Joke Otto uit Nieuwveen boetseert alsof ze nooit iets anders deed Twee boerenleiders in Morlaix vrijgesproken HET BEGON UIT VERVELING Stad in staat van beleg TRAP- EN GANGLOPERS W. J.ZIRKZEE VRIJDAG 23 JUNI 1961 Demonstratief congies belastingambtenaren De Algemene Bond van Ambtenaren bond van overheidspersoneel (NCBO) en de Algemeen r.k. ambtenarenvereni- ging (ARKA) hebben besloten een de monstratief congres te beleggen met het oog op het mislukken van het overleg over de promotievoorst-ellen voor de be lastingdienst. Deze demonstratie zal wor den gehouden op zaterdag 8 Juli in „Houtrust" in Den Haag. De bijeen komst begint elf uur. De zeventienjarige Joke Otto uit Nieuwveen stond er perplex van. Nauwelijks was zij bekomen van de verbazing, dat zij kon boetseren, nog was zij er verlegen van. dat de eerste zes beeldjes, die zij van haar leven maakte op de tentoonstelling in het raadhuis van Nieuwveen zo de aandacht trokken, of zij verkocht er een van. Ze begrijpt het eigenlijk niet helemaal. Nooit les gehad. Niemand in de familie met ook maar een greintje artisticiteit. En toch zo n veel belovende boetseerster Vier uit klei vervaardigde vrou wenfiguren van Joke die op de kunsttentoonstelling in het raadhuis te Nieuwveen worden geëxposeerd en daar de bijzondere aandacht hebben van de talrijke bezoekers. Het begon eigenlijk allemaal in het St.-Elisabeth's ziekenhuis in Leiden. Joke moest een operatie ondergaan en verveelde zich in bed. Toen is ze maar aan het tekenen geslagen. Eerst een paar modeplaten nateke nen en toen uit het blote hoofd tekenen. Ze bleef tekenen. Kreeg er ook steeds meer plezier in. Ze laat haar tekeningen zien. Niet trots, maar omdat we het vragen. Heel verdienstelijke tekeningen voor een meisje, dat nooit les heeft gehad. Niet zo verdienstelijk als haar kleifiguurtjes, maar toch heel aardig. Joke, leerling van een Amsterdamse kweekschool, is een ongecompliceerd, spontaan meisje. Net te bijdehand om naïef te zijn. „Ik zat in de tram en toen zag ik het meisje. Met dikke lippen en lang vlashaa. Ik heb haar nagetekend. Niet het meisje zelf, maar het type. Ik let alleen op hettype. Landschappen kan ik niet goed tekenen. Ik weet niet wat ik met het gossie hoe heet 't ook weer, o ja 't perspectief aanmoet. Boetseren is fijner dan tekenen, 't gaat makkelijker". Joke doet drie uur over het maken van een kleifiguur. Als Je het resultaat ziet, lijkt 't alsof ze er langer aan gewerkt heeft. Ze zegt, dat ze er zo veel kan maken als ze wil. En wanneer ze wil. Ze zieter niet naar uit, dat ze opschept. Daar is ze te ongecompliceerd voor. Ze begrijpt nog steeds niet. dat ze een beeldje verkocht heeft. ..Toen ik hoorde, dat ze 't beeldje wilden ko pen en ze vroegen hoeveel ik er voor vroeg, zei ik met een gekke bek: twee kwartjes. Anderen zeiden, dat ik vijftig gulden moest vragen. Van geld heb ik geen verstand". Overigens, elke morgen treedt Joke haar eigen ewrk met voeten. Zij heeft de stoep van haar ouderlijke wo ning namelijk van een mozaïek voorzien. Gemaakt van stukgeslagen tegeltjes, 't Stelt een haan voor. Joke houdt van hanen, omdat ze zo kleurig zijn. Behalve boetseren kan Joke ook goed tekenen. Hier toont zij uit haar schetsboek een aantal bijzonder ge slaagde koppen. (Foto Leidsch Dagblad) Of Joke niet liever naar de Aca demie voor Beeldende Kunsten was gegaan? ..Kon ik 't weten, dat ik kon tekenen zegt Joke. En dan heel nuchter: ..Ik word maar ge woon onderwijzeres. Later kan ik altijd nog wel zien". Zo is Joke uit Nieuwveen. Kennedy verkouden De ziekte, waaraan president Kennedy sinds gisteren lijdt en die aangeduid werd als een virusinfectie, blijkt een verkoudheid te zijn. De president heeft korte tijd hoge koorts gehad, maar na behandeling met penicilline en tetracy cline was hij spoedig daarna weer koortsvrij. De president heeft intussen zijn werkzaamheden ten dele hervat. Franse ingenieur moet terechtstaan voor „Fréjus" Een 59-jarige Franse ingenieur zal binnenkort, terechtstaan wegens dood door schuld in verband met de dam breuk van Fréjus waardoor op 2 decem ber 1959 396 personen om het leven kwa men. De ingenieur. Jean Drageou, is in Draguignan. zuid-Frankrijk, in staal van beschuldiging gesteld. Hij is tot d< aanvang van het proces, over enkel maanden, voorlopig nog op vrije voeten De aanklacht tegen Dargeou volg de op een langdurig onderzoek naar de oorzaken van de ramp. De commissi van deskundigen kwam tot de condusi ,dat het onderzoek van de bodemgesteld iheid op de plaats van de dam onvol doende was geweest en dat het toezicb iop de bouw van de dam slecht w.r Naar verluidt zullen ook anderen die bi. jde bouw van de dam betrokken waren, 'te zijnertijd terecht staan. Jubileuniwedstrijtl Leiden-Flamingo,s Het Flamingo elftal, dat morgenmid dag op het Ajax-terrein (A.S.C.t aan de De Kempenaerstraat te Oegstgeest in het kader van het 25-jarig jubileum van de Leidse Sportstichting tegen het verte genwoordigend team van Leiden speelt, is als volgt samengesteld: M. A. V. Slin- genberg icpt. R en W>, J. Wisschoff 'wk. H.C.C. 1). R. Onstein <R en W), Th. M. J. Venker <R en W). M. K. H. Vos <PW>, W. v. Rossem (H.C.C. 2), P. A. Marseille (Quick Hi. R. Borgers (H.C.C. 1» jhr. W. G. Elias <R en W). D. Bijleveld (R en W>, jhr. H. B. van Tets (SCHSi. Het Leidse elftal komt als volgt uit: J. J. de Jongh (cpt.), P. Gans (wk), P. Hagenaar. P. v. Oven, G. Spiering, L. Malmberg, R. Velthuizen, P. v. Amerom (allen Ajax L.), P. Kantebeen. H. La- man en N. den Hoed (allen L.C.C.). De wedstrijd vangt om 2 uur aan. Gelet op de sterke samenstelling van het Flamingo elftal kan een aantrekke lijke wedstrijd tegemoet gezien worden. Ronde van Oostenrijk De Belg Ferdinand van den Bossche heeft de zesde etappe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs, die leidde van Saalfelden naar Spittal an der Drau en waarin was opgenomen de Grossglock- ner, gewonnen in een eindsprint met de Oostenrijkers Damm, Mascha en Frisch, die in deze volgorde op andere ere plaatsen eindigen. De uitslag van de etappe luidt: 1. Van den Bossche (Belg.), 4 uur 41 min. 1 sec.: 2. Damm (Oost.) z.t.: 3. Mascha (Oost.) z.t.; 4. Christian Frisch (Oost.) z.t.: 5 Mueller (Oost.), 4 43.53: 6. Limbach (Did.) z.t.: 7. Dovits (Oost.) z.t.: 8. Kunde (Did.) z.t.; 9. ex aequo: Richter (Did.), Praschberger (Oost), Varga (Oost.) en Ruiner (Oost.), allen 4.50.42. 13. ex aequo een grote groep renners, waarbij o.a. de Nederlanders Van der Horst en Solaro, in 4.53.18. Van den Bossche kwam als eerste bo ven op de pas van de Grossglockner aan en verwierf hiermee de titel van „koning van de Grossglockner". In het etappeklassement kwam de der de Nederlander Walravens op de 61ste plaats in 5.17.51. Het algemeen klassement na de zesde etappe luidt: 1. Mascha (Oostenrijk) 27.32.01: 2. Van den Bossche (België 27.32.10: 3. Muller (Oostenrijk) 27.38.01; 4. Kunde (Did.) 27.39.35; 5. Bracke (België) 27.42.50. Ergste sponning in Bretogne voorbij (Van onze Parijse correspondent) De ergste spanning in Bretagne is voorbij. De twee boeren-vak- bondsleiders Gouvennec en Marcel, die 14 dagen geleden werden ge arresteerd omdat zij de leiding hadden bij de bezetting van de onder prefectuur in Morlaix, zijn gistermiddag vrijgesproken cn onmiddellijk in vrijheid gesteld. Van de 10.000 boeren die voor het gemeentehuis in Morlaix stonden verzameld, kregen de twee vrijgesprokene arres tanten een donderende ovatie. De stad Morlaix was al in de vroege ochtenduren in staat van be leg Nog nooit in de geschiedenis van Morlaix waren er zoveel troepen op de been geweest, 's Morgens om zeven uur trokken auto's met luid sprekers door de straten. Zij kondig den aan dat alle café's moesten wor den gesloten, dat de wijnhandelaren alleen maar aan hun vaste klanten mochten verkopen en dat nergens in de binnenstad auto's konden par- Advertentle in klassieke en moderne dessins. WONINGTEXTIEL Van 't- Hoffstr. 7 - Tel. 24610 LEIDEN MIDZA keren. Een uur later begonnen kraanwagens automobielen, die toch geparkeerd waren, weg te slepen. De politie was versterkt met gendar merie en CRS (marechaussee). In het gemeentehuis was een boerendemon- stratle toegestaan, doch geen vergun ning was gegeven om luidsprekers te gebruiken voor het geven van eventuele aanwijzingen aan de wachtende me nigte buiten. Gewapende troepen pa trouilleerden door de stad. voorzien van helmen, traangasbömmen en karabijnen. Verder was de omgeving van het stad huis en het Paleis van Justitie vol Franse en buitenlandse journalisten, fo tografen en cineasten \an de televisie. Applaus TWEEDE TESTMATCH BEGONNEN Engeland uit voor 206 runs Donderdag begon op Lord's de tweede testmatch tussen Engeland en Austra lië. De eerste eindigde In een draw. En geland gingf op de eerste dag all out voor 206 runs. Australië scoorde 42 voor twee. De Engelse batsmen faalden op een ongewoon levendig wicket, zij waren all out voor slechts 206 runs. Maar Freddie Trueman en Brian Statham, de Britse fastbowlers revan cheerden zich geducht toen Australië aan bat verscheen, zodat twee wickets sneuvelden voor slechts zes runs. Toen de stumps getrokken werden, was de Australische score 42 voor twee, waar mee de gasten met nog acht wickets in handen een achterstand van 164 runs hadden goed te maken. De pitch, die naar men verwachtte in het voordeel zou zijn van de batsmen, bleek zo snel, dat de fastbowlers hun hart konden ophalen. Alan Davidson, de man met de snelle linkerarm, leverde uitstekend werk voor Australië. Hij bracht alle Britse bats- men in de grootste moeilijkheden en verliet de pitch met een persoonlijke score van vijf voor 42. Raman Subba Row, die de Engelse innings opende, hield vrij lang stand. Maar toen hij voor 48 gebowld was. werden het in korte tijd 167 voor negen. Het laatste wicket Trueman (25) en Statham (11 not out» voegden nog 39 runs aan het Engelse totaal toe. Het proces begon om twee uur precies met een incident. Toen de twee beklaag den binnen werden gebracht, werd er in de zaal geapplaudisseerd De president schorste onmiddellijk de zitting en ver klaarde dat hij bij herhaling de zaal zou laten ontruimen. Tien minuten la ter werd de zitting hervat. Al dadelijk werd duidelijk dat de president op vrij spraak zou aansturen, want hij hield de twee beklaagden de uitweg open dat er geen enkele opzet in het spel was I geweest. Dat Gouvennec en Marcel en ook la ter in zijn pleidooi de advocaat Floriot daarop inhaakten, spreekt vanzelf. Maar de procureur-generaal trok een ernstig gezicht en dreigde met een zware ge vangenisstraf. Want. zei hij, wanneer soortgelijke gebeurtenissen ongestraft blijven, staat de anarchie voor de deur. Hij besloot echter met te zeggen dat hij slechts voorwaardelijke gevangenis straffen zou eisen. Vervolgens trok de rechtbank zich te rug. Buiten wachtte een zwijgende me nigte in grote spanning. Toen dc vrij spraak bekend werd, kregen de boeren leiders in het gemeentehuis vergunning de beslissing zelf aan de menigte mede te delen. De vreugde was zo uitbundig dat de mensenmassa opdrong en dreigde 'de politieafzetting te doorbreken. De gendarmerie trad zeer gematigd op, waarvoor alle reden was, want de span ning was gebroken. Enkele ogenblikken later, na het ver vullen van enkele formaliteiten, kwa men Gouvennec en Leon glimlachend het rechtsgebouw uit. Zij omhelsden hun vrouwen en hielden een korte toe spraak, waarin gezegd werd. dat de Franse boeren de strijd voor betere ar beidsvoorwaarden ongewijzigd zouden voortzetten. Het duurde tot 's avonds laat. voor het verkeer in de stad weer normaal was. Steun De vraag is thans of de boerenactie zal verflauwen. Dat vermoedt men niet. omdat de Bretonse boeren zich gesteund voelen door de boeren in geheel Frank rijk, sinds kort ook door de fruitkwekers in het zuidwesten van het land. Het zijn daar over het algemeen kleine be drijven, niet veel groter dan 3, 4 of 5 hectare, die leven moeten van de ver koop. Ook daar is overproduktie, terwijl de prijzen van bijvoorbeeld perziken sterk zijn gedaald. Bovendien voelen de boeren zich ge steund door de actie van de parlemen- Boete voor belediging Ben Essing geëist De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof heeft tegen twee inwoners van Blokker, terzake van bele diging in geschrift en het medeplegen van smaadschrift tegenover Ben Essing (de organisator van de Blokker Jazz festivals). een boete van f200, subsidiair 40 dagen hechtenis geëist. Eenzelfde boete had de Alkmaarse politierechter hen opgelegd. ZU hadden een door hen i beiden ondertekende „open brief aan I Ben Essing" als advertentie doen op nemen in het weekblad voor West-Fries land van 23 juni 1960. De verdachten verklaarden in hoger beroep te zijn ge gaan omdat zij de brief niet beledi gend achten. De procureur-generaal was van oor deel dat in de brief insinuerende op merkingen voorkomen, die beledigend zijn voor degeen waarop zij slaan. De raadsman zeide dat Blokker in opspraak werd gebracht door landelijke publikaties. Verdachten waren door een artikel in een landelijk ochtendblad be wogen tot. het plaatsen van de open brief, waarbij zij vooral het belang van het dorp en de dorpsgemeenschap op het oog hadden gehad. ..Zij wilden een eind maken", aldus pleiter, aan de rumor in casa in de landelijke pers. Zij wilden voorts dat de financiële afwikkeling van het festival eindelijk eens in openbare discussie zou komen". Volgens de raads man kan er geen beledigende opzet aan wezig worden geacht. De hele zaak moet worden gezien als een kleine dorpsrel, die buiten zijn proporties is gegaan. Ook smaadschrift achtte hU niet bewezen. Uitspraak dinsdag 4 Juli. Coördinatiecollege produktiviteit In de Staatscourant van gisteren is een bekendmaking opgenomen blijkens welke de staatssecretaris van economi sche Zaken benoemd heeft tot leden van het coördinatiecollege voor de pro duktiviteit de heren: drs. J. A. Links, hoofd van de directie algemene econo mische politiek van het ministerie van Economische Zaken, Luitenant-generaal ir. M. Brinkgreve. voorzitter van de materieelraad van het Departement van Defensie, en ir. F. L. A. Maandag, in specteur van de landbouw in algemene dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij, tot dusverre plaatsvervan gend lid van het coördinatiecollege. Tegelijkertijd werd eervol ontslag ver leend als leden van dit college aan de heren: prof. dr. J. E. Andrlessen, lui tenant-generaal F. H. W. C. J. van Dun, en ir. A. W. van de Plassche. JONGSTE KAPITEIN! De 26-jarige Hilversumse C. i Kuijpers bekleedt op dit moment h een tamelijk unieke plaats in de militaire samenleving. Deze lui- tenant der eersteklasse werd deze dagen bij keuze bevorderd tot kapitein b{j het regiment fu- seliers Prinses Irene, welk leger onderdeel is gelegerd in Schalk- j haar (Ov.). Op het eerste gezicht lijkt dit weinig schokkend, maar het is interessant te weten, dat hij door deze bevordering thans de l jongste kapitein van het hele i Nederlandse leger is. 3 j tarlërs. Zelfs In de fractie van De Gaul- listlsche partij. UNR, waait tegen de re gering een ijskoude wind. In de rooms- katholieke fractie. MRP. verweet men gisteren de regering, dat zjj de rechten van de volksvertegenwoordiging derma te beknot, dat het geen verwondering moet baren wanneer de Fransen buiten het parlement hun stem laten horen. De socialisten gaan er tegen ln, dat het I zo wordt voorgesteld alsof de ontevre denheid bij de boeren het gevolg is van de toepassing van de gemeenschappelijke I markt. Het tegendeel is waar, zegt de fractie. Indien U een der gelijk beeld op een van uw tochten door onze onvolprezen Hollandse polders sf mocht aantreffen en i U bent op dat mo ment in het bezit j van een fototoestel dan moet IJ niet ver- j zuimen dit typisch j Hollandse beeld te vereeuwigen. Het is immers zo, dat ook in de landbouw de mechanisatie in een j steeds sneller tempo toeneemt, waardoor veel wat mooi en ro- i mantisch aandoet gedoemd is te ver- j dwijnen. I Ook het binnenha- j len van de hooioogst gebeurt bij de mees te boeren al lang niet meer zoals wij dit dezer dagen nog zagen gebeuren door een van de veehou ders in Alkcmade. Hij deed dit nog zo- - als zijn voorvaderen het deden, namelijk i met paard en wagen. (Foto Leldach Dagblad) /ft f r» vfri-y LitzL v CTiHSffBlLi in audUtiSws Advertentie NOOR D WIJK

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 11