MICROMETEORIETEN ZIJN EEN GEVAAR VOOR RUIMTEREIZIGER WINSTGEVENDE GOUDSMOKKEL VAN OOSTENRIJK NAAR INDIA Laatste nieuws Elektrisch geladen gordel van zeer kleine deeltjesdie even gevaarlijk zijn als kogels Scheerapparaten en onderdelen van auto's, alles van goud, in gewone kleuren overgespoten Geheime leger „mobiliseert" SERA WAK BLIJFT VOORLOPIG NOG EEN ENGELSE KOLONIE p.v. WARMOND VRIJDAG 23 JUNI 1961 In de buurt van de grens tussen hoogste luchtlagen en de ruimte is een elek trisch geladen gordel ontdekt, die miljarden meteorieten blijkt aan te trekken. Dit heeft de Amerikaanse luchtmacht bekendgemaakt. De ontdekking, welke van groot belang kan zyn voor de ruimtevaart, is gedaan nadat aan het begin van deze maand een proefraket in Nieuw Mexico tot een hoogte van 102 myl (164 km) was gelanceerd. De proefraket was voorzien van „bladen" als van de kelk van een bloem om de micrometeorieten (uiterst kleine meteoorsteentjes) te vangen en te registreren. De „raket-bladen" openden zich toen de raket een hoogte van 50 mül had bereikt. vierkante centimeter genoteerd. De Ame rikaanse satellieten, die op grotere hoog te vluchten rondom de aarde hebben gemaakt, hebben slechts zelden meer dan twee meteorieten op hun reis ont moet en geregistreerd. De miniatuur-meteoorsteentjes suis den met een snelheid van ruim 75 km per seconden (270.000 km per uur) de proefraket tegemoet, een snelheid, Snelheid per uur: 270.000 k.m. Volgens de mededeling van de lucht macht hadden de „bladen" een hoe veelheid van 10 micrometeorieten per Zondag recordpoging niet straalvliegtuic O Traject Schiphol Brussel in een kwartier? Indien de weersomstandigheden dit toelaten, zal zondag a.s. een poging worden gedaan een record voor straalvliegtuigen te vestigen Deze poging zal worden onderno men met een North American T-39 „Sabreliner"-vliegtuig, dat op het ogenblik in ons land de monstratievluchten geeft o.a. voor KLM, Rijksluchtvaartschool en Kon. Luchtmacht. De „Sabreliner" is een tweemotorig toestel dat gebruikt kan worden als les- vliegtuig voor het opleiden van vliegers en ook voor het vervoeren van passa giers. De twee straalmotoren zyn aan weerszijden van de romp vlak achter de achterkant van de vleugel aange bracht. Een honderdtal van deze toestel len is in aanbouw voor de luchtmacht der V.S. In vlieger Robert Fero van de vlieg- tuigenfabriek van „North American" is van plan zondagmorgen omstreeks half tien van Schiphol op te stügen en zeer kort daarna op het vliegveld van Brus sel te landen. De vlucht zal vermoedelük met meer dan een kwartier duren. Op Schiphol zullen de heren Molier en ïr. Teilegen van het Nationaal La boratorium voor lucht- en ruimtevaart, in hun functie van sportcommissarissen aangesteld door de Kon. Ned. Ver voor Luchtvaart, als officiële tUdwaamemers optreden. De Kon. Belgische Aeroclub zal in Brussel tydwaamemers aanwe zig doen zijn. De „Sabreliner" is ter gelegenheid van de eind mei-begin juni J1 in Parijs ge houden luchtvaarttentoonstelling naar Europa overgevlogen. Het vliegtuig is nadien in verscheidene landen voorge- vlogen. Het gaat binnenkort via Spanje naar de V.S. terug. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 Juni. Kaasmarkt. Aangevoerd 29 partijen Goudse kaas en 4 partijen Leldse kaas. Noteringen: Goudse extra kwal. tot f2 46; le lcwal. f 2.28-2.32; 2e kwal. 12.27; Leldse extra kwal. tot f2.70. Handel lui. LEIDEN, 23 Juni. Veemarkt. Aan gevoerd: melkkoeien 55, vette koelen 395. ï'no® ^oelen 35, pinken 15, vette kalveren nuchtere kalveren 85, vette schapen «.30, varkens (zeugen) 49, schrammen 260, biggen 634, Texelse lammeren 250. Totaal 3654 stuks. Noteringen: melkkoeien 1825-1175 per stuk. vette koelen f 2.85-3.40 per kg schoon gew., vare koelen 1625-1000 per stuk, pinken f 350-650 per stuk, vette kalveren f 2.00-2.65 per kg levend gew.. nuchtere kalveren 1.30-1.65 per kg levend gew., vette schapen f 100-125 per stuk, varkens (zeugen) £350-475 per stuk, schrammen f 80-105 per stuk, biggen f 62-24 per stuk, Texelse lammeren f 70- 85 per stuk. Handel: melkkoeien, kalm; vette koelen, redelijk; vare koeien, rustig; pinken, kalm; vette kalveren, lui; nuchtere kalveren, rustig; vette schapen, goed; varkens (zeu gen), redelijk; schrammen, redelijk; big gen, redelijk; Texelse lammeren, rustig. AALSMEER, 22 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A. Snijbloemen: Gerbera 40-54, Bouvardla 30-46, Clematis 10-13, Violieren 10-18 per 6tuk, Amaryllis 10-17 per kelk, Gladiolen 140-185, Cam panula 70-95, Esther Read 75-115 per bos, Anjers: rood 10-19, roze 10-19, wit 8-17, Orchid Beauty 20-31 per stuk, Rozen: Roselandla 4-8, Parel van Aalsmeer 4-10, Geh. Dulsberg 5-12, Pechtold 3-7, Townv Gold 6-12, Mad, Ofman 4-10, Baccarat 15-30, Montezuma 8-14, Stokman 3-7, Florlade 12-24, Newyorker 8-16, Carol 7- 16, Garnette 6-11, Pink Sensation 12-23, «Sweetheart 15-32, Nymph 25-40, Moulin Rouge 7-14. GOUDA, 22 lunl. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt te Gouda zijn vandaag 187 partijen aangevoerd, le kwal. noteerde 12.26-2.33, 2e kwal. f 2.18-2.25 en extra kwal. f 2.34-2,03 alles per kg. De handel was redelijk. KATWIJK AAN DEN RIJN. 22 Juni. Groenteveiling: waspeen Al 63-80. ld. A2 35-61, ld. B2 55-78.50, bospeen 1 54-60, ld. 2 36-42, peterselie 5-10, aardbeien per doosje van 200 gr. 22-38, selderie 4.40- 6 90, kervel 12, bonenkruid 5.10, spits kool 25, boskroten 10-11, sla 1 10.60- 15.30. ld. 2 6.70-14.20, stoofsla 10-13, sja lotten 13-19, kroten 3.80-4.80, postelein 10-14, krulpeterselie 9.90, uien 18-24. ra barber 36-37, bloemkool Al 43-44, ld. A2 23-30, tuinbonen 28. Aanvoeren: waspeen 22.000 kg, waarvan 14.000 kg voor export werd verkocht, bos peen 8.200 bos, waarvan 2.600 bos voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN, 22 Juni. Bloe menveiling: Esther Read 15-51, Wlrrals Fuprême 31-91, Goudsbloemen 22-31, Col- villel 26-1.—, ld. Nymph 1.25-1.60. Soll- dago 21-29, Ranonkels 15-37, Lathyrus 14-61, Alstroemerla 50-70, Irissen 44-47, Duizendschoon 32-45, Anemonen 11-17 per bos, Ornlthogalum 8-11, Am. Anjers 8-14, Rozen 5-27 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 22 Juni. Groenteveiling: aardbeien 1 27-42, ld. 2 15-28 per 2% ons doosje, bospeen 29.— tot 34.bloemkool 11.tot 33.krop sla 3.50-6.tuinbonen 17.tot 22. kapucijners 56.tot 66.doperwten 44.— tot 58.peulen 1 69.tot 143. ld 2 37.tot 65.dubb. stambonen 145.ka6snljbonen 110.tot 125.ld. stek 65.— tot 80.— per 100 kg. enige malen te groot om in een baan om de aarde te blijven. Vergeleken met de snelheid van de meteoorstofdeeltjes, veroorzaakt door ontploffingen in de ruimte 'geen kernontploffingen, maar natuurlijke) was de snelheid van de micrometeorieten echter klein te noe men, aldus de Amerikaanse luchtmacht. „De stofdeeltjes of micro meteorieten vormen een potentieel gevaar voor ruim tereizigers... aldus de mededeling van luchtmachtzüde. „Ondanks de geringe afmetingen maakt de snelheid de mi niatuursteentjes even dodelijk als ko gels". De grootte van de meteoorsteentjes werd gemeten in duizendsten van mil limeters. Door de hoge snelheid door boorden zü filmstroken en lieten zy duidelijk zichtbare „putjes" achter in speciaal verhard plexiglas. Dr. R. K. Soberman van het weten schappelijk onderzoekscentrum van de luchtmacht te Comabridge, Massachu setts, heeft de gordel van micrometeo rieten en meteoorstof toegeschreven aan „elektrostatische opsluiting". Een afge rond onderzoek van de aard en de uitgestrekheid van de gordel zou naar zijn mening jaren kunnen duren. TEGEN STANK VAN DESTRUCTIEBEDRIJF Gedeeltelijke sluiting Gekro (Van onze correspondent) Reeds Jarenlang klagen de bewoners van de noordelijk deel van Rotterdam over het noordelyk deel van Rotterdam I gevestigd destructiebedryf, de Gekro. Trotesten bij de directie en het gemeen tebestuur hadden tot dusver weinig re sultaat. De zaken hebben nu echter plotseling een krasse wending gekregen door een rapport, dat de directie van bouw- en woningtoezicht bü B. en W. van Rotterdam heeft ingediend. Hierin zijn verschillende tekortkomin gen zowel in de oude als in de nieuwe fabriek van de Gekro opgesomd ten bewijze van het feit, dat de directie van de Gekro niet alle maatregelen heeft genomen, die noodzakelijk zün om stankverspreiding te voorkomen. Dit rap port is voor het Rotterdamse gemeen tebestuur aanleiding geweest tot het in kennis stellen van de Gekro-directie overeenkomstig de hinderwet van de voorgenomen sluiting van het ketelhuis met de stankreinigingsinstallatie, alsme de de vismeelfabriek annex traanver- werkingsinrichting in de nieuwe fabriek en van de slachthal alsmede de destruc- tiehal in de oude fabriek. De Gekro is gerechtigd van deze voor genomen sluiting in beroep te gaan by de Kroon, in welk geval niet tot slui ting mag worden overgegaan, alsvorens op dit beroep een beslissing is geno men. Smokkelaars vinden een byzonder winstgevend bestaan in het illegale vervoer van goud van Oostenrijk naar India. Het edele metaal wordt via geheime paden door de Alpen naar Genua vervoerd, om vervolgens per schip naar Bombay te gaan. Grote hoeveelheden goud, eigenlyk bestemd voor de Oostenrykse schatkist, vinden zo de weg naar de privé-voorraden van de welgestelde burgerij in India. De invoer van goud in dit land is verboden, maar handige smokkelaars maken gebruik van het wantrouwen, dat vele Indiërs koesteren tegen de banken. De prijs die men voor het goud ontvangt is zeer hoog. Aan het begin van dit jaar werden nog twee auto's die op deze wyze wa ren „verguld" van een schip gehaald in Bombay. Volgens een in Wenen wonende In diër zouden vele van India's problemen kunnen worden opgelost, indien al het opgepotte goud tegen geld werd inge wisseld. Hy vertelde, dat de Indiase* regering zelfs probeert om het vergaren van baar goud onaantrekkelijk te maken door aan te bieden het goud te kopen tegen een prüs die tweemaal zo hoog ligt als de officiële wereldkoers van on geveer 70 dollar per ounce. Indiase regering heeft weinig succes Onofficieel geeft de Oostenrykse poli tie toe, dat goud, ter waarde van be dragen met vele nullen, in baren naar het buitenland verdwijnt. De baren worden o.m. omgesmolten in gebruiks voorwerpen, zoals scheerapparaten en soms ook in auto-onderdelen. Vooral laatst genoemde „vermomming" wordt door de smokkelaars vaak gebezigd. De gouden „onderdelen" (spatborden, bumpers, lampen e.d.) worden gewoon gespoten in de kleur van de auto en op de plaats van de normale onderde len bevestigd. De smokkelaars ryden hun „gouden auto's" dan over de grens. De „organisatie van het geheime le ger", een illegale groepering van extre misten, heeft gisteren in Algiers vlug schriften verspreid, waarin gezegd wordt dat „alle mannen tussen de 18 en 45 van nu af gemobiliseerd zfjn voor de gemeenschappelyke stryd". De mannen mogen Algerije niet verlaten tydens hun zomervakantie, zo wordt opgemerkt. In een voorstad van Oran hebben terroristen gisteravond vanuit een auto met een stengun geschoten op een groep mensen. Drie van de groep werden ge dood en vier gewond. PRINS BERNHARD TERUG Na een verbiyf van nog geen 24 uur in New York is Prins Bernhard vanmiddag met de KLM-DC 7C „Koraalzee' op Schiphol teruggekeerd. De Prins, die woensdagavond van Schiphol vertrok ken was, heeft in New York een verga dering van de Flyïng Safety Foundation bügewoond. SLOPER BEKENT OVERVAL De gisteravond door de Amsterdamse politie gearresteerde 18-jarige sloper men zie elders heeft thans tegenover de recherche bekend de overval op de winkelierster, mevrouw Kruiswijk, te hebben gepleegd waarbü het zijn bedoe ling was geweest zich geld uit de melk- winkel toe te eigenen. De recherche heeft voorts een vriend van hem een 18-jarige liftmonteur, in zün woning aangehouden onder verdenking van begunstiging. Hy had het pistool waarmede de sloper de winkelierster had bedreigd, achter een plaat hardboard van een plafond ver borgen. De liftmonteur blijft niet in ar rest. GEZAGVOERDER REYNOLDS VANDAAG IN ONS LAND De KLM deelt mee dat gezagvoerder K. J. Reynolds heden per KL 546 te on geveer halfzes uit Cairo op Schiphol zal arriveren. De overige twee nog in Egyp te vcr'xlyvende bemanningsleden van de PIILLM de heren J. Voogt en J. C. de Gooyer worden In de loop van morgen op Schiphol verwacht. WASSENAAR Na een daartoe gehouden verkie zing zijn tot ouderlingen van de Ge reformeerde Kerk in Wassenaar-noord benoemd de heren M. A. Los en A. West- dyk. Tot diaken werd benoemd de heer J. van de Wiel. TER AAR, 22 Juni. Groenteveiling: kassnljbonen 1.03-1.23, ld. B 88-95, ld. stek 52-65, peulen 83-1.20. ld. B 25-80, doppers 44-60, capdoppers 49-66, witte kapucijners 47-51 alles per kg. tuinbonen 1.90-2.15 per 10 kg. Bloemen: Cactus 1.90 per stuk. Geheime bergplaats Twee jaar geleden werd het probleem in de openbaarheid gebracht toen de consul van Paraguay, de Oostenrüker Dostal. werd aangehouden op het ogen blik dat hij ruim 20 kg goud en 400 gouden horloges over de grens trachtte te smokkelen. Het metaal was bestemd voor Engeland, Duitsland, Zwitserland, Joego-Slavië en India. Dostal was al eens eerder gepakt door de Indiase grens-autoriteiten, maar hij had zich aan arrestatie en veroordeling kunnen onttrekken. Hij maakte gebruik van een verbor gen bergplaats welke boven een van de achterwielen van zyn auto was aan gebracht. Toen hij voor de tweede keer werd gesnapt, kostte hem dat 4 maan den gevangenisstraf en een boete van 30.000 (dertigduizend) dollar. Wanneer men het goud eenmaal in India heeft gebracht, kan men het ge makkelijk verkopen voor Indiase roe pijen. Dit. geld wordt eveneens het land uitgesmokkeld. De roepijen kunnen in Wenen worden ingewisseld, maar alleen bij het kantoor van 't vliegveld Schwe- chat. In bankkringen te Wenen gelooft men echter, dat het grootste deel van de wisseltransacties plaats heeft in Zurich (Zwits.). De Indiase regering tracht op vele manieren het smokkelen van goud en geld uit te bannen, maar zij heeft hier- by weinig succes en zy ondervindt nog minder medewerking. Zelfs wanneer de Oostenrijkers een smokkelaar op heterdaad betrappen, be hoeft hU zich niet voor een Indiase rechtbank te verantwoorden. De inter nationale rechtspraak staat n.l. alleen uitlevering toe voor misdrüven met ge weld begaan, of voor moord. Een van de redenen waarom Engeland geen haast maakt om zijn kolonie Serawak in noord- Borneo zelfbestuur te verlenen, is de vrees voor het koppensnellen. De uit bergen en oerwoud bestaande lang-gerekte enclave, met haar grillige kustlijn van 800 kilometer, is een poten tieel broeinest van rassenstrijd tussen de Chinezen en de primitieve zee-Da- jakkers. De Dajakkers zijn nog nauwe- lyks een generatie ontgroeid aan het koppensnellen en wyd verspreid heerst angst, dat als plotseling zelfbestuur zou worden verleend, op de oude gebruiken zou worden terug gevallen. Thans is de Britse opvatting, dat Se rawak gewoonweg te achterlijk is om zichzelf te besturen, hoewel bepaalde links-georiënteerde groepen hebben be pleit dat „een grote stap vooruit" zal worden gezet in de richting van onaf- hankelykheid. Het bewustzyn van rassenverschil ls opgewekt tydens de Japanse bezetting in de Tweede Wereldoorlog. De Japan ners werden toen gehaat door de ruige zee-Dajakkers, die niet schroomden weer koppen te snellen. Toen de geal- Onderhoud Levèvre - De Quay De Belgische eerste minister, dr. Theo Lefèvre, heeft gisteren een kort bezoek aan Den Haag gebracht voor een ge sprek met zyn Nederlandse ambtgenoot, prof. dr. J. E. de Quay. Premier Lefèvre kwam om één mi nuut voor twaalf met een tweemotorig vliegtuig van de Belgische luchtmacht op het vliegveld Ypenburg aan waar hy o.m. werd begroet door de minister-pres- sident Het toestel steeg om ruim kwart over vier weerop voor de terugreis naar Brussel. Het programma van dit korte ken nismakingsbezoek bestond uit een lunch en een gesprek tussen de regeringslei ders. By dit gesprek waren de Belgische ambassadeur in Nederland, F. X. baron van der Straten-Waillet, en de Neder landse ambassadeur in België, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos. De rijksvoorlichtingsdienst heeft na het bezoek verklaard dat de beide mi nisters, die elkaar tot dusver niet had den ontmoet de gelegenheid kregen een eerste persoonlyk contact te leggen, het geen in verband met saamhorigheid van België en Nederland in het kader van de Benelux voor de toekomst van grote waarde zal blyken te zyn. De ministers hebben de lunch ge bruikt met de ministers prof. dr. J. Zyi- stra, mr. V. G. M. Marijncn en dr. Ch. J. M. A. van Roo.v, de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken dr. H. R. van Houten, de minister van Staat jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de wederzydse ambassa deurs en enige hoge ambtenaren. lieerde troepen aan land gingen ls beweerd ontvingen de Dajakkers geld voor elk Japans hoofd dat zy te pakken kregen. Er werden goede zaken gedaan. In de schuld Niet alleen tegen de Japanners werd de haat der Dajakkers steeds feller, maar ook de Chinezen werden by de Dajakkers impopulair mogelijk om dat de zee-Dajakker financieel in de schuld stond by de Chinees. In één ge val werd alleen door een snelle reactie van Britse en Australische militairen misschien wel vermeden dat de Dajak kers een waar bloedbad onder de Chi nezen aanrichtten. De militairen zorg den er namelijk voor dat een plan der Dajakkers schipbreuk leed toen zy zeke re kustplaatsen wilden binnen rukken om daar alle Japanners en Chinezen te doden die zy te pakken konden krygen. Tot op heden hebben de Chinezen hun geduld bewaard en getracht hun buren niet te prikkelen. Evenwichtiger natie Het Britse idee is een evenwichtiger natie op te richten, waarin alle rassen kunnen deelhebben aan het bewind. De meeste beambten in Serawak gelo ven, dat dit in de komende tien jaar tenminste ten dele zal worden verwezen lijkt, Engels wordt ingevoerd als de ge meenschappelyke taal voor het onder wijs op alle middelbare scholen. Ten gevolge hiervan wordt integratie gelel- delyk mogelijk. Of de Britten in staat zullen zün Serawak de onafhankeiykheid geheel te onthouden, valt te bezien. Voor het ogenblik echter lykt het of er geen vaart achter zal zitten. Volgens de cüfers van de volkstelling 1960, telt Serawak 744.529 zielen. De zee- Dajakkers, eens felle koppensnellers en krijgers, vormen de grootste afzonder- lyke groep naar ras. Hun aantal ls 237.741. De chinezen, die al sedert de vyfde of zesde eeuw in Serawak zijn, volgen met 229.154, en dan komen de Maleiers, met 129.300. De rest van de bevolking bestaat in hoofdzaak uit In heemse stammen. Geen rijk gebied Er zyn maar 1.631 Europeanen in Se rawak. Velen- zün ambtenaren. Doordat het geen ryk gebied is, heeft Serawak een betrekkelijk vreedzame geschiedenis. Van 1841 tot 1946 was de heerschappij er in handen van „blanke radja's" Het politiek klimaat van na de tweede We reldoorlog blacht de toenmalige radja, Sir Charles Wyner Brooke, er toe Se rawak aan Engeland over te draeen als een kroon-kolonie. De Britten hebben geen cent voor deze kolonie betaald en hebben haar tot dusverre met weinig moeilijkheden bestuurd. 22 Jr. en >t. 27 Jr. LEIDERDORP Orgelspel van A. de Jong op zomeravondconcert In de serie zomeravondconcerten speelt Addie de Jong vanavond om 8 uur in de Hervormde Kerk. Medewerking wordt verleend door Janneke v. d. Dool, viool en Marian Oostendorp, fluit. Het programma is als volgt samenge steld: 1. Orgel, preludium en fuga in D van Buxtehude; 2. Trio Sonate inG. van Bach, viool, fluit en orgel; 3. Trio super „Allein Gott in der Hoh sei Ehr" van Bach. Orgel; 4. Grave uit Concerto in Ré Minore, Tartine, viool en orgel; 5. Orgelconcert in F, Handel6. Trio Sonate in G. Vivaldi (viool, fluit, orgel); 7. Va- ter Nnser im Himmelreich, Mendelsshon, orgel. Het volgende concert wordt op 7 juli gegeven. Addie de Jong speelt dan een Frans orgelprogramma ioa. de gehele Vyfde Symphonie van Widor). De Harmoniekapel „Leiderdorp" zal dinsdagavond 27 juni om 8 uur in de Emmastraat, Oranjewyk haar eerste zo meravondconcert geven. Woensdagavond 28 juni zal de bur gemeester in plaats van 6-8 uur spreek uur houden van 67 uur. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Annemarieke G., dr van Ant. J. M. Louman en M. van Bakkum; Jo hanna H. M., dr van Th. van der Maat en H. M. A. van der Weijden; Johanna W. E.. dr van E. Oostendorp en J N. J. Amersfoort: Sablna T.. dr van Joh. H. Glellam en S. Timmerman. Ondertrouwd: W. Kok. 28 Jr. en Joh. van Leeuwen, 28 Jr J J. W. Borleffs. 30 jr. en E. P. M. Kuljstcn. 29 jr C. B. de Feijter. 24 jr. en M. A. A. van der Voort, 26 Jr. Getrouwd: B. van der Kamp, 22 C. A. Gouw. 28 Jr.; A B. Kunst, en C. Th. E. de Kruljf. 20 jr.; A. V. G. Bruschke, 26 jr. en A M. Lommerse. 25 Jr.; A. Bogaards, 24 jr. en M. van Polanen, 22 Jr.; C. Zaal. 25 jr. en D. Amersfoort. Overleden L. van Leeuwen, wed. van T. Geugjee; B. Schouten, wed. van Joh. L. F. Bunlngh; J. A. E. Bakker, wed. van J. Verschuur. VOORSCHOTEN Autotocht ouden van dagen De tocht voor de ouden van dagen, mogelyk gemaakt door vele particuliere autobezitters en door een collecte in de gemeente, behoort weer tot het verleden. Het was dit jaar een tocht van 103 km., met als hoofdevenementen een be zoek aan Avifauna en de Brasem. Gistermiddag om 1 uur vertrokken de 68 auto's van de Voorstraat. En om 8 uur 's avonds werden de „oudjes" ingehaald door Benvenuto en St.-Laurentius, die de stoet begeleidden vanaf de Badhuis straat. Burgemeester De Kool en zyn echtgenote hebben alle deelnemers in de gelegenheid gesteld met hen kennis te maken, want bij de ingang van Avi fauna hadden zij zich opgesteld en druk ten alle deelnemers bij het betreden van dit vogelpark de hand. De route ging niet rechtstreeks naar Avifauna, maar eerst werd door park de Kievit in Wassenaar gereden en via Wils- veen—Hazerswoude werd Alphen aan den Ryn bereikt. Via het prachtige polderlandschap, langs Kudelstaart en Bilderdam reed de stoet naar de Brasem, waar demonstra ties met raceboten en waterskies lang de aandacht, trokken. Jammer was, dat daar, gelukkig niet door schuld van de organisatoren, het kopje koffie lang of helemaal wegbleef! Terug in Voorschoten sprak de heer B. Hoogwerf f Kroon een kort afscheids woord, omdat dr. M. van der Stoel, die dit alle jaren had gedaan, en de heer H. N. Muller niet meer in het comité zitting hebben. Natuurlyk werd de ac tiviteit van deze heren nog wel in de herinnering gebracht, waarbij hartelyke dankwoorden werden gesproken. De bakkers van Voorschoten hadden gratis broodjes beschikbaar gesteld, waarvoor ook veel waardering werd ge uit. Burgemeester De Kool dankte de wnd. voorzitter en de nieuwe secretaris, de heer Van Wjjk voor het vele voorbe reidende administratieve werk. en dehe- j ren en dames, die hun auto's beschik baar hadden gesteld, voor hun vrlende- lyke bereidwilligheid. De volgende leerlingen van de Ger. School slaagden voor het toelatingsexa men van het Chr. Lyceum te Leiden: Erik Bongers, Arie Hei), Ann Huying, Henk Joziasse, Joop Maat. Arina v. d. Marei. Edwart Wilson, Mosje Verhoeff en Sanne Witter. De Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht vanaf Tergnier. af stand 295 km. In concours waren 84 duiven. De vogels werden gelost om 5.30 uur met een westelijke wind. De eerste prysduif bereikte haar hok om 9.20.49 uur. de laatste om 9.39.34 uur. Uitslagen: Jac. Kortekaas 1, 5, 7; P. Vogelenzang 2; C. Kortekaas 3. 9; Q. Beugelsdyk 4; C. v .d. Zwart 6; J.Smeeis 8; B. Oskam 10. ZOETERWOUDE Feest Hoge Rijndijk TOBBETJESTEKEN, MAAR NIET IN ZWEMPAK... Vrijdagavond 30 juni en zaterdag 1 juli zullen in verband met de vyftigste ver jaardag van Prins Bernhard op de Hoge Rijndyk de jaarlykse Oranjefeesten worden gevierd. Ditmaal op het terrein van de heer Van Leeuwen, het vroegere veld van Meerburg. Het programma ziet er als volgt uit: Vrydag 30 juni: 7 uur kinderoptocht, met muzikale begeleiding, langs de Hoge Ryndyk. Het bekende „Glippertje" zal in de stoet uitsluitend meeryden voor kin deren van 4 tot 5 jaar. 8 uur 's avonds aankomst van de stoet op het feestter rein en officiële opening. Hierna avond feest op het terrein. Zaterdag 1 juli: 9 uur optreden van het kindercircus „Atleta" uit Warmond. 3 uur: tobbetje steken (deelnemen in badkostuum is n i e t toegestaan4 uur Ringsteken per fiets. 8 uur Avondfeest. 11 uur Vuurwerk. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALS WEER FLAUW Amsterdam, 23 juni. Het Damrak was vandaag, weer flauw voor de internationale waarden. De koersverliezen bedroegen by de opening b tot circa 25 punten. Evenals gisteren was ook vanmiddag de handel gering. In Philips en Kon. Olie was wel enige acti viteit. In verband met het naderende weekeinde werden hier en daar posities afgewikkeld. De flauwe stemming werd sterk in de hand gewerkt door de opmer kelijke lagere tendentie, waarmede Zwit serland vandaag voor de dag kwam op geruchten over revaluatie van de frank aldaar. Wall Street sloot gisteren onge animeerd, terwyi de Nederlandse hoofd fondsen er zwak lagen. Vooral dit laatste was van invloed op de koersvorming van de hoofdfondsen op het Damrak. Aku's verloren vandaag 8 punten bij een no tering op 431. Philips was op 1023 circa 23 punten lager. Unilevers verloren op 795 circa 5 punten. Hoogovens, noteerde op 960 by na 30 punten beneden de slot- koers van gisteren. Kon. Olies waren slechts 30 cent lager op f 120.20. Cultures ongeanimeerd. De Scheep vaarten konden zich vrij goed hand haven. De koersverliezen bleven in deze hoek minimaal. Staatsfondsen een wei nig in reactie op de zeer vaste stemming van de vorige dagen. WISSELKOERSEN Londen 10.01 10.01*4; Montreal on- genot.; Brussel 7.204—7.20%; Stock holm 69.564—69.61%; Milaan 57.874— 57.92 4; Oslo 50.05450.104Lissabon 12.54*4—12.564; New York 3.59 4— 3 59%; Parfjs 73.284—73.33; Frankfort 90.304 —90.354; Ziirich 83 23 83.28; Kopenhagen 51.804—51.854; Wenen 13.81*413 82*'«. BEURS VAN AMSTERDAM ACTIEVE OBLIGATIES VrUdag 23 juni Staatsleningen ad f.1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 44 1044 103% Ned. '59 441044 1034 Ned. *60-1 44 1044 10374 Ned. '60 II 44 1044 10374 Ned '59 44 102 ft 1024 Ned. '60 4 4 102 4 102 4 Ned. '61 44 1024 1Ö24 Ned. '53 34 994 99% Ned. Grtb obi. 34 96 Ned '47 34 95UGL 954 Ned. '51 34 99 B 98% Ned. '53 I-n 34 984 B 98 Ned. '56 34 98 974 Ned. '48 34 934 93 Ned. bel. cert. 34 924 Ned. '50 I-II 34 944 Ned. '54 I-II 34 944 93% Ned. '55 I 34 9474 944 Ned. *55-11 34 95% Ned. *37 3 94 4 944 Ned. grtbk obi. '46-3 944 94ft Ned. doll. In. '47 3 90% 94% Ned. Inv. cert. 3 1004 904GB Ned. 62-64 3 100 ft 100ft Indië *37 3 99f» Indië *37 A 3 96% Ned. won. bl. '57 6 1101J 1104 Ned. won.bl. *58 44 102% 102f| ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1084 1074 Ver. HVA-my. 1274 126 A-K.U 438 427GB Dell Mi) cert143 143 Hoogovens cert. 989 966GL Philips gem bez. 10464 10234 Unilever cert. 800 7954 Dordtse Petr 575 5654 Kon. Petr <50 ft f 20) 120.60 120 Holl Amer iyn 163% 16174 Java China Paket 163 160 KLM 9220 81 Kon. Ned. Stoomb.198GB 1954 Kon Paket My 165 161 Stoomvaart MIJ Ned 188 186 Nlevelt Ooudr cert 162GB 159% v Ommeren cert 339 4 338 Kon Rott Lloyd... 155 1544 Ned Scheepv Unle 161 1594 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (34) 3 .97% Idem '48 (34) 97% R'dam *52-1 (44) 1014 1014 Id Id -37 I-II (34) 974 Z.-Holland -55 44 1014 Bankwezen Bank N Gem -58 54 1054 1054 ld N W.B '52 (44) 101% 1014 BVO rspbr 1.500 188B 1884B BVr r^pbr -52 146 4 146 Industr. Obi'—Hes Philips Dollarlng ^1 904 904 Premieleningen Vorige Slotkoers koers v. heden A'dam *53 3 108 4 1084 A'dam *51 I 24 90 904 A'dam *56 I 34 - 854 854 A'dam *56 II 24 974 97% A'dam *56 in 24 974 97% Eindhoven '54 2 4 83 83% Enschede *54 2 4 83 83% Den Haag '52 I 24 97 97 Idem H 24 974 99 R'dam *52 I 24 97 Idem H 24 97 Idem *57 24 1004 100% Utrecht '52 24 95 95% Z.-Holl. 1957 24 967% 96% Zuld-HoU&nd *59 2 4 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 248 246.50 Amst. Bank 375 3754 Cultuurbank 314 32% Holl. Bank Unle cert. 223 222 Ned. Handelmy. 331 325 Rott. Bank 365 360 Twentsche Bank 318 316 Senembah490 490L Industrie Ondernemingen Albert Heyn685 676 Berkel's Patent (v.) 334 Borsumy38% 37% Calvé Delft cert. 804 788 Electrolasmy 380 L Kon. Pap Gelder 390 380 Kon. Ned Grofsm 179 177 Holl. Constructie 492 485 Ing. bur. v. Bouwnfjv 270 Intemado 167 4 166 4 Int. Kunstatoff. Ind 81 81% v. Kempen en Begeer 1344 132% Leldse Wolspinnerij 656 MUller en Co NB 538 531 Ned Kabelfabr 618 601 Philips pref 286 293 Rott Droogdok My 540 525 Sikkens Groep 833 800 Ver. Tou wf abrieken 3804 370L Walvisvaart 103% Wernlnk'B Betonmy 190 185% Wilton Feyenoord 276 271 Van wyk en Heringa 126 128 Zaalberg 141 138 Mynbouw en petmlcnm Bin ton 2de r607 4 490 Kon Petr (f 20) 123.10 123 Amerik. fondsen Canadian Paclflo R 23% 24ft Intern Nickel 714 74 Anaconda 574 56 H Bethlehem Steel.... 43ft 43% Cities Service 524 51 ai General Motor» 44ft 44% Kennecott854 85 Republic Steel 59 4 59 Shell Oil 38% 37% Union Paclflo32,» 32 Un. States 8teel 82 81%

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 13