FOR LE Ernstig requisitoir en knappe pleidooien in „Socrates" affaire President: „Verdachten door idealen gedreven" meubelen Tentoonstelling Rijnsburgse abdij geopend van 26 t.e.m. 30 juni Den Besten een avonturier Hoving „ongeschikt voor functie Veel hittere woorden in Zeeland over liet regeringsbeleid „De politiek er buiten houden VRIJDAG 23 JUKI 1961 .55 55 De verdachten erkennen schuld noch font (Van onze Amsterdamse correspondent) Mr. Hartsuiker begon zijn requisitoir in de Socrates-affaire met erop te wijzen dat het Socrates-drama niet alleen de Amsterdamsche Bank een geldelijk nadeel van 6 miljoen gulden heeft gebracht, maar tevens grote onrust heeft doen ontstaan door het feit dat het mogelijk is ge bleken een van onze grootste bankinstellingen op zo'n onzakelijke wijze kredieten te laten verstrekken. In 1955 kocht Den Besten met vrijwel lege handen de N.V. Socrates. Deze voordelige koop hield echter ook een aantal fiscale verplichtingen in, waar hij zich echter niet om be kommerde. Toen tenslotte de grote klap kwam, was er voor 7Yz mil joen aan reële bezittingen, maar was cr een schuld van 15 miljoen gulden, waar geen activa tegenover stonden. hy maar niet zo rusteloos was geweest. Men kan volgens mr. Mathuisen niet zeggen dat Den Besten geen boekhou ding wilde hebben. Hy heeft zelfs een accountantskantoor gevraagd hem te helpen bij de keuze van een goede boek houder Maar zijn personeel speelde het niet klaar. Maar de voor die boekhou ding benodigde gegevens heeft hy niet weggemoffeld. Zyn cel in het Huis van Bewaring ligt nu nog vol met stapels keurig geordende mappen. Het Wetboek van Koophandel schryft trouwens niet voor dat de rechten en verplichtingen van een bedryf onmiddellyk af te lezen moeten zyn, maar „moeten worden ge kend". Welnu, tijdens het gerechtelijk onderzoek heeft men in 21a maand uit de beschikbare gegevens een rede- lyk overzicht kunnen opbouwen. Kan men dan van een kwade opzet spreken? „Onzinnige kredieten" In de jaren '58 en '59 verdwenen by Socrates 4 miljoen gulden aan pri- vé-kosten en onkosten, 9 ton aan waar deloze leningen (waaronder die aan „De Heilige Daad"), 1 miljoen gulden aan het Cineramaproject en 1 miljoen gul den aan z.g. „patenten". In die tijd werd er geen enkele winstgevende trans actie gedaan. Den Besten, die steeds geld moest leten, moest hiervoor zoveel rente en kasten betalen, dat hieraan alleen al 1,6 miljoen gulden wegvloeide. „Het was een wanbeheer op grote schaal", aldus officier, die smalend opmerkte dat Wnkdirecteur Hoving niettemin in Den Eesten een financieel genie zag. Hoe Is het mogelyk geweest dat Hoving die onzinnige kredieten aan „Socrates" gaf? Hoe is het mogelyk geweest, dat de hoofddirectie van de Amsterdamsche Bank niet ingreep? Mr. Hartsuiker herinnerde eraan dat de chef interne controle van de bank, reeds vroegtydig had gewaarschuwd over de warboel in de administratie van de zekerheidsstukken. Hy achtte het echter wel begrypelyk dat het aureool van betrouwbaarheid, dat Hoving omgaf, niet tot onmiddellyk ingrypen heeft geleid. Hy noemde het echter een organisato rische fout, dat Hoving een afdeling onder zich had, die door twee man ge leid had moeten worden. „De feiten zUn", aldus mr. Hartsuiker, dat Hoving aan Socrates verstrekte ga ranties heeft verzwegen zy werden eerst na zyn ontslag in een la gevon den ,dat hy zekerheden liet boeken, die geen zekerheden waren, dat hij zyn directie opzettelyk de verbindingen tus sen Socrates en de dochterondernemin gen verzweeg en dat hy tussen die on dernemingen willekeurige overboekingen deed plaatsvinden om het totale debet saldo te camoufleren. Een diepgaand juridisch betoog moest vervolgens aantonen, dat in het geval Hoving van verduistering kan worden gesproken. Wat de oplichting ten nadele van de Rembours en Industriebank be treft, meende de officier dat Hoving zowel als Den Besten om een krediet van een half miljoen gulden te kry- gen, met een leugenachtige bankgaran tie en een valse taxatie van het Scala theater heeft gewerkt. Van Den Besten achtte de officier het buiten enige twyfel dat hij de boek houding opzettelyk heeft verwaarloosd met het doel de „rechten van de schuld eisers bedrieglijk te verkorten", zodat hier wel degelyk van „bedriegelyke bankbreuk" kan worden gesproken. Hy noemde Den Besten een prater die al- tyd fantastische zaken bij de hand had. Een figuur die zo weinig reëel was dat men eigenlyk niet van een zakenman kon spreken. „Hy is een avonturier die letterlyk en figuurlyk van banque speelde". „Zijn directie bedrogen" Mr. Hartsuiker meende echter dat de bereidheid van de Amsterdamsche Bank, om telkens maar geld in „Socrates" te steken op Den Besten stimulerend moet hebben gewerkt. „In het begin van het justitieel onder zoek lag het accent geheel bij Den Bes ten. Later kreeg ik echter de overtuiging dat de rol die Hoving had gespeeld véél belangryker was. Door diens han delingen echter werden de plannen van Den Besten steeds driester. Hoving han delde in stryd met goed koopmanschap en in stryd met de verantwoordeiyk- heid die hy had ten aanzien van de hem toevertrouwde geldmiddelen. Hy bedroog zyn directie, hielp zyn cliënt aan schulden en maakte het krediet wezen belachelijk!", zo riep de officier uit. Mr. Hartsuiker concludeerde, dat Ho ving byzonder onfatsoenlijk, oneerlyk en ontrouw was geweest, maar hy is een man die zeer eenzydig is ontwik keld, iemand die geen ongeiyk kan er kennen. Zyn karaktereigenschappen maakten hem volkomen ongeschikt voor de functie die hy bekleedde. De officier betreurde dan ook dat de directie van de Amsterdamsche Bank dat niet heeft in gezien. Pleidooi van mr. Mathuisen Mr. Mathuisen schetste in zyn plei dooi Nicolaas den Besten als een ruste loos zakenman, die men stellig bepaalde zakelyke kwaliteiten moet toekennen. Mensen die hem van nabij kennen en die hem allen zeer sympathiek vinden, roemen zyn goede ideeën, ideeën die hij echter nooit geheel uitwerkte, want Den Besten is door zyn enorme organisatie- drang een man van de grote lynen. De raadsman meende dat dezelfde creatieve potentie die een kunstenaar tot grote prestaties instaat stelt, het kenmerk is van de financiële kun stenaar. Ook deze moet over grote fan tasie beschikken maar hy moet de grens weten waar hy de uitwerking van zyn ideeën aan anderen moet overlaten. Den Besten wist die grens niet. By hem ont brak het georganiseerd denken, maar hy had plannen in het hoofd die werden doorkruist door het plotseling stopzetten van de kredieten. Men verwyt Den Bes ten riskante speculatie. Maar riskante speculaties hebben in het leven vaak tot grote successen geleid. Er wordt hem aangewreven dat hij de N.V. Socrates zo goedkoop in handen heeft gekregen. Mag hy misschien? Is niet een andere Socrates, die bekend staat als Onassis begonnen met zes schepen te kopen voor de prijs van een rondvaartbootje? En heeft hy nu niet een van de grootste vloten ter wereld? Den Besten zou met Socrates slapende ryk zyn geworden als Geen financieel misdadiger „Het is de vraag of de V.N. Socrates er zo hopeloos voorstond als de accoun tants willen doen geloven", aldus de raadsman. „Dit proces is een hoogtydag voor de accountants, maar de fantasie van de zakenman speelt geen rol by die cijfers en uit die cijfers kan men niet de bekwaamheden van een handelsfi guur afleiden. Heeft de accountant van de Amsterdamsche Bank destyds niet gezegd: „Het blyft een gok, maar mis schien lukt het nog?". En wie weet hoe de Amsterdamsche Bank er met het steeds in waarde stijgende onroerende goed nog eens zal uitspringen. Den Besten geen zakenman? Mr. Mathuisen herinnerde er aan, dat hij in een half jaar tyds 25 faillissementsaan vragen heeft gekend. „Als je in staat bent tot 21 maal toe je schuldeisers tevreden te stellen, ben je een doorzetter met een vast doel voor ogen". Pleiter achtte de „bedrieglyke bankbreuk" niet bewezen, evenmin trouwens als de op lichting van de Rembours en Industrie- bank. „Hier was Den Besten alleen maar de man die geld nodig had. Zelf heeft hy by de transactie haast geen rol ge speeld. Er is hier overigens door de Rem bours en Industriebank op uiterst licht zinnige wyze geld gegeven. Voor oplich ting zijn een samenweefsel van ver dichtsels en listige kunstgrepen nodig. Maar hier lag alles zo klaar als een klontje. Als men de telefoon had ge pakt had men bij de Amsterdamsche Bank zo kunnen informeren hoe de vork aan de steel zat". Mr. Mathuisen zag in zyn cliënt aller minst een financieel misdadiger. „Als hij dat wel was, zat hy hier niet. Zo'n man neemt het vliegtuig als hij het ein de ziet naderen. Maar Den Besten gaf op dat ogenblik een persconferentie. Hy vecht voor zyn gelijk omdat hy er zelfs nu nog van overtuigd is dat Socrates gered had kunnen worden. Hy had een onwankelbaar vertrouwen in de toe komst en dat heeft hy nu nog". De raadsman zei dat Den Besten van plan was na zijn vrijlating opnieuw te begin nen, maar dan op een rustige en be scheiden wyze. Hy meende tenslotte dat de schaal met een voorlopige hech tenis wel in evenwicht was gekomen. Pleidooi van mr. Maris Mr. Maris kwam tot de slotsom dat zyn cliënt. Hoving, zich niet schuldig kan hebben gemaakt aan verduistering omdat hy geen gelden onder zyn berus ting had in de zin als in de wet wordt bedoeld. Hij zou de kredietlimiet hebben overschreden hy had slechts toestem ming kredieten tot f 100.000 te verlenen maar deze interne aangelegenheid van de bank is op geen enkele wyze vastgelegd. Men kan stellen dat Hoving eigenwys, eigengereid en ongehoorzaam tewerk is gegaan. „Misschien kan men zelfs spreken van een wanprestatie, maar hij heeft de kredietverlening niet gebruikt ten bate van zichzelf of ten bate van derden", aldus mr. Maris, die BELGISCHE STEENBLOKKEN VOOR DELTA-WERKEN Ten behoeve van de werken voor het Delta-plan heeft Nederland een con tract afgesloten met zeven Belgische steengroeven voor de levering van 650.000 ton steenblokken in de komen de 3 jaar. De eerste trein met het toegestane maximum van 59 wagons, beladen met 1.000 ton blokken variërend van 300 tot 6.000 kg, is deze week uit de plaats Poulseur in de Belgische Arden nen naar Nederland vertrokken. Tot 1 augustus zullen in de aanloop periode twee keer per week dergelijke treinen naar ons land vertrekken. Daa na zal aan de hand van de dan door de Belgische en Nederlandse Spoorwe gen opgedane ervaring het tempo wor den opgevoerd tot een per dag, die 's avonds uit Poulseur zal vertrekken en de volgende dag op zyn bestemming moet zyn. Het contract heeft naar het Luikse er bovendien aan herinnerde dat de I blad „Gazette de Liège" meldt een Amsterdamsche Bank nooit aan eengrote verandering teweeg gebracht in strafvervolging heeft gedacht. de steengroeven in de vallei van de Waarom fourneerde Hoving de f 2 mil- i Ourthe. De invoering van nieuwe mate- joen voor Scala? „Hy deed dit", aldus rialen heeft de vroeger bloeiende steen pleiter, voorkomen dat Socrates bij het nalaten van de betaling een boete van zes ton had moeten betalen. Die zes ton waren er niet en als Soera- industrie in grote moeilijkheden ge bracht en er heerste een ware malaise Veel bekwame arbeiders verhuisden naar de industriegebieden, nieuwe investe> tes hierdoor zou worden geliquideerd, ringen werden steeds zelfzamer en er zou dat tevens een strop betekenen voor de Amsterdamsche Bank. Hy is echter niet over één nacht ys gegaan. Hij heeft naar aanleiding van de hoge taxatie van het Scalatheater, opgemaakt door de makelaars Groen en Kooy, bij drie ver schillende notarissen inlichtingen over die makelaars gevraagd. Nu wordt hem verweten dat hy op die taxatie is inge gaan. Maar de man die het stuk heeft opgemaakt taxeert nog steeds en gaat vryuit. Mr. Maris stelde voorts dat de officier van justitie zal moeten bewyzen dat Hoving er destijds niet van over tuigd zou zijn geweest, dat het Scala theater f2,2 miljoen waard was. Over de aankoop van grond in Amsterdam noord, waarvoor door de bank een kre diet van f 150.000 als eerste aanbetaling was verstrekt, zei de raadsman dat Ho ving weliswaar wordt verweten dat hij ondanks het verbod van de directie het reeds aan de notaris toegezegde geld had uitbetaald maar dat de beide hoofd directeuren voor de rechtbank hebben verklaard dat ook zij die belofte aan de notaris zouden hebben ingelost. Waar blyft dan de strafbare handeling van Hoving? Mr. Maris onderschreef de me ning van Hoving dat die grondaankoop een „prachtzaak" was. Socrates zou de grond voor f5,— per m2 kopen terwijl de taxaties lagen tussen f 18.— en f 25.— per m2. In de z.g. oplichtingsaffaire van de Rembours en Industriebank zal Hoving o.m. door het afgeven van een gunstige informatie die bank hebben bewogen tot een kredietverlening. Maar volgens pleiter staat er zo weinig in en is deze hierdoor zo nietszeggend, dat deze op zichzelf voor een bank geen reden mag zyn een half miljoen gulden te geven. „Als Hoving hierop wordt veroordeeld wordt het geven van dergelijke informa ties een hachelyke zaak en zal men voortdurend op de rand van oplichting lopen". „Knap financier" Tenslotte zei mr. Maris: „De officier van justitie heeft gedaan alsof Hoving het hoofd is van een internationale op lichtersbende met vertakkingen in Bei- roeth en Mailorca. Maar wat er tenslot te uit de bus is gekomen, is de moeite nauwelyks waard. Het lykt heel wat zo'n oplichting van 2 miljoen gulden, maar wat blijft er van over als er een zekerheid in de vorm van een pand van 2 miljoen gulden tegenover staat, wat nu blykt, dat die grondaan* koop in Amsterdam-noord een goede zaak was? „En hy schetste zijn cliënt als een knap financier en uiterst des kundig bankier, die een moeilyk karak ter heeft, waardoor hy niemand boven of naast zich duldt. Hij heeft misschien veel gedaan in stryd met de regels van het huis, maar hij heeft niemand be nadeeld, noch zichzelf of derden bevoor deeld. Rustig werken In zyn laatste woord zei Nicolaas Den Besten nimmer de bedoeling te heb ben gehad enig strafbaar feit te plegen. „U weet nu heren, wat ik van plan ben: ik wil rustig werken en ik zal wel zwaar oppassen en niet meer zo soepel met mensen omgaan". De heer Hoving, die gedurende de twee volle dagen van het proces geen enkel blyk van emotie heeft gegeven, trad voor het hekje om, onder dankzeg- heerste grote werkloosheid. De volgens het contract te leveren steenblokken vormen 75 tot 80 van de steenwinning en worden beschouwd als een bijprodukt, dat de onderne- Advertentu Het hondje slaapt! Een 14-jarig meisje uit Roer- J mond, leerlinge van het lyceum, m heeft een hondje van zeven we- B ken oud leren slapen. Ze had B P het van haar vader cadeau ge- Bj kregen, maar al heel gauw bleek, dat het dier niet kon slapen, u 5 Niemand had er een oplossing m voor en iedereen stond voor een B raadsel. De oplossing kwam ten- B slotte van het meisje zélf. Ze legde een warme kruik in het J slaapmandje en een reiswekker 5 onder het hoofdkussentje. Deze J wekker bleek de oplossing te zijn. BI Het getik werd door het dier be- B schouwd als de hartslag van de B moederhond en deze hartslag scheen het nog niet te kunnen e missen. Met kruik en wekker B slaapt de jonge hond als een j H volwassen hond i Kom in Kempkes' Meubeltoonzalen te AmsterdamOude Schans 73-75-77, of te Waddinxoeen de prachtige collectie Formule meubelen bekijken. U bent er hartelijk welkom mingen grote onkosten veroorzaakt. De verkoop ervan betekent dus een dubbel voordeel. Het blad schryft, dat het contract een grote opleving in het gebied heeft ver oorzaakt en dat het behalve werkgele genheid ook modernisering van de in stallaties mogelyk zal maken. Minister ontweek een gedaclitenwisseling (Van onze reportage redacteur) Op de gisteren te Kamperland gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappy is in krachtige termen protest aangetekend tegen het voorne men van de regering de wet „Vervreemding landbouwgronden" na 1 januari 1963 niet te verlengen. Zowel de voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappy, het Eerste Kamerlid ir. M. A. Geuze (CH), als diens geestverwant, het lid der Gede puteerde Staten, C. Philipse, wees op de nadelen daarvan voor de landbouw: prijsstyging der gronden en dus ook van de produkten (in IJzendyke klom de koopprijs van 1 ha tot f 17.500, een zware fiscale aanslag wegens vermogensver meerdering en het kansloos worden van bonafide gegadigden uit de landbouw om grond te krijgen, terwijl industrie en recreatie er eigenlijk nog te goedkoop aan zullen komen. Het wetsontwerp dient in elk geval ten behoeve van de pachters water dicht te worden", zo zei ir. Geuze, die overigens weinig goede woorden over had voor het landbouw-beleid. Minis ter Korthals, die als gastspreker de ver gadering bijwoonde, kan tenminste aan zijn ambtgenoot van landbouw over brengen dat diens departement zich aan de afzetbevordering weinig gelegen heeft laten liggen en zelf „door onverstan dige manoeuvres (spreker doelde op de affaire Stahlmann) de afzet moge- Op aanvrage zenden wij u graag een folder toe en een overzicht van onze voor- raadhoudende dealers in uw omgeving. ging voor de hem geboden gelegenheid nog iets te mogen opmerken, in wel gekozen volzinnen zijn visie te geven. „Ik hoop dat de stukken u de overtui ging zullen geven van het feit dat even tuele verliezen, die uit myn beleid zyn ontstaan, moeten worden gezien als het normale risico, dat iedere bank loopt door bepaalde inzichten van zijn func tionarissen. Het is my opgevallen, dat wat men de getuigen heeft gevraagd, juist die dingen zyn, die geheel in de gedachtengang van de officier passen, maar dat zie ik misschien verkeerd, om dat ik in strafrechtelyke zaken een vol komen leek ben. Men kan deze zaak niet afdoen met te zeggen dat het allemaal fout zit, ik heb de overtuiging dat Socrates in de cember 1959 nog "alle mogelykheden in ren, bij de aankondiging dat het be stuur van de Zeeuwse Landbouwmaat schappy had besloten een eigen grond-, pacht- en taxatiebureau op te richten nadat gebleken was dat bij onteigening tonnen meer was betaald voor de gron den langs het kanaal van Terneuzen naar Gent dan wanneer de eigenaren met Verkeer en Waterstaat tot een schikking waren gekomen. Wellicht moet in deze kritische gelui den mede de reden worden gezocht dat minister Korthals na zyn toespraak nog al abrupt liet biyken, niets te voelen voor een gedachtenwisseling met zyn gehoor. De causerie van de minister over de gevolgen van het. Deltaplan voor Zeeland behelsde na het vele wat over dat onderwerp reeds te berde is ge bracht, geen nieuwe gezichtspunten. Over de schadeloosstellingen en de fi nanciële bydragen door het Ryk trad de minister niet in de precisering, welke de vergader) ïg wel deugd zou hebben gedaan. Advertentie lijkheden by onze beste klant heeft gi schaad". Ook de minister van Financiën kreeg onder spontaan applaus een veeg uit de pan met de tirade: „Mis schien dat minister Zylstra ook in Ne derland niet alleen het woord achter standsfilosofie wil gebruiken, maar zich ook eens onder ons plattelandsvolk wil begeven om de toepassing ervan te le ren". Tenslotte moest minister Korthals een bepaalde zaken voor myn directie heb willen camoufleren wys ik volkomen van de hand". „Niet in strijd met waarheid" Geen erkenning van enige schuld of fout dus. Eerder in de middag had de president hem haast op vriendelijke wyze benaderd: „U hebt zich tot dusver met grote kennis van zaken geweerd. Op mij heeft dat grote indruk gemaakt. Toch heb ik het gevoel dat u op cén punt onwaarheid spreekt, namelyk wat betreft zaken waarop u van uw directie het verbod kreeg verdere kredieten aan Socrates te verlenen. Ik hoop dat als u uw best doet, u zeker de dag en mis schien zelfs het uur kunt herinneren". Maar Hoving hield vol: „Ik geloof niet dat ik iets heb gezegd, dat in stryd met de waarheid zou zyn". Op 5 juli zal hy evenals Den Besten weten wat het oordeel van de rechters is. BREESTRAAT 114B 1 oortsetting Trotzkistenprores (Van onze Amsterdamse correspondent) „De rechtbank is ervan overtuigd, dat zowel Michael R. als Salomon S. zijn gedreven door hun idealen. De officier van Justitie heeft zich daarbij aangesloten. Dit is de reden waarom ik nogmaals dringend verzoek de politiek buiten de zaak te houden". Met deze woorden heropende de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Heinz, vanmorgen de woensdag geschorste zitting van het Trotzkisten-proces. En hij voegde eraan toe: „Ook bij het na leven van idealen dient men zekere grenzen in acht te nemen. De dag vaarding bevat het verwijt, dat de verdachten de wettelijke grenzen hebben overschreden. Ik verzoek u zich hiertoe te beperken". Ook op deze tweede dag van het pro ces waren uitgebreide veiligheidsmaat regelen genomen. De bezoekers op de pu blieke tribune werden gefouilleerd en de journalisten moesten hun tassen en schryfmappen door rechercheurs laten inspecteren. Beide party en. officier van Justitie en I verdediging, hebben voor vandaag hun hoop gevestigd op de getuigen. De hoofdgetuige is ongetwyfeld de Amstel- veense drukker H. Tompe. de man die destijds de politie heeft ingelicht over de plannen van de Trotzkisten en daarna, in overleg met de politie, zyn medewer king aan de illegale activiteiten bleef I geven, tot de zaak „ryp" was en de leiders werden gearresteerd. Woensdag heeft Hompe de gehele dag onder stren ge bewaking op een onbekende plaats 1 afgezonderd gezeten. Juist met het oog op deze Hompe, een a-politieke figuur, die in de kring van Medeleven in Bunschoten en Spakenburg deze revolutionairen wordt beschouwd als een verrader, zyn de scherpe maat regelen genomen. Onder de getuigen a décharge. bevindt zich Laurent Schwartz, hoogleraar in de wiskunde aan de Sorbonne te Parys. De president liet R. vanmorgen door de Franse tolk meedelen, dat de recht bank met grote belangstelling had ken nisgenomen van de 13 foliovellen lange verdediging die hij woensdag had over handigd en waarin hy hoe kan het anders van de chef van de Trotzkisti- sche organisatie „De vierde internatio nale" diep is ingegaan op de politieke aspecten van de zaak. De rechtbank verdiepte zich vanmor gen in een aantal processen-verbaal met verklaringen van o.a. de in DuiUland in gevangenschap verbttfvende Haar lemse lithograaf, waaruit zou blijken j dat verdachten hun steun hebben ver leend aan de vaisemuntery die »n een drukkerij te Osnahruck plaats had. De voorlezing van de stukken vroeg evenals op de eerste dag van het proces veel tyd I omdat leder woord In het Frans moest I worden vertaald. liet afschuwelijke drama, waarbij door een verpleegde jongeman een taxi chauffeur werd vermoord aan de West- dyk te Bunschoten, is in Bunschoten I en Spakenburg uiteraard nog steeds het j onderwerp van gesprek. Van alle z.yden ontmoet men de grootste deelneming de Oostkanaaiwcg te Alphen de twee- In 1561, vierhonderd jaar geleden dus. schonk wij schreven daar al eerder over de abdis van Rijns burg, Elburg van den Boetselaer van Langerac een door Wouter Crabeth gebrandschilderd kerkraam aan de St.-Jan in Gouda. Rond de figuur van deze abdis en de abdij waarvan op het ogenblik klooster gangen worden blootgelegd, heeft de burgemeester van Rijnsburg, ge assisteerd door de plaatselijke his toricus S. C. H. Leenheer een ten toonstelling ingericht. Op deze overzichtelijke expositie is ook een origineel van een lofdicht van Nico laas Beets op de abdis aanwezig. Zonder geleide hebben jongens en meisjes beneden de 16 jaar op deze tentoonstellingdie van maan dag tot en met vrijdag in het voor malig schoolgebouw naast het raad huis van 's avonds 7-9 uur gehou den wordt, geen toegang. Op de foto een tekening van de oude abdij te Rijnsburg zoals die op de tentoonstelling is te zien. (Foto L.D./Holvast) met de twee getroffen gezinnen. Vanzelfsprekend denkt men hierby het meest aan de weduwe in Amersfoort, die met haar vier kinderen alleen ach- tcrbiyft en voor veel zorgen komt te staan, waarin maar ten dele zal worden voorzien. Daar de namen van Bunscho ten en Spakenburg op verschrikkelyke wyze met deze moordzaak verbonden zyn, heeft een aantal vrouwen gemeend iets voor de weduwe te moeten doen. Men heeft een comité opgericht ter in zameling van gelden. Aan het hoofd daarvan staat mevrouw Van der Helde, j KLEUTER IN SLOOT TE ALPHEN VERDRONKEN Gistermiddag is In een sloot langs jarige Lcendert van Halm uit Gouda te water geraakt en verdronken. Mevrouw Van Halm was met het ventje een dag op bczoet bn haar broer, de tuinder M. H. Rodenburg. Toen de familie een «op)a thee dronk is het kereltje uit het huls Ineen dik met kroos bedekte sloot gelopen. Men miste de kleuter al vry spoe dig. maar doordat het kroos zich boven de drenkeling onmiddellyk weer nad gesloten was niet te zien waar de jongen te water was geraakt. Pas na ruim een kwartier haalde men de echtgenote van de burgemeester. Te- ham boven water. Kunstmatige adem- vens h-eft de burgemeester toestemming haling loehepast door het 16-jarige gegeven a.s. zaterdag een huls aan huis I buurmeisje E. J. van Veen mocht toen collecte te houden. niet meer baten.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 9