prijzen HEREN gPORT- SHIRTS LUCKY... THE REAL NT CIGARE RNATIONAl TE LUCKY IN NEDERLAND I.25 GELD WISSELEN VIA AUTOMAAT OP AANTAL POSTKANTOREN DOOR LATE ZOMER lage LUCKY STRIKE Capaciteit van de Maas in '66 verdubbeld Peek& Cloppenburg Eerste automaat op de wereld verkocht wijwater 230j. v. Chr. ONSCHENDBAARHEID FRANS PARLEMENTSLID OPGEHEVEN Af kaveling van de oevers komt Afkalving van de oevers komt uit zich zelf tot stand DE HOOFDSTAD VAN MEXICO IS AAN HET VERZINKEN Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 23 juni 1961 Vijfde blad no. 30387 Vinding van Amsterdammer (Van onze Amsterdamse correspondent) Een aantal postkantoren in ons land die, welke gedeeltelijk worden geautomatiseerd wordt binnenkort voorzien van geldwisselautomaten. Deze apparaten kunnen bij inworp van een gulden drie kwartjes, twee dubbeltjes en een stuiver terug geven, doch ook zo worden afgesteld, dat de gulden wordt gewisseld in 1 kwartje, zeven dubbeltjes en vijf centen of welke andere variatie dan ook. Dit is mogelijk gemaakt door de uitvinder van dit type geldwisselautomaat, de Amsterdammer F. B. van der Meer. De heer Van der Meer heeft een volledige dagtaak gevonden in het ont werpen van automaten, die een Am sterdamse firma op de markt brengt. Zo construeerde hij voor het Gemeente lijk Vervoerbedrijf te Amsterdam een automaat, die niet alleen bij inworp van een gulden, maar ook van ieder denk baar guldensbedrag aan kwartjes, dub beltjes, stuivers en centen een tram kaart terug geeft. Het uitdenken van feilloos werkende automaten is een hobby van de heer Van der Meer, die tot een fascinerend beroep is uitgegroeid. In de showroom van de firma heeft hij ons een blik ge gund in de ingewanden van tientallen automaten, waar de meest verrassende processen plaats vinden, aan de gang gebracht door enkele geldstukken. Er staan automaten, die sigaretten, croquet- ten, gevulde koeken, nylonkousen of bloemen leveren, maar ingewikkelder zyn die, welke naar verkiezing soep, bouillon, koffie of chocolademelk leve ren. Deze drankautomaten zijn mogelijk geworden doordat de grondstoffen van deze dranken in poedervorm verkrijg baar zijn en iedere beker dus op het moment, dat op de knop wordt gedrukt, vers wordt bereid. Binnenkort komt ech ter een koffieautomaat in de handel, waarbij geen gebruik wordt gemaakt van poederkoffie, maar waarin voor elke be ker de koffiebonen afzonderlijk worden gemalen. De drankautomaten zijn vooral in trek bij grote bedrijven, waar ze veelal in de werkruimten worden opgesteld. De automaten, die flesjes limonade leveren, zijn reeds jaren bekend, maar nieuw is nu ook een apparaat, waarin lege flessen kunnen worden geworpen, waar na het statiegeld automatisch wordt teruggegeven. Al bij de Grieken De automaat schijnt bij deze jachtige tijd te horen, maar is niettemin reeds zeer oud. De Grieken kenden de auto maat reeds meer dan 2.000 jaar gele den in het jaar 230 voor Christus was er een apparaat, dat na het over halen van een handel kleine puimsteen kogeltjes afgaf, welke werden gebruikt voor het handen wassen en honderd jaar voor Christus werd door Heronos van Alexandrië 'n toestel geconstrueerd, dat na het inwerpen van een munt wijwater verstrekte. De munten moesten in een smalle opening worden gedepo neerd, vielen dan op een lepelvormig uiteinde van een hevel, die hierdoor een ogenblik naar beneden werd gedrukt, waardoor aan het andere einde een ventiel werd geopend en wijwater ter beschikking kwam. Diezelfde Heronos maakte ook installaties, met behulp waarvan tempeldeuren zich automatisch openden en sloten. Het duurde tot de 17de eeuw eer de automaat weer een opleving vertoonde. Aan echte verkoopapparaten was men nog niet toe. De meeste bestonden uit fluitende vogeltjes of dansende figuur tjes, die door een druk op de knop in beweging kwamen. Groot opzien baarde destijds de schaakautomaat van Von Kempelen, die een robot bezat, van wie niemand ooit kon winnen. Jarenlang was dit appa raat een sensatie tot op zekere dag aan het licht kwam, dat alles op be drog berustte. Het „mechanisme" be stond uit een ingebouwde (echte) Lili- utter, die uitstekend schaak speelde. :et manneke hield via een spiegel het bord in de gaten en regelde vanuit het binnenwerk de zetten van de robot. Opmars automaat Tegen het eind van de vorige eeuw was de verkoopautomaat al gemeengoed geworden. In 1890 kon men in het maandblad „De Natuur" lezen: „Wie tegenwoordig zijn gewicht kennen, zijn portret gemaakt, zijn toekomst voorspeld wil zien, een reispolis van levensverze kering, een spaarbankbriefje, een cou rant, een pakje bonbons of chocolade, ja zelfs een straaltje reukwater op zijn zakdoek wenscht, behoeft niet meer dan een stuiver op zak te hebben. Door dit geldstuk in een der vele automaten te steken, die op verschillende plaatsen zijn neergezet, kan men één dezer goede za ken op gemakkelijke wijze deelachtig worden. Er is nu ook een toestel uit gedacht, waarmee men voor dezelfde ge ringe som een half uur lang elektrische verlichting kan bekomen.*' (Van onze Parijse correspondent) Met volstrekte meerderheid heeft de Franse Kamer toegestemd in opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van Algerijnse afgevaardigde Mare Lau- riol die vervolgd zal worden wegens me deplichtigheid aan de revolutiepoging in april jJ. Lauriol stemde zelf voor ophef fing van zijn onschendbaarheid. De Kamer heeft echter bij het nemen van haar besluit als voorwaarde gesteld dat Lauriol niet zal terechtstaan voor een militair gerechtshof. De minister van Justitie Michelet heeft ontkend dat het parlement het recht zal hebben voor waarden te stellen. De Franse majoor Georges Robin is gisteren veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf wegens zijn aandeel in de mi litaire opstand in Algerije. Majoor Robin was commandant van een afdeling val- schermtroepen en had ten tijde van de opstand, op last van generaal Challe, het Zomerpaleis van de Franse Algemene vertegenwoordiger, Jean Morin, door zijn troepen laten bezetten. Dat laatste toestel is nu, 70 jaar later, nog in vele steden in gebruik in de vorm van elektriciteits- en gasmuntme- ters. Economisch nut De automaat heeft zijn nut eerst in de laatste jaren kunnen bewijzen en kreeg zelfs een werkelijk economische betekenis. De winkelier ging inzien, dat hij vele goederen op grote schaal kon verkopen zonder dat er iemand bij be hoefde te staan, hetgeen dus arbeids besparend werkte, en dat de automaat hem in staat stelde om na sluitingstijd te verkopen. In Duitsland, waar men langs de Autobahnen de z.g. Raststatten (café- restaurants) kent, zal binnenkort in de buurt van Bielefeld een geheel geauto matiseerde Raststatte worden ingericht, waar zelfs diepgevroren maaltijden te krijgen zullen zijn, welke in 20 secon den tüds door elektronische verwarming worden verhit. Het is nog een experi ment, maar de Amsterdamse firrpa ver wacht, dat in de toekomst ook langs de Nederlandse autowegen dergelijke automatenhallen zullen verrijzen. Nieuw uitgaanstenue voor de Landmacht Per 1 januari 1964 (Van onze Haagse correspondent) Begin 1964 zuilen de militairen van de Kon. Landmacht een nieuw uit gaanstenue krijgen. Dit tenue is thans definitief goedgekeurd. Het zal worden gemaakt van een gladde stof, dit in tegenstelling met het huidige battle- dress, dat vervaardigd is van grove stof. Het nieuwe jak is bruin, de broek le verkleurig. Het jak zal voorzien wor den van kraagrspiegels in de kleuren van het wapen of het dienstvak waar bij de soldaat dient. De baret wordt lichtbruin, het overhemd en das licht- zandkleurig. Een jaar eerder, begin 1963, zal het huidige service-dress (officiële naam: „dagelijks tenue") voor beroepsonderof ficieren verdwijnen. Het zal vervangen worden door 'n service-dress in dezelfde kleuren als het nieuwe uitgaanstenue voor de soldaten. Eveneens begin 1963 verdwijnt de platte pet, die het beroeps- personeel van de Kon. Landmacht op het ogenblik draagt. Er komt een bruine platte pet voor in de plaats. Met de invoering op 1 januari 1964 van het nieuwe uitgaansuniform voor de soldaten staat de een dezer dagen ingegane maatregel, dat rekruten voort aan met een open kraag mogen lopen, ten nauwste in verband. De kragen van de nieuwste uniformen kunnen na melijk niet dicht. Of de rekruten in de toekomst toch nog te onderscheiden van de geoefende soldaten zullen zij geen korpsonderschei dingstekens op de kop van hun mouw. geen koperen emblemen op hun schou der en geen „ondergrond" onder hun ba ret-embleem mogen dragen. Wat dit be treft verandert er dus niets. Ook SAS aangevallen door de „Panam" Na de KLM is nu ook de Scandina vische luchtvaartmaatschappij SAS het mikpunt van kritiek geworden van de zijde van de Pan-American World Air ways in New York. De Panam heeft een beroep gedaan op het bureau voor de burgerluchtvaart om de SAS te verbie den voort te gaan met het schenden van haar overeenkomsten, o.a. het tweezijdi ge verdrag van Zweden, Noorwegen en Denemarken met de Verenigde Staten. Volgens Panam onderhoudt de SAS vluchten naar en van New York die in geen enkele verhouding staan tot wat het verkeer tussen de Verenigde Staten LUCKY STRIKE ...wordt In practisch alle landen ter wereld gerookt LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle Internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld meei.] (Van onze reportageredacteur) Deze week wordt begonnen met het aankopen van de grond voor het Lateraal-kanaal dat van de bij Linne te bouwen sluis tot even ten noorden van Roermond evenwijdig aan de Maas zal worden gegra ven. Het bestek voor de nieuwe sluis bij Maasbracht is gereed voor de aanbesteding, welke in september wordt gehouden. Het grondonder zoek en de waterloopkundige studie voor de uitbreiding van de slui zen bij Belfeld en Sambeek met twee schutkolken zijn in volle gang. Het bestek voor deze vrijwel identieke projecten zal waarschijnlijk het volgend voorjaar gereed zijn. Dat voor de nieuwe sluis bij Linne is de zomer van 1962 rijp voor aanbesteding. De bouw van de sluis bij Born is thans zover voltooid dat men druk be zig is met de mechanische beproeving. Men rekent erop dat dit onderdeel van de Maas-verbetering per 1 januari van het volgend jaar in bedrijf kan worden gesteld. Tegen 1966 maar men moet rekening houden met door personeels gebrek veroorzaakte vertragingen zal de scheepvaartcapaciteit van Nederlands grilligste rivier zijn opgevoerd van 19 tot 45 miljoen ton laadvermogen. Drie sluizen zullen dan vervallen zijn: die van Maastricht (dank zij de door de Belgen vergrote „Stop van Ternaaien") Roosteren en (althans voor het door gaand verkeer) Roermond. Bovendien wordt ter hoogte van Sambeek een bochtafsnijding uitgevoerd. De grens is bereikt Door deze reeks werken waarmee 100 miljoen gulden gemoeid is is de binnenvaart voor een lange periode uit de moeilijkheden. In tegenstelling tot wat vaak gedacht wordt is de Maas namelijk een van Nederlands belang rijkste waterwegen. Reeds in 1938 was de grens van de capaciteit hetgeen neerkwam op een verkeer van onge- digt. Op die manier berooft SAS Ameri kaanse maatschappijen van een groot deel van het vervoer tussen de Verenigde en de Scandinavische landen rechtvaar- Staten en andere landen. Vier miljoen mensen in „dansende" stad HAAR ZOEKEN HAD SUCCES Dagenlang heeft een inwoonster van Voorburg met een Haagse re chercheur op de Scheveningse Bou levard en op het strand gezeten en gelopen, om de jongeman op te spo ren, die haar vorige week van haar handtas met 50 - heeft beroofd. Na het vuurwerk had deze Voorburgse kennis gemaakt met een jongeman, die met haar een kopje koffie dronk en ver volgens aanbood haar te begeleiden naar eentaxi. Onderweg naar de taxistand plaats ontrukte hij haar opeens haar tas, waarna hut verdween. De vrouw kon een goed signalement van de jongeman geven en omdat hij bijzonder gebruind was geweest, rees het vermoeden dat hij wellicht op zonnige dagen op Scheveningen te inden zou zijn. De vrouw en een rechercheur hebben inderdaad succes gehad. Op het strand zagen zü ineens de jongeman, ditmaal in gezelschap van een schone blondine. Ondanks het feit dat hü slechts in zwembroek was gekleed, nam de recher cheur geen risico's. Samen met een sur veillerende agent bracht hü de jonge man over naar het vlak achter de Bou levard gelegen politiebureau. Hü bekende spoedig dat hij de berover is geweest. Het was een 18-jarige typograaf. Vier miljoen mensen wonen in een stad die aan het „zinken" is. Dit is de conclusie van de gemeen telijke autoriteiten van Mexico, nadat zij opmerkzaam waren ge maakt op het „slingeren" van wolkenkrabbers en het veelvuldig openbarsten van straten. I Uitvoerige onderzoekingen hebben i duidelük aangetoond dat het peil van de stad Mexico thans ongeveer 2 tot 3 meter is gedaald, vergeleken met het niveau van 1900. Het bekende monu ment „De Gouden Engel", dat in het centrum staat, heeft sedert 1910 het om liggende stratendek, met ongeveer 2 me ter zien dalen. Men weet dit zo nauw keurig omdat dit monument op zeer ste vige lange pijlers is gebouwd en haast niet kan verzinken. Het proces van „verzinken" van de hoofdstad van Mexico gaat nog steeds voor. Er zün thans bijna 500 mensen werkzaam, die niets anders moeten doen dan aan de pijlers van grote gebouwen werken, om net verzakken van de ge bouwen te voorkomen. De oorzaak van de moeilükheden in de Mexicaanse hoofdstad moet worden gezocht in de bodem waarop de hoofd stad is gebouwd. Overdreven gezegd is de stad op een „pudding" gebouwd, die een grote hoeveelheid gicndwater bevat te. De snelle uitbreiding van de stad en de groeiende industrie vroegen steeds meer water en dit water werd prompt uit de bodem onder de stad geleverd. Het waterverbruik werd zó groot, dat de na tuurlijke watertoevoer vér bij het ver bruik ten achter bleef. Het gevolg was dat het water in de bodem verdween en er lege ruimten ach ter bleven. Het gewicht van de stad drukt nu langzaam maar zeker deze holle ruimten tezamen en het gevolg is dat de stad Mexico in de bodem zinkt. Wanneer deze daling tot een einde zal komen, is nog onbekend. Er ligt derhal ve nog een duistere toekomst boven de huizenzee van de stad van Mexico. Na tuurlijk is het laatste woord in deze ont wikkeling nog niet gesproken. Het pro bleem heeft de grootste aandacht van de autoriteiten, waarbij het vraagstuk voor de situatie ten aanzien van de wolken krabbers het zwaarste weegt, want voor de kleine huizen weegt het probleem van de „verzinking" niet zo zwaar. Men mag nu in de stad Mexico geen water meer uit de bodem halen, maar moet dit aanvoeren van buiten de stad, via leidingen. Er zijn satellietsteden ont worpen, waarvan er thans reeds enkele in bouw zijn. Er worden voorts nieuwe bouwvoorschriften verwacht terwijl er mogelykheden worden besproken om nieuw water in de bodem onder de stad te brengen. MEXICO VERZINKT veer 50.000 schepen per jaar al be reikt, maar door allerlei maatregelen rekte men de mogelijkheden nog wat uit: sluizen werden langer opengesteld en de bediening door het inschake len van meer personeel versneld. Daar door zagen de sluiswachters te Sam beek en Belfeld in 1958 25 miljoen ton laadvermogen hun kolk in- en uitvaren, een hoeveelheid welke het vorige jaar zelfs tot 30 miljoen ton uitliep. Maar dat. is werkelijk een maximum. Op het ogenblik gebruikt men de zondag en de maandag om de ontstane achterstand in te lopen. Nu komt het echter al voor dat bij het begin van de week de voorraad voor de sluis op hun beurt wachtende schepen van de afgelopen zaterdag nog niet geheel is verwerkt. Als er ook maar even een kink in de kabel komt is het leed der schippers niet te overzien. Dat heeft men kortgeleden nog bü Weurt in het Maas-Waalkanaal gemerkt, waar de sluisdeuren worden gerepareerd. Dientengevolge is de capaciteit van de sluiskolk gehalveerd, waardoor op een bepaald moment niet minder dan 153 schepen langer dan een etmaal op het schutten hebben moeten wachten. Een schip dat vrüdag uit Bom vertrekt be reikt op het ogenblik dikwüls pas dins dag de Rün, hetgeen wil zeggen dat het vier dagen over een afstand van 150 km doet. Wanneer men bedenkt dat het „overliggeld" voor het gemiddelde op de Maas varende schip f. 100,- per dag bedraagt, wordt duidelük welk een enorm economisch belang de verbete ring van de Maas betekent! Sneller varen De capaciteitsvergroting van de ri vier hangt niet alleen samen met de uitbreiding der sluiskolken. Ook het vo lume van het Julianakanaal wordt op gevoerd, hetzij door min of meer na tuurlijke oorzaken als mijnzakkingen, hetzij door de verbreding tussen Born en Roosteren en ook door verhoging van het peil. Hoe meer water hoe minder weerstand, dat wil dus zeggen sneller varen en daardoor meer ruimte voor andere schepen. Met het oog op die toekomstige hoge re waterstand zullen bij Maasbracht ge heel nieuwe sluizen de bestaande ver vangen. Daarin zal het grootste in Ne derland voorkomende verval optreden, namelijk ongeveer 12% meter verschil tussen Julianakanaal en Maas. Opwinding over afkalving Sinds de kanalisatie doen zich op de Maas hoge waterstanden voor, welke tevens de scheepvaart van onbeduidend tot zeer belangrük hebben doen groeien. Dat heeft een afkalving van de oevers teweeg gebracht waarover men in de Maasdorpen moord en brand schreeuwt Hoewel het juist is dat over een lengte van 120 km jaarlijks 3 tot 4 ha grond verdwijnt, wordt de situatie ook wel eens wat overdreven. Wanneer men uit roept dat „het grazende vee door de kolkende stroom wordt meegesleurd" is dat zelfs pure nonsens, want het gaat hier om het winterbed van de rivier en 's winters loopt er geen koe in de i wei. Maar wel is waar, dat de door het |R(jk indertijd langs de oevers van de I Maas aangekochte domeingronden zo j langzamerhand door het water zijn op gesoupeerd en dat nu de particuliere gronden worden bedreigd. De rivieren- Jeugdbende te Rotterdam in arrest (Van onze correspondent) De aanhouding van drie 15-jarige Jon gens in het vooronder van een heen- en-weerbootje aan de Willemskade te Rotterdam heeft geleid tot het oprollen van een bende van 12 jongens in de leeftyd van 13 tot 16 jaar uit de Zee- manswijk Katendrecht. Voor zover be kend hebben de leden van deze bende gedurende de laatste anderhalf jaar 25 inbraken gepleegd. Een groot aantal goe deren daarvan afkomstig, zoals radio's scheerapparaten, boeken en een omvang» rijke partü sigaretten, kon in beslag worden genomen. Ook een gedeelte van geld dat was gestolen, is achterhaald- De jongens zün voor de officier van justitie geleid. Op de avond van him arrestatie had den zij ingebroken in een kantoor aan de Maasstraat. ZU vonden er wijn en andere dranken, waarvan zij royaal dronken. Door de invloed van de alco hol overmoedig geworden, klommen zij langs een regenpijp, een brandladder, een dakgoot en een muurrichel op het dak van een vier etages hoog woonhuis aan de Esterstraat. Juist toen zij er een woning wilden binnendringen, floep te in een van de nabijgelegen wonin gen het licht aan. Geschrokken vlucht ten zij via dezelfde weg als zü waren gekomen de straat op. Zij waren ech ter allerminst uit het veld geslagen. Even later glipte zij het kantoor weer binnen om het bacchanaaal voort te zetten. Stomdronken zochten z\j een toevlucht aan boord van het veerbootje. Na de eerste bekentenis volgden er meer en aan de hand daarvan werden alle 12 jongens, die er steeds ln groep jes op uit waren geweest, aangehouden. In de meeste gevallen hadden zü hand schoenen (om vingerafdrukken te ver mijden), luchtdrukpistolen en donkere brillen bü zich. De pistolen zouden als afschrikmiddel dienst moeten doen als zü zouden worden betrapt. wet zegt evenwel dat niemand vergun ning nodig heeft om oevers tegen af kalving te beschermen. Daar is natuur- lijk geen beginnen aan, want een der- I gelijke oeververdediging zal een astrono- I misch veelvoud van de waarde van de betrokken grond kosten. Daar komt nog bü dat op den duur het natuurlijk [evenwicht tussen waterstand en pro fiel van de rivier automatisch wordt hersteld. De Maasdorpelingen verge ten namelijk wel eens. dat zij in het gebied van de rivier wonen en dat in zo'n gebied alweer volgens de rivie- renweg het rivierbelang (daarin be grepen het scheepvaart belang» boven alle andere belangen dus ook die van de landbouw prevaleert. Het is eigen lijk vreemd dat een dergelijke waarheid UW HUIS EEN HOME MET BALASTORL De laatste hand aan een goed huis is de hand die balastore ophangt Zo gebeurd, want balastore koopt u pasklaar voor elk raam. U vindt het bij de woninginrichter. Voor weinig geld. 1. Licht-filterend Balastore tempert zon en schel daglicht tot vrien delijkheid. 2. Intiem Leuk zig-zag patroon en zachte kleur - intieme ge zelligheid in alle vertrekken. 3. Vochtbestendig Balastore is bestand tegen vocht Uw fluitketel kan dus stomen en zingen zonder bezwaar. nog steeds herhaald moet worden ln een land dat al eeuwen waterhuishou ding bedrijft om zich te kunnen hand haven.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 15