Ab Gelder mans op éen lijn met Anquetil en Gaul SCHUTTERSFEEST IN KIKKER POLDER GEWELDIGE MASSA STORTTE ZICH VANNACHT OP ASSEN Kieler Woche ZATERDAG 24 JUNI 1961 Nederlander onder Tour-favorieten Het keurkorps van het interna tionale leger van wielerjoumalis- ten heeft drie frêle coureurs uitge roepen tot favorieten voor de 48e Tour de France. De sterren die onder dit aureool zondag zullen vertrekken, zijn de Fransman Jacques Anquetil, de Luxemburgse bergspecialist Charly Gaul en onze eigen Ab Geldermans. Het is opmerkelijk hoe dikwijls de naam van de Beverwijker over de lippen komt. De grote klasse van Ab Gelder- mans en zijn successen in de afge lopen twee jaren hebben in het buitenland zo'n enorme indruk ge maakt, dat men hem onomwonden tot de kanshebbers rekent. De Ita lianen, Fransen en Belgen spraken trouwens met minstens zoveel eer bied over de gehele Nederlandse equipe, tot welk ontzag de jongste zege van Wim van Est in Bor deaux-Prijs en de klasse van Jo de Haan, Piet van Est, Dick Entho ven en Coen Niesten, in niet ge ringe mate hebben bijgedragen. Daarnaast houdt men er echter reke ning mee, dat door tal van factoren de eigen nationale formaties aan kracht hebben ingeboet. De Fransen treuren over het verlies van de gretige Jean Graczyk, vorig jaar nog de strydlustig- ste renner van de gehele Tour, van An- naert en Delberghe. De Italianen hebben geen goed woord over voor hun ploeg, die met maar liefst zeven nieuwelingen aan het grote avon tuur begint. Zonder Nencini, die in 1960 in de gele trui de laatste ereronde ln het Prinsenpark reed, zonder de jonge Pambianco, die aan zijn roze trui uit de Giro een stapeltje contracten met een totale waarde van vijf miljoen lires overhield, zonder de ^scherpe sprinter Tweede testmatch EngelandAustralië AUSSIES LEIDEN 80 RUNS (2 WICKETS IN HANDEN). Een zwaar bevochten century van de 24-jarige Bill Lawry, die zijn debuut maakte in testcricket, bezorgde Austra lië op de tweede dag van de tweede test match tegen Engeland in Londen een Voorsprong van 80 runs. Lawry redde Australië na een pover begin van 88 voor 4 als antwoord op het bescheiden Engelse eerste innings totaal van 206. Nadat de gasten een voorsprong hadden genomen, viel Lawry's wicket bij een score van 130. Ken Maokay en Graham McKenzie stel den Australië in staat de tweede dag af te sluiten met een voorsprong van 80 runs met nog twee wickets in han den. Goede steun genoot Lawry van Nor man Harvey, met wie hij 's morgens de strijd had hervat bij een score van 42 voor 2 en van Peter Burge. die kwam tot een waardevolle produktie van 46 runs. Toch deden de Engelse pace-bowlers verdienstelijk werk door de Australische voorsprong binnen de perken te hou den. Vooral Brian Statham was in voor treffelijke vorm. Cricketprogramma Eersteklasse A: ACC—HBS: HCC 1— Quick Hg; Rood en Wit—HCC II. Eersteklasse B: ExcelsiorRood en Wit: PW—Quick N; Sparta—Haarlem. Tweedeklasse C; Ajax LConcordia; CCGHRCC; Antwerp CCB3r.S.C. Derdeklasse C: OlympiaLCC; Kievi ten—VOC III; VCC n—Groen Geel. De stand in de 2de-klasse C is mo menteel: gsp. gw. gl. vrl. p. gm. verr. BBr.SC. Concordia Krekels Ajax L HRCC HBS II 15 ABOD HTCC CCG Antwerp CC 4 16 Veh.Bn. 2 0 4 2.— 1 7 1.40 1 7 140 1 6 1.20 2 6 1.20 2 7 1.17 3 4 1.— 3 4 080 4 2 0.90 3 1 0.25 2 0 0.— In deze stand is niet opgenomen de niet bekende uitslag van de wedstrijd 16 Veh.Bn 15 ABOD. SPORTAGENDA Zwembad Poelmeer: Veteranentoer- nooi waterpolo LZC. Delft: Lustrumr oei wedstrijden Laga. Duindigt (1.30 uur)Grote Prijs der Lage Landen (paardesport). Oberhausen: Zweminterland Duits landNederland. Rouaan (Frankrijk)Start Tour de France. Amsterdam: Nationale atletiekwed strijden. Westeinderplassen: Nationale zeilwed strijden. niani, die de flets voor de pen heeft geruild, in l'Equipe durfde schrijven: „ze hebben er weer niets van begre pen". George Ronsse, de ploegleider van onze zuiderburen, legde als volgt zijn troeven op tafel: We hebben dit jaar naast cracks als Adrlaenssens, Plan- ckaert en Hoevenaers de voorkeur ge geven aan wilskrachtige, jonge cou reurs, die wat durven en aan sprinters voor de etappe-overwinningen". Blijft dan nog over Charly Gaul. De Luxemburger heeft in zekere mate toe zeggingen gekregen van de Zwitsers, die de helft van zijn ploeg uitmaken. Maar hij heeft ook bepaalde vrijheden moe ten toestaan en wel aan Freddy Ruegg, de tijdrijder bij uitnemendheid Rolf Graf en de klimmer Gimmi, die in 1960 een van de zware Alpen-etappes op zijn naam schreef. Uit al deze gegevens concludeerden de kenners, dat het de Nederlandse ploeg in de komende ronde beslist niet slecht behoeft te gaan. En men zei dit niet uit dank voor de sigaren, die de oranjehemden altijd tot bijzondere wel kome gasten maken. Over deze roker tjes is het internationale gezelschap overigens in twee kampen verdeeld. De ene groep betreurt het, dat Kees Pel- lenaers niet meer meekomt. Want zijn sigaren waren altijd groot van formaat en van uitstekende kwaliteit. Daarte genover stelt Klaas Buchly de kwan titeit en ook dat wordt wel gewaar deerd AB GELDERMANS Defilippis en oneer leiding van de Tu- rijnse sportartikelenhandelaar Antonio Covolo ook al een neophyt in het tourvak weten de Azzuri niet wie voor hen de triomfen zouden moeten behalen. Tweespalt De samenstelling van deze formatie heeft geleden onder de tweespalt in de Italiaanse wielerbond, waarvan ook de sterke man Alfredo Binda het slachtof fer is geworden. Antonio Covolo moet een beminnelijk mens zijn. Maar die kwaliteit alleen stempelt hem nog niet tot een onbetwistbaar leider van een zo moeilijk te regeren span als wiel renners. Het zal op de Italiaanse cou reurs weinig indruk hebben gemaakt, dat Covolo in het verleden zelf ook heeft gefietst. Want verder dan een van de laagst geplaatste dienstknechten van Ferdy Kuebler heeft hij het niet kun nen brengen. Wie de traditie voor de squadra nu zal moeten handhaven? Zeker niet Gra- ziano Battistini, die het vorig jaar de hoop in de Italiaanse harten op een nieuw ster aanwakkerde. In de afgelo pen Giro heeft Battistini, zoals dat in wielerjargon heet, „zwaar moeten af zien". Zo zwaar zelfs, dat zijn landge noten hem weinig kans geven om Pa rijs te halen. Hun hoop is gebouwd op de klimmer Imerio Massignan, een jaar geleden winnaar van de grote berg prijs, Adriano Zamboni en de uit een van de vorige rondes van Nederland ook bij ons niet onbekende Guido Carlesi, die de hem in eigen land toegekende eretitel „coppino" nu waar zal moeten maken. „Niets van begrepen" En de Belgen? Hun ploeg heeft ook al weinig indruk gemaakt. Zo weinig zelfs, dat de „adelaar" Raphael Gemi-het einde. WIELRENNEN Van Houwelingen won te Nijmegen Gisteravond zyn op de wielerbaan van het Goffertstadion te Nijmegen interna tionale wielerwedstrijden gehouden. De 60 km achter grote motoren voor profs eindigde in een overwinning van de Sas- senheimer Arie van Houwelingen, die achter Wiersma een tjjd van 47 min. 2.2 sec. maakte. De uitslag luidt verder: Op 2 ronden: 2. Martin Wierstra (Am sterdam) achter Van Ingelghem; op 3 ronden: 3. Nop Koch (Utrecht) achter Van Roey; op 4 ronden: 4. Stakenburg (Amsterdam) achter De Graaf; op 7 ronden: 5. Ebberts (Duitsland) achter Beets; op 15 ronden: 6. Raynal (Frank rijk) achter Lorenzetti. Bij de sprintwedstrijden voor profes sionals werd de beste tijd over de laat ste 200 meter gemaakt door de Zwitser Plattner, die in zijn rit tegen de Belg Debakker 11.7 sec. liet afdrukken. Win naar werd de Italiaan Gaiardoni, die slechts éénmaal, door Jan Derksen, werd geklopt. Derksen won aanvankelijk ook zijn rit tegen Plattner, maar na een protest van de Zwitser Derksen zou hebben gehinderd werd overgereden, en bleek Plattner de sterkste. Eindstand: 1. Gaiardoni 5 punten, 2. Derksen 7 punten, 3. Plattner 8 pnt, 4. De Bakker 8 punt. De finale van de tandemsprintwed- strijd voor amateurs, tussen de combina ties Van der Lans—Paul en SchepVan der Ruit eindigde in een overwinning voor Van der Lans en Paul, die de laat ste 200 meter in 11.4 sec. aflegden. storH3juli l8eEf207kmPAU(M| Aubisque17|QmA? Tourmalet 21Wm A, toui.ousf AJ «Z?;Braus 10O2m..- 'ANTI BES start 6pii- NA 5,50m ,2'?' ,.95-WT- "V^PERPIGN^ 206krn LUCHOM WV ^byresourd e1563rr, ,r 'shirt I2juli MM97km «j^uperb.reoOrn A Bergen Route ••'"lm Tijdrit Etappeplaats totaal 21etappes en1 rustdag (opöjuli inMontpellier) totale lengte von de route ca.4394 km. De nieuwe eredivisieclub Blauw Wit heeft gisteravond te Kopenhagen in een vriendschappelijke wedstrijd met 1-1 ge lijkgespeeld tegen Frem. De Amsterdam mers namen voor de rust een voorsprong en behielden deze tot vfjf minuten voor Dutch TT is begonnen (Van onze speciale verslaggever) Om kwart over tien is vanmor gen de 31ste Dutch T.T. begon nen met 30 deelnemers in de 125cc -klasse, 26 in de 250cc, 27 in de 350cc, 24 in de 500cc en 19 bij de zijspannen. Er is dus wel het een en ander afgevallen, vooral ook onder de Nederlanders, van wie alleen Vogelzang en Elbersen (500cc), H. van der Wal (zijspan nen), Jan Huberts en C. Zwart in de 125cc-klasse zch hebben weten te plaatsen. Zwart boft zelfs want die heeft, na het uitvallen van de Italiaan Grassetti een fabrieks- Benelli tot zijn beschikking gekre gen. Jan Huberts rydt, men weet dat, een fabrieks-Honda en daarop heeft hij zich in de 125 cc klasse als veertiende bij de training geklasseerd. In de 250 cc klasse staat hij zelfs elfde en in deze klasse starten verder Hoppezak en Van Son. Vogelzang en Oosterbaan heb ben zich in de eindgroep voor de 350cc klasse weten te plaatsen, maar verder is het al buitenlands wat de klok slaat. Mike Hailwood is bij de training zowel in de 125cc klasse als in de 250cc klasse als eerste geëindigd en voor beide ves tigde hij een nieuw record, waarover we reeds vertelden. Gary Hocking maakte de snelste trainingstijd in de 350cc en eveneens in de 500cc, waarbij hy een nieuw record vestigde in laatst genoemde klasse. Pip Harris eindigde met 9 10 seconde voorsprong op Max Deubel als snelste in de zyspanklasse. Zy hadden dus vanmorgen de voor ste plaats aan de startstreep, toen het vertreksein voor de eerste klasse, die der 125cc, was aangebroken. Een geweldige massa had zich inmiddels eigeniyk al vanaf het middernachteiyk uur op het circuit gestort, en het liet zich vanmor gen aanzien, dat ook wat het aantal toeschouwers betreft, een nieuw record zou worden gevestigd. Het publiek vond een uitstekend toegerust circuit, niet we tende, dat nog in de loop van de nacht duizenden liters water over een bepaald gedeelte waren uit gestort, omdat het daar sterk was gaan stuiven. Ook dat was echter weer klaargekomen, even goed als de verzorging der patiënten uit het militair hospitaal te Assen, die zo veel mogeiyk naar de baan waren ge bracht, dan wel via een directe repor- tagelyn op de hoogte werden gehouden van de gang van zaken. Eveneens hebben de patiënten in Appelscna en op de Hornerheide in Limburg hun programma's ontvangen om gedegen de radio-uitzendingen te kunnen volgen. Enfin, aan de voorberei ding was menselykerwys alles gedaan toen aan de startplaats een diepe stilte intrad, voorafgaande aan het vertrek der 125cc-ers, welke enkele minuten la ter met daverend geweld hun strijd over 17 ronden begonnen. De 31ste Dutch TT was begonnen. Piet Nortier heeft er een bijzondere herinnering aan, want hy is geboeid en wel per politie motor „opgebracht". Het was een stunt van een oliemaatschappy, die toen de bekende radio-reporter terugkwam, de ze huldigde voor het feit dat hy de reportage voor de 25ste keer verzorg de. Ronde van Oostenrijk De Nederlandse amateur Van der Horst is gisteren vierde geworden in de zevende etappe van de Ronde van Oos- tenryk. Winnaar werd de Oostenrijker Varga, die voor de 187 km van Villach naar Graz 5 uur 10 minuten en 50 se conden nodig had. De uitslag was ver der: 2. Spinka (Oostenryk) 5.11.38; 3. Saletinger «Oostenrijker) 5.11.42: 4. Van der Horst (Nederland) z.t.; 5. Striedner (Oostenryk) z.t.; 6. Spagnolo (It.) z.t.; 7. Solaro (Nederland) 5.11.56. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Mascha (Oostenrijk) 32.47.47; 2. Van den Bosche (België) 32.47.563. Mueller (Oostenryk) 32.53.47; 4. Kunde (Duits land) 32.55.31; 5. Bracke (België) 32.58.36 6. Solaro (Ned.) 33.02.38; 7. Dahlblom (Zweden) 33.03.46; 28. Van der Horst (Ned.) 33.29 01; 38. Walravens (Ned.) 33.44.43. Zestien ploegen in Ronde van Toekomst Het is thans definitief, dat in de Ron de van de Toekomst zestien landenploe gen, elk van acht renners, zullen starten. Dit zyn: Duitsland, België, Canada, Spanje, Groot-Brittannië, Nederland, Italië, Luxemburg, Marokko, Polen, Por tugal, Scandinavië (Zweden, Denen, Fin nen en Noren), Zwitserland, Uruguay, Zuid-Slavië en Frankryk. ZEILEN Een stormachtige zuidwesten wind en hoge golven hebben het de deelnemers op de vijfde wed strijddag van de Kieler Woche al lesbehalve gemakkelijk gemaakt. De Zweed St Wennerstroem kan daarvan meespreken. Zijn star, waarvan de mast knapte, raakte op drift en pas na heel lang zoe ken slaagden enkele boten van de Westduitse marine erin de „vluch teling" op te sporen en naar de veilige Kielse haven te slepen. De Zuidafrikaan McCurrach behaalde ln de Finnijollen-klasse zijn tweede overwinning, door voor de 18-jarige Duitser Kuhweide, winnaar in 1960. op de eerste plaats te eindigen. De Neder landers Koopmnms met „José" en Wil- lems met „Gold Finn" leverden een goede prestatie. Zij werden respectieve lijk zesde en zevende. In het totaalklas sement heeft Kuhweide met 4571 pun ten de leiding, met McCurrach, die 4379 punten verzamelde, op de tweede plaats. By de Draken legde Cor Groot met „Semper Vagans II" beslag op de vijfde plaats. Nybakker werd met „Joy II" zesde. De race werd gewonnen door de Deen Jensen, met de Duitsers Harm st or f en Gahde op de tweede en derde plaats. Jensen heeft met 2604 punten de leiding, gevolgd door Harmstorf met 2562 punten. De Italiaan Lapanje behaalde vrydag zijn vijfde overwinning in de 5.5 meter klasse en is hiermee nu al winnaar van zyn klasse in deze Kieler Woche. Bij de FD's eiste Kadelbach (West- Duitsland) gisteren de eerste plaats voor zich op. Zyn landgenoot Dietrich werd tweede. In het totaalklassement staat de Duitser Kreidel eerste met 1088 punten, gevolgd door Dietrich met 969 en Kadelbach met 955 punten. In de Starklasse ging de overwinning naar de Amerikaan C. St. Ogilvy. UVS verpletterde Real Sranang Van onze sportredacteur) Toen Cees van Leeuwen gister avond het negende doelpunt langs doelman Dennert joeg, gingen de backs van het Surinaamse Real Sra nang in wanhoop tegen de doelpalen leunen. Het toas het afgeronde beeld van de totale ineenstorting na rust van de Surinaamse ploegdie kort na de hervatting een 30 achterstand hoopvol tot 32 had gereduceerd, maar daarna bezweek onder het fris se, gevarieerde spel dat de blauw witte voorhoede op de grasmat de poneerde. Inderdaad: fris en gevarieerd spel en daarbij gaven de UVS'ers Rem, Cees van Leeuwen en Van Weerlee de toon aan. Natuurlijk, de geringe tegenstand maakte het gemakkelijk de hooguit drie goede spelers kon den Real Sranang niet op de been SPORTSI'LINTERS Mevr. Vreeken (Vlaardingen) en mevr. Fenny Heemskerk (Amersfoort) zullen van 1 tot en met 15 juli a s. te Rotterdam een uit tien partyen bestaan de wedstryd om het persoonlyk schaak kampioenschap van Nederland spelen. Santana, de rechtsbinnen van Ben- fica, de winnaar van de Europese voet balbeker. en Portugees Internationaal, zou met drie spelers van Academica, Chi- penda, Araujo en Telege. allen kleurlin gen uit Angola, gearresteerd zyn door de Portugese staatspolitie. Het viertal Is lid van een Angolese beweging, die sterk anti-Portugees getint is. zy zouden het plan hebben gehad clandestien Portugal te verlaten. Gert Bals naar PSV (Van onee oorrespondent). Doelman Gert Bals van de Hilversum- se eerste divisieelub 't Gooi zal het ko mende seizoen voor de eredivisieploeg P.S.V. uitkomen. Komende week zal Bals in Eindhoven het contract teke- ATLETIEK. Op derde plaats en toch wereldrecord Een wereldrecord verbeteren en toch niet verder komen dan de derde plaats, dat overkwam gisteren de Oostduitse yerspringster Ilildmn Claus tijdens de in Oost-Berlijn gehouden landcnwed- strjjd Oost-DuitslandRusland, die zo wel bij de dames (62—55) als bij de heren (11694) door de Russen werd gewonnen. De eerste plaats op het nummer ver springen dames was namelijk voor de Russin Shschelkanova met 6.50 nieter en de (weede voor haar landgenote Shaprunova met 6.45 meter, maar deze prestaties konden niet als recordverbe teringen worden erkend omdat de wind op dat moment te sterk was. Toen Hil- drun (iaus sprong was de wind net iets afgenomen en zodoende zal haar pres tatie van 6.42 meter, die slechts een derde plaats opleverde, als nieuw we reldrecord de geschiedenis ingaan. Bij de heren kwam polsstokhoogsprin ger Manfred I'reussiger in het middel punt van de belangstelling door met 4.67 meter een nieuw Europees record te vestigen. Bataven niet Gerda naar Rotterdam houden maar vrijwel alle treffers waren toch van een kwaliteit waar mee de kijkers het afgelopen seizoen in de Kikkerpolder bepaaldelijk niet verwend werden. Vooral Cees van Leeuwen kwam goed tot zijn recht. Als de passes snel en op de goede hoogte voor het doel komen is zijn hoofd goud waard. De vier treffers die hij op zijn naam schreef bewijzen dit wel. De Alk- maar-midvoor Kooge viel in de eer ste helft, toen hij teveel opgelegde scoringskansen miste, wat tegen, maar in de tweede helft had hij zich beter aangepast en schoot hij twee maal raak. Rechtsbinnen Schook (ADO) toonde zich een zeer ver dienstelijk schakelspeler cn beslist voortreffelijk was linkshalf Breitner, eveneens van ADO. Deze veelbelo vende Hagenaar eiste twee punten van de doelpuntentaart voor zich op en het formidabel harde schot, waar mee hij voor rust scoorde, was zo bij zonder knap, dat de handen van de zich uitstekend amuserende toe schouwers langdurig op elkaar gin gen. De UVS-verdediging, waarin Hu- genin (ADO) en v. d. Berg van SHS (rechtshalf) de nieuwe gezichten waren, had het tegen de te individu alistisch spelende Surinamers niet al te moeilijk. Desondanks vonden wij het optreden van doelman Boshuizen (Blauw Wit) niet overtuigend cn zeker aan het eerste tegenpunt had hij schuld. Het scoreverloop was als volgt: Van Leeuwen 10, Breitner 20, rust, Van Leeuwen 30. Macknack 31 en 32, Rem 42, Kooge 52, Van Leeuwen 6—2, Breitner 7—2, Kooge 82, Van Leeuwen 92. In de Surinaamse ploeg was stop per Guillet veruit de beste speler. Volgende week donderdag speelt het UVS-elftal een uitwedstrijd tegen Alkmaar. De Batavenploeg, die morgen naar Rotterdam reist om deel te nemen aan een zes verenigingen-kamp kan niet sterker geformeerd worden. Al het be schikbare „materiaal" wordt de Nenvto- sintelbaan opgestuurd en dat betekent dus ook dat Gerda Kraan mèt haar gespalkte pink in de Leidse opstelling is opgenomen. Ze ondervindt gelukkig I niet al te veel hinder van de gebroken 1 vinger, die keurig verpakt zit in een huls van gips. I Startte Gerda Kraan zondag JJ. in het Franse stadje Lille op de 800 m. (waar ze haar Nederlands record dus aanmer- keiyk scherper stelde), morgen komt ze uit op de sprintafstanden: 100 en 200 m. Tevens vormt zy een schakel ln de es tafetteploeg 4 x 100 m. We zyn voorts benieuwd wat Ton van Rooven doet op de 100 m. Heeft hij zyn goede vorm van verleden week behou- I den. of was het een uitschieter? Steunpilaren zyn voorts Gys Rewyk op de 3000 m. Verkley op de technische nummers kogel en discus en Ria Henslng by de dames op het nummer discuswer- I pen. Luchtvaartgpoeling wordt nog dunner De Cunard-stoomvaartm-iatschappjj, beroemd wegens zjjn „Queens" werpt zich op grote schaal op de Internationa le luchtvaart en gaat nu ook op de At lantische luchtroutes opereren. Wat En geland betreft heeft de Cunard reeds de Eagle Airways, zoals de nieuwe on derneming heet. thans het transatlan tische monopolie van de genatlonall- serde „Britse Overzeese luchtvaart maatschappij". de BOAC, gebroken waartegen deze uit alle macht heeft ge protesteerd. Cunard Eagle Airways heeft thans een 15-jarige vergunning gekregen om met straalvliegtuigen van Londen naar New York te vliegen, met mogeiyke hal tes in Manchester. Prestwick. Philadel phia. Boston, Baltimore en Washington. De dienst zal ln mei 1962 beginnen en worden uitgevoerd met het laatste type Boeing 707465. straalvliegtuigen uitge rust met Rolls Royce Conway motoren. De BOAC heeft aangekondigd, dat beroep zal worden aangetekend tegen deze beslissing, omdat de positie van de maatschappy door de Cunard zal wor den ondermynd. hetgeen in stryd zou zyn met de wettelijke bepalingen De Cunard Eagle zal zich, zo wordt ge vreesd, voomameiyk ten koste van de BOAC kunnen ontwikkelen De Britse regering is echter van oordeel, dat de genationaliseerde luchtvaartcorporaties behoefte hebben aan concurrentie en dat er ln elk geval plaats is voor van de staat onafhankelUke luchtlynen Tot dusver werd alleen vergunning gegeven tot de oprichting van betrekkeiyk klei nere, aanvullende diensten. Het is thans de eerste maal, dat een grote particu liere luchtvaartverbinding een kans krUgt.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9