Volgende week hervatting Frans-Algerijns overleg Anthony Eden keert op politieke toneel terug Goed nieuws ondanks bloedbad bijna 100 doden200 gewonden WEERBERICHT VAR eist vertrek van Britten uit Koeweit FINALE WIMBLEDON (9ue/ QheiiiDSs „Opzet is mislukt" ,zegt Fréjac ARBEIDSTIJDVERKORTING BIJ ACHT BUSBEDRIJVEN Bedreiging voor gehele Irak en Arabische natie'' iedereen ziet méér in 'n Koningin Elizabeth verleent ex-premier grafelijke titel In liet Hogerhuis "r,on™ Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 6 JULI 1961 No. 30392 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) Tussen de Franse regering en de leiders van de Algerijnse opstan delingen zou volgens kringen die in nauw contact staan met de omgeving van president De Gaulle overeenstemming bereikt zijn over hervatting van de vredesbesprekingen in de loop van de volgende week. Dit gunstige bericht staat wel in lijnrechte tegenstelling met de gebeurtenissen, welke zich gisteren in Algerije hebben afgespeeld, waarbij tenminste tachtig en vermoedelijk honderd doden en zeker tweehonderd gewonden zijn gevallen. De vrees is namelijk bewaarheid, dat de Algerijnse staking tegen een eventuele verdeling van het land in stukken voor Europeanen en inheemsen, met een bloedbad gepaard zou zijn gegaan. Het aantal doden kan (nog) niet nauwkeurig vastge steld worden, daar de Algerijnse manifestanten die zowel onderling als met de Franse troepen in gevecht zijn geweest -vele gewonden en waarschijnlijk ook doden hebben meegevoerd. Ook aan Franse zijde zijn slachtoffers te betreuren: twaalf soldaten werden gedood en tien gewond, toen zij in een hinderlaag vielen. machtsontplooiing heeft haar effect niet gemist, want vanuit Tunis had het F.L.N. des morgens het parool uitgegeven slechts door staken en thuis te blyven zijn afwijzing van de verdeling van het land kenbaar te maken. Het moeten vooral de extremistische stromingen van het Algerijnse verzet in het land zelf zijn geweest, die niettemin een actie hebben doorgedreven, die onvermijdelijk tot bloedige botsingen met de Franse troe pen moest leiden, botsingen die zich vooral in de kleinere plaatsen rond Con- stantine en Algiers voltrokken hebben. Daarentegen zijn de stakingsbevelen bij na over de ganse linie opgevolgd. Vrouwen en kinderen liepen voorop Volgens de Franse woordvoerder in Al gerije, Coup de Fréjac, volgden de rebel len bij hun demonstraties omstreeks het middaguur de tactiek zich letterlijk ach ter onschuldigen, vooral vrouwen en kin deren, te verschuilen, zodat er ook onder hen enige slachtoffers vielen. Aan het hoofd van de groepen, die zich plotse ling op straat vertoonden onder schreeu wen van oproerige leuzen en zwaaiend met groenwitte rebellenvlaggen, liepen gesluierde vrouwen alsmede kinderen, van wie sommigen niet ouder waren dan vijf jaar. De daarop volgende mannen waren gewapend met bijlen, messen en soortgelijke wapens, terwijl „FLN-op- ruiers" vuurwapens met zich meedroe gen", aldus Fréjac, die daaraan toevoeg de: „Als de leiding van de rebellen met deze demonstraties heeft pogen te be wijzen, dat zij nog steeds de mohamme danen sterk in haar greep heeft, dan is die opzet mislukt: van de 75 districten bleef het in 56 rustig, en, afgezien van de staking, waarvan de uitwerking ver schillend was, gebeurde er in tien andere ook niets". De Franse overheid had daags tevoren rond alle grote steden reusachtige kor dons van zwaarbewapende veiligheids troepen gelegd, waarvoor uit het moe derland een kleine 30.000 gespecialiseerde gendarmes en republikeinse gardisten waren overgekomen. Die indrukwekkende Aardverschuivingen in India: 73 doden Bij nieuwe aardverschuivingen in de Attapadi Vallei in Kerala zijn 73 men sen omgekomen, zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken van India gis teren bekendgemaakt. Er waren nog geen nadere bijzonder heden over de ramp bekend, maar vol gens de eerste berichten zouden in een dorp 62 en in een ander dorp elf men sen zijn omgekomen. De vallei is niet gemakkelijk bereik baar omdat de wegen beschadigd zijn door overstromingen. Storm aan Baltische Kust eiste 70 mensenlevens Tijdens een storm in de afgelopen da gen zijn zeventig mensen aan de Balti sche kust in Polen verdronken. In het gebied van Lublin in Oost-Polen werden enkele spoorwagons van de rails gebla zen. WARMER WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Hogere tempera turen, zwakke tot matige wind tussen west en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 JULI Zon op: 4.28 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 1.21 uur; onder: 15.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.51 en 23.23 uur. Laagwater te 6.17 en 18.58 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Morgen droog, rustig en wat aange namer strandweer. Licht tot half be wolkt. Zwakke zuidwestenwind. Over dag temperaturen van omstreeks 18 graden. Temperatuur zeewater 17 gra den. Vooruitzichten: hoge-drukgebied nadert uit zuidwesten en kan een zon nig en vrij zomers weekeinde brengen. „Geen verdeling, maar hergroepering" De minister van Voorlichting, Louis Terrenoire, heeft gisteren na de zitting van de regering tegenover de journalis ten de nogal verrassende verklaring af gelegd, dat Frankrijk officieel nooit van een verdeling van Algerije, doch slechts van „hergroepering van de bevolking" zou hebben gesproken. Zijn tegenspraak, die maar één nuance betreft, is aan de hand van teksten uit de Franse Staats courant alweer gedementeerd. Doch, de bedoeling van deze ietwat scheve pun ten, die de minister op een paar i's meende te moeten plaatsen, is niettemin lofwaardig voor zover hij de scherpste kanten van zekere dreigementen, waar van de uitwerking zich gisteren zo bloe dig heeft gemanifesteerd, nog heeft bij willen vijlen. O.a. bij NZH, Maarsse en Kroon en Citosa De minister van Verkeer en Water staat en het College van Rijksbemidde laars hebben met terugwerkende kracht per 1 juli aan de directies van een acht tal autobusbedrijven in het westen en midden van het land toestemming ver leend een arbeidstijdverkorting toe te passen. Tot 1 oktober zal 46Yi uur per week worden gewerkt, daarna 45 uur per week. Voor zover het niet mogelijk is. reeds gedurende de geldende zomerdienst de arbeidstijdverkorting te verwezenlijken, zal de gewerkte tijd tussen 4612 en 48 uur in oktober als overuren worden uit betaald. Dit zal in oktober bij wijze van uitkering ineens geschieden. De bedrij ven, waarvoor deze regeling geldt zijn; de Citosa te Waddinxveen, Maarsse en Kroon te Aalsmeer, de NACO, te Alk maar. de Nederlandse Buurtvervoer- maatschappij te Zeist, de NHDO te Ber gen (N.-H.), de Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappij te Haarlem, de Ve- lox te Andelst (Geld.) en de Vestlandse Stoomtrammaatschappij te Loosduinen. Wolfs jongen" dood Een 12-jarige jongen, die zes jaar lang temidden van een troep wolven heeft geleefd is in Agra in Noord-Indië aan de pokken bezweken. De jongen werd in zijn tweede levens jaar door de wolven ontvoerd. Jagers vonden hem in de rimboe en gaven hem aan zijn ouders terug. Hy huilde later nog dikwjjls op de manier van een welf. Terwijl de Britse pers nog juicht over het feit, dat Koeweit heeft aangetoond dat Engeland zo nodig Advertentie Nü een AR.ISTONA kopen, want flri$toua IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCHI In Angola zeventien Brits-methodistische ;endelingen vermoord He' hoofdkwartier van d Methodisten in Londen heeft meegedeeld, dat er, van de 165 Afrikaanse zendelingen van de~s protestantse kerk in Angola, sedert maart j.l. zeventien zijn redood en ne gentig worden vermist. Dertig zitten er in de gevangenis. In het Britse Lagerhuis deelde de lei der van de oppositie gisteren mee, dat door het militaire optreden van de Por tugezen ongeveer twintigduizend inwo ners van Angola zijn gedood. Voorts zfjn honderdduizend Afrikanen naar het aan grenzende Kongo gevlucht. Kreisky heeft geen hoop De Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken KreisKy heeft gister avond in het parlement verklaard dat er geen hoop bestaat om de kwestie Alto Adige (Zuid-Tirool) door twee zijdige besprekingen met Italië tot een oplossing te brengen. Oostenrijk heeft voorgesteld een „in ternationale commissie van onderzoek" naar Zuid-Tirol te zenden. Wanneer Oostenrijk en Italië hierover of over „andere vreedzame middelen" geen ak koord bereiken ter oplossing van het geschil zoals in de resolutie van de Verenigde Naties wordt aanbevolen zal Oostenrijk secretai'is-generaal Ham- ma rikiöld vragen op te treden als „be middelaar". militair snel kan optreden, komt de door de Russen gesteunde eis van Nasser om Koeweit ogenblik kelijk te ontruimen. In een officiële mededeling, die gisteren door Radio-Cairo is omge roepen, werd gezegd dat de delegatie van de VAR bij de VN het onmidde- lijke en volledige vertrek van de En gelse troepen uit Koeweit zou eisen. Terugtrekking van deze troepen is een voorwaarde voor toelating van Koeweit tot de volkerenorganisatie. Radio-Cairo noemde de aanwezigheid van de Britse troepen „een bedreiging van de onafhankelijkheid en de vrijheid van het volk van Koeweit, van Irak en van de gehele Arabische natie". Nu de regering van Irak heeft verklaard de kwestie-Koeweit slechts met vreedzame middelen te zullen oplossen kan de aan wezigheid van de Engelse troepen slechts worden uitgelegd „als machtsvertoon en een poging om pressie uit te oefenen". In Cairo verwacht men dat de Raad van de Arabische Liga het standpunt van de regering van de Verenigde Ara bische Republiek zal overnemen. De raad komt 12 juli bijeen om de lidmaats- schapsaanvrage van Koeweit te bespre ken. De Egyptische pers verwijt de emir van Koeweit Engeland in plaats van de Arabische landen steun te hebben ge vraagd en zich tot de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in plaats van de Arabische Liga te hebben gewend. Londen, dat op het ogenblik dat wij dit telefoneren no~ niet heeft gereageerd, zal zonder twijfel de beschuldiging af wijzen dat Engeland Irak of de Arabi sche wereld in haar geheel zou bedrei gen. Het feit dat ook Saoedi-Arabië, met wie de Britten al zo lang een conflict hebben over de Boerani-oase, eveneens troepen naar Koeweit heeft gestuurd, die daar met de Britten samenwerken, is reeds het doorslaggevend bewijs, dat de Britse bedoelingen puur defensief zijn. Bovendien zijn de Engelsen op verzoek van Koeweit toegesneld. Het is thans mogelijk dat Engeland eerder dan an ders het geval zou zijn een beroep zal doen op de Verenigde Naties om de Brit se taak over te nemen of aan te vullen. Vervolg op pag. 2 (Van onze Londense correspondent) Sir Anthony Eden, die ruim vier jaar geleden na de Suez-crisis wegens ziekte als premier moest aftreden en het Lagerhuis verlaten, zal thans naar het parlement terugkeren. Hij is namelijk, zo deelde premier Macmillan gisteren mee, door Koningin Elizabeth met een graventitel in de erfelijke adelstand verheven en zal als „earl" gaan deel uitmaken van het Hogerhuis. tt t| tt 1*1 dat zich daar slechts af en toe zal Eden woont rustig buiten en zei nog I onlangs dat h(j niet meer naar Londen verlangt. Het was een zeldzame gebeur tenis, toen hij een maand geleden een belangrijke politieke redevoering op een bijeenkomst van jonge Conservatieven in Yorkshire uitsprak. Sir Winston Churchill is de enige oud premier die niet in de adelstand is ver heven. Dit gebeurde trouwens op zijn eigen verzoek, omdat hij tot dusver heeft gemeend trouw te moeten blijven aan het Lagerhuis, waarmee hfj zich tot in zijn ziel verknocht voelt. Ook zijn va der. Sir Randolph Churchill, die aan het einde van de vorige eeuw kanselier van de schatkist was. behoorde tot de grote figuren van het Lagerhuis. Er zaten overigens al gedurende ver schillende eeuwen zowel Churchills als Edens in het Britse parlement. Winston Churchill en Anthony Eden, die wegens hun gelijke opvattingen in de Hitier- periode politieke tweelingen waren, zijn beide ridder van de meest beroemde Engelse Orde van de Kouseband. waar toe slechts enkele tientallen uitverko renen. onder wie het staatshoofd zelf en enkele andere leden van de Konink lijke familie behoren. Dit is echter geen erfelijke adelstitel. In alle partyen verlangt men ernaar om Anthony Eden, die waarschijnlijk zyn achternaam niet zal veranderen en voortaan Lord Eden zal heten, weer in het parlement te horen spreken. Bij de voortduring der internationale span ningen heeft men totnutoe Eden met zijn unieke ervaring node gemist. Toen de wereld tijdens de Korea-crisis en de crisis van Indo-China aan het randje van oorlog stond, was het met name Eden die een catastrofe wist te voor komen. Zijn wrijving met Dulles was een der factoren, welke later tot de Suez- crisls heeft geleid. Het is een traditie dat afgetreden premiers een adellijke titel krijgen en in het Hogerhuis plaatsnemen. Eden verzocht destijds van de titel te mogen afzien, omdat zijn gezondheidstoestand voortzetting van zyn parlementaire werk onmogelijk maakte. Hij is echter lang zamerhand goed vooruit gegaan. De 64- jarige Eden is thans veel sterker en voelt zich in staat in het Hogerhuis zit ting te nemen, al is het zijn bedoeling Raket tie luclit in: premier van Israël maakt luchtsprong Nog krachtiger raketten De eerste meertrapsruimteraket die Israël gisterochtend met succes heeft gelanceerd, is „Meteoor" ge noemd. Volgens de berichten maakte premier Ben-Goerion, toen de lan cering bleek te gelukken een lucht sprong van vreugde en riep hij in de handen klappend uit: „Hij doet 't, hij doet 'tl". De raket, die 'n hoogte v. 80 km. be reikte, woog 250 kg. en had een vaste brandstof. Van Israëlische zyde is ver nomen, dat ook krachtiger raketten met veel groter bereik vervaardigd kunnen worden en met elektronische apparaten uitgerust. In de labye toekomst zyn nog andere lanceringen te verwachten om een kaart van de stratosfeer en de iono- sfeer in het Nabye Oosten te kunnen samenstellen. Een woordvoerder noemde de ruimte- feproef „het toetreden van Israël tot de club van weerraketten-lanceerders. Dit evenement is te beschouwen als een mijl paal in de Israëlische wetenschap". Gisteren heeft de minister van Staat, dr. W. Drces, zijn 75e verjaardag ge vierd. In de och tenduren was de heer Drees thuis, waar hy verscheide ne belangstellenden heeft ontvangen. Op de foto v.l.n.r.: mr. G. Ph. Helders, mr. J. M. L. Th. Cals, prof. dr. J. E. de Quay, dr. W. Drees, prof. dr. Zijlstra en mej. dr. M. A. Af. Klompè. Hoogste aantal Feest in Amerika: ruim 900 doden Tijdens d« afgelopen vier dagen, waar in de viering van de Amerikaanse onaf hankelijkheidsdag viel, zyn ten minste 924 mensen omgekomen. Dit is het hoog ste aantal tot nu toe. Het wegverkeer eiste 509 slachtoffers, eveneens een re cordcijfer. Bjj het zwemmen en varen verdronken 267 mensen en 148 kwamen om by andere ongelukken. Nieuwe wijzigingen in Zomerdienst NS Met Ingang van vrydag aanstaande zal weer een aantal wijzigingen In de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen worden aangebracht. Deze wijzigingen betreffen eensdeels het opheffen van een aantal treinen op zwaar belaste baanvakken, teneinde vertragingen van de overbiyvende trei nen te verminderen, anderzUds wordt op enkele andere baanvakken op een aantal stations niet meer gestopt, ten einde meer speling te krijgen, waardoor eveneens de kans op vertraging by aan komst aanmerkeiyk wordt beperkt. Tussen Amsterdam C.S. en Haarlem vervalt een aantal treinen in en uit de richting Bloemendaal en Zandvoort. Op het traject Hilversum Baam- Utrecht v.v. zal een aantal treinen eerst ln Baarn zijn loop beginnen. Omge keerd zal 'n aantal treinen uit Utrecht Baarn als eindstation hebben. Op het tra.iect Amersfoort-Zwolle v v. zal een aantal treinen niet meer ln Hulshorst of Putten stoppen. Op de lijn van Amsterdam CS naar Alkmaar zullen :n Koog-Zaandijk. Hel lo en Koog-Bloemwijk enige stoppen vervallen ln beide richtingen. In Zaandam zal één trein niet meer stoppen in de richting Amsterdam. Op de Betuwe-ljjn vervallen tussen Geldermalsen en Dordrecht een aantal stoppen in Ar kei en Beesd. Op de stations zullen de bijzonder heden in de wijzigingen worden aange geven. Uit het Leidsch Dagblad van 9 JuliJ 1861: Er zal te Londen binnen kort een maatschappij opgerigt wor den tot het in werking brengen van het patent van heer Natton Thompson, een Amerikaansch werktuigkundige, voor het bou wen ran schepen door middel van stoom. Een kotter van 30 voet lengte kan, zegt men, in alle delen kant en klaar, eenige uren na de bestelling afgeleverd worden. Dit blad bestaat uit 16 pagina's

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1