SCHOK IN LONDEN: Kassem zou invasieplan niet opgegeven hebben WEERBERICHT Regeringsverklaring in de Tweede Kamer Sporttoto bepleitte zijn zaak (§«J Iraakse minister Buitenlandse Zaken deed poging tot aftreden SECRETARIAAT VAN DE V.N. WORDT GEREORGANISEERD Uitstel behandeling ontwerp kinderbijslagverzekering Thans niet zo aantrekkelijk leuivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 JULI 1961 No. 30396 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A E. van Dlshoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Macmïllan niet gerust over Nabije Oosten (Van onze Londense correspondent) Terwijl nog steeds Britse troepen Koeweit binnenkomen en Britse oorlogsschepen posities innemen binnen het bereik van Koeweit, maakt men zich in Londense regeringskringen ongerust, dat Kassem nog steeds van plan is tot een aanval over te gaan. Premier Macmïllan verklaarde in het Lagerhuis dat het doel van de Britse troepenzendin gen is, Kassem op andere gedachten te brengen. ,,De dreiging van Irak is op generlei wijze verminderd. Eerder is het tegenovergestelde het geval", onthulde hij. Macmillan gebruikte deze woorden, omdat er rapporten zijn ontvangen volgens welke Irak tanks bij de grens van Koeweit concentreert. Het eerste teken, dat de crisis een ernstige wen ding dreigt te nemen, was een bericht uit Beiroet, de hoofdstad van de Libanon, waarin gemeld werd dat Hasjim Jawad, minister van Buiten landse Zaken van Irak, gepoogd heeft af te treden uit protest tegen Kassems dreigement om zich meester te maken van Koeweit. strategische posities in het nabije oosten hebben opgebouwd. worden gebruikt voor „enigerlei aanval" tegen een Arabisch land. Er is thans natuurlijk geen sprake van een aanval, maar van een verdediging van het ene Arabische land tegen het andere. Des niettemin bestaat het risico, dat Maka- rios het de Britten moeilijk zal ma ken door afsnijding van de verbindin gen en een handelsklokkade tegen de bases. Dagbladen in Cyprus eisen dat de Britse bases op het eiland onder geen omstandigheden gebruikt worden in verband met de situatie in Koeweit. De Britse regering legde er echter de nadruk op, dat zij het volle recht bezit de troepen in Cyprus te gebruiken voor de bescherming van alle Britse belangen in het Nabije Oosten'. Oliefonds voor alle Arabische landen? Dit nog onbevestigde bericht was voor de Britse regering een aanwijzing dat Kassem nog steeds bereid is tot een invasie. Het is bekend dat Jawad tegen verovering van Koeweit door middel van geweld is. Een andere uitleg is, dat er in Irak een opstand tegen Kassem broeit. In Londen had men aanvan kelijk de dingen vrjj kalm opgevat, maar genoemd bericht veroorzaakte een schok. Overigens herhaalde Macmillan in zjjn Lagerhuis-verklaring wat hij al eerder had gezegd, namelijk dat de troepen zendingen louter een voorzorgsmaatre gel zijn en dat de Britse troepen niet langer in Koeweit zullen blijven clan nodig is. Het betekent voor Engeland een zware financiële last. Macmillan. sloot de mogelijkheid van overneming van de Britse taak door de Verenigde Naties niet uit, maar op het ogenblik moet worden gedaan wat het zwaarst weegt. De enige praktische maat regel bestaat thans uit deze snelle Brit se expeditie. Het feit, dat Saoedi-Ara- bië een symbolische troepenmacht naar Koeweit heeft gezonden wordt in Lon den vooral verwelkomd omdat dit voor de Arabieren l^et Britse optreden aan vaardbaar maakt. Een andere suggestie (welke door de leider van de oppositie Gaitskell, die de regeringsmaatregelen goedkeurde, werd gedaan) vond in beginsel gehoor bij Macmillan, namelijk dat er een fonds zou worden gesticht om de oliebaten van het Nabije Oosten rechtvaardig over de diverse Arabische landen te verde len. De heerser van Koeweit heeft zich onlangs bereid verklaard tot een der gelijk fonds bij te dragen. Koeweit ge bruikt reeds een deel van zijn inkom sten voor diverse constructieve projec ten in de Arabische wereld. Macmillan werd van conservatieve zij de gevraagd of de hulp aan Koeweit een puur Britse aangelegenheid is met het oog op het feit dat de belangen in Koeweit half Amerikaans zijn. De premier antwoordde, dat het een zeer moeilijke beslissing was geweest en dat de Britse regering Washington heeft geraadpleegd. Hij was van mening dat de eerste taak thans is de onmiddellijke crisis te overwinnen. Er moest bliksemsnel worden gehan deld. De enigen die dat doen konden waren de Britten, die juist voor dit soort situaties lokale binnenbrandjes KOLEN OLIE C. A. VAN DORP Herensingel 7 - Tel. 20988 ZOMERPRIJZEN KOEL WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: stormachtige tot krach tige, geleidelijk tot krachtig of matig afnemende noordwestelijke wind. Wisse lend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Koel weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundig medewerker) Koel strandweer met morgen toch meer zon. Afnemende westenwind. Over dag temperaturen van omstreeks 18 gra den. Temperatuur zeewater 17,5 graden. Vooruitzichten: Iets stabieler, maar nog een frisse zeewind. Door de harde wind vanavond tijdens de vloed voor juli vrij hoog water. 5 JULI Zon op: 4.27 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 0.30 uur; onder: 13.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.38 en 21.11 uur; laagwater te 4.12 en 16.38 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Wordt Cyprus lastig? Britse paratroepen stegen gisteren on gemerkt in het donker van Cyprus op. De moeilijkheid is namelijk, dat aarts bisschop Makarios, de president van het thans onafhankelijke Cyprus, nog een maand geleden tegenover Nasser heeft verklaard, dat hij niet zou dul den dat de Britse bases op het eiland Fransen (luchten in Algerije nieuwe bloedige botsingen (Van onze Parijse correspondent) Ofschoon regeringskringen in Parijs niet moe worden te onderstrepen, dat president De Gaulle zijn hart nog altijd aan de formule van een Frans-Alge rijnse associatie heeft verpand, wint de indruk onder de diplomatieke waarne mers in Parijs toch wel zienderogen veld, dat De Gaulle weinig hoop op de medewerking van het FLN meer koestert en daarom de openbare mening vast rijp heeft willen maken voor een mis lukking van de conferentie en de on vermijdelijkheid van een verdeling van Algerije. Intussen is de datum voor de her vatting van het Frans-Algerijnse beraad, welke eerste voor deze week werd ver wacht, alweer uitgesteld. De Algerijnen schijnen de wenselijkheid te hebben in gezien van versterking van hun diplo matieke achterhoede en zo zijn ver schillende ministers uitgezwermd om in het bijzonder de bevriende Arabische landen te gaan bezoeken. Ferhat Abbas, president der Voorlopige Algerijnse re gering, werd gisteren aan het hoofd van een ministeriële deputatie met uitbundig oosters ceremonieel door de Marok kaanse Koning ontvangen, terwijl ande re leden van zijn kabinet naar Mali, Guinea en de Ver. Arabische Republiek zijn vertrokken. In heel Algerije heeft het FLN voor morgen een nationale protestdag tegen de verdeling van het land geproclameerd, een initiatief waarvan de Franse auto riteiten nieuwe, bloedige botsingen duch ten. zodat de grote steden weer door ver sterkte veiligheidstroepen werden om ringd. Dat ook de diplomatieke strategie in het spel van de tacticus De Gaulle een woordje meespreekt, wordt vrjj algemeen aangenoemen. Niettemin is anderzijds ook de vrees gewettigd, dat door het her haaldelijk formuleren van de mogelijk heid van een verdeling tegenkrachten worden opgewekt, die later misschien moeilijk weer te bezweren zijn! Castro's partij één niet de communisten De Beweging van de 26-ste juli, de groep van premier Fidel Castro, is een fusie aangegaan met de (communistische) Socialistische Volkspartij. De nieuwe partij heet de „O.R.I." (samengevoegde revolutionaire or ganisaties) en vormt waarschijnlijk de overgang naar een Partij van de revolutie", waarop Fidel Castro en president Dorticos reeds toe spelingen hebben gemaakt. De partij van de revolutie zal wellicht de enige politieke groepering op Cuba worden. De beweging van de 26-ste juli ont leende haar naam aan de aanval die aanhangers van Fidel Castro 26 juli 1953 ondernamen op de Moncada-kazerne in Santiago, waar troepen van Batista waren gelegerd. Vooi s lel seereta ris-generaa 1 Ham ma rskjöld De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft voorgesteld het secretariaat te reorganiseren. Er zouden vijf assistent-secretaris sen-generaal moeten komen voor politieke kwesties en negen onder-secretarissen- generaal voor administratieve zaken. De vjjf assistenten drie meer dan thans zouden slechts voor één periode van drie tot vijf jaar kunnen worden benoemd, de ondersecretarissen zouden éénmaal herkiesbaar moeten zijn. Hammarskjöld deed de voorstellen naar aanleiding van het rapport van een commissie, die gelijke geografische vertegenwoordiging in de staf van het secreta riaat had bepleit. Wanneer de Algemene Vergadering het plan bü de aanvang van de volgende zitting, 19 september, zou goedkeuren, zou het in 1963 geheel kunnen zijn uitgevoerd. Russisch plan van (le liaml gewezen Twee van de vijf assistent-secretaris sen-generaal zouden kunnen worden ge kozen uit landen, die permanent zitting hebben in de Veiligheidsraad. In de praktijk betekent dit dat het een Rus en een Amerikaan zullen zijn. De drie anderen kunnen afkomstig zijn uit lan den. die deel uitmaken van de twee grote machtsblokken. De drie overige permanente leden van de Veiligheidsraad Engeland, Frank rijk en inationalistisch-) China zou den in het secretariaat zijn vertegen woordigd met onder-secretarissen-gene raal. Hammarskjöld verklaarde ernaar te streven, dat de jonge staten van Afrika in voldoende mate in het secretariaat worden vertegenwoordigd. ..Zonder dat men zijn toevlucht behoeft te nemen tot drastische maatregelen" kan binnen twee drie jaar' de vertegenwoordiging van de Oosteuropese landen op het vereiste peil worden gebracht". De secretaris-generaal verwierp het Sowjetrussische voorstel, de functies op het secretariaat gelijkelijk onder verte genwoordigers van de Westelijke, com- I munistische en neutralistische landen te verdelen. „Talrijke staten die in een I of andere categorie werden onderge bracht zouden niet zijn gesteld op een dergelijke indeling". Hammarskjöld zei te zullen streven naar een bevredigende geografische ver tegenwoordiging. De leden van het secretariaat kunnen echter geen ver tegenwoordigers zijn van de regeringen van hun land of van de ideologie of politiek van dit land. Minister-president De Quay heeft vandaag bij de aanvang van de vergadering der Tweede Kamer in deze tak van volksvertegenwoor diging een verklaring afgelegd, waarin hij het volgende zeide: „De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft in het verloop van de besprekingen over het wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering aanleiding gevonden om persoonlijke redenen zijn ontslag als minister aan H.M. de Ko ningin aan te bieden. H.M. de Koningin heeft inmiddels dit verzoek om ontslag aanvaard onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan haar en den lande bewezen. Het ontslag is hem gisteren op de meest eervolle wijze verleend. Het is de Kamer tevens bekend, dat H.M. de Koningin de minister van Land bouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft opgedragen het tijdelijk beheer over het Departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid te voeren. In de derde plaats wil ik hier memo reren, dat staatssecretaris Roolvink, overeenkomstig hetgeen staatsrechtelijk gebruikelijk is. eveneens zijn ontslagver- zoek aa*1 H.M. de Koningin heeft doen toekomen en de Koningin dit ontslag- verzoek in beraad heeft genomen. Terugkerend tot het ontslagverzoek van mr. Van Rooy, wil ik de Kamer er aan herinneren, dat blijkens het com- De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, de heer J. van Aartsen, heeft gistermiddag in Den Haag de symbolische aan- vangshandeling verricht van de ver bouwingswerkzaamheden voor het perscentrum Nieuwspoort aan de Hofsingel. Met behulp van enige hellebaardiers uit de tijd van de slag bij Nieuwpoort rammeide de bewindsman een muur op de plaats, waar de nieuwe toegang tot het perscentrum zal komen. Brief aan Kamers muniqué van het Kabinet der Koningin, het ontslagverzoek is gebaseerd op re denen van persoonlijke aard, verband houdende met het verloop van de be sprekingen over het wetsontwerp alge mene kinderbijslagverzekering. De rede nen voor het ontslagverzoek zijn der halve niet gelegen in enig meningsver schil over het alg. regeringsbeleid. Het zijn redenen van persoonlijke aard, die mr. Van Rooy ertoe hebben gebracht HM. de Koningin te verzoeken hem niet langer met de portefeuille van Sociale Zaken en Volksgezondheid belast te doen zijn. Mijn indruk is. dat hij zich niet langer in staat achtte het wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering in de Kamer te verdedigen. Het is voor het kabinet na ruim twee jaar samenwerking in veelal moeilijke omstandigheden, waarin sterke persoon lijke banden zijn ontstaan, geen aange name gebeurtenis één uit zijn midden te zien weggaan. Ik meen evenwel en daarmee geef ik uiting aan het gevoelen van het gehele kabinet da', aan deze consequenties niet was te ontkomen en dat de redenen die mr. Van Rooy tot zjjn ontslagverzoek hebben gebracht dienen te worden geëerbiedigd. Overwogen wordt thans op welke wijze in de opvolging van mr. Van Rooy kan worden voorzien. Ik hoop H.M. de Ko ningin zo spoedig mogelijk daarover te kunnen adviseren. De Kamer zal begrijpen, dat deze gang van zaken vanzelfsprekend van invloed moet zijn op de procedure inzake het wetsontwerp algemene kinderbijslagver zekering. I)e minister ad interim, mr. Marijnen. kan uiteraard niet op zo korte tprmijn de taak van mr. Van Rooy in de Kamer overnemen. De regering zal zo spoedig mogelijk hierop terug komen. Zij verzoekt de Kamer dan ook de ver dere behandeling van het wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering enige tijd uit te stellen. Naar de mening van het bestuur van de stichting „De Nationale Sporttotalisator" is het noodzake lijk, dat de prijzen van de sporttoto ongelimiteerd zullen worden of indien dit in de huidige omstandig heden niet is te realiseren dan toch niet verder worden beperkt dan tot een bedrag van f. 100.000 per winnaar. Het bestuur van de stichting zegt dit in een brief aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, zulks naar aanleiding van de nieuwe wijziging van de loterij- wet. In dit schrijven wordt o.m. gespro ken over „te veel beperkingen, die aan de organisatie van de sporttotalisator in Nederland zijn opgelegd". Voort wordt gewezen op de „gebleken geringe aantrekkelijkheid van de sport toto" en wordt de concurrentiepositie, waarin de sporttoto is komen te ver keren, gesignaleerd. Ook wordt opgemerkt, dat het op den duur niet mogelijk zal zijn het acguisi- tie-apparaat van de Nationale Sport totalisator op de tot nu toe gevolgde wijze (door de zelfwerkzaamheid van duizenden sportverenigingen in ons land) in stand te houden. Derhalve be pleit het bestuur van de stichting een toeslag van tien cent op elk pool formu lier. „Op deze wijze zou op althans zeer bescheiden wijze de acquisitie wat aan trekkelijker gemaakt kunnen worden", zo wordt gesteld. Het bestuur van de „De Nationale Sporttotalisator" heeft in een tweede brief aan de leden van het parlement ernstige bezwaren geuit tegen het in 1960 teruggenomen ontwerp van wet op de loterijbelasting, dat opnieuw in be handeling zal worden genomen. In dit tweede schrijven wordt gezegd, dat de voorgestelde heffing „elke rede lijkheid mist". Maandagochtend is in Utrecht de intocht gehouden van de reünisten bij de viering van het 65ste lustrum van de universiteit. De oudste reünist was dr. Van Herwed er van de jaargang 1884 (midden voorgrond), die ondanks zijn 93 jaren ferm meestapte in de stoet van reünisten. Uit het Leidsch Dagblad van 5 JuliJ 1861: J In den nacht van 1 op 2 Julij f ontsliep onverwachts te Roosen daal bij Arnhem P. A. de Genes- tet, de gevierde auteur der Eer ste gedichten, der Leckedichtjes, j der Laatste der eerste gedichten. Voor den arbeid van kinderen 1 in fabrieken. „Er zijn plichten, die w{) ook Jv aan de nederigsten vail hen die ons dienen, verschuldigd zijn, en die niet vervuld worden door de J edelmoedigste uitstrooiing van J hooge loonen. huisvesting en cn- derhoud. Leef zo met uw min- J deren, als gij zoudt wenschen J dat uwe meerderen met u leef- den". i

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1