P.K Alle TT-records in Assen reeds gebroken Turn-„zuilen"'' op liet Stadhuisplein Ploegen voor de Tour PRIJS VAN AMSTERDAM Symbool van Kwaliteit JOS DE BAKKER WON GROTE Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 juni 1961 Zesde blad no. 30387 WIELRENNEN Het rennersveld voor de Ronde van Frankrijk, die zondag te Rouaan start, ziet er als volgt uit: Frankrijk Nationaal (ploegleider Mar cel BidotHenry Anglade, Jacques An- quetil, Robert Cazala André Darrigade, Pierre Everaert Jean Forestier, René Privat, Joseph Groussard, Francois Mahé, Raymond Mastrotto, Louis Ros- tollan en Jean Stablinski. Training trok 18.000 toeschouwers Honda - heerschappij Chamathias nu gewond, maar zijn hartelijke groeten aan de Asser orga nisatoren aan een collega meegevend (Van onze speciale verslaggever) Alle records, behalve in de 350 cc klasse, zijn tijdens de training voor de Asser TT reeds gebroken. En er is nog een andere verbete ring bijgekomen, namelijk die der belangstelling. De laatste jaren is de interesse voor de training groot j maar gisteren werden ook op dat i punt alle records gebroken. Kilo- j meterslang was de file omstreeks halfzeven en de politie had de grootst mogelijke moeite om de stroom in de juiste richting te lei den. Bumper aan bumper stonden de voertuigen en de arme automo bilisten die van de zijstraten de hoofdweg moesten oprijden, heb ben een waar jobsgeduld moeten uitoefenen, kortom, de toegangs wegen tot het Asser circuit vorm den een ononderbroken autodak Er is tijdens de avondtraining onge twijfeld spectaculair gereden, maar de meeste feiten van de dag hebben toch de ochtend en de middag ronden ge bracht. Des middags joeg Mike Hail- wood zijn Honda in 3.36.5 rond of met een gemiddelde van 128.110 en dan te bedenken dat iedereen in 1960 reeds stomverbaasd was toen Jim Redman, de Rhodesiaan, zijn MV tijdens de trai ning in 3.43,6 rond bracht en dat Carlo Ubbiali in de wedstrijd van 1959 de snelste ronde maakte in 3.37,7!. Nu, de Honda heeft alle herinneringen daar aan eenvoudig weggevaagd in de 125 ccklasse. De tweede plaats kwam ook bij een Honda, namelijk die van Tom Phillis, de Australiër, die 3.38,4 noteer de. Maar direct daarna kwam toch een MZ. Ernst Degner, de meest gevreesde van de Oostduitse stal. liet .338,7 afdruk ken, slechts 0.3 sec. minder snel dus dan Phillis. Achter hem echter weer een Hon da. die van Luigi Taveri (3.39,4) en nog een, die van Jim Redman (3.40.5). De CZ, bereden door Stanislav Malina, kwam er ook dicht by: 3.43,. 7A propos. Jan Huberts noteerde op zijn Honda 3.55.3. Heer en meester In de 250cc klasse heeft Honda zijn aanwezigheid nog duidelijker gesteld. Tarquinio Provini mag dan in 1960 tij dens de wedstrijd 3.21,5 hebben gedraaid en tijdens de training 3.26,8, Mike Haihvood bracht zyn rood monster in 3.21,2 rond en dat betekende dus met een uurgemiddelde van 137.852 een nieuw record. Daarmee was de kous echter nog niet af, want de Honda- heren hebben er een onderling wed strijdje van gemaakt: Jim Redman 3.21.5 Tom Phillis 3.21.7 Bob Mclntyre 3.22,9. Maar Gary Hocking heeft in deze klasse met zijn MV nog niet getraind De Jawa kwam met Frantisek Stastny op 3.29,3, de Benelli met Silivio Grassetti op 3.31,7. Eerst daarna volgde de MZ met Ernst Degner: 3.32.9. Helaas heeft in deze klasse de Morini zich moe ten terugtrekken. Tarquinio Provini is concizione salute niet in orde en met een ziek lichaam kan niet gereden wor den, heeft de Morini terecht geoordeeld. Gary Hocking mag dan in de 250cc- klasse niet gereden hebben, in de 55cc klasse heeft hij dat wel gedaan. En hoe! John Surtees is een groot motor renner geweest (hij is op de auto over gestapt) en zyn in 1959 gevestigd re cord (snelste ronden in 3.18.3 en snelste trainingsronde in 3.18) scheen schier on aantastbaar. Het mocht wat. Hocking draaide zijn gloeiende machine eerst eens lekker warm, ging er eens echt voor zitten en deed de tijdwaarnemers die toch heus wel wat gewend zijn, de haren te bergen rijzen door 3.17.3 ofwel met een gemiddelde van 140.577 te draaien. Ook al een record verbete ring dus. Maar de Nortons gaven toch prachtig party. Mike Hailwood bleef de Rhodesiaan aardig dicht op de hielen met 3.20,9. Voorts noteerde Bob Mcln tyre 3.24,3, de Canadees Frank G. Perris 3.25,6, beiden ook op Norton. ROEIEN Rotsee-regatta Verschillende Nederlandse ploegen hebben ingeschreven voor de Rotsee- Regatta, een internationaal roei-evene- ment, dat zaterdag 8 en zondag 9 juli a.s. te Luzern wordt gehouden. Twee Achten van Proteus, de Acht van Ne- reus, de Vier zonder stuurman van Ne- reus, de Vier met en de Vier zonder stuur man van Njord, de Vier met stuurman van Argo en de oude skiff (Rob Groen) van Aegir zullen in Luzern aan de start verschijnen. De lichte Acht van Nereus, die oor- spronkelyk als enige Nederlandse ploeg was ingeschreven voor de wedstrijden om de Thames Cup van de Henley Royal Regatta (5 tot 8 juli op de Theems) zal niet naar Londen vertrekken. Na de zon dag gehouden Hollandbeker-wedstrijden heeft men het beter geacht, geen Neder landse Acht naar deze internationale wedstrijden af te vaardigen. WIELRENNEN Graczyk niet in de Tour Jean Graczyk, die door Marcel Bidot was geselecteerd voor de Franse natio nale ploeg, zal niet kunnen uitkomen in de Ronde van Frankrijk. De Franse ren ner, die in 1960 het puntenklassement won, heeft last van angina en moet van zyn dokter twaalf dagen volledige rust nemen. Zyn plaats in de Franse natio nale equipe zal nu worden ingenomen door René Privat, die zou starten in de ploeg van Centraal Zuid. Deze laatste ploeg wordt nu gecompleteerd door de regionaal Novak. Voetbal - programma Intertoto-competitie Slovan Bratislava De zijspannen Omdat het zo mooi ging hebben ook de zyspannen zich laten gelden. Aar dige motortjes, die driewielers. Een leu ke baan ook om er passagier in te zijn, want de bodem van het zy-alkoofje scheert zo dicht langs de grond, dat het stof in alle richtingen vliegt, uit angst verpletterd te worden. Florian Vorwarts Berlin Wiener ACOdra Opole Motor JenaBanik Ostrava OsnabrückGrazer AK Gornik Zabrza Wiener Sportclub Dynamo Berlin—Spartak HK Vienna Wien Offenbacher Kickers Tatran Presow Korfbal-overzicht De beide hoofdklasse-kampioenen. HKV en Rohda, komen zondag as. in Den Haag tegen elkaar binnen de lynen voor de eerste ontmoeting om het landskam pioenschap. De volgende week vindt op het Rohda-terrein in de hoofdstad de returnontmoeting plaats. Adspiranten-seriewedstrjjden Zowel HKV als Die Haghe organiseert zondag a.s. een adspirantentoernooi. Van Leidse zijde wordt hieraan deelgenomen door teams van Fluks en Vic. Oriëntis. Christelijke Korfbalbond Het programma voor morgen luidt: CKB-Titil: DKODVES (4 uur SMS- lerr. te Zuilen). Prom. Hoofdkl. West: KVS-GKV. Prom. 2e-kl.: FIKS 3—DSVP. Lokomotive Leipzig Chaux de FondsFC Schalke 04 GöteborgFeijenoord FC ZürichPirmasens Borussia Neunkirchen— FC Grenchen VWOergryte Göteborg SpartaTasmania Berlin Elfsborg BorasFC Basel Beslissingswedstrijden HelmondEDOVolewij ckersDHC AMATEURS Kampioenschap van Nederland: KHFC Spel. EmmaXerxesVelocitas. Promotoe naar derde-klasse; RAVA SJC; 's-GravenzandeDUNO. ZATERDAGVOETBAL Kampioenschap van Nederland: Hui zenSpel. Genemuiden. Promotie derde-klasse (West 1)Lis- sv Boyjrr-Blauw Wit W. Het werd een eindsprint als een thril ler. Een halve baan voor de finish was er nog geen waarneembaar verschil, maar toen gaf Oudkerk alles in een fel le eindsprint die hem tenslotte één se- D ui island (ploegleider Peter Kantors): Joseph Boghardt, Manfred Donike, Friedhelm Fischerkeller, Hans Jarosze- wicz, Hans Junkermann, Dieter Kern- per. Helmuth Kuckerkorn, Horst Olden burg, Reinhold Pommer, Dieter Puschel, Siegfried Renz en Ludwig Troche. Italië ploegleider Antonio Covolo) Renzo Accordi, Graziano Battistini, Guio Boni, Carlo Brugnami, Guido Car- lesi. Roberto Falaschi, Vito Favero, Ime- rio Massign an. Mario Minieri, Armando Pellegrini, Enzo Pizzoglio en Adriano Zamboni. West-Zuid-West (ploegleider Paul le Drogo): Pierre Beuffeuil, Edouard Bi- houee, André Cloarec, André Foucher. Jean Gainche, Georges Groussard, Marc Huiart, Guy Ignolin. Felix Lebuhotel, Fernand Picot, Marcel Queheille en Joseph Thomin. Centraal-Midden (ploegleider Adolphe Deledda»: Antoine Abate, Louis Ber- gaud, Manuel Busto, Jean Dotto, Valen tin Huot, Camille le Menn. Claude Mattio, Jean Milesi. Marcel Rohrbach, Pierre Ruby, Gerard Thielin en Novak. De Braziliaanse ex-international Walter Marciano de Queiros, de ster speler van de Spaanse club Valencia, is woensdag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De Belg Jos de Bakker 'eiste gister avond op knappe wyze de Grote Prijs van Amsterdam voor professional sprin ters voor zich op. De Bakker bleef in de eindstrijd tegen Plattner en Maspes op kop tot voor de Marathon-tribune. I Daar waagde Plattner zijn kans, maar zowel Maspes als de Bakker bemerkten tijdig het gevaar. Met Plattner nog steeds in eerste positie kwam het drietal de laatste bocht uit. Maspes kwam bui tenom, ging over de Zwitser heen, maar werd kort voor de finish volkomen ver rast door De Bakker, die binnendoor was gekomen. De Belg zegevierde met een kwart wiel voorsprong. Ook de halve finales en de finale van het Nederlands kampioenschap achter volging voor amateurs werden deze avond afgewerkt. Nijdam en Oudkerk bereikten de finale door overwinning op resp. Nikkessen en Van der Lans. De Amsterdammer Jaap Oudkerk onttroon de in een enerverende rit Henk Nijdam als Nederlands kampioen. Oudkerk, die reeds eerder de baantitel over 50 km. behaalde, startte snel en nam een voor sprong die varieerde van tien tot twin tig meter. Nijdam vocht verbeten terug, herstelde zich en had twee ronden voor het einde het verschil goedgemaakt. Om elke meter werd daarna fel gestreden en bij het ingaan van de laatste ronde flitsten de lampjes vrijwel gelijktijdig Nikkessen veroverde de derde plaats door een knappe zege op Van der Lans. Deze laatste had aanvankelijk een voor sprong van ongeveer twintig meter, maar werd verrast door een tussensprint van zijn tegenstander en viel daarna terug. Uitslagen Eindklassement sprint professionals: Als één van de sluitstukken van de festiviteiten van de Leidse Sportstichting demonstreerden de gezamenlijke gymnastiekvereni gingen gisteravond op het Stad huisplein. Een ware manifestatie van sa menwerking van de „drie zuilen"; KNGV, Chr. Gymnastiek Ver bond en het Rooms Katholieke Verbond. Na een opmars van alle deelneemsters, voorafgegaan door hun verenigingsvaan dels, brachten de meisjes van Groen Wit een keurig uitgevoerde vrye oefening onder leiding van mevr. v. d. Post. De heer Van Noort demonstreerde met de herenploeg brugturnen. Een toestel nummer, dat in de smaak viel, maar waaraan nog wel iets te „schaven" valt. Bijzonder aardig was de kleuterles van mej. Van Hummel. Op buitengewoon prettige wijze wist deze leidster haar groepje, samengesteld uit kleuters van ie verschillende verenigingen, tot aar dige oefeningen met een kort touwtje te brengen. Brug ongelijke legger onder leiding van de heer De Hertog, gaf te zien wat de Leidse dames in hun mars hebben. Zeer fraaie en bijzonder uitgevoerde oefenin gen aan dit toestel gaven te zien, wat te bereiken valt door ernstige training onder goede en kundige leiding. De leidster van L.T.C. boekte weder om veel succes met een knotsoefening. In fleurig gele jurkjes gaf deze vereniging een goede demonstratie. Hoogrek, waardoor het publiek altijd geïmponeerd wordt, kan niet onverdien stelijk genoemd worden. Enkele fraai uit gevoerde oefeningen brachten de toe schouwers tot enthousiasme. De dames en meisjes van Groen Wit wisselden het programma af met een ritmische oefening. Lange mat springen dames en heren onder leiding van de heer De Hertog, was een lust voor het oog. Mooie over slagen, flik-flaks, Arabieren en tenslotte salto's werden in een vlot tempo voor geschoteld. Kleutergymnastiek op het Stadhuisplein (Foto L.D./Holvast) De in donkerblauw gestoken ritmische ploeg van Brunhilde onder leiding van mevr. Metz trakteerde de toeschouwers op een zeer fraaie en goed uitgevoerde knotsoefening. Ringzwaaien dames bracht naar voren hoe goed dit toestel de dames „ligt". De deelneemsters gaven elkaar weinig toe. Een mooi groepje turnsters, dat wy gaar ne in de toekomst nog eens zouden willen zien. De vereniging Victorie boekte veel suc ces met een knotsoefening voor meisjes, onder leiding van mevr. v. Djjk. Een aar dig samengestelde oefening die door de meisjes keurig voor het voetlicht werd gebracht. Aan het einde van deze bijzonder ge slaagde avond dankte de voorzitter van de Sportstichting, de heer J. C. F. Coers, alle medewerkers en medewerksters voor hun actieve aandeel in het slagen van deze avond. Spreker bood alle verenigin gen een herlnneringsvaantje aan. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Post afgelegd 79.990 meter; 2. Van Houwelingen 79.795; 3. Wierstra 79 625; 4. Koch 79 435; 5. De Paepe 79 380; 6. Raynal 78.910; 7. Stakenburg 76 940. SPORTSPLIiNTERS Gisteren zijn in Oberhausen de par tijen uitgespeeld voor de eerste ronde van het toernooi om het Europees kam pioenschap schaken voor landenteams. De uitslagen waren: RuslandSpanje 9—1; Zuld-SlaviëWest-Duitsland 64- 34; Hongarije—Tsjecho-Slowaklje 84— 14. Nauwelijks vier dagen voor de aan vang van Wimbledon ligt de Australiër Rod Laver, één van de favorieten voor de heren enkelspeltltel, met griep inbed. Laver moest donderdag verstek laten gaan b(j de Londense tenniskampioen schappen. omdat hij hoge koorts had De Australiër verwacht echter voor maan dag weer op Jjqea „a Zoals gezegd, de 350cc bracht dus geen recordverbetering. De 18.000 toeschou wers zagen echter wel Bob Mclntyre als snelste over de baan gaan in 3.24,2. Het. record staat op naam van John Surtees met 3.23. Het bijzondere feit van de avond was dat Pip Harris het ronde record nog weer scherper heeft gesteld door nu in de zijspanklasse 3.41,1 (125.45) te noteren. Voor hij gistermorgen met de Nederlandse Tourploeg naar Rou aan vertrok had Woutje Wagt- mans nog heel wat handtekenjngen te zetten. België (ploegleider Georges Ronsse): Jean Adriaenssens, Frans Aerenhouts, Jean-Baptiste Claes, Emile Daems, Jo seph Hoevenaers. Eddy Pauwels Joseph Plankaert, Louis Proost, Michel van Aerde, René Vanderveken, Martin van Geneugden en Joseph Vloeberghs. Spanje ploegleider Gabriël Saura Jacques Alomar. Antonio Bertran, Juan Campillo. José Gomez del Moral, Vi cente Iturat, Fernando Manzaneque, René Marigil, Carmelo Morales, Luis Otano,» Miguel Pacheco, José Perez- Frances en Julio san Emeterio. Groot-Brittannië (ploegleider André Mater): Stan Brittain. Ron Coe. Vic Denson, Seamus Elliott Albert Hitchen. Hen Ladlaw, Ian Moore, George O'Brien, Brian Robinson, Sean Ryan, Tom Simpson en een nog nader aan te wij zen renner. Nederland (ploegleider Klaas Buchly Piet Damen, Jo de Haan, Dick Entho ven, Ab Geldermans, Jaap Kersten, Jef Lahaye, Coen Niesten, Toon van der Steen. Piet van Est. Wim van Est, Wout Wagtmans en Jan Westdorp. verantwoordelijk werk vereist concentratie De verantwoording voor het nieuwste Jet vliegtuigtype ligt in zijn handen! Hij is verantwoordelijk voor passagiers, vliegtuig en bemanning! Zijn taak ver eist voortdurende concentratie! De ge zagvoerder weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en na tuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich om dat dit de beste chewing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! ZwitserlandLuxemburg ploegleider Alex Burtin): Rolf Graf. Kurt Gimmi, Alfred Ruegg, René Strehler, Jean Lui- sier, Serge Ruchet (allen Zwitserland). Charly Gaul, Marcel Ernzer, Aldo Bol- zan. Raymond Bley, Sintges en Roger Thull (allen Luxemburg). Parijs-Noord-Oost (ploegleider Jean Mazier): Albert Bouvet. Henri Duez, Philippe Gaudrillet, André Geneste, Elio Cerussi, Raymond Hoorelbeke, Stephan Lach, André le Dissez, Jean-Claude Le- febre, Claude Sauvage, Bernard Viot en Joseph Wasko. Oudkerk onttroonde Henk Nijdam conde winst opleverde. De tfjden waren van wereld-formaat: 5 min 3.4 aec voor Oudkerk en 5 min 4,4 sec voor Nijdam. 1. De Bakker (Belg); 2. Maspes (Ita lië); 3. Plattner (Zwitserland); 4. Derk- sen (Nederland): 5. Sterckx (Belg); 6. Gaiardoni (Italië); 7. Potzernheim <Dld>; 8. Captein (Ned). Stayers, le rit van 40 km: 1. Wierstra (Ned met gangmaker Van Inghelgem 29 min 59 sec.2. Post (Ned) achter Grolimond op 10 meter.3. Koch (Ned) achter Van Roey op 75 meter., 4. Van Houwelingen (Ned) achter Wiers- ma op 135 meter., 5. De Paepe «Belg» achter De Graaf op 200 meter.6. Raynal (Frankrijk) achter Lorenzetti op 290 meter., 7. Stakenburg (Ned) achter Beets op 350 meter. 2e rit: 1. Past (Ned) achter Groli mond 29 min 28,8 sec, 2, Van Houwe lingen (Ned) achter Wlersma op 70 me ter; 3. Wierstra (Ned) achter Van In- gelghem op 375 meter; 4. De Paepe (Belg) achter De Graaf op 420 meter; 5. Koch (Ned) achter Van Roey op 490 meter: 6. Raynal (Frankrijk) achter Lo renzetti op 800 meter; 7. Stakenburg (Ned) achter Beets op 2710 meter. draaide in 1960 de snelste ronde tydens de wedstrijd van 3.42,7 maar Pip Harris, de vrolijke Engelsman, deed het nu tijdens de training in 3.42,6 (124.599), Max Deubel deed er 3.45,1 over en Scheidegger 3.46,1.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 17