ROOD-CHINA WIL VAN CANADA NOG MEER GRAAN BETREKKEN 1 9 Fopspion Karei Hlasny verkocht geheimen' Tsjen-ji onderhandelt over de levering van zes miljoen ton tarwe in twee-en-een-lialf jaar tijd ln rood pak Huisvrouwen, profiteer van dit extra voordeel! 4^k$UöJLX MARKANT Tsjechische VN-diplomaat werd door de FBI om de tuin geleid nieuwemachtige membraan-motor! MARKANT SACHS UW.I MARKANT Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 juni 1961 Vierde blad no. 30387 Achter de schennen van de Laos-conferentie Communistisch-China tracht op het ogenblik nog meer graan te betrekken van Canada. Hiertoe voert de communistisch-Chinese minis ter van Buitenlandse Zaken, Tsjen-ji regelmatig besprekingen met zijn Canadese ambtsgenoot Howard Green. Dit is in diplomatieke kringen in Genève vernomen. Tsjen-ji, die evenals Green de veertien-landen-conferentie over Laos in Genève bijwoont, heeft vorige week na de terugkeer van Green uit Canada met de Canadees overlegd. Ook voor volgende week zou nog een gesprek op het programma staan, aldus de diplomatieke zegslieden. k De voornaamste onderwerpen van bespreking vormen Pekings onstil bare honger naar graan en de beta ling in termijnen var. het bedrag dat ongeveer 360 miljoen dollar groot is. Tsjen-ji wenst echter nog meer graan te kopen en bovendien wil hij kredieten hebben. Voor wat betreft het laatste verlangen, zou Canada niet onwelwil lend tegenover Rood-China staan. Volgens de jongste berichten heeft Peking in Canada 6 miljoen ton tarwe besteld. Deze hoeveelheid zal in 2 Vi jaar worden geleverd. Voor de eerste zending heeft Canada edelmoedige krediet-af spraken gemaakt: de betaling in dollars mag, naar verluidt, worden verdeeld over een tijdvak van tien tot twaalf jaar, tegen een jaarlijkse rente van vier pro cent. Peking zou betaling in dollars hebben aangeboden voor elke volgende tarwe- leverantie. Verklaring Deze ontwikkelingen vormen voor een deel de verklaring voor het langdu rige verblijf van de Chinese minister in Genève. HU is de enige die zonder on derbreking in Zwitserland is gebleven. Vorige maand is hij met een staf van 150 a 200 personeelsleden in Gene ve aangekomen, voor een verblijf, naar bekend werd, wellicht zes maanden. Tsjen-ji heeft ook reeds ontmoetin gen gehad met- de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, en met de leider van de Britse delegatie, Mal colm Macdonald. Naar in betrouwbare kringen is vernomen heeft de commu nistische minister echter geen poli tieke zaken aangesneden, behalve dan die betrekking hadden op Laos. Lon den erkent nl. het bewind van Peking. Tenslotte heeft Tsjen-ji ook verschei dene malen geconfronteerd met de Sow- Jetrussische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko. Van deze ge- Hoge prijzen in Parijs voor beroemde schilderijen Een bekend schilderij van Claude Mo net. „De brug van Argenteuil" is op een veiling van moderne schilderijen te Pa rijs voor een miljoen gulden in andere handen overgegaan. Een schilderij van Sisley, .De overstroming" bracht 600.000 gulden op. „Schaatsenrijders in Holland" van Jongkind werd verkocht voor 80.000 gulden. Verder werden werken van Cour bet, Utrillo, Gauguin, Rouault en Matisse geveild. De communistisch-Chinese minis ter van Buitenlandse Zaken, Tsjen- ji, is niet alleen in Genève om de conferentie over Laos bij te wonen. Volgens diplomatieke zegslieden voert hij momenteel onderhandelin gen met zijn Canadese ambtgenoot Howard Green over de levering van nog meer graan ten behoeve van miljoenen van zijn landgenoten die in grote gebieden van China als ge volg van natuurrampen met de hon gerdood worden bedreigd. sprekken is niets uitgelekt. Diplomaten die nauw contact onderhouden met de beide partijen, noemden de verhouding tussen de bondgenoten (Moskou-Peking) afgemeten, maar op een afstand. Nieuw licht De overeenkomst met Canada en de begerigheid van Peking om haar te vergroten er deden in Genève ook geruchten de ronde over de levering van industriële voorraden aan commu- nistlsch-China heeft een nieuw licht geworpen op de ernstige binnenlandse toestand van China. Radio-Peking heeft nog onlangs ge meld, dat de te velde staande tarwe in een gebied van 40.000 hectaren was ver nield door de vorst. Volgens schattin gen van de schade aangericht door vorst en stormen in de provincie Sjantoeng zou de oogst echter over een gebied van 200.000 hectaren zijn verwoest- Na op landbouwkundig gebied in de afgelopen twee jaar al ver achterop te zijn geraakt, zou Rood-China dit jaar opnieuw een ernstige crisis in de land bouw kunnen verwachten. Financiering Een punt waar de Westelijke waar nemers zich het hoofd over breken is de vraag waar communistisch-China verwacht de dollars vandaan te halen om de aankopen in Canada te beta len. Volgens een verklaring zou Rood-Chi na elk jaar 350 miljoen dollar verdie nen aan de handel met Hongkong. Vol gens anderen zou Peking bovendien een omvangrijke dollarreserve hebben aan gelegd. Tenslotte zouden de communistisch- Chinese bewindslieden begonnen zijn met de uitvoer van zilver. Het is vele jaren geleden dat dit metaal het land voor het laatst heeft verlaten. Volgens bepaalde berichten zou com munistisch-China zulke enorme voorra den tarwe in het buitenland kopen om dat het land aan de Sowjet-Unie en aan de satellieten de grote leningen in na- tura zou moeten terugbetalen. De Rood-Chinese crisis op voedsel- gebied wordt in de Sowjetrussische pers niet genoemd. Advertentie ZOMERWIJNEN 6 1 Wijnhandel BOOM Slijterij Bij aankoop van 6 fl. LUXEMBURGER RIESLING X SYLVANER, de 7e gratis, per fles f 2.70. KRAAIERSTR. 1 bij de brug, TEL. 20229 Fabriek voor zoet maken van zoutwater in de V.S. President Kennedy heeft door een druk-op-de-knop in zijn bureau in het Witte Huis de eerste fabriek voor het maken van zoet uit zout water in de V.S. in beweging gesteld. Deze ligt in Freeport, Texas, ongeveer 2.400 km van Washington. De president verklaarde bij deze ge legenheid dat de V.S. de gegevens die over het ontzouten van zeewater worden I verkregen, aan alle landen ter beschik king zullen stellen. Volgens hem is het reeds vóór 1970 mogelijk tegen een rede lijke prjjs drinkwater, gemaakt uit zee water, te leveren. Het in werking stellen van deze fabriek is een belangrijke slap in de richting van de verwerkelijking van een zeer oude droom van de «mens, aldus de president. Nu tijdelijk ter kennismaking: Thans ook de vuilste was een „wissewasje" automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmec sop meer Al Uw wensen zijn vervuld e de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris# de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk! zonder apart Inwekenezonder lang koken e zonder warm spoelen. VN-onderzoek gevraagd naar de onderdrukking in Spanje Een Latijns-Amerikaanse groep die Spaanse en Portugese uitgewekenen vertegenwoordigt, heeft de Verenigde Naties verzocht een onderzoek in te stel len naar wat genoemd wordt, onder drukking in Spanje. De groep diende een rapport van vijf advocaten in die in november Spanje hebben bezocht. Volgens dit rapport zijn er 3.000 politieke gevangenen in Spanje. Verder is er in Spanje, aldus dit rap port, geen vrijheid van vergadering en van meningsuiting. De advocaten kwamen uit Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten, Argentinië, Venezuela en Chili. advertentie „Probeer 'm maar eens" 20 V00I (2.5 Advertentie HLKHEL De 49-jarige Karei Hlasnyin structeur in de Tsjechische taal aan de talenschool van het Amerikaan se leger in Monteryheeft militaire geheimen verkocht aan Miroslaw Natsjvalatsj, een der hoogste Tsje chische diplomaten bij de V.N. Maar Hlasny deed het op ver zoek van de F.B.I. Hlasny had een verloofde in Tsjecho- Slowaklje, zijn geboorteland. Met de hulp van de afgevaardigde Charles Teaque (Republikein) deed hy pogin gen haar naar de V.S. te laten komen. Zij is nu zyn vrouw en moeder van een zoon. Geruime tyd geleden echter, werd de instructeur benaderd door Natsjvalatsj, die van hem militaire geheimen wilde kopen. Hlasny vertelde, dat zyn eerste Impuls was geweest, zyn pistool te tiek- ken en de man neer te schieten. Hy deed dat echter niet, maar vertelde zijn afgevaardigde in Washington er van. Deze zond hem toen een introductie brief voor de F.B.I, in San Francisco en daar werd overeen gekomen, dat Hlasny in zou gaan op de voorstellen van de diplomaat, zij het dan met valse was 'n boek dat hij zelf had geschreven Het eerste geheim dac hy verkocht, was een boek dat hy zelf geschreven over de terminologie in het Tsjechische leger. Later „verkocht" hy nog meer ge gevens in ruil voor de veilige overkomst van zyn verloofde naar de V.S. Nummers 1 en 2 Natsjvalastsj werd later, tijdens een ontmoeting in Salinas, vergezelfd door Mogelijk uitbreiding van neutrale „top" India heeft erop aangedrongen nog negentien landen uit te nodigen voor de topconferentie van neutrale landen die op 1 september in Joego-Slavië zal wor den gehouden, aldus heeft een regerings woordvoerder gisteren in New Delhi ge zegd. Het Indische voorstel zal worden be sproken in de commissie van neutrale ambassadeurs te Cairo. Volgens de woordvoerder heeft India onder meer voorgesteld dat ook Zweden, Ierland en Finland aan de conferentie deelnamen, evenals acht Latijns-Ameri kaanse landen. Macmillan weigert ontslag van minister van Marine Premier Macmillan heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld dat de eerste Lord der Admiraliteit Lord Carrington, wiens functie overeenkomt met die van minister van Marine, zijn ontslag had aangeboden in verband met de verschil lende spionage-affaires van de laatste maanden en speciaal in verband met die van de marinebasis Portland. De premier heeft dit ontslag gewël- gerd, omdat naar hy zei. in de moderne wereld de ministers zich naar beste vermogen van hun taak kwijten. De pre mier had Lord Carrington ontheven van de verantwoordelijkheid voor de spiona- ge-gevallen. Advertentie twee andere mannen, Zdenek Wrana en Ewzen Zapotocki, die toen echter slechts werden aangeduid met „nummer 1" en „nummer 2". In de loop van de tyd echter werden de twee mannen „goede vrienden" van Hlasny. men noemde elkaar bij de voor naam. Hlasny zei, dat de twee mannen in de Amerikaanse inlichtingendienst wilden binnendringen. Behalve 1700 dollar, die de diplomaat hem bet-aaide en die Hlasny overdroeg aan de F.B.I., gaven de spionnenwer- vers hem een Polaroid-camera om do cumenten te fotograferen en een ivoren Chinese kom. Hoge functie beloofd Voorts beloofden zy hem een hoge functie als deskundige ln Amerikaanse zaken, als hy met hen naar Tsjecho- Slowaklje wilde terugkeren. Deze druk op hem persoonlijk werd minder, toen Hlasny in 1957 het Amerikaans staats burgerschap kreeg, maar toen werd de druk op zyn verloofde vergroot, die pas in 1959 naar de V.S. kwam. Hlasny vertelde, dat hij vroeger be roepsofficier in Tsjechische leger was. Toen de Duitsers zijn land binnenvie len werd hy naar Engeland gezonden. Vandaar ging hy naar Rusland, waar hy chef werd van de Tsjechische lucht landingsbrigade. In 1911 landde hy ach ter Duitse linies en hielp bij een Tje- chische opstand tegen dc Duitsers. Hij Japanners moeten (le parlementaire zeden nog leren, zegt Ikeda Het Japanse volk moet de behooriyke toepassing van de parlementaire rege ringsvorm nog leren, aldus verklaarde premier Hajato Ikeda van Japan, doel wit van talryke betogingen in Tokio, gis teren voor de Nationale Persclub ln Washington. Het is echter onjuist om uit de relletjes en de verwarring de con clusie te trekken, dat een democratisch bestuur in Japan niet zou kunnen ge dijen of dat Japan tot het communisme geneigd zou zijn. „De democratische beginselen van de rechten van de mens en van de vrU- heid zyn zo diep doorgedrongen in de harten van het Japanse volk, dat hun toewyding aan deze beginselen nooit kan worden verzwakt". Ikeda, die dinsdag in Washington ar riveerde voor besprekingen met president Kennedy, vindt dat de niet-communis- tische landen meer moeten samenwerken ter bestrijding van „communistische on- dermynlng" in Azië, Afrika en Zuid- Amerika. Hij is voorts van mening, dat de industriële naties een eind moet ma ken aan de „ongezonde toestand" van de zich verbredende kloof tussen rijk en arm. Japan streeft naar verbetering van zijn levensstandaard tot het peil van de moderne industriële landen in het Wes ten". «l^dJuaJLI „Karei I geeft goud voor een riks' Komplot ontdekt in Venezuela Geheime stukken gevonden Volgens het Cura^aose blad „Beurs en Nieuwsberichten" zyn geheime do cumenten met plannen voor samenzwe ringen en revolutie ln handen geval len van de regering van Venezuela. Dit is volgens het blad bekend gemaakt door Carlos Andres Perez, directeur-gene raal op het ministerie van Binnenlandse Zaken, tydens een persconferentie in Caracas. De documenten bevatten nauwkeurige instructies voor militaire maatregelen na een gelukte staatsgreep tegen de regering-Bétancourt. Melding wordt ge maakt van de samenstelling van een nieuwe regeringsjunta na het ten val brengen van het bestaande regime. In de junta zouden vier militairen zitting krijgen met een burger als voorzitter. De geheime stukken zouden zyn gevon den in een koffer bij exprocureur dr. Luis Alfonso Osorio, in een apparte ment in het gebouw Cadore in Altamira, Caracas. werd toen ernstig gewond. In een berg hut ontmoette bij het meisje, dat later zyn vrouw zou worden, zy hielp hem by zyn herstel. Toen de Russen de Duitsers verdre ven hadden, zonden de Russen Hlasny naar een Tsjechische krijgsschool. Na voltooiing van die opleiding werd hy stafchef van de eerste pantserdivisie. Toen het bewind communistisch werd. werd hij „ontheven van zün functie" en by wijze van straf gezonden naar een uithoek van het land In 1948 wist hy met een vriend te ontsnappen naar West-Duitsland. Sa men gingen zij toen naar Australië en vandaar in 1952 naar de V.S. Zeven jaar later kwam zyn verloofde, het meisje dat in 1944 in de berghut zijn wonden genezen en zyn hart gestolfn Dokter vermoord floor patiënt (Van onze Paryse correspondent) Een 62-jarige dokter In Lyon, Auguste Lacroix, is gistermorgen door een van zyn patiënten vermoord. De man belde 's morgens om zeven uur aan en vroeg om een nieuw recept. De dokter deed in zyn kamerjas open en liet de man bin nen. Maar nauweiyks was de patient ln de spreekkamer of hy eiste geld. De dok ter moet hebben geweigerd, waarop de man een slagersmes tevoorschyn haalde en elf maal stak. Het slachtoffer moet zich nog hevig hebben verzet, wat biykt uit de wanorde, die in het vertrek heer ste. De 40-jarige dader liet zich zonder ver zet arresteren. Hy beweert niet te weten waarom hy het heeft gedaan. VERDACHTE OVERVAL WINKELIERSTER IN ARREST De Amsterdamse politie I f er In ge slaagd een 18-jarige sloper aan te hou den, die verdacht wordt van een ge pende overval op de 35-jarlge mevrouw W. E Kruiswyk in de Pleter Baststraat In de nacht van dinsdag op woensdag Jl. Naar aanleiding van een tip wist de politie de Jongen ln de Joh. Verhulst- Prins Philip heeft kritiek op chaos in richtingborden (Van onze Londense correspondent) Prins Philip heeft het presidentschap van de Britse Automobile Association (2.5 miljoen leden) neergelegd. Hy zei dat hy tien jaar president was geweest en dat dit lang genoeg was. Hy wordt opgevolgd door de Hertog van Norfolk. Prins Philip die nooit een blad voor de mond neemt, oefende kritiek uit op het chaotische systeem van richtingbor den, waarvan vele nog stammen uit de tyd van paardentractie en soms hoog in de bomen zyn aangebracht. De Prins kwam fel op tegen motorvoertuigen wel ke een ondrageiyke dleselwalm versprei den en zei. dat deze het leven verkor ten. Hy pleitte voor verticale uitlaat- pypen voor dieselmotoren. Tegeiykertyd maakte Marples, de minister van Tran sport, in het Lagerhuis bekend dat auto's welke dikke zwarte rookwolken versprei den. volgend jaar zullen worden ver boden. Maar de dleselwalm van de Lon dense bussen ln de doorgaans smalle straten, waar het nooit schynt te waaien is naar onze mening al hlnderUJk en ge vaarlek genoeg. Van belang was wat de Prins zei over veiligheidsgordels voor automobilisten. Deze zullen onder bepaalde voorwaar den een groot aantal ernstige verwon dingen kunnen voorkomen. Maar de Prins achtte het verkeerd de gordels op het ogenblik verplicht te stellen, omdat nog niet genoeg bekend is over de ver eiste constructie en de Juiste wyze van aantrekking. Buitengewoon gexant in Hongarije By K b. Is dr. J. H. Zeeman, ambte naar van de Buitenlandse Dienst der tweede klasse, benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister ln Hongarye. Vergadering Algemene Werkgeversvereniging De Algemeene Werkgeversvereniging houdt op 27 juni een besloten algemene ledenvergadering ln het Kurhaus te Scheveningen. De voorzitter, de heer ir. F. K. T. Beukema Toe Water, zal tydens deze by eenkomst een rede houden. Advertentie „Stulc voor stuk in cellofaan" Stevenson somber over Zuid-Asrika Amerika'» permanente vertegenwoor diger by de V.N., Adlai Stevenson, heeft gisteren by zyn aankomst In San Juan op Porto Rlco aan het einde van zyn reis door Latyns Amerika tot journa listen gezegd, dat hy vorig jaar een dergeiyke reis heeft gemaakt, en dat naar zijn oordeel de toestand slechter is geworden. De economische wensen en de sociale onrust zRn toegenomen, maar dat is ook het geval met het Inzicht ln amb telijke kringen dat economische en sociale hervormingen en ontwikkeling noodzakelijk zijn en dat het commu nisme steeds gevaariyker wordt. De Amerikaanse „New York World Telegram" meldde gisteren dat er een samenzwering is geweest om Stevenson te doden tydens diens bezoek aan Bue nos Aires. Een poging tot moord op Stevenson is niet gedaan omdat de politie te Bue nos Aires gewaarschuwd was en speciale voorzorgsmaatregelen had getroffen. Volgens de .New York World Telegram* was de aanslag op Stevensons leven be raamd door aanhangers van de verdre ven president Peron. straat aan te houden. By zBn tatle was hy niet meer in het arres- bezlt van de pistool waarmee h{j de overval zou hebben gepleegd. Dinsdagnacht om half twee zou hy by de melkzaak van de weduwe Kruiswyk hebben aan gebeld om een telegram te bestellen. Zodra de vrouw open deed werd zy met een pistool bedreigd. Toen mevrouw Kruiswyk een melkfles door het raam gooide, sloeg de Jongen op de vlucht. Mevrouw Kruiswyk had de jongeman als de dader herkend.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 7