Franse boeremnanifestaties lopen leiders hier en daar uit de hand Gotische kerk te Heescli door brand verwoest WEERBERICHT Foto Holvast Staking te Amsterdam zal maandag eindigen Groeiende woede van toeristen en vrachtwagenbestuurders Fa. D. KRET Zn. Britse troepen in Koeweit Ingrijpende beslissing De werkgevers onderhandelen alleen met erkende vakbonden Van herbouw geen sprake meer ©ud Qtietiws. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 1 JULI 1961 No. 30394 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. AE. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De ronde-tafelconferentie tussen de Franse regering en de landbouw- federaties heeft gisteren in Parijs een aantal gunstige resultaten opgeleverd. De voldoening, die de regering de boeren op de voornaam ste punten in beginsel al gegeven heeft alvorens ze de volgende week nader zullen worden uitgewerkt hebben niettemin maar weinig Invloed gehad op de agitatie in het land. Een agitatie die gisteren weer het zo langzamerhand vertrouwde beeld van opstoppingen op de grote wegen en bezettingspogingen van openbare gebouwen te zien heeft gegeven. Regering <leed zeer ruime concessies Er deden zich felle twistgesprekken met bedreigingen voor tussen toeristen en vrachtwagenbestuurders aan de ene en betogende boeren aan de andere kant. Zo hier en daar ging men trou wens op de vuist en een jonge boer, die door een vrachtwagenchauffeur, die in drie dagen maar honderd kilometer was opgeschoten met de slinger van de auto werd bewerkt, moest in een ziekenhuis worden opgenomen! Gisteren hebben de besturen der voornaamste landbouworganisaties een oproep voor een bestand tot hun leden Geen tractors tegen Cubaanse gevangenen John Ilooker woordvoerder van het thans ontbonden Amerikaanse comité, dat in had willen gaan op Fidel Castro's denkbeeld om bij de mislukte invasie poging in Cuba gevangengenomen Cu banen vry te laten in ruil voor de leve ring van tractors, heeft gisteren in Key West, in de Amerikaanse staat Florida, verklaard dat de voorgenomen transactie thans definitief van de baan is. De Cubaanse premier had aanvanke lijk 1.200 gevangenen willen vrijlaten in ruil voor de levering van lichte trac- tois, die .ooi landbouwdoeleinden zou den worden gebruikt. Later verhoogde hij zijn eis tot vijfhonderd zware trac tors, met een totale waarde van 28 mil joen dollar. Dit werd door het comité afgewezen, dat vervolgens werd ontbon den. Een van de leden was mevr. Elenor Roosevelt. Hooker verklaarde dat Castro „geen 28 miljoen en ook geen 28 dollar" zal krijgen. Hij voegde hieraan toe: „Op mij heeft de droevige plicht gerust dit ter kennis te brengen van de tien Cu baanse gevangenen, die op erewoord wa ren vrijgelaten om het comité van de wensen van Castro in kennis te stellen. Franse poëzieprijs voor S. de Gorter De Nederlandse ambassaderaad voor pers- en culturele zaken en lid van het bestuur van de stchting „Institut Neer landais" te Parijs, de heer S. de Gorter, is onderscheiden met de Edgard-Poe- prijs van het huis der poëzie.ë Deze prijs is hem toegekend voor het geheel van zijn dichtwerk. De Edgard-Poeprijs wordt elk jaar toegekend aan een dichter van Franse oëzie uitë eenë land met een andere taal dan Frans. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leider» Telefoon 20023—24350 MEER WIND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Morgen zal in ons land eerder dan de laatste dagen het geval was zeewind optreden, welke vooral in de kustprovin cies aanleiding zal geven tot minder hoge temperaturen. Ook zullen tijdelijk enkele wonlkenvelden overdrijven, maar tot onweer zal het waarschijnlijk niet komen. (Opgemaakt te 10 uur) 2 juli Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 23.36 uur; onder; 9.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.49 en 18.19 uur, laagwater te 1.37 en 14.02 uur. (3/7 hoogwater te 6.40 en 19.10 uur, laagwater 2.27 en 14.51 uur) STRANDVERVVACHTING Vandaae en zondag stralend en zeer warm strandweer. Zwakke oostelijke wind. Temperatuur in de middag 28 tot 30 graden. Zeewater 17 graden. Vooruit zichten: tegen maandag nemen kansen op onweer toe. Desondanks houdt het weer zijn zomerse karakter. 's ZONDAGS UW FILM IN DE BUS, 's MAANDAGSMIDDAGS na 4 u. klaar! Rolfilms ontw. en afgedrukt in 1 dag. Apothekersdijk 27 Leiden herhaald met de toelichting, dat de regering nu beloofd heeft alle prijzen van melk, vlees, groente en fruit te zul len garanderen. Of dit tweede appèl nu door de boeren zal worden verhoord, lijkt echter nog niet volledig zeker. Een regionale leider die gisteren durfde op te wekken tot wat matiging, werd door zyn eigen leden terstond de mond gesnoerd Afrikaanse unie van Gliana, Guinee, Mali Hedenochtend is het handvest van de unie van Ghana, Guinee en Mali, die voortaan ..Unie van Afrikaanse staten" zal heten, gelijktijdig in Accra, Cona kry en Bamako gepubliceerd. De voornaamste bepalingen zijn de volgende: de drie deelstaten garanderen de territoriale integriteit van elk van de leden. Agressie jegens één staat zal wor den beschouwd als agressie tegen alle. Op diplomatiek, economisch en cultu reel terrein zullen de landen gezamen lijk handelen. President Nkroemah van Ghana heeft verklaard dat de unie „de kern van de Verenigde Staten van Afrika" vormt. Alle staten in Afrika mogen toetreden. en tot ip de late avonduren in een don kere kamer opgesloten!! De boeren schijnen de smaak der revolutie te pak ken gekregen tc hebben, terwijl boven dien uit verscheidene delen van het land berichten zijn binnengekomen, dat communistische agitatoren de leiding der manifestaties zouden pogen over te nemen Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat vandaag een Britse strijdmacht in Koeweit is aangekomen en ter beschikking van de vorst is gesteld. De strijdmacht is naar Koeweit gezonden op een officieel dringend verzoek van de vorst en in over eenstemming met de Britse ver plichtingen aan Koeweit. Joegoslavische minister naar de Sowjet-Unie Het Joegoslavische persbureau ..Tan- joeg" meldt dat Popowitsj, minister van Buitenlandse Zaken van Joego-Slavie. volgende week vrijdag de Sowjet-Unie zal bezoeken. Waarnemers in Belgrado zijn van me ning dat Popowitsj in de Sowjet-Unie vooral zal spreken over de huidige span ning in de betrekkingen tussen Joego slavië en de landen van het Sowjet- russische-blok. Dit heeft in de afgelopen maanden geleid tot heftige aanvallen door de we derzijdse pers. terwijl ook diplomatieke incidenten voorvielen. Spijtoptanten beleid Kamercommissie is ontevreden Ongeveer 1500. Amsterdamse havenarbeiders hebben gisteravond een vergadering in de grote zaal van ..Krasnapolsky" besloten het werk maandag a.s. weer te hervatten. De grote zaal, die voor deze vergadering te klein bleek (enige honderden arbeiders hoorden het om kort na half elf genomen besluit pas buiten, waar zij de gehele avond hadden gewacht), was van acht uur af het toneel van een vaak felle strijd tussen voorstanders en tegenstanders van het voorstel van het stakingscomité, dat het advies inhield om het werk gisteravond nog te hervatten. De meeste aanwezigen bleken het hiermee niet eens te zijn. Ook gingen tijdens de vergadering enige stemmen op om de staking voorlopig nog te blijven voortzetten. Voorwaarden Aan het uiteindelijke besluit om het werk maandag a.s. weer ter hand te nemen heeft het stakingscomité enige voorwaarden verbonden, die als volgt zjjn samen te vatten: in het begin van de volgende week zal het comité zich beraden over een te stellen ultimatum met betrekking tot een tegemoetkoming aan de eisen van de arbeiders. Voorts zijn de stakers vanochtend wederom gaan „posten" teneinde te voorkomen dat werkwilligen vóór maandag a.s. aan de arbeid gaan en tenslotte zal de vol gende week een manifest worden uit gegeven, waarin de te nemen stappen zullen worden uiteengezet. „Mocht deze actie niet genoeg effect gehad hebben en zal ons ultimatum geen succes heb ben dan zullen wij niet schromen het werk wederom eensgezind neer te leg gen", aldus zei stakingsleider G. C. Heijt 27 sprekers! Dit blad bestaat uit 20 pagina's Voordat de vergadering het uiteinde lijke besluit goedkeurde hadden 27 spre kers hun mening over het voorstel van het comité kenbaar gemaakt. Algemeen was de erkentelijkheid van de stakers voor het werk dat het comité in de afgelopen dagen heeft verzet. Dat voor stellen om het werk vóór maandag a.s. te hervatten geen kans maakten bleek al vrü spoedig. Sommige sprekers wa ren van mening dat het effect van de actie daardoor zou verminderen, ande ren achtten het overbodig, omdat 's za terdags en 's zondags toch slechts een derde deel van de arbeiders werkt en wederom anderen vonden het weer veel te mooi en waren van mening dat „de zon ook vitaminen geeft". Het stakingscomité zal dus niet opge heven worden, doch voorlopig onder de naam „actie-comité" blyven voortwer- ken. De heer Hejjt deelde mede ook te rekenen op medewerking van de per bedrijf gevormde delegaties van vaste arbeiders, die de volgende week opnieuw overleg zullen trachten te plegen met de verschillende directies. „De staking is ten einde, de strfjd echter zal wor den voortgezet", zo luidt het parool van het comité, dat van plan is de komen de weken nog wel enige malen van zich te doen horen. „Het bekende spelletje" De scheepvaartverenigingen Noord en Zuid en de transportarbeidersbonden van drie erkende vakbonden hebben gis teravond een gezamenlijk communi qué uitgegeven, dat ook aan de haven arbeider zal worden gezonden. „De wilde havenstaking: het beken de spelletje", aldus de aanhef van het communiqué waarin verder o.m. wordt gezegd: „In het voorjaar is door over leg tussen de erkende werknemersorga nisaties en de werkgevers een belang rijke verbetering bereikt door het in voeren van de vijfdaagse werkweek in de havens. De bekende onverantwoor delijke elementen hebben dat met veel spijt aangezien en zich een paar maan den rustig moeten houden. Inmiddels is over de hele linie de spanning rond de lonen gestegen. De erkende vakor ganisaties en de werkgevers hebben op dinsdag 13 juni het overleg hervat om te bezien welke verbeteringen in ar- beidersvoorwaarden in de haven mogelijk zijn Zodra dit overleg gaande was, heb ben de bovenbedoelde elementen zich opgemaakt om by voorbaat de vruch ten daarvan aan zich te trekken. Ge bruikmakend van de gespannen sfeer, van toevallige teleurstellingen in extra verdiensten, van onberaden toezeggin gen door enkele werkgevers, hebben zy wilde havenstakingen aan de gang ge kregen. En natuurlijk hebben zij gauw gezorgd deze aan te wakkeren en zich er in te dringen. „Aan het werk" Maar wat er nu of later bereikt wordt aan sociale verbetering zal te danken zijn aan het overleg tussen de erkende werknemersorganisaties en de werkge vers. Dat overleg wordt door deze sta king tijdelijk onmogeiyk. Zoals bekend wordt immers tydens een wilde sta king nooit onderhandeld. Het enige dat de stakers kunnen bereiken is een leeg loonzakje. Laten verstandige havenar beiders zich daarom niet van de wijs laten brengen en de aanwyzingen vol gen van de erkende vakorganisaties. Die aanwyzingen luiden voor dit moment: „Aan het werk", zo eindigt het commu niqué. De vaste commissie voor de repatrië ring uit Indonesié uit de Tweede Kamer heeft haar verslag uitgebracht omtrent haar bevindingen by de tot dusver met de regering gevoerde gedachten wisseling inzake het toelatingsbeleid, met nam* nopens de z.g. spijtoptanten. De commissie meent haar oordeel over het tot dusver gevoerde toelatings beleid aldus kort te kunnen samenvat ten, dat te weinig aanvragen worden ingewilligd en dat de voor toelating in aanmerking komende aanvragers te lang i moeten wachten. Zy acht beduidende j verbetering in deze onbevredigende gang van zaken op de kortst mogelyke ter mijn geboden. De daartoe door de regering te treffen maatregelen dienen er op te worden ge richt, dat de richtiynen aanmerkeiyk moeten worden verruimd en dat aan bepaalde gemakkeiyk te verifieren cri teria doorslaggevende betekenis tengun- ste van de betrokkenen wordt toegekend. I Tenslotte dat het onderzoek in de overi ge zaken aanmerkeiyk wordt versneld. I door een aan het menselyke leed der I aanvragers aangepaste werkwijze. In dien van summiere onderzoeken als hierboven bepleit het gevolg zou zyn, dat enige personen worden toegelaten waarvan by nader inzien geoordeeld zal moeten worden, dat de toelating ten on rechte is geschied, acht de commissie dit nadeel aanvaardbaar, zy meent, dat het belang, dat de in Indonesië in nood verkerende groep wordt geholpen, dient te prevaleren boven anderen, door het „normale" Nederlandse vreemdelingen beleid beschermde belangen. H.M. Koningin Juliana heeft gis termorgen een bezoek gebracht aan het militair revalidatiecentrum Aardenburg in Doorn, waar het vijftien-jarig bestaan van deze in stelling wordt gevierd. Op deze foto demonstreert de heer P. van Rooijen de Koningin het boogschieten. Ook Rotterdam weer aan de slag! Ook de 400 havenarbeiders in Rot terdam, die gisteravond in gebouw Odeon een vergadering bywoonden van het voorlopig actiecomité, hebben be sloten maandagmorgen het werk nor maal te hervatten. Dat geschiedde na telefonisch overleg met de Amsterdam se collega's die vrywel tegelykertyd een bijeenkomst hielden. De voorzitter van de stakingsdelegatie stelde weliswaar voor reeds heden weer gewoon aan het werk te gaan. maar dit voorstel werd afgestemd. Veel verschil maakt het ove rigens niet: na de invoering van de vyfdaagse werkweek is de bezetting in de havens zaterdags en zondags slechts gering. Argentijns toestel neergestort: bijna dertig doden Een „Curtiss Commuter" van de Ar gentijnse luchtvaartmaatschappy Trans continental is gisteravond, komende uit Corboda, neergestort toen het zich ge reed maakte om op het vliegveld Buenos Aires te landen. Er zaten ongeveer 35 mensen in het toestel, van wie er vol gens de politie zeven het ongeluk zou- hebben overleefd. Volgens latere berichten hebben brandweerlieden elf mensen kunnen red den. Aangenomen wordt, dat er onge veer dertig mensen zyn omgekomen. Het ongeluk gebeurde in stormachtig weer. Het toestel geraakte in brand toen het de grond raakte. I BREESTRAAT 173 (Van onze correspondent) Gistermiddag is in Heesch (N.-B.) de uit 1869 daterende neo gotische kerk ..Sint Petrus Banden" door brand voor het grootste gedeelte vernield. De schade is zo groot, dat het zelfs de vraag is of de kerk weer opgebouwd zal worden. Brandweerkorpsen uit Den Bosch. Vught, Oss. van het vliegveld Volkel en nog enkele anderen, waren met groot materiaal in Heesch aanwezig om assistentie te verlenen. Zij konden niet voorkomen dat toren, dak en gewelven door het loeiende vuur verwoest werden. Alleen de zijmuren bleven overeind staan. Hitte in Amsterdam, dan worden monument een groot terras voor de trappen rondom het Nationaal zonnebaders De brand ontstond om ongeveer half vier, waarschyniyk in een kleine toren, die door enkele arbeiders gesloopt werd. Het torentje was nameiyk in zodanige mate door de boklor beschadigd dat het gevaar voor instorten niet denkbeeldig was. Op het ogenblik dat de brand uit brak leidde een der parochiegeestelyken juist een dienst voor een honderdtal ouden van dagen. De kapelaan beëindig de de dienst en leidde de oude mensen kalm naar buiten. In de kerk was toen van vuur en vlammen nog niets te bespeuren. De brand woedde onder het dak en spoedig in het torentje. In het droge molmige hout vrat het vuur snel verder en tastte ook de grote toren aan. In korte tyd brandde hy als een fakkel. Intussen liep ook de aan de kerk belendende pas torie gevaar. Zy moest in alleryi ont ruimd worden. Een uur na het uit breken van de brand stortte de grote toren in en sloeg door de gewelven. Omstreeks vyf uur, na het sluiten van de fabrieken, groeide het aantal belang stellenden tot enorme drommen aan. Omstreeks half zes had het vuur zyn vernietigende werk verricht. In de avonduren kon men eerst aan de na blussing beginnen. De bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers, kwam zich persooniyk van de brand in de kerk van pastoor van Uden op de hoogte stellen. Ofschoon de zUmuren overeind bleven staan en verzekering de schade dekt, lykt het onwaarschijniyk dat men tot herbouw zal overgaan. Daar de gemeen te Heesch slechts over één parochiekerk beschikt zullen noodmaatregelen geno men moeten worden om het kerkelijk leven voortgang te doen vinden. Uit het Leidsch Dagblad van 4 Jullj 1861: Gisteren avond was hier bij helderen hemel, in het Noord- Noord-Westen, met het bloote oog, een prachtige komeet zigt- baar, wier staart reeds een aan merkelijke lengte innam; de kern van deze komeet is zeer schitterend.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1