OPEL CAR A VAN Een royale meerderheid voor de „Beerman-toto LOTERIJBELASTING LEVERT WEINIG MOEILIJKHEDEN OP Regering bereid tot belangr ijke concessies n.V.HET MOTORHUIS Maximumprijs: NETTO f. 50.000 Dit jaar een tekort van zestig miljoen metselbakstenen Nog steeds geen beslissing over de lonen in liet bakkersbedrijf Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 6 juli 1961 Derde blad no. 30392 Tweede Kamer krijgt alles gedaan Na de nieuwe „Beerman-toto" vlot te hébben aanvaard (er was niet eens een hoofdelijke stemming voor nodig), begon de Tweede Kamer gis termiddag aan de loterijbelasting. Dit wetsontwer-p, dat destijds was blijven liggen, toen de eerste „Beer man-toto" door de Eerste Kamer ver worpen werd, dreigde veel meer moeilijkheden op te leveren. Maar de belastingexpert van het kabinet, staatssecretaris Van den Berge, kwam prompt tegemoet aan de voor naamste bezwaren door belangrijke concessies te doen. De staatssecretaris verlaagde het percentage van de voorgestelde lo terijbelasting van 20 tot 15, en schrapte bovendiende omzetbelasting op de inleggelden. Na deze wijzigin gen lijdt het nauwelijks twijfel, dat ook dit wetsontwerp door de Kamer zal worden aanvaard, wanneer het vanmiddag in stemming komt. Toch was er gisteren een storm van kritiek. „Onlogisch en onsympathiek", noemde dr. Lucas (KVP) dit regerings voorstel. „Onlogisch", omdat het niet klopte met de opzet van de wijziging der loterijwet, „onsympathiek" vanwege de haast, waarmee de fiscus voor den dag kwam, direct nadat die wijziging van de loterijwet was aanvaard. Nau welijks is de belastingverlaging uitgesteld, of de regering komt zowaar met een nieuwe belasting van 20 pet. op de prij zen van alle loterijen en andere kans spelen, alsmede een omzetbelasting van 4 pet. op alle inleggelden. De financiële expert der KVP had daar niet de minste waardering voor. Fiscale chaos De liberaal mr. Geertsema was het wel met- de regering eens, dat er orde moet komen in de fiscale chaos rondom lote rijen en kansspelen. Hij had echter ernstig bezwaar tegen het belasten van prijzen, gewonnen in het buitenland. Enerzijds zal een Nederlander, die eens geluk heeft in het buitenland, een belasting op zo'n prijs als volmaakt onredelijk beschouwen, anderzijds mist de fiscus vrijwel elke mogelijkheid om naleving van die belastingplicht af te dwingen. Als voorbeeld nam mr. Geertse ma het Casino in Spa. Volgens de voor gestelde loterijbelasting zou men dan elke keer, als het balletje van de roulette fortuinlijk heeft gerold. 20 pet. van de winst op zij moeten leggen voor de Ne derlandse fiscus. Zonder de kans te krij gen iets af te trekken van die belasting plicht, wanneer men bij de volgende „faites-vos-jeux" verliest nist Bakker kondigde al direct aan zijn stem niet te zullen geven aan deze po ging uit de loterijen „een slaatje voor de schatkist te slaan". De socialist Peschar stond nog het meest positief tegenover het wetsontwerp, al zou hü er de voorkeur aan geven als over de gehele linie prijzen tot f 1.000 belastingvrij werden verklaard. Hij vond het „geen ramp als de fiscus er geen belang in stelt, wanneer je een maal in je leven gelukkig wordt ge maakt". Te hoog Intussen achtten alle sprekers een ta- rief_ van 20 procent voor een loterijbe lasting te hoog, terwijl geen hunner de noodzaak kon inzien van een omzetbe lasting op de inleggelden. Aan deze alge mene bezwaren kwam staatssecretaris Van den Berge met een royaal gebaar tegemoet door de loterijbelasting tot 15 procent te verlagen en de omzetbelasting uit het gehele ontwerp te verwijderen. Ook de paardentotalisator krijgt alge hele vrijstelling van omzetbelasting, be vestigde de heer Van den Berge met een hoofdknik toen de heer Geertsema nier- naar infprmeerde. En de staatssecre taris zou zich niet sterk verzetten, wan neer de liberaal bij amendement de be lasting op in het buitenland behaalde winsten uit het wetsontwerp zou willen verwijderen. Het doel was slechts, zo betoogde de staatssecretairs van Financiën, een ze kere ordening tot stand te brengen en een zekere redelijkheid te betrachten. Enige bijgedachte aan budgettair voor deel kwam niet bij hem op. Na deze geruststellende verklaringen werden de beslissingen over de loterij- belasting uitgesteld tot vandaag. tie De ideale combinatie voor bedrijf en genoegen. Een zee van ruimte - ook van comfort, 'n Ideaal vervoermiddel, niet alleen voor week-ends maar ook voor lange reizen. Men kan er praktisch zijn hele hebben en houden in meenemen. En U mag er mee gezien worden, want qua presentatie kan hij wedijveren met de mooiste wagen. Als U voor Uw bedrijf een wagen zoekt, biedt de nieuwe Opel Snelbestelwagen U de ideale oplossing, 'n Op en top efficiënt, sterk en doelmatig vervoermiddel; grote, gemak kelijk toegankelijke laadruimte (volume ca. 2 M'). Bovendien zo laag in aanschaf. Verzuim niet een proefrit te maken en overtuig U van de kwaliteit van deze wagens, elk in hun soort onovertroffen. STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN - TEL. 01710-24741 W ijziging loterijwet aangenomen Onbelangrijk Een ander liberaal, de heer Van Leeu wen, vulde het betoog van de heer Geert sema aan met de opmerking, dat in het algemeen toch al in het buitenland de winst op de een of andere manier wordt belast. De heer Van de Wetering (CHU) vroeg zich af. waarom dit „onbelangrijke wetje" eigenlijk nodig was. De commu- Feestelijke ontvangst Concertgebouworkest „Te getuigen van zün bijzondere dank baarheid en zjjn grote genoegdoening voor de belangrijke representieve daad en de wijze waarop deze is gesteld in de grote triomftocht die de Tour d' Ame- rlque is geworden". Dat waren de rede nen die het gemeentebestuur van Am sterdam had doen besluiten een feeste lijke ontvangst te arrangeren voor de leden van het Concertgebouworkest na hun terugkeer, juist een maand geleden uit de V.S. De wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos. vertolkte gisteravond in het Carlton hotel deze gevoelens jegens de orkestleden „die er bijzonder trots op mogen zijn tijdens deze tweede tournee een duidelijke groei in waardering te hebben ervaren", hun dames, die haar echtgenoten twee maanden voor deze missie hadden moeten afstaan, en de beide dirigenten, Bernard Haitink en Eugen Jochum, waarop Amsterdam waarlijk trots is: „Zij liepen voorop, de vlag uitbundig toegejuicht wapperend omhoog". Als aandenken aan deze tweede reis door Amerika schonk het gemeentebe stuur beide dirigenten een grote kristal len sierschaal. „Een symbolisch geschenk", noemde Bernard Haitink dit. „Even zwaar als de toer en even breekbaar als het or kest". Hij zei bly te zijn z'n vakantie te hebben onderbroken na deze verras sende invitatie. De ontvangst bewijst meer dan belangstelling, nl. daadwerke lijke toenadering.moge deze zich ver hevigen". BERNARD BARTELINK WON IMPROVISATIECONCOURS De Amsterdamse organist Bernard Bartelink heeft gisteravond in de Grote of St.-Bavokerk in Haarlem het elfde internationale improvisatieconcours, on derdeel van het „Holland Festival" ge wonnen. Hy speelde het laatst. Het eerst zat achter het orgel de Duitser Gibert Schneider, daarna de Tsjech Jaroslav Vodrazka en als derde speelde de Vla ming Jo van Eeetvelde. De jury had de vier deelnemers een Fantasie en Fuga op een thema, ver strekt door de Paryse organiste Marie Claire Alain, gegeven. In dit thema wa ren verwerkt de letters van de naam van de orgelbouwer Sybrand Zachariassen, die aan de restauratie van het Haar lemse orgel heeft deelgenomen, en in oktober van het vorig jaar is overleden. De jury bestond uit: Jeanne Demes- sieux (Parys), Anton Heiller (Wenen) en Albert de Klerk (Haarlem). Deze ge ven vandaag een orgelconcert in Haar lem. Vrijdagavond zullen de winnaars van de afgelopen jaren: Louis Toebosch uit Breda, Anton Heiller uit Wenen, Piet Kee uit Heemstede, Klaas Bolt uit Haar lem en Hans Haselbock uit Wenen een improvisatieconcert geven. De Tweede Kamer heeft gister middag de wijziging van de Lote rijwet „De Beerman-toto", zoals hij wordt genoemd aangenomen met alleen de stemmen van de AR, de SGP en de communisten tegen. De minister had tevoren beloofd de maximumprijs te brengen op 50.000 gulden netto, dus na aftrek van belasting. Tevoren had de minister van Justi tie, mr. Beerman, verklaard in deze wij ziging drie voordelen te zien. In de eerste plaats biedt het een verantwoorde wettelijke grondslag voor sportprijsvragen. Voorts wordt het mo gelijk gemaakt prijzen in geld uit te keren. En tenslotte zal het mogelijk worden de „vrijbuiters" in binnen- en buitenland krachtig te bestrijden. Mr. Beerman wees er nog eens op, dat hij persoonlijk de ontwikkeling van de sportprysvragen niet toejuicht, maar hy heeft zich tot taak gesteld deze ont wikkeling een verantwoorde wettelijke grondslag te geven. Hij meent dat met dit wetsontwerp te hebben bereikt. Aan de hand van cyfers betoogde de minister, dat de belangstelling voor de voetbaltoto niet is gedaald. Vergeleken met 1959 en 1960 kan worden gesproken van een lichte stijging van de omzet. De bewindsman zag dan ook geen re den tot verhoging van de maximum prijs van f50.000.-. Zijns inziens is er alle reden de ontwikkeling nu eens een paar jaar af te wachten. Vreemd Minister Beerman vond het vreemd, dat de kwestie van het maatschappe- lyk werk nu zo op de voorgrond was gebracht. Hy zou het bijzonder betreu ren als een nationale organisatie als het Koningin Julianafonds door moeilijkhe den by de verdeling van de totopot zou uiteenvallen. De minister vond een der charmes van de toto het enthousiasme waarbij clubleden zorgen voor de ver spreiding der formulieren. Daardoor worden de kosten laag gehouden. Mr. Beerman was echter bereid het extra dubbeltje, waarom van verschillende kanten was gevraagd, in „zeer welwil lende overweging" te nemen, indien de belangstellenden kunnen aantonen dat dit dubbeltje nodig is. Netto De minister kondigde aan het wets ontwerp alsnog zodanig te wijzigen, dat de maximumprijs f50.000,- netto wordt, dus na aftrek van belasting. Dc con currentie van buitenlandse toto's zal worden tegengegaan met alle middelen die de regering ten dienste staan. Mr. Beerman noemde dit wetsontwerp „de best bereikbare oplossing". Hoe welgezind de minister de totolief hebbers wel was bleek uit zyn bereid heid het mogelijk te maken de volgen de drie voetbalseizoenen alle prijzen in geld uit te keren: „Laat ons een driejarig totobestand ingaan", riep mr. Beerman de Kamer toe. waarop de Kamer ten slotte gretig inging, want er bleek niet eens een hoofdelyke stemming nodig. Erg gemakkelijk De bewindsman had het de voorstan ders dan ook wel gemakkelijk gemaakt. De maximumprijs netto, het dubbeltje extra „in welwillende overweging" en alle prijzen in geld. „De minister moet oppassen niet al te enthousiast voor de toto te worden", schertste mr. Vrolijk (P.v.d.A.). Behalve de principiële tegen standers van de sportprijsvragen «AR en SGP) en de communisten was ieder een tevreden met het enige politiek haal bare compromis, zodat de liberaal Berk houwer zijn zin kreeg. Hy had gepleit voor wat meer begrip van de princi piële tegenstanders voor het standpunt der voorstanders. Wederzijdse waarde ring zou tot uiting komen in een grotere meerderheid voor de wettelijke toto dan vorig jaar werd behaald. Een hoofdelij ke stemming was niet eens nodig. Zo royaal was thans de meerderheid. Vragen over televisie interview Nasoetion In overeenstemming met onze waardigheid? „Is door of vanwege de regering toe stemming verleend tot het ten tonele voeren op de televisie een paar dagen geleden van de minister van Defensie van Indonesië Nasoetion", zo heeft het Tweede-Kamerlid Weiter (KVP) schrif- telyk aan de staatssecretaris van O. K. en W. gevraagd. „Acht de regering het oirbaar en in overeenstemming met de nationale waar digheid", aldus vervolgt de heer Welter zijn vragen „dat een minister van een land, dat op onbehoorlijke wijze alle betrekkingen met Nederland ver broken heeft, dat voor miljarden gul dens aan Nederlands bezit „onteigend" heeft en aan tienduizenden Nederlan ders in Indonesië het leven onmogelijk heeft gemaakt, door de Nederlandse te levisie in de gelegenheid wordt gesteld de politiek van zijn land te verdedigen ten aanzien van een punt. dat lijnrecht tegenovergesteld is aan 't Nederlandse standpunt?" Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord verzoekt de heer Welter of de staatssecretaris dan zijn misnoegen over het gebeurde wil uitspreken en maatre gelen wil treffen dat voor de toekomst een herhaling wordt voorkomen. Nederlandse troepen in La Courtine (Frankrijk) Bij prachtig weer is gisteren een Ne derlands troepencontingent van onge veer 1.500 man en 300 voertuigen uit Oirschot via Mourmelon en Nourges in het kamp van La Courtine aangekomen. Over twee dagen wordt een tweede, nog groter contingent verwacht. Bij de eer ste groep zyn eenheden van de 42-ste Infanteriebrigade en de Garde-regimen ten, onder commando van generaal-ma- Joor D. C. de Vries. De reis door Frankrijk is zonder moei- lykheden verlopen. In het kamp is ook een aanzienlyk aantal Centurion-tanks en zwaar materieel, dat per trein was ge zonden, afgeleverd. Een bakstenen Franqois Villon De voorzitter van „De Nederlandse Baksteenindustrie", mr. F. B. I. M. Jans- sens. zelf reünist uit Utrecht, heeft gis teren de senaat van de Utrechtse Uni versiteit een bakstenen beeld van Fran cois Villon aangeboden. Tot nog toe moesten de studenten in Utrecht feest vieren met een gipsen „feestvarken". Het Semeentebestuur zal worden gevraagd op et Janskerkhof in Utrecht een plaats in te ruimen voor dit gemetselde beeld houwwerk als blijvende herinnering aan een geslaagd lustrum. Voorraad terug van 53 tot 30.2 miljoen Wie volgend jaar denkt te gaan bou wen doet er goed aan reeds nu de daar voor benodigde metselbaksteen te be stellen want een levertyd van een half jaar wordt bij de huidige situatie in dc baksteenindustrie normaal geacht. Hoewel de produktie van de gezamen lijke Nederlandse baksteenfabrikanten (250 kleine en grote) dank zy verder doorgevoerde mechanisatie en moderni sering der ovens de laatste jaren niet onaanzienlyk is opgevoerd, nl. van 1520 miljoen stuks in 1958 tot 1546 miljoen in 1959 in 1620 miljoen in 1960, wordt voor het jaar 1961 het tekort voor ons land nog op 60 miljoen stenen geschat. De produktie in 1961, die als gevolg van het slechte weer van vorig jaar, het arbeiderstekort en de werktijdver korting enigszins zal teruglopen en naar verwachting 1610 miljoen stuks zal be dragen, zou voldoende zijn om de be hoefte in ons land die aan de hand van het bouwprogramma geraamd In Den Haag zijn bakloze dagen inzicht Ongevallen op de weg De 17-jarige A. A. H. J. van de Kam uit Westervoort is gistermiddag in Arn hem om het leven gekomen bij een ver keersongeval, dat op de Eusebius Bui tensingel is gebeurd. Na een botsing kwam de jongen met zijn bromfiets on der het rechterachterwiel van een aan hangwagen. Hy werd hierbij ernstig ge wond en verloor het bewustzyn. De bromfiets vloog in brand. Het slacht offer liep zodanige brandwonden op. dat het ter plaatse overleed. Het duurde ge ruime tijd alvorens de politie het stoffe lijk overschot had geidentificeerd. Gistermiddag is de 55-jarige scooter berijder T. van der Feen uit Leeuwarden vlak buiten zijn woonplaats om het Ie- Ter gele genheid van het lustrum van de Utrechtse universiteit is in de Beatrixhal in Utrecht een gala bal gehouden. H.K.H. Prinses Irene op de dans vloer mei de heer K. Mesdag. ven gekomen, toen hü met zün voertuig over de kop sloeg. Het ongeval gebeurde toen de scooter werd ingehaald door een vrachtauto. Waarschynlijk is de scooter gaan slingeren, waarbij de ach terkant van de vrachtwagen werd ge raakt. De heer Van der Feen liep een schedelbasisfractuur op en overleed ter plaatse. (Van onze Haagse redactie) Nog steeds bestaat er verwarring en onrust in de bakkerywereld, waar, zoals bekend, op 1 juli 1.1. de bestaande C.A.O. afliep. Men hoopt nu, dat het College van Rijksbemiddelaars maandag a.s. kan beslissen en dan gunstig! op de voorgestelde loonsverhoging van 10 Onmiddellijk daarna zullen de bak kers trachten te bereiken, dat zy de loonsverhoging zullen mogen doorbere kenen in de prüzen. Een minimum verhoging van ander halve cent per brooa van 800 gram betekent, dat alle bükomende kosten door het bedrüf zullen moeten worden gedragen. Daarom zal men dan ook de minister van Economische Zaken verzoe ken de broodprys met 2 cent te mo gen verhogen. Naar wij vernemen, heeft een deel van de bakkerspatroons aan het per soneel medegedeeld, nog geen loons verhoging te mogen geven Zodra echter de toestemming afkomt, zal de loonsver hoging met terugwerkende kracht wor den gegeven. Er zyn echter ook bakkers patroons, die zaterdag reeds 10 loons verhoging willen uitbetalen. Verloop duurt voort Nog steeds duurt het verloop in het bakkersbedrüf voort. Indien men niet overgaat tot een splitsing van het pro ducerende personeel en het distri buerende personeel (bezorgers) zal het niet mogelük zyn te ontkomen aan de invoering van een bakloze dag. Het invoeren van een bakloze dinsdag is af gestuit op het verzet van de produce rende personeelsleden. Ook voor de bak loze donderdag voelt men niet veel. Nochtans zal in Den Haag nog deze maand een proef genomen worden met twee bakloze donderdagen. Nieuws uit Moskou... t Radio-Moskou heeft gisteren een nieuwsbulletin naar Ame rika uitgezonden dat .tien maanden oud nas. Het ging over de aankomst van Nikita Chroesjtsjow in Finland, het be halen van gouden medailles bij de Olympische Spelen in Rome en andere nieuwsberichten uit september. Enige uren later verontschul digde de zender zich voor „de ongelukkige fout van de techni- f sehe staf". Het nieuicsbulletin stond op dezelfde geluidsband f waarop een concert ivas vastge- t legd dat in september werd opge- t i nomen en dat thans nogmaals l i ten gehore werd gebracht. wordt op 1600 miljoen stuks —te dek ken, ware het niet dat de Nederland se baksteenindustrie zich gehouden acht aan een export (naar Duitsland) van 140 miljoen metselbakstenen. waar tegen een invoer (uit België) staat van 70 miljoen buiten- en binnenmuurste nen. Met een optel- en aftreksommetje kan worden uitgerekend, dat het tekort dus 60 miljoen zal bedragen. Deze cüfers werden ons verstrekt door het bestuur van de vereniging „De Ne derlandse Baksteenindustrie" op een te Rotterdam gehouden samenspraak. De voorzitter, mr. F. B. I. M. Jans- sens, verklaarde verder, dat de georga niseerde baksteenfabrikanten in Ne derland zich (zonder dat daarop enige sanctie kan worden uitgeoefend) over het algemeen hebben gehouden aan de afspraak met de regering om de export, die in 1960 büna 200 miljoen stuks be droeg, in 1961 te beperken tot 150 mil joen, welk cijfer later is gewyzigd in 140 miljoen. Financieel offer Dit betekent voor de fabrikanten een belangrijk financieel offer, aangezien Duitsland voor de Nederlandse bak steen 15 tot 20 gulden per duizend stuks meer wil betalen dan de hier van re geringswege vastgestelde pri)s- Het fa beltje. dat de Nederlandse baksteenin dustrie maar volop exporteert ten na dele van de binnenlandse behoefte moet dus met klem worden tegengesproken, aldus mr. Janssens. Enige export blijft evenwel gewenst, opdat met name in Duitsland de veel gevraagde Nederland se baksteen niet door andere bouwma terialen verdrongen wordt. Wanneer in Nederland, zo werd ver der naar voren gebracht, dezelfde prys bedongen zou kunnen worden als in het buitenland, dan zou het rendabel zün geld te investeren in het bouwen van nieuwe on moderne baksteenfabrieken. maar By de huidige binnenlandse prys dan daaraan niet gedacht worden. Van daar dat er na de oorlog in Nederland nog geen nieuwe fabrieken zyn byge- bouwd. Wel zyn de bestaande fabrieken stapje voor stapje tot modernisering overgegaan, daar de export in zekere mate fungeert als sluitpost op de bak steenbalans zal de vermindering daar van. volgens de DNB niet verder die nen te gaan dan het dringend nood- zakeiyke. Voorspellingen ten aanzien van de vraag hoelang de schaarste aan metsel baksteen nog zal duren, kunnen volgens het bestuur van de vereniging .£>e Ne derlandse Baksteenindustrie" alleen maar vaag zyn. Modernisering Verdere automatisering van het vorm- I bedrüf on vergroting en uitbreiding van j de ovencapaciteit zullen met nog an- J dere maatregelen w aarschijnlijk reeds In 1962 een gunstig effect op de prn- I duktle hebben, nog afgezien van de I 1>Ü enige ondernemers bestaande verder j strekkende plannen, die ermocdelijk Ipas later tot uiting zullen komen in de produktie.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9