AMERIKA ZAL VRIJHEID VAN WESTBERLIJNERS BESCHERMEN Loonsverhoging metaal kan doorgang vinden Tsjombe (weer vrij!): bouwen aan één natie WEERBERICHT „grote Redevoeringen in Moskon teleurstelling voor hendie de zaak des vredes willen dienen Eisen tegen Den Besten - Hoving Over huur geen overeenstemming Moboetoe ook opperbevelhebber van Katangese strijdkraebteii .TRESLONG'-HILLEGOM ietfivs< Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 23 JUNI 1961 No. 30387 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 VERKLARING VAN MINISTER RUSK „De Westerse strijdkrachten bevinden zich in Berlijn overeenkom stig rechten, die het Westen bij verdrag heeft gekregen. Zij zullen daar blijven om de vrijheid van de Westberlijners te beschermen", aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, gisteren op een persconferentie in Washington. „De VS erken nen de geldigheid van geen enkele eis, die erop berust hun positie in Berlijn door eenzijdige handelen teniet te doen". Rusk noemde ,,dp strijdlustige toon" van de redevoeringen, welke woensdag j.l. in Mos kou door Chroesjtsjow en andere leiders zijn gehouden, „een ernstige teleurstelling voor hen, die de zaak van de vrede willen dienen. De uit werking ervan kan slechts een verhoging van de internationale span ning zijn". Minister Rusk verklaarde, dat de Westerse verplichtingen duidelijk zijn. De heer Chroesjtsjow moet elke gelegenheid hebben en die zal hem worden gegeven om een misrekening in deze te ver mijden. De Verenigde Staten nemen een duidelijk standpunt in: zij zul len krachtig vasthouden aan hun verplichtingen tegenover henzelf en de Westberlijners". stand van het Berlijnse vraagstuk vond. Rusk antwoordde: „Ik wil dergelijke grote woorden niet gebruiken. Maar de toestand is ernstig en ernstig genoeg om de aandacht te vergen van allen, die de zaak van de vrede ter harte gaat". Onze Amerikaanse correspondent meldt: De verklaring van Dean Rusk, ziet men hier als een bewijs hoe hoogst- ernstig de Amerikaanse regering de si tuatie rondom Berlijn ziet. In Ameri kaanse hoofdstedelijke politieke krin gen vreest men, dat de provocerende houding van het Kremlin o.m. geïnspi reerd wordt door de geruchtmakende suggestie van de Democratische Se naatsleider Mike Mansfield in de rich ting van een nieuwe oplossing voor Ber lijn door de vestiging van een vrije stad onder auspiciën van de Verenigde Naties. Men ziet het gevaar van een misrekening van Chroesjtsjow inzake de werkelijke vastberadenheid van de V.S., omdat hij in het voorstel van de par lementaire leider van de Democraten meer zou kunnen zien dan een per soonlijk denkbeeld van de Senator. Van daar dat minister Rusk nogmaals on derstreepte dat er geen enkel vooraf- gaand overleg tussen Mansfield en de regering heeft plaats gehad. Vervolg op pag. 2 HUISBRANDOLIE IN PRIJS OMLAAG (Van onze Haagse correspondent) De grote oliemaatschappijen in ons I land gaan met ingang van morgen de prijzen van een aantal olieprodukten i verlagen. Zo zal de prijs van de z.g.j „huisbrandolie nr. 1" f 1.10 per 100 liter j omlaag gaan, terwijl „huisbrandolie nr. j 11 f 1.05 per 100 liter daalt. De gewone j petroleum gaat f 0.25 per 100 liter omlaag j cn de tractnrolie met f 0.80 per 100 liter De maatschappijen hebben tot deze prijsverlaging besloten na overleg met de regering. ,Geen grote woorden' Over de kernwapenproeven zei Rusk dat Amerika voortzetting venvacht van de besprekingen tussen Oost en West in Genève. De Ver. Staten zullen elke gelegenheid aangrijpen tot verbod van dergelijke proeven, mits dit gepaard gaat met afdoende inspectie en controle. Nadat Rusk zijn verklaring had af gelegd, was er gelegenheid vragen te stellen. Journalisten vroegen Rusk of hij de verklaring van Chroesjtsjow, dat de Sowjet-Unie aan het einde van dit jaar een vredesverdrag met Oost-Duits- land zal sluiten, als een „ultimatum" beschouwde. „Dat is te simplistisch ge zegd", was Rusks antwoord. Toen werd de minister gevraagd of hij de omschrijving „de ernstige crisis, waarmede het Westen na de tweede wereldoorlog te kampen heeft gehad" een juiste kenschetsing van de huidige Resp. 2 en 2V2 jaar met aftrek Gisteravond om half acht heeft de Amsterdamse rechtbank, die met een kleine onderbreking van 's morgens half tien af met de voortgezette behandeling van het Socrates-proces bezig was, het verzoek van de raadslieden afge wezen om de beide verdachten, de 50-jarige Nicolaas Den Besten en de 48-jarige oud-directeur van de Amsterdamsche Bank T. Hoving, onmiddellijk in vrijheid te stellen. Tevoren had de officier van Justi tie, mr. J. F. Hartsuiker, in een vernietigend requisitoir, dat bijna twee uur duurde, tegen Hoving 7Y2 jaar gevangenisstraf en tegen Nicolaas den Besten 2 jaar gevan genisstraf geëist met aftrek van de tijd, die zij in voorarrest hebben doorgebracht, resp. zes en zeven maanden. Hij achtte de tenlasteleggingen op alle punten bewezen: Den Bes ten bedrieglijke bankbreuk, Ho ving twee gevallen van verduiste ring in dienstbetrekking tot een bedrag van ruim 2 miljoen gulden en Den Besten en Hoving samen oplichting tot een bedrag van een half miljoen gulden. Uitspraak 5 juli a.s. (Men zie ook elders) WISSELEND BEWOLKT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Wisselende bewolking en bijna overal droog. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 JUNI Zon op: 4.20 uur: onder: 21.04 uur. Maan op: 16.08; onder: 1.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.50 uur; laag- water te 7.12 en 19.52 uur. STRAND VER WACHTING VOOR MORGEN. (Van een weerkundige medewerker) Nog te sterke westenwind, maar ove rigens vrij _roed strandweer. Droog met morgenmiddag weer brede opklaringen Overdag temperaturen van .7 tot 18 graden Temperatuur zeewater 15 gra den Vooi uitzichtenWeekeinde droog en vrij zonnig, maar nog te frisse zee wind. Dit blad bestaat uit 22 pagina's. Ongelukkige gelijkenis De New York Herald Tribune schrijft, dat premier Chroesjtsjoio, die tijdens zijn toespraak woensdag in Moskou de uniform van generaal van het Rode Leger, droeg, daarin een ongelukkige gelijkenis" met Hermann Goering vertoonde. In een artikel onder de kop „gene raal Chroesjtsjow neemt het over" zegt het blad: „Niet tevreden met alleen maar partijleider en premier te zijn, mat Nikita Chroesjtsjow zich de uniform en stijl van een generaal van het Rode leger aan, met genoeg medailles om een ongelukkige gelij kenis te vertonen met wijlen Her mann Goering". De rede van de Sowjetrussische premier miste evenveel het karakter van een compromis als een artillerie salvo. Het ontbreekt Chroesjtsjoio aan de verbeeldingskracht en de wil om elke andere oplossing dan zijn eigen te zoeken, aldus de New York Herald Tribune. Overleg regering-Stichting v. d. Arbeid (Van onze Haagse correspondent) „Als het College van Rijksbemiddelaars ertoe overgaat de voorge stelde loonsverhoging voor de metaalindustrie goed te keuren, zal de regering het College niets in de weg leggen". Dat antwoordde de staatssecretaris voor Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, op een door ons gestelde vraag na afloop van de vergadering op het Ministerie van Sociale Zaken. Zoals bekend, is in de nieuwe CAO voor de me taalindustrie door de Vakraad Metaal volledige overeenstemming be reikt. De vergadering werd gehouden op verzoek van de Stichting van de Arbeid, die vorige week vrijdag de brief van de staatssecretaris be handelde over de in het voornemen der regering liggende huurverho ging waarin het advies van de Stichting werd gevraagd over een com pensatie (in de vorm van loonsverhoging). De Stichting wilde namelijk verder worden ingelicht over de omvang van de huurverhoging, de datum van ingang en alle andere bijzonder heden, die met de huurverhoging verband zouden houden, vooraleer zij tot een advies komt. Inmiddels had de Stichting er echter in het verzoek om een nadere bespreking geen twijfel over laten bestaan, dat h.i. de behandeling van aanhangige of nog in te dienen loonvoorstellen geen vertra ging mag ondervinden, indien deze voor stellen op zichzelf voldoen aan de gel dende spelregels. De vergadering, die om half acht be gon en eerst om kwart over elf eindigde was zeer druk bezocht. Voor de regering namen aan de bespreking deel de minis ter van Sociale Zaken, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, alsmede de Staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink. Het College van Rijksbemiddelaars was eveneens aanwezig. Over de procedure voor de behande ling van aanhangige of nog in te dienen loonvoorstellen, werd algehele overeen stemming bereikt. Indien goedkeuring wordt verleend aan eventuele loonsver hogingen, zo werd overeengekomen, zal er rekening mee gehouden worden, dat er ruimte wordt gereserveerd in de ver wachte produktiviteitsverhoging voor compensatie van een eventuele huurver hoging. Tot 1 november a.s. zal men bij de toetsing van loonvoorstellen deze ruimte reserveren. (De datum van 1 november houdt ver band met de vermoedelijke datum, waar op de regeringsvoorstellen voor huurver hoging zullen zijn behandeld in de volks vertegenwoordiging). Mocht op deze datum nog geen zeker heid zijn verkregen omtrent de komende huurmaatregelen, dan zal opnieuw met de regering overleg worden gepleegd over de alsdan te volgen procedure. Drs. Roemers, de voorzitter van het NVV, deelde ons nog mede. dat het prin cipe van huurverhoging niet als zodanig I aan de orde is gesteld. Trouwens, over huurverhoging dat Is ons gisteravond wel duidelijk geworden bestaat zeker geen overstemming. De Stichting van de Arbeid zal, na de toelichtingen die de regering thans op haar plannen heeft gegeven, spoedig be ginnen met het opstellen ^an een advies over een huurcompensatie. In Lcopoldstad is men (weer) vol optimisme over de nationale een heid van Kongo, nu president Tsjombe van Katanga weer op vrije voeten is en gistermiddag onmiddellijk na zijn invrijheidstelling, op een persconferentie, verklaarde, dat hij „gereed stond om met zijn Kongo lese broeders van de voormalige Belgische kolonie te bouwen aan één grote natie". Tsjombe die de pers te woord stond in de ambtswoning van premier Ileo, ver klaarde als gevolg van „buitenlandse in vloeden" te zijn gearresteerd. Hij sprak woorden van lof voor generaal Moboetoe, die volgens hem „boven alles verheven" was. Het meest opzienbarend was de aan kondiging van Tsjombe, dat Moboetoe ook de opperbevelhebber zal worden van bet Katangese leger. Ter voorbereiding van de reorganisatie zal kolonel Djokoe, commandant van het garnizoen in Loe- loeaburg, naar Elisabethstad reizen en, geassisteerd door vier stafofficieren uit Leopoldstad, de zaken gaan waarnemen. Tsjombes verklaring wyst er op, dat de Katangese president niet lanser denkt in termen van een onafhankelijke staat Katanga. Hy heeft reeds bevestigd, dat Katangeese parlementariërs zullen deel nemen aan de komende Kongolese parle mentaire conferentie. Hij was echter van mening, dat het moeilijk zou zijn deze conferentie reeds op 25 juni te houden. Beste vriend Tegen het einde van de persconferentie ging Tsjombe staan. Hij omarmde de minister van Buitenlandse Zaken, Bom- boko, zeggend: „Hij was mijn grootste vijand, maar nu is hij mijn beste vriend" In Leopoldstad zijn intussen opmer kingen gehoord, dat de kans groot is. dat Gizenga, de loemoembistische machtheb ber in Stanleystad, geen zin heeft om samen te werken met Leopoldstad, nu Tsjombe van zulke warme vriendschap met de centrale regering heeft laten blijken Elisabethstad en Stanleystad hebben elkaar voortdurend beschreven als werktuigen van het communisme en het kapitalisme. Daarbij komt. dat Gi zenga Tsjombe nog steeds verantwoorde lijk stelt voor de dood van Loemoemba. Op het vliegveld Ypenburg arri veerde gistermorgen de Belgische premier Le Fevre (links), die een kort bezoek aan ons land brengt. Zijn Nederlandse ambtgenoot minister-president prof. J. de Quay was ter begroeting op de lucht haven aanwezig. Geen scheiding van Bolzano en Trento De Italiaanse minister van Binnen landse Zaken, Mario Scelba, heeft zich gisteren in de Kamer van Afgevaardig den te Rome gekant tegen elke poging om de provincie Bolzano te scheiden van de provincie Trento. Italië, zo zei hij. is van plan om het plaatselijke be stuur in Bolzano grotere bevoegdheden te geven binnen het raam van de hui dige grondwet. In de provincie Bolzano wordt hoofdzakelijk Duits gesproken, in de provincie Trento Italiaans. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Antonio Segni is vandaag naar Zürich vertrokken om daar met zijn Oostenrijkse collega Bruno Kreisky weer te praten over de kwestie Zuld- Tirol. Vluchtelingen mt In Zurich hebben de drie politie ke leiders van Laos. Prins Soevan- nah Phoema. zijn halfbroer Prins Soevanoe Vong en Prins Boen Oem. in een communiqué meege deeld. dat zij voor Laos een rege ring van nationale eenheid zullen vormen. Deze foto is gemaakt aan het slot van de ..Prinsen"-conferen tie. Links aan de tafel Prins Boen Oem, in het midden Prins Soevan- nah Phoema. die het communiqué ondertekent en rechts Prins Soeva- noevong, die gedeeltelijk schuilgaat achter een cameraman. i Voorstel Gohlherg: zeeliedenstaking 60 dagen opschorten De Amerikaanse minister van Arbeid. Goldberg, heeft gisteravond voorgesteld dat de zeeliedenstaking voor de tyd van zestig dagen worden opgeschort. In die tijd zou dan een commissie van drie door president Kennedy aangewezen personen moeten proberen een oplossing I te zoeken. Goldberg drong er bij reders en vak bonden op aan dit plan te aanvaarden in hun eigen belang en dat van het land. Hij zei op een persconferentie dat het voortduren van de staking ertisMg zal bijdragen tot verslechting van de handels- en de dollarbalans van het land. De minister wil morgen antwoord van de partijen ontvangen. Angola naar Kongo Het hoofd van de baptltische zending, Cecil King, heeft gisteren vanuit een telefooncel in Leopoldstad aan het Britse blad „The Guardian" meegedeeld, dat woensdagavond 80.000 vluchtelingen uit Angola Kongo zijn binnengekomen. Sommigen hadden brandwonden. Er be stond grote behoefte aan voedsel. De Portugezen hadden vele dorpen in het noorden van Angola platgebrand bij het zoeken naar nationalistische op standelingen. Het gehele noorden Is door de bevolking verlaten. Advertentie (tel. 0 2520—5347) - Rest k la carte. Dag. Diner-Dansant Onbeperkt kip-eten f1 Quirk-Lunch (5 min. plate, service) o.a. gebakken paling f5.—. 's Maandags gesloten. ÉW ?)ltt Uit het Leidsch Dagblad van 25 Junij 1861: Men berigt ons, dat diakenen der Nederl .Hen. Gemeente al- hier besloten hebben, de aanne- i ming van het bouwen van 50 nieuwe arbeiderswoningen in de Verwerstraat tot de som van I 80.200 niet te gunnen, maar een nieuw plan op geringer I schaal te laten ontwerpen.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 1