DE GAULLE ZELF DE OORZAAK VAN DE FRANSE BOERENACTIE Scherpe actie in de V.S. tegen rechten K.L.M. Distantiëren en toch contact is mogelijk WEERBERICHT Wanneer men parlement belet de natuurlijke rol te spelendan treden anderen in zijn plaats Opstand mislukt in Venezuela DODE BIJ STEEKPARTIJ TE ODILIAPEEL (Gent. Uden) Triest besluit van kermisavond Commerciële belangen domineren Particulieren zijn geen woordvoerders van regering (§uc/ ?)lietiws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 JUNI 1961 No. 30390 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De protestactie van de Franse boeren tegen de regeringspolitiek is gisteren nog uitgebreid en in hevigheid toegenomen. In politieke krin- gen in Parijs kan men thans van vele kanten bange vragen horen stellen. De president van de Senaat, Monnerville, die onmiddellijk na president De Gaulle de tweede plaats op de officiële ranglijst der hoog ste dignitarissen inneemt, heeft zelfs een bijzonder duidelijke waar schuwing aan het adres van het staatshoofd laten horen. Wanneer men het parlement belet zijn natuurlijke rol te spelen, aldus Monnerville, dan mag men zich niet verwonderen, dat anderen die over geen enkel officieel mandaat beschikken en de regels van het democratische spel daarom evenmin respecteren in de plaats der volksvertegen woordigers treden. Het is trouwens wel tekenend, dat er in brede kringen groeiende kritiek wordt geoefend op de diverse maatregelen, waardoor de president der republiek sinds geruime tijd het parlement aan steeds knellender banden heeft gelegd. organisaties, die voor donderdag in Parijs op het programma staat, en zo mogelijk met nog meer spanning naar de redevoeringen, die het staatshoofd tüdens zijn nieuwe propaganda-tournee door Lotharingen vanaf morgen tot het einde van deze week hoopt te houden. Donderdag in Parijs contact van regering met organisaties Terwjjl het aanzien van de volksver tegenwoordiging sedert de ondergang der Vierde Republiek in 1958 bijna tot het nulpunt was gezakt, beginnen nu, bij de toenemende druk van het platte land op Parijs, heel wat Fransen in te zien, dat het parlement als stootblok of veiligheidsklep toch ook zijn nut kan hebben. De vraag is echter of dat inzicht zich niet wat laat manifesteert en ook of dat inzicht op de hoogste top van de staat, in het Elysée, metterdaad wordt gedeeld. In elk geval ziet men met belangstelling uit naar de eventuele resultaten van de ronde-tafelconferen tie tussen de regering en landbouw- Bij een mislukte opstand van het garnizoen van Barcelona, een stad aan de Venezolaanse kust op 400 km ten oosten van Caracas, zijn veertig doden en zes gewonden gevallen, zowel onder de rebellen als onder de regeringstroepen en de burgerbevolking. De opstande lingen hebben van de afwezigheid van de garnizoenscommandant ge bruik gemaakt de gouverneur te overmeesteren. Deze heeft inmid dels zijn functie hervat, nadat regeringstroepen erin geslaagd waren de opstand neer te slaan. De rebellen stonden onder leiding van majoor Lius Alberto Vivas Ramirez en kapitein Ruben Masso Perdono. Zij waren uit het land gezet, maar kort geleden daarin clandestien teruggekeerd. Beiden zijn gearresteerd. Aan de op stand namen 250 manschappen van het leger deel. Er zijn voorts twintig burgers in hechtenis genomen, die ervan worden verdacht medewerking te hebben ver leend aan de opstandelingen. NASOETION IN BONN De Indonesische minister van Defen sie, generaal Nasoetion, is gisteren in Bonn aangekomen voor een bezoek van een week aan West-Duitsland. Nasoe tion wil de mogelijkheden nagaan voor Westduitse wapenleveranties aan Indo- Vandaag voert hij o.m. besprekingen met Bondskanselier Adenauer en presi dent Lubke. Vanmiddag is hij uit Bonn vertrokken voor bezoeken aan Westduit se militaire bases, trainingscentra en industriële ondernemingen. KOEL De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Zonnige periode, vooral aan de kust. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noord westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 28 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 20.48 uur; onder: 4.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.42 en 15.11 uur. Laagwater te 10.54 en 23.19 uur. STRANDVERWACHTING VOOR MORGEN (Van een weerkundig medewerker) Ook morgen koel strandweer. Op de meeste plaatsen droog weer, met wat meer opklaringen. Krachtige tot matige wind tussen west en noord. Overdag omstreeks 17 graden. Temperatuur zee water 16 graden. Vooruitzichtenhoge- drukgebied nadert uit het zuidwesten, waardoor meer zon en afnemende wind. Dit blad bestaat uit 14 pagina's Perziken in de rivier Wat de protestacties van de boeren van gisteren betreft: in Grenoble, in de Franse Alpen, drongen gisterochtend vroeg driehonderd tractors de stad bin nen. Zij reden op de trottoirs en blok keerden de ingang van een aantal banken, waaronder het agentschap van de Franse nationale bank. de Banque de France. De demonstranten voerden plakkaten mee met het opschrift: „Landbouwers, op naar de Bastille" en hingen, onder applaus van de toeschou wers, de beeltenis van premier Debré aan een paal op. Ook uit Normandië en verschillende gebieden langs de Atlantische kust wer den nieuwe acties gemeld. Het eiland Oleron, in de Atlantische Oceaan ge legen, werd door de demonstranten van het vasteland geïsoleerd, omdat zij het eindpunt van de veerdienst, die de ver binding tussen het eiland en de vastewal onderhoudt, geblokkeerd hielden. In het district Forgès-Daumis blokkeerden tweehonderd tractors en boerenwagens de wegen en een spoorbaan. Als gevolg hiervan werd een sneltrein enige uren opgehouden, terwijl ook enige locaal- treinen vertraging ondervonden. In Niort, eveneens in West-Frankrijk, belegerden zeshonderd landbouwers de prefectuur vier uur lang, doch zij trok ken zich terug nadat de prefect een delegatie van landbouwers had ontvan gen. In Valence, in het Rhóne-dal, blok keerden fruittelers een brug met vracht wagens. Zij gooiden tientallen kisten rijpe perziken in de rivier. De prijzen der perziken zijn de laatste dagen sterk gedaald als gevolg van overgrote aan voer door het warme weer. De actie der landbouwers is thans haar vierde week ingegaan. Comm i ssie-van-drie voor de Amerikaanse zeeliedenstaking President Kennedy heeft gisteren een raad van drie man ingesteld die een onderzoek moet instellen naar de zee liedenstaking, die reeds elf dagen duurt. De raad moet vóór 1 juli verslag uit brengen. Daarna is het mogelijk dat de president een gereothelijke uitspraak zal vragen voor een „afkoelingsperiode" van tachtig dagen waarin de Taft-Hartley- arbeidswet voorziet. In de verklaring waarin de oprichting van de commissie van onderzoek bekend gemaakt wordt, zegt Kennedy, dat ,4n feite alle Amerikaanse maatschappijen, 70.000 man en de handel in alle havens aan de Atlantische Oceaan, de Stille Oceaan en de Golf van Mexico bij de staking betrokken zijn". De president zegt voorts, dat de na tionale veiligheid in gevaar gebracht zal worden als d staking voortduurt. De commissie bestaat uit David Cole, een deskundige op het gebied van vak bondskwesties, rechter Samuel Rosen- man, die adviseur van president Roose velt is geweest en prof. James Healey, hoogleraar aan de Harvard Universiteit. De heer C. Schötteldreier heeft gisteren na vijftig jaren het bedrijf van de Nederlandse Spoorwegen verlaten. Hij heeft zich bekendheid verworven als geleidér van de Ko ninklijke trein. Tijdens zijn afscheid in Utrecht speldde de opperstal meester van de Koningin, de heer Bischoff van Heemskerck hqm de gouden eremedaille op, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. In de nacht van zondag op maandag is, na afloop van de dorpskermis in Odiliapeel (gem. Uden) bij een ernstige vechtpartij in de bossen de 22-jarige B. Rovers uit Mill om het leven gekomen. Gistermorgen werd hij stervend aangetroffen door late kermisgangers in de berm van de weg naar Volkel (gem. Uden). Toen de door hen gewaarschuwde dokter, priester en politie ter plaatse arriveerden, waren zijn levens geesten reeds geweken. Omwonenden waren tegen vier uur gewekt door lawaai en geschreeuw waaruit zij begrepen, dat op enige afstand een vechtpartij gaande was. Een wachtmeester van de Rijkspoli- met een dochter van een opkoper in tie ontmoette op weg naar de aangege ven plaats de voor de politie niet ge heel onbekende 24-jarige J. A. Adri aans uit St. Oedenrode die tijdelijk te Volkel woonachtig is. De politieman hield hem staande en vond in een kort gesprek aanleiding hem als verdj van de aanslag te arresteren hechtenis te nemen. Later op de dag duidelijk geworden dat hij omgang had ia chip. lag isJ V.N.-waarschuwing aan Noord-Korea Het opperbevel van de V.N. de Pan- moenron heeft de Noordkoreaanse com munisten gewaarschuwd dat als zij, ge- Hik elf jaar geleden, zullen trachten Zuid-Korea binnen te vallen, troepen van de V.N. en Zuid-Korea elke aan- I val „beslissend" zullen „vernietigen". Deze waarschuwing, uitgegeven door generaal-majoor Rober Warren, afge vaardigde van het V.N.-commando bij i de militaire wapenstilstandscommissie wordt de ernstigste waarschuwing aan de communisten genoemd sinds de in stelling van de wapenstilstandscommis sie. „Troepen van de Verenigde Naties en de republiek Korea staan altijd klaar om elke aanval waartoe uw Russische of Chinese meesters u zullen aanzetten beslissend te vernietigen", aldus de waar schuwing. „Het Zuidkoreaanse leger dat gij op 25 juni 1950 overmeesterde, was klein en slechts uitgerust met kleine wape nen. U beseft dat het Koreaanse leger nu bestaat uit goedgetrainde soldaten, die goed zijn uitgerust en elke agressie met beslissende snelheid kunnen beant woorden." Een intensieve actie van een politieke groepering bij het Amerikaanse congres, die zich de behartiging van de Amerikaanse luchtvaartbelan- gen aantrekt, is thans naar buiten getreden. De republikeinse senator Norris Cotton, uit de deelstaat New Hampshire, heeft in een scherpe rede de Amerikaanse senaat met grote nadruk gewaarschuwd tegen de onderhandelingen, welke op het ogenblik tussen het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken en Nederland over de landings rechten van de KLM te Los Angeles, aan de gang zijn. Hij noemde dit een zaak van kritieke betekenis voor de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen, die internationale lijnen onderhouden. Hij diende aan het slot van zijn rede een resolutie in, waar in de Senaatscommissie voor handels zaken gemachtigd wordt een diepgaand onderzoek in te stellen naar de speci fieke problemen van de internationale luchtvaart en waarin de commissie wordt verzocht in het begin van 1962 met voorstellen aan de Senaat te ko men. Senatoren bezorgd De actie is vooral daarom van zo grote betekenis omdat de resolutie mede ondertekend is door een aantal gezag hebbende republikeinse en democratische senatoren. Er is alle reden om de actie EXAMEN GRIEKS MOEST OVERGEDAAN WORDEN Onregelmatigheden (Van onze Haagse correspondent) De commissie van gecommitteerden bij de eindexamens aan het Haags Montessori Lyceum heeft ter kennis ge bracht van het Ministerie van O. K. en W., dat zij termen aanwezig acht te veronderstellen, dat de kandidaten voor het examen alpha tevoren op de hoogte kunnen zijn geweest van de schriftelijke opgaven voor het vak Grieks. Deze kan didaten hebben dan ook het schriftelijke werk in dit vak moeten overdoen. Tevens hebben de gecommitteerden het nodig geoordeeld het mondeling examen in dit vak zelf af te nemen, inplaats van dit aan de betrokken leraren over te laten. De zaak is bij het schoolbestuur en bij het ministerie van O. K. en W. in onderzoek. kaanse volksvertegenwoordiging reden tot ernstige bezorgdheid. Maar ook de binnenlandse maatschap pijen zijn kennelijk actief. Dit bleek o.m. uit het betoog van senator Cotton, toen hij zei, dat landingsrechten voor fi n a J CCin«5 i buitenlandse lijnen in het Amerikaanse resultaat van de actie van de leidende binnenllmd „t aan w.-stku aan de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. Amerlkaanse lijnen veel passaniers ont- Zü vrezen kennelijk dat nolitieke futselen Hij schatte het verlies dat overwegingen tït nadeHge AmeHkaan« I concessies zou kunnen leiden, willen Jocn c,nllar P*' Jaai zaken als deze daarom uit de diploma- ?e Pf^menlijke lijnen een omzet van tiek-politieke sfeer halen en uit zuiver 2 miljard dollar, maar de toUlejvmst commercieel oogpunt laten bekijken. no« Daardoor zou men, aldus deze senatoren, om ^fn nce.1 modern passagiersvliegtuig meer recht doen wedervaren aan de mee te Deta,en- commerciële belangen van de eigen Alles wijst erop dat de Nederlandse luchtvaart. De senatoren legden sterk d delegatie de invloed van deze Amcri- nadruk op de gestadige vermindcrirg .caanse luchtvaart kringen niet mag on- van het aandeel van de Amerikaai derschatten. En het is te vrezen dat de luchtvaart In het transatlantische v«.r .ie van de senatoren het binnenkort keer. Zij noemden dit een alarmerende te hervatten overleg niet bepaald zal ver- ontwikkeling en zien voor de Ameri- eenvoudigen. afvalstoffen uit Volkel en dat het slacht offer vermoedelijk met een andere dochter van de koopman, had kermis gehouden. Toen deze jonge vrouw laat in de nacht nog niet thuis was geko- De acht Belgische soldaten, die maandenlang in Stanleystad in Kongo gevangen werden gehouden en die vorige week werden vrij- gelaten, zijn gisteren in Brussel te ruggekeerd. In de beste stemming, zoals dit plaatje laat zien. men moet de opkoper met Adriaans op pas zijn gegaan om zijn dochter te zoeken. Zij vonden de motor van Rovers en toen deze verscheen om weg te rij den, stootte hij op de beide mannen. Daarop ontstond een korte woorden wisseling waarbij Rovers de vlucht nam. Maar Adriaans haalde hem in en zij raakten in gevecht, met als resultaat dat Rovers een diepe steekwonde, toe gebracht met een door Adriaans ge hanteerd mes, in de liesstreck opliep. Adriaans de opkoper namen na deze daad onmiddellijk de vlucht. Rovers moet zich nog tot aan de wegberm heb ben voortgesleept. De officier van ju stitie te Den Bosch, mr. Bruigom oriën teerde zich op de plaats van het mis drijf. Na een kort verhoor van de ver dachte gelastte hij diens overbrenging naar Den Bosch. Minister president antwoordt: De regering heeft geantwoord op de door de Tweede Kamerleden De Graaf (KVP) en Burger (P. v. d. A.) schriftelijk gestelde vragen in verband met het door de z.g. groep-Rijkens opgenomen contact met de president van Indonesië. Minister-president De Quay schrijft in antwoord op de vragen van de heer De Graaf, dat het hem bekend is. dat enkele particuliere Nederlanders reeds meermalen contact hebben gehad met de president van Indonesië met de bedoeling de mogelijkheid van verbetering der verhouding tussen ons land en Indonesië te onderzoeken. Aan de regering is niet gebleken, dat de verhouding tussen Nederland en Indonesië gebaat is bij deze contacten. Zo is door het verslag, dat hem van de gehouden besprekingen is gedaan, dui delijk bevestigd, dat Indonesië voor een verbetering der betrekkingen voorwaar den stelt, die de status van Ned. Nieuw- Guinea betreffen. Indonesië blijft zich namelijk op het standpunt stellen, dat dit gebied behoort tot het territoir van de Republiek en dat het bestuur daar over aan Indonesië behoort te worden overgedragen. Dit standpunt zegt de minister president is niet overeen te brengen met het beginsel van zelfbeschikking. Dit beginsel, dat o.a. is neergelegd in de resolutie van de V.N. dd 14 december 1960, is grondslag van het regerings beleid, zoals dit nog onlangs in gemeen overleg met de Staten-Generaal is be paald en tot uiting is gebracht in het antwoord op de motie van de Nieuw- Guinea-raad van 25 april j.l. Minister-president De Quay heeft de heer Burger geantwoord, dat hij op 7 en op 21 juni Nederlandse industriëlen, die contact onderhouden met president Soekamo terzake van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië op hun verzoek te woord heeft gestaan. Het is hem bekend, dat na het gesprek op laatstgenoemde datum van de zijde van die industriëlen is verklaard, dat de regering ter zake „een afwachtende houding aanneemt". De heer Burger heeft voorts gevraagd of de minister-president de laatstge noemde verklaring vermag te rijmen met het communiqué, waarin wordt verklaard, dat de minister-president zich van de activiteiten van deze in dustriëlen „volledie heeft gedistan- tieerd" De vragensteller verzocht om een uiteenzetting, hoe men zich „volle dig kan distantiëren van activiteiten, welker woordvoerders desniettemin her haaldelijk ontvangen worden". In dit verband merkt de minister president op: Zoals bekend heeft de Indonesische redering iedere mogelijkheid van contact tussen de Nederlandse regering en haar zelf, zelfs door tussenkomst van een derde mogendheid, formeel afgesneden. Toen enkele particuliere Nederlanders rechtstreeks contact met president Soe kamo bleken te hebben gehad en dit contact bleken te willen voortzetten, hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister-president zich daartegen niet verzet. Zij hebben zulks niet gedaan, omdat zij geen enkele mogelijkheid van verbetering van de verhouding tussen Nederland en Indo nesië bij voorbaat wilden uitsluiten. Er is echter geen twijfel over gelaten, dat de bedoelde particulieren zich niet als woordvoerders, officieel of onofficieel, van de Nederlandse regering konden presenteren. Zij hadden derhalve daar toe generlei mandaat, noch bestond er overeenstemming van inzicht met deze particulieren ten aanzien van de oplos sing van de Nederlands-Indonesische problematiek. Toen deze aangelegenheid publiciteit verkreeg, heeft de minister-president derhalve door zijn woordvoerder ter voorkoming van ieder misverstand over de door bedoelde industriëlen gebruikte uitdrukking „afwachtende houding", bovenstaande situatie doen samenvatten met gebruikmaking van het woord „distantiëren". Uit het voorgaande zal duidelijk zijn zo zegt minister De Quay dat men zich zeer wel volledig kan distantiëren van activiteiten, terwijl men tevens contact heeft met de daar bij betrokken woordvoerders. Uit het Leidsch Dagblad van 29 Junij 1861 ZJC.H. de Prins van Oranje heelt heden Leiden met een be zoek vereerd, bij gelegenheid der promotie van den baron van Pallandt tot Doctor in de beide rechten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1