Weinig verrassingen in liet Trotzkistenproces Dragen van Davidster „vereenvoudigde werk" Vroegere bekentenis herroepen snellT^sérvice KAMSTEEG'S getuige Eichmann Frauduleuze handelingen van een schoolhoofd te Vlissingen De Gaulle: officieel tegenbezoek aan Bonn Documenten gestolen voor proces-Eichmann Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 24 juni 1961 Derde blad no. 30388 (Van onze Amsterdamse correspondent) Behalve de kennismaking met de door de leden van de „Vierde In ternationale" als politie-spion en verrader geziene kroongetuige Hu- bertus Hompe, heeft de tweede dag van het proces tegen de Trotzkis- tenleiders weinig verrassingen gebracht. Er resten nu nog twee dagen maandag en dinsdag voor de Amsterdamse rechtbank om een inzicht te krijgen in de mogelijke medewerking, die de beide verdach ten, Michael R. en Sal S. zouden hebben gegeven in de vervaardiging van valse Franse identiteitskaarten, valse Franse bankbiljetten en onderdelen van een Franse mortier. Maar voor Sal S. was het gisteren toch een zeer onaangename dag. Tijdens de middagzitting is hij namelijk op een trieste wijze ..afgegaan'' voor het oog van zijn politieke vrienden, die het ver loop van het proces van de publieke tribune af volgden. Gebleken is niet al leen dat Sal S. tijdens het vooronder zoek bekend heeft op de hoogte te zijn geweest van het plan om vals bankpa pier te drukken hetgeen in zijn revo lutionaire kring gezien het doel dat hiermee zou worden gediend wel geac cepteerd werd maar ook dat hij tij dens de verhoren op een geweldige ma nier heeft „doorgeslagen". Hij had zich anderhalve dag lang tij dens de zitting van de rechtbank met veel omhaal van woorden trachten vrij te pleiten van iedere schuld, maar gis termiddag kwam hij in het nauw toen president mr. J. Heinz een duidelijk antwoord verwachtte op de vraag of hij in 1958. toen hij twee Algerijnse vrien den met de Haarlemse lythograaf Al- bert O in contact bracht, wist dat er sprake was van een plan om vals geld te maken. „Niets meer zeggen" als een moedig mens en een man van eer. Het getuigenis van een ander Engels Lagerhuislid, de heer Koni Zilliacus, kon door het late tijdstip niet meer. plaatshebben. ZAAK-STALMANN Minister Marijnen onjuist ingelicht? Volgens gisteren in een deel van de Duitse pers verschenen berichten zou minister Marijnen tijdens de laatste ver gadering van de ministerraad der E.E.G. aan de Westduitse staatssecretaris van Economische Zaken. Müller-Armack meegedeeld hebben, dat hij in de zaak- Stalmann het slachtoffer is geworden van een onjuiste inlichting. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag ontkende gisteravond tegenover het ANP dat de minister dit meegedeeld heeft. De woordvoerder vestigde er de aan dacht op, dat het gerechtelijk onderzoek tegen dr. Stalmann nog aan de gang is. Zoals bekend, heeft minister Marijnen enige maanden geleden tegenover de Duitse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Von Scherpenberg, uiting gege ven aan zijn twijfel omtrent de integri teit van dr. Stalmann. hoofd van de af deling buitenlandse handel van het Westduitse ministerie van Voedselvoor ziening. Dat heeft geleid tot het nu nog aan de gang zijnde onderzoek der Duitse Justitie tegen dr. Stalmann, waarvan een gedeelte zich in Nederland heeft afge speeld. Het bleek dat S. tüdens een verhoor in augustus 1960 heeft toegegeven dat het inderdaad de bedoeling was Franse bankbiljetten te drukken. Met het kapi taal dat de Algerijnse nationalisten hierdoor in handen zouden krijgen zou den zy de Fransen kunnen tonen dat zij de vrijheidsstrijd konden voortzetten. Zou er echter een wapenstilstand komen, dan zou dat geld van een overdruk kunnen worden voorzien om als Alge rijns geld te kunnen worden gebruikt. S. had toen verklaard, dat hij het was geweest die aan O. een Frans bankbil jet van 10.000 franken ter hand had ge steld dat als voorbeeld moest dienen. President: „Het ging dus wel degelijk om het maken van vals geld". S. emotioneel: „Ik trek die verklaring in!" President: „Waarom". S. „Omdat ik niet het recht heb om plannen van Algerijnen bekend te ma ken". Hij probeerde zich nader te verklaren maar het werd een verward verhaal. Erg overtuigend klonk het niet en de oudste rechter vroeg dan ook: „Maar als u dan de bedoeling hebt gehad te fantaseren, waarom legde u dan voor de politie zo'n bezwarende ver klaring voor uzelf af?" „Ik zeg niets meer", bracht S. er uit en viel uitgeput terug op de verdachten- bank. En hij hééft inderdaad niets meer „Verradersrol" Voer voor psychologen" hiertoe behoort ongetwijfeld de Amstelveense drukker, Hubertus Hompe, die gister morgen voor het getuigenhekje stond en stukje bij beetje de „verradersrol" uit de doeken deed, die hy in deze zaak heeft gespeeld. Hij is een a-politieke fi guur, een eenvoudige van geest, die in de mysterieuze Joop Zwart een biecht vader had gevonden en op diens aan raden de politie inlichtte over de plan nen van de valsemunterij. Hij heeft aan het drukken van het valse bankpapier meegewerkt tot de dag van de inval. Ieder weekeind reisde hij van Osna- brück naar Amstelveen, niet alleen ter wille van zyn gezin, maar ook om de politie en „andere autoriteiten" van week tot week op de hoogte te houden. Zijn beloning was, dat hij niet werd gearresteerd, hoewel hij ook de valse Ïiersoonsbewyzen heeft gedrukt, zijn be- oning was ook, zoals de verdediging wil suggereren, mogelijk een uitkering van de B.V.D. Anderhalve dag heeft Huber tus Hompe in kamertje nummer 176 van het Paleis van Justitie opgesloten ge zeten, met een politieman voor de deur geposteerd. Op de gang werd iedereen ge controleerd op wapenbezit. Na zijn ver hoor tenslotte, zat hij triest voor zich uit te kijken tussen twee breedgeschouder de rechercheurs. Hubertus Hompe is vrij man gebleven, maar hij kan de be scherming van de politie niet meer mis sen. „Die arme kerel", mompelde Mi chael R., toen Hompe, schichtig en schuw, nerveus wippend van het ene been op het andere, zijn verhaal deed, trachtend onder de scherpe vragen uit te komen en daarbij met smekende ogen, steunzoekend bij de overigens langs hem heenkijkende officier van Justitie. Andere getuigen Na de middagpauze werd Livio Mai- tan, 37 jaar oud, journalist uit Rome, verhoord. Deze vertelde op verzoek van de verdediging hoe hij R. zowel als S. jaren geleden had ontmoet op een con gres van de „Vierde Internationale". Hy zei dat R. en S. niet alleen uit idealisme, maar ook uit gewetensnood zich hebben ingespannen, om de Alge rijnen te steunen en besloot zijn getui genis met de uitroep: „Leve de Algerijn se revolutie, leve de Vierde Internatio nale!" Twee leden van het Britse Lagerhuis waren naar Amsterdam gereisd om nog een goed woord voor de verdachten te doen. De heer John Baird, tandheelkun dig chirurg en afgevaardigde van de Labour-partij zei daarop dat als ooit be wezen mocht worden dat R. en S. iets te maken hebben gehad met de vervaar diging van wapens, zy dit niet hebben gedaan om een oorlog te „ontketenen" maar om een oorlog te doen „beëindi gen". Hij zei R. te hebben leren kennen Groot monument in Dacliau Comité zamelt gelden in Het Nederlands Dachau Comité heeft een groot aantal vooraan staande Nederlanders bereid ge vonden zitting te nemen in een ere-comité. Dit comité werd in fe bruari j.l. opgericht, met de bedoe ling een Nederlandse bijdrage te geven-voor de oprichting van een groot monument in Dachau. Het gedenkteken is bedoeld om de honderdduizenden die in dit oud ste Duitse concentratiekamp zijn gevallen, blijvend te eren en te vens een waarschuwing te zijn te gen nationaal-socialisme, fascisme, concentratiekampen en dictatuur. In het concentratiekamp Dachau wa ren by de bevrijding 31.000 gevangenen aanwezig, bestaande uit 30 nationali teiten. Nasporingen hebben uitgewezen, dat sedert 1933 circa 200.000 mensen er het leven hebben gelaten. In alle landen waar Dachau comité's zijn opgericht worden thans bydragen gevraagd voor het grote monument. En kele landen, zoals Zuid-Slavië doen gif ten in natura (marmer, graniet). In Nederland zal, zoals in de meeste lan den een inzameling worden gehouden. In het ere-comité hebben o.m. zitting j genomen de ministers van Buitenlandse In Rome werd deze „roeifiets" voor kinderen geïntroduceerd, die men zou kunnen beschouwen als een moderne versie van de „vliegende Hollander Captain Reynolds in ons land terug Vandaag kaalcoperatie De gezagvoerder van de op 12 juni jl. bij Cairo verongelukte K.L.M.-Elec- tra „Sirlus", de 37-jarige Brit Kenneth J. Reynolds, Is gisteravond In gezel schap van zijn echtgenote met de Elee- tra „Ceres" van de K.L.M. op Schiphol aangekomen. De gewonde Captain Rey nolds was gisteroehtend vroeg uit Cairo vertrokken, echter niet met dezelfde machine waarmee hij 's avonds op Schiphol arriveerde. De Electra „Mercurius" waarmee hij gisterochtend uit Cairo was vertrok ken, kreeg nl. op het traject van Boe dapest naar Frankfurt een technische storing en moest uitwijken naar Wenen De „Mercurius" bleef op het vliegveld van de Oostenrijkse hoofdstad achter, maar captain Reynolds kon per bran card overgebracht worden in de Electra „Ceres", die hem naar Schiphol bracht. Op de Amsterdamse luchthaven stond een ambulancewagen gereed, die de ge zagvoerder naar het Wilhelminagast- huis vervoerde. Daar zal de captain Reynolds vandaag een bovenkaak-ope ratie ondergaan, die verricht wordt door prof. dr. M. Hut. hoogleraar in de mondheelkunde en chirurgische pro the- tiek aan de universiteit van Amsterdam. Prof. Hut. die met de gewonde gezag voerder van Cairo naar ons land ge reisd was. had de operatie eerst in de Egyptische hoofdstad willen verrichten, maar toen de aanwezigheid van captain Reynolds daar niet meer vereist was, besloot hij zijn patiënt in Amsterdam te behandelen. In hetzelfde toestel bevond zich ook een Egyptische luchtvaart-delegatie, die een kort bezoek aan ons land zal bren gen en besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van de Nederlandse regering teneinde het bestaande luchr- vaartverdrag tussen Nederland en de VA.R. te formaliseren. TRICOTINDUSTRIE WIL STEUN BIJ SCHADE (Van onze Haagse correspondent) „Wy zijn bereid het beleid van de Westeuropese regeringen om meer tex tiel uit de ontwikkelingslanden te im porteren als een gegeven te aanvaar den, maar dan moeten wy anderzijds de zekerheid hebben dat er steunmaat regelen zullen worden genomen, wan neer wy als gevolg van die politiek ern- slige schade zullen ïyden". Dit is de eerste van een viertal re soluties, die het 7e Internationale tri cotcongres. dat deze week in Scheve- ningen byeen is geweest, heeft aange nomen. De directe aanleiding om tot een uit spraak in deze zaak te komen was het recente voorstel van president Kennedy om in de loop van de volgende maand een internationale textielconferentie byeen te roepen ten einde de importen van textiel uit de ontwikkelingslanden te bespreken. Op het congres is niets gebleken van de tegenstelling EEG-Efta. Algemeen was de opinie dat hoe eerder de politici tot een samengaan besluiten, hoe beter dat voor de Westeuropese tricotindus trie zou zijn. Ieder uitstel betekent een kostbaar verliespunt. Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. In het proces-Eichmann te Jeru- |Of andere reden aan Hitier toestemming zalem is gisteren het dragen van m'tfvo'eren^He^m^S- de gele ster, de Davidsster, door terie van Binnenl. Zaken werd met het de joden ter sprake qekomen. Dchtlynen belast. Na- - - 3 het besluit was genomen, werd de Eichmanns verdediger, dr. Serva- tius, vroeg zijn cliënt of dit voor schrift van beslissende invloed is geweest op het lot van de joden. Eichmann antwoordde, dat het dragen van een onderscheidings teken altijd het werk vereenvou digt. Volgens Eichmann had Göbbels, de nazi-minister van Propaganda, om een Kamer, de burgemeesters van Amster dam, Den Haag en Rotterdam, voorzit ters van werkgevers- en werknemers Zaken en van Maatschappelijk Werk, de organisaties en vertegenwoordigers der voorzitters van de Eerste- en Tweede kerken. .Schandelijk gedrag" Griekse gijzelaars terug naar huis Gyzelaars mannen, vrouwen en kin deren die 13 jaar geleden door com munistische guerrillastrijders van Grie kenland naar Albanië zijn gebracht, zijn gi6t«F»» met toestemming van de Alba- te veel aan subsidies ontvangen. Daar van heeft hy tenminste f 8.000 ten eigen Ibate aangewend. Een bedrag van f 4.000 Het 44-jarige hoofd van de r.k. Ulo- ls na de ontdekking van de fraude by school m \lissingen heeft^ gistermiddag hem aangetroffen. Voorts heeft hij de in hoger beroep voor het Gerechtshof in Den Haag een gevangenisstraf van vijf maanden tegen zich horen eisen wegens frauduleuze handelingen, die hij in 1959 gepleegd heeft bij de aankoop van schoolmeubilair en hij het verkrijgen van subsidies van de provinciale over heid en van verschillende gemeenten. De rechtbank te Middelburg had hem in eerste aanleg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 8 maanden, waarte gen de verdachte in hoger beroep ging, omdat hy de straf te zwaar achtte. Door middel van valse kwitanties, kwitanties, waarop de salarissen van de leerkrachten van een door verdachte geleide cursus ter opleiding van kleuter leidster veel te hoog waren opgegeven, zag het schoolhoofd kans voor de cursus subsidies te krijgen, die anders niet zou den zijn gegeven. Ook knoeide hy by de aanschaf van schoolmeubilair met val se kwitanties. Het schoolhoofd heeft ongeveer f 12.000 nese regering naar hun land terugge keerd. De gyzelaars hadden hun bezittingen, w.o. 1.000 stuks vee, by zich toen zy de grens passeerden. gemeente Vlissingen voor f3.500 bena deeld. „Een schandelyk gedrag", meende de procureur-generaal, die echter ook de voorzitter van het r.k. schoolbestuur, een pastoor, die van een en ander op de hoogte was, moreel schuldig noemde. Dat de leerkrachten zonder meer de valse kwitanties hebben getekend, noemde hy onbcgrijpelyk. politie belast met de uitvoering van de maatregel. Volgens beklaagde was zijn dienst alleen belast met de juridische kant van deze zaak, op aanwyzingen van het ministerie van Binnenlandse Zaken Vervolgens ging het over enkele klach ten van Himmler van commandanten van concentratiekampen. o.m. van dat in Lodz, over „overbevolking" van deze kampen. Op een vraag van dr. Servatius of deze klachten gerechtvaardigd waren, antwoordde Eichmann bevestigend. Hij vertelde dat hij tydens een reis naar het oosten, die hy in opdracht van zyn chef Müller had gemaakt, voorbereidingen had gezien voor de uitroeiing van de Jo den. Daar hy toen nog kon kiezen tus sen het zenden van de joden naar het oosten of naar Lodz, waar dergelyke voorbereidingen niet werden getroffen, zou hy alles op alles hebben gezet om een transport van 20 00 joden naar Lodz te doen dirigeren. Hiervoor had hy een regeling getroffen met het bestuur van het getto in Lodz. Later hoorde hij ech ter. dat bepaalde inlichtingen die hy over het kamp in Lodz had gekregen, niet juist waren geweest. Overigens had hy deze kans maar eenmaal gehad, zei Eichmann verder. In alle andere gevallen werd de bestemming der joden door zyn superieuren bepaald, hy zelf had alleen maar de tijdschema 's voor het transport op te stellen. De plaatselijke S S -commandanten kregen hun orders rechtstreeks van hoge instan ties dan de myne, aldus beklaagde. Wannsee-conferentie Op de conferentie van Wannsee op 20 januari 1942, waarop over de „uiteinde lijke oplossing van de Joodse kwestie" be sloten moest worden, vertegenwoordig den Miiller en Eichmann de centrale dienst van de rijksveiligheid die door De verdediger mr J J. Lap uit Ber- Heydrich werd gVleid. Het ilng er voor gen op Zoom meende dat het onderzoek Heydrich om het optreden te regelen in deze zaak partydig is geweest. Het van de diensten die met joodse kwesties ai-i,-*- li l°L e£n waren belast, aldus zei Eichmann. die ook toegaf op order de gegevens ver Russen gaan voort met saboteren van kernproef-overleg De Rus Tsarapkin heeft gisteren op de conferentie te Genève over het sta ken van de kernproeven voorgesteld de besprekingen een week te verdagen. De Britten en Amerikanen verwierpen het voorstel. De conferentie zal nu maandag hervat worden. De Brit Sir Michael Wright zei op de bijeenkomst van gisteren, dat er maar weinig hoop bestaat op een overeenkomst over het toe zicht op de ontwapening. In de herfst van 1960 verklaarden de Russen dat er vier jaar lang geen controle uitgeoefend moet worden. Dit voorjaar kwamen zij met het troika-voorstel en nu willen zij dit alles weer in de prullenmand gooien en het overleg over het staken van de kernproeven laten opgaan in onderhandelingen over een algemene ontwapening, zo zei de Brit. (Van onze Par y se correspondent) Generaal De Gaulle heeft „met genoe gen" een uitnodiging aanvaard tot een officieel bezoek aan Bonn, zo is offi cieel in Parus medegedeeld. De datum zal later worden vastgesteld. De uitno diging is gedaan door de Westduitse president Lübke. Voor het eerst sedert onheugeiyke ty- den heeft een Duits staatshoofd nu ge durende drie dagen een officieel staatsie- bezoek aan Parys gebracht. Gezegend met schitterend zomerweer heeft de aanwezigheid van de Westduitse presi dent in Parys zich ook zonder enig incident van andere, en met name poli tieke orde. kunnen voltrekken. Men be schouwt dit bezoek als de officiële en plechtige bekroning van de politiek van Frans-Duitse toenadering die al kort na de oorlog door Frankryks toenmalige minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman en zyn geestverwant kanse lier Konrad Adenauer werd voorge staan. Tussen belde staatshoofden Lübke en De Gaulle zyn afgelopen dagen in ver schillende gesprekken onder vier of meer ogen de voornaamste politieke pro blemen van het ogenblik besproken. Even voor zijn vertrek heeft president Lübke, die volgens sommigen in zyn voorkomen een sprekende gelykenis met ex-president Eisenhower vertoont, te genover Duitse journalisten verklaard dat de resultaten van zyn verblyf in Parys hem met de grootste voldoening vervulden. De vastberadenheid die het Franse staatshoofd hem had getoond, achtte de Westduitse president een ga rantie voor de betrouwbaarheid van het hele Westelijke front in verband met een nieuw diplomatiek offensief dat hij vanuit het Oosten speciaal op zyn eigen land voor de naaste toekomst duchtte. VN zullen inval in Katanga voorkomen De Verenigde Naties hebben vrydag meegedeeld de grenzen van Katanga te zullen waarborgen voor invallen van ge wapende benden. De regering had eer der meegedeeld dat zy invallen in het noorden van Katanga vreesde van sol daten uit de provincie Kivoe. In diplo matieke kringen te Elisabethstad is ver nomen dat de V.N.-vertegenwoordiger Nwakadi, een Nigeriaan, gisteren op een byeenkomst van het Katangese kabinet heeft gezegd dat de wereldorganisatie invallen in Katanga niet kan dulden. Na de vrylating van de Katangese pre- sidtent werd ener vele besprekingen tus sen de Kongolese leiders gehouden, maar in politieke kringen in Leopold - stad onthoudt men zich van alle com- j mentaar. Naar verluidt zou generaal Moboetoe wat de vrylating van Tsjombe betreft op eigen initiatief gehandeld hebben en de ministers voor een voldon gen feit hebben gesteld. In diplomatieke kringen vraagt men zich af hoever Mo boetoe zal gaan. Men vreest dat er als nog van de voorgenomen byeenkomst van het parlement niet veel terecht zal komen en dat de regering van Stanley- stad toch niet naar Leopoldstad zal gaan. Besprekingen van de heer Stijkel Volgende week voortzetting Eindelijk heeft staatssecretaris Stijkel na geduldig wachten weer contact gehad met de Amerikaan se gedelegeerden inzake de lan dingsrechten van de KLM in Los Angeles. Gisteren vond in het De partement van Buitenlandse Za ken te Washington een zaken' lunch met Edwin Martin, plaats vervangend onder-minister van Economische Zaken van dat de partement, plaats. Men wilde ten departemente de heer Stykel kennelijk voor diens vertrek, gisteravond naar Straatsburg op de hoogte stellen van de nieuwste Ameri kaanse inzichten. De formele onderhan delingen zullen onmiddellijk weer wor den voortgezet na de terugkeer van staatssecretaris Stykel op donderdag 29 juni. Uit dit feit kan worden afgeleid dat de onderhandelingen, waarover begrij- pelijkerwyze weinig naar buiten kan komen, volgende week op actieve wijze voortgang zullen vinden. Er is overigens geen reden voor overdreven optimisme maar de indruk is gerechtvaardigd, dat de zaak nog niet geheel is vastgelopen. De Britten hebben het financieel niet zo heel makkelijk (Van onze Londense correspondent) Selwyn Lloyd, de kanselier van de schatkist, heeft een ernstige waarschu wing laten horen, dat Engeland, om de nadelige betalingsbalans weer in even wicht te brengen, zyn overzeese militai re uitgaven zal moeten besnoeien. Ook zal de overheid in het binnenland moe ten bezuinigen, terwyl er een eind zal moeten komen aan de voortdurende op waartse spiraalbeweging van lonen en salarissen, welke steeds maar „haasje over" springen. Het tempo van de loonsverhogingen is te snel. aldus Lloyd. die sprak voor de Vereniging van Britse Kamers v. Koop handel in Londen. Met de hulp van de reserves en het Internationale Monetai re Fonds zal alles worden gedaan om het pond sterling te verdedigen. Een van de grootste tegenslagen is de grote daling van de „onzichtbare" verdiensten uit de scheepvaart en olie en de afne ming van de beleggingsopbrengst. Lloyd zei, dat Engeland de wereld op onmiskenbare wyze moet duidelyk maken, dat een land zonder een behoor- lyk saldo op de betalingsbalans niet in staat is onbeperkte hoeveelheden hulp aan anderen te verschaffen. Er is een grens aan wat wy kunnen doen, aldus Lloyd. Lonen en salarissen zyn het af gelopen jaar met 8,5 procent gestegen en ook dividenden enorm toegenomen. Tenzy deze inkomensgroel geremd wordt, zal de gehele grondslag van Engelands welvaart worden ondermynd. De regering is thans gedwongen de uitvoering van allerlei projecten, zoals wegenaanleg, scholen- en ziekenhuis- bouw en spoorwegwerken, als noodmaat regel aan banden te leggen of uit te stellen. Lloyd gaf de verzekering, dat Engeland na de devaluatie van de Ca nadese dollar het pond op zyn tegen woordige pariteit zal handhaven. Tientallen doden hij ondei ling D gevecht rechercheur, die wrokgevoelens had je gens het schoolhoofd; voorts meende hy dat jarenlang is geparasiteerd op de energie van zyn cliënt, die'onderbetaald werd. De man is nu zyn onderwijsbe voegdheid kwijt. Hy bepleitte clementie. Nadien stond de 50-jarige directeur van een schoolmeubelfabriek. uit Roo sendaal terecht. Hy heeft op instignatie van het schoolhoofd een valse kwitan tie afgegeven voor de levering van schoolmeubilair. waarvoor hem een boe te van f 1.500 door de rechtbank in Mid delburg is opgelegd. In hoger beroep werd voor het Gerechtshof tegen hem bevestiging van dit vonnis geëist. Arrest op 5 juli. zameld te hebben welke Heydrich nodig had voor zyn rede. Hy had ook de ba lans moeten opmaken van de moeiiyk- heden waarop men stuitte wat betreft de emigratie en de hergroepering van de joden. Maar hy had de rede zelf niet ge schreven. Heydrich sprak altyd nogal voor de vuist weg. Ter conferentie werd besloten de joden in lange colonnes naar het oosten te zen den maar dat idee was niet van Eich mann afkomstig geweest, zei hy. Hy had tot taak gehad samen met een ander een verslag van de conferentie te maken. Het horen van Eichmann werd ver daagd tot maandagochtend. Een tas met documenten voor het proces-Eichmann is in Athene gestolen van een Hongaarse journalist die op weg was naar Jeruzalem, zo meldt het Hongaarse persbureau MTI. De journalist, Jenoe Levai, heeft gis teren in een gesprek met het Hon gaarse blad „Esti Ifirlap" verklaard: „De tas bevatte belangrijke documen ten over de twee reizen die Globke naar Hongarije heeft gemaakt. Voorts 120 foto's en voor Eichmann bezwa rende getuigenissen". Dr. Hans Globke ls thans staatsse cretaris by het bureau van Bondskan selier Adenauer. De politie van verscheidene landen heeft de verdwyning van de tas niet kunnen ophelderen, aldus MTI. van Bantoes Woest geworden negers hebben don derdag in een lokasie op ruim 40 km van Oemtala 21 tegenstanders letteriyk „doodgehakt". Hun vrouwen plunderden en verwoestten tydens de vechtparty hutten en slachtten een duizendtal scha pen af. De stryd ging tussen twee elkaar vy&ndige groepen van de stam der Tem- boe. De negers vochten met strydbyien, assegaaien en messen. Een plaatselijke winkelier, die het gevecht gevolgd heeft vanuit zijn gebarricadeerde winkel, zei dat het een verschrikkeiyk bloedbad was. Een incident tydens een spelletje kaar ten. nu drie weken geleden, zou de aan leiding zyn geweest voor de vechtparty. Negers hadden toen met geweld een strydbyi afgenomen van een man, die ln een andere lokasie woont. RECORD VAN X15: 5938 KM PER UUR Een X-15 raket vliegtuig heeft gisteren met een snelheid van 5938 kilometer per uur gevlogen. By deze snelheid werd de metalen huid door de wryving ver hit tot 387 graden Celslus. Het toestel werd op deze recordvlucht bestuurd door majoor Robert White van de Amerikaanse luchtmacht. Hij zette de vlucht door. hoewel reeds in het be gin de luchtdruk ln zyn stuurhut terug liep. waardoor zyn drukkostuum bol ging staan. Hierdoor werd het voor ma joor White moeiiyk zyn armen te be wegen. Hy moest het toestel biyven be sturen met de knuppel in het midden van de stuurhut ln plaats van met een aan een kant aangebrachte stuurknup- pel voor grote hoogten De zwarte lak op het vliegtuig bleek na de vlucht gedeelteiyk te zyn ver schroeid De streefsnelheid van de X-15 ligt maar 490 km per uur hoger dan de thans bereikte.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5