WATERLELIE: fraaie decor HERONTDEKKINGEN HET FESTIVAL IN TIJDENS WENEN ONS MENU MAÏZENA D U RYE A Wat is de beste vakantie-kleurenfilm? ZATERDAG 24 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 Nicole Heesters als gerijpte actrice in Pools toneelstuk VAN DE WEEK ONS SMALFILMHOEKJE (Van onze Weense correspondent) Het was beslist een goede inval van het Weense festival-comité om zich bij de keuze van het toneelrepertoire te laten leiden door een motto of een hoofdidee. Dit motto luidt ,,De vrijheidsgedachte op het toneel!" Over het algemeen blijkt het een vruchtbaar idee te zijn geweest, want afgezien van een enkel zwak stuk komt die vrijheidsgedachte respectie velijk de onderdrukking van de vrijheid zeer duidelijk to uitdrukking in .Antigone" van Sophokles, ..Egmond" van Goethe, Caligula' van Camus en ,,De eerste dag van de vrijheid", geschreven door de Pool Kroeczkowski. Nicole Heesters in „De eerste dag komt de vrijheid waar- mee zij in Wenen een glorieuze rentree in de toneelwereld maakte. Het Weense publiek kent over 't algemeen de inhoud van deze stukken, zodat het eigenlijk alleen naar de schouwburg gaat om het spel, de ver tolking en eventueel ook een nieuwe toneelspeler te leren kennen. In dit laatste opzicht brengt het huidige festival enkele verrassingen, omdat de toeschouwers kennis maken met een paar acteurs die zij vroeger in geheel andere rollen hadden bewonderd, maar die nu een rol kregen te vervullen die men eigenlijk niet van hen had verwacht. nieuwe, vlijmscherpe en intellectualis tische Interpretatie te geven, die aan de moderne mentaliteit beantwoordt. De man die tot nu toe snobs en op- scheppertjes had gespeeld, oogstte al dadelijk een ongehoord succes als Me fisto in de „Urfaust". Een zo door trapte cynicus had men tot nu toe nog niet aan het werk gezien in dit mees terwerk van Goethe, een „debater" van het moderne slag die zelfs een dr. Faust onder de tafel wist te praten. Nog grotere verrassingen Een nog grotere verrassing is zijn vertolking van de titelrol in „Caligula". Camus maakte van deze wrede en sa distische keizer de exponent van zijn existentialistische wereldbeschouwing een representant van het systematische nihilisme en een verheerlijker van het zinloze en absurde, dat alleen met de zelfvernietiging kan eindigen. Deze Caligula wordt door Gobert met alle intellectualistische scherpzin nigheid tot in de laatste consequenties weergegeven, als een cynicus die van een foutieve veronderstelling uitgaat, maar dan consequent door-redeneert, totdat hij niet alleen zijn omgeving, maar ook zichzelf ijskoud en volle dig bewust uitroeit. Voor hem bestaat vrijheid uitslui tend in de onbeperkte macht om het kwade te doen, met 't gevolg dat deze „vrijheid" tot volkomen slavernij voor alle anderen en tot de eigen onder gang leidt. Daar de Oostenrijkers een neiging hebben tot zelfbeklag, hoort men hier dikwijls beweren dat Wenen geen oog heeft voor nieuwe mogelijkheden en talenten en dat Duitsland in dit op zicht meer geluk heeft. Het geval Boy Gobert bewijst echter dat ook in Oos tenrijk herontdekkingen mogelijk zijn, wat nu ook door het feit wordt be vestigd dat Frankrijk zich voor deze acteur gaat interesseren en hem con tracten heeft aangeboden. Na lange onderbreking Een andere herontdekking is de dochter van onz eoperettester Jan Heesters. Het is alweer enkele ja ren geleden dat zij een uitstekende start had in „Gigli" en „Picnic". Daarop volgde een tournee door Zuid-Amerika waar zij echter een zwaar ongeluk had. Een tijdlang verscheen haar naam niet meer op de schouwburg-bulletins, doch nu, na een aanmerkelijke onderbre king, treedt zij opeens als een ge rijpte actrice op in het drama „De eerste dag van de vrijheid", ge schreven door de Pool Kroeczko- weski. Het gegeven is eigenlijk een goede vondst, want het stuk behandelt de situatie van een aantal Polen die na de lange Duitse onderdrukking de eer ste dag van hun vrijheid beleven. In de uitwerking is het stuk echter sterk akademisch, zodat het vrijwel geen ac tie vertoont, doch bijna geheel in dia logen opgaat. Nicole Heesters speelt hier de doch ter des huizes die op de eerste dag van de vrijheid door arbeiders wordt aan gerand. Haar interpretatie is zo nieuw en aangrijpend dat Friedrich Torberg, een van de scherpste Weense critici, over deze rol schreef: „Zij weet de tra giek van een meisje weer te geven dat te vroeg werd teleurgesteld. Haar verwarring en haar schrik, de korte ogenblikken van innerlijk verzet en haar overmatige zenuwachtigheid, dat alles vertolkte zij op volslagen over tuigende wijze. Nu eens scheen het dat zij nog op hulp hoopte, dan weer gaf zij alle hoop op, alsof zij speelde in een drama dat zij niet kon begrijpen". In dit stuk is zij tot een rijpheid ge komen die het leven en het lijden haar hebben bijgebracht. Helmut Qualtinger Een geheel aparte categorie vormt Helmut Qualtinger, die men zonder overdrijving een universeel genie kan noemen, ofschoon hij niet aan het Burgtheater is verbonden. Hij is on vergelijkelijk geestig en heeft jaren lang de snedige en bitse teksten die ook op de plaat werden vastgelegd voor zijn cabaret geschreven. Jaren lang is hij avond aan avond in de hoofdrollen van dit cabaret opgetreden en elke zaterdag verschijnt nog altijd zijn sarcastisch weekoverzicht in de „Kurier". Bovendien speelt hij de hoofdrol in een nieuwe Maigret-film. Maar hij is moe geworden. Daar hij het liefst een boek wil schrijven, heeft hij het cabaret vaarwel gezegd en gaat hij naar Keulen om er slechts een hoofdrol te spelen in een drama van Shakespeare en ervoor de rest te kun nen schrijven. De naam Qualtinger zal men moeten onthouden. Advertentie maakt Uw groenten zo lekke Kleur zal dan óók in de „filmerij" altijd wel een kwestie van persoonlijke smaak blijken te zijn, die zelfs door een knappe technische uiteenzetting Aardbeien-tijd slagroom-tijd! Wat een slagroom wordt er nu on ons land geklopt en helaas dikwijls verknoeid Hoe komt dat eigenlijk. Ligt dat aan de manier van kloppen of te lang kloppen of zou er nog iets anders kunnen zijn, waardoor de slag room wel eens minder mooi uitvalt. Inderdaad een te hoge temperatuur kan de slagroom parten spelen. De room moet daarom na ontvangst direct op een koude donkere plek wor den neergezet. Ook zonder koelkast is dat mogelijk want wij behoeven het flesje slechts in een pannetje met koud water te zetten, er een schone thee doek om te wikkelen, die wij met een puntje in het water laten hangen, waardoor hij vochtig wordt (en blijft!) en een voldoende koude omgeving is daarmede wel bereikt. Voordat wij de room stijfkloppen houden wij het flesje nog even onder een koude waterstraal en kloppen de room daarna snel stijf. Ga er desnoods even bij in de tocht staan, b.v. voor het open raam (maar niet in de zon) want hoe koeler de room blijft hoe mooier ze kan worden geslagen. MAANDAG: Hachee van rest vlees; bietjes, aard- appelkoekjesstekelvarkentjes. DINSDAG: Vliegezwammen; spinazie, pommes frites; kersen. WOENSDAG: Stamppot rauwe andijvie met spek; oyghurt met vruchtenmoes en noten. DONDERDAG: Gebakken ham: tuinbonen en aard appelen; rödgröd. VRIJDAG: Tomatensoep; Tivolischotel of Duitse biefstuk; aardappelpuree en sla. ZATERDAG: Risotto Milanese; hangop. ZONDAG: Derbysneetje; ribstuk, prinsessenbo- nen, peterselie-aardappelen; coupe ijs met aardbeien en slagroom. Wenen kan er trots op zijn dat het de Duitse acteur Boy Gobert de grote kans van zijn leven heeft gegeven om als serieuze toneelspeler op te treden. Deze Hamburger is in Duitsland alleen bekend geworden door zijn komische, eigenwijze en ironische rollen in films van het lichte genre. Hij speelde meestal het onberekenbare „enfant ter rible" en hij zou zich daaraan waar schijnlijk niet hebben kunnen onttrek ken. wanneer hij in Duitsland was ge bleven. Toen werd liy opnieuw ont dekt door de directeur van het Weense Burgtheater, die in hem verborgen ta lenten vermoedde. Zodoende kreeg Go bert o.a. de mogelijkheid om aan be paalde traditionele rollen een geheel iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllilllllllllllllllllllllllllllllllil Mogelijk glimlacht iemand bij dat woord „vakantie-kleurenfilm", omdat hU ervan overtuigd is, dat er geen speciale kleurenfilms voor de vakantietjjd ge maakt worden. Daarin heeft hy dan wel volkomen gelyk, maar wij zouden het ongetwijfeld grote aantal smalfilm-amateurs, dat toch een andere opvatting daarover heeft, niet in de verste verte kunnen schatten. Juist omdat ze een reeks van vrye dagen elders gaan doorbrengen willen ze die vrolijke periode in kleur filmen, maar dan ook liefst op een ander dan het totnutoe gebezigde materiaal. Omdat alles dan ineens anders dan gewoon is. Misschien hopen ze daarby, dat er in de tinten van zo'n ander merk film een aparte, vrolijke noot of een snuifje vakantievreugde meegegoten is. Ze komen er ook rond voor uit door te zeggen: „Nee, voor de vakantie nemen we eens wat anders". En de vakman moet dan mee helpen welke smalfilm nu wel de beste kleuren voor de omgeving van Lugano, Varsseveld of Kopenhagen zal geven. Natuurlijk kan de goeie man dat niet. Want wat de één in zyn geprojecteerde film bejubelt als tere tinten, vindt een ander flets. En de man, die byna in extase naar de volgens zyn opvatting prachtig-verzadigde kleuren kjjkt, zou werkelijk beledigd zyn als een ander deze tinten, enigszins laatdunkend, fel of zelfs schreeuwerig zou noemen. over de exacte kleurweergave van een of ander merk film niet te veranderen is. Bovendien ziet de ene mens een be paalde kleur anders dan een ander. En elke discussie daaromtrent heeft eveneens heel weinig zin, omdat op het gebied van kleuren-voorkeur en tinten-smaak niet de wetenschappe lijk vastgestelde lengte van een be paalde lichtgolf ook maar enige in vloed heeft, doch de slot-argumentatie in vrijwel alle gevallen steeds zal blij ven: Tja, dat is alles goed en wel, maar toch vind ik Waaruit dus eigenlijk ook weer blijkt, dat het welgemeende advies van de vakman, hoogstens enkele tech nische ervaringen kan inhouden. Wie ook door geen enkele discussie wordt beïnvloed, is de kleurenfilm zelf! Hoogstens zal deze zijn kleurweergave kunnen wijzigen onder invloed van de ontwikkeling. Maar daar deze tegen woordig op de kleurenlaboratoria met een dergelijke pijnlijke zorg wordt ver richt, zullen fouten in de behandeling tot een minimum beperkt zijn. Ook al omdat de ontwikkel-apparatuur automatisch en elektronisch wordt be diend. Mogen we eens met een voorbeeld uit de praktijk duidelijk maken hoe een aanmerking op een bepaalde film kan ontstaan? Wie naar het zuiden van Frankrijk vertrekt, de hemel daar stralend en de Middellandse Zee kostelijk blauw vindt, zal bij het vertonen van zijn film, die hy daar maakte waarschyn- lijk mopperen, dat alles zo „vreselijk" blauw is. Dus dat hy de volgende keer, mocht hij weer een reisje die kant uit maken, beslist een andere film zal ge bruiken, die niet alles zo ontzettend blauw maakt. Kijk, in de veel nuchterder sfeer van de Hollandse binnenkamer, waar hij de film van een juichend land schap projecteert, lijkt alles een beetje overdreven. „Zó blauw was het nou ook weer niet", zegt hij. Maar een goe de film registreert de kleuren zoals ze op dat ogenblik van opname waren. Alleen zien de mensen deze kleuren in hun herinnering meestal niet zó uitbundig. Die blauwe gloed, die over het geheel ligt, was er. Wie daar thuis gekomen geen bewonderaar meer van is en vooraf graag enige correctie zou wensen, kan dat krijgen. Immers welke lichtsoort men ook wil corrigeren, fil ters bestaan er in allerlei soorten. Ook voor kleurenfilm. Wie een zalm- of amberkleurig filter (vaak ook aange duid met de naam ,,pink"-filter) op zijn lens plaatst, zal merken dat het blauwe deel van de lichtstralen wordt onderdrukt en de tinten warmer wor den. Denk nu niet, dat een geelfilter het ook wel zal doen of een oranjefil ter, dat u toevallig nog bezit, omdat u ook fotografeert. Want dan is uw leed niet te overzien, omdat alles dan geel of oranjekleurig wordt! Datzelfde verschynsel van een te blauwe film zou u byvoorbeeld ook kunnen overkomen bij het opnemen van sneeuwlandschappen en toppen in de Zwitserse bergen, wanneer er een prachtige blauwe lucht met wolken bo ven staat. Misschien heeft u vooraf de vakman gevraagd, welke film u het beste kan gebruiken en hebt u zijn ad vies opgevolgd. Wanneer hy geen dui delijk uitgesproken raad geeft en niet minstens één of liever nog twee na men van merken noemt, zijn de meeste amateurs niet tevreden. Ze menen dan, dat ze niet voldoende voorlichting krij gen, of dat de man er toch maar wei nig verstand van heeft! Maar juist hy, die weet, dat de keuze van een bepaald materiaal sterk samenhangt met de smaak van de gebruiker zal evenals wij proberen duidelijk te maken, dat hij niet voor iedereen de juiste „va kantie-film" kan vaststellen. En na tuurlijk is het dwaasheid om wan neer u eenmaal met de kleurweergeve van een bepaald merk tevreden bent plotseling over te stappen op een ander fabrikaat, alleen maar omdat u ergens anders naar toe gaat dan de bekende omgeving. Een algemene aan wijzing zou onze voorzichtige raadge ving kunnen besluiten: wie wat zach tere kleuren wenst, kan dit bij de goede vakman naar voren brengen, die heus wel weet, wat de eigenschappen van bepaalde merken zijn en die wij hier uiteraard met naam en toenaam moeilijk kunnen noemen. Wie van wat indringender en levendiger kleuren houdt, vermelde dit ook. DERBYSNEETJE 50 gr boter zacht roeren, 50 gr fijn gesneden ham, 50 gr geraspte kaas, 1 eierdooier, eetlepel peterselie en zo nodig wat zout en peper door de bo ter roeren en over 4 geroosterde sneet jes brood verdelen. De sneetjes met halve walnoten garneren. VLIEGEZWAMMEN 4 eieren hard koken, aan de onder zijde een klein kapje (om ze later goed te kunnen neerzetten) en aan de bovenzijde een wat groter kapje eraf snijden en de dooier er voorzich tig met een theelepeltje uithalen. Twee stevige niet te grote tomaten midden door snijden en het vruchtvlees eruit halen. 80 gr boter romig roeren, ver mengen met 80 gr geraspte kaas. de eieren en de halve tomaten hiermee vullen, de tomatenhelften als hoedjes op de eieren plaatsen en bovenop wat fijn gehakt eiwit (waarvoor de kapjes kunnen worden gebruikt) strooien. TIVOLISCHOTEL Van 2V2 dl. melk, 30 gr. bloem en 30 gram boter een dikke saus maken; met wat zout en peper op smaak afmaken en vermengen met 2 losgeklopte eierdooiers en 50 gr in dobbelsteentjes gesneden belegen kaas. 8 scholfilets zouten, 4 ervan onderin een beboterde vuurvaste schotel leg gen, bedekken met de kaasragoüt, waarop weer vier scholfilets leggen, daarover wat tomatenketchup of ta- matensap sprekelen en dan met ge raspte kaas bedekken en ongeveer 25 minuten in een matig hete oven zet ten tot de vis gaar en cfe bovenzijde goudbruin is. Voor het opdienen met wat paprika poeder bestrooien. RISOTTO MILANESE 1 fijn gesneden ui in een pan met dikke bodem fruiten. 2 kalfsnieren wassen, met- ruim water aan de kook brengen, afgieten, met koud water overspoelen en daarna weer met ruim water en wat zout aan de kook bren gen en gaar koken. De nieren fijn hakken, bij de gefruite uien doen, 200 gr rijst toevoegen en even meefruiten tot de korrels lichtgekleurd zijn. liter bouillon, wat zout, peper en een paar draadjes saffraan erbij doen en de rijst hierin zachtjes later gaar koken. Van het vuur af 100 gr geraspte kaas erdoor roeren of, zodra de rijst is opge daan, er bovenop strooien. In het laagste deel van de tuin zal een kleine vijver heel goed voldoen; allerlei vissen en planten kan men er in kweken. Water is altijd een levend ele ment en men kan dan ook veel plezier van zo'n kleine vijver be leven. Waterlelies vormen een prachtige aankleding; de vijver dient dan echter wel aan be paalde voorwaarden te voldoen. Hij moet voor de grootbloemige soorten een diepte van ruim een halve meter hebben. Als die diepte niet bereikt wordt, kan men wel beter kleinbloemige soorten bestellen en dan moet men nemen: Nymphea laydec- keri purpurea met kleinere, pur perkleurige bloemen, doch daar om niet minder mooi. Waterlelies moet men op een bijzonder wijze poten; het beste is ze in een half vergane mand te poten; de mand dient men dan te vullen met zeer voed zame grond. Dat moet een lek ker vet mengel zijn van oude, goed doorvroren bagger, oude koemest en verteerde graszoden- grond en daar nog wat metscl- zand doorheen. Als men daar een lekker papje van gemaakt heeft kan men in elke mand één waterlelie poten en dan dient men de mand met enkele bakstenen te verzwaren en zo het geheel op de bodem van de vijver laten zakken. Men behoeft er verder dan niet meer naar om te kijken; ze komen dan later wel boven het water uit. U moet er alleen een zonnig plekje voor zoeken; in de scha duw zullen de dikke bloemknop pen niet openkomen. U behoeft het tegenwoordig echt niet meer alleen bij de witte waterlelies te zoeken. Er zijn ook allerlei mooie kleuren; vooral de zalmtinten zullen u wel voldoen; ook geel en rood en roze zijn heel mooi. Ze doen in schoon heid niets onder voor de tro pische soorten. Als de tuin door een niet te diepe sloot wordt begrensd, kan men die ook be planten met waterlelies; dan wordt de tuin als het ware door de sloot vergroot. En natuurlijk zal de sfeer van het landschap soms ook enigszins van in vloed kunnen zyn, zonder dat we hier mee tegenspreken wat we zoéven stel den: dat er geen speciale film voor Lugano Varsseveld of Kopenhagen is. Maar het zou kunnen dat u de tin ten van de Noorse fjorden liever wat zachter, de schoonheid van het Ita liaanse landschap in wat fellere kleu ren zou willen zien. Alleen dan kan men bewust en niet uit wispelturig heid streven naar een bepaald kleu- renkarakter. Maar net zomin als de keuze van lievelingsmuziek of speciaal geliefde hapjes voor u door leverancier of ober wordt bepaald, net zomin kan de fotovakman voor u de juiste „va kantiefilm" bepalen. G. KROMDIJK Waterlelies ninHiinimiHflKinmMHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 16