige Land- en j Stadgenoten Op Zondag 30 Junij strandde ter hoogte van I oosduinen de Holl. J j Brik Stad Vlissingen. Ter onder- - steuning der nagelaten hetrek- kingen wordt men verzocht gif- I 1 ten toe te zenden aan: Ds. E. I Laurillard, Mr. S. Le Poole, A. de Mare. I Leiden, 8 Jul\j 1861. i<*c8c*<»c)Sof<*asoK»^

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1