JHR. VON FISENNE VOCHT VOOR HET „HUYS TE WARMONT" Grootscheeps program riclitingsborden ANWB nü 'fijne' Hero sperzieboontjes Na vijftien jaar grote promotie Groep Rijkens zou geen eontaet krijgen met generaal Nasoetion A.N.W.B. tegen Schiphol-belasting AANTASTING VAN FUNDAMENTEN DER KERK N.B.G. telt thans ruim 182.000 leden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 juni 1961 Derde blad no. 30387 De inwoners van Hengelo hoeven niet bang te zijn, dat hun nieuwe burgemeester, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne. niet voldoende aandacht aan de plantsoenen zal bestedenWant als er één ding is geweest, waarvoor de burgervader van Warmond zich heeft ingespannen dan was het wel voor het behoud van het natuurschoon, waaraan Warmond wél, maar de Randstad Holland beslist niet rijk is. „Daarom dacht ik. als het Huys te Warmont met zijn fraaie park te koop is, dan spring ik erop". En dat heeft jhr. Von Fisenne gedaan, al gingen er twee jaar overheen voordat het zover was. Nu heeft Warmond er een fraai park bij, waarin de Warmonders vrije lijk kunnen grasduinen. Een trekpleister te meer ook voor de vele toeristen, die aangetrokken door het fraaie piassen- gebied elk jaar opnieuw naar het wa tersportcentrum aan de Kaag trekker ge aan het water gelegen „Meerrust" gaven. En dan werd er natuurlijk ook over industrie gepraat". Jhr Von Fisenne kent Hengelo een beetje. Vooral in de oorlogsjaren is hij er wel eens geweest, toen hij zitting had Het echtpaar Von Fisenne met het jongste dochtertje in de tuin van de burgemeesters woning. (Foto L.D./Holvast) in de katholieke kinderbescherming en daarvoor vaak naar Gelderland en Over ijssel moest. Bovendien was de vroegere commis saris van de Koningin in de provincie Overijssel een broer van zijn vrouw, ba ronesse Van Voorst, tot Voorst. De vroegere burgemeester van Henge lo, mr. R. J. J. Lambooy, die thans burgemeester van 's-Hertogenbosch is, kent jhr. Von Fisenne betrekkelijk goed. „Hij wist, dat ik gesolliciteerd had", al dus jhr. Von Fisenne. Schatting A.N.W.B.: IN ONS LAND 20.000 VEILIGHEIDSGORDELS Naar schatting zyn er de afgelopen zes maanden in Nederland rond 20.000 veiligheidsgordels voor automobilisten verkocht. Zo heeft gistermiddag ir. C. A. Kuysten, chef verkeersafdeling A.N.W.B. op de persconferentie van de Bond in Den Haag verklaard. Hij zei, dat exacte cijfers niet be kend zijn, omdat de fabrikanten op het stuk van produktie- en omzetcij fers weinig mededeelzaam zijn. Het staat echter vast, dat er per week op het ogenblik in Nederland ongeveer 600 vei ligheidsgordels worden afgeleverd. In het algemeen is de vraag zo groot, dat de fabrieken die door RAI-TNO goedgekeurde gordels vervaardigen, de bestellingen op korte termijn niet kun nen uitvoeren. AANTAL W.W.-AUTO'S STERK UITGEBREID (Van onze Haagse correspondent) Steeds meer Wegenwachten zullen uit gerust worden met auto's inpiaats van de bekende motoren met zijspan. Het aantal patrouilleauto's, op het ogenblik bij de WW in dienst, bedraagt 26. Het zal thans worden gebracht op 68. Daar mee beweegt zich dan één derde van het korps van pechbestrijders op vier wielen. Twee jaar geleden is de A.N.W.B. een proef met auto's begonnen. De Wegen wachten, die langer dan tien jaar in dienst waren, kwamen er voor in aan merking. Ook degenen, die zeven jaar deel uitmaken van de WW komen er thans voor in aanmerking. De motoren-met-zijspan zullen niet geheel van de weg verdwijnen. Voor het opdoen van ervaring van jongere We genwachters en het verkrijgen van ze kere fysieke harding acht de Bond deze vervoermiddelen zeer geschikt. dubbele sperzieboontjes en de normale grootte. Maar altijd topkwaliteit Hero 'fijne' dubbele sperzieboontjes moet a beslist eens proberen. U hebt ze oog nooit zo geproefd. Weergaloos lekker. Haal vandaag nog een paar blikken in buis. Hoogtepunten Was de aankoop van het Huys te War mont een hoogtepunt in de burgemees- terlijke loopbaan van jhr. Von Fisenne, een ander hoogtepunt was het bezoek van Koningin Juliana ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Ko ninklijke Zeil-, Roei- en Motorsportver eniging „De Kaag", van welke vereniging jhr. Von Fisenne ere-voorzitter is. Tijdens het admiraalzeilen op de Kaag, het hoogtepunt van de jubileum feesten, bevond Warmonds burgemeester zich op de „Piet Hein" aan de zijde van de Koningin. De strijd van de burgemeester voor behoud van het landschappelijk schoon is niet altijd even gemakkelijk geweest. Het heeft heel wat moeite gekost om het plaatsen van zomerhuisjes tegen te gaan, terwijl het ook veel voeten in de aarde heeft gehad, voordat een verbod om woonboten te meren van kracht werd. Daarom ook Dat jhr. Von Fisenne zich zo veel moeite heeft getroost voor behoud van het landschappelijk schoon spruit ook voort uit het feit, dat hij voorzitter is van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. „Of ik zelf een watersportliefhebber ben? Ik heb geen eigen boot. Wel heeft de gemeente een motorbootje, waarvan ik altijd een druk gebruik heb gemaakt. Was ik voor m'n werk op stap, dan waS het tevens voor m'n plezier. Was het voor m'n plezier, dan was het tevens voor m'n werk". „Hengelo? Het is inderdaad een hele overgang van een dorp van V/2 duizend zielen naar een stad met 63.000 inwoners. Geen watersport, maar industrie. Maar ook in Warmond heb ik indirect veel met industrie te maken gehad. Al was het dan op het ambtelijke vlak. Vaak en lang heb ik gesproken met vertegen woordigers van de Leidse Kamer van Koophandel. Vaak ben ik uitgenodigd op feesten, die industriëlen in het rusti- Advertentle NOEM EEN ZANAAN BIJ21JN NAAM De kosten zullen 4Vz miljoen bedropen In de komende tien jaren zal de A.N.W.B. de 3000 „hoge" weg wijzers, die nog langs belangrijke routes buiten de bebouwde kom staart» opgesteld, vervangen door laaggeplaatste, lichtreflecterende en dus duidelijker leesbare richtingsborden. Het zal nodig zijn elke wegwijzer te vervangen door gemiddeld tien van die grote richtingsborden. Dit betekent dus. dat er in totaal circa 30.000 zullen moeten worden geplaatst. De A.N.W.B. zal er minimaal jaarlijks 3000 neerzetten. De kosten van zo n bord bedragen ongeveer fl50.~. In 10 jaar tijd zal met deze grootscheepse vervanging van wegwijzers dus een bedrag van 4y2 miljoen gulden zijn gemoeid. Dit is gistermiddag meegedeeld door de heer A. G. M. Boost, direc teur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B. op de jaarlijkse persconfe rentie van de Bond in Den Haag. De grote uitbreiding van het aantal borden houdt verband met het tegen woordig gevolgde systeem van rich- tings-, voorrichtings- en afsplitsings borden. Op de kruisingen, waar nu nog hoge wegwijzers staan, komen meestal voor elke rijrichting twee voorrichtings- borden. Op de vier hoeken van de krui sing zullen nog eens tenminste twee richtingsborden aangebracht moeten worden. Het bovenstaande heeft alleen nog maar betrekking op de vervanging van wegwijzers door beter voldoende borden. Daarnaast bestaat nog een programma van uitbreiding. De ANWB placht jaar lijks 200 „ouderwetse" wegwijzers te plaatsen. Daarvoor in de plaats komen er nu jaarlijks circa 2000 nieuwe rich tingsborden bij. Bovendien zet de ANWB de laatste jaren per jaar al cir ca 1100 richtingsborden van het nieuwe type neer en vervangt hij er 350. Ook al dit werk blijft voortgang vinden. Het jaarprogramma van de afdeling „beweg wijzering" omvat dus in totaal minstens 6400 richtingsborden. Men streeft er echter naar dit aantal tot 8000 op te voeren. Hoezeer de wegwijzer van het klassie ke type op de terugtocht is, blijkt uit de toestand van het ogenblik: Nederland telt nog 6000 van die wegwijzers tegen 6325 (vóór) richtingsborden. Van deze laatste zijn er de laatste twee jaar bijna 2600 geplaatst. De voordelen van de laaggeplaatste, grote borden worden zo groot geacht, dat z\j de ANWB hebben doen besluiten het systeem van richtingsaanduiding buiten de bebouwde kommen radicaal te wijzigen. „Het stelsel, dat op de auto snelwegen sinds een jaar wordt toege past, blijkt", aldus de heer Boost, „goed te voldoen". Bjj de z.g. „Staphorster kruising" (plaatselijke rljbaanverdubbe- Betrokkenen zijn optimistisch gestemd Een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Londen heeft desge vraagd meegedeeld het te betwijfelen, of de z.g. groep-Rljkens in Londen op eni gerlei wijze contact zou kunnen opnemen met de Indonesische minister van De fensie, generaal Nasoction. Zoals bekend streeft de „groep-Rijkens" naar herstel van normale handelsbetrekkingen tussen Indonesië en Nederland. De woordvoerder zei, dat generaal Nasoetion een kort bezoek aan Engeland zal brengen, nl. van 3 tot 8 juli. Nasoetion zal, aldus de woordvoerder, o.m. bespre kingen voeren met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en bezoeken brengen aan Engelse militaire inrichtingen. Zijn verblijf zal overladen zijn met officiële verplichtingen. De woordvoerder verklaarde geen enkele mogelijkheid te zien, tot uitbreiding van de lijst met afspraken. ver«fr«ndhoudina,,Nieuw"Guinea aan Indonesië, daarom- „uroeienae versrananouaing trent te woord heeft gestaan Hoe ls de verklaring van die industriëlen, dat NASOETION IN PARIJS De Indonesische minister van Defen sie, generaal Nasoetion, is gisteren per vliegtuig uit Belgrado in Parijs aange komen voor een officieel bezoek van vier dagen aan Frankrijk. Op 26 juni vertrekt Nasoetion naar Bonn voor een bezoek van een week aan West-Duitsland op uitnodiging van de Westduitse minister van Defensie, Strauss. Hij zal daar o.m. besprekin gen voeren met Bondskanselier Adenau er. de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, minister Strauss en andere regeringsvertegen woordigers. „De groeiende verstandhouding tussen onze groep en de Indonesische presi dent heeft mogelijkheid voor een meer officieel contact tussen Nederland en Indonesië geschapen". Dit werd door een bevoegd zegsman van de groep Rij kens tegenover U.P.J. verklaard. „De mededeling dat de heer Luns zich nadrukkelijk van alle activiteiten van de groep Rijkens heeft gedistantieerd lokt onzerzijds protest uit. Dit is beslist onjuist. Een dergelijke verklaring zou o.i. ook niet zijn afgegeven als minister Luns niet ziek was geweest. WU vinden het ook onbegrijpelijk dat de minister president, zich thans bij deze uitlating aansluit", aldus de zegsman. Hij wees er met nadruk op dat niet uitsluitend zakenmensen deel uitmaken van de groep Rijkens, en zei dat de groep streeft naar het „doorbreken van de sfeer van wederzijdse prestige kwes ties die een gesprek tussen beide lan den onmogelijk maken. Het beinvloeden van dc sfeer is de opzet van de groep. WU streven ernaar te bewerkstelligen de regering terzake „een afwachtende houding" aanneemt, te rijmen, met het op 22 juni uitgegeven communiqué, waarin wordt verklaard dat de minister president zich van de activiteiten van de industriëlen „volledig heeft gedistan- tieert?" Kan de minister uiteenzetten hoe men zich „volledig" kan distantië ren van activiteiten, welker woordvoer ders desniettemin herhaaldelijk ontvan gen worden? Naar aanleiding van de publikaties rond de groep-Rijkens deelt de directie van de KLM het. volgende mede: „In verschillende mededelingen die betrekking hebben op de activiteiten van de z.g. groep-Rijkens is mede de naam genoemd van dr. E. van Konij nenburg, onderdirecteur van de KLM. Voor wat betreft de contacten met Indonesische autoriteiten heeft dr. Van Konijnenburg van de directie van de KLM het uitsluitende mandaat, een re geling te treffen voor de schuldverhou- dat beide partijen aan één tafel komen I amg tussen de „Garoeda Indonesian zitten zonder bij voorbaat voorwaarden I Airways" en de KLM". te stellen". De tijd is rijp" Kerkelijk Leven e groen is gegroeid I De ANWB is een felle tegen stander van de belasting, die de luchthaven Schiphol voornemens is van de passagiers van en naar de luchthaven te gaan heffen. Al- dus heeft gistermiddag tijdens de ANWB-persconferentie de hoofd Het werk van de groep is gegroeid sinds in 1953 dr. Paul Rijkens een be zoek aan Indonesië bracht waar hij vele persoonlijke relaties aanknoopte. Vele le den van de groep hebben van banden van persoonlijke vriendschap met Indo nesiërs gebruik gemaakt deze contacten uit te bouwen tot een vrij geregeld gesprek. Zo was de stemming van het laatste gesprek in Rome „aanzienlijk soepeler" dan die van het voorlaatste gesprek in Wenen, en het gesprek nog daarvoor in Washington. „Hoewel de mogelijkheid van een vier de gesprek nog niet is uitgesloten, zijn wU echter al van mening dat thans de tijd rijp is voor een meer officieel con tact. „Die suggestie hebben wR de mi nister president dan ook gedaan", zei de zegsman. „Ook president Soekarno is be nieuwd te zien in welke mate onze in zichten hier te lande worden gedeeld 'Wij hadden natuurlek geen enkel offi cieel mandaat. Soekarno vraagt nu om bewijzen, ook van regeringszyde. Het is zeer te betreuren dat men nu weer meent de rem te moeten aanzetten zoals uit de officiële commentaren van de woordvoerders blykt". Invloed van Kennedy? De zegsman meende dat de houding van president Kennedy tijdens het re- ington „zeer zeker heeft bygedragen tot de grotere soepelheid van de presi dent tydens het laatste gesprek in Rome". Vragen van Kamerleden NED. HERV. KERK GEREF. KERK te Leerdam G. Vesseur te Beroepen Rockanje. Beroepen te Almelo P. N. Noordsche Schut. directeur, de heer A. Blankert met nadruk verklaard. Ook de ANWB gebruikt de bekende argumenten: door het ontbreken van dergelijke belasting onderscheidt zich ons land gunstig van andere landen J| B_, („als één man in het water springt, I hoeverre de Nederlandse regering vooraf hoeft een ander dat voorbeeld toch niet [kennis heeft gedragen van de bedoeling te volgen?"). De uitwerking van deze van de z.g. groep-Rykens, die reeds maatregel acht men in psychologisch I meermalen contact heeft gehad met pre- opzicht zeer ongunstig. sident Soekarno. Het doel van deze „De Bond", aldus de heer Blankert, groep zou zyn een sfeer te scheppen, „keert zich tegen alle maatregelen, die waarin officieel overleg tussen Neder- ten opzichte van een bepaalde groep land en Indonesië opnieuw mogelijk Het Tweede Kamerlid de heer De Graaf (KVP) heeft aan de minister president en de minister van Buiten landse Zaken schriftelijk gevraagd, in toeristen discriminerend werken".. De ANWB heeft zich dan ook tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek alles te doen om deze „passagiersbelasting" te voor komen. ling In een autosnelweg) staan bü het nieuwe systeem in totaal 20 borden, op circulatiepleinen van elkaar krui sende autosnelwegen zelfs 24. wordt. Vinden de ministers, dat de ver houding tussen Nederland en Indonesië door de actie van deze groep gebaat zün of kunnen worden" Ook de heer Burger (PvdA) heeft over deze kwestie aan de zelfde minis ters vragen gesteld. Hij zou graag wil len vernemen, of de minister op 7 en 21 juli de Nederlandse industriëlen, die contact onderhouden met president Soe karno ter zake van de overdracht van „Tuchtmaatregel is juist" Ds. L. Brink, hervormd predikant in Velsen. gaf namens hoogkerkelijke zijde tiaar aanleiding van het syno dale besluit in de kwestie prof. dr. P. Smits nog het volgende commen taar: Er is een kerkelijke hoogleraar, die onlangs opmerkte dat men zich t.a.v. de vrijzinnigheid in de kerk geen zorgen behoeft te maken, zij sterft een natuurlijke dood zei hij, het eigenlijke gevaar voor de kerk ligt bij de katholiserenden. Maar ik kan niet inzien, aldus ds. Brink, dat een ontkenning van de verzoening geen aantasten van de fundamenten der kerk zou zijn. Ik verheug mij er over. dat onze kerk iemand, die zo duidelijk hoor- en leesbaar deze fundamenten aantast te nu eindelijk de deur wijst. Een eenheid van de kerk. die we beogen, is niet denkbaar op een ba sis, waarop het kruis onbelangrijk geacht ivordt. Uit oecumenisch oog punt kan men zich over deze tucht maatregel alleen maar verheugen, aldus ds. Brink. N.T.: Nl* OOK IN HET KAMBERAAS EN HET WEWEWAAS. Binnenkort zullen twee vertalingen gereed komen van het nieuwe testament, namelijk in het Kamberaas en het We- wewaas, twee talen die op Soemba wor den gesproken Met de vertaling zijn be last prof. dr. L. Onvlee, hoogleraar aan de Vrije Universiteit en oud-taalgeleerde op Soemba vanwege het Nederlands By- i bel Genootschap en ds. P. Luyendijk, 1 emeritusmissionair predikant van Soem ba te Ermelo. Het Nederlands Bybelgenootschap heeft zUn 164-ste algemene vergadering gehouden te Amsterdam, waar tydens de ochtcndbUeenkomst de samenwerking tussen het N.B.G. en de R.-K.-instan- ties, die zich met de bübelverspreiding belasten, ter sprake kwam. Het hoofdbestuur van het N.B.G. heeft veel waardering voor de samenwerking maar acht de gezamenlijke aanbieding van da bijbel in bepaalde plaatsen voorlopig nog uitgesloten. Dit zal van de lokale situatie afhangen. „Ter geruststelling" van enkele leden zei prof. dr. G. C. Berkouwer, dat de samenwerking de fundamentele verschil len tussen Rome en de Reformatie niet zal verzwakken. „Ondanks de contac ten is er geen relativering van de ver schillen". Het N.G.B. telt thans ruim 182 000 le den. Er is een jubileumcommissie samen gesteld in verband met het 150-jarig bestaan van het Genootschap in 1964. In de vacature, in het hoofdbestuur ontstaan door het bedanken van de heer P. Omons, werd voorzien door de ver kiezing van ds. J. R. Wolfensberger uit Amsterdam. In de plaatsen van de aftredende pro vinciale vertegenwoordigers ds. J. R. Prins, ds. D. Scheele en ds. J. R. Wol fensberger werden gekozen: ds. A.Broek uit Groningen, mr. P. F. Oosterhoff uit Assen en de heer H. Tichelman uit Santpoort. Tot algemeen voorzitter van het N.B.G. werd herbenoemd ds. J. H. Slllevls Smitt. Vrije zaterdag handicap voor zondagsschoolwerk Ds. Ter Schegget uit Amsterdam sprak op de laatste dag van het congres van de „Nederlandsche Zondagsschoolver - eeniging", dat in Arnhem is gehouden, over de verantwoordelijkheid ten opzich te van het zondagsschoolwerk. De zondagsscholen bestrijken thans to taal 400 000 kinderen Hoewel het aan tal leden van de ..Nederlandsche Zon- dagsschoolvereeniging" ruim 12.000 is, houdt de groei van het ledental op geen stukken na gelijke tred met de groei van de Nederlandse bevolking. De vrije za terdag, waardoor vele gezinen tydens het weekeinde vertrekken, maakt de zaak er voor de zondagsschool ook al niet beter op. aldus ds. Ter Schegget. „We hebben jonge mensen nodig, die zich met over gave willen wijden aan het zondags schoolwerk. Wat wij eveneens nodig hebben is. dat wij letten op het heden daagse levensgevoel en op het huidige levensklimaat, dat vaak wordt geken merkt door een grote angst", aldus spre ker. 's M'ddags werden drie inleidingen ge houden over: „De Bijbel. een vergeten boek". Hierover spraken ds. Ter Scheg get, dr. Van Leeuwen en prof. dr. J. Bronkhorst uit Brussel. Wereldraad van Kerken doet beroep op Portugal Het dagelijks bestuur van de Wereld raad van Kerken heeft een beroep op de Portugese regering gedaan „om af te zien van opzettelijke acties, die de dood en verminking van duizenden Afri kanen in Angola tengevolge hebben" zo is gisteren in Genève bekendgemaakt. In de verklaring een van de krach tigste die ooit door het dagelijkse be stuur van de Wereldraad is uitgege ven wordt gezegd da: Portugal „On vermijdelijk de sympathie en het re spect van andere landen zal verspelen als het zijn huidige politiek niet op geeft".

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 5