i en H.B.S. voor Agnes Lyceum Werknemersorganisaties kiezen in conflict zijnde grootmetaal Zeven weken na fatale datum en nog steeds geen ontruiming Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 21 juni 1961 Tweede blad no. 30385 T oelatingsexam Meisjes en St.- Voor het toelatingsexamen van de Gem. h.bs. voor meisjesHBS Gem. HBS voor Meisjes met 6-jarige cursus en afdeling MMS zijn geslaagd: J. van Arkel, Leiden, E. T. H. Baayens Wassenaar, M. Baldal, Oegstgeest A. J. M. Beenhakker, Leiden, J. Benjamins, Leiden, H. M. van den Berg, Boskoop, D. F. E. Bodt, Oegstgeest, N. E. Bogaard, Oegstgeest, A. Boorsma, Oegstgeest. F. Brouwer, Oegstgeest, V. Bruidegom, Sas- senheim, A. L. Burgmeijer, Wassenaar. L. Cramwincker, Oegstgeest, B. Crema de Jong, Warmond: M. E. Dankmeijer, Oegstgeest, G. C. Delfos, Leiden; W. van Doesburg Sassenheim; A. E, van Driest, Oegstgeest, P. van Duyn, Oegstgeest, M. M. Ens, Oegstgeest, j. Erades, Leiden, M. A. Fokkema, Leiden, P. S. Gerritsen, Voorschoten, E. M. van Ginkel, Oegst geest, A. G. J. Grootenboer, Oegstgeest. W. J. de Haas, A. N. Hartog, Y. Hayes, L. M. Helmond, M. A. Hogerwoning, Lei den, M. N. v. d. Horst, Leiderdorp, E. J. A. de Jong, Oegstgeest, L. S. de Jong, Voorschoten: M. E. Kaars Sypestein, Oegstgeest, E. Th. van der Kamp, Lei den, G. Kok, Leiden, G. F, Beijnen, Doorn, J. N. Koppier, Sassenheim. G. E Latooy, Oegstgeest, M. C. A. E. Lelanne Deprez, Oegstgeest, J. C. Noordzij, Oegstgeest, P. E. Ouwehand, Leiden, J. K. Poortenaar, Oegstgeest, E. Rozeboom, Oegstgeest, P. van der Schinkel, Voorschoten, L. C. van der Schroeff, Wassenaar, C. Segaar, Leiden, M. C. van Sisseren, Katwijk aan Zee, L. I. Sitsen, Leiden, A. J. Slegten- horst, Leiden, Y. M. Snelleman, Wasse naar, I. H. Steding, Oegstgeest, Sj. J. F. Th. Teding van Berkhout, Oegstgeest, S. L. Tesink, Leiden, M. F. Tonkens, Lei den; J. S. Verhoeven, 'Leiden, R. C. Ver mond Oegstgeest, R. D. A. M. Vervoort, Leiden, J. Vincöurt, Leiden, H. de Vos. Leiden, R. Vreedenburgh, Leiderdorp, M. W. C. de Vries, Noordwijk aan Zee, A. Wendt, Leiden, E. Werner, Wasse- Lezers schrijven Gevaarlijk fietspad Het ls dringend nodig dat er aandacht wordt geschonken aan de toestand van het fietspad op de Rijnsburgenveg. Het gedeelte vanaf Posthof tot de Terweeweg ls veel te smal. Niet voor de gewone fietsers. Maar sinds bromfietsend jong Nederland op ons losgelaten wordt, is het een bezoeking wanneer men langs dit pad moet fietsen. Op sommige plaatsen zijn de bomen veel te veel uitgegroeid zodat de tegels opgetild worden. Ook staan verscheidene lichtmasten in de weg. Is het niet mogelijk om of een klein stukje van het trottoir af te nemen, of nog véél beter, de bomen te verwijderen? Want die laatste vormen het grootste gevaar. De meest ideale oplossing zou zijn, als die razende brommers buiten het gewone fietspad werden gehouden Een abonnee. naar, A. C. A. Zwart Voorspuy, Leiden, Clements, Leiden, Van Es. Leiden en J. Weymar, Leiderdorp, afgewezen 25. Voor het toelatingsexamen van het St.- Agnes Lyceum zijn geslaagd: Mieleke Aalders Leiden, Jeanne Aartsen, Katwijk aan den Rijn; Anky van Amstel, Ellen Bailey te Voorschoten; Barrie Bakker, Jopie Beekman, Anneke Belt, Toin Boon te Leiden; Ellie van den Bosch, Zoeter- meer; Dineke Bouter Voorschoten; Ma rieke Brandenburg, Fia Breedeveld, Pau la van den Broek te Leiden; Lia Char- pentier Zoeterwoude; Loes Cranssen Lei den; Renée van Dam Katwijk aan Zee; Ina Dazert Leiden; Anneke Dekker Leid- schendam; Marie-Thérèse Diepstraten Leiden; Ria Doeswijk Voorschoten; Ve- ronique van Dongen, Toos Duindam, Mirjam Duivenvoorden, Margo van Eg- mond te Leiden; Marleen Eisenk Smeets Anne-Lène van Eijndhoven te Voorscho ten; Gerda Fontijn Zoeterwoude; Wineke Gieske Leiden; Corrie Gijbeis Voorscho ten; Marijke Gründemann Leiden; Joke de Haas Leiden; Toto Hendriks Wasse naar; Trix Hensen Katwijk aan Zee; Ria Hermans Hazerswoude; Yvon Heruer Noordwijk; Agnes Hiep Noordwijk; Joke Hij dra Leiden; Annie Hoogervorst Oegstgeest; Annemieke Hoogeveen. Geer- truid van Iersel te Leiden; Nelly van Kampen Noordwijk; Ginny Kemmere Al phen aan den Rijn; Olga Kolks Voor schoten; Lysette Koster Voorburg; In- grid Lambregts Leiden; Trés Leenen te Warmond; Jacqueline van Leeuwen Lei den; Tine van Leeuwen Voorschoten; Truus van Leeuwen Warmond; Greet je Limburg Oegstgeest; Nellie van der Meer Rijnsburg; Joke Menken Hazerswoude; Grada Nederlof Leiden; Willy van Nier- op Voorschoten; Jeannette Nieuwenstein Lucie Noordman, Mieke van Noort te Leiden; Gatha Nouwens Oegstgeest; Plo- nie Paardekooper Lisse; Francesca Peer Sassenheim; Lidwien Peterse Leiden; Ineke Ponsioen Alphen aan den Rijn; Tineke Portier, Erna Pouw, Mieke Raap horst, Petra de Ridder, Marjolein van de Ruit, Wila van Ulden te Leiden; Hannie van Velsen Hazerswoude; Mariek van Velzen, Loes Verhoef, Henny Verhoeven, Louise Verra te Leiden; Leny Vink, Ma rie-Thérèse van der Voort te Noordwijk; Ineke Vreeburg Zoeterwoude; Joke de Vrind, Igna Dakka, Joke Warnau, Ma rianne de Wekker te Leiden; Leny Woer- de Alphen aan den Rijn; Carla van der Zalm Warmond; Anneke Zandvliet Lei den; Ella van der Zon Alphen aan den Rijn. Afgewezen 30. Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70.en f 100.Of f 300.en f 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Schildersbedrijf H. Schutte jubileert Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer H. Schutte in het pand Lage Rijndijk 18 een schildersbedrijf opende, dat in april 1923 werd verplaatst naar het huidige adres Lage Rijndijk 57. In de loop der jaren is het bedrijf, waar in 1957 ook een spuitinrichting werd onder gebracht, meerdere malen uitgebreid. In 1943 werd een zoon van de heer J. Schut te, in de firma opgenomen, terwijl thans ook de heer G. Schutte als firmant op treedt. Tijdens een gistermiddag in „Het Gulden Vlies" gehouden receptie heeft dit jubilerende trio vele gelukwensen in ontvangst mogen nemen. Behalve zeer vele zakenrelaties, collega's en vrienden boden hier felicitaties aan de heer M. Dubbeld namens de provinciale afdeling van de Ned. Chr. Patroonsbond, de heer P. Schippers, secretaris van de afdeling Leiden van de Bond van Ned. Schilders patroons, de heer D. Hartog, directeur van de Ambachtsschool en de heer J. H. de Jong, voorzitter van de bouwcommis sie van de Geref. Schoolvereniging. Onder de vele schriftelijke en telegra fische gelukwensen was een hartelijk schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en van het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Schil derspatroonsbond. De heer D. Honders, die namens het personeel het woord voerde, schonk aandacht aan de groei van het bedrijf en bood de firmanten een blauw herinneringsbord aan, terwijl de dames met bloemen werden verrast. Een geanimeerd diner, met het perso neel, besloot deze jubileumviering. Aan de Zendingshogeschool te Oegst geest slaagde voor het zendingsexamen de heer P. Bons en mevrouw dra. M. Bons-Storm. De heer Bons zal zondag in Middelburg bevestigd worden als zen dingspredikant der Ned. Herv. Kerk en volgende maand via India naar Nieuw- Guinea vertrekken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marcel, zn van O. Grijn en M. G. H. C. Brink; Jacobus Adrianus, zn van J. L. Arnst en P. P. v. d. MeiJ; Sepkje. dr van F. Nicolai en W. Broersma; Jannetje, dr van A. de Gier en H. Bokhorst; Leuntje, dr. van A. de Gier en H. Bokhorst; An- toon, zn van G. Griffioen en T. Sluijmer; Robertus Frederlk Maria, zn van N. G. v. d. Voorn en A. Warmerdam; Marina Elizabeth Ursula, dr van L. Jansen en M. ter Lüün; Trijntje Henderlca, dr van H van Delft en T. Heemskerk; Peter Jo hannes, zn van A. Favier en J. v. d. Wijn gaard. OVERLEDEN J. L. van Leeuwen, 73 Jaar, echtgen. van W. C. Hooijmans; C. J. Zindel, 89 Jaar, man; M. M. Zondag, 59 Jaar, echt- gen. van H. Neleman; M. Bosman, 88 Jaar, wed. van N. Lellveld; L. Leenheers, 39 Jaar, man; G. A. Rotteveel, 56 Jaar, vrouw. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met Ingang van 22 Juni 1961 tot en met 5 Juli d.a.v. ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), voor een leder ter Inzage zal liggen een plan tot herziening (aanvulling) van het partiële uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest", her ziening 1959, met betrekking tot een ge deelte openbare weg (Haagweg), vastge steld door de Gemeenteraad in zijn ver gadering van 9 Juni 1961, zulks met in trekking van het voor dat gedeelte gel dende uitbreidingsplan. Leiden, 20 Juni 1961. De Burgemeester voornoemd, F. H, VAN KINSCHOT. Federatie „Klein metaal": beroep op overheid was gerechtvaardigd! De werknemersorganisaties in de metaalnijverheid hebben in de controverse grootmetaal-kleinmetaal positie gekozen ten gunste van „grootmetaal" en voor deze bedrijfstak de mogelijkheid geopend om gedurende het tweede halfjaar van 1961 het arbeidspotentieel van de kleine metaalnijverheid aan te tasten. Dit heeft de in Leiden gevestigde Fe deratie van werkgeversorganisatie in de kleine metaalnijverheid verklaard, naar aanleiding van het communique van deze werknemersorganisaties, waarin deze hun afkeuring en verontwaardiging hebben uitgesproken over het telegram dat de Federatie aan de staatssecretaris voor Sociale Zaken heeft gezonden. De vakbonden hebben bij hun actie voor loonsverhoging het evenwicht tus sen groot- en kleinmetaal niet in het oog gehouden, doordat zij een loonsverho ging voor de metaalindustrie aan de orde hebben gesteld, zonder overleg met de werkgeversorganisaties van de kleine me taalnijverheid, zo verklaart de Federatie van klein-metaal verder. Dit is gebeurd terwijl men wist dat de C.A O.'s van klein-metaal eerst op 31 december 1961 zullen aflopen, waardoor een loonsverho ging in deze sector niet voor 1 januari 1962 aan de orde kan komen. „Wanneer toepassing der gedifferen tieerde loonpolitiek tot dergelijke on rechtvaardigheid leidt dient men1 deze politiek anders te hanteren dan de me taalbewerkersbonden hebben gedaan". Het enige antwoord, dat de Federatiekleinmetaal te coördineren". onder deze omstandigheden kon geven op de in de metaal-industrie bereikte overeenstemming tot loonsverhoging was de mededeling aan de regering, dat bij effectuering van deze loonsverhoging de kleine metaalnijverheid in een dwang positie zou geraken, zo deelt de Federa tie verder mee. Dreigende belangenstrijd Het desbetreffend telegram aan de staatssecretaris was dus niet, zoals de vakbonden stellen, een inmenging door kleinmetaal in de zaken der metaal industrie, doch een verzoek aan de over heid zich te mengen in een dreigende be langenstrijd tussen twee bedrijfstakken, die op de arbeidsmarkt gelijke kansen behoren te hebben". „Dat de Federatie met haar beroep op de overheid indirect ook opkomt voor de belangen van de 135.000 arbeiders, werk zaam in de kleine metaalnijverheid, is een consequentie die de vakbonden had den kunnen voorkomen door hun actie voor loonsverhoging in grootmetaal en Internationaal meest gevraagde filtersigaret met de beroemde lichtblauwe micronite filter. In Nederland fl.- per 20 Zoals bekend heeft de Leidse raad indertijd het besluit genomen om ook het laatste stukje Levendaal te dempen en ligt het voorts in de be doeling om de panden, staande langs Levendaal, Garenmarkt, Korte Raamsteeg en K or ev aar straat te slopen. Vrijivel alle panden van dit blok zijn reeds eigendom van de gemeente. Teneinde hiermede voortgang te maken, ontvingen de bewoners van deze panden half december j.l. een onaangename „kerstverrassing" in de vorm van een gemeentelijk schrijven, waarin hun werd meegedeeld, dat zij hun woningen tegen 1 mei 1961 moesten hebben ontruimd. Bij het zoeken van een andere, gelijkwaardige woning, zou men, zo werd in dit schrijven gezegd, kunnen rekenen op zo groot mogelijk medewerking van de gemeentelijke instanties. Het ligt voor de hand, dat dit schrijven indertijd onder de bewoners nogal enige beroering teiveegbracht. Waar vindt men bij de huidige krappe woningmarkt op zo korte termijn een gelijkwaardige woning of bedrijfspand? Achteraf blijkt echter, dat ook in dit geval „de soep nooit zo heet wordt gegeten als zij wordt opgediend". De datum van 1 mei is nu reeds zeven weken verstreken en nog zitten alle bewoners in hun pand. Van één der bewoners vernamen wij zelfs, dat men van gemeentelijke zijde „in de laatste maanden niets meer heeft gehoord, dat op een spoedige ontruiming wijst". Om dan nog maar niet te spreken van een spoedige amovering van het terrein. Gisteravond is de VI, die sinds de oorlogsjaren in Delft in de grond zat. onschadelijk gemaaktEen deel van het gevaarte op de rand van de put, waarin de ongevaarlijk ge worden verdere resten In de bodem zullen blijven liggen. Men is reeds begonnen met de diepe put te dem pen. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK. Beroepen te Beek (L.) (centr. gem. Mijnstreek) J C. Muller, zendlngsprecl. te Oegstgeest Aangenomen naar Bleze- llnge A. Sleders, kand. te 's-Gravenhage naar Middelburg (wljkgem. I) D. v. Trlcht. die bedankte vóór Lunteren (min derheidsgroep) Bedankt voor Bleskens- graaf T. Langerak te Vlnkeveen. Benoemd tot vlc. te Utrecht voor het zlekenhuls- werk mej. J. Burgersdljk, geestelijk ver zorgster van het Diaconessenhtfls te Kaarden. Aangenomen naar Voorschoten-Veur (als predikant voor buitengewone werk zaamheden „Hulp en Hell") W. Zljlstra te Wljckel (Fr.). GEREF. KERK Beroepen te Nleuv.-er-Amstel-Noord (3de red.pl.) A. T. Besselaar te Eindhoven, eroepen te Zuld-Beljerland A Verschoor tc Vllsslngen te Krabbendljke A. Ver doorn. kand. te Voorschoten Aange nomen naar Delft als studentenpredikant R. J. van der Veen. studenten-hulppre diker aldaar, die bedankte voor Hilver sum (6de pred.pl.). Beroepen te Oudega (W.) J. Stolte, kand. te Alblasserdam. Beroepen te Bruch- terveld J. Stolte, kand te Alblasserdam te Andel (N.Br.) H. Olde, kand te Dedemsvaart. VRIJE BVANG. GEMEENTE Bedankt voor Nijverdal (2de pred.pl.) A. J. Buurman te 's-Gravenhage. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Werkendam F. Bakker te Driebergen. Tweetal te N, Pekela P. N. Rlbbers te Noordseschut en K J. Velema te Hooge veen Beroepen te Den Helder T. Brlenen te Mussel GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Corsica (l'.S.A.) A. Ver- gunst te Rotterdum-Centrum. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Veenwouden-Zwaagwest- elnde-Bultenpost c. J Broekhuls te Edam- Monnlkendam-Mlddelle. Aangenomen naar Vllsslngen mej. da. M. J. van Hamel te Workum-Koudum. N.Z.V. 95 jaar Gisteren vergaderde de Nederlandse Zondag-Schoolvereenlging in „Musis Sacrum" In Arnhem in verband met de viering van het 95-jarig bestaan van de N.Z.V. De eerste spreker van dinsdag, ds. J. Meuzelaar uit Amsterdam, sprak over „Op de datum vertellen" en verwees naar Mattheus 13, waar de gelijkenissen worden verteld en waar Jezus zegt, dat zij, die allen hebben verstaan zullen zijn als de heer van het huis, die uit zjjn schat oude en nieuwe dingen te voor schijn haalt. De leerkrachten zullen op nieuw moeten luisteren en zij zullen sa men opnieuw moeten horen, en vooral niet denken dat zij het alleen kunnen, aldus ds. Meuzelaar. In de middagbijeenkomst sprak de ad junct-directrice van de N.Z.V. mej. De Vries over „Gun het kind de zondags school". In deze causerie gaf zij leer krachten de raad telkens wat nieuws te bedenken voor het zondagsschool uurtje. „Men late echter de jongeren niet te veel actief zijn", aldus mej .De Vries. De dinsdagavond werd gewijd aan het Joodse lied, verzorgd door de toon kunstenaar Hans Krieg. Het congres werd vandaag voorgezet. Kerk en apartheid Tussen het Moderamen van de Gene rale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk en de Synode van de Nederduits Hervormde Kerk In Zuid-Afrlka zjjn brieven gewisseld over de ontwikkeling van het kerkelii'- leven in Zuid-Afrika in verband met het apartheidsbeletd. Deze correspondentie betreft onder meer het feit, dat de Nederduits Her vormde Kerk overwoog de medewerking aan en het lidmaatschap van de Wereld raad van Kerken te beëindigen. Deze kerk heeft thans aan het Moderamen der Synode laten weten, dat zij inderdaad geen vertegenwoordiger naar New Delhi zal zenden en dat ze inmiddels geen lid maatschap van de Wereldraad van Ker ken heeft opgezegd De Nederduitse Her vormde Kerk voegt hieraan toe, dat zij de contacten met de Alliantie van Her vormde Kerken, met de kerken van Zuid-Afrlka en met de Ned. Herv. Kerk wèl wenst voort te zetten. De secretaris-generaal dr. E. Emmen, heeft in de vergadering van vandaag een toelichting gegeven Hij betreurde het zeer, dat de Nederduits Hervormde Kerk in Zuid-Afrlka haar roeping als kerk van Christus in de wereld zozeer ver bindt met de beginselen van de apart heidsidee. Bovenal sprak hij er zijn te leurstelling over uit, dat een voorstel tot een nader onderzoek inzake de uitleg van de Heilige Schrift door de synode van de Nederduits Hervormde Kerk in Zuld- Afrika, is verworpen. Naar aanleiding van deze briefwisse ling overweegt het Moderamen van de Synode der Ned. Herv. Kerk op welke wijze het contact met deze zusterkerk nog kan worden gehandhaafd. De secre taris-generaal vroeg zich af, of en in hoeverre nadere correspondentie onder de huidige omstandigheden nog zin heeft. RIJE BVANG. GEMEENTE Beroepen te ZelBt A. J. Buurman tt 's-Gravenhage. „Jack-London"-verbond ging naar Zandvoort Leden van het „Jack-London-Verbond" uit Leiden en Den Haag hebben gisteren een gezellig uitstapje gehad. Een tweetal volledig bezette bussen vertrok naar Zand voort en uiteraard naar de zee. Burgemeester mr. H. M. Fenema ontving het gezelschap. Nadat men de belvedère had bezichtigd en een kop kof fie de inwendige mens had gesterkt, ging men een kijkje nemen op het wereld vermaarde auto-circuit. De burgemees ter sprak aldaar het gezelschap toe. Na een hartelijk applaus bedankten de he ren Jonk en De Kievit en boden als stoffelijk blijk van waardering een trom mel met Leidse kletskoppen aan. Ver volgens maakte men ruimschoots gebruik van he prachtige weer door enige uren aan het strand van het zonnetje te ge nieten. Om twee uur vertrok het gezel schap naar Soest. In Zeist werd de tocht nog even onderbroken. Precies op het vastgestelde uur arri veerde men resp. in Leiden en Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer H. J. Helb (Den Haag); doet. ex. geologie de heer J. Rupke (Haastrecht); kand. ex. H. wis- en natuurkunde mej. M. Sippel en de heren W. F. Beunder- man en F. Lucas, allen te Leiden; kand. ex. J wis- en natuurkunde de heer J. L. Liezenberg (Leiden); kand. ex. I wis- en natuurkunde de heer H. Rijckborst (Lei den). AUTOCHTONEN IN BESTUUR NIEUW-GUINEA Een der voornaamste taken waarvoor de regering zich door de komende pe riode gesteld ziet is de vorming van een behoorlijk toegeruste voorhoede van de bevolking, die t.z.t. de hele overheids taak in Ned. N.-Guinea zal kunnen ver zorgen, waardoor het bestuur van. de landsdiensten goeddeels in handen zal zijn van daarvoor gekwalificeerde en ervaren autochtone ambtenaren. Aldus minister Toxopeus en staats secretaris Bot in hun memorie van antwoord op de begroting voor Nieuw- Guinea. De plannen zijn erop gericht dat te gen 1970 de lagere middelbare betrek kingen praktisch geheel en de hogere middelbare betrekkingen voor een zeer belangrijk deel door autochtonen zullen zijn bezet. Voorts zullen dan ook zoveel mogelijk academisch gevormde of daar mee gelijk te stellen autochtonen in de top van het ambtelijk apparaat werk zaam moeten zijn. Het meest kenmerkende aspect van de toekomstige opzet zal zijn de systemati sche voorbereiding op het naderende zelfbestuur. Hierbij zal in steeds toe nemende mate het zwaartepunt worden verlegd naar de lokale- en streekraden, waarbij de Europese ambtenaren meer en meer de rol van technische adviseurs zullen vervullen. Ook in de foyer van het Palacio de Bellas Artes in Mexico, rookt men KENT.

Leidsch Dagblad | 1961 | | pagina 3