HUBU CALVÉ SANDWICHSPREAD (VOLLE SPREAD SCHEP SS-moordenaar zonder berouw voor rechtbank iz^!U>oiw,ORST Oostduitsers Ver over de schreef in Berlijn Communistisch groepje terroriseerde vakbond Mijn daden waren ivettigomdat ze geschiedden in opdracht van de erkende Duitse regering Ernstige schending van Statuut door de legering van troepen Uitspraak van Londense rechter wijst nieuwe secretaris aan Delfts gezelschap - op excursie - leverde slag met de politie WOENSDAG 5 JULI 1961 .Hitler was een supermens, ik zei dat toen en ik zeg het nog. Zijn bevelen waren de wet", aldus de 58-jarige advocaat dr. Otto Brad- fisch, een vroegere S.S.-er, tegen wie in München een proces is be gonnen in verband met de dood van 19.037 joden tijdens de tweede wereldoorlog. Bradfisch, leider van een afdeling van een van Hitiers ..Einsatz- gruppen" staat terecht wegens misdaden in 1941 en 1942 in Polen en Rusland gepleegd. Vier vroegere nazi-officieren van lagere rang, die er eveneens van worden beschuldigd onschuldigen met behulp van het machinegeweer te hebben vermoord, zijn mede-beklaagden van Bradfisch. Zonder een teken van berouw voor zijn handelingen van 20 jaar geleden, stond Bradfisch met een uitdrukkingloos gezicht in de zwaar bewaakte beklaagdenbank en beantwoordde de vragen die hem door rechter Ludwig Graf werden gesteld. „In Berlijn wilde men hoge cijfers" „Beschouwde u het doodschieten van onschuldige mensen niet als moord? Waarom weigerde u niet de bevelen uit te voeren?" Bradfisch dacht enkele ogenblikken na en zei: „Neen, ik beschouwde het niet als moord, daar het in oorlogstijd gebeurde". Zonder dat hjj poogde de misdaden gunstiger voor te stellen, beschreef Brad fisch hoe zfjn „commando's" het leger volgden een stad binnen. Hij zei, dat de joden uit hun woningen werden gehaald, dat hun kostbaarheden werden afgeno men en dat zfj vervolgens werden dood geschoten. De beklaagde ontkende, dat hij per soonlijk had deelgenomen aan de moor den, maar zei, dat hij vaak aanwezig was om er op toe te zien dat de moor den „op ordelijke wijze" werden gepleegd Hij vertelde, dat vaak mensen werden doodgeschoten terwijl zij lagen of zaten op pas vermoorde mensen. Soms werden ze ook in massagraven doodgeschoten. Bradfisch, die ruim drie jaar geleden in München gevangen werd gezet, ver telde hoe hij Himmler eens „gevaarlijk" had benaderd en hem had gevraagd wie de verantwoordelijkheid voor de massa moorden moest dragen. Himmler had ge antwoord: „U bent niet verantwoordelijk. U moet de bevelen van de Führer uit voeren. Wij zullen de verantwoordelijk heid nemen". „De bevelen voor de moorden kwamen niet van mij", schreeuwde de beklaagde. „My werd verteld dat Himmler en Hitier de verantwoordelijkheid zouden nemen". „Maar Hitier en Himmler en Heydrich zijn er niet meer. Zij zouden hier naast me moeten zitten. Zij zijn weg en laten ons de kastanjes uit het vuur halen". „Als ik bezwaar had gemaakt", legde Moeilijkheden met de landbouw achter het ijzeren gordijn De collectivisering van het landbouw bedrijf in de communistische landen is nog altijd geen groot succes. In de af gelopen weken hebben kranten in Bul garije, Tsjecho-Slowakije en Hongarije geklaagd over het tekort aan arbeids krachten op het platteland, terwijl via de radio vrijwilligers worden opgeroepen om bij het binnenhalen van de oogst te helpen. Het orgaan van de communistische partij in Bulgarije, „Rabotnisjesko De- lo" riep alle burgers die in staat zijn te werken, op om de behulpzame hand te bieden bij het binnenhalen van de oogst. Het blad oefende kritiek uit op de collectieve boerderijen „omdat de mais- oogst is verwaarloosd, de wijngaarden door onkruid worden bedreigd en de te late hooioogst". De collectivisering van de landbouw in Bulgarije, Hongarije en Tsjecho-Slo- wakije is onlangs voltooid zonder dat de veel gepropageerde „sprong voorwaarts" in de landbouwproduktie is bereikt. In de Tsjechische pers wordt erover geklaagd, dat de landbouwcoöperaties in Oost-Slowenië in de laatste jaren „in het geheel geen vooruitgang hebben ge maakt". Volgens de bladen zijn er dit jaar 30.000 jonge mensen nodig in de landbouw, terwijl er slechts 17.000 be schikbaar zijn. Radio-Boedapest liet een oproep uit gaan naar de Hongaren om tijdens weekeinden op collectieve boerderijen te helpen. z0merR°o1 Bradfisch uit, „zou ik hier nu niet zijn. Ik zou zelf in een concentratiekamp zijn gezet en zou zijn doodgeschoten". Erg voor de officieren Ook vertelde Bradfisch dat de onmen selijke moorden met het machinegeweer Himmler op het idee had gebracht het met vergassingsauto's en gaskamers te proberen. ..Himmler zag hoe erg die mas sale schietpartijen waren voor de offi cieren. Hij ging naar Berlijn terug, waar hij en Hitier de gas-executies uitvonden die zij als minder sadistisch beschouw den" En nóg eens betoogde de beklaagde dat zijn handelingen wettig waren ge weest doordat ze bevelen waren van de erkende Duitse regering. Hij zei, dat hij zijn bevelen nooit schriftelijk had ont vangen. Hij had er geen idee van hoe veel mensen werden geëxecuteerd. „Het hoofdkwartier in Berlijn wenste altijd hoge cijfers. Wij plachten meer executies te melden dan in werkelijkheid werden uitgevoerd". Rechter Graf wilde weten of Bradfisch het als een mlsddad beschouwde onschul dige mensen te doden alleen maar om dat zij tot een bepaald ras behoorden. „Neen, het was geen misdaad. We waren in oorlog en dan vinden schietpartijen plaats", aldus de verdachte. Hij haalde de schouders op, maakte een handge baar en zei nog: „De joden werden ver moord omdat zij met de partisanen sa menzweerders waren legen Hitier. Zij waren onze vijanden". Beslag gelegd bij Caritas De Heerlense politie heeft ln het kan toor van d« nationale vereniging Cari tas te Heerlen ongeveer 80.000 Lottofor mulieren in beslag genomen en een be drag van f. 75.000 aan gelden die be schikbaar waren om als prijzen te wor den uitgekeerd. De directeur, de heer Hermes. ver klaarde uiterst verrast te zijn over dit ingrijpen dat volgens de politie een uit vloeisel is van 't Jongste vonnis van de Heerlense kantonrechter, waarbij de Ca ritas Lotto ln strijd met de loterij wet werd genoemd. De heer Hermes ver klaarde oprecht gemeend te hebben dat Caritas met rust gelaten zou worden tot dat in hoogste instantie uitspraak zou zijn gedaan in de lopende zaak. Inmid dels heeft hij telegrafisch een beroep gedaan op H.M. de Koningin en Prins Bernhard „om het hem aangedane on recht te herstellen". De verkoop van Caritas Lottoformulieren is nu tot na der order stopgezet. Zuitl-Afrika telt thans een miljoen vreemde Bantoes Hoe groot de trek van Bantoes naar Zuid-Afrika ls, blijkt wel uit het feit. dat er zich thans één miljoen onwettig 't land binnengekomen zwarten in Zuid- Afrika bevinden. Zij komen uit omlig gende gebieden, zoals Rhodesië. Het ge mak, waarmee nog dagelijks vele Ban toes de grenzen oversteken, heeft ernsti ge bezorgdheid gewekt bij de Zuidafri- kaanse regering. Er is thans een speciaal comité in het leven geroepen om dit probleem te onderzoeken. Door ver scherpte grenscontrole zal getracht wor den het binnenstromen van vreemde Bantoes tegen te gaan. Dit is overigens geen gemakkelijke taak, want deze trek van de Bantoes buiten Zuid-Afrika is ontstaan door de in verhouding gunstige beloning van hun arbeid in de Repu bliek van dr. Verwoerd. (Van onze correspondent in Bonn) De Oostduitse regering heeft het viermogendhedenstatuut van Berlijn ernstig geschonden door Oost-Berlijn te militariseren, aldus het Westduitse ministerie van Defensie in Bonn. Hoewel het volgens het Statuut slechts aan de vier grote mogendheden is toegestaan troepen in Berlijn te stationeren, hebben de Oost duitsers met lichte en zware wapens uitgeruste manschappen in Oost-Berlijn staan ten getale van achtduizend. Verder zijn er nog hulptroepen, die 30.000 man sterk zijn en die zich bij allerlei gelegenheden in het openbaar vertonen, aldus de verklaring van het ministerie, waarin wel wordt toegegeven dat deze Oost duitse manschappen geen van allen tot het werkelijke leger behoren. Spionage-instanties en wapenfabrieken Het Westduitse ministerie doet nog meer dinigen uit de doeken: het wijst erop dat allerlei Oostduitse instanties, die zich ten doel stellen afbreuk te doen aan de Westdiuitse Bundeswehr, zuiver militair-organisatorische afde lingen en spionage-centrales, in Oost- Berlijn zetelen. Verder somt het mi nisterie vijftien Oostberlijnse bedrijven op, die zich sinds zes jaren toeleggen op de bewapening van Oost-Duitsland. o a. de scheepswerf van Berlijn-Köpe- nick. die totnutoe 22 mijnenvegers van verschillende types voor de Oostduitse marine bouwde. In West-Berlijn verklaarde de opper bevelhebber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, Clarke, dat moed. vastberadenheid en vrijwillige offers noodzakelijk zijn voor het behoud van ae vrede en de vrijheid. De aanwezig heid van Amerikaanse troepen in Ber lijn is een symbool van Amerika's be reidheid voor de vrijheid te vechten. Speciaal tegen het Amerikaanse gar nizoen in West-Berlijn zei Clarke, dat het tot het uiterst voorbereid moet zijn op de taken, die nu voor de deur staan. Burgemeester Brandt van West-Ber lijn waarschuwde tegen het smeden van plannen in het Westen voor een alarm toestand. Het Westen ls al half verloren als het zich gaat afvragen: „En wat doen we als..." aldus de bur gemeester. Het is beter een bijdrage te leveren aan de probeemste 11 ing. zo zei Brandt, die nog steeds kansen zag langs deze weg iets te bereiken. Het moét ieder duidelijk zijn. dat het punt Berlijn niet bovenaan op het lijstje van de Russische politiek staat, zo zei hij. Bovenaan staat de wens de deling van Duitsland te bestendigen en Oost- Duitsland als communistische staat te stabiliseren. Volgens Brandt zfln er nog wel pun ten waarover met Moskou te praten valt. Men moet niet vergeten, dat de Russen beter dan de Oostduitsers be seffen dat West-Berlijn een soort ven tiel is, waardoor al te hoog in Oost- Duitsland opgelopen spanningen een uitweg kunnen vinden, aldus Brandt. Advertentie UW WINKELIER HEEFT DE AANVRAAGKAARTEN TEVENS MAYONAISE LEPEL CWP. 1L00.U0.220- Een rode verkiezing is altijd de laatste (Van onze Londense correspondent) In Londen heeft de rechter uitspraak gedaan in de civiele zaak tegen de com munistische leiders van de vakbond van elektriciens en elektrotechnici, „The Electrical trades union". Hij wees John Byrne, de man die de gerechtelijke actie tegen de communisten begon, aan ais de werkelijke algemene secretaris ln plaats van de communist Frank Haxell. Door vervalsing van de verkiezingsresul taten was Byrne door de communisten opzij gezet. Hoewel zij slechts 1 pet van het ledental van de bond uitmaakten, beheersten zij deze volkomen en gebruik ten de organisatie ais een werktuig van de Britse communistische party. Aan dit alles is thans waarschijnlijk een einde gekomen, hoewel de inwendige toestand van de bond nog lang niet ls opgeklaard. Het personeel heeft maan dag allerlei compromlttetrende documen ten verbrand. Men verwacht nog een langdurige worsteling met de commu nisten. De accountants van de bond zul len de in september te houden bestuurs verkiezingen controleren. Op het ogen blik zijn acht van de elf bestuursleden communist of pro-communist. Allen zul len zich opnieuw kandidaat stellen. Het is ondanks het proces niet uitgesloten, dat de afdelingssecretarissen de verkie zingen opnieuw zullen beïnvloeden zoals in het verleden. Bovendien heeft Frank Foulkes, de communistische president van de bond geweigerd af te treden, zyn geestverwant Haxell zei vol vertrou wen te zijn, dat hij ln 1964 bij de vol gende verkiezing voor de functie van algemeen secretaris zal worden gekozen! De grote les van het proces is dat een communistische verkiezing altyd de allerlaatste verkiezing is. En een andere dat de communisten in Engeland slechts in staat zyn met hun microscopische minderheden de meerderheid in de vak bonden en via deze soms de Labourpartij te ringeloren omdat de Icdenmassa te weinig activiteit vertoont en de dingen vaak eenvoudig aan een handjevol mili tanten overlaat. Dit is een aloude klacht waarvoor nog geen kruid gewassen schynt. Ook de Labours vorige partijcongres moest Gaitskell het wat de kernbewa pening betreft, afleggen tegen de collec tieve stemmen van een aantal vakbon den welke door een kleine vastbesloten, meestal onzichtbare groep gemakkelijk kunnen worden gemanipuleerd. De Brit se communistische partij is altijd een onaanzienlijk kruimelpartijtje geweest, maar haar invloed is meer dan omge keerd evenredig groot., dankzij het ge wroet in de vakbonden en de plaatselijke Labourafdelingen. Reclame voor liet communisme. In de eerste helft van 1961 zyn into- taal 103.159 Oostduitsers naar West- Duitsland gevlucht, zo is zaterdag in West-Beriyn bekendgemaakt. In dezelf de periode van 1960 trokken ongeveer 85.000 Oostduitsers de gTens over. Rijksgoedkeuring voor „vrije sector"-woningen In april is bekend gemaakt, dat een RÜksgoedkeurinp is vereist voor de bouw van woningen in de vrye sector, met een bouwsom hoger dan f23.000.- f 21.000.- en f 19.000.-, al naar gelang van de klasse van de gemeente waar wordt gebouwd. Ingevolge een besluit van de minister van volkshuisvesting en Bouwnijverheid is met Ingang van 4 Juli 1961 ook een Rijksgoedkeuring vereist voor iet door het Ryk gesubsidieerde herbouw, ver bouw en uitbreiding van woningen, wanneer de kosten boven de hiervoor genoemde bedragen uitgaan. Deze maatregel is niet van toepassing op herbouw van woningen, welke door de oorlog of door watersnood verloren zyn gegaan. Open brief oud-strijders aan prof. Duynstee De Federatie van Nederlandse oud- stryders organisaties heeft zich in een open brief tot prof. mr, F. J. F. Duyn stee te Nymegen gewend. In de brief wordt met verontwaardiging gesproken over de onderhandelingen van prof. Duynstee en de groep-Rykens met In donesische machthebbers over de span ningen tussen Nederland en Indonesië inzake de kwestie Ned. Nieuw-Guinea. ..Door uw handelingen hebt u be wust of onbewust het beleid van de Nederlandse regering in de wereld door kruist en de rechten van de Papoe's in de waagschaal gesteld", aldus de Fe deratie. Voorts Wijst zy er op, dat het Nederlandse volk prof. Duynstee niet heeft aangewezen als onderhandelaar op te treden. De Deense filmster Anna Smyrner en de neef van de Koning van Jor danië Fares Hoessein hebben elkaar gevonden tijdens het Berlijnse film festival en worden voortdurend in elkanders gezelschap gezien. Hier ziet men ze tijdens het Filmbal. Incident te Rotterdam Massale invasie op liet politiebureau (Van onze Rotterdamse correspondent) Een gezellig uitstapje van een gezelschap uit Delft, is in Rotterdam op het politiebureau geëindigd. Ongeveer 40 Delftenaren waren naar Rotterdam getrok ken om o.a. op de linker Maasoever een bierbrouwery te bezoeken. Uiteraard werd In de brouwery een enkel glaasje gerstenat geserveerd. Maar het Delftse gezel schap was nog wat dorstig en dus toog men op het noorderelland naar een café. Toen het op afrekenen aankwam, kreeg men onenigheid over het betalen van de rondjes. Er ontstond een hevig tumult, dat eerst enigszins bedaarde bU de medede ling van een man. die min of meer als reisleider fungeerde, dat hy alles wel voor zyn rekening zou nemen. Maar er heerste toch nog een geprikkelde stem ming, die na het betreden van de tou ringcar waarmee werd gereisd, weer ln een hevige ruzie oplaaide. Er werd een flink robbertje gevochten, hetgeen twee politic-agenten van een surveillance wagen, die het pad van de bus kruisten, niet kon bekoren. Zy sommeerden de chauffeur te stoppen, waaraan deze yilngs voldeed. Vergeten echter waren de onderlinge twisten. Als één man keerden de Delftenaren zich tegen de Rotterdamse ordehand havers. Zy sloegen en schopten de ARBEIDSVERKORTING GEMEENTEPOLITIE Minister Toxopeus over de consequenties In een circulaire, bestemd voor de burgemeesters van gemeenten met ge meentepolitie, heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo peus, een nadere uiteenzetting gegeven over de consequenties, die voortvloeien uit de arbeidstydverkorting voor de ge- meente-politie. De minister is van oordeel dat de com pensatie moet worden gezocht buiten de personele sector, en wel in het organi satorische, technische en het financiële vlak. In het rondschryven geeft de mi nister een overzicht van de mogelijk heden, die gemeenten ten dienste zul len staan om de vermindering van het aantal diensturen op te vangen en van de maatregelen, die ter zake van rijks wege zyn getroffen of kunnen worden verwacht. Een zo nuttig mogelijk gebruik van de beschikbare mankracht en verbete ring van het outillagepeil van de korp sen, zyn, volgens de heer Toxopeus. van primair belang. Hy gaat er van uit, dat de arbeidstydverkorting noopt tot een versnelling van de mechanisering van de politiedienst, reden waarom de norm vergoeding voor materiële kosten ten be hoeve van uitbreiding en verbetering van de technische hulpmiddelen zal worden verhoogd. Voor wat betreft een verhoging van de personeelssterkte, acht de minister deze slechts dan acceptabel, indien alle mogelijkheden tot rationalisatie van de dienst en tot opvoering van het outilla gepeil zijn uitgeput. Ondanks de zeer onwelkome teruggang in manuren als gevolg van vacatures (vooral in de grote steden), moet daarin geen argument worden gezien om de politieambteraar niet of pas later vermindering van werk- tyd te geven. Daarom stelt minister Toxopeus voorop, dat comepensatie uit sluitend in de personele sector niet valt te verdedigen. Het aantal vacatures zou dan zeker toenemen, en daarbij ls niemand gebaat. MINISTER VISSER OP DE „KAREL DOORMAN" De minister van Defensie, Ir. Visser heeft gisteren met zijn twee aides de camp van de Kon. Marine en dr Kon. Luchtmacht een bezoek gebracht aan HM vliegkampschip Karei Doorman, dat zich in de Deense wateren bevindt. Het gezelschap werd door drie ma- rinevllegtulgen opgehaald van het vlieg veld Kastrupp in Denemarken, waar het 's ochtends was aangekomen met een Fokker Friendschlp uit Nederland. Na inspectie van de wacht en kennisma king met enkele officieren begaf de mi nister zich naar de vllegbrug van de Karei Doorman, waar hy de landing op het dek van de twee andere toestellen, waarin zyn adjudanten zich bevonden, gadesloeg. Na de lunch werd hem een Indruk ge geven van het dagelyks vliegbedrijf aan boord van een vliegkampschip. Gisteravond heeft minister Visser met de bemanning naar een film gekeken. Vanochtend heeft de minister een wan deling gemaakt door het schip om zich volledig op de hoogte te stellen van de wijze waarop de bemanning van de HM Karei Doorman zyn taak verricht. Vanmiddag vertrekt hy naar Valken burg ln een vliegtuig van de Karei Doorman. agenten. Zelfs ontfutselden zy deze de gummistokken. Om erger te voorkomen loste een van de politiemannen een waarschuwingsschot. Voorbijgangers rep ten zich naar een telefoontoestel om versterking voor de in het nauw ver kerende Hermandaddienaren te laten aanrukken. Weldra yide van vele zyden politie auto's naar de Boompjes, waar een en ander zich afspeelde Alle passagiers van de bus zyn naar het hoofdbureau aan het Haagse Veer overgebracht, waar men uiteraard de handen vol had aan zo'n massale invasie. Men is naarstig begonnen aan het opmaken van het proces-verbaal.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7