„Dit is de lekkerste die ik ken! Met vijftiende lustrum van de LZC herleeft stuk zwemgeschiedenis Intertoto <kWLI 4>£aJuaJL X „Periode-Plan jer" was hoogtepunt MARKANT FINALE DAMES ENKELSPEL ENGELSE AANGELEGENHEID MARKANT «kcüuJLI MARKANT Opgericht 1 maart I860 Vrijdag 7 juli 1961 Vijfde blad no. 30393 Advertentie die lekkere shag in de handige platte doos 95 cent bevestigt CAPTAIN GRANT De geurige halfzware shag „Captain Grant" wordt op een heel bijzondere wijze gemêleerd. U proeft het direct. U ruikt het direct. Een pracht-shag! U herkent Captain Grant, waar U ook bent, aan het milde aroma van 's werelds fijnste tabakken. Spaar de plaatjes voor het interessante Schepenalbum »,Van Stoom tot Atoom' Oudste sportvereniging in Leiden jubileert De oudste sportvereniging van de stad Leiden, de Leidsche Zwemclub, staat aan de voor avond van de viering van het 75-jarig bestaan. Morgenmiddag recipieert het LZC-bestuur in het Gulden Vlies en zondagmiddag wordt de hoofdschotel opgediend in het zwembad De Zijl in de vorm van de interland-waterpolowed- strijden tussen Nederland en Belqië en zwemwedstrijden „anno 1886". Geschiedenis De L.Z.C. werd op 24 juli 1886 opge richt, twintig dagen nadat de heer H. A. v. Ingen Schenau, dir. van de zwemschool ..Rhijnzicht", de eerste zwemwedstrijden in Leiden had georga niseerd. De grote stoot gaven de heren G. H. Sijthoff en C. A. Bader, die in het eerste LZC-bestuur de functies van respectievelijk voorzitter en secretaris vervulden. De leden stroomden toe. voor al uit Den Haag, want in die tijd was elke zwemvereniging nog een oase in de nietzwemmers-woestijn. In die beginpe riode waren de jaarlijkse nationale zwemwedstrijden van de LZC dan ook evenementen van belang in het kleine Nederlandse zwemwereldje. Plan jer in zijn Leidse tijd. Maar het ging niet goed met de jonge LZC, want al waren er vele leden, vlot van betalen was men niet en in 1890 was er geen cent meer in kas. De jaar lijkse nationale wedstrijd moest van het programma worden geschrapt en met moeite konden enkele enthousiasten wat geld bijeenbrengen om een onderling zwemfeest te organiseren. Typisch, als karakterisering van het toenmalige Nederlandse zwemleven, kwam er toen een verzoek binnen van bijna alle bekende zwemmers om de on derlinge wedstrijd te wijzigen in een nationale, omdat er dat jaar nagenoeg geen gelegenheid was om elders uit te komen. Ondanks die gehouden nationale wed strijd kon de achteruitgang in ledental niet worden gestuit en in 1891 gaven verschillende bestuurslden er de brui aan, terwijl de overgeblevenen bij ue leden weinig of geen steun vonden. De LZC ging in diepe slaap om in 1894 weer te ontwaken. Nieuw leven De heren M. Rappard, C. J. Leen- dertz. C. W. H. Verster, E. Th. Witte en J. M. Obreen gingen toen eens met de heer G. Henri Sijthoff praten, het enige bestuurslid, dat in functie was gebleven en deze proclameerde de „pra ters1' tot bestuursleden. In 1895 „draaide' de LZC weer en zwemmers als G. Sala en E. Douwes Dekker veroverden natio nale titels voor de vereniging, terwijl verschillende LZC-ers zitting namen in het bestuur van de Nederlandse Zwem- bond. In 1901 introduceerde de LZC het da- meszwemmen in onze stad. Die dames- wedstrijd werd niet gelijktijdig met die van de heren georganiseerd, stel U voor, maar op de zaterdag ervoor gehouden. In 1901, dat dus wel een bijzonder jaar was, konden de Leidenaars ook voor het eerst naar waterpolo gaan kijken. De polo-afdeling van de atletiekvereni ging De Sportman zocht aansluiting bij de LZC en het. eerste zevental promo veerde ln 1906 naar de eerste klasse. Helaas was 1906 ook voorlopig het laatste jaar van de LZC-pioeg in de competitie, daar de zweminrichting „Rhijnzicht" gesloten werd wegens ver- 1 vuiling van het water en afnemend be zoek. Reeds lang had de sluiting van de zweminrichting gedreigd. Nadat ei in het Leidsch Dagblad eens een inge zonden stuk had gestaan, waarin gewe zen werd op de slechte kwaliteit van het water, was het vertrouwen in de inrichting weg. Na 51 jaar bestaan te hebben ging het vriendelijke „Rhijnzicht" ter ziele en dat was voor de LZC een zware slag. Paardewed Er was nog wel een andere „zwem inrichting" in onze stad aan de He rengracht maar die spotte met de meest elementaire eisen ten aanzien van zo'n gelegenheid. Gebouwd was aie inrichting op een plaats, waar vroeger de paarden waadden en dat „gebouwd" is ook nogal sterk uitgedrukt, want in het begin waren er slechts banken, waarop men zijn kleren kwijt kon. Was het vol. dan moest men zyn kle ren zo maar op de wal leggen, een feit, waar de krijgertje spelende jeugd ech ter geen rekening mee hield, met het gevolg, dat de hemden m een minimum van tijd onder de modder zaten. In de Herengracht, waar de LZC een tijdlang volkszwemwedstrijden organi seerde, verveelde men zich echter nooit, ook al omdat af en toe de jeugd „ar- cheologische vondsten" deed, zoals de zogenaamde „Spanjolen pijpjes" (vol gens overlevering afkomstig uit de tijd der belegering) en zelfs beenderen, wat niet zo i erb izingwekkend was. omdat vroeger langs de Herensingel nogal wat kerkhoven gelegen waren. Het water was er niet al te fris, om dat er in de stad een goed riolerings systeem ontbrak en de singels voor de natuurlijke afwatering moesten zorgen. In het zwembad kwam men dan ook soms onaangename surprises tegen, want de buurt er omheen was zeer huizen rijk.. Een foto van het zwembad in de Nieuwe Vaart, waarin de LZC een glansperiode doormaakte. Door dit euvel heeft de „Herengracht" evenals „Rhijnzicht". dat daarvan ook te lijden had, in later jaren (1921) de poorten moeten sluiten. Domper Met de sluiting van „Rhijnzicht" werd er een domper gezet op de in die tijd geweldig groeiende activiteit van de LZC. Jarenlang zijn er daarna geregeld plannen gemaakt voor de bouw van een nieuwe zweminrichting, plannen die steeds weer werden gewijzigd, is er zwaar geconfereerd over subsidies en hon derden andere zaken en heeft het toen malige LZC-bestuur onophoudelijk het gemeentebestuur en de publieke opinie bewerkt, tot die nieuwe zweminrichting er eindelijk kwam. Maar toen telden de jaren i915 Die nieuwe inrichting kwam aan de Hoge Rijndijk inmiddels is ook die al weer heel wat jaren ter ziele en hoewel de LZC daar weer spoedig tot bloei kwam, de eerste nationale wed strijden toonden toch aan, hoeveel de Leidse zwemmers en zwemsters bij hun sportbroeders en -zusters uit andere plaatsen waren achtergebleven. Men moest weer geheel opnieuw beginnen. Maar men had het geluk over krach tige bestuursleden te kunnen beschik ken. De nu 83-jarige Willem van Deven ter het oudste nog in leven zijnde erelid beheerde de financiën op waar lijk voortreffelijke wijze en men vond in Ben Pianjer een secretaris, die, zoals mr. II. G. Goudsmit voorzitter van 1929 tot 1947 ons vertelde, secretaris was van top tot teen. „Hij deed alles en heeft zijn hele leven aan de zwem- sport gegeven De „periode-Pianjer" is een van de succesvolste bladzijden uit de roemrijke historie van de LZC. In 1918 werd de waterpoloafdeling heropgericht en niet zonder succes, want in 1924 had de al-oude Leidsche zijn plaats in de eerste klasse weer ver overd. Bekende spelers uit die tijd wa ren de gebroeders Hak en Kees Walen kamp, Jan Elsinga, J. de la Court. Jan Buys, Theo van Helvert, Claus de Ree- de,* Jan Meyn, v. Driessem, Freek Hof- steenge, Freek van Ingen Schenau en later Harry van der Reyden, Frits Te gelaar. Paul Lut en Nico Ouwerkerk. Zaterdag en zondag zal de vijfde serie wedstrijden voor de intertoto-competitie worden gespeeld. Het programma luidt: Groep 1: Vorwaerts BerlijnSlovan Bra tislava., Odra Opole—Wiener AC; Groep 3: Grazer AKVFLO Osnabrück. Banik Ostrava—Motor Jena; Groep 3: Spartak Koeniggraetz-Dynamo Berlijn Wiener SportklubGronik Zabrza: Groep 4: Kickers OffenbachVienna Lokomotive LeipzigTatran Presow; Groep 5: GC Schalke 04La Chaux de Fonds., FeijenoordIFK Goeteborg; Groep 6: Ajax—Malmoe FF., F KPir- masensFC Zurich; Groep 7: FC GrenchenBorussia Neunkirchen Oergryte Goetenborg— VVV; Groep 8: Tasmania BerlijnSparta.FC BaselIF Elfsborg Boras. Jeugd speelt voor poliopatienten Morgenmiddag om half vijf speelt het juniorenelftal van de Afdeling Leiden van de KNVB een wedstrijd tegen de Goudse Jeugd. De strijd vindt plaats in het Sportpark Nieuw Zuid te Katwijk en de baten de toegangsprijs is vast gesteld op 25 cent komen ten bate van de poliopatiënten van het Zeehospi- tum. SCHAKEN Internationaal jeugdtoernooi Gisteren zijn in Den Haag de partijen uit de tweede ronde van het internatio nale jeugdtoernooi gespeeld. De uitslagen waren Engeland-Nederland 1 Vz (plus 2 afgebroken partijen)Zwitserland Noorwegen 11 (plus 2 afgebroken par tijen) DenemarkenDuitsland 2'A1V£ BelgiëOostenrijk M De afgebroken partijen uit de eerste ronde die uitgespeeld werden, hadden de volgende resultaten: BelgiëEngeland 04Oostenrijk Denemarken 2'AVA] DuitslandZwit serland 3%Vi. Na twee ronden heeft het team van Oostenrijk de leiding met 6 punten. Tweede is Duitsland met 5 punten en derde Engeland met 41- pnt en 2 afge broken partijen. Nederland bezet met 2'; pnt en 2 afgebroken partijen de zesde plaats. Advertentie J\'iuihledonk(impioenseU(tppen Vertrek Pianjer Tot 1932 heeft het eerste zevental van de LZC in de eerste klasse van de wa- terpolocompetitie gespeeld. In dat jaar vertrok Ben Pianjer naar Utrecht (KNZB-bestuur) en net eerste van de LZC degradeerde na het afscheid van de inspirerende man vrijwel onmiddel lijk naar de tweede klasse, waarin het momenteel nog speelt. Er brak voor de Leidsche Zwemclub daarna weer een moeilijke tijd aan, me de veroorzaakt door de sluiting van het bad in de Nieuwe Vaart. Eerst in 1947, na een fusie met Poel meer. kwam er weer een stijgende lijn in de prestaties en thans met een zeer groot aantal jeugdleden Siem Ouwerkerk speelt zondagmiddag mee in het Nederlands jeugdzevental) mag men constateren, dat de LZC weer kern gezond is en het huidige bestuur, drs. J. P.. v.d. Reyden (voorzitter) A. L. van Ingen Schenau (vice-voorzitter). J. P. Heek <alg. secretaris), de dames L. v.d. Reyden-Binsbergen en H. Hec- Blankensteyn financiën» en K. B. Wies- sing. bruist van activiteit. Morgenmiddag, in het, Gulden Vlies zal een stuk zwemgeschiedenis herle ven. Want wie van de prominenten, die de geschiedenis van de Nederlandse zwemsport hebben geschreven de LZC was altijd een reservoir voor KNZB-bestuurders zal op het feest van de al-oude Leidsche willen ontbre ken..? Vraag er straks eens naar Leidse concourscommissie Wedvlucht met oude duiven vanaf Tergnier. Aantal vogels 1431, gelost te 5.50 uur met z.w. wind. Afstand 290 km; le duif te 9.12.2 uur. 1-4-17-28 J. v. Assem; 2 M. Jongeleen; 3 J. Brantenaer; 5-11-15-26 N. Ouds hoorn; 6 R. P. de Graaf. 7 W. Teske; 8 P. Mooten; 9 C. Betoke; 10 J v. Al phen; 12-29 E Smit; 13 Bink-v d. IJssel. 14-21-40 A. v. d. Hulst. 16 C. Castelijn; 18 R. Pet; 19-38 Gebr. v. Schie; 20 Duindam-Noord; 22-50 C. v. Wissen; 23 J. Schrijvers; 24-49 J. tSaf- feleu; 25 Chr. v. d. Pluym; 27 J. Korte- kaas, 30 A. de Graaf; 31 P. v. Wissen; 32 Haak-Hoonaard; 33 A. v. Hcmert; 34 H. v. Zanten; 35 L. Klein; 36 P Vo gelenzang; 37 W. v. d. Wel; 39. C. Kor- tekaas: 41. M Nijssen; 42 H. v. d. Wal; 43 J. Beugelsdijk; 44 Mej. Brederode; 45 Q Beugelsdijk; 46 A. v. Noord. 47 D. v. d. Nieuwendijk; 48. E. Hogervorst. Wedvlucht met oude duiven vanaf Chateauroux Aantal vogels 1126. gelost te 6 30 uur met n.o. wind. Nulpunt 628.952 km; le duif te 15 24.53 uur. 1 M. Noordervllet; 2 J. Passchier Zn; 3 H. Fasel; 4. Duindam-Noord 5-22 A v. Hemert; 6 J Staffeleu. 7-43 R. Lol- kes de Beer. RA v. d. Hulst; 9-11-16 J. v Assem; 10. C. v. Zanten: 12 J. Beugelsdijk; 13 P. Riem. 14 J. Rozler; 15 J. Star; 17 C. Smit; 18 M. de Lange; 19. H. Smit; 20 C. v. d. Zwart; 21 R P de Graaf; 23 W. Siera; 24 H. v. d. Wal; 25 B Oskam; 26 F. v. Heusden; 27 M v. d. Wiel; 28 A v. d. Mevs; 29 J. v. d. Wiel; 30 E. v. d. Loo; 31-34 C v. d. Berg. 32-39 G. Oude Elferink; 33 H de Haas; 35 F. Heemskerk; 36 A Pracht; 37 J v d. Niet; 38 D. v d. Nieuwen dijk; 40 Y. Zwart; 41 mevr Remmers waal; 42 C. Betoke, 44 F Hendriks; 45 J. Degen46 W de Haas; 47 L. Glas bergen, 48 L. Klein; 49 L. Steenvoor den; 50 A. v. Noord. Angela Mortimer <le D grote verrassing Voor het eerst sinds 1913 wordt de dames enkelspelfinale van Wimbledon weer een geheel Engelse aangelegenheid. Het Anglo-Zuidafrikaanse duel van de halve finales eindigde in een totale Britse zege. Nadat Christine Truman in slechts 43 minuten met 6—4, 6—4 had ge wonnen van Renée Schuurman, zorgde de 29-jarige Angela Morti- ner voor de verrassing van het toernooi door Sandra Reynolds, de finaliste van het vorig jaar, gede cideerd met 11—9, 6—3 te klop pen. De flegmatieke Britten op de door de zon geblakerde tribunes van het centre court konden hun ogen niet geloven. Ze moedigden Christine Truman ln haar party tegen Renée Schuurman aan met een vuur, dat volstrekt on- Engels genoemd mocht worden, maar het geluid wat zij daarbij voortbrach ten, was nog niets in vergelijking met het tumult dat ontstond toen de verre van atletische Angela Mortimer ln een enerverend baseline-duel Sandra Rey nolds versloeg. De toejuichingen moeten tot in het dorp van Wimbledoen, dat bijna twee kilometer verder ligt. te ho ren zijn geweest. Dit was dan ook een gevecht, zoals de Engelse tennisliefheb- bers het zo graag zien. Angela Morti mer zo dikwijls ondergewaardeerd om dat haar oervaste baseline-spel zo wei nig spectaculair is, speelde een van de allerbeste partijen uit haar carrière. Ze drong de Zuidafrikaanse haar eigen spel op en sloeg vrijwel elke bal diep op de backhand van haar tegenstand ster. De gracieuze Sandra kreeg geen gelegenheid om op te lopen en kon haar befaamde harde forehand nauwelijk in geding brengen. In de lange ralleys die volgden, maakte zij meetal de eerste fout door in het net of over de baan te slaan. Zo werd Sandra Reynolds, die haar laatste optreden op Wimbledon in oktober gaat ze trouwen zo graag had willen besluiten met een titel, ver slagen. Beste kansen Toch had de 22-jarige Zuidafrikaan se kampioene lange tijd de beste kan sen. Zij doorbrak de Engelse openings service en scheen dat voordeel in set- Advertentie 'n Nieuwe Senoritas! Lekker! Op de eerste dag van de teamwed strijden voor het Europees kampioen schap tafeltennis (jeugd) in Bad Blan kenburg heeft Nederland zowel bij de jongens als bij de meisjes nederlagen moeten incasseren. De Nederlandse jon- gensploeg verloor met 50 van Roeme nië en met 51 van Tsjecho-Slowakije, de Nederlandse meisjes leden een 30 nederlaag tegen Tsjecho-Slowakije en verloren met 3—1 van het eerste team van Oost-Duitsland. WEER FOUTEN ONTDEKT IN FLATS VIJZELSTRAAT Personeel van de Amsterdamse brand weer Is gisteravond op last van de ge meentelijke dienst van bouw- en wo ningtoezicht enige uren doende geweest met uit de gevels van enige ponin gen aan de Vijzelstraat stenen te ver wijderen, die zo los zaten dat zU een gevaar voor de voorbijgangers konden opleveren. Enkele dagen geleden reeds waren daar enige stenen uit het met selwerk gevallen. Het betreft hier de flats boven de daar gelegen arcade, waar zes jaren geleden een der pilasters is bezweken, waardoor een gedeelte van een pui en van een woning omlaag stortten. Nadien is gebleken dat deze pilaster niet volgens de voorschriften was ge wapend. De werkzaamheden van de brandweer lieden trokken veel bekijks. De politie had de omgeving afgezet, Engeland neemt een geheime „spionnenvanger" in dienst De Britse regering zal een zeer ge heime spionnenvangeraannemen om deze de veiligheidssystemen van o m. het ministerie van Marine en de onder af delingen te laten nagaan. Hij zal tot taak krijgen er voor te zorgen, dat geheimen ook geheim blijven. Dit is bekendgemaakt door Lord Carrington. de eerste lord van het Britse ministerie van Marine. De nieuwe spionnenvanger zal aan het hoojd komen te staan van een afdeling waarin de drie oude afde lingen van de geheime dienst zijn ondergebracht. Dit was aangeraden door de com missie-Romer welke een onderzoek heeft ingesteld naar spionage op de basis te Portland, het Britse proef station voor de onderwat er dienst. winst te gaan omzetten, toen ze met 4-2 voorkwam. Maar plotseling kwam Angela Mortimer, die dit Jaar nogal wat last heeft gehad van een tennisarm, er beter 'n. Ze bracht meer variatie in de richting en lengte van haar slagen cn maakte 4-4 gelijk. Ralleys, waarbij de bal twintig maal of meer heen en weer ging, volgden zonder dat er duidelijk voordeel voor de een of de ander uit voortsproot. Bij 6-5 verloor Sandra Reynolds haar service en Angela Mor- sterke beginslag de beslissing te for ceren. Tot driemaal toe wist de Zuid afrikaanse echter nog een gelijke stand te bereiken, toen ging de set na ruim een uur spelen naar het Engelse meis je. Het verlies van de set bracht San dra Reynolds uit haar concentratie. Terwijl Angela Mortimer steeds beter ging spelen zelfs het nemen van risi co niet schuwde, verloor de Zuidafri kaanse de controle op haar slagen. In korte tijd was het 6-3. Angola Mortimer, die in de eindstrijd tegen haar land genote Christine Truman uitkomt, nam reeds 12 maal aan de Wimbledon- kampioenschappen deel. Zij bereikte ze ven keer de kwartfinales. In 1958 kwam ze zelfs tot de finale, waarin ze van Althéa Gibson verloor. Minder goed De andere halve finale-partij tussen Christine Truman en Renée Schuur man was van veel minder gehalte en werd ontsierd door vele missers van beide speelsters. Christine Truman nam een 41 voorsprong, maar toen de Zuidafrikaanse scherp langs de lijnen ging spelen werd de lange robuuste Britse keer op keer gepasseerd en was het in korte tijd 4-4. Renée Schuurman had zelfs een goe de kans om voor te komen, maar ze ver loor haar service en daarmee de set. In de tweede set gebeurde iets soortgelijks. Christine Truman liep uit tot 4-0, kwam zelfs op 5-1, maar moest toen toezien hoe Renée met scherpe plaats- ballen tot 4-5 ophaalde. Met goed over- head-play en volley-aanval kreeg het Britse meisje daarna echter drie match points. Ze benutte reeds de eerste. Christine Truman, die als zesde ge- laatst werd. bereikte reeds tweemaal de alve finales. Ze zal nu voor het eerst in de eindstrijd uitkomen. SPORTSPLIISTERS In de wedstrijd om het Nederlands damesschaakkampioenschap tussen me vrouw Vreeken en mevr Heemskerk on den donderdag de afgebroken partijen uit de derde en vierde ronde op het pro gramma. Beide ontmoetingen eindigden in een overwinning voor mevrouw Vree- ken. Na vier ronden hebben beide dames twee punten verzameld. De Nederlander Michel Stolker is donderdag als eerste geëindigd in een wegwedstrijd voor profs over 150 kilome ter. die in het Belgische plaatsje We- zembeek-Oppem werd gehóuden Hij legde de afstand af in 3 uur en 55 mi nuten. Tweede werd de Belg Van Huyk op 10 seconden en derde diens landge noot Lapage op 50 seconden. Advertentie Karei I geeft goud voor een riks" BESTELLING PER TELEVISIE VOOR VEEVOEDERFABRIEK (Van onze correspondent) Mevrouw Marijnen, de echtgenote van de minister van Landbouw cn Visserij, herft gistermiddag in Urnen bij Gen nep een nieuwe veevoederfabriek ge opend. De minister zou aanvankelijk zelf de opening hebben verricht, maar was door drukke bezigheden, verhin derd. Wel waren nog aanwezig de se cretaris-generaal van hel departement van landbouw en vKsery, dr. PatUn, en de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, dr. F. Houben. Tijdens de openingsplechtigheid rin kelde plotseling de telefoon en aan de andere kant van de lijn meldde zich de eerste afnemer van de nieuwe fabriek, een boer uit Gemert. die bij de directie een zak gemengd plutmveevocr bestelde. Alle aanwezigen konden het gesprek niet alleen horen. raaAr ook zien In de fabriekshal was een tiental T.V.-ont- vangers geplaatst en dankzij t en spe ciaal voor deze gelegenheid door de P.T.T. tot stand gebrachte Mrna.ver- bindlng was het geheel op de T.V.-scher men te volgen. „Kijk maar naar de wolken", zei de directeur tot zijn eerste klant. De be stelling zal spoediger zijn uitgevoerd dan u vermoedt P> zak naar de boer ln Gemert gebracht. Ook van de aankomst en de afleve ring waren de genodigden getuigen. De fabrieksdlrectie heeft hiermede de gro te waarde van een visuele telefoon en luchtvervoer voor bedrijfsdoeleinden willen onderstrepen. De fabriek heeft een produkticcapaciteit van 50 ton r-r uur.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15